As the 2022 Texas high school football season enters Week 6, how does each team stack up? In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!
CLASS 6A
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Galena Park North Shore (4-0) | 1 | vs *Sheldon C.E. King (3-1) |
2 | Southlake Carroll (5-0) | 2 | Open |
3 | Austin Westlake (4-0) | 4 | at *Austin Del Valle (1-4) |
4 | Duncanville (4-0) | 5 | Open |
5 | Denton Guyer (5-0) | 3 | vs *McKinney Boyd (0-5) |
6 | Humble Atascocita (3-1) | 9 | at *Beaumont West Brook (0-4) |
7 | Allen (4-1) | 6 | vs *Prosper Rock Hill (2-3) |
8 | Katy (5-0) | 11 | vs *Katy Jordan (3-1) |
9 | DeSoto (4-1) | 8 | Open |
10 | San Antonio Brennan (3-1) | 7 | vs *San Antonio O'Connor (2-3) |
11 | Spring Westfield (3-1) | 12 | vs *Spring DeKaney (2-2) |
12 | Byron Nelson (5-0) | 18 | Open |
13 | Arlington Martin (4-1) | 10 | at *Arlington Lamar (1-3) |
14 | Dripping Springs (4-0) | 19 | vs *Buda Johnson (2-3) |
15 | Rockwall (4-1) | 17 | at *Mesquite Horn (4-1) |
16 | Schertz Cibolo Steele (5-0) | 13 | Open |
17 | Prosper (4-1) | 15 | vs *Little Elm (1-4) |
18 | Highland Park (4-0) | 14 | vs *Dallas Jesuit (4-1) |
19 | Lake Travis (2-3) | 16 | Open |
20 | Austin Vandegrift (3-1) | 22 | at *Manor (4-0) |
21 | The Woodlands (3-2) | 34 | at *Conroe Grand Oaks (3-2) |
22 | Fort Bend Ridge Point (3-2) | 25 | at *Richmond George Ranch (3-2) |
23 | Cypress Ranch (3-1) | 27 | vs *Cypress Springs (2-2) |
24 | Klein Collins (4-0) | 29 | at *Waller (0-4) |
25 | Waxahachie (4-1) | 24 | Open |
26 | Alvin Shadow Creek (4-0) | 23 | vs *Alief Hastings (0-4) |
27 | Round Rock (4-0) | 28 | at *Round Rock Stony Point (3-1) |
28 | Humble Summer Creek (2-2) | 38 | at *Humble (2-2) |
29 | Sheldon C.E. King (3-1) | 26 | at *Galena Park North Shore (4-0) |
30 | North Crowley (5-0) | 31 | Open |
31 | Klein Cain (4-0) | 32 | at *Klein (1-3) |
32 | Dickinson (3-2) | 21 | Open |
33 | Cypress-Fairbanks (3-1) | 57 | vs *Jersey Village (4-0) |
34 | Killeen Harker Heights (4-1) | 39 | vs *Hewitt Midway (1-4) |
35 | Temple (3-2) | 49 | vs *Pflugerville Weiss (2-3) |
36 | Odessa Permian (5-0) | 41 | Open |
37 | Rockwall-Heath (3-2) | 30 | vs *Mesquite (3-2) |
38 | New Caney (5-0) | 37 | Open |
39 | Clear Springs (3-2) | 60 | at *Clear Falls (4-1) |
40 | Katy Jordan (3-1) | 66 | at *Katy (5-0) |
41 | San Antonio Reagan (2-2) | 33 | at *San Antonio Lee (2-3) |
42 | Katy Tompkins (3-2) | 46 | at *Katy Taylor (2-2) |
43 | Fort Bend Hightower (3-2) | 40 | Open |
44 | Lewisville (3-1) | 35 | vs *Coppell (4-0) |
45 | Manor (4-0) | 43 | vs *Austin Vandegrift (3-1) |
46 | Katy Cinco Ranch (3-2) | 20 | vs *Katy Mayde Creek (2-3) |
47 | Flower Mound Marcus (2-2) | 42 | vs *Flower Mound (0-4) |
48 | Saginaw Boswell (5-0) | 47 | Open |
49 | Houston Lamar (3-2) | 50 | vs *Houston Westside (1-4) |
50 | Mansfield (5-0) | 56 | Open |
51 | Dallas Jesuit (4-1) | 53 | at *Highland Park (4-0) |
52 | Clear Falls (4-1) | 48 | vs *Clear Springs (3-2) |
53 | San Benito (5-0) | 61 | Open |
54 | Converse Judson (2-3) | 67 | Open |
55 | Harlingen (5-0) | 45 | Open |
56 | Houston Stratford (3-1) | 36 | at *Cypress Creek (2-2) |
57 | Pflugerville Weiss (2-3) | 54 | at *Temple (3-2) |
58 | Eagle Pass (5-0) | 55 | Open |
59 | Midland Legacy (2-3) | 44 | Open |
60 | El Paso Pebble Hills (5-0) | 58 | at *El Paso Americas (1-4) |
61 | Katy Morton Ranch (3-2) | 99 | at *Katy Seven Lakes (0-4) |
62 | South Grand Prairie (0-5) | 64 | vs *Arlington Sam Houston (0-5) |
63 | Richardson Lake Highlands (3-2) | 74 | vs *Irving Nimitz (0-5) |
64 | San Antonio Johnson (3-1) | 63 | vs *San Antonio Brandeis (4-1) |
65 | Klein Oak (2-1) | 51 | vs *Tomball (2-2) |
66 | Jersey Village (4-0) | 65 | at *Cypress-Fairbanks (3-1) |
67 | New Braunfels (3-2) | 68 | Open |
68 | San Antonio Taft (3-1) | 77 | vs *San Antonio Warren (4-1) |
69 | Deer Park (5-0) | 71 | Open |
70 | Pearland (1-3) | 73 | at *Alief Elsik (1-3) |
71 | Cedar Hill (0-5) | 62 | Open |
72 | McKinney (4-1) | 76 | vs *Denton Braswell (2-3) |
73 | Willis (2-3) | 96 | at *Cleveland (1-3) |
74 | Austin Bowie (4-1) | 59 | at *Austin High (1-3) |
75 | Coppell (4-0) | 75 | at *Lewisville (3-1) |
76 | San Antonio Brandeis (4-1) | 85 | at *San Antonio Johnson (3-1) |
77 | Pearland Dawson (1-3) | 104 | vs *Alief Taylor (2-2) |
78 | Keller (5-0) | 78 | Open |
79 | Euless Trinity (0-5) | 72 | Open |
80 | San Antonio Clark (4-1) | 84 | at *San Antonio Madison (1-4) |
81 | El Paso Franklin (4-1) | 80 | at *El Paso Montwood (1-3) |
82 | Wolfforth Frenship (4-1) | 81 | Open |
83 | Katy Paetow (3-2) | 52 | Open |
84 | Mesquite Horn (4-1) | 86 | vs *Rockwall (4-1) |
85 | Klein Forest (3-1) | 97 | at *Tomball Memorial (2-2) |
86 | Tomball (2-2) | 83 | at *Klein Oak (2-1) |
87 | San Antonio Harlan (3-2) | 105 | vs *San Antonio Stevens (3-2) |
88 | Hurst Bell (5-0) | 88 | Open |
89 | Conroe (3-2) | 69 | vs *Conroe Oak Ridge (1-3) |
90 | The Woodlands College Park (2-2) | 92 | vs *Conroe Caney Creek (1-4) |
91 | Mesquite (3-2) | 102 | at *Rockwall-Heath (3-2) |
92 | Arlington (3-2) | 90 | Open |
93 | Spring (1-3) | 87 | vs *Aldine Davis (3-1) |
94 | Cedar Park Vista Ridge (2-2) | 93 | vs *Round Rock McNeil (2-2) |
95 | Lewisville Hebron (2-2) | 101 | at *Plano East (3-1) |
96 | Arlington Bowie (3-2) | 116 | vs *Grand Prairie (0-5) |
97 | Mansfield Lake Ridge (1-4) | 91 | Open |
98 | Laredo United South (1-4) | 119 | Open |
99 | Clear Lake (3-1) | 98 | at *Clear Creek (1-4) |
100 | Bryan (3-2) | 82 | at *Copperas Cove (2-2) |
101 | Houston Memorial (2-2) | 79 | at *Houston Northbrook (1-3) |
102 | Denton Braswell (2-3) | 95 | at *McKinney (4-1) |
103 | Clute Brazoswood (5-0) | 111 | vs *Clear Brook (0-5) |
104 | Humble Kingwood (3-1) | 89 | vs *Beaumont United (1-3) |
105 | Wylie East (4-0) | 120 | vs *Garland (4-1) |
106 | San Antonio O'Connor (2-3) | 94 | at *San Antonio Brennan (3-1) |
107 | Hutto (3-2) | 70 | Open |
108 | Humble (2-2) | 109 | vs *Humble Summer Creek (2-2) |
109 | Keller Fossil Ridge (3-2) | 117 | Open |
110 | Round Rock Stony Point (3-1) | 107 | vs *Round Rock (4-0) |
111 | Cypress Woods (2-2) | 103 | at *Cypress Lakes (1-3) |
112 | Aldine Nimitz (3-1) | 112 | at *Aldine Eisenhower (0-4) |
113 | Cypress Creek (2-2) | 146 | vs *Houston Stratford (3-1) |
114 | Bridgeland (1-3) | 108 | at *Cypress Park (0-4) |
115 | Spring DeKaney (2-2) | 135 | at *Spring Westfield (3-1) |
116 | Houston Strake Jesuit (2-2) | 121 | at *Alvin (2-2) |
117 | San Antonio Warren (4-1) | 100 | at *San Antonio Taft (3-1) |
118 | Houston Heights (2-3) | 113 | at *Houston Bellaire (0-4) |
119 | Pasadena Dobie (1-4) | 110 | at *Pasadena (2-3) |
120 | Buda Johnson (2-3) | 129 | at *Dripping Springs (4-0) |
121 | San Antonio Madison (1-4) | 106 | vs *San Antonio Clark (4-1) |
122 | Cypress Falls (3-1) | 115 | at *Langham Creek (2-2) |
123 | Katy Taylor (2-2) | 118 | vs *Katy Tompkins (3-2) |
124 | El Paso Eastwood (2-2) | 134 | at *El Paso Coronado (1-4) |
125 | Cypress Springs (2-2) | 124 | at *Cypress Ranch (3-1) |
126 | Alief Taylor (2-2) | 114 | at *Pearland Dawson (1-3) |
127 | Conroe Oak Ridge (1-3) | 123 | at *Conroe (3-2) |
128 | San Marcos (2-3) | 127 | Open |
129 | Klein (1-3) | 137 | vs *Klein Cain (4-0) |
130 | Tomball Memorial (2-2) | 122 | vs *Klein Forest (3-1) |
131 | Midland (4-1) | 169 | Open |
132 | San Angelo Central (3-2) | 128 | Open |
133 | Wylie (3-1) | 131 | at *Lakeview Centennial (3-2) |
134 | Plano West (1-3) | 142 | vs *Plano (2-2) |
135 | Weatherford (4-1) | 155 | Open |
136 | Hewitt Midway (1-4) | 181 | at *Killeen Harker Heights (4-1) |
137 | McKinney Boyd (0-5) | 126 | at *Denton Guyer (5-0) |
138 | Royse City (2-2) | 143 | vs *North Forney (3-2) |
139 | Garland (4-1) | 140 | at *Wylie East (4-0) |
140 | Langham Creek (2-2) | 144 | vs *Cypress Falls (3-1) |
141 | Garland Naaman Forest (1-3) | 145 | vs *Garland Sachse (1-4) |
142 | Prosper Rock Hill (2-3) | 125 | at *Allen (4-1) |
143 | North Forney (3-2) | 139 | at *Royse City (2-2) |
144 | Channelview (2-2) | 149 | vs *Pasadena Sam Rayburn (2-3) |
145 | El Paso Eastlake (4-1) | 132 | at *El Paso Socorro (0-4) |
146 | Austin Anderson (2-3) | 133 | vs *Austin Akins (0-5) |
147 | RR Cedar Ridge (1-3) | 150 | at *Round Rock Westwood (3-1) |
148 | San Antonio Stevens (3-2) | 157 | at *San Antonio Harlan (3-2) |
149 | Flower Mound (0-4) | 166 | at *Flower Mound Marcus (2-2) |
150 | Lakeview Centennial (3-2) | 177 | vs *Wylie (3-1) |
151 | Irving MacArthur (3-1) | 170 | at *Richardson Pearce (1-4) |
152 | Arlington Lamar (1-3) | 156 | vs *Arlington Martin (4-1) |
153 | Plano (2-2) | 178 | at *Plano West (1-3) |
154 | Katy Seven Lakes (0-4) | 152 | vs *Katy Morton Ranch (3-2) |
155 | Pasadena South Houston (3-2) | 167 | at *Pasadena Memorial (3-2) |
156 | Tyler Legacy (1-4) | 151 | Open |
157 | Richardson Berkner (2-3) | 136 | at *Irving (1-3) |
158 | Odessa (3-2) | 174 | Open |
159 | Fort Bend Elkins (2-2) | 164 | vs *Fort Bend Travis (1-4) |
160 | Weslaco (4-1) | 130 | Open |
161 | North Garland (2-3) | 163 | Open |
162 | Round Rock McNeil (2-2) | 161 | at *Cedar Park Vista Ridge (2-2) |
163 | Aldine Eisenhower (0-4) | 147 | vs *Aldine Nimitz (3-1) |
164 | Los Fresnos (4-1) | 168 | Open |
165 | Crowley (1-4) | 173 | Open |
166 | Mansfield Legacy (3-2) | 160 | Open |
167 | Plano East (3-1) | 138 | vs *Lewisville Hebron (2-2) |
168 | San Antonio East Central (2-3) | 141 | Open |
169 | Northwest Eaton (1-4) | 153 | Open |
170 | San Antonio Churchill (2-2) | 172 | vs *San Antonio Roosevelt (2-3) |
171 | Little Elm (1-4) | 180 | at *Prosper (4-1) |
172 | Katy Mayde Creek (2-3) | 158 | at *Katy Cinco Ranch (3-2) |
173 | Clear Creek (1-4) | 165 | vs *Clear Lake (3-1) |
174 | El Paso El Dorado (2-3) | 171 | Open |
175 | Schertz Clemens (3-2) | 162 | Open |
176 | Laredo Alexander (2-3) | 204 | Open |
