As the 2020 Texas high school football season rolls on, how does each team stack up? In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!
CLASS 6A
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Austin Westlake (4-0) | 1 | vs *Buda Hays Consolidated (3-2) |
2 | Galena Park North Shore (5-0) | 4 | at *Humble (3-2) |
3 | Duncanville (2-1) | 2 | vs *Mansfield (2-2) |
4 | Katy (4-0) | 3 | vs Dickinson (2-0) |
5 | Lake Travis (4-0) | 5 | at *Austin Del Valle (2-3) |
6 | Allen (2-0) | 6 | vs *McKinney Boyd (2-3) |
7 | Humble Atascocita (1-1) | 12 | at *Humble Kingwood (0-5) |
8 | DeSoto (3-0) | 7 | at *Mansfield Lake Ridge (0-4) |
9 | Southlake Carroll (2-1) | 8 | vs *Keller (1-3) |
10 | Denton Guyer (3-1) | 9 | at *Prosper (3-0) |
11 | Cedar Hill (3-0) | 11 | at *Waxahachie (1-3) |
12 | Arlington Martin (4-1) | 10 | vs *Arlington Lamar (1-3) |
13 | Alvin Shadow Creek (1-2) | 14 | vs *Alvin (0-3) |
14 | Smithson Valley (3-1) | 30 | vs *South San Antonio (0-1) |
15 | Pearland Dawson (5-0) | 16 | vs *Houston Strake Jesuit (1-3) |
16 | Flower Mound Marcus (4-0) | 23 | vs *Plano (0-3) |
17 | Cypress-Fairbanks (5-0) | 13 | at *Houston Northbrook (0-5) |
18 | Katy Tompkins (4-0) | 19 | vs *Katy Morton Ranch (1-3) |
19 | Converse Judson (3-1) | 17 | at *San Antonio East Central (1-3) |
20 | Bridgeland (5-0) | 18 | vs *Cypress Park (4-1) |
21 | Spring (4-0) | 29 | at *Aldine Davis (1-2) |
22 | Euless Trinity (3-1) | 20 | Open |
23 | Dickinson (2-0) | 21 | at Katy (4-0) |
24 | Rockwall (4-1) | 25 | at *Mesquite (0-4) |
25 | Prosper (3-0) | 15 | vs *Denton Guyer (3-1) |
26 | Clear Springs (3-2) | 22 | vs *Clear Creek (3-1) |
27 | Spring Westfield (2-1) | 26 | vs *Aldine MacArthur (1-2) |
28 | San Antonio Brennan (4-0) | 28 | at *San Antonio Warren (3-1) |
29 | San Antonio Johnson (4-0) | 51 | vs *San Antonio Churchill (3-1) |
30 | San Antonio Wagner (2-0) | 39 | vs *New Braunfels (2-2) |
31 | Schertz Cibolo Steele (2-2) | 27 | vs *Schertz Clemens (1-3) |
32 | Austin Vandegrift (3-1) | 35 | vs *RR Cedar Ridge (2-2) |
33 | Sheldon C.E. King (4-1) | 34 | at *Humble Summer Creek (2-1) |
34 | Tomball Memorial (5-0) | 45 | at *Klein (2-1) |
35 | Temple (4-1) | 36 | at *Killeen Harker Heights (3-2) |
36 | Cypress Ranch (2-2) | 32 | at *Cypress Woods (3-2) |
37 | Midland Lee (3-1) | 37 | vs *Abilene (1-3) |
38 | Pearland (4-1) | 33 | at *Alief Taylor (1-2) |
39 | Arlington (3-2) | 38 | at *Arlington Sam Houston (2-2) |
40 | Rockwall-Heath (3-2) | 42 | vs *Mesquite Horn (2-3) |
41 | Fort Bend Ridge Point (1-2) | 47 | at *Fort Bend Elkins (0-2) |
42 | Edinburg Vela (1-0) | 49 | vs *Edinburg North (1-0) |
43 | San Antonio Reagan (3-1) | 53 | at *San Antonio Madison (3-1) |
44 | The Woodlands (1-2) | 48 | at *Willis (0-4) |
45 | Pasadena Dobie (4-0) | 46 | vs *Pasadena (0-5) |
46 | Klein Cain (2-2) | 44 | vs *Klein Forest (1-3) |
47 | Beaumont West Brook (1-3) | 41 | Open |
48 | Tyler Legacy (2-2) | 50 | vs *Dallas Skyline (2-1) |
49 | Klein Oak (2-1) | 82 | Open |
50 | San Antonio Brandeis (3-1) | 31 | at *San Antonio Roosevelt (3-1) |
51 | Arlington Bowie (4-0) | 61 | Open |
52 | Katy Taylor (4-1) | 52 | at *Katy Mayde Creek (3-1) |
53 | Dallas Jesuit (2-2) | 55 | at *Richardson Lake Highlands (4-0) |
54 | Odessa Permian (3-2) | 43 | vs *Wolfforth Frenship (2-3) |
55 | Laredo United (1-0) | 64 | at *Eagle Pass (1-0) |
56 | South Grand Prairie (2-2) | 63 | at *Grand Prairie (3-1) |
57 | Richmond George Ranch (1-2) | 58 | vs *Fort Bend Clements (2-2) |
58 | Houston Strake Jesuit (1-3) | 54 | at *Pearland Dawson (5-0) |
59 | Schertz Clemens (1-3) | 40 | at *Schertz Cibolo Steele (2-2) |
60 | Lewisville Hebron (2-1) | 59 | vs *Flower Mound (2-2) |
61 | Klein Collins (1-2) | 24 | at *Tomball (4-1) |
62 | El Paso Americas (2-0) | 60 | at *El Paso Eastlake (1-0) |
63 | Hewitt Midway (0-3) | 56 | vs *Waco (1-2) |
64 | Houston Lamar (3-1) | 69 | at *Houston Chavez (1-2) |
65 | Killeen Shoemaker (4-0) | 67 | at *Copperas Cove (1-4) |
66 | San Antonio Madison (3-1) | 57 | vs *San Antonio Reagan (3-1) |
67 | Fort Bend Elkins (0-2) | 70 | vs *Fort Bend Ridge Point (1-2) |
68 | Arlington Lamar (1-3) | 65 | at *Arlington Martin (4-1) |
69 | Coppell (3-1) | 68 | vs *Plano West (3-1) |
70 | Cedar Park Vista Ridge (4-1) | 77 | vs *Round Rock Westwood (1-1) |
71 | Flower Mound (2-2) | 62 | at *Lewisville Hebron (2-1) |
72 | Klein (2-1) | 73 | vs *Tomball Memorial (5-0) |
73 | Fort Bend Travis (2-1) | 71 | at *Fort Bend Dulles (1-3) |
74 | Buda Hays Consolidated (3-2) | 76 | at *Austin Westlake (4-0) |
75 | Richardson Lake Highlands (4-0) | 72 | vs *Dallas Jesuit (2-2) |
76 | Harlingen (1-0) | 78 | at *Harlingen South (1-0) |
77 | Mansfield (2-2) | 81 | at *Duncanville (2-1) |
78 | Houston Heights (2-1) | 80 | at *Houston Westside (2-0) |
79 | Clear Falls (2-2) | 75 | at *Clear Lake (1-3) |
80 | San Angelo Central (2-3) | 93 | vs *Odessa (0-2) |
81 | Spring DeKaney (2-2) | 91 | at *Aldine (0-3) |
82 | Mission (1-0) | 89 | at *Pharr-San Juan-Alamo (0-1) |
83 | Garland Sachse (2-1) | 94 | vs *Garland Rowlett (1-0) |
84 | Round Rock (2-2) | 101 | at *Round Rock McNeil (0-5) |
85 | San Antonio O'Connor (2-2) | 88 | Open |
86 | Garland Naaman Forest (2-2) | 96 | Open |
87 | Conroe (3-1) | 87 | at *Conroe Oak Ridge (3-1) |
88 | Cypress Park (4-1) | 100 | at *Bridgeland (5-0) |
89 | Laredo United South (0-1) | 83 | vs *Laredo Nixon (0-1) |
90 | Humble Summer Creek (2-1) | 90 | vs *Sheldon C.E. King (4-1) |
91 | Cypress Woods (3-2) | 85 | vs *Cypress Ranch (2-2) |
92 | Houston Bellaire (0-1) | 84 | at *Houston Sam Houston (0-3) |
93 | San Antonio Roosevelt (3-1) | 86 | vs *San Antonio Brandeis (3-1) |
94 | Aldine Eisenhower (2-1) | 79 | vs *Aldine Nimitz (1-1) |
95 | Northwest Eaton (3-2) | 107 | vs *Byron Nelson (2-3) |
96 | New Braunfels (2-2) | 104 | at *San Antonio Wagner (2-0) |
97 | El Paso Eastlake (1-0) | 97 | vs *El Paso Americas (2-0) |
98 | Lewisville (2-2) | 66 | vs *Plano East (0-4) |
99 | McKinney (3-2) | 108 | Open |
100 | Weslaco (0-0) | 99 | Open |
101 | Abilene (1-3) | 129 | at *Midland Lee (3-1) |
102 | The Woodlands College Park (3-1) | 102 | vs *Conroe Grand Oaks (4-0) |
103 | Round Rock Westwood (1-1) | 103 | vs *Round Rock Stony Point (1-0) |
104 | Lakeview Centennial (2-1) | 98 | vs *Wylie (0-3) |
105 | Cypress Falls (0-4) | 95 | vs *Cypress Springs (1-4) |
106 | Cypress Creek (2-3) | 114 | vs *Houston Spring Woods (2-3) |
107 | El Paso Montwood (2-0) | 106 | at *El Paso Coronado (2-0) |
108 | McKinney Boyd (2-3) | 160 | at *Allen (2-0) |
109 | El Paso Eastwood (2-0) | 116 | vs *El Paso Pebble Hills (1-1) |
110 | San Antonio Harlan (1-3) | 111 | Open |
111 | Mansfield Lake Ridge (0-4) | 123 | vs *DeSoto (3-0) |
112 | San Antonio Stevens (3-1) | 113 | at San Antonio Clark (0-4) |
113 | San Antonio Taft (2-2) | 110 | Open |
114 | Dallas Skyline (2-1) | 117 | at *Tyler Legacy (2-2) |
115 | Garland (3-1) | 105 | Open |
116 | RR Cedar Ridge (2-2) | 112 | at *Austin Vandegrift (3-1) |
117 | Clear Creek (3-1) | 134 | at *Clear Springs (3-2) |
118 | Houston Memorial (4-1) | 115 | vs *Houston Stratford (3-2) |
119 | Austin Bowie (1-2) | 118 | vs *Austin Akins (1-4) |
120 | San Antonio Warren (3-1) | 132 | vs *San Antonio Brennan (4-0) |
121 | Houston Westside (2-0) | 122 | vs *Houston Heights (2-1) |
122 | Wolfforth Frenship (2-3) | 109 | at *Odessa Permian (3-2) |
123 | San Antonio Churchill (3-1) | 130 | at *San Antonio Johnson (4-0) |
124 | Austin Del Valle (2-3) | 138 | vs *Lake Travis (4-0) |
125 | Denton Braswell (3-2) | 74 | vs *Little Elm (2-3) |
126 | Killeen Harker Heights (3-2) | 131 | vs *Temple (4-1) |
127 | Langham Creek (2-3) | 133 | vs *Cypress Lakes (0-5) |
128 | Austin High (3-1) | 135 | vs *San Marcos (1-4) |
129 | San Benito (0-1) | 92 | vs *Brownsville Rivera (0-1) |
130 | Alief Taylor (1-2) | 127 | vs *Pearland (4-1) |
131 | Los Fresnos (1-0) | 128 | vs *Brownsville Hanna (1-0) |
132 | Hutto (2-2) | 120 | at *Round Rock Stony Point (1-0) |
133 | North Crowley (3-1) | 126 | Open |
134 | Eagle Pass (1-0) | 137 | vs *Laredo United (1-0) |
135 | Humble (3-2) | 121 | vs *Galena Park North Shore (5-0) |
136 | Grand Prairie (3-1) | 139 | vs *South Grand Prairie (2-2) |
137 | Mesquite (0-4) | 136 | vs *Rockwall (4-1) |
138 | Waxahachie (1-3) | 146 | vs *Cedar Hill (3-0) |
139 | Katy Seven Lakes (1-4) | 147 | Open |
140 | Fort Worth Haltom (2-2) | 173 | Open |
141 | Killeen Ellison (1-4) | 141 | at *Killeen (1-3) |
142 | Deer Park (2-3) | 150 | at *Channelview (1-1) |
143 | Plano West (3-1) | 175 | at *Coppell (3-1) |
144 | Round Rock Stony Point (1-0) | 144 | vs *Hutto (2-2) |
145 | Belton (2-3) | 145 | at *Bryan (2-1) |
