Each week here at DCTF we’ll take a look at the various 7on7 qualifiers around the state and try to pick the winners, this is more of an inexact science that picking real football games so don’t take the picks too seriously! But for the record I’ll track how many correct pool winners and qualifiers we get right each week!!
DIVISION I
Austin Westlake SQT
Pool A Winner: San Angelo Central
Pool B Winner: Dripping Springs
Pool C Winner: Cedar Park
Pool D Winner: Round Rock Westwood
State Qualifiers: San Angelo Central, Cedar Park
Cy-Fair West SQT
Pool A Winner: Cypress Falls
Pool B Winner: Clear Lake
Pool C Winner: Cypress-Fairbanks
Pool D Winner: Cypress Ranch
State Qualifiers: Cypress Falls, Cypress-Fairbanks
Cinco Ranch SQT
Pool A Winner: Houston Lamar
Pool B Winner: Port Neches-Groves
Pool C Winner: Katy Tompkins
Pool D Winner: Dickinson
State Qualifiers: Houston Lamar, Katy Tompkins
Corpus Christi SQT
Pool A Winner: Corpus Christi Calallen
Pool B Winner: Mercedes
Pool C Winner: Mission Veterans Memorial
Pool D Winner: PSJA
Pool E Winner: San Antonio Brandeis
Pool F Winner: Georgetown
State Qualifiers: Mercedes, PSJA, San Antonio Brandeis
College Station SQT
Pool A Winner: College Station A&M Consolidated
Pool B Winner: Round Rock Cedar Ridge
Pool C Winner: College Station
Pool D Winner: Leander Vandegrift
State Qualifiers: College Station A&M Consolidated, Leader Vandegrift
New Caney SQT
Pool A Winner: Beaumont West Brook
Pool B Winner: Manvel
Pool C Winner: Fort Bend Dulles
Pool D Winner: Houston Heights
State Qualifiers: Beaumont West Brook, Fort Bend Dulles
Tyler SQT
Pool A Winner: Tyler Lee
Pool B Winner: Marshall
Pool C Winner: College Station
Pool D Winner: DeSoto
State Qualifiers: Tyler Lee, DeSoto
Hurst SQT
Pool A Winner: Mansfield
Pool B Winner: Rockwall-Heath
Pool C Winner: Arlington
Pool D Winner: Sachse
Pool E Winner: Birdville
Pool F Winner: Crowley
Pool G Winner: Lancaster
Pool H Winner: Mansfield Timberview
State Qualifiers: Mansfield, Sachse, Lancaster, Mansfield Timberview
DIVISION II
Celina SQT
Pool A Winner: Waxahachie Life
Pool B Winner: Decatur
Pool C Winner: Paris
Pool D Winner: Springtown
State Qualifiers: Decatur, Paris
Jim Ned SQT
Pool A Winner: Tuscola Jim Ned
Pool B Winner: Snyder
Pool C Winner: Dumas
Pool D Winner: Lubbock Christian
State Qualifiers: Snyder, Dumas
McAllen SQT
Pool A Winner: Raymondville
Pool B Winner: Goliad
State Qualifiers: Raymondville, Goliad
DIVISION III
Waskom SQT
Pool A Winner: Price Carlisle
Pool B Winner: Tenaha
State Qualifiers: Price Carlisle, Tenaha
Lexington SQT
Pool A Winner: Lexington
Pool B Winner: Rogers
State Qualifiers: Lexington, Rogers, Flatonia
Sonora SQT
Pool A Winner: Sonora
Pool B Winner: Eldorado
State Qualifiers: Sonora, Eldorado, Ozona
Abilene SQT
Pool A/B Winner: Gunter
Pool C Winner: Winters
Pool D Winner: Anson
State Qualifiers: Gunter, Anson, Winters
Last Week’s Results
Pool Winners Correct: 22 out of 43 51.2%
State Qualifiers Correct: 15 out of 28 53.6%
Overall Results
Pool Winners Correct: 80 out of 141 56.7%
State Qualifiers Correct: 37 out of 84 44.0%
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.