177 | Fort Bend Travis (1-4) | 154 | at *Fort Bend Elkins (2-2) |
178 | Laredo United (1-4) | 184 | Open |
179 | Richmond George Ranch (3-2) | 191 | vs *Fort Bend Ridge Point (3-2) |
180 | Conroe Grand Oaks (3-2) | 148 | vs *The Woodlands (3-2) |
181 | Keller Timber Creek (1-4) | 159 | Open |
182 | Richardson Pearce (1-4) | 192 | vs *Irving MacArthur (3-1) |
183 | Aldine Davis (3-1) | 195 | at *Spring (1-3) |
184 | San Antonio Roosevelt (2-3) | 182 | at *San Antonio Churchill (2-2) |
185 | Garland Sachse (1-4) | 176 | at *Garland Naaman Forest (1-3) |
186 | Edinburg North (3-2) | 179 | Open |
187 | Keller Central (1-4) | 187 | Open |
188 | El Paso Americas (1-4) | 193 | vs *El Paso Pebble Hills (5-0) |
189 | Copperas Cove (2-2) | 185 | vs *Bryan (3-2) |
190 | Cypress Park (0-4) | 183 | vs *Bridgeland (1-3) |
191 | Beaumont United (1-3) | 186 | at *Humble Kingwood (3-1) |
192 | El Paso Montwood (1-3) | 189 | vs *El Paso Franklin (4-1) |
193 | Beaumont West Brook (0-4) | 175 | vs *Humble Atascocita (3-1) |
194 | Fort Bend Dulles (1-4) | 188 | vs *Fort Bend Bush (0-4) |
195 | Fort Bend Clements (1-3) | 194 | vs *Fort Bend Austin (2-3) |
196 | San Antonio John Jay (2-3) | 190 | vs *San Antonio Sotomayor (1-3) |
197 | Fort Bend Bush (0-4) | 196 | at *Fort Bend Dulles (1-4) |
198 | Fort Worth Paschal (3-2) | 198 | Open |
199 | San Antonio Marshall (1-4) | 202 | Open |
200 | El Paso Coronado (1-4) | 200 | vs *El Paso Eastwood (2-2) |
201 | Alvin (2-2) | 201 | vs *Houston Strake Jesuit (2-2) |
202 | Pasadena Memorial (3-2) | 220 | vs *Pasadena South Houston (3-2) |
203 | Grand Prairie (0-5) | 208 | at *Arlington Bowie (3-2) |
204 | Dallas Skyline (0-5) | 211 | Open |
205 | Edinburg (2-3) | 199 | Open |
206 | Garland Rowlett (0-5) | 209 | vs *South Garland (1-4) |
207 | Aldine MacArthur (1-3) | 205 | at *Aldine (0-4) |
208 | Round Rock Westwood (3-1) | 212 | vs *RR Cedar Ridge (1-3) |
209 | Fort Bend Austin (2-3) | 207 | at *Fort Bend Clements (1-3) |
210 | Clear Brook (0-5) | 214 | at *Clute Brazoswood (5-0) |
211 | Pharr-San Juan-Alamo (1-4) | 197 | Open |
212 | Fort Worth Haltom (0-5) | 213 | Open |
213 | Richardson (2-3) | 203 | Open |
214 | Austin High (1-3) | 217 | vs *Austin Bowie (4-1) |
215 | Austin Del Valle (1-4) | 229 | vs *Austin Westlake (4-0) |
216 | Cleveland (1-3) | 227 | vs *Willis (2-3) |
217 | Del Rio (0-5) | 216 | Open |
218 | Laredo Johnson (4-1) | 224 | Open |
219 | San Antonio Lee (2-3) | 215 | vs *San Antonio Reagan (2-2) |
220 | Fort Worth Chisholm Trail (1-4) | 210 | Open |
221 | Houston Westbury (2-3) | 225 | at *Houston Chavez (1-4) |
222 | Arlington Sam Houston (0-5) | 206 | at *South Grand Prairie (0-5) |
223 | Brownsville Hanna (1-4) | 228 | Open |
224 | Houston Westside (1-4) | 233 | at *Houston Lamar (3-2) |
225 | Irving (1-3) | 223 | vs *Richardson Berkner (2-3) |
226 | Pasadena (2-3) | 222 | vs *Pasadena Dobie (1-4) |
227 | Waller (0-4) | 219 | vs *Klein Collins (4-0) |
228 | Alief Elsik (1-3) | 226 | vs *Pearland (1-3) |
229 | Conroe Caney Creek (1-4) | 221 | at *The Woodlands College Park (2-2) |
230 | Alief Hastings (0-4) | 218 | at *Alvin Shadow Creek (4-0) |
231 | Cypress Lakes (1-3) | 230 | vs *Cypress Woods (2-2) |
232 | Cypress Ridge (1-3) | 237 | at *Houston Spring Woods (0-4) |
233 | Houston Sam Houston (3-2) | 231 | Open |
234 | Mission (1-4) | 232 | Open |
235 | San Antonio Sotomayor (1-3) | 234 | at *San Antonio John Jay (2-3) |
236 | Brownsville Rivera (2-3) | 238 | Open |
237 | San Antonio Holmes (0-5) | 240 | Open |
238 | Pasadena Sam Rayburn (2-3) | 235 | at *Channelview (2-2) |
239 | Austin Akins (0-5) | 236 | at *Austin Anderson (2-3) |
240 | La Joya (0-5) | 242 | Open |
241 | Houston Chavez (1-4) | 239 | vs *Houston Westbury (2-3) |
242 | Houston Bellaire (0-4) | 245 | vs *Houston Heights (2-3) |
243 | Irving Nimitz (0-5) | 244 | at *Richardson Lake Highlands (3-2) |
244 | South Garland (1-4) | 241 | at *Garland Rowlett (0-5) |
245 | Aldine (0-4) | 243 | vs *Aldine MacArthur (1-3) |
246 | Houston Spring Woods (0-4) | 247 | vs *Cypress Ridge (1-3) |
247 | Houston Northbrook (1-3) | 246 | vs *Houston Memorial (2-2) |
248 | Edinburg Economedes (1-4) | 248 | Open |
249 | El Paso Socorro (0-4) | 249 | vs *El Paso Eastlake (4-1) |
CLASS 5A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Longview (5-0) | 1 | Open |
2 | Lancaster (3-2) | 2 | Open |
3 | Richmond Foster (5-0) | 5 | at *Magnolia West (3-1) |
4 | College Station (3-1) | 3 | at *Georgetown East View (0-4) |
5 | Amarillo Tascosa (4-1) | 9 | vs *Abilene (2-3) |
6 | Aledo (3-2) | 7 | vs *The Colony (1-4) |
7 | Edinburg Vela (4-1) | 4 | Open |
8 | Denton Ryan (3-1) | 6 | vs *Fort Worth South Hills (1-3) |
9 | Mansfield Timberview (5-0) | 8 | at *N. Richland Hills Birdville (3-1) |
10 | Smithson Valley (4-1) | 12 | Open |
11 | Midlothian (5-0) | 13 | vs *Killeen (3-1) |
12 | PSJA North (5-0) | 15 | Open |
13 | Burleson Centennial (5-0) | 10 | Open |
14 | Frisco Reedy (5-0) | 14 | at *Frisco Centennial (2-3) |
15 | Frisco Wakeland (2-3) | 42 | Open |
16 | Manvel (3-2) | 24 | at *Fort Bend Kempner (0-4) |
17 | Forney (4-1) | 18 | Open |
18 | El Paso Del Valle (4-1) | 22 | vs *Clint Horizon (0-5) |
19 | Galveston Ball (4-0) | 20 | vs *Houston Sharpstown (2-3) |
20 | Lubbock-Cooper (3-1) | 21 | vs *Lubbock Coronado (1-4) |
21 | Fulshear (4-0) | 25 | at *Angleton (3-2) |
22 | A&M Consolidated (3-1) | 27 | vs *Cedar Park (1-3) |
23 | Lufkin (3-2) | 19 | Open |
24 | Corpus Christi Miller (4-0) | 26 | vs *Victoria East (1-3) |
25 | Magnolia West (3-1) | 17 | vs *Richmond Foster (5-0) |
26 | Angleton (3-2) | 31 | vs *Fulshear (4-0) |
27 | Port Arthur Memorial (4-0) | 29 | vs *Crosby (2-3) |
28 | Humble Kingwood Park (4-1) | 63 | vs *La Porte (4-1) |
29 | Amarillo (2-3) | 23 | at *Amarillo Caprock (4-1) |
30 | Lake Belton (4-1) | 33 | vs *Cleburne (0-5) |
31 | Frisco Lone Star (2-2) | 11 | at *Frisco Liberty (0-5) |
32 | CC Veterans Memorial (2-2) | 36 | vs *Corpus Christi Ray (3-1) |
33 | Barbers Hill (3-2) | 28 | vs *Baytown Goose Creek Memorial (1-3) |
34 | New Braunfels Canyon (4-1) | 30 | Open |
35 | McKinney North (4-1) | 37 | Open |
36 | Cedar Park (1-3) | 34 | at *A&M Consolidated (3-1) |
37 | San Antonio Wagner (2-3) | 40 | Open |
38 | Frisco (4-1) | 32 | at *Sherman (2-2) |
39 | Justin Northwest (2-2) | 35 | vs *Azle (1-4) |
40 | La Porte (4-1) | 50 | at *Humble Kingwood Park (4-1) |
41 | Fort Worth Richland (4-0) | 44 | at *Dallas White (2-3) |
42 | Buda Hays Consolidated (5-0) | 46 | Open |
43 | Killeen Shoemaker (4-1) | 39 | at *Red Oak (3-1) |
44 | Abilene (2-3) | 43 | at *Amarillo Tascosa (4-1) |
45 | Brownsville Veterans Memorial (3-1) | 54 | vs *Donna (5-0) |
46 | Magnolia (2-3) | 38 | at *Friendswood (2-3) |
47 | Seguin (4-1) | 45 | Open |
48 | Crosby (2-3) | 16 | at *Port Arthur Memorial (4-0) |
49 | Red Oak (3-1) | 49 | vs *Killeen Shoemaker (4-1) |
50 | Frisco Heritage (4-1) | 47 | at *Frisco Lebanon Trail (0-4) |
51 | Georgetown (2-2) | 48 | at *Pflugerville Hendrickson (1-3) |
52 | Amarillo Caprock (4-1) | 67 | vs *Amarillo (2-3) |
53 | Baytown Lee (3-2) | 56 | Open |
54 | Azle (1-4) | 85 | at *Justin Northwest (2-2) |
55 | Harlingen South (3-2) | 52 | vs *Brownsville Pace (2-3) |
56 | Boerne Champion (2-3) | 51 | Open |
57 | Tyler (1-4) | 53 | Open |
58 | Killeen Ellison (1-3) | 55 | vs *Waco (1-4) |
59 | The Colony (1-4) | 61 | at *Aledo (3-2) |
60 | Leander Glenn (3-1) | 57 | at *Leander (3-1) |
61 | Donna (5-0) | 69 | at *Brownsville Veterans Memorial (3-1) |
62 | Houston Madison (3-2) | 64 | vs *Houston Milby (3-2) |
63 | Lubbock Coronado (1-4) | 41 | at *Lubbock-Cooper (3-1) |
64 | N. Richland Hills Birdville (3-1) | 60 | vs *Mansfield Timberview (5-0) |
65 | Victoria East (1-3) | 74 | at *Corpus Christi Miller (4-0) |
66 | San Antonio Southside (4-1) | 62 | vs *South San Antonio (3-2) |
67 | Friendswood (2-3) | 59 | vs *Magnolia (2-3) |
68 | West Mesquite (3-2) | 58 | Open |
69 | Killeen (3-1) | 72 | at *Midlothian (5-0) |
70 | North Mesquite (2-3) | 71 | Open |
71 | Frisco Centennial (2-3) | 68 | vs *Frisco Reedy (5-0) |
72 | Granbury (4-1) | 66 | Open |
73 | El Paso Parkland (3-2) | 65 | at *El Paso Ysleta (1-4) |
74 | McAllen Rowe (4-1) | 70 | Open |
75 | Pflugerville Hendrickson (1-3) | 75 | vs *Georgetown (2-2) |
76 | Rosenberg Terry (2-3) | 73 | Open |
77 | Leander (3-1) | 80 | vs *Leander Glenn (3-1) |
78 | McAllen (2-3) | 86 | Open |
79 | Houston Sterling (2-2) | 89 | vs *Houston Austin (1-4) |
80 | Victoria West (1-3) | 90 | vs *Corpus Christi Moody (0-4) |
81 | Houston Waltrip (3-1) | 88 | at *Houston Wisdom (1-4) |
82 | Sherman (2-2) | 78 | vs *Frisco (4-1) |
83 | New Caney Porter (1-3) | 81 | vs *Baytown Sterling (1-4) |
84 | El Paso Bel Air (5-0) | 87 | vs *El Paso Hanks (2-3) |
85 | SA Southwest Legacy (2-3) | 82 | Open |
86 | Laredo Cigarroa (4-0) | 83 | at *Laredo Martin (0-5) |
87 | San Antonio Southwest (2-3) | 79 | at *Laredo Nixon (2-2) |
88 | Weslaco East (1-4) | 91 | at *Brownsville Lopez (0-5) |
89 | Lubbock Monterey (0-5) | 84 | Open |
90 | La Joya Palmview (4-1) | 101 | Open |
91 | Dallas White (2-3) | 94 | vs *Fort Worth Richland (4-0) |
92 | McAllen Memorial (1-4) | 76 | Open |
93 | Castroville Medina Valley (1-4) | 92 | at *Eagle Pass Winn (0-4) |
94 | Brownsville Pace (2-3) | 100 | at *Harlingen South (3-2) |
95 | Laredo Nixon (2-2) | 97 | vs *San Antonio Southwest (2-3) |
96 | Baytown Goose Creek Memorial (1-3) | 93 | at *Barbers Hill (3-2) |
97 | Carrollton Smith (2-2) | 102 | vs *Dallas Molina (1-4) |
98 | Cleburne (0-5) | 98 | at *Lake Belton (4-1) |
99 | Kyle Lehman (2-3) | 99 | Open |
100 | Corpus Christi Carroll (2-2) | 96 | vs *Corpus Christi King (0-4) |
101 | Rio Grande City (3-2) | 95 | Open |
102 | El Paso Ysleta (1-4) | 103 | vs *El Paso Parkland (3-2) |
103 | Corpus Christi Ray (3-1) | 105 | at *CC Veterans Memorial (2-2) |