146 | Tomball (4-1) | 149 | vs *Klein Collins (1-2) |
147 | Katy Morton Ranch (1-3) | 142 | at *Katy Tompkins (4-0) |
148 | Keller (1-3) | 124 | at *Southlake Carroll (2-1) |
149 | Plano (0-3) | 154 | at *Flower Mound Marcus (4-0) |
150 | San Antonio Marshall (2-2) | 151 | Open |
151 | Laredo Alexander (1-0) | 140 | Open |
152 | Conroe Grand Oaks (4-0) | 153 | at *The Woodlands College Park (3-1) |
153 | El Paso Pebble Hills (1-1) | 157 | at *El Paso Eastwood (2-0) |
154 | San Antonio East Central (1-3) | 148 | vs *Converse Judson (3-1) |
155 | Channelview (1-1) | 155 | vs *Deer Park (2-3) |
156 | Brownsville Hanna (1-0) | 190 | at *Los Fresnos (1-0) |
157 | Byron Nelson (2-3) | 159 | at *Northwest Eaton (3-2) |
158 | Plano East (0-4) | 161 | at *Lewisville (2-2) |
159 | Keller Central (2-2) | 181 | Open |
160 | Little Elm (2-3) | 172 | at *Denton Braswell (3-2) |
161 | El Paso Franklin (0-3) | 163 | Open |
162 | Killeen (1-3) | 166 | vs *Killeen Ellison (1-4) |
163 | Alief Hastings (1-2) | 156 | vs *Alief Elsik (0-2) |
164 | Keller Timber Creek (2-2) | 164 | vs *Keller Fossil Ridge (1-2) |
165 | Houston Stratford (3-2) | 176 | at *Houston Memorial (4-1) |
166 | Clear Brook (3-2) | 152 | at *Clute Brazoswood (1-4) |
167 | Garland Rowlett (1-0) | 178 | at *Garland Sachse (2-1) |
168 | Katy Mayde Creek (3-1) | 167 | vs *Katy Taylor (4-1) |
169 | Conroe Oak Ridge (3-1) | 125 | vs *Conroe (3-1) |
170 | Cypress Ridge (1-4) | 165 | at *Jersey Village (1-4) |
171 | Mesquite Horn (2-3) | 119 | at *Rockwall-Heath (3-2) |
172 | Richardson Pearce (0-4) | 177 | vs *Richardson Berkner (2-2) |
173 | Keller Fossil Ridge (1-2) | 158 | at *Keller Timber Creek (2-2) |
174 | Pasadena Memorial (3-2) | 162 | at *Pasadena South Houston (1-4) |
175 | Jersey Village (1-4) | 180 | vs *Cypress Ridge (1-4) |
176 | Arlington Sam Houston (2-2) | 170 | vs *Arlington (3-2) |
177 | Willis (0-4) | 171 | vs *The Woodlands (1-2) |
178 | Aldine Davis (1-2) | 182 | vs *Spring (4-0) |
179 | Weatherford (2-3) | 143 | Open |
180 | Katy Cinco Ranch (1-4) | 184 | Open |
181 | Bryan (2-1) | 179 | vs *Belton (2-3) |
182 | Houston Chavez (1-2) | 168 | vs *Houston Lamar (3-1) |
183 | Humble Kingwood (0-5) | 183 | vs *Humble Atascocita (1-1) |
184 | Harlingen South (1-0) | 187 | vs *Harlingen (1-0) |
185 | San Antonio John Jay (0-4) | 169 | vs *San Antonio Holmes (0-4) |
186 | Clear Lake (1-3) | 185 | vs *Clear Falls (2-2) |
187 | La Joya (0-0) | 186 | Open |
188 | PSJA North (1-1) | 192 | Open |
189 | Fort Bend Dulles (1-3) | 212 | vs *Fort Bend Travis (2-1) |
190 | Copperas Cove (1-4) | 193 | vs *Killeen Shoemaker (4-0) |
191 | San Marcos (1-4) | 191 | at *Austin High (3-1) |
192 | Aldine Nimitz (1-1) | 195 | at *Aldine Eisenhower (2-1) |
193 | Aldine MacArthur (1-2) | 189 | at *Spring Westfield (2-1) |
194 | Pharr-San Juan-Alamo (0-1) | 194 | vs *Mission (1-0) |
195 | Waco (1-2) | 202 | at *Hewitt Midway (0-3) |
196 | South San Antonio (0-1) | 197 | at *Smithson Valley (3-1) |
197 | Midland (1-4) | 203 | Open |
198 | Richardson (2-2) | 199 | at *Irving (0-3) |
199 | Round Rock McNeil (0-5) | 196 | vs *Round Rock (2-2) |
200 | Edinburg North (1-0) | 207 | at *Edinburg Vela (1-0) |
201 | San Antonio MacArthur (0-4) | 204 | at *San Antonio Lee (0-4) |
202 | Fort Bend Bush (0-3) | 174 | vs *Fort Bend Austin (0-4) |
203 | Fort Bend Clements (2-2) | 200 | at *Richmond George Ranch (1-2) |
204 | Wylie (0-3) | 188 | at *Lakeview Centennial (2-1) |
205 | Alief Elsik (0-2) | 205 | at *Alief Hastings (1-2) |
206 | El Paso Coronado (2-0) | 206 | vs *El Paso Montwood (2-0) |
207 | Irving MacArthur (0-3) | 209 | at *Irving Nimitz (1-2) |
208 | Del Rio (0-2) | 216 | vs *Laredo Johnson (0-1) |
209 | North Garland (1-3) | 201 | Open |
210 | San Antonio Clark (0-4) | 208 | vs San Antonio Stevens (3-1) |
211 | Irving Nimitz (1-2) | 210 | vs *Irving MacArthur (0-3) |
212 | Fort Bend Austin (0-4) | 217 | at *Fort Bend Bush (0-3) |
213 | San Antonio Holmes (0-4) | 221 | at *San Antonio John Jay (0-4) |
214 | Saginaw Boswell (0-4) | 218 | Open |
215 | Cypress Lakes (0-5) | 198 | at *Langham Creek (2-3) |
216 | Hurst Bell (0-4) | 213 | Open |
217 | Edinburg (0-1) | 211 | at *Edinburg Economedes (0-1) |
218 | Odessa (0-2) | 215 | at *San Angelo Central (2-3) |
219 | Fort Worth Paschal (2-3) | 224 | Open |
220 | Austin Akins (1-4) | 214 | at *Austin Bowie (1-2) |
221 | Brownsville Rivera (0-1) | 220 | at *San Benito (0-1) |
222 | South Garland (1-3) | 230 | Open |
223 | Pasadena South Houston (1-4) | 223 | vs *Pasadena Memorial (3-2) |
224 | Houston Westbury (2-2) | 229 | Open |
225 | Cypress Springs (1-4) | 233 | at *Cypress Falls (0-4) |
226 | North Mesquite (2-3) | 242 | Open |
227 | Klein Forest (1-3) | 222 | at *Klein Cain (2-2) |
228 | Laredo Nixon (0-1) | 232 | at *Laredo United South (0-1) |
229 | Fort Worth Chisholm Trail (1-4) | 219 | Open |
230 | Clute Brazoswood (1-4) | 225 | vs *Clear Brook (3-2) |
231 | La Joya Juarez-Lincoln (0-0) | 226 | Open |
232 | Richardson Berkner (2-2) | 228 | at *Richardson Pearce (0-4) |
233 | Irving (0-3) | 231 | vs *Richardson (2-2) |
234 | Alvin (0-3) | 237 | at *Alvin Shadow Creek (1-2) |
235 | San Antonio Lee (0-4) | 227 | vs *San Antonio MacArthur (0-4) |
236 | Edinburg Economedes (0-1) | 235 | vs *Edinburg (0-1) |
237 | Laredo Johnson (0-1) | 236 | at *Del Rio (0-2) |
238 | Pasadena Sam Rayburn (2-3) | 240 | Open |
239 | Houston Spring Woods (2-3) | 234 | at *Cypress Creek (2-3) |
240 | Donna North (0-1) | 238 | Open |
241 | Aldine (0-3) | 239 | vs *Spring DeKaney (2-2) |
242 | El Paso Socorro (0-2) | 241 | Open |
243 | Pasadena (0-5) | 243 | at *Pasadena Dobie (4-0) |
244 | Houston Sam Houston (0-3) | 244 | vs *Houston Bellaire (0-1) |
245 | Houston Northbrook (0-5) | 245 | vs *Cypress-Fairbanks (5-0) |
CLASS 5A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Denton Ryan (4-0) | 1 | vs *Frisco Centennial (1-3) |
2 | Highland Park (2-0) | 2 | vs *Sherman (2-3) |
3 | Lubbock Coronado (4-0) | 3 | vs *Amarillo Palo Duro (0-4) |
4 | Cedar Park (5-0) | 7 | Open |
5 | Lancaster (3-0) | 4 | Open |
6 | Richmond Foster (3-0) | 5 | vs *Fort Bend Kempner (2-1) |
7 | Longview (4-1) | 6 | at *Wylie East (1-2) |
8 | Manvel (3-1) | 9 | vs *Houston Milby (0-1) |
9 | Frisco Lone Star (1-2) | 10 | vs *Frisco Reedy (4-1) |
10 | Amarillo Tascosa (3-1) | 8 | vs *Lubbock (2-3) |
11 | Red Oak (1-1) | 11 | vs *Fort Worth Richland (3-1) |
12 | College Station (4-1) | 16 | Open |
13 | Fort Bend Hightower (1-2) | 13 | at *Angleton (3-1) |
14 | Abilene Cooper (3-1) | 18 | at *FW Arlington Heights (2-0) |
15 | CC Veterans Memorial (4-0) | 12 | vs *Corpus Christi Moody (3-1) |
16 | Magnolia West (4-1) | 19 | at *Waller (2-2) |
17 | Colleyville Heritage (2-0) | 14 | vs *Midlothian (3-0) |
18 | Magnolia (4-1) | 17 | at *Conroe Caney Creek (0-4) |
19 | Amarillo (3-1) | 23 | at *Lubbock Monterey (2-2) |
20 | Weslaco East (0-0) | 20 | Open |
21 | Katy Paetow (4-0) | 22 | vs *Rosenberg Terry (2-1) |
22 | Port Arthur Memorial (5-0) | 21 | Open |
23 | Seguin (2-1) | 37 | at *New Braunfels Canyon (3-1) |
24 | CC Flour Bluff (4-0) | 25 | vs *Corpus Christi Ray (1-3) |
25 | Dripping Springs (3-1) | 27 | at *San Antonio McCollum (0-1) |
26 | Lufkin (2-3) | 29 | vs *New Caney (2-2) |
27 | Frisco Wakeland (4-1) | 24 | at *Frisco Heritage (3-2) |
28 | Mansfield Summit (1-2) | 26 | vs *Mansfield Legacy (1-2) |
29 | Fort Worth Richland (3-1) | 28 | at *Red Oak (1-1) |
30 | Frisco Independence (0-3) | 15 | vs *Denton (1-4) |
31 | Angleton (3-1) | 32 | vs *Fort Bend Hightower (1-2) |
32 | Georgetown (4-1) | 30 | Open |
33 | Frisco Reedy (4-1) | 49 | at *Frisco Lone Star (1-2) |
34 | Midlothian (3-0) | 43 | at *Colleyville Heritage (2-0) |
35 | Azle (3-1) | 45 | at *Crowley (0-5) |
36 | McAllen Memorial (0-1) | 34 | vs *McAllen (0-1) |
37 | New Caney (2-2) | 31 | at *Lufkin (2-3) |
38 | San Antonio Southside (3-1) | 38 | at *San Antonio Southwest (0-5) |
39 | Burleson Centennial (1-1) | 39 | at *N. Richland Hills Birdville (1-1) |
40 | Pflugerville Hendrickson (2-2) | 40 | at *Pflugerville Weiss (1-2) |
41 | Victoria West (2-1) | 46 | vs *Gregory-Portland (1-4) |
42 | Beaumont United (3-1) | 41 | Open |
43 | La Porte (4-1) | 35 | Open |
44 | N. Richland Hills Birdville (1-1) | 36 | vs *Burleson Centennial (1-1) |
45 | McKinney North (1-3) | 52 | at *West Mesquite (0-5) |
46 | New Caney Porter (2-3) | 47 | at *Cleveland (1-4) |
47 | Manor (1-3) | 44 | Open |
48 | SA Veterans Memorial (2-2) | 33 | vs *San Antonio Harlandale (1-0) |
49 | La Joya Palmview (0-0) | 48 | vs *McAllen Rowe (0-2) |
50 | Tyler (0-4) | 42 | Open |
51 | El Paso Del Valle (1-1) | 50 | at El Paso Parkland (2-1) |
52 | The Colony (3-2) | 54 | Open |
53 | Sherman (2-3) | 57 | at *Highland Park (2-0) |
54 | New Braunfels Canyon (3-1) | 53 | vs *Seguin (2-1) |
55 | Justin Northwest (2-2) | 55 | at *Saginaw (0-5) |
56 | Rosenberg Terry (2-1) | 56 | vs *Houston Wisdom (0-3) |
57 | Fort Worth Brewer (3-2) | 63 | at *Granbury (2-3) |
58 | Baytown Lee (4-1) | 70 | Open |
59 | McAllen Rowe (0-2) | 51 | at *La Joya Palmview (0-0) |
60 | Mansfield Legacy (1-2) | 60 | at *Mansfield Summit (1-2) |
61 | San Antonio Brackenridge (0-0) | 58 | vs *San Antonio Sam Houston (0-0) |
62 | Pflugerville (4-1) | 68 | Open |
63 | Lubbock Monterey (2-2) | 62 | vs *Amarillo (3-1) |
64 | Dallas Wilson (3-0) | 66 | vs *Dallas Samuell (1-3) |
65 | Gregory-Portland (1-4) | 65 | at *Victoria West (2-1) |
66 | Crowley (0-5) | 64 | vs *Azle (3-1) |
67 | Victoria East (2-3) | 61 | at *Corpus Christi King (0-4) |
68 | Friendswood (1-4) | 69 | Open |
69 | Brownsville Pace (0-0) | 71 | vs *Brownsville Lopez (1-0) |
70 | Baytown Goose Creek Memorial (2-3) | 59 | Open |
71 | Pflugerville Weiss (1-2) | 80 | vs *Pflugerville Hendrickson (2-2) |
72 | Austin Anderson (1-3) | 67 | at *Leander (1-4) |
73 | Waller (2-2) | 79 | vs *Magnolia West (4-1) |
74 | SA Southwest Legacy (3-2) | 76 | at *Rio Grande City (0-2) |
75 | Amarillo Caprock (1-4) | 72 | Open |
76 | Fort Bend Kempner (2-1) | 81 | at *Richmond Foster (3-0) |
77 | San Antonio Sam Houston (0-0) | 82 | at *San Antonio Brackenridge (0-0) |
78 | Rio Grande City (0-2) | 78 | vs *SA Southwest Legacy (3-2) |
79 | San Antonio Harlandale (1-0) | 102 | at *SA Veterans Memorial (2-2) |
80 | Frisco Centennial (1-3) | 77 | at *Denton Ryan (4-0) |
81 | Corpus Christi Moody (3-1) | 83 | at *CC Veterans Memorial (4-0) |
82 | El Paso Bel Air (1-1) | 84 | vs Canutillo (1-0) |
83 | West Mesquite (0-5) | 93 | vs *McKinney North (1-3) |
84 | Dallas White (2-3) | 85 | at *Dallas Sunset (1-2) |
85 | Granbury (2-3) | 73 | vs *Fort Worth Brewer (3-2) |
86 | Frisco Heritage (3-2) | 97 | vs *Frisco Wakeland (4-1) |
87 | Denton (1-4) | 75 | at *Frisco Independence (0-3) |
88 | San Antonio Lanier (0-0) | 86 | vs *San Antonio Jefferson (0-0) |
89 | El Paso Chapin (1-2) | 90 | vs El Paso Ysleta (2-0) |
90 | San Antonio Burbank (0-0) | 87 | vs *San Antonio Edison (0-0) |
91 | FW Arlington Heights (2-0) | 88 | vs *Abilene Cooper (3-1) |
92 | Galveston Ball (1-4) | 98 | Open |
93 | Baytown Sterling (1-4) | 100 | Open |
94 | San Antonio Southwest (0-5) | 89 | vs *San Antonio Southside (3-1) |
95 | San Antonio Jefferson (0-0) | 92 | at *San Antonio Lanier (0-0) |
96 | Brownsville Veterans Memorial (1-0) | 96 | at *Brownsville Porter (1-0) |
97 | Buda Johnson (3-1) | 99 | at *Kyle Lehman (2-2) |
98 | McAllen (0-1) | 95 | at *McAllen Memorial (0-1) |
99 | Kyle Lehman (2-2) | 74 | vs *Buda Johnson (3-1) |
100 | Leander (1-4) | 91 | vs *Austin Anderson (1-3) |
101 | Wylie East (1-2) | 94 | vs *Longview (4-1) |
102 | Laredo Martin (0-1) | 101 | Open |
103 | Eagle Pass Winn (1-0) | 103 | vs *Laredo Cigarroa (0-0) |
104 | Dallas Molina (2-1) | 109 | vs *Dallas Adams (0-3) |
105 | El Paso El Dorado (0-2) | 108 | vs El Paso Hanks (0-4) |
106 | Corpus Christi King (0-4) | 105 | vs *Victoria East (2-3) |
107 | Brownsville Porter (1-0) | 104 | vs *Brownsville Veterans Memorial (1-0) |
108 | Corpus Christi Carroll (1-4) | 107 | Open |
109 | Dallas Adams (0-3) | 110 | at *Dallas Molina (2-1) |
110 | Carrollton Smith (2-2) | 106 | at *Carrollton Turner (2-2) |
111 | Houston Milby (0-1) | 111 | at *Manvel (3-1) |
112 | San Antonio Memorial (0-0) | 112 | at *San Antonio Kennedy (0-0) |
113 | Dallas Sunset (1-2) | 114 | vs *Dallas White (2-3) |
114 | Cleveland (1-4) | 116 | vs *New Caney Porter (2-3) |
115 | Lubbock (2-3) | 115 | at *Amarillo Tascosa (3-1) |
116 | Amarillo Palo Duro (0-4) | 127 | at *Lubbock Coronado (4-0) |
117 | Corpus Christi Ray (1-3) | 117 | at *CC Flour Bluff (4-0) |
118 | Donna (0-1) | 122 | at Edcouch-Elsa (1-0) |
119 | San Antonio Highlands (0-0) | 118 | Open |
120 | Saginaw (0-5) | 113 | vs *Justin Northwest (2-2) |
121 | San Antonio Edison (0-0) | 120 | at *San Antonio Burbank (0-0) |
122 | San Antonio McCollum (0-1) | 123 | vs *Dripping Springs (3-1) |
123 | Brownsville Lopez (1-0) | 125 | at *Brownsville Pace (0-0) |
124 | San Antonio Kennedy (0-0) | 124 | vs *San Antonio Memorial (0-0) |
125 | Laredo Cigarroa (1-0) | 126 | at *Eagle Pass Winn (1-0) |
126 | Dallas Samuell (1-3) | 119 | at *Dallas Wilson (3-0) |
127 | Conroe Caney Creek (0-4) | 121 | vs *Magnolia (4-1) |
128 | Carrollton Turner (2-2) | 128 | vs *Carrollton Smith (2-2) |
129 | Houston Wisdom (0-3) | 129 | at *Rosenberg Terry (2-1) |
CLASS 5A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Ennis (3-0) | 1 | vs *Royse City (2-1) |
2 | Aledo (3-1) | 2 | vs *Arlington Seguin (2-1) |
3 | Fort Bend Marshall (4-0) | 3 | at *Houston Sharpstown (1-2) |
4 | A&M Consolidated (5-0) | 5 | at *Huntsville (4-0) |
5 | Liberty Hill (5-0) | 4 | at *Marble Falls (3-0) |
6 | Mansfield Timberview (4-0) | 6 | at *Joshua (1-4) |
7 | Huntsville (4-0) | 8 | vs *A&M Consolidated (5-0) |
8 | Dallas South Oak Cliff (2-1) | 9 | vs *Mesquite Poteet (3-2) |
9 | Frisco (4-0) | 7 | at *Frisco Liberty (4-1) |
10 | Wichita Falls Rider (4-1) | 13 | vs *Abilene Wylie (2-0) |
11 | Lucas Lovejoy (4-0) | 10 | vs *Prosper Rock Hill (0-4) |
12 | Lubbock-Cooper (4-1) | 11 | at *Plainview (2-2) |
13 | Boerne Champion (3-1) | 12 | at *Kerrville Tivy (1-4) |
14 | Texarkana Texas (4-0) | 14 | vs *Hallsville (0-3) |
15 | Longview Pine Tree (3-0-1) | 20 | vs *Nacogdoches (1-2) |
16 | North Forney (4-0) | 17 | at *Sulphur Springs (0-2) |
17 | Barbers Hill (1-2) | 16 | at *Crosby (2-2) |
18 | Sharyland Pioneer (1-0) | 19 | at *Roma (0-0) |
19 | Crosby (2-2) | 15 | vs *Barbers Hill (1-2) |
20 | Mesquite Poteet (3-2) | 21 | at *Dallas South Oak Cliff (2-1) |
21 | Cleburne (4-1) | 23 | vs *Burleson (3-2) |
22 | Denison (2-2) | 24 | vs *Frisco Memorial (1-3) |
23 | Marshall (2-2) | 18 | at *Jacksonville (1-3) |
24 | Burleson (3-2) | 22 | at *Cleburne (4-1) |
25 | Grapevine (2-2) | 32 | at *Fort Worth Polytechnic (1-3) |
26 | Brenham (3-2) | 26 | at *Pflugerville Connally (0-5) |
27 | Montgomery (2-2) | 49 | vs *Fulshear (4-1) |
28 | Kerrville Tivy (1-4) | 25 | vs *Boerne Champion (3-1) |
29 | Whitehouse (4-0) | 31 | vs *Mount Pleasant (2-2) |
30 | Montgomery Lake Creek (4-1) | 35 | vs *Bryan Rudder (4-1) |
31 | Fort Bend Willowridge (4-0) | 27 | vs *Houston Austin (2-0) |
32 | Port Neches-Groves (2-2) | 33 | vs *Dayton (0-4) |
33 | Royse City (2-1) | 30 | at *Ennis (3-0) |
34 | Bryan Rudder (4-1) | 34 | at *Montgomery Lake Creek (4-1) |
35 | Frisco Liberty (4-1) | 40 | vs *Frisco (4-0) |
36 | Nederland (1-2) | 29 | at *Santa Fe (1-3) |
37 | Canyon Randall (2-3) | 36 | vs *Wichita Falls (1-2) |
38 | Wichita Falls (1-2) | 28 | at *Canyon Randall (2-3) |
39 | El Paso Burges (1-2) | 37 | at *El Paso Bowie (0-3) |
40 | Dallas Kimball (3-1) | 50 | Open |
41 | Abilene Wylie (2-0) | 39 | at *Wichita Falls Rider (4-1) |
42 | El Paso Andress (3-0) | 48 | at *El Paso Austin (2-1) |
43 | El Paso Austin (2-1) | 42 | vs *El Paso Andress (3-0) |
44 | Leander Rouse (4-1) | 41 | at *Bastrop Cedar Creek (2-3) |
45 | Everman (2-3) | 43 | at *Waco University (1-2) |
46 | Greenville (2-1) | 44 | at *Corsicana (2-3) |
47 | Lamar Consolidated (0-5) | 38 | Open |
48 | Georgetown East View (2-3) | 59 | vs *Bastrop (1-4) |
49 | San Antonio Alamo Heights (2-2) | 64 | vs *Castroville Medina Valley (2-3) |
50 | Crandall (2-1) | 53 | vs *Forney (0-5) |
51 | Corsicana (2-3) | 45 | vs *Greenville (2-1) |
52 | Mission Memorial (0-1) | 51 | at *Mission Sharyland (1-0) |
53 | Mission Sharyland (1-0) | 73 | vs *Mission Memorial (0-1) |
54 | Mercedes (2-0) | 55 | at *PSJA Memorial (0-1) |
55 | Dallas Hillcrest (1-3) | 47 | vs *Dallas Conrad (1-3) |
56 | Mount Pleasant (2-2) | 56 | at *Whitehouse (4-0) |
57 | Castroville Medina Valley (2-3) | 60 | at *San Antonio Alamo Heights (2-2) |
58 | El Paso Parkland (2-1) | 52 | vs El Paso Del Valle (1-1) |
59 | Austin McCallum (0-2) | 54 | vs *Austin Navarro (0-4) |
60 | Canutillo (1-0) | 58 | at El Paso Bel Air (1-1) |
61 | Arlington Seguin (2-1) | 68 | at *Aledo (3-1) |
62 | Frisco Lebanon Trail (4-1) | 63 | Open |
63 | Floresville (1-4) | 46 | at *Lockhart (0-5) |
64 | Nacogdoches (1-2) | 57 | at *Longview Pine Tree (3-0-1) |
65 | Dallas Seagoville (4-1) | 69 | at *Dallas Spruce (1-3) |
66 | Edcouch-Elsa (1-0) | 66 | vs Donna (0-1) |
67 | Leander Glenn (3-2) | 61 | at *Elgin (0-4) |
68 | Fort Worth Southwest (2-1) | 65 | at *Carrollton Creekview (0-3) |