104 | Frisco Liberty (0-5) | 104 | vs *Frisco Lone Star (2-2) |
105 | Fort Worth Brewer (0-4) | 77 | vs *Saginaw (0-5) |
106 | San Antonio MacArthur (1-4) | 106 | Open |
107 | Frisco Lebanon Trail (0-4) | 109 | vs *Frisco Heritage (4-1) |
108 | Georgetown East View (0-4) | 108 | vs *College Station (3-1) |
109 | Eagle Pass Winn (0-4) | 110 | vs *Castroville Medina Valley (1-4) |
110 | Corpus Christi Moody (0-4) | 107 | at *Victoria West (1-3) |
111 | Houston Milby (3-2) | 112 | at *Houston Madison (3-2) |
112 | South San Antonio (3-2) | 111 | at *San Antonio Southside (4-1) |
113 | Waco (1-4) | 113 | at *Killeen Ellison (1-3) |
114 | Baytown Sterling (1-4) | 116 | at *New Caney Porter (1-3) |
115 | El Paso Hanks (2-3) | 115 | at *El Paso Bel Air (5-0) |
116 | Saginaw (0-5) | 114 | at *Fort Worth Brewer (0-4) |
117 | Carrollton Turner (2-3) | 121 | vs *Dallas Sunset (1-4) |
118 | Clint Horizon (0-5) | 118 | at *El Paso Del Valle (4-1) |
119 | Dallas Adams (2-3) | 119 | Open |
120 | Fort Bend Kempner (0-4) | 122 | vs *Manvel (3-2) |
121 | Corpus Christi King (0-4) | 117 | at *Corpus Christi Carroll (2-2) |
122 | Houston Sharpstown (2-3) | 120 | at *Galveston Ball (4-0) |
123 | La Joya Juarez-Lincoln (0-5) | 123 | Open |
124 | Laredo Martin (0-5) | 124 | vs *Laredo Cigarroa (4-0) |
125 | Fort Worth South Hills (1-3) | 128 | at *Denton Ryan (3-1) |
126 | Donna North (2-3) | 126 | Open |
127 | Dallas Molina (1-4) | 129 | at *Carrollton Smith (2-2) |
128 | Dallas Sunset (1-4) | 127 | at *Carrollton Turner (2-3) |
129 | Houston Wisdom (1-4) | 130 | vs *Houston Waltrip (3-1) |
130 | Brownsville Lopez (0-5) | 125 | vs *Weslaco East (1-4) |
131 | Houston Austin (1-4) | 132 | at *Houston Sterling (2-2) |
132 | Houston Northside (0-5) | 131 | Open |
CLASS 5A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Argyle (5-0) | 1 | Open |
2 | Lucas Lovejoy (3-2) | 4 | Open |
3 | Fort Bend Marshall (3-1) | 3 | at *Santa Fe (3-1) |
4 | Texarkana Texas (4-1) | 2 | at *Mount Pleasant (1-3) |
5 | Liberty Hill (4-1) | 6 | at *Bastrop Cedar Creek (0-5) |
6 | Dallas South Oak Cliff (2-3) | 5 | vs *Dallas Spruce (4-1) |
7 | Melissa (3-2) | 7 | Open |
8 | Colleyville Heritage (3-1) | 10 | vs *Grapevine (3-1) |
9 | Midlothian Heritage (4-1) | 9 | Open |
10 | Grapevine (3-1) | 8 | at *Colleyville Heritage (3-1) |
11 | Austin LBJ (2-2) | 11 | vs *Austin McCallum (2-2) |
12 | Wichita Falls Rider (3-2) | 13 | Open |
13 | San Antonio Alamo Heights (4-1) | 15 | Open |
14 | Port Neches-Groves (2-2) | 12 | vs *Texas City (3-1) |
15 | Montgomery Lake Creek (5-0) | 14 | vs *Montgomery (1-4) |
16 | SA Veterans Memorial (3-1) | 17 | vs *Lockhart (4-1) |
17 | Everman (4-1) | 19 | Open |
18 | Ennis (1-4) | 16 | Open |
19 | Abilene Cooper (2-3) | 18 | Open |
20 | Texas City (3-1) | 22 | at *Port Neches-Groves (2-2) |
21 | Marshall (3-2) | 21 | at *Hallsville (3-2) |
22 | Abilene Wylie (2-3) | 23 | Open |
23 | Brenham (1-3) | 20 | vs *Richmond Randle (2-3) |
24 | CC Flour Bluff (2-3) | 25 | Open |
25 | Gregory-Portland (3-2) | 24 | Open |
26 | Crandall (4-1) | 29 | Open |
27 | Mansfield Summit (3-2) | 40 | Open |
28 | Canutillo (3-2) | 32 | Open |
29 | Leander Rouse (1-3) | 26 | vs *Pflugerville Connally (0-5) |
30 | Lake Dallas (5-0) | 30 | vs *Frisco Memorial (1-4) |
31 | Frisco Emerson (5-0) | 35 | vs *Carrollton Creekview (0-5) |
32 | Dayton (3-1) | 37 | at *Nederland (1-3) |
33 | Frisco Independence (4-0) | 31 | vs *Denton (2-3) |
34 | Nederland (1-3) | 38 | vs *Dayton (3-1) |
35 | Huntsville (1-4) | 27 | vs *Lamar Consolidated (3-2) |
36 | San Antonio Harlandale (4-1) | 34 | Open |
37 | Denison (3-2) | 33 | Open |
38 | Montgomery (1-4) | 47 | at *Montgomery Lake Creek (5-0) |
39 | Belton (3-2) | 42 | at *Elgin (4-1) |
40 | Lockhart (4-1) | 43 | at *SA Veterans Memorial (3-1) |
41 | Arlington Seguin (2-3) | 39 | Open |
42 | Dallas Wilson (1-4) | 63 | at *Dallas Jefferson (1-4) |
43 | Mercedes (2-3) | 71 | Open |
44 | San Antonio Highlands (3-2) | 45 | Open |
45 | Burleson (0-5) | 28 | Open |
46 | Santa Fe (3-1) | 41 | vs *Fort Bend Marshall (3-1) |
47 | Mission Memorial (3-2) | 44 | Open |
48 | Lamar Consolidated (3-2) | 51 | at *Huntsville (1-4) |
49 | Bryan Rudder (2-3) | 49 | Open |
50 | Elgin (4-1) | 52 | vs *Belton (3-2) |
51 | Terrell (1-4) | 48 | Open |
52 | Hallsville (3-2) | 58 | vs *Marshall (3-2) |
53 | Kerrville Tivy (2-3) | 46 | vs *Bastrop (0-5) |
54 | Whitehouse (4-1) | 36 | Open |
55 | Dallas Kimball (2-3) | 66 | Open |
56 | Greenville (2-3) | 77 | Open |
57 | FW Arlington Heights (4-0) | 54 | vs *Fort Worth Wyatt (4-0) |
58 | Fort Worth Wyatt (4-0) | 69 | at *FW Arlington Heights (4-0) |
59 | Dallas Hillcrest (4-1) | 59 | at *Dallas Seagoville (2-2) |
60 | Frisco Memorial (1-4) | 62 | at *Lake Dallas (5-0) |
61 | Fort Worth North Side (3-1) | 65 | vs *Fort Worth Polytechnic (0-4) |
62 | San Antonio Sam Houston (3-2) | 56 | Open |
63 | Nacogdoches (1-4) | 85 | at *Longview Pine Tree (0-5) |
64 | Richmond Randle (2-3) | 57 | at *Brenham (1-3) |
65 | Dallas Spruce (4-1) | 55 | at *Dallas South Oak Cliff (2-3) |
66 | Austin McCallum (2-2) | 70 | at *Austin LBJ (2-2) |
67 | Denton (2-3) | 53 | at *Frisco Independence (4-0) |
68 | El Paso Chapin (0-4) | 61 | vs Chaparral, NM |
69 | Corsicana (1-4) | 72 | Open |
70 | Galena Park (3-1) | 68 | vs *Fort Bend Willowridge (0-4) |
71 | Dallas Seagoville (2-2) | 73 | vs *Dallas Hillcrest (4-1) |
72 | San Antonio Pieper (1-4) | 87 | Open |
73 | Mount Pleasant (1-3) | 76 | vs *Texarkana Texas (4-1) |
74 | San Antonio Burbank (3-2) | 67 | Open |
75 | Roma (3-2) | 96 | Open |
76 | Sharyland Pioneer (3-2) | 50 | Open |
77 | Amarillo Palo Duro (1-4) | 83 | Open |
78 | Waco University (2-3) | 88 | Open |
79 | El Paso Andress (1-4) | 64 | Open |
80 | Fort Worth Southwest (2-2) | 75 | vs *Fort Worth Trimble Tech (2-2) |
81 | Pflugerville (1-4) | 79 | vs *Killeen Chaparral (0-5) |
82 | Longview Pine Tree (0-5) | 81 | vs *Nacogdoches (1-4) |
83 | Mission Sharyland (1-4) | 60 | Open |
84 | San Antonio McCollum (2-3) | 82 | Open |
85 | San Antonio Edison (2-3) | 94 | Open |
86 | San Antonio Brackenridge (0-5) | 90 | Open |
87 | Mesquite Poteet (1-4) | 78 | Open |
88 | Joshua (1-4) | 93 | Open |
89 | Edcouch-Elsa (2-3) | 89 | Open |
90 | Dallas Conrad (4-1) | 74 | Open |
91 | Fort Bend Willowridge (0-4) | 91 | at *Galena Park (3-1) |
92 | Bastrop (0-5) | 80 | at *Kerrville Tivy (2-3) |
93 | El Paso Burges (2-3) | 97 | Open |
94 | Plainview (2-3) | 95 | Open |
95 | El Paso Jefferson (3-2) | 92 | Open |
96 | Austin Crockett (1-3) | 98 | vs *Austin LASA (1-3) |
97 | San Antonio Lanier (1-4) | 100 | Open |
98 | Brownsville Porter (4-1) | 86 | Open |
99 | PSJA Memorial (3-2) | 101 | Open |
100 | Pflugerville Connally (0-5) | 99 | at *Leander Rouse (1-3) |
101 | Princeton (1-4) | 84 | Open |
102 | San Antonio Jefferson (2-3) | 103 | Open |
103 | Austin Travis (3-1) | 104 | vs *Austin Northeast (0-3-1) |
104 | Fort Worth Trimble Tech (2-2) | 102 | at *Fort Worth Southwest (2-2) |
105 | Dallas Adamson (1-4) | 106 | at *Dallas Samuell (1-3) |
106 | El Paso (3-1) | 107 | vs El Paso Irvin (0-5) |
107 | Carrollton Creekview (0-5) | 105 | at *Frisco Emerson (5-0) |
108 | Bastrop Cedar Creek (0-5) | 109 | vs *Liberty Hill (4-1) |
109 | PSJA Southwest (0-5) | 111 | Open |
110 | Killeen Chaparral (0-5) | 108 | at *Pflugerville (1-4) |
111 | Lubbock (2-3) | 110 | Open |
112 | Austin Northeast (0-3-1) | 112 | at *Austin Travis (3-1) |
113 | Dallas Samuell (1-3) | 113 | vs *Dallas Adamson (1-4) |
114 | Austin Navarro (0-4) | 114 | at *Austin Eastside Memorial (0-4) |
115 | Pharr Valley View (0-5) | 115 | Open |
116 | Austin LASA (1-3) | 116 | at *Austin Crockett (1-3) |
117 | Fort Worth Polytechnic (0-4) | 117 | at *Fort Worth North Side (3-1) |
118 | Austin Eastside Memorial (0-4) | 118 | vs *Austin Navarro (0-4) |
119 | Dallas Jefferson (1-4) | 119 | vs *Dallas Wilson (1-4) |
CLASS 4A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | CC Calallen (5-0) | 1 | vs *Kingsville King (1-4) |
2 | China Spring (4-1) | 2 | vs San Antonio Cornerstone (1-4) |
3 | Boerne (5-0) | 3 | Open |
4 | Celina (4-1) | 5 | Open |
5 | Stephenville (5-0) | 4 | vs Brownwood (4-1) |
6 | Anna (5-0) | 6 | Open |
7 | Tyler Chapel Hill (2-2) | 7 | vs *Palestine (2-2) |
8 | Brownwood (4-1) | 11 | at Stephenville (5-0) |
9 | El Campo (3-2) | 9 | Open |
10 | Lumberton (4-1) | 10 | Open |
11 | Kilgore (3-2) | 15 | vs *Jacksonville (2-3) |
12 | Fischer Canyon Lake (1-3) | 17 | Open |
13 | Somerset (4-0) | 13 | at San Antonio Antonian Prep (3-1) |
14 | El Paso Riverside (5-0) | 16 | at Bushland (5-0) |
15 | Lindale (3-2) | 12 | at *Athens (2-3) |
16 | Waco La Vega (2-3) | 14 | at Yoakum (2-3) |
17 | Alice (4-1) | 29 | Open |
18 | Dumas (3-2) | 8 | at El Paso Austin (2-3) |
19 | Little Cypress-Mauriceville (2-2) | 18 | vs Houston Legacy (1-4) |
20 | Kennedale (2-2) | 20 | vs *Fort Worth Castleberry (0-4) |
21 | Navasota (3-2) | 19 | at *Bay City (4-1) |
22 | Decatur (2-3) | 27 | at Wichita Falls Hirschi (4-0) |
23 | Kaufman (4-1) | 22 | Open |
24 | Andrews (4-1) | 25 | at Canyon (5-0) |
25 | San Antonio Davenport (4-0) | 21 | at Devine (5-0) |
26 | Stafford (4-1) | 23 | at *Alvin Iowa Colony (1-3) |
27 | Paris (1-4) | 24 | Open |
28 | Bay City (4-1) | 28 | vs *Navasota (3-2) |
29 | Fredericksburg (2-2) | 30 | Open |
30 | Canyon (5-0) | 37 | vs Andrews (4-1) |
31 | Houston Washington (4-0) | 38 | at *Houston Wheatley (2-2) |
32 | Sulphur Springs (4-1) | 33 | Open |
33 | Houston Furr (3-1) | 44 | at *Houston North Forest (1-3) |
34 | Canyon Randall (4-1) | 31 | at Canadian (2-2) |
35 | El Paso Austin (2-3) | 35 | vs Dumas (3-2) |
36 | Beeville Jones (3-2) | 26 | Open |
37 | Wichita Falls (3-2) | 42 | vs Graham (3-2) |
38 | Lake Worth (3-1) | 39 | vs *FW Carter-Riverside (3-1) |