69 | Fulshear (4-1) | 62 | at *Montgomery (2-2) |
70 | Fort Worth North Side (3-0) | 67 | vs *Fort Worth Wyatt (0-4) |
71 | Marble Falls (3-0) | 70 | vs *Liberty Hill (5-0) |
72 | Humble Kingwood Park (1-3) | 71 | at *Texas City (1-2) |
73 | Texas City (1-2) | 72 | vs *Humble Kingwood Park (1-3) |
74 | Galena Park (3-2) | 81 | Open |
75 | El Paso Irvin (2-0) | 74 | at *El Paso Jefferson (1-2) |
76 | Fort Worth South Hills (0-3) | 85 | at *Fort Worth Trimble Tech (0-4) |
77 | El Paso Ysleta (2-0) | 76 | at El Paso Chapin (1-2) |
78 | Lockhart (0-5) | 82 | vs *Floresville (1-4) |
79 | Frisco Memorial (1-3) | 78 | at *Denison (2-2) |
80 | Princeton (2-2) | 79 | vs *Lake Dallas (1-4) |
81 | Houston Northside (0-4) | 77 | vs *Houston Madison (0-3) |
82 | Elgin (0-4) | 83 | vs *Leander Glenn (3-2) |
83 | Joshua (1-4) | 80 | vs *Mansfield Timberview (4-0) |
84 | Waco University (1-2) | 75 | vs *Everman (2-3) |
85 | Houston Austin (2-0) | 88 | at *Fort Bend Willowridge (4-0) |
86 | Houston Sterling (2-2) | 90 | at *Houston Waltrip (0-4) |
87 | Santa Fe (1-3) | 86 | vs *Nederland (1-2) |
88 | PSJA Southwest (0-1) | 89 | at Port Isabel (0-0) |
89 | Bastrop Cedar Creek (2-3) | 84 | vs *Leander Rouse (4-1) |
90 | Lake Dallas (1-4) | 87 | at *Princeton (2-2) |
91 | Jacksonville (1-3) | 95 | vs *Marshall (2-2) |
92 | Dallas Spruce (1-3) | 98 | vs *Dallas Seagoville (4-1) |
93 | Pflugerville Connally (0-5) | 99 | vs *Brenham (3-2) |
94 | Plainview (2-2) | 93 | vs *Lubbock-Cooper (4-1) |
95 | Roma (0-0) | 94 | vs *Sharyland Pioneer (1-0) |
96 | Bastrop (1-4) | 91 | at *Georgetown East View (2-3) |
97 | Forney (0-5) | 100 | at *Crandall (2-1) |
98 | Clint Horizon (1-1) | 96 | Open |
99 | Austin Northeast (2-1) | 97 | at *Austin Travis (1-3) |
100 | El Paso Hanks (0-4) | 92 | at El Paso El Dorado (0-2) |
101 | Fort Worth Polytechnic (1-3) | 104 | vs *Grapevine (2-2) |
102 | Dayton (0-4) | 106 | at *Port Neches-Groves (2-2) |
103 | Sulphur Springs (0-2) | 101 | vs *North Forney (4-0) |
104 | Austin Crockett (1-3) | 103 | vs Austin LASA (0-3) |
105 | Houston Sharpstown (1-2) | 107 | vs *Fort Bend Marshall (4-0) |
106 | Houston Waltrip (0-4) | 108 | vs *Houston Sterling (2-2) |
107 | El Paso Jefferson (1-2) | 110 | vs *El Paso Irvin (2-0) |
108 | Hallsville (0-3) | 109 | at *Texarkana Texas (4-0) |
109 | Dallas Adamson (0-3) | 102 | at *Dallas Jefferson (0-2) |
110 | Carrollton Creekview (0-3) | 105 | vs *Fort Worth Southwest (2-1) |
111 | Austin Travis (1-3) | 116 | vs *Austin Northeast (2-1) |
112 | Prosper Rock Hill (0-4) | 112 | at *Lucas Lovejoy (4-0) |
113 | El Paso Bowie (0-3) | 111 | vs *El Paso Burges (1-2) |
114 | Fort Worth Wyatt (0-4) | 113 | at *Fort Worth North Side (3-0) |
115 | Pharr Valley View (0-0) | 114 | vs *PSJA Southwest (0-1) |
116 | PSJA Memorial (0-1) | 115 | vs *Mercedes (2-0) |
117 | Dallas Conrad (1-3) | 118 | at *Dallas Hillcrest (1-3) |
118 | El Paso (0-2) | 119 | Open |
119 | Houston Madison (0-3) | 117 | at *Houston Northside (0-4) |
120 | Fort Worth Trimble Tech (0-4) | 121 | vs *Fort Worth South Hills (0-3) |
121 | Dallas Jefferson (0-2) | 120 | vs *Dallas Adamson (0-3) |
122 | Austin Navarro (0-4) | 122 | at *Austin McCallum (0-2) |
CLASS 4A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Lampasas (6-0) | 1 | at *Fischer Canyon Lake (4-4) |
2 | Argyle (8-0) | 2 | vs *Kaufman (3-5) |
3 | CC Calallen (6-2) | 5 | vs *Beeville Jones (2-6) |
4 | Port Lavaca Calhoun (7-1) | 4 | at *Alice (1-3) |
5 | Midlothian Heritage (7-2) | 15 | at *Stephenville (5-4) |
6 | Waco La Vega (5-2) | 3 | at *Alvarado (2-7) |
7 | Canyon (7-0) | 6 | vs *Dumas (7-1) |
8 | Melissa (7-1) | 7 | vs *Terrell (2-6) |
9 | El Campo (6-1) | 8 | vs *West Columbia (4-3) |
10 | Austin LBJ (3-2) | 9 | vs *Burnet (5-3) |
11 | Corpus Christi Miller (4-4) | 10 | at *CC Tuloso-Midway (4-4) |
12 | Paris (6-3) | 12 | Open |
13 | Lindale (6-2) | 13 | vs *Palestine (6-3) |
14 | Stephenville (5-4) | 14 | vs *Midlothian Heritage (7-2) |
15 | Springtown (7-2) | 11 | vs *Burkburnett (1-6) |
16 | Decatur (5-4) | 17 | vs *Wichita Falls Hirschi (4-3) |
17 | Dumas (7-1) | 16 | at *Canyon (7-0) |
18 | Kennedale (6-0-1) | 18 | Open |
19 | Kilgore (6-2) | 19 | at *Athens (4-4) |
20 | Palestine (6-3) | 22 | at *Lindale (6-2) |
21 | Huffman Hargrave (7-0) | 20 | at *Vidor (3-3) |
22 | La Vernia (6-2) | 21 | vs *Boerne (6-2) |
23 | Needville (5-3) | 26 | at *Bay City (5-3) |
24 | Pampa (7-1) | 25 | vs *Hereford (3-4) |
25 | Fischer Canyon Lake (4-4) | 23 | vs *Lampasas (6-0) |
26 | Clint (3-0) | 27 | vs *El Paso Riverside (4-0) |
27 | Alice (1-3) | 29 | vs *Port Lavaca Calhoun (7-1) |
28 | Boerne (6-2) | 24 | at *La Vernia (6-2) |
29 | Andrews (7-2) | 28 | vs *Fort Stockton (3-5) |
30 | Burnet (5-3) | 31 | at *Austin LBJ (3-2) |
31 | Hidalgo (2-0) | 32 | vs *La Feria (3-0) |
32 | Stafford (2-6) | 43 | at *Freeport Brazosport (2-5) |
33 | Kaufman (3-5) | 37 | at *Argyle (8-0) |
34 | Wichita Falls Hirschi (4-3) | 35 | at *Decatur (5-4) |
35 | Livingston (6-2) | 40 | vs *Little Cypress-Mauriceville (1-5) |
36 | Henderson (2-5) | 33 | vs *Mabank (3-5) |
37 | La Feria (3-0) | 34 | at *Hidalgo (2-0) |
38 | Vidor (3-3) | 36 | vs *Huffman Hargrave (7-0) |
39 | Fredericksburg (4-4) | 38 | vs *Taylor (0-8) |
40 | West Columbia (4-3) | 30 | at *El Campo (6-1) |
41 | Dallas Carter (4-0) | 41 | vs *Dallas Pinkston (2-2) |
42 | Brownwood (3-4) | 45 | at *Waxahachie Life (2-6) |
43 | Freeport Brazosport (2-5) | 39 | vs *Stafford (2-6) |
44 | Fort Worth Benbrook (4-4) | 44 | vs FW Carter-Riverside (3-3) |
45 | Tyler Chapel Hill (5-4) | 46 | Open |
46 | Houston Furr (3-1) | 47 | vs *Houston North Forest (2-2) |
47 | Beeville Jones (2-6) | 42 | at *CC Calallen (6-2) |
48 | Bay City (5-3) | 48 | vs *Needville (5-3) |
49 | Wilmer-Hutchins (2-1) | 49 | vs *Dallas Lincoln (2-2) |
50 | Houston Wheatley (4-0) | 52 | vs *Houston Yates (3-1) |
51 | Terrell (2-6) | 53 | at *Melissa (7-1) |
52 | CC Tuloso-Midway (4-4) | 57 | vs *Corpus Christi Miller (4-4) |
53 | Athens (4-4) | 50 | vs *Kilgore (6-2) |
54 | Splendora (3-5) | 55 | vs *Lumberton (1-6) |
55 | Gainesville (2-4) | 54 | at *Lake Worth (5-4) |
56 | Lake Worth (5-4) | 59 | vs *Gainesville (2-4) |
57 | Fort Worth Dunbar (3-2) | 51 | at Fort Worth Western Hills (3-4) |
58 | Little Cypress-Mauriceville (1-5) | 56 | at *Livingston (6-2) |
59 | Fort Worth Castleberry (2-4) | 70 | at Fort Worth Eastern Hills (2-4) |
60 | Somerset (1-6) | 60 | vs *Pleasanton (3-5) |
61 | El Paso Riverside (4-0) | 68 | at *Clint (3-0) |
62 | Pleasanton (3-5) | 67 | at *Somerset (1-6) |
63 | Dallas Lincoln (2-2) | 66 | at *Wilmer-Hutchins (2-1) |
64 | Lumberton (1-6) | 62 | at *Splendora (3-5) |
65 | Zapata (3-1) | 63 | at *Kingsville King (0-5) |
66 | Mabank (3-5) | 61 | at *Henderson (2-5) |
67 | Alvarado (2-7) | 58 | vs *Waco La Vega (5-2) |
68 | Fort Stockton (3-5) | 64 | at *Andrews (7-2) |
69 | Anna (2-6) | 69 | vs *Carrollton Ranchview (0-6) |
70 | Waxahachie Life (2-6) | 71 | vs *Brownwood (3-4) |
71 | Uvalde (1-8) | 65 | Open |
72 | Houston Yates (3-1) | 73 | at *Houston Wheatley (4-0) |
73 | RGC La Grulla (0-3) | 72 | Open |
74 | Hereford (3-4) | 74 | at *Pampa (7-1) |
75 | North Dallas (1-3) | 78 | vs *Dallas Roosevelt (0-3) |
76 | Houston North Forest (2-2) | 77 | at *Houston Furr (3-1) |
77 | Fort Worth Western Hills (3-4) | 76 | vs Fort Worth Dunbar (3-2) |
78 | Dallas Pinkston (2-2) | 75 | at *Dallas Carter (4-0) |
79 | Carrollton Ranchview (0-6) | 80 | at *Anna (2-6) |
80 | Taylor (0-8) | 82 | at *Fredericksburg (4-4) |
81 | Big Spring (3-3) | 81 | vs *San Angelo Lake View (4-5) |
82 | Houston Kashmere (1-3) | 83 | vs *Houston Scarborough (0-4) |
83 | Clint Mountain View (0-4) | 79 | vs *San Elizario (1-2) |
84 | Houston Worthing (2-2) | 85 | at *Houston Washington (1-3) |
85 | Fort Worth Eastern Hills (2-4) | 86 | vs Fort Worth Castleberry (2-4) |
86 | Burkburnett (1-6) | 84 | at *Springtown (7-2) |
87 | Fabens (0-3) | 88 | vs Anthony (1-3) |
88 | San Angelo Lake View (4-5) | 89 | at *Big Spring (3-3) |
89 | Dallas Roosevelt (0-3) | 87 | at *North Dallas (1-3) |
90 | Kingsville King (0-5) | 91 | vs *Zapata (3-1) |
91 | San Elizario (1-2) | 90 | at *Clint Mountain View (0-4) |
92 | FW Carter-Riverside (3-3) | 93 | at Fort Worth Benbrook (4-4) |
93 | Houston Washington (1-3) | 92 | vs *Houston Worthing (2-2) |
94 | Houston Scarborough (0-4) | 94 | at *Houston Kashmere (1-3) |
95 | FW Diamond Hill-Jarvis (0-5) | 95 | Open |
CLASS 4A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Carthage (6-0) | 1 | vs *Madisonville (3-5) |
2 | West Orange-Stark (6-0) | 2 | Open |
3 | Graham (6-1) | 3 | at *Mineral Wells (1-5) |
4 | Wimberley (7-2) | 4 | vs Midland Greenwood (5-3) |
5 | Texarkana Pleasant Grove (6-2) | 7 | vs *Texarkana Liberty-Eylau (5-3) |
6 | Salado (8-1) | 6 | vs *Robinson (2-7) |
7 | Gilmer (7-1) | 5 | at *Paris North Lamar (0-6) |
8 | China Spring (7-1) | 10 | vs *Waco Connally (5-3) |
9 | Glen Rose (8-0) | 9 | vs Grandview (7-0) |
10 | Geronimo Navarro (6-2) | 12 | at Houston Christian (0-3) |
11 | Bellville (6-1) | 13 | vs *La Marque (3-4) |
12 | Jasper (7-1) | 8 | vs *Center (6-2) |
13 | Celina (3-4) | 11 | at Addison Trinity Christian (3-1) |
14 | Center (6-2) | 14 | at *Jasper (7-1) |
15 | Waco Connally (5-3) | 15 | at *China Spring (7-1) |
16 | Caddo Mills (7-0) | 16 | vs *Quinlan Ford (5-1) |
17 | Aubrey (7-1) | 17 | vs *Krum (2-5) |
18 | Sunnyvale (2-4) | 18 | vs *Wills Point (1-5) |
19 | Sealy (5-2) | 23 | vs *Wharton (0-8) |
20 | Iowa Park (6-2) | 19 | Open |
21 | Silsbee (5-3) | 20 | at *Hardin-Jefferson (4-3) |
22 | Mexia (3-4) | 21 | vs *Bullard (6-3) |
23 | Godley (4-4) | 22 | vs *Hillsboro (4-4) |
24 | Sinton (5-3) | 24 | at *Robstown (1-5) |
25 | Cuero (4-4) | 26 | at *Smithville (3-5) |
26 | Sweetwater (6-1) | 25 | vs *Monahans (4-5) |
27 | Van (4-4) | 27 | vs *Canton (3-4) |
28 | Raymondville (1-0) | 28 | Open |
29 | Hondo (7-1) | 29 | at *Bandera (0-7) |
30 | Giddings (6-2) | 30 | vs *La Grange (4-4) |
31 | Midland Greenwood (5-3) | 31 | at Wimberley (7-2) |
32 | Rockport-Fulton (3-4) | 33 | vs *Ingleside (6-2) |
33 | Navasota (4-3) | 32 | at *Gonzales (1-7) |
34 | Devine (6-2) | 41 | vs *Pearsall (1-3) |
35 | La Grange (4-4) | 34 | at *Giddings (6-2) |
36 | Texarkana Liberty-Eylau (5-3) | 35 | at *Texarkana Pleasant Grove (6-2) |
37 | Smithville (3-5) | 36 | vs *Cuero (4-4) |
38 | Quinlan Ford (5-1) | 37 | at *Caddo Mills (7-0) |
39 | Rio Hondo (0-0) | 38 | Open |
40 | Nevada Community (2-4) | 39 | vs *Farmersville (2-5) |
41 | Rusk (4-4) | 43 | vs *Shepherd (1-7) |
42 | Liberty (3-4) | 44 | at *Bridge City (1-4) |
43 | Ferris (4-3) | 40 | vs *Venus (0-8) |
44 | Bullard (6-3) | 42 | at *Mexia (3-4) |
45 | Orangefield (3-3) | 45 | at *Hamshire-Fannett (2-5) |
46 | Monahans (4-5) | 48 | at *Sweetwater (6-1) |
47 | Hardin-Jefferson (4-3) | 46 | vs *Silsbee (5-3) |
48 | Longview Spring Hill (3-5) | 49 | at *Pittsburg (1-6) |
49 | Sweeny (2-6) | 47 | at *Brookshire Royal (1-4) |
50 | Lubbock Estacado (3-6) | 50 | at *Levelland (2-6) |
51 | Canton (3-4) | 57 | at *Van (4-4) |
52 | Perryton (2-5) | 51 | vs *Seminole (3-5) |
53 | Seminole (3-5) | 52 | at *Perryton (2-5) |
54 | Pittsburg (1-6) | 62 | vs *Longview Spring Hill (3-5) |
55 | Ingleside (6-2) | 53 | at *Rockport-Fulton (3-4) |
56 | Sanger (7-1) | 54 | vs *Van Alstyne (3-5) |
57 | Gonzales (1-7) | 55 | vs *Navasota (4-3) |
58 | Levelland (2-6) | 58 | vs *Lubbock Estacado (3-6) |
59 | Pecos (2-4) | 56 | vs *Snyder (2-5) |
60 | Hamshire-Fannett (2-5) | 60 | vs *Orangefield (3-3) |
61 | Port Isabel (0-0) | 61 | vs PSJA Southwest (0-1) |
62 | Madisonville (3-5) | 59 | at *Carthage (6-0) |
63 | Hillsboro (4-4) | 63 | at *Godley (4-4) |
64 | Van Alstyne (3-5) | 65 | at *Sanger (7-1) |
65 | Gatesville (2-5) | 66 | vs *Jarrell (1-8) |
66 | Bridge City (1-4) | 64 | vs *Liberty (3-4) |
67 | La Marque (3-4) | 67 | at *Bellville (6-1) |
68 | Snyder (2-5) | 69 | at *Pecos (2-4) |
69 | Borger (1-8) | 68 | Open |
70 | Vernon (1-7) | 70 | vs *Bridgeport (1-5) |
71 | Crystal City (1-3) | 72 | at *Carrizo Springs (3-5) |
72 | Bridgeport (1-5) | 75 | at *Vernon (1-7) |
73 | Brownsboro (1-6) | 71 | Open |
74 | Krum (2-5) | 76 | at *Aubrey (7-1) |
75 | Farmersville (2-5) | 79 | at *Nevada Community (2-4) |
76 | Wharton (0-8) | 78 | at *Sealy (5-2) |
77 | Manor New Tech (1-3) | 91 | Open |
78 | Brookshire Royal (1-4) | 73 | vs *Sweeny (2-6) |
79 | Jarrell (1-8) | 77 | at *Gatesville (2-5) |
80 | Robinson (2-7) | 74 | at *Salado (8-1) |
81 | Carrizo Springs (3-5) | 81 | vs *Crystal City (1-3) |
82 | Mineral Wells (1-5) | 82 | vs *Graham (6-1) |
83 | Corpus Christi West Oso (2-7) | 80 | Open |
84 | Shepherd (1-7) | 89 | at *Rusk (4-4) |
85 | Pearsall (1-3) | 84 | at *Devine (6-2) |
86 | San Antonio YMLA (0-0) | 85 | at Austin Eastside Memorial (0-3) |
87 | Wills Point (1-5) | 83 | at *Sunnyvale (2-4) |
88 | Robstown (1-5) | 90 | vs *Sinton (5-3) |
89 | Bandera (0-7) | 87 | vs *Hondo (7-1) |
90 | Paris North Lamar (0-6) | 88 | vs *Gilmer (7-1) |
91 | Austin Eastside Memorial (0-3) | 92 | vs San Antonio YMLA (0-0) |
92 | Austin Achieve (1-3) | 86 | Open |
93 | Venus (0-8) | 93 | at *Ferris (4-3) |
CLASS 3A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Grandview (7-0) | 1 | at Glen Rose (8-0) |
2 | Brock (8-0) | 2 | at *Peaster (3-5) |
3 | Malakoff (5-2) | 3 | Open |
4 | Hallettsville (6-2) | 5 | vs *Columbus (7-1) |
5 | Gladewater (7-2) | 4 | at *Gladewater Sabine (3-5) |
6 | Tuscola Jim Ned (6-1) | 6 | at *Breckenridge (0-7) |
7 | Pottsboro (6-2) | 9 | at *Mount Vernon (7-1) |
8 | Vanderbilt Industrial (7-1) | 10 | vs *Edna (5-4) |
9 | Rockdale (5-3) | 13 | at *Troy (5-3) |
10 | Columbus (7-1) | 7 | at *Hallettsville (6-2) |
11 | Bushland (6-2) | 11 | at *Littlefield (2-5) |
12 | Llano (8-0) | 12 | at *Luling (0-6) |
13 | Jourdanton (7-1) | 14 | at *Lytle (5-4) |
14 | East Chambers (7-0) | 15 | at *Woodville (6-1) |
15 | Mount Vernon (7-1) | 8 | vs *Pottsboro (6-2) |
16 | Mineola (7-1) | 16 | vs *Emory Rains (5-3) |
17 | Tatum (5-1) | 19 | at *White Oak (4-1) |
18 | Lorena (5-2) | 18 | vs *Caldwell (2-6) |
19 | Shallowater (7-0) | 17 | vs *Slaton (3-4) |
20 | Winnsboro (6-1) | 24 | vs *Commerce (4-3) |
21 | West (6-2) | 28 | vs *Dallas A+ Academy (0-4) |
22 | Wall (5-3) | 20 | at *Clyde (4-4) |
23 | Yoakum (5-2) | 22 | vs *Hitchcock (5-3) |
24 | Cameron Yoe (4-4) | 21 | at *McGregor (4-4) |
25 | Lago Vista (5-3) | 39 | Open |
26 | Troy (5-3) | 25 | vs *Rockdale (5-3) |
27 | Blanco (6-2) | 26 | vs *Comfort (6-2) |
28 | Boyd (7-1) | 27 | at *Pilot Point (6-2) |
29 | Dalhart (5-3) | 29 | vs *Muleshoe (2-5) |
30 | Edna (5-4) | 36 | at *Vanderbilt Industrial (7-1) |
31 | Emory Rains (5-3) | 32 | at *Mineola (7-1) |
32 | Whitesboro (3-5) | 31 | at *Paradise (5-3) |
33 | Diboll (5-3) | 50 | Open |
34 | Pilot Point (6-2) | 35 | vs *Boyd (7-1) |
35 | Comfort (6-2) | 23 | at *Blanco (6-2) |
36 | Lyford (4-0) | 41 | at *Corpus Christi London (6-1) |
37 | Little River Academy (6-3) | 34 | Open |
38 | Palacios (4-3) | 30 | vs *Goliad (0-7) |
39 | McGregor (4-4) | 38 | vs *Cameron Yoe (4-4) |
40 | Denver City (5-4) | 40 | at *Kermit (0-7) |
41 | Poteet (6-2) | 44 | vs *Cotulla (0-3) |
42 | Universal City Randolph (5-3) | 42 | vs *Marion (4-4) |
43 | Maypearl (6-2) | 43 | at *Whitney (3-6) |
44 | Dallas Madison (2-1) | 33 | at *Dallas Life Oak Cliff (0-5) |
45 | Paradise (5-3) | 47 | vs *Whitesboro (3-5) |
46 | Orange Grove (5-2) | 45 | at *Mathis (1-3) |
47 | Atlanta (2-7) | 48 | Open |
48 | Woodville (6-1) | 49 | vs *East Chambers (7-0) |
49 | Commerce (4-3) | 46 | at *Winnsboro (6-1) |
50 | Whitney (3-6) | 52 | vs *Maypearl (6-2) |
51 | Boling (4-3) | 62 | vs *Hempstead (0-7) |
52 | Clyde (4-4) | 54 | vs *Wall (5-3) |
53 | Crockett (5-3) | 37 | at *Coldspring-Oakhurst (6-2) |
54 | Marion (4-4) | 51 | at *Universal City Randolph (5-3) |
55 | Groesbeck (5-3) | 63 | vs *Fairfield (1-4) |
56 | White Oak (4-1) | 59 | vs *Tatum (5-1) |
57 | Coldspring-Oakhurst (6-2) | 53 | vs *Crockett (5-3) |
58 | Corpus Christi London (6-1) | 55 | vs *Lyford (4-0) |
59 | Ponder (3-5) | 57 | at *Bowie (3-5) |
60 | Littlefield (2-5) | 60 | vs *Bushland (6-2) |
61 | San Diego (3-1) | 69 | Open |
62 | Jefferson (3-5) | 58 | vs *New Boston (1-5) |
63 | Anahuac (4-4) | 67 | at *Kirbyville (4-3) |
64 | Early (4-4) | 61 | vs *San Angelo TLCA (0-8) |
65 | Buna (3-4) | 65 | Open |
66 | Amarillo River Road (4-5) | 68 | Open |
67 | Lytle (5-4) | 66 | vs *Jourdanton (7-1) |
68 | Kirbyville (4-3) | 70 | vs *Anahuac (4-4) |
69 | Hitchcock (5-3) | 56 | at *Yoakum (5-2) |
70 | Caldwell (2-6) | 73 | at *Lorena (5-2) |
71 | Gladewater Sabine (3-5) | 71 | vs *Gladewater (7-2) |
72 | Mathis (1-3) | 72 | vs *Orange Grove (5-2) |
73 | Cotulla (0-3) | 74 | at *Poteet (6-2) |
74 | Lamesa (3-6) | 93 | vs *Brownfield (1-7) |
75 | Fairfield (1-4) | 75 | vs *Kemp (3-4) |
76 | New Boston (1-5) | 76 | at *Jefferson (3-5) |
77 | Trinity (4-4) | 80 | vs *Palestine Westwood (3-5) |
78 | Palestine Westwood (3-5) | 78 | at *Trinity (4-4) |
79 | Cleveland Tarkington (2-5) | 79 | vs *Hardin (2-6) |
80 | Peaster (3-5) | 77 | vs *Brock (8-0) |
81 | Goliad (0-7) | 83 | at *Palacios (4-3) |
82 | Huntington (3-4) | 82 | vs *Elkhart (0-9) |
83 | Breckenridge (0-7) | 84 | vs *Tuscola Jim Ned (6-1) |