39 | Rockport-Fulton (2-3) | 32 | Open |
40 | Freeport Brazosport (2-3) | 36 | at *Needville (3-2) |
41 | CC Tuloso-Midway (4-1) | 43 | vs *La Feria (3-2) |
42 | La Vernia (3-2) | 46 | Open |
43 | Springtown (2-3) | 45 | vs Waco Connally (3-2) |
44 | Floresville (3-2) | 40 | Open |
45 | Dallas Carter (3-1) | 41 | vs *Dallas Pinkston (4-1) |
46 | Alvarado (3-2) | 34 | vs Burkburnett (4-1) |
47 | Pleasanton (2-3) | 47 | Open |
48 | Lampasas (3-2) | 48 | Open |
49 | Vidor (2-3) | 68 | Open |
50 | Marble Falls (2-3) | 49 | Open |
51 | Huffman Hargrave (2-3) | 51 | Open |
52 | Palestine (2-2) | 50 | at *Tyler Chapel Hill (2-2) |
53 | Jacksonville (2-3) | 58 | at *Kilgore (3-2) |
54 | Nevada Community (3-2) | 60 | Open |
55 | Livingston (2-3) | 75 | Open |
56 | Port Lavaca Calhoun (0-5) | 56 | Open |
57 | Needville (3-2) | 55 | vs *Freeport Brazosport (2-3) |
58 | Wilmer-Hutchins (2-3) | 62 | vs *Frisco Panther Creek (1-4) |
59 | Big Spring (4-1) | 59 | at Seminole (4-1) |
60 | Athens (2-3) | 57 | vs *Lindale (3-2) |
61 | Burnet (3-2) | 65 | Open |
62 | Houston Wheatley (2-2) | 52 | vs *Houston Washington (4-0) |
63 | Fort Worth Western Hills (3-1) | 67 | vs *Fort Worth Dunbar (1-3) |
64 | Pampa (3-2) | 70 | vs Borger (2-3) |
65 | Burkburnett (4-1) | 66 | at Alvarado (3-2) |
66 | Uvalde (3-2) | 63 | Open |
67 | La Feria (3-2) | 54 | at *CC Tuloso-Midway (4-1) |
68 | Henderson (0-5) | 69 | Open |
69 | Lubbock Estacado (2-3) | 53 | vs Sweetwater (1-4) |
70 | Mabank (2-2) | 82 | vs Quinlan Ford (2-2) |
71 | Taylor (3-2) | 61 | Open |
72 | Mineral Wells (3-2) | 64 | vs Gatesville (4-1) |
73 | Alvin Iowa Colony (1-3) | 74 | vs *Stafford (4-1) |
74 | Frisco Panther Creek (1-4) | 91 | at *Wilmer-Hutchins (2-3) |
75 | Dallas Pinkston (4-1) | 76 | at *Dallas Carter (3-1) |
76 | Houston Kashmere (2-2) | 73 | vs *Houston Worthing (1-3) |
77 | Fort Worth Dunbar (1-3) | 85 | at *Fort Worth Western Hills (3-1) |
78 | Fort Worth Eastern Hills (2-2) | 77 | at *FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) |
79 | Hereford (0-5) | 79 | vs Canyon West Plains (2-3) |
80 | Houston North Forest (1-3) | 72 | vs *Houston Furr (3-1) |
81 | FW Carter-Riverside (3-1) | 78 | at *Lake Worth (3-1) |
82 | Zapata (2-3) | 86 | at *Hidalgo (3-1) |
83 | San Angelo Lake View (3-2) | 71 | vs Midland Greenwood (2-3) |
84 | Hidalgo (3-1) | 88 | vs *Zapata (2-3) |
85 | Splendora (1-4) | 83 | Open |
86 | Carrollton Ranchview (1-4) | 87 | at *North Dallas (2-3) |
87 | San Antonio Kennedy (1-4) | 84 | Open |
88 | Houston Yates (1-3) | 92 | at *Houston Scarborough (1-3) |
89 | Waxahachie Life (2-2) | 80 | at Robinson (2-3) |
90 | Kingsville King (1-4) | 90 | at *CC Calallen (5-0) |
91 | Houston Worthing (1-3) | 95 | at *Houston Kashmere (2-2) |
92 | El Paso Bowie (1-4) | 89 | vs El Paso Cathedral (3-2) |
93 | San Antonio Memorial (0-5) | 94 | Open |
94 | North Dallas (2-3) | 81 | vs *Carrollton Ranchview (1-4) |
95 | El Paso Irvin (0-5) | 93 | at El Paso (3-1) |
96 | San Elizario (1-4) | 97 | at Fabens (2-2) |
97 | Fort Worth Castleberry (0-4) | 96 | at *Kennedale (2-2) |
98 | Houston Scarborough (1-3) | 98 | vs *Houston Yates (1-3) |
99 | FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) | 99 | vs *Fort Worth Eastern Hills (2-2) |
CLASS 4A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Carthage (5-0) | 1 | at *Brownsboro (2-3) |
2 | Cuero (4-1) | 3 | Open |
3 | Gilmer (4-0) | 2 | Open |
4 | Bellville (5-0) | 5 | at *West Columbia (2-3) |
5 | Texarkana Pleasant Grove (4-1) | 4 | Open |
6 | Wichita Falls Hirschi (4-0) | 6 | vs Decatur (2-3) |
7 | Silsbee (5-0) | 7 | at *Hardin-Jefferson (0-4) |
8 | Wimberley (5-0) | 8 | Open |
9 | Glen Rose (4-1) | 10 | Open |
10 | West Orange-Stark (2-3) | 9 | vs *Liberty (0-5) |
11 | Seminole (4-1) | 13 | vs Big Spring (4-1) |
12 | Aubrey (3-2) | 14 | vs *Gainesville (1-4) |
13 | Center (4-1) | 18 | at *Rusk (3-1) |
14 | Hamshire-Fannett (4-1) | 12 | at *Jasper (3-2) |
15 | Devine (5-0) | 15 | vs San Antonio Davenport (4-0) |
16 | Lago Vista (4-1) | 16 | Open |
17 | Sealy (3-2) | 19 | at *Brookshire Royal (4-0) |
18 | Waco Connally (3-2) | 11 | at Springtown (2-3) |
19 | Jasper (3-2) | 17 | vs *Hamshire-Fannett (4-1) |
20 | Ingleside (4-1) | 23 | vs Carrizo Springs (2-3) |
21 | Sunnyvale (2-3) | 21 | Open |
22 | Midland Greenwood (2-3) | 20 | at San Angelo Lake View (3-2) |
23 | Fort Stockton (5-0) | 24 | Open |
24 | Brookshire Royal (4-0) | 25 | vs *Sealy (3-2) |
25 | Rusk (3-1) | 26 | vs *Center (4-1) |
26 | Salado (2-3) | 27 | vs Hitchcock (5-0) |
27 | Van (3-2) | 33 | at *Canton (2-3) |
28 | Caddo Mills (5-0) | 32 | Open |
29 | Texarkana Liberty-Eylau (4-1) | 28 | Open |
30 | Sinton (2-3) | 30 | vs Raymondville (2-3) |
31 | La Grange (2-3) | 34 | Open |
32 | Graham (3-2) | 38 | at Wichita Falls (3-2) |
33 | West Columbia (2-3) | 31 | vs *Bellville (5-0) |
34 | Monahans (2-3) | 35 | Open |
35 | Pittsburg (0-5) | 36 | Open |
36 | Geronimo Navarro (2-3) | 37 | Open |
37 | Madisonville (3-2) | 22 | vs Columbus (5-0) |
38 | Orange Grove (3-2) | 41 | at RGC La Grulla (1-4) |
39 | Port Isabel (4-1) | 40 | vs Correcaminos UAT, MX |
40 | Clint (2-3) | 45 | Open |
41 | Canyon West Plains (2-3) | 62 | at Hereford (0-5) |
42 | Sanger (4-1) | 29 | vs *Van Alstyne (2-3) |
43 | Gatesville (4-1) | 46 | at Mineral Wells (3-2) |
44 | Smithville (1-4) | 42 | Open |
45 | Godley (2-3) | 43 | Open |
46 | Brownsboro (2-3) | 47 | vs *Carthage (5-0) |
47 | Perryton (1-4) | 44 | vs Stratford (4-0) |
48 | Farmersville (2-2) | 49 | vs *Bridgeport (3-2) |
49 | Bandera (4-1) | 48 | vs Robstown (3-2) |
50 | Bishop (2-3) | 39 | vs Lyford (3-1) |
51 | Clint Mountain View (4-1) | 51 | Open |
52 | Pearsall (5-0) | 54 | at Stockdale (4-1) |
53 | Jarrell (2-3) | 72 | Open |
54 | Quinlan Ford (2-2) | 55 | at Mabank (2-2) |
55 | Sweetwater (1-4) | 58 | at Lubbock Estacado (2-3) |
56 | Van Alstyne (2-3) | 57 | at *Sanger (4-1) |
57 | Dallas Lincoln (1-4) | 52 | Open |
58 | Krum (1-4) | 59 | Open |
59 | Snyder (2-3) | 64 | vs Holliday (4-0) |
60 | Bridge City (1-4) | 61 | Open |
61 | Liberty (0-5) | 70 | at *West Orange-Stark (2-3) |
62 | Bullard (1-4) | 67 | Open |
63 | Canton (2-3) | 50 | vs *Van (3-2) |
64 | Ferris (0-5) | 65 | Open |
65 | Gonzales (2-3) | 63 | Open |
66 | Wharton (3-2) | 68 | at *La Marque (0-5) |
67 | Raymondville (2-3) | 60 | at Sinton (2-3) |
68 | Corpus Christi West Oso (2-3) | 77 | vs Fort Worth Lake Country (4-0) |
69 | Bridgeport (3-2) | 56 | at *Farmersville (2-2) |
70 | Giddings (1-4) | 66 | Open |
71 | La Marque (0-5) | 71 | vs *Wharton (3-2) |
72 | San Antonio YMLA (2-3) | 73 | at San Antonio Holy Cross (3-1) |
73 | Borger (2-3) | 53 | at Pampa (3-2) |
74 | Pecos (2-2) | 69 | at Shallowater (4-1) |
75 | Gainesville (1-4) | 87 | at *Aubrey (3-2) |
76 | Hillsboro (3-2) | 74 | Open |
77 | Levelland (1-4) | 86 | at Dalhart (2-2) |
78 | Manor New Tech (3-2) | 75 | Open |
79 | Carrizo Springs (2-3) | 81 | at Ingleside (4-1) |
80 | Longview Spring Hill (1-4) | 76 | Open |
81 | Paris North Lamar (2-3) | 83 | Open |
82 | RGC La Grulla (1-4) | 78 | vs Orange Grove (3-2) |
83 | Sweeny (1-4) | 80 | Open |
84 | Robinson (2-3) | 84 | vs Waxahachie Life (2-2) |
85 | Hardin-Jefferson (0-4) | 85 | vs *Silsbee (5-0) |
86 | Fort Worth Benbrook (0-5) | 88 | Open |
87 | Venus (2-3) | 89 | Open |
88 | Fabens (2-2) | 82 | vs San Elizario (1-4) |
89 | Robstown (3-2) | 79 | at Bandera (4-1) |
90 | Dallas Roosevelt (0-5) | 90 | Open |
91 | Caldwell (0-4) | 91 | at Lexington (4-0) |
92 | Wills Point (0-5) | 93 | Open |
93 | Austin Achieve (2-3) | 92 | Open |
CLASS 3A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Columbus (5-0) | 1 | at Madisonville (3-2) |
2 | Bushland (5-0) | 6 | vs El Paso Riverside (5-0) |
3 | Brock (1-4) | 2 | at *Peaster (1-3) |
4 | Malakoff (4-1) | 3 | at *Fairfield (2-3) |
5 | Grandview (4-1) | 8 | Open |
6 | Franklin (5-0) | 4 | at *Rockdale (0-4) |
7 | Mount Vernon (5-0) | 5 | vs *Bonham (2-3) |
8 | Hitchcock (5-0) | 10 | at Salado (2-3) |
9 | Cameron Yoe (3-2) | 12 | Open |
10 | Edna (3-1) | 9 | vs *Corpus Christi London (2-2) |
11 | Lorena (3-2) | 7 | at *Little River Academy (3-2) |
12 | West (3-1) | 13 | vs *Dallas Life Oak Cliff (2-3) |
13 | Llano (5-0) | 14 | vs *Luling (3-2) |
14 | Tatum (2-3) | 11 | Open |
15 | Paradise (5-0) | 19 | at *Pilot Point (1-4) |
16 | Whitesboro (4-0) | 18 | at *Boyd (3-2) |
17 | Hallettsville (4-1) | 16 | at Houston Kipp Generations (1-3) |
18 | Little River Academy (3-2) | 15 | vs *Lorena (3-2) |
19 | Breckenridge (5-0) | 17 | Open |
20 | Blanco (3-2) | 20 | vs *Universal City Randolph (5-0) |
21 | Shallowater (4-1) | 21 | vs Pecos (2-2) |
22 | Winnsboro (5-0) | 25 | at *Commerce (3-2) |
23 | Goliad (3-2) | 22 | Open |
24 | Pottsboro (3-1) | 24 | vs *Mineola (2-3) |
25 | Diboll (3-2) | 28 | at *Palestine Westwood (1-3) |
26 | Vanderbilt Industrial (4-1) | 27 | at *Mathis (2-3) |
27 | Woodville (3-2) | 23 | vs *Shepherd (3-2) |
28 | Anahuac (4-1) | 31 | vs *Orangefield (3-2) |
29 | Jefferson (3-2) | 29 | Open |
30 | Brownfield (5-0) | 34 | at Muleshoe (4-1) |
31 | Universal City Randolph (5-0) | 30 | at *Blanco (3-2) |
32 | Gladewater (1-4) | 26 | Open |
33 | Yoakum (2-3) | 33 | vs Waco La Vega (2-3) |
34 | Rockdale (0-4) | 32 | vs *Franklin (5-0) |
35 | Jourdanton (4-1) | 38 | Open |
36 | Atlanta (4-1) | 35 | Open |
37 | Whitney (2-2) | 36 | vs *Dallas Madison (2-3) |
38 | Lyford (3-1) | 39 | at Bishop (2-3) |
39 | Orangefield (3-2) | 40 | at *Anahuac (4-1) |
40 | Poteet (3-2) | 37 | Open |
41 | Muleshoe (4-1) | 48 | vs Brownfield (5-0) |
42 | Vernon (3-2) | 43 | Open |
43 | East Chambers (4-1) | 44 | Open |
44 | Coldspring-Oakhurst (3-2) | 45 | at *Crockett (3-2) |
45 | San Diego (4-1) | 42 | Open |
46 | Mineola (2-3) | 50 | at *Pottsboro (3-1) |
47 | Iowa Park (1-4) | 41 | Open |
48 | Fairfield (2-3) | 54 | vs *Malakoff (4-1) |