84 | Bowie (3-5) | 85 | vs *Ponder (3-5) |
85 | Slaton (3-4) | 64 | at *Shallowater (7-0) |
86 | Dallas Life Oak Cliff (0-5) | 86 | vs *Dallas Madison (2-1) |
87 | Muleshoe (2-5) | 88 | at *Dalhart (5-3) |
88 | Aransas Pass (3-6) | 89 | Open |
89 | Hempstead (0-7) | 94 | at *Boling (4-3) |
90 | Teague (0-7) | 90 | vs *Eustace (2-5) |
91 | Kemp (3-4) | 81 | at *Fairfield (1-4) |
92 | Hardin (2-6) | 87 | at *Cleveland Tarkington (2-5) |
93 | Brownfield (1-7) | 91 | at *Lamesa (3-6) |
94 | Bishop (1-1) | 92 | vs *Falfurrias (0-6) |
95 | Eustace (2-5) | 95 | at *Teague (0-7) |
96 | San Antonio Cole (0-5) | 97 | Open |
97 | Bonham (1-7) | 96 | vs *Howe (0-8) |
98 | Kermit (0-7) | 98 | vs *Denver City (5-4) |
99 | Progreso (0-0) | 99 | Open |
100 | Luling (0-6) | 100 | vs *Llano (8-0) |
101 | Elkhart (0-9) | 101 | at *Huntington (3-4) |
102 | Santa Gertrudis Academy (2-4) | 103 | Open |
103 | Howe (0-8) | 102 | at *Bonham (1-7) |
104 | Dallas A+ Academy (0-4) | 104 | at *West (6-2) |
105 | Falfurrias (0-6) | 105 | at *Bishop (1-1) |
106 | San Angelo TLCA (0-8) | 106 | at *Early (4-4) |
CLASS 3A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Canadian (7-1) | 1 | vs *Tulia (4-4) |
2 | Poth (7-0) | 2 | Open |
3 | Gunter (7-1) | 3 | at *Lone Oak (1-7) |
4 | Newton (4-2) | 4 | vs *Hemphill (6-1) |
5 | Franklin (6-2) | 5 | at *Clifton (3-5) |
6 | East Bernard (7-1) | 6 | vs *Van Vleck (3-4) |
7 | Idalou (6-0) | 7 | vs *Reagan County (3-5) |
8 | Waskom (7-0) | 8 | at *Elysian Fields (6-2) |
9 | Daingerfield (7-1) | 10 | at *Hooks (3-4) |
10 | Eastland (5-3) | 11 | at *Merkel (3-4) |
11 | Spearman (7-1) | 9 | vs *Friona (5-3) |
12 | Rogers (4-5) | 14 | Open |
13 | Holliday (7-1) | 12 | at *Wichita Falls City View (5-3) |
14 | Childress (7-1) | 13 | Open |
15 | Bangs (7-0) | 21 | at *Ballinger (8-1) |
16 | Elysian Fields (6-2) | 16 | vs *Waskom (7-0) |
17 | Bells (7-2) | 22 | at *Whitewright (5-3) |
18 | Comanche (7-1) | 20 | at *Jacksboro (5-3) |
19 | Abernathy (5-3) | 23 | at *Stanton (2-6) |
20 | Buffalo (7-1) | 18 | vs *Lexington (5-2) |
21 | Wichita Falls City View (5-3) | 26 | vs *Holliday (7-1) |
22 | Paul Pewitt (4-3) | 17 | vs *Pattonville Prairiland (4-4) |
23 | Ballinger (8-1) | 28 | vs *Bangs (7-0) |
24 | Jacksboro (5-3) | 19 | vs *Comanche (7-1) |
25 | Crane (6-1) | 24 | at *Tornillo (2-2) |
26 | Lexington (5-2) | 15 | at *Buffalo (7-1) |
27 | George West (5-3) | 25 | at *Stockdale (3-3) |
28 | Lubbock Roosevelt (7-1) | 27 | at *Coahoma (6-1) |
29 | New London West Rusk (4-3) | 31 | at *Grand Saline (2-5) |
30 | Natalia (5-2) | 30 | at *Karnes City (3-5) |
31 | Leonard (4-2) | 29 | at *Sadler S&S Consolidated (4-3) |
32 | Coahoma (6-1) | 41 | vs *Lubbock Roosevelt (7-1) |
33 | Hughes Springs (4-2) | 33 | at *Harleton (5-2) |
34 | Tidehaven (4-4) | 32 | at *Danbury (1-5) |
35 | Hooks (3-4) | 49 | vs *Daingerfield (7-1) |
36 | Millsap (5-3) | 34 | at *Dublin (1-6) |
37 | Alpine (4-4) | 37 | vs *Odessa Compass Academy (1-5) |
38 | Whitewright (5-3) | 38 | vs *Bells (7-2) |
39 | Altair Rice Consolidated (3-5) | 44 | at *Wallis Brazos (2-6) |
40 | Harleton (5-2) | 36 | vs *Hughes Springs (4-2) |
41 | Gilmer Harmony (5-3) | 35 | vs *Arp (2-5) |
42 | Hemphill (6-1) | 46 | at *Newton (4-2) |
43 | Palmer (8-1) | 40 | Open |
44 | Clifton (3-5) | 42 | vs *Franklin (6-2) |
45 | Odem (5-3) | 47 | at *Skidmore-Tynan (2-5) |
46 | New Waverly (5-2) | 48 | vs *Kountze (2-5) |
47 | Sonora (3-5) | 43 | at *San Angelo Grape Creek (1-7) |
48 | Friona (5-3) | 45 | at *Spearman (7-1) |
49 | DeKalb (6-3) | 39 | at *Paris Chisum (4-4) |
50 | Hebbronville (2-1) | 53 | vs *Monte Alto (0-2) |
51 | Henrietta (2-5) | 76 | vs *Callisburg (4-4) |
52 | Troup (4-4) | 59 | at *Quitman (0-8) |
53 | Stockdale (3-3) | 51 | vs *George West (5-3) |
54 | Anderson-Shiro (5-4) | 64 | Open |
55 | Van Vleck (3-4) | 54 | at *East Bernard (7-1) |
56 | Edgewood (5-4) | 56 | at *Corsicana Mildred (3-5) |
57 | Blue Ridge (3-6) | 57 | Open |
58 | Merkel (3-4) | 74 | vs *Eastland (5-3) |
59 | Rice (4-4) | 60 | vs *Scurry-Rosser (3-5) |
60 | Taft (6-3) | 63 | Open |
61 | Brady (3-5) | 65 | vs *Ingram Moore (5-3) |
62 | Sadler S&S Consolidated (4-3) | 52 | vs *Leonard (4-2) |
63 | Callisburg (4-4) | 55 | at *Henrietta (2-5) |
64 | Riesel (2-6) | 58 | at *Florence (0-8) |
65 | Karnes City (3-5) | 70 | vs *Natalia (5-2) |
66 | Ingram Moore (5-3) | 62 | at *Brady (3-5) |
67 | Blooming Grove (5-3) | 69 | at *Dallas Gateway Charter (3-5) |
68 | Paris Chisum (4-4) | 71 | vs *DeKalb (6-3) |
69 | Stanton (2-6) | 68 | vs *Abernathy (5-3) |
70 | Reagan County (3-5) | 61 | at *Idalou (6-0) |
71 | Santa Rosa (0-1) | 67 | vs *Monte Alto (0-2) |
72 | Pattonville Prairiland (4-4) | 73 | at *Paul Pewitt (4-3) |
73 | Nixon-Smiley (2-6) | 72 | at *Dilley (0-7) |
74 | Redwater (1-8) | 75 | Open |
75 | Valley View (0-8) | 50 | vs *Nocona (1-8) |
76 | Corrigan-Camden (1-7) | 77 | at *Warren (3-4) |
77 | Dublin (1-6) | 66 | vs *Millsap (5-3) |
78 | Scurry-Rosser (3-5) | 86 | at *Rice (4-4) |
79 | Skidmore-Tynan (2-5) | 78 | vs *Odem (5-3) |
80 | Ore City (2-6) | 79 | at *New Diana (0-8) |
81 | Tulia (4-4) | 80 | at *Canadian (7-1) |
82 | Queen City (5-3) | 85 | Open |
83 | Arp (2-5) | 91 | at *Gilmer Harmony (5-3) |
84 | Wallis Brazos (2-6) | 82 | vs *Altair Rice Consolidated (3-5) |
85 | Banquete (2-2) | 87 | vs *Santa Rosa (0-1) |
86 | Warren (3-4) | 83 | vs *Corrigan-Camden (1-7) |
87 | Corsicana Mildred (3-5) | 90 | vs *Edgewood (5-4) |
88 | Winona (1-7) | 84 | Open |
89 | Kountze (2-5) | 81 | at *New Waverly (5-2) |
90 | Lone Oak (1-7) | 92 | vs *Gunter (7-1) |
91 | Florence (0-8) | 97 | vs *Riesel (2-6) |
92 | Danbury (1-5) | 89 | vs *Tidehaven (4-4) |
93 | Grand Saline (2-5) | 88 | vs *New London West Rusk (4-3) |
94 | San Angelo Grape Creek (1-7) | 93 | vs *Sonora (3-5) |
95 | Amarillo Highland Park (1-7) | 94 | vs *Dimmitt (0-9) |
96 | Tornillo (2-2) | 96 | vs *Crane (6-1) |
97 | Dilley (0-7) | 100 | vs *Nixon-Smiley (2-6) |
98 | New Diana (0-8) | 99 | vs *Ore City (2-6) |
99 | Dimmitt (0-9) | 101 | at *Amarillo Highland Park (1-7) |
100 | Dallas Gateway Charter (3-5) | 98 | vs *Blooming Grove (5-3) |
101 | Nocona (1-8) | 102 | at *Valley View (0-8) |
102 | Monte Alto (0-2) | 103 | at *Hebbronville (2-1) |
103 | Anthony (1-3) | 95 | at Fabens (0-3) |
104 | Quitman (0-8) | 104 | vs *Troup (4-4) |
105 | Odessa Compass Academy (1-5) | 105 | at *Alpine (4-4) |
CLASS 2A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Shiner (7-0) | 1 | at *Schulenburg (4-2) |
2 | Post (8-0) | 2 | vs *Hale Center (5-3) |
3 | Refugio (7-0) | 3 | at *Freer (2-2) |
4 | San Saba (6-1) | 4 | at *Coleman (6-2) |
5 | Timpson (9-0) | 5 | vs *Joaquin (8-0) |
6 | Lindsay (8-0) | 6 | Open |
7 | New Deal (4-2) | 7 | at *Floydada (2-6) |
8 | Crawford (8-0) | 8 | vs *Itasca (1-5) |
9 | Cisco (5-3) | 9 | vs *Goldthwaite (2-6) |
10 | Joaquin (8-0) | 12 | at *Timpson (9-0) |
11 | Panhandle (6-2) | 10 | at *Farwell (7-1) |
12 | Mason (4-4) | 13 | at *Ozona (6-2) |
13 | Normangee (8-0) | 11 | at *Centerville (7-2) |
14 | Holland (6-2) | 15 | at *Bruceville-Eddy (2-5) |
15 | Hearne (6-0) | 14 | vs *Thorndale (6-2) |
16 | Ganado (3-4) | 16 | vs *Flatonia (4-2) |
17 | Bosqueville (4-3) | 18 | at *Tolar (3-5) |
18 | Sundown (6-2) | 21 | vs *Tahoka (3-5) |
19 | Flatonia (4-2) | 19 | at *Ganado (3-4) |
20 | Hawley (6-2) | 20 | at *Colorado City (0-8) |
21 | Italy (7-1) | 24 | vs *Dawson (6-3) |
22 | Garrison (3-5) | 38 | vs *Saratoga West Hardin (1-6) |
23 | Anson (5-2) | 23 | at *Haskell (2-5) |
24 | Shelbyville (2-4) | 22 | at *San Augustine (3-4) |
25 | Farwell (7-1) | 31 | vs *Panhandle (6-2) |
26 | Cooper (5-1) | 27 | vs *Wolfe City (5-3) |
27 | Hawkins (9-0) | 25 | Open |
28 | Bogata Rivercrest (5-3) | 26 | vs *Honey Grove (4-5) |
29 | San Augustine (3-4) | 17 | vs *Shelbyville (2-4) |
30 | Stamford (4-4) | 28 | at *Forsan (4-3) |
31 | Forsan (4-3) | 39 | vs *Stamford (4-4) |
32 | Schulenburg (4-2) | 32 | vs *Shiner (7-0) |
33 | Beckville (5-3) | 33 | vs *Big Sandy (0-7) |
34 | Thorndale (6-2) | 30 | at *Hearne (6-0) |
35 | Coleman (6-2) | 34 | vs *San Saba (6-1) |
36 | Price Carlisle (4-4) | 35 | at *Gladewater Union Grove (2-6) |
37 | Dawson (6-3) | 48 | at *Italy (7-1) |
38 | Collinsville (5-3) | 36 | Open |
39 | Kenedy (4-2) | 37 | at *Three Rivers (3-3) |
40 | Ozona (6-2) | 41 | vs *Mason (4-4) |
41 | Centerville (7-2) | 40 | vs *Normangee (8-0) |
42 | Tolar (3-5) | 50 | vs *Bosqueville (4-3) |
43 | Jewett Leon (5-3) | 29 | at *Grapeland (6-3) |
44 | Grapeland (6-3) | 44 | vs *Jewett Leon (5-3) |
45 | Olton (5-3) | 46 | at *Stinnett West Texas (3-5) |
46 | Wolfe City (5-3) | 54 | at *Cooper (5-1) |
47 | Santa Maria (1-0) | 49 | at *La Villa (0-1) |
48 | Freer (2-2) | 52 | vs *Refugio (7-0) |
49 | Stinnett West Texas (3-5) | 42 | vs *Olton (5-3) |
50 | Weimar (2-6) | 43 | Open |
51 | Alvord (4-4) | 51 | Open |
52 | Thrall (4-4) | 55 | vs *Moody (1-7) |
53 | Hale Center (5-3) | 47 | at *Post (8-0) |
54 | Groveton (3-6) | 65 | vs *Alto (0-8) |
55 | Rio Vista (6-3) | 45 | at *Hamilton (4-4) |
56 | Winters (2-6) | 57 | at *DeLeon (1-7) |
57 | Como-Pickton (3-3) | 53 | at *Alba-Golden (1-5) |
58 | Alto (0-8) | 62 | at *Groveton (3-6) |
59 | Premont (3-3) | 66 | at *Ben Bolt (1-0) |
60 | Hamilton (4-4) | 58 | vs *Rio Vista (6-3) |
61 | Three Rivers (3-3) | 59 | vs *Kenedy (4-2) |
62 | Honey Grove (4-5) | 69 | at *Bogata Rivercrest (5-3) |
63 | La Villa (0-1) | 56 | vs *Santa Maria (1-0) |
64 | Bruceville-Eddy (2-5) | 68 | vs *Holland (6-2) |
65 | Frankston (3-5) | 64 | at *Linden-Kildaire (2-5) |
66 | Kerens (3-6) | 70 | vs *Cayuga (1-6) |
67 | Celeste (2-5) | 63 | Open |
68 | DeLeon (1-7) | 74 | vs *Winters (2-6) |
69 | Trenton (4-3) | 72 | Open |
70 | Goldthwaite (2-6) | 61 | at *Cisco (5-3) |
71 | Marlin (3-3) | 60 | vs *Axtell (0-7) |
72 | Alba-Golden (1-5) | 71 | vs *Como-Pickton (3-3) |
73 | Rosebud-Lott (3-5) | 73 | Open |
74 | Haskell (2-5) | 67 | vs *Anson (5-2) |
75 | Linden-Kildaire (2-5) | 78 | vs *Frankston (3-5) |
76 | Johnson City (3-5) | 75 | vs *Harper (2-6) |
77 | Ben Bolt (1-0) | 76 | vs *Premont (3-3) |
78 | Gladewater Union Grove (2-6) | 77 | vs *Price Carlisle (4-4) |
79 | Tahoka (3-5) | 80 | at *Sundown (6-2) |
80 | Floydada (2-6) | 82 | vs *New Deal (4-2) |
81 | Valley Mills (3-6) | 81 | Open |
82 | Harper (2-6) | 79 | at *Johnson City (3-5) |
83 | Tom Bean (2-5) | 83 | Open |
84 | Cayuga (1-6) | 84 | at *Kerens (3-6) |
85 | Colorado City (0-8) | 87 | vs *Hawley (6-2) |
86 | Sanford-Fritch (0-8) | 88 | vs *Boys Ranch (0-7) |
87 | Moody (1-7) | 85 | at *Thrall (4-4) |
88 | Brackettville (1-6) | 89 | vs *Center Point (0-6) |
89 | Saratoga West Hardin (1-6) | 92 | at *Garrison (3-5) |
90 | Riviera-Kaufer (0-2) | 90 | vs Harlingen Marine Military (3-1) |
91 | Big Sandy (0-7) | 86 | at *Beckville (5-3) |
92 | Axtell (0-7) | 91 | at *Marlin (3-3) |
93 | Bloomington (0-6) | 93 | Open |
94 | Itasca (1-5) | 94 | at *Crawford (8-0) |
95 | Center Point (0-6) | 95 | at *Brackettville (1-6) |
96 | Boys Ranch (0-7) | 96 | at *Sanford-Fritch (0-8) |
97 | Tioga (1-8) | 97 | Open |
CLASS 2A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Mart (7-0) | 1 | vs *Bremond (5-2) |
2 | Hamlin (8-0) | 2 | Open |
3 | Wellington (8-0) | 3 | Open |
4 | Windthorst (7-1) | 4 | vs *Petrolia (6-1) |
5 | Albany (7-1) | 5 | vs *Cross Plains (8-1) |
6 | Vega (6-2) | 6 | at *Stratford (4-4) |
7 | Wink (7-1) | 7 | vs *Iraan (0-7) |
8 | Muenster (5-3) | 8 | vs *Chico (1-6) |
9 | Christoval (7-1) | 10 | vs *Junction (5-3) |
10 | Falls City (6-2) | 9 | at *Woodsboro (1-5) |
11 | Stratford (4-4) | 11 | vs *Vega (6-2) |
12 | Bremond (5-2) | 14 | vs *Chilton (4-3) |
13 | Ralls (5-3) | 16 | vs *Crosbyton (1-7) |
14 | McCamey (6-1) | 13 | vs *Plains (2-6) |
15 | Tenaha (6-2) | 15 | at *Overton (1-6) |
16 | Wheeler (7-1) | 12 | vs *Clarendon (6-2) |
17 | Clarendon (6-2) | 17 | at *Wheeler (7-1) |
18 | Seymour (4-4) | 24 | at *Archer City (4-3) |
19 | Eldorado (3-5) | 18 | vs *Menard (0-8) |
20 | Quanah (3-4) | 19 | vs *Olney (4-3) |
21 | D'Hanis (5-0) | 20 | vs *Charlotte (3-1) |
22 | Archer City (4-3) | 21 | vs *Seymour (4-4) |
23 | Hull-Daisetta (4-3) | 28 | vs *High Island (1-5) |
24 | Bruni (1-2) | 23 | vs *Sabinal (5-2) |
25 | Granger (7-1) | 22 | at *Snook (4-4) |
26 | Deweyville (5-2) | 26 | vs *Burkeville (3-4) |
27 | Lovelady (4-4) | 25 | at *Cushing (5-2) |
28 | Yorktown (5-3) | 27 | at *Runge (6-2) |
29 | Charlotte (3-1) | 30 | at *D'Hanis (5-0) |
30 | Cross Plains (8-1) | 31 | at *Albany (7-1) |
31 | Santo (5-4) | 33 | at *Meridian (3-5) |
32 | Chilton (4-3) | 37 | at *Hubbard (4-2) |
33 | Gruver (2-7) | 35 | at *Sunray (5-4) |
34 | Burton (1-6) | 36 | vs *Milano (2-5) |
35 | Runge (6-2) | 40 | vs *Yorktown (5-3) |
36 | Bovina (3-5) | 29 | at *New Home (4-4) |
37 | Cushing (5-2) | 34 | vs *Lovelady (4-4) |
38 | Smyer (5-3) | 45 | vs *Sudan (4-4) |
39 | Petrolia (6-1) | 38 | at *Windthorst (7-1) |
40 | Rocksprings (5-2) | 46 | vs *Miles (3-5) |
41 | Sunray (5-4) | 41 | vs *Gruver (2-7) |
42 | Sudan (4-4) | 39 | at *Smyer (5-3) |
43 | Pineland West Sabine (4-5) | 42 | Open |
44 | Junction (5-3) | 32 | at *Christoval (7-1) |
45 | Lockney (6-0) | 43 | at *Roscoe (0-8) |
46 | Snook (4-4) | 50 | vs *Granger (7-1) |
47 | Iola (4-3) | 53 | Open |
48 | Louise (5-3) | 48 | Open |
49 | Cumby (2-2) | 56 | at *Simms Bowie (5-3) |
50 | New Home (4-4) | 49 | vs *Bovina (3-5) |
51 | Maud (2-4) | 58 | at *Clarksville (2-6) |
52 | Shamrock (3-4) | 51 | vs *Memphis (3-6) |
53 | Sabinal (5-2) | 55 | at *Bruni (1-2) |
54 | Ropesville Ropes (5-3) | 54 | Open |
55 | Olney (4-3) | 44 | at *Quanah (3-4) |
56 | Evadale (2-4) | 52 | vs *Sabine Pass (0-3) |
57 | Somerville (0-5) | 57 | vs *Bartlett (1-6) |
58 | Simms Bowie (5-3) | 59 | vs *Cumby (2-2) |
59 | Seagraves (3-6) | 47 | Open |
60 | Miles (3-5) | 63 | at *Rocksprings (5-2) |
61 | Booker (2-6) | 60 | Open |
62 | Hubbard (4-2) | 62 | vs *Chilton (4-3) |
63 | Wortham (3-4) | 61 | at *Mart (7-0) |
64 | Agua Dulce (0-4) | 66 | vs *Pettus (0-5) |
65 | Memphis (3-6) | 68 | at *Shamrock (3-4) |
66 | La Pryor (1-4) | 65 | at *Benavides (0-4) |
67 | Quinlan Boles (1-4) | 69 | at *Detroit (2-6) |
68 | Milano (2-5) | 67 | at *Burton (1-6) |
69 | Plains (2-6) | 78 | at *McCamey (6-1) |
70 | Clarksville (2-6) | 70 | vs *Maud (2-4) |
71 | Crosbyton (1-7) | 71 | at *Ralls (5-3) |
72 | Meridian (3-5) | 64 | vs *Santo (5-4) |
73 | Hico (2-7) | 81 | at *Ranger (0-8) |
74 | Detroit (2-6) | 73 | vs *Quinlan Boles (1-4) |
75 | Chico (1-6) | 74 | at *Muenster (5-3) |
76 | Colmesneil (4-4) | 77 | at *Mount Enterprise (1-7) |
77 | Roscoe (0-8) | 72 | vs *Lockney (6-0) |
78 | Mount Enterprise (1-7) | 76 | vs *Colmesneil (4-4) |
79 | Frost (1-7) | 75 | vs *Hubbard (4-2) |
80 | Bartlett (1-6) | 79 | at *Somerville (0-5) |
81 | Burkeville (3-4) | 80 | at *Deweyville (5-2) |
82 | Electra (2-7) | 82 | at *Munday (1-5) |
83 | Woodsboro (1-5) | 84 | vs *Falls City (6-2) |
84 | Benavides (0-4) | 85 | vs *La Pryor (1-4) |
85 | Munday (1-5) | 83 | vs *Electra (2-7) |
86 | Era (1-8) | 87 | Open |
87 | Pettus (0-5) | 89 | at *Agua Dulce (0-4) |
88 | Menard (0-8) | 88 | at *Eldorado (3-5) |
89 | Sabine Pass (0-3) | 86 | at *Evadale (2-4) |
90 | Overton (1-6) | 90 | vs *Tenaha (6-2) |
91 | High Island (1-5) | 92 | at *Hull-Daisetta (4-3) |
92 | Iraan (0-7) | 91 | at *Wink (7-1) |
93 | Ranger (0-8) | 93 | vs *Hico (2-7) |
CLASS 1A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Borden County (6-2) | 1 | vs *O'Donnell (7-1) |
2 | Rankin (7-1) | 2 | vs *Midland TLCA (3-5) |
3 | Sterling City (8-0) | 3 | vs *Roscoe Highland (5-3) |
4 | May (8-1) | 4 | Open |
5 | Happy (7-1) | 9 | vs *McLean (3-5) |
6 | Westbrook (7-1) | 5 | at *Robert Lee (2-5) |
7 | Gilmer Union Hill (8-0) | 7 | at *Fruitvale (3-5) |
8 | Leakey (7-1) | 6 | at *Nueces Canyon (3-4) |
9 | Knox City (5-2) | 8 | at *Spur (2-4) |
10 | Abbott (8-0) | 11 | at *Aquilla (2-6) |
11 | Jonesboro (8-1) | 10 | at *Lometa (7-1) |
12 | Water Valley (4-2) | 13 | Open |
13 | O'Donnell (7-1) | 12 | at *Borden County (6-2) |
14 | Ira (6-2) | 15 | vs *Hermleigh (9-0) |
15 | Saint Jo (8-1) | 14 | Open |
16 | Springlake-Earth (4-3) | 30 | vs *Nazareth (4-4) |
17 | White Deer (5-3) | 17 | vs *Turkey Valley (6-1) |
18 | Hermleigh (9-0) | 21 | at *Ira (6-2) |
19 | Crowell (3-3) | 18 | Open |
20 | Turkey Valley (6-1) | 16 | at *White Deer (5-3) |
21 | Leverett's Chapel (5-2) | 19 | at *Campbell (0-8) |
22 | Van Horn (3-1) | 22 | at *Fort Davis (4-3) |
23 | Blum (4-3) | 24 | vs *Milford (1-5) |
24 | Garden City (4-4) | 28 | at *Lenorah Grady (4-4) |
25 | Lometa (7-1) | 29 | vs *Jonesboro (8-1) |
26 | Irion County (7-1) | 25 | vs *Veribest (3-4) |
27 | Evant (4-2) | 23 | vs *Zephyr (1-7) |
28 | Nazareth (4-4) | 27 | at *Springlake-Earth (4-3) |
29 | Coolidge (4-4) | 26 | Open |
30 | Gorman (4-4) | 31 | vs *Santa Anna (6-3) |
31 | Roby (5-4) | 44 | Open |
32 | Petersburg (5-4) | 20 | at *Lorenzo (0-7) |
33 | Covington (3-4) | 34 | vs *Bynum (3-5) |
34 | Baird (3-5) | 32 | at *Lingleville (1-7) |
35 | Fort Davis (4-3) | 36 | vs *Van Horn (3-1) |
36 | Avalon (4-4) | 39 | Open |
37 | Bryson (4-4) | 37 | vs *Newcastle (4-5) |
38 | Spur (2-4) | 38 | vs *Knox City (5-2) |
39 | Roscoe Highland (5-3) | 42 | at *Bronte (1-6) |
40 | Nueces Canyon (3-4) | 33 | vs *Leakey (7-1) |