49 | Tuscola Jim Ned (3-2) | 53 | Open |
50 | Corpus Christi London (2-2) | 47 | at *Edna (3-1) |
51 | Pilot Point (1-4) | 46 | vs *Paradise (5-0) |
52 | Clyde (4-1) | 51 | Open |
53 | Groesbeck (4-1) | 49 | Open |
54 | Hondo (1-4) | 57 | Open |
55 | Buna (1-4) | 55 | vs *Kirbyville (1-4) |
56 | Marion (3-2) | 58 | Open |
57 | Cotulla (4-1) | 67 | Open |
58 | Crockett (3-2) | 52 | vs *Coldspring-Oakhurst (3-2) |
59 | Gladewater Sabine (1-4) | 56 | Open |
60 | Peaster (1-3) | 61 | vs *Brock (1-4) |
61 | Boyd (3-2) | 59 | vs *Whitesboro (4-0) |
62 | Shepherd (3-2) | 64 | at *Woodville (3-2) |
63 | Ponder (3-2) | 60 | Open |
64 | Teague (1-3) | 63 | vs *Eustace (2-3) |
65 | Luling (3-2) | 62 | at *Llano (5-0) |
66 | Denver City (2-3) | 66 | at Lubbock Trinity Christian (2-2) |
67 | Commerce (3-2) | 75 | vs *Winnsboro (5-0) |
68 | Amarillo River Road (2-3) | 68 | at Gruver (4-1) |
69 | Rio Hondo (1-4) | 71 | Open |
70 | Troy (1-4) | 72 | at *McGregor (1-4) |
71 | Palestine Westwood (1-3) | 69 | vs *Diboll (3-2) |
72 | Cleveland Tarkington (3-1) | 70 | vs *Hardin (3-2) |
73 | McGregor (1-4) | 77 | vs *Troy (1-4) |
74 | Dalhart (2-2) | 85 | vs Levelland (1-4) |
75 | Maypearl (1-3) | 65 | at *Dallas Gateway Charter (2-3) |
76 | Mexia (0-5) | 76 | at *Kemp (1-4) |
77 | Palacios (1-4) | 86 | at *Aransas Pass (1-4) |
78 | Kirbyville (1-4) | 73 | at *Buna (1-4) |
79 | Falfurrias (4-1) | 74 | Open |
80 | White Oak (3-2) | 80 | Open |
81 | Dallas Life Oak Cliff (2-3) | 91 | at *West (3-1) |
82 | Ingram Moore (3-1) | 82 | vs *San Antonio Cole (0-5) |
83 | Dallas Madison (2-3) | 78 | at *Whitney (2-2) |
84 | Kermit (2-3) | 95 | at Reagan County (2-2) |
85 | Kemp (1-4) | 84 | vs *Mexia (0-5) |
86 | Eustace (2-3) | 81 | at *Teague (1-3) |
87 | Santa Gertrudis Academy (4-1) | 93 | Open |
88 | Bonham (2-3) | 83 | at *Mount Vernon (5-0) |
89 | Bowie (0-5) | 88 | Open |
90 | Lamesa (1-4) | 98 | Open |
91 | Mathis (2-3) | 79 | vs *Vanderbilt Industrial (4-1) |
92 | Crystal City (1-4) | 87 | Open |
93 | San Antonio Cole (0-5) | 90 | at *Ingram Moore (3-1) |
94 | Hardin (3-2) | 92 | at *Cleveland Tarkington (3-1) |
95 | Emory Rains (1-4) | 94 | Open |
96 | Lytle (1-4) | 96 | Open |
97 | Aransas Pass (1-4) | 97 | vs *Palacios (1-4) |
98 | Slaton (0-5) | 89 | at Friona (1-3) |
99 | Huntington (1-4) | 99 | Open |
100 | Dallas Gateway Charter (2-3) | 102 | vs *Maypearl (1-3) |
101 | Hempstead (1-4) | 100 | at Johnson City (4-1) |
102 | Dallas A+ Academy (0-5) | 101 | at *Dallas Inspired Vision (1-4) |
103 | Progreso (0-5) | 104 | Open |
104 | Dallas Inspired Vision (1-4) | 103 | vs *Dallas A+ Academy (0-5) |
CLASS 3A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Gunter (4-0) | 1 | Open |
2 | Holliday (4-0) | 3 | at Snyder (2-3) |
3 | Newton (4-1) | 2 | vs *Anderson-Shiro (4-1) |
4 | Poth (4-1) | 4 | Open |
5 | Bells (4-1) | 6 | Open |
6 | Canadian (2-2) | 5 | vs Canyon Randall (4-1) |
7 | New London West Rusk (3-2) | 7 | Open |
8 | Jacksboro (3-2) | 26 | Open |
9 | Wall (3-1) | 8 | vs Mason (4-1) |
10 | Idalou (3-2) | 9 | Open |
11 | DeKalb (3-1) | 16 | vs *New Boston (2-3) |
12 | Boling (4-1) | 17 | Open |
13 | Daingerfield (2-2) | 11 | vs *Hughes Springs (0-5) |
14 | Lexington (4-0) | 14 | vs Caldwell (0-4) |
15 | Edgewood (5-0) | 13 | at *Grand Saline (3-2) |
16 | Palmer (4-0) | 15 | at *Blooming Grove (4-0) |
17 | Comanche (4-1) | 31 | Open |
18 | Hemphill (5-0) | 18 | at *Kountze (0-5) |
19 | Abernathy (3-2) | 10 | Open |
20 | Waskom (2-2) | 20 | vs *Elysian Fields (1-4) |
21 | Hooks (3-2) | 32 | vs *Pattonville Prairiland (3-2) |
22 | Van Vleck (3-2) | 23 | vs *Danbury (1-4) |
23 | East Bernard (0-4) | 21 | vs *Tidehaven (3-2) |
24 | Childress (2-3) | 25 | Open |
25 | Troup (3-1) | 24 | vs *Quitman (3-2) |
26 | New Waverly (3-1) | 27 | vs *Warren (2-3) |
27 | Early (2-3) | 30 | Open |
28 | Littlefield (4-1) | 22 | Open |
29 | Wallis Brazos (4-1) | 28 | at *Altair Rice Consolidated (2-3) |
30 | Scurry-Rosser (3-1) | 33 | vs *Rice (1-3) |
31 | Callisburg (2-3) | 29 | Open |
32 | Tidehaven (3-2) | 34 | at *East Bernard (0-4) |
33 | Rogers (3-2) | 19 | Open |
34 | Taft (3-2) | 36 | Open |
35 | Cedar Hill Trinity Leadership (1-3) | 37 | vs *Corsicana Mildred (3-1) |
36 | Henrietta (4-1) | 12 | Open |
37 | Grand Saline (3-2) | 42 | vs *Edgewood (5-0) |
38 | Blooming Grove (4-0) | 40 | vs *Palmer (4-0) |
39 | Natalia (1-3) | 41 | vs *Comfort (0-5) |
40 | Gilmer Harmony (1-4) | 57 | vs *New Diana (2-3) |
41 | Lubbock Roosevelt (2-3) | 39 | Open |
42 | George West (1-3) | 38 | at *Monte Alto (0-5) |
43 | Santa Rosa (4-1) | 49 | vs *Odem (0-5) |
44 | Arp (1-4) | 44 | at *Winona (2-3) |
45 | Leonard (4-1) | 45 | Open |
46 | Paul Pewitt (0-4) | 35 | at *Redwater (2-3) |
47 | Friona (1-3) | 43 | vs Slaton (0-5) |
48 | Brady (2-3) | 53 | Open |
49 | Blue Ridge (3-2) | 51 | Open |
50 | Millsap (3-2) | 47 | Open |
51 | Altair Rice Consolidated (2-3) | 50 | vs *Wallis Brazos (4-1) |
52 | Banquete (4-1) | 46 | at *Hebbronville (0-4) |
53 | Howe (4-1) | 61 | Open |
54 | Spearman (1-4) | 48 | Open |
55 | Karnes City (3-2) | 58 | at *Nixon-Smiley (2-3) |
56 | Odem (0-5) | 54 | at *Santa Rosa (4-1) |
57 | Coahoma (4-1) | 59 | Open |
58 | Elysian Fields (1-4) | 66 | at *Waskom (2-2) |
59 | Nixon-Smiley (2-3) | 56 | vs *Karnes City (3-2) |
60 | Anderson-Shiro (4-1) | 60 | at *Newton (4-1) |
61 | Eastland (0-5) | 55 | Open |
62 | New Boston (2-3) | 62 | at *DeKalb (3-1) |
63 | Buffalo (2-3) | 67 | Open |
64 | Crane (2-3) | 69 | at *Odessa Compass Academy (2-3) |
65 | Tulia (2-3) | 63 | Open |
66 | Alpine (1-4) | 73 | vs *Tornillo (0-4) |
67 | Valley View (2-3) | 65 | Open |
68 | Corsicana Mildred (3-1) | 70 | at *Cedar Hill Trinity Leadership (1-3) |
69 | Hebbronville (0-4) | 72 | vs *Banquete (4-1) |
70 | Hughes Springs (0-5) | 52 | at *Daingerfield (2-2) |
71 | Stanton (2-3) | 74 | Open |
72 | Danbury (1-4) | 64 | at *Van Vleck (3-2) |
73 | Redwater (2-3) | 68 | vs *Paul Pewitt (0-4) |
74 | Dilley (1-4) | 71 | at *SA South West Campus (0-5) |
75 | Dublin (2-3) | 76 | Open |
76 | Winona (2-3) | 80 | vs *Arp (1-4) |
77 | Elkhart (1-4) | 78 | Open |
78 | Merkel (1-4) | 77 | Open |
79 | Warren (2-3) | 81 | at *New Waverly (3-1) |
80 | Paris Chisum (1-4) | 82 | Open |
81 | New Diana (2-3) | 83 | at *Gilmer Harmony (1-4) |
82 | Ballinger (0-5) | 79 | Open |
83 | Queen City (3-2) | 75 | Open |
84 | Clifton (1-4) | 85 | Open |
85 | Pattonville Prairiland (3-2) | 84 | at *Hooks (3-2) |
86 | Wichita Falls City View (1-3) | 86 | Open |
87 | Comfort (0-5) | 88 | at *Natalia (1-3) |
88 | Quitman (3-2) | 87 | at *Troup (3-1) |
89 | San Angelo TLCA (2-3) | 89 | Open |
90 | Florence (1-3) | 90 | Open |
91 | Lone Oak (0-5) | 94 | Open |
92 | Rice (1-3) | 91 | at *Scurry-Rosser (3-1) |
93 | Kountze (0-5) | 93 | vs *Hemphill (5-0) |
94 | Sadler S&S Consolidated (1-4) | 92 | Open |
95 | Dimmitt (0-5) | 97 | Open |
96 | Monte Alto (0-5) | 98 | vs *George West (1-3) |
97 | Odessa Compass Academy (2-3) | 95 | vs *Crane (2-3) |
98 | San Angelo Grape Creek (0-5) | 96 | Open |
99 | Trinity (0-5) | 100 | Open |
100 | SA South West Campus (0-5) | 99 | vs *Dilley (1-4) |
101 | Tornillo (0-4) | 101 | at *Alpine (1-4) |
CLASS 2A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Timpson (5-0) | 1 | at *San Augustine (0-4) |
2 | Refugio (4-1) | 2 | vs *Three Rivers (5-0) |
3 | Shiner (4-1) | 4 | vs *Bloomington (3-2) |
4 | Hawley (5-0) | 3 | Open |
5 | Tolar (4-0) | 5 | vs *Hamilton (3-2) |
6 | Crawford (4-0) | 6 | at *Valley Mills (0-4) |
7 | Stratford (4-0) | 7 | at Perryton (1-4) |
8 | Coleman (4-1) | 10 | at *San Saba (4-1) |
9 | Joaquin (3-1) | 12 | at *Garrison (4-1) |
10 | Centerville (3-2) | 8 | Open |
11 | Cisco (4-1) | 9 | at *Winters (1-4) |
12 | Mason (4-1) | 14 | at Wall (3-1) |
13 | Beckville (4-1) | 11 | at *Hawkins (1-3) |
14 | Flatonia (4-1) | 17 | at *Thorndale (4-1) |
15 | Panhandle (4-1) | 15 | Open |
16 | Stamford (5-0) | 16 | at *Olney (4-0) |
17 | Ganado (4-1) | 13 | at *Kenedy (2-2) |
18 | Cooper (5-0) | 18 | vs *Bogata Rivercrest (3-2) |
19 | Farwell (5-0) | 19 | Open |
20 | Three Rivers (5-0) | 22 | at *Refugio (4-1) |
21 | Olney (4-0) | 20 | vs *Stamford (5-0) |
22 | Marlin (1-3) | 26 | vs *Moody (3-1) |
23 | Thorndale (4-1) | 23 | vs *Flatonia (4-1) |
24 | Corrigan-Camden (5-0) | 24 | Open |
25 | New Deal (2-3) | 25 | Open |
26 | Stockdale (4-1) | 31 | vs Pearsall (5-0) |
27 | Sonora (4-1) | 30 | Open |
28 | Holland (2-3) | 32 | Open |
29 | Italy (2-3) | 28 | at *Rio Vista (1-3) |
30 | Hearne (2-2) | 29 | vs *Schulenburg (0-5) |
31 | Forsan (4-1) | 21 | Open |
32 | Garrison (4-1) | 39 | vs *Joaquin (3-1) |
33 | Shelbyville (3-2) | 27 | Open |
34 | Honey Grove (3-1) | 34 | at *Alba-Golden (5-0) |
35 | Alvord (3-2) | 51 | Open |
36 | Bangs (3-2) | 36 | Open |
37 | Johnson City (4-1) | 45 | vs Hempstead (1-4) |
38 | Riesel (2-2) | 40 | at *Rosebud-Lott (2-2) |
39 | Olton (4-0) | 37 | at Vega (1-4) |
40 | Christoval (2-3) | 35 | Open |
41 | San Saba (4-1) | 33 | vs *Coleman (4-1) |
42 | Rosebud-Lott (2-2) | 41 | vs *Riesel (2-2) |
43 | Harleton (2-3) | 38 | Open |
44 | Hamilton (3-2) | 55 | at *Tolar (4-0) |
45 | Anthony (4-1) | 52 | Open |
46 | Ozona (2-3) | 73 | Open |
47 | Santa Maria (4-1) | 58 | Open |
48 | Sundown (1-3) | 50 | Open |
49 | Reagan County (2-2) | 46 | vs Kermit (2-3) |
50 | Alba-Golden (5-0) | 54 | vs *Honey Grove (3-1) |
51 | Frankston (4-1) | 61 | at *Gladewater Union Grove (3-2) |
52 | Bogata Rivercrest (3-2) | 44 | at *Cooper (5-0) |
53 | Cayuga (4-1) | 53 | at *Malakoff Cross Roads (3-1) |
54 | Nocona (5-0) | 49 | Open |
55 | Bosqueville (1-3) | 43 | at *Bruceville-Eddy (0-4) |
56 | La Villa (3-2) | 64 | Open |
57 | Post (1-4) | 72 | Open |
58 | San Augustine (0-4) | 57 | vs *Timpson (5-0) |
59 | Rio Vista (1-3) | 59 | vs *Italy (2-3) |
60 | Schulenburg (0-5) | 56 | at *Hearne (2-2) |
61 | Premont (3-2) | 47 | Open |
62 | Thrall (1-4) | 60 | vs *Weimar (2-3) |
63 | Freer (2-3) | 48 | Open |
64 | Hawkins (1-3) | 66 | vs *Beckville (4-1) |
65 | Tioga (3-2) | 68 | Open |
66 | Floydada (3-2) | 42 | Open |
67 | Tahoka (3-2) | 65 | Open |
68 | Goldthwaite (0-5) | 63 | vs *DeLeon (3-2) |
69 | Grapeland (1-4) | 71 | vs *Pineland West Sabine (1-4) |
70 | Kenedy (2-2) | 69 | vs *Ganado (4-1) |
71 | Weimar (2-3) | 62 | at *Thrall (1-4) |
72 | Trenton (3-2) | 85 | Open |
73 | Moody (3-1) | 78 | at *Marlin (1-3) |
74 | Winters (1-4) | 83 | vs *Cisco (4-1) |
75 | Wolfe City (1-4) | 74 | Open |
76 | Valley Mills (0-4) | 79 | vs *Crawford (4-0) |
77 | DeLeon (3-2) | 75 | at *Goldthwaite (0-5) |
78 | Amarillo Highland Park (1-4) | 76 | Open |
79 | Pineland West Sabine (1-4) | 67 | at *Grapeland (1-4) |
80 | Ben Bolt (1-4) | 87 | Open |
81 | Itasca (4-1) | 70 | Open |
82 | Quinlan Boles (2-3) | 77 | at *Como-Pickton (1-4) |
83 | Malakoff Cross Roads (3-1) | 81 | vs *Cayuga (4-1) |
84 | Anson (0-5) | 86 | at *Colorado City (0-5) |
85 | Axtell (2-2) | 80 | vs *Kerens (1-4) |
86 | Bloomington (3-2) | 89 | at *Shiner (4-1) |
87 | Sanford-Fritch (0-5) | 88 | Open |
88 | Stinnett West Texas (3-2) | 93 | Open |
89 | Skidmore-Tynan (1-4) | 82 | Open |
90 | Groveton (1-4) | 90 | Open |
91 | Kerens (1-4) | 96 | at *Axtell (2-2) |
92 | Harper (1-4) | 84 | vs Schertz John Paul II (2-3) |
93 | Ore City (2-3) | 94 | at *Big Sandy (1-4) |
94 | Saratoga West Hardin (2-3) | 97 | Open |
95 | Whitewright (2-3) | 91 | Open |
96 | Gladewater Union Grove (3-2) | 92 | vs *Frankston (4-1) |
97 | Junction (1-4) | 99 | Open |
98 | Colorado City (0-5) | 98 | vs *Anson (0-5) |
99 | Riviera-Kaufer (1-4) | 95 | Open |
100 | Big Sandy (1-4) | 100 | vs *Ore City (2-3) |
101 | Tom Bean (2-3) | 101 | Open |
102 | Jewett Leon (0-5) | 103 | Open |
103 | Normangee (0-4) | 102 | Open |
104 | Como-Pickton (1-4) | 105 | vs *Quinlan Boles (2-3) |
105 | Bruceville-Eddy (0-4) | 104 | vs *Bosqueville (1-3) |
CLASS 2A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Mart (5-0) | 1 | vs *Hico (2-3) |
2 | Wellington (4-1) | 3 | Open |
3 | Albany (3-2) | 2 | Open |
4 | Wink (5-0) | 4 | Open |
5 | Milano (4-0) | 8 | Open |
6 | Chilton (5-0) | 5 | Open |
7 | Burton (4-0) | 7 | at *Yorktown (2-3) |
8 | Price Carlisle (5-0) | 6 | Open |
9 | Muenster (2-3) | 12 | at *Santo (4-0) |
10 | Bremond (4-0) | 9 | vs Windthorst (2-2) |
11 | Santo (4-0) | 10 | vs *Muenster (2-3) |
12 | Lovelady (4-0) | 11 | Open |
13 | New Home (4-1) | 26 | Open |
14 | Granger (4-1) | 13 | Open |
15 | Seymour (4-1) | 18 | at *Archer City (2-2) |
16 | Falls City (1-4) | 20 | Open |
17 | Collinsville (4-1) | 17 | Open |
18 | Clarendon (3-2) | 16 | Open |
19 | Wortham (4-1) | 22 | vs *Meridian (0-5) |
20 | Vega (1-4) | 19 | vs Olton (4-0) |
21 | Gruver (4-1) | 23 | vs Amarillo River Road (2-3) |
22 | Brackettville (4-1) | 24 | at *Sabinal (5-0) |
23 | Windthorst (2-2) | 21 | at Bremond (4-0) |
24 | Shamrock (4-1) | 28 | Open |
25 | Celeste (4-1) | 30 | vs *Lindsay (0-5) |
26 | Archer City (2-2) | 27 | vs *Seymour (4-1) |
27 | Sabinal (5-0) | 40 | vs *Brackettville (4-1) |
28 | Alto (3-2) | 25 | Open |
29 | Sunray (4-1) | 37 | vs Roscoe (2-1) |
30 | Rocksprings (2-1) | 33 | at *Center Point (1-3) |
31 | McCamey (3-1) | 34 | vs *Sterling City (3-2) |
32 | Haskell (2-3) | 35 | at *Petrolia (1-4) |
33 | Bruni (2-3) | 29 | Open |
34 | Roscoe (2-1) | 15 | at Sunray (4-1) |
35 | D'Hanis (3-2) | 32 | vs *Charlotte (4-1) |
36 | Miles (4-1) | 14 | Open |
37 | Cushing (4-1) | 36 | Open |
38 | Cross Plains (5-0) | 39 | Open |
39 | Eldorado (2-3) | 38 | vs *Water Valley (2-3) |
40 | Tenaha (2-3) | 31 | Open |
41 | Sterling City (3-2) | 44 | at *McCamey (3-1) |
42 | Sudan (4-1) | 47 | Open |
43 | Maud (3-1) | 41 | vs Iola (1-3) |
44 | Dawson (4-0) | 42 | vs *Hubbard (0-5) |
45 | Snook (2-1) | 45 | vs *Runge (1-4) |
46 | Hamlin (4-1) | 49 | Open |
47 | Lindsay (0-5) | 48 | at *Celeste (4-1) |
48 | Mount Enterprise (1-4) | 76 | Open |
49 | Louise (2-3) | 58 | vs *Somerville (1-4) |
50 | Ralls (4-1) | 50 | Open |
51 | Deweyville (3-2) | 52 | Open |
52 | Colmesneil (3-2) | 54 | Open |
53 | Bovina (1-4) | 46 | Open |
54 | Quanah (1-4) | 57 | Open |
55 | Booker (4-1) | 65 | Open |
56 | Yorktown (2-3) | 43 | vs *Burton (4-0) |
57 | Agua Dulce (1-4) | 86 | Open |
58 | Water Valley (2-3) | 59 | at *Eldorado (2-3) |
59 | La Pryor (2-2) | 56 | Open |
60 | Iola (1-3) | 60 | at Maud (3-1) |
61 | Hull-Daisetta (2-2) | 51 | vs Houston KIPP Northeast (3-1) |
62 | Simms Bowie (2-2) | 62 | Open |
63 | Petrolia (1-4) | 66 | vs *Haskell (2-3) |
64 | Center Point (1-3) | 63 | vs *Rocksprings (2-1) |
65 | Hico (2-3) | 82 | at *Mart (5-0) |
66 | Charlotte (4-1) | 55 | at *D'Hanis (3-2) |
67 | Boys Ranch (3-2) | 53 | vs Wheeler (1-3) |
68 | Evadale (1-4) | 61 | Open |
69 | Memphis (3-2) | 87 | Open |
70 | Lockney (1-4) | 64 | Open |
71 | Hale Center (2-3) | 90 | Open |
72 | Somerville (1-4) | 88 | at *Louise (2-3) |
73 | Clarksville (1-3) | 68 | Open |
74 | Ropesville Ropes (1-4) | 71 | Open |
75 | Seagraves (1-4) | 72 | Open |
76 | Wheeler (1-3) | 74 | at Boys Ranch (3-2) |
77 | Woodsboro (1-4) | 83 | Open |
78 | Cumby (2-3) | 67 | Open |
79 | Smyer (1-4) | 78 | Open |
80 | Overton (1-4) | 77 | Open |
81 | Bartlett (2-2) | 70 | Open |
82 | Plains (2-3) | 69 | Open |
83 | Chico (1-4) | 79 | at *Era (1-4) |
84 | Linden-Kildare (1-4) | 85 | Open |
85 | Era (1-4) | 80 | vs *Chico (1-4) |
86 | Iraan (2-3) | 81 | vs *Midland TLCA (0-4) |
87 | Morton (2-3) | 75 | Open |
88 | Crosbyton (1-4) | 84 | Open |
89 | Frost (1-4) | 73 | Open |
90 | Sabine Pass (1-2) | 96 | Open |
91 | Hubbard (0-5) | 89 | at *Dawson (4-0) |
92 | Meridian (0-5) | 95 | at *Wortham (4-1) |
93 | Munday (2-3) | 92 | vs *Electra (0-5) |
94 | Runge (1-4) | 91 | at *Snook (2-1) |
95 | Electra (0-5) | 93 | at *Munday (2-3) |
96 | Detroit (0-4) | 94 | Open |
97 | Pettus (1-4) | 97 | Open |
98 | Midland TLCA (0-4) | 98 | at *Iraan (2-3) |
99 | Abilene TLCA (0-5) | 99 | Open |
100 | Benavides (1-3) | 100 | at Rio Hondo JV |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | May (4-0) | 2 | at Smoking for Jesus Ministry (1-4) |
2 | Abbott (5-0) | 3 | vs Borden County (4-1) |
3 | Rankin (4-1) | 4 | vs Lubbock Home School Christian (1-4) |
4 | Westbrook (4-1) | 1 | Open |
5 | Gordon (4-0) | 5 | at Santa Anna (3-2) |
6 | Garden City (4-1) | 9 | vs Van Horn (2-2) |
7 | Jonesboro (4-1) | 6 | vs Austin Hill Country (4-0) |
8 | Happy (4-1) | 7 | Open |
9 | Irion County (4-0) | 10 | vs Leakey (2-2) |
10 | Medina (5-0) | 12 | at SA Brooks Collegiate Academy (3-2) |
11 | Knox City (3-2) | 8 | vs Saint Jo (5-0) |
12 | Follett (3-1) | 11 | at Paducah (5-0) |
13 | Springlake-Earth (2-3) | 17 | Open |
14 | Ira (4-1) | 15 | Open |
15 | Gilmer Union Hill (5-0) | 14 | Open |
16 | Saint Jo (5-0) | 20 | at Knox City (3-2) |
17 | Nazareth (5-0) | 21 | at Whitharral (4-1) |
18 | Spur (3-2) | 19 | at Jayton (3-2) |
19 | Whiteface (4-1) | 23 | vs Kress (3-2) |
20 | Borden County (4-1) | 16 | at Abbott (5-0) |
21 | White Deer (4-1) | 13 | at Hedley (2-3) |
22 | Turkey Valley (2-3) | 25 | vs Crowell (1-4) |
23 | McLean (5-0) | 28 | at Wildorado (1-4) |
24 | Lingleville (4-1) | 31 | Open |
25 | Blum (2-3) | 26 | at Coolidge (1-4) |
26 | Van Horn (2-2) | 24 | at Garden City (4-1) |
27 | Imperial Buena Vista (2-3) | 22 | at Sanderson (4-0) |
28 | Avalon (3-2) | 27 | Open |
29 | Menard (3-2) | 29 | vs Nueces Canyon (1-4) |
30 | Hermleigh (3-1) | 33 | at Throckmorton (3-2) |
31 | Covington (3-2) | 32 | at Penelope (4-1) |
32 | Miami (4-1) | 39 | at Groom (1-4) |
33 | Milford (3-2) | 56 | vs Burkeville (0-3) |
34 | Leverett's Chapel (4-1) | 36 | at Oakwood (4-1) |
35 | Kress (3-2) | 37 | at Whiteface (4-1) |
36 | O'Donnell (2-3) | 30 | at Lamesa Klondike (2-3) |
37 | Leakey (2-2) | 34 | at Irion County (4-0) |
38 | Roscoe Highland (1-4) | 38 | Open |
39 | Fort Davis (4-1) | 35 | vs Balmorhea (4-1) |
40 | Robert Lee (5-0) | 40 | vs Bronte (3-2) |
41 | Gorman (4-1) | 18 | Open |
42 | Chester (3-2) | 42 | vs Apple Springs (4-1) |
43 | Lometa (1-4) | 41 | at Eden (1-4) |
44 | Coolidge (1-4) | 43 | vs Blum (2-3) |
45 | Penelope (4-1) | 47 | vs Covington (3-2) |
46 | Perrin-Whitt (2-3) | 46 | Open |
47 | Meadow (1-4) | 49 | vs Petersburg (2-3) |
48 | Petersburg (2-3) | 45 | at Meadow (1-4) |
49 | Santa Anna (3-2) | 48 | vs Gordon (4-0) |
50 | Rotan (1-2) | 51 | Open |
51 | Ackerly Sands (0-5) | 50 | at Wellman-Union (0-4) |
52 | Gholson (4-1) | 52 | at Iredell (2-3) |
53 | Claude (3-2) | 54 | vs Amherst (3-1) |
54 | Baird (2-2) | 55 | vs Amarillo PCHEA (0-4) |
55 | Anton (1-4) | 53 | at Hart (3-2) |
56 | Savoy (3-2) | 58 | at Fruitvale (0-3) |
57 | Aquilla (3-2) | 44 | vs Bynum (2-3) |
58 | Roby (0-5) | 62 | Open |
59 | High Island (2-3) | 59 | Open |
60 | Wildorado (1-4) | 60 | vs McLean (5-0) |
61 | Bryson (2-3) | 66 | Open |
62 | McDade (2-3) | 67 | vs Bastrop Tribe Consolidated (5-0) |
63 | Three Way (1-3) | 71 | at Bluff Dale (4-1) |
64 | Burkeville (0-3) | 61 | at Milford (3-2) |
65 | Evant (0-4) | 64 | vs Blanket (4-1) |
66 | Campbell (1-4) | 57 | vs Trinidad (0-4) |
67 | Vernon Northside (2-3) | 63 | vs Forestburg (2-3) |
68 | Nueces Canyon (1-4) | 68 | at Menard (3-2) |
69 | Lenorah Grady (1-4) | 65 | at Grandfalls-Royalty (2-3) |
70 | Eden (1-4) | 69 | vs Lometa (1-4) |
71 | Prairie Lea (1-4) | 74 | Open |
72 | Marfa (1-4) | 70 | Open |
73 | Lorenzo (1-4) | 72 | at Welch Dawson (1-4) |
74 | Veribest (0-5) | 73 | vs Paint Rock (2-2) |
75 | Wellman-Union (0-4) | 75 | vs Ackerly Sands (0-5) |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Benjamin (4-0) | 1 | at Loraine (5-0) |
2 | Richland Springs (4-0) | 2 | Open |
3 | Loraine (5-0) | 3 | vs Benjamin (4-0) |
4 | Cherokee (5-0) | 4 | Open |
5 | Balmorhea (4-1) | 6 | at Fort Davis (4-1) |
6 | Whitharral (4-1) | 7 | vs Nazareth (5-0) |
7 | Oakwood (4-1) | 5 | vs Leverett's Chapel (4-1) |
8 | Rising Star (4-1) | 8 | at Woodson (1-4) |
9 | Jayton (3-2) | 9 | vs Spur (3-2) |
10 | Oglesby (5-0) | 11 | at Gustine (0-5) |
11 | Lamesa Klondike (2-3) | 10 | vs O'Donnell (2-3) |
12 | Sanderson (4-0) | 12 | vs Imperial Buena Vista (2-3) |
13 | Rochelle (4-1) | 13 | at Moran (0-5) |
14 | Bluff Dale (4-1) | 16 | vs Three Way (1-3) |
15 | Silverton (3-2) | 14 | vs Loop (4-0) |
16 | Paducah (5-0) | 15 | vs Follett (3-1) |
17 | Strawn (2-3) | 17 | at Tyler HEAT (4-1) |
18 | Amherst (3-1) | 21 | at Claude (3-2) |
19 | Blanket (4-1) | 20 | at Evant (0-4) |
20 | Loop (4-0) | 24 | at Silverton (3-2) |
21 | Newcastle (3-1) | 23 | at Aspermont (5-0) |
22 | Throckmorton (3-2) | 18 | vs Hermleigh (3-1) |
23 | Zephyr (4-1) | 22 | at Brookesmith (0-5) |
24 | Groom (1-4) | 19 | vs Miami (4-1) |
25 | Aspermont (5-0) | 29 | vs Newcastle (3-1) |
26 | Cranfills Gap (4-1) | 25 | at Stephenville Faith (5-0) |
27 | Crowell (1-4) | 28 | at Turkey Valley (2-3) |
28 | Paint Rock (2-2) | 26 | at Veribest (0-5) |
29 | Hart (3-2) | 30 | vs Anton (1-4) |
30 | Blackwell (2-3) | 31 | vs Valera Panther Creek (1-3) |
31 | Bowie Gold-burg (2-3) | 27 | at Motley County (0-5) |
32 | Bynum (2-3) | 34 | at Aquilla (3-2) |
33 | Rule (2-2) | 32 | at Guthrie (2-3) |
34 | Iredell (2-3) | 33 | vs Gholson (4-1) |
35 | Calvert (1-3) | 41 | at San Marcos Baptist Academy (3-1) |
36 | Hedley (2-3) | 35 | vs White Deer (4-1) |
37 | Sidney (2-3) | 38 | Open |
38 | Forestburg (2-3) | 52 | at Vernon Northside (2-3) |
39 | Ladonia Fannindel (1-4) | 39 | vs Mesquite Founders Classical (2-2) |
40 | Morgan (2-3) | 45 | vs Walnut Springs (2-3) |
41 | Sierra Blanca (1-3) | 44 | vs Fort Hancock (0-4) |
42 | Motley County (0-5) | 37 | vs Bowie Gold-burg (2-3) |
43 | Southland (3-2) | 36 | vs Lazbuddie (2-3) |
44 | Dime Box (0-0) | 40 | Open |
45 | Bronte (3-2) | 42 | at Robert Lee (5-0) |
46 | Mount Calm (2-3) | 47 | at Buckholts (2-2) |
47 | Cotton Center (2-3) | 43 | vs Wilson (0-5) |
48 | Apple Springs (4-1) | 48 | at Chester (3-2) |
49 | Guthrie (2-3) | 63 | vs Rule (2-2) |
50 | Dell City (3-2) | 57 | Open |
51 | Lazbuddie (2-3) | 49 | at Southland (3-2) |
52 | Trent (4-1) | 50 | at Olfen (0-3) |
53 | Walnut Springs (2-3) | 51 | at Morgan (2-3) |
54 | Lueders-Avoca (2-3) | 54 | at Rotan JV |
55 | Valera Panther Creek (1-3) | 56 | at Blackwell (2-3) |
56 | Buckholts (2-2) | 46 | vs Mount Calm (2-3) |
57 | Grandfalls-Royalty (2-3) | 55 | vs Lenorah Grady (1-4) |
58 | Haskell Paint Creek (2-3) | 58 | vs Chillicothe (1-3) |
59 | Mullin (3-2) | 53 | at Kopperl (2-3) |
60 | Afton Patton Springs (1-4) | 64 | vs Lubbock Christ The King (3-2) |
61 | Lefors (0-4) | 62 | at White Deer JV |
62 | Kopperl (2-3) | 60 | vs Mullin (3-2) |
63 | Woodson (1-4) | 59 | vs Rising Star (4-1) |
64 | Darrouzett (1-4) | 67 | at Kress JV |
65 | Moran (0-5) | 66 | vs Rochelle (4-1) |
66 | Trinidad (0-4) | 68 | at Campbell (1-4) |
67 | Gustine (0-5) | 65 | vs Oglesby (5-0) |
68 | Lohn (0-5) | 69 | Open |
69 | Wilson (0-5) | 70 | at Cotton Center (2-3) |
70 | Harrold (0-5) | 71 | vs Wichita Falls Christian (3-2) |
71 | Chillicothe (1-3) | 61 | at Haskell Paint Creek (2-3) |
72 | Brookesmith (0-5) | 72 | vs Zephyr (4-1) |
73 | Welch Dawson (1-4) | 73 | vs Lorenzo (1-4) |
PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Dallas Parish Episcopal (4-1) | 1 | Open |
2 | Austin Regents School (4-0) | 2 | vs *Victoria St. Joseph (1-3) |
3 | Houston St. John's (4-1) | 4 | vs *Dallas St. Mark's (3-2) |
4 | Dallas Christian School (5-0) | 3 | at Fort Worth Christian (4-0) |
5 | Dallas Plano Prestonwood (4-1) | 15 | Open |
6 | Houston St. Thomas (4-0) | 5 | vs Houston Kinkaid (3-2) |
7 | Episcopal School of Dallas (5-0) | 7 | vs *Bellaire Episcopal (4-1) |
8 | The Woodlands John Cooper (4-1) | 10 | at *Irving Cistercian Prep (4-1) |
9 | Argyle Liberty Christian (4-1) | 6 | vs Frisco Legacy Christian (2-3) |
10 | Bellaire Episcopal (4-1) | 8 | at *Episcopal School of Dallas (5-0) |
11 | Houston Kinkaid (3-2) | 12 | at Houston St. Thomas (4-0) |
12 | Fort Bend Christian (2-3) | 11 | Open |
13 | Fort Worth Nolan Catholic (1-4) | 13 | at Dallas Bishop Lynch (0-4) |
14 | Midland Christian (2-3) | 14 | Open |
15 | San Antonio Central Catholic (2-1) | 17 | at Boerne Geneva School (2-3) |
16 | Fort Worth Southwest Christian (4-1) | 16 | at Addison Trinity Christian (0-5) |
17 | Lubbock Christian (4-0) | 18 | vs *Muenster Sacred Heart (4-0) |
18 | Fort Worth Christian (4-0) | 19 | vs Dallas Christian School (5-0) |
19 | Fort Worth All Saints Episcopal (2-3) | 21 | Open |
20 | San Antonio Antonian Prep (3-1) | 22 | vs Somerset (4-0) |
21 | San Antonio Cornerstone (1-4) | 9 | at China Spring (4-1) |
22 | Lubbock Trinity Christian (2-2) | 23 | vs Denver City (2-3) |
23 | Irving Cistercian Prep (4-1) | 24 | vs *The Woodlands John Cooper (4-1) |
24 | Houston Second Baptist (1-4) | 26 | Open |
25 | Fort Worth Trinity Valley (3-2) | 31 | at *Arlington Oakridge (2-3) |
26 | Dallas Bishop Dunne (3-2) | 34 | vs DasCHE (4-0) |
27 | Grapevine Faith Christian (2-3) | 29 | Open |
28 | Houston Lutheran South (3-2) | 27 | Open |
29 | Dallas Covenant (5-0) | 28 | Open |
30 | Austin St. Michael's (1-2) | 33 | vs *SA Texas Military Institute (2-2) |
31 | Tomball Concordia Lutheran (4-0) | 32 | vs The Woodlands Christian (2-2) |
32 | Boerne Geneva School (2-3) | 45 | vs San Antonio Central Catholic (2-1) |
33 | Cypress Community Christian (2-3) | 25 | vs Tomball Christian H/School (3-2) |
34 | The Woodlands Christian (2-2) | 30 | at Tomball Concordia Lutheran (4-0) |
35 | Muenster Sacred Heart (4-0) | 35 | at *Lubbock Christian (4-0) |
36 | San Antonio Holy Cross (3-1) | 38 | vs San Antonio YMLA (2-3) |
37 | Addison Trinity Christian (0-5) | 20 | vs Fort Worth Southwest Christian (4-1) |
38 | Tomball Christian H/School (3-2) | 37 | at Cypress Community Christian (2-3) |
39 | Weatherford Christian (3-1) | 39 | vs *Tyler T. K. Gorman (1-3) |
40 | League City Bay Area Christian (4-1) | 47 | at Hallettsville Sacred Heart (3-2) |
41 | Arlington Grace Prep (2-3) | 42 | Open |
42 | Dallas St. Mark's (3-2) | 44 | at *Houston St. John's (4-1) |
43 | Houston St. Pius X (2-3) | 36 | Open |
44 | Austin Hyde Park Baptist (4-0) | 58 | vs *San Antonio St. Anthony's (2-2) |
45 | Fort Worth Lake Country (4-0) | 48 | at Corpus Christi West Oso (2-3) |
46 | Arlington Oakridge (2-3) | 41 | vs *Fort Worth Trinity Valley (3-2) |
47 | Houston Legacy (1-4) | 49 | at Little Cypress-Mauriceville (2-2) |
48 | Dallas Bishop Lynch (0-4) | 51 | vs Fort Worth Nolan Catholic (1-4) |
49 | Fort Worth Country Day (2-3) | 55 | Open |
50 | Shiner St. Paul (2-3) | 40 | at Austin Brentwood Christian (1-4) |
51 | Houston Christian (2-3) | 46 | at *Dallas Greenhill Prep (0-4) |
52 | Tyler Grace Community (5-0) | 54 | Open |
53 | Bullard Brook Hill (2-3) | 56 | Open |
54 | Brownsville St. Joseph (3-1) | 52 | vs *San Antonio Christian (1-2-1) |
55 | Frisco Legacy Christian (2-3) | 53 | at Argyle Liberty Christian (4-1) |
56 | SA Texas Military Institute (2-2) | 43 | at *Austin St. Michael's (1-2) |
57 | Flower Mound Coram Deo (2-3) | 57 | Open |
58 | Bryan Brazos Christian (1-3) | 50 | vs Magnolia Legacy Prep (2-3) |
59 | Dallas First Baptist Academy (2-2) | 59 | vs *Waco Reicher (0-4) |
60 | Hallettsville Sacred Heart (3-2) | 62 | vs League City Bay Area Christian (4-1) |
61 | DasCHE (4-0) | 61 | at Dallas Bishop Dunne (3-2) |
62 | Temple Central Texas Chr. (4-1) | 60 | at Austin St. Dominic Savio (4-1) |
63 | Arlington Pantego Christian (3-2) | 68 | Open |
64 | Austin St. Dominic Savio (4-1) | 65 | vs Temple Central Texas Chr. (4-1) |
65 | Plano John Paul II (0-5) | 64 | Open |
66 | Houston KIPP Sunnyside (3-1) | 70 | at Spring Frassati Catholic (3-2) |
67 | Fort Worth Temple Christian (4-0) | 66 | vs *Mercy Culture Prep (0-4) |
68 | Colleyville Covenant Christian (0-4) | 71 | at McKinney Christian (0-4) |
69 | Austin Brentwood Christian (1-4) | 69 | vs Shiner St. Paul (2-3) |
70 | Houston Northland Christian (3-2) | 67 | vs Houston Northside HomeSchool (2-1) |
71 | Beaumont Msgr. Kelly (1-4) | 87 | Open |
72 | El Paso Cathedral (3-2) | 72 | at El Paso Bowie (1-4) |
73 | Schertz John Paul II (2-3) | 86 | at Harper (1-4) |
74 | Magnolia Legacy Prep (2-3) | 74 | at Bryan Brazos Christian (1-3) |
75 | Victoria St. Joseph (1-3) | 77 | at *Austin Regents School (4-0) |
76 | Spring Frassati Catholic (3-2) | 83 | vs Houston KIPP Sunnyside (3-1) |
77 | Dallas Shelton School (2-2) | 75 | vs Arlington Newman (0-5) |
78 | McKinney Christian (0-4) | 76 | vs Colleyville Covenant Christian (0-4) |
79 | San Antonio Christian (1-2-1) | 80 | at *Brownsville St. Joseph (3-1) |
80 | Austin St. Andrew's (3-2) | 63 | vs Tomball Rosehill Christian (1-3) |
81 | Tomball Rosehill Christian (1-3) | 73 | at Austin St. Andrew's (3-2) |
82 | Houston KIPP Northeast (3-1) | 82 | at Hull-Daisetta (2-2) |
83 | San Antonio St. Anthony's (2-2) | 81 | at *Austin Hyde Park Baptist (4-0) |
84 | Houston Northside HomeSchool (2-1) | 88 | at Houston Northland Christian (3-2) |
85 | Dallas HSAA (2-3) | 85 | at Tulsa NOAH, OK |
86 | Dallas Greenhill Prep (0-4) | 84 | vs *Houston Christian (2-3) |
87 | Katy St. John XXIII (1-4) | 90 | Open |
88 | Houston Kipp Academy (3-1) | 89 | Open |
89 | San Antonio Lee Academy (0-0) | 91 | Open |
90 | Atlas HomeSchool (3-2) | 79 | vs Dallas UME Prep (1-2) |
91 | Willow Park Trinity Christian (1-4) | 96 | Open |
92 | Houston The Village (1-4) | 78 | Open |
93 | CC John Paul II (1-3) | 98 | at Harlingen Marine Military (1-2) |
94 | Tyler T. K. Gorman (1-3) | 97 | at *Weatherford Christian (3-1) |
95 | Waco Reicher (0-4) | 94 | at *Dallas First Baptist Academy (2-2) |
96 | Houston North Academy (0-4) | 92 | vs New Braunfels Christian (0-4) |
97 | Harlingen Marine Military (1-2) | 95 | vs CC John Paul II (1-3) |
98 | New Braunfels Christian (0-4) | 100 | at Houston North Academy (0-4) |
99 | Houston Kipp Generations (1-3) | 99 | vs Hallettsville (4-1) |
100 | Founders Classical Academy (3-2) | 101 | Open |
101 | Huntsville Alpha Omega (1-2) | 93 | at Tyler All Saints (0-5) |
102 | Austin HomeSchool (1-3) | 105 | at CenTex Sports Association (0-2) |
103 | Houston ProVision Academy (1-3) | 102 | Open |
104 | Arlington Newman (0-5) | 104 | at Dallas Shelton School (2-2) |
105 | Houston KIPP East End (0-5) | 103 | Open |
106 | Mercy Culture Prep (0-4) | 106 | at *Fort Worth Temple Christian (4-0) |
107 | Dallas UME Prep (1-2) | 107 | at Atlas HomeSchool (3-2) |
108 | Tyler All Saints (0-5) | 108 | vs Huntsville Alpha Omega (1-2) |
109 | CenTex Sports Association (0-2) | 109 | vs Austin HomeSchool (1-3) |
PRIVATE SCHOOLS — 6-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Pasadena First Baptist (4-0) | 1 | at *Houston St. Francis (0-4) |
2 | Plano Coram Deo (5-0) | 5 | at Westlake Academy (4-1) |
3 | Austin St. Stephen's (3-2) | 6 | Open |
4 | FW Covenant Classical (3-1) | 3 | at *Amarillo San Jacinto Christian (1-1) |
5 | Longview East Texas Christian (4-0) | 12 | at North Texas (NTX) (0-5) |
6 | Lucas Christian Academy (5-0) | 2 | vs *Wylie Prep Academy (2-2) |
7 | San Marcos Baptist Academy (3-1) | 7 | vs Calvert (1-3) |
8 | Haslet Heritage Christian (4-0) | 19 | at *Dallas Academy (3-2) |
9 | Waco Live Oak (2-3) | 10 | vs Lubbock Kingdom Prep (2-2) |
10 | Bastrop Tribe Consolidated (5-0) | 8 | at McDade (2-3) |
11 | Conroe Covenant (5-0) | 9 | at *Beaumont Legacy Christian (3-2) |
12 | Fort Bend Chargers Home Sch (4-1) | 24 | at Victoria Home School (2-3) |
13 | Abilene Christian (3-1) | 11 | at *Midland Trinity (2-2) |
14 | Austin Hill Country (4-0) | 13 | at Jonesboro (4-1) |
15 | Dallas Lutheran (2-3) | 33 | at *Red Oak Ovilla Christian (1-4) |
16 | Lantana Harvest Christian (3-1) | 4 | at *Decatur Victory Christian (2-1) |
17 | Austin Veritas Academy (3-2) | 20 | at *Austin Texas Sch for the Deaf (2-2) |
18 | Fredericksburg Heritage Sch. (3-1) | 15 | vs *SA Atonement Academy (0-2) |
19 | Lubbock Kingdom Prep (2-2) | 16 | at Waco Live Oak (2-3) |
20 | Baytown Christian (5-0) | 14 | vs *Lake Jackson Brazosport (2-2) |
21 | Smoking for Jesus Ministry (1-4) | 18 | vs May (4-0) |
22 | Westlake Academy (4-1) | 23 | vs Plano Coram Deo (5-0) |
23 | Bryan Allen Academy (4-1) | 22 | at *Katy Faith West Academy (1-4) |
24 | Prestonwood North (5-0) | 31 | at Irving The Highlands School (1-2) |
25 | FW THESA H/School (2-3) | 25 | at Carrollton Prince of Peace (1-2) |
26 | Dallas Lakehill Prep (2-2) | 17 | at *McKinney The Cornerstone (0-4) |
27 | Bulverde Bracken Christian (3-2) | 29 | Open |
28 | Houston Emery-Weiner School (2-2) | 26 | at Bryan Christian Homeschool (3-2) |
29 | Waco Texas Wind (3-0) | 21 | vs Austin Harmony (0-2) |
30 | Azle Christian School (4-1) | 28 | vs *Nazarene Christian Academy (3-2) |
31 | Arlington St. Paul Prep (4-0) | 30 | at *Waco Parkview Christian (0-5) |
32 | Sugar Land Logos Prep (3-2) | 32 | Open |
33 | Irving Faustina Academy (3-2) | 34 | Open |
34 | San Antonio Town East Chr. (5-0) | 42 | Open |
35 | Stephenville Faith (5-0) | 36 | vs Cranfills Gap (4-1) |
36 | Rockwall Heritage Christian (5-0) | 41 | vs *Longview Christian Heritage (2-2) |
37 | SA Saint Mary's Hall (3-0) | 35 | vs San Antonio FEAST Homesch. (1-2) |
38 | Longview Christian Heritage (2-2) | 43 | at *Rockwall Heritage Christian (5-0) |
39 | San Antonio Castle Hills (3-2) | 37 | vs Temple Holy Trinity (1-3) |
40 | Austin NYOS Charter School (3-2) | 51 | vs Bulverde Gloria Deo (3-1) |
41 | Bryan Christian Homeschool (3-2) | 27 | vs Houston Emery-Weiner School (2-2) |
42 | Bellville Faith Academy (3-1) | 44 | Open |
43 | Marble Falls Faith Academy (1-3) | 39 | Open |
44 | Tyler HEAT (4-1) | 58 | vs Strawn (2-3) |
45 | Waco Methodist Children's Home (2-3) | 40 | vs *Killeen Memorial Christian (0-4) |
46 | Bulverde Gloria Deo (3-1) | 46 | at Austin NYOS Charter School (3-2) |
47 | Mineral Wells Community (5-0) | 48 | vs Bethesda Christian (0-5) |
48 | Decatur Victory Christian (2-1) | 49 | vs *Lantana Harvest Christian (3-1) |
49 | Nazarene Christian Academy (3-2) | 55 | at *Azle Christian School (4-1) |
50 | Round Rock Christian (3-1) | 57 | vs Williamson County Home School (0-4) |
51 | Corpus Christi Annapolis (5-0) | 60 | Open |
52 | Lubbock Home School Christian (1-4) | 53 | at Rankin (4-1) |
53 | Austin Royals (1-4) | 45 | Open |
54 | Temple Centex H/Sch (3-1) | 59 | Open |
55 | Wichita Falls Christian (3-2) | 47 | at Harrold (0-5) |
56 | Greenville Christian (1-3) | 54 | vs *Rockwall Providence Academy (0-5) |
57 | Wylie Prep Academy (2-2) | 38 | at *Lucas Christian Academy (5-0) |
58 | Houston Texas Christian (4-0) | 62 | Open |
59 | San Antonio FEAST Homesch. (1-2) | 56 | at SA Saint Mary's Hall (3-0) |
60 | Bryan St. Joseph (1-4) | 50 | at *Houston Grace Christian (0-3) |
61 | Houston Cristo Rey Jesuit (1-2) | 61 | Open |
62 | Lubbock Christ The King (3-2) | 52 | at Afton Patton Springs (1-4) |
63 | Midland Trinity (2-2) | 68 | vs *Abilene Christian (3-1) |
64 | San Marcos Hill Country (2-2) | 79 | Open |
65 | Lake Jackson Brazosport (2-2) | 85 | at *Baytown Christian (5-0) |
66 | Ranger (2-3) | 74 | Open |
67 | Joshua Johnson County (1-4) | 66 | at Melissa CHANT (1-4) |
68 | Dallas Academy (3-2) | 65 | vs *Haslet Heritage Christian (4-0) |
69 | Houston Westbury Christian (3-2) | 88 | Open |
70 | Victoria Home School (2-3) | 84 | vs Fort Bend Chargers Home Sch (4-1) |
71 | Amarillo San Jacinto Christian (1-1) | 72 | vs *FW Covenant Classical (3-1) |
72 | Garland Christian Academy (2-1) | 86 | vs *Dallas Fairhill School (0-3) |
73 | Keene (1-4) | 71 | Open |
74 | Brownsville Jubilee (3-1) | 63 | Open |
75 | Beaumont Legacy Christian (3-2) | 64 | vs *Conroe Covenant (5-0) |
76 | SA Jubilee (2-2) | 93 | Open |
77 | Taylor St. Mary's (1-3) | 80 | at Haslet Legacy Classical (1-0) |
78 | Austin Texas Sch for the Deaf (2-2) | 91 | vs *Austin Veritas Academy (3-2) |
79 | Giddings State School (0-5) | 76 | Open |
80 | Carrollton Prince of Peace (1-2) | 81 | vs FW THESA H/School (2-3) |
81 | Priddy (3-1) | 82 | vs Rochelle JV |
82 | SA Brooks Collegiate Academy (3-2) | 67 | vs Medina (5-0) |
83 | Grayson Christian (0-3) | 83 | Open |
84 | Irving The Highlands School (1-2) | 87 | vs Prestonwood North (5-0) |
85 | Red Oak Ovilla Christian (1-4) | 89 | vs *Dallas Lutheran (2-3) |
86 | Tyler Kings Academy (2-3) | 75 | Open |
87 | Temple Holy Trinity (1-3) | 73 | at San Antonio Castle Hills (3-2) |
88 | Eagle Christian Academy (2-2) | 77 | vs *Longview Trinity S/of TX (0-3) |
89 | Divine Savior Academy (3-0) | 98 | at *Galveston O'Connell (1-3) |
90 | Round Rock Concordia (3-2) | 94 | at San Antonio Lutheran (1-2) |
91 | Alvin Living Stones Christian (1-2) | 78 | at *Houston Second Bapt UM (1-4) |
92 | Kerrville Our Lady of the Hills (1-4) | 92 | Open |
93 | C.C. Arlington Heights (2-3) | 90 | Open |
94 | Gainesville State School (0-1) | 95 | Open |
95 | Waco Vanguard College Prep (0-4) | 96 | Open |
96 | Midland Holy Cross (2-2) | 70 | at Irion County JV |
97 | Haslet Legacy Classical (1-0) | 97 | vs Taylor St. Mary's (1-3) |
98 | Fort Hancock (0-4) | 99 | at Sierra Blanca (1-3) |
99 | Denton Calvary (0-3) | 100 | at *Keller Harvest Christian (0-4) |
100 | Katy Faith West Academy (1-4) | 104 | vs *Bryan Allen Academy (4-1) |
101 | Keller Harvest Christian (0-4) | 105 | vs *Denton Calvary (0-3) |
102 | Kennedale Fellowship (1-3) | 102 | Open |
103 | McKinney The Cornerstone (0-4) | 69 | vs *Dallas Lakehill Prep (2-2) |
104 | San Antonio Lutheran (1-2) | 103 | vs Round Rock Concordia (3-2) |
105 | SA Atonement Academy (0-2) | 106 | at *Fredericksburg Heritage Sch. (3-1) |
106 | Mesquite Founders Classical (2-2) | 108 | at Ladonia Fannindel (1-4) |
107 | Melissa CHANT (1-4) | 107 | vs Joshua Johnson County (1-4) |
108 | Laredo St. Augustine (0-2) | 109 | Open |
109 | Fort Worth Hill School (0-0) | 111 | Open |
110 | Irving Universal Academy (0-0) | 112 | at FW Covenant Classical JV |
111 | Cedar Park Summit Christian (1-3) | 101 | Open |
112 | Houston Grace Christian (0-3) | 114 | vs *Bryan St. Joseph (1-4) |
113 | New Braunfels Calvary Baptist (0-3) | 113 | at CC Coastal Christian (0-5) |
114 | Fruitvale (0-3) | 116 | vs Savoy (3-2) |
115 | Houston Mount Carmel (0-2) | 119 | Open |
116 | Williamson County Home School (0-4) | 124 | at Round Rock Christian (3-1) |
117 | Longview Trinity S/of TX (0-3) | 122 | at *Eagle Christian Academy (2-2) |
118 | Austin Harmony (0-2) | 117 | at Waco Texas Wind (3-0) |
119 | Houston Second Bapt UM (1-4) | 120 | vs *Alvin Living Stones Christian (1-2) |
120 | North Texas (NTX) (0-5) | 123 | vs Longview East Texas Christian (4-0) |
121 | Bell County Home School (1-3) | 110 | Open |
122 | Houston St. Francis (0-4) | 121 | vs *Pasadena First Baptist (4-0) |
123 | Rockwall Providence Academy (0-5) | 115 | at *Greenville Christian (1-3) |
124 | Dallas Fairhill School (0-3) | 118 | at *Garland Christian Academy (2-1) |
125 | Amarillo PCHEA (0-4) | 127 | at Baird (2-2) |
126 | CC Coastal Christian (0-5) | 126 | vs New Braunfels Calvary Baptist (0-3) |
127 | San Antonio Winston (0-4) | 125 | Open |
128 | Killeen Memorial Christian (0-4) | 130 | at *Waco Methodist Children's Home (2-3) |
129 | Waco Parkview Christian (0-5) | 128 | vs *Arlington St. Paul Prep (4-0) |
130 | Olfen (0-3) | 131 | vs Trent (4-1) |
131 | Galveston O'Connell (1-3) | 132 | vs *Divine Savior Academy (3-0) |
132 | Bethesda Christian (0-5) | 129 | at Mineral Wells Community (5-0) |
133 | Corpus Christi HOST (0-3) | 133 | Open |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.