41 | Lenorah Grady (4-4) | 41 | vs *Garden City (4-4) |
42 | Eden (2-6) | 35 | at *Paint Rock (2-4) |
43 | Medina (2-6) | 45 | vs *McDade (2-3) |
44 | Paducah (1-6) | 46 | at *Vernon Northside (3-4) |
45 | Rotan (6-2) | 43 | vs *Aspermont (3-5) |
46 | Penelope (5-4) | 48 | at *Gholson (0-6) |
47 | Veribest (3-4) | 56 | at *Irion County (7-1) |
48 | Kress (4-5) | 49 | Open |
49 | Milford (1-5) | 47 | at *Blum (4-3) |
50 | Aspermont (3-5) | 40 | at *Rotan (6-2) |
51 | Imperial Buena Vista (4-4) | 51 | at *Marfa (1-4) |
52 | Newcastle (4-5) | 52 | at *Bryson (4-4) |
53 | Perrin-Whitt (3-5) | 50 | vs *Arlington TLCA (1-5) |
54 | Santa Anna (6-3) | 55 | at *Gorman (4-4) |
55 | McLean (3-5) | 54 | at *Happy (7-1) |
56 | Marfa (1-4) | 53 | vs *Imperial Buena Vista (4-4) |
57 | Zephyr (1-7) | 58 | at *Evant (4-2) |
58 | Vernon Northside (3-4) | 61 | vs *Paducah (1-6) |
59 | Meadow (0-7) | 60 | vs *Whiteface (2-6) |
60 | Claude (2-7) | 62 | Open |
61 | Bynum (3-5) | 59 | at *Covington (3-4) |
62 | Midland TLCA (3-5) | 57 | at *Rankin (7-1) |
63 | Whiteface (2-6) | 64 | at *Meadow (0-7) |
64 | Fruitvale (3-5) | 65 | vs *Gilmer Union Hill (8-0) |
65 | Wellman-Union (3-6) | 66 | Open |
66 | McDade (2-3) | 67 | at *Medina (2-6) |
67 | Aquilla (2-6) | 68 | vs *Abbott (8-0) |
68 | Savoy (0-0) | 69 | Open |
69 | Robert Lee (2-5) | 70 | vs *Westbrook (7-1) |
70 | Bronte (1-6) | 71 | vs *Roscoe Highland (5-3) |
71 | Paint Rock (2-4) | 63 | vs *Eden (2-6) |
72 | Lorenzo (0-7) | 72 | vs *Petersburg (5-4) |
73 | Campbell (0-8) | 75 | vs *Leverett's Chapel (5-2) |
74 | Gholson (0-6) | 73 | vs *Penelope (5-4) |
75 | Prairie Lea (0-7) | 76 | Open |
76 | Lingleville (1-7) | 74 | vs *Baird (3-5) |
77 | Arlington TLCA (1-5) | 77 | at *Perrin-Whitt (3-5) |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Balmorhea (5-1) | 1 | at *Sierra Blanca (3-1) |
2 | Calvert (6-2) | 2 | Open |
3 | Richland Springs (7-0) | 3 | Open |
4 | Lamesa Klondike (9-0) | 5 | Open |
5 | Groom (7-1) | 6 | vs *Silverton (1-7) |
6 | Jayton (8-1) | 4 | at *Afton Patton Springs (3-5) |
7 | Strawn (7-2) | 7 | Open |
8 | Motley County (6-1) | 8 | vs *Southland (0-7) |
9 | Anton (8-0) | 9 | vs *Amherst (7-2) |
10 | Cherokee (6-3) | 11 | at *Rochelle (3-5) |
11 | Follett (8-0) | 10 | at *Miami (5-3) |
12 | Blackwell (5-3) | 12 | vs *Trent (2-7) |
13 | Blanket (6-2) | 13 | at *Brookesmith (5-2) |
14 | Brookesmith (5-2) | 16 | vs *Blanket (6-2) |
15 | Gordon (6-2) | 15 | vs *Gustine (4-4) |
16 | Ladonia Fannindel (7-0) | 14 | vs *Bowie Gold-burg (5-3) |
17 | Whitharral (5-4) | 20 | Open |
18 | Throckmorton (6-1) | 17 | at *Moran (0-9) |
19 | Morgan (5-2) | 19 | vs *Iredell (1-4) |
20 | Amherst (7-2) | 18 | at *Anton (8-0) |
21 | Benjamin (4-1) | 24 | at *Rule (6-2) |
22 | Oglesby (7-1) | 21 | vs *Buckholts (2-5) |
23 | Miami (5-3) | 27 | vs *Follett (8-0) |
24 | Sidney (5-3) | 22 | Open |
25 | Wildorado (7-1) | 25 | at *Hart (1-6) |
26 | Dime Box (4-1) | 26 | at *Mount Calm (0-6) |
27 | Sierra Blanca (3-1) | 29 | vs *Balmorhea (5-1) |
28 | Loraine (5-3) | 28 | at *Abilene TLCA (0-6) |
29 | Ackerly Sands (5-3) | 30 | at *Welch Dawson (0-3) |
30 | Mullin (6-2) | 32 | at *Lohn (0-3) |
31 | Oakwood (4-2) | 33 | at *Chester (1-4) |
32 | Walnut Springs (6-2) | 34 | vs *Morgan (5-2) |
33 | Bowie Gold-burg (5-3) | 23 | at *Ladonia Fannindel (7-0) |
34 | Trinidad (3-5) | 38 | vs *Forestburg (1-7) |
35 | Lazbuddie (5-2) | 31 | at *Cotton Center (1-7) |
36 | Grandfalls-Royalty (3-5) | 35 | at *Sanderson (1-6) |
37 | Rising Star (3-6) | 36 | at *Valera Panther Creek (1-7) |
38 | Sanderson (1-6) | 37 | vs *Grandfalls-Royalty (3-5) |
39 | Rochelle (3-5) | 39 | vs *Cherokee (6-3) |
40 | Rule (6-2) | 40 | vs *Benjamin (4-1) |
41 | Wilson (3-5) | 42 | vs *Loop (3-5) |
42 | Chillicothe (3-4) | 41 | at *Harrold (0-3) |
43 | Gustine (4-4) | 43 | at *Gordon (6-2) |
44 | Afton Patton Springs (3-5) | 46 | vs *Jayton (8-1) |
45 | Iredell (1-4) | 47 | at *Morgan (5-2) |
46 | Buckholts (2-5) | 45 | at *Oglesby (7-1) |
47 | Chester (1-4) | 52 | vs *Oakwood (4-2) |
48 | Lefors (1-7) | 44 | at *Hedley (4-4) |
49 | Lueders-Avoca (1-7) | 51 | at *Woodson (1-5) |
50 | Cranfills Gap (1-5) | 49 | Open |
51 | Three Way (2-7) | 48 | at *Bluff Dale (1-7) |
52 | Hedley (4-4) | 50 | vs *Lefors (1-7) |
53 | Guthrie (3-7) | 55 | Open |
54 | Kopperl (0-0) | 53 | Open |
55 | Apple Springs (0-1) | 54 | Open |
56 | Hart (1-6) | 56 | vs *Wildorado (7-1) |
57 | Bluff Dale (1-7) | 57 | vs *Three Way (2-7) |
58 | Silverton (1-7) | 58 | at *Groom (7-1) |
59 | Woodson (1-5) | 59 | vs *Lueders-Avoca (1-7) |
60 | Mount Calm (0-6) | 60 | vs *Dime Box (4-1) |
61 | Southland (0-7) | 61 | at *Motley County (6-1) |
62 | Loop (3-5) | 65 | at *Wilson (3-5) |
63 | Forestburg (1-7) | 64 | at *Trinidad (3-5) |
64 | Lohn (0-3) | 63 | vs *Mullin (6-2) |
65 | Valera Panther Creek (1-7) | 66 | vs *Rising Star (3-6) |
66 | Welch Dawson (0-3) | 62 | vs *Ackerly Sands (5-3) |
67 | Harrold (0-3) | 67 | vs *Chillicothe (3-4) |
68 | Cotton Center (1-7) | 68 | vs *Lazbuddie (5-2) |
69 | Darrouzett (0-8) | 70 | Open |
70 | Trent (2-7) | 71 | at *Blackwell (5-3) |
71 | Olfen (0-5) | 72 | Open |
72 | Moran (0-9) | 69 | vs *Throckmorton (6-1) |
73 | Abilene TLCA (0-6) | 73 | vs *Loraine (5-3) |
PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Dallas Parish Episcopal (5-0) | 1 | at *Plano John Paul II (2-1) |
2 | Fort Worth Nolan Catholic (4-0) | 2 | at *Argyle Liberty Christian (0-5) |
3 | Dallas Christian School (4-0) | 7 | vs *Tyler Grace Community (4-0) |
4 | San Antonio Cornerstone (7-1) | 3 | at Houston Legacy (2-4) |
5 | Plano John Paul II (2-1) | 4 | vs *Dallas Parish Episcopal (5-0) |
6 | Austin Regents School (5-0) | 6 | vs *CC John Paul II (3-2) |
7 | Houston Second Baptist (3-1) | 10 | vs *Spring Frassati Catholic (0-4) |
8 | Fort Worth All Saints Episcopal (1-2) | 5 | at *Midland Christian (2-3) |
9 | Midland Christian (2-3) | 9 | vs *Fort Worth All Saints Episcopal (1-2) |
10 | Dallas Plano Prestonwood (2-3) | 8 | at *Dallas Bishop Lynch (0-3) |
11 | Houston St. Thomas (4-2) | 11 | vs *Houston St. Pius X (3-2) |
12 | Colleyville Covenant Christian (2-0) | 12 | vs *Fort Worth Lake Country (6-0) |
13 | Arlington Pantego Christian (4-0) | 13 | at *Waco Reicher (1-3) |
14 | The Woodlands John Cooper (4-0) | 16 | Open |
15 | Fort Worth Lake Country (6-0) | 14 | at *Colleyville Covenant Christian (2-0) |
16 | San Antonio Antonian Prep (4-1) | 15 | vs *Katy St. John XXIII (0-5) |
17 | Lubbock Christian (4-0) | 19 | vs *Willow Park Trinity Christian (3-2) |
18 | Shiner St. Paul (3-1) | 17 | at *Hallettsville Sacred Heart (1-2) |
19 | Bellaire Episcopal (2-3) | 18 | Open |
20 | Grapevine Faith Christian (2-2) | 20 | vs *Frisco Legacy Christian (3-2) |
21 | San Antonio Central Catholic (3-1) | 21 | Open |
22 | Fort Bend Christian (4-1) | 30 | vs *Houston Lutheran South (2-2) |
23 | Houston Kinkaid (5-0) | 24 | at Houston St. John's (1-2) |
24 | San Antonio Holy Cross (3-1) | 22 | at *Schertz John Paul II (2-2) |
25 | Cypress Community Christian (2-1) | 28 | vs *Bryan Brazos Christian (2-3) |
26 | Frisco Legacy Christian (3-2) | 27 | at *Grapevine Faith Christian (2-2) |
27 | Houston St. Pius X (3-2) | 25 | at *Houston St. Thomas (4-2) |
28 | Dallas Bishop Lynch (0-3) | 23 | vs *Dallas Plano Prestonwood (2-3) |
29 | Tyler Grace Community (4-0) | 26 | at *Dallas Christian School (4-0) |
30 | Fort Worth Country Day (1-0) | 29 | vs Fort Worth Trinity Valley (1-4) |
31 | Temple Central Texas Chr. (4-1) | 32 | at Austin St. Dominic Savio (1-3) |
32 | Fort Worth Southwest Christian (4-1) | 31 | at Cedar Hill Newman (4-1) |
33 | Episcopal School of Dallas (2-0) | 35 | Open |
34 | Austin St. Michael's (4-1) | 37 | vs *San Antonio St. Anthony's (0-3) |
35 | Houston Lutheran South (2-2) | 33 | at *Fort Bend Christian (4-1) |
36 | Addison Trinity Christian (3-1) | 65 | vs Celina (3-4) |
37 | Tomball Rosehill Christian (2-3) | 44 | vs *Houston Northland Christian (2-1) |
38 | Cedar Hill Newman (4-1) | 39 | vs Fort Worth Southwest Christian (4-1) |
39 | Irving Cistercian Prep (0-0) | 40 | Open |
40 | Houston St. John's (1-2) | 43 | vs Houston Kinkaid (5-0) |
41 | Lubbock Trinity Christian (2-3) | 36 | vs *Fort Worth Temple Christian (2-3) |
42 | Hallettsville Sacred Heart (1-2) | 41 | vs *Shiner St. Paul (3-1) |
43 | Arlington Grace Prep (3-1) | 46 | vs *Dallas First Baptist Academy (3-2) |
44 | Fort Worth Christian (0-3) | 45 | at *Flower Mound Coram Deo (1-3) |
45 | Arlington Oakridge (3-1) | 50 | vs Oklahoma City (Okl.) Casady (1-5) |
46 | Bryan Brazos Christian (2-3) | 38 | at *Cypress Community Christian (2-1) |
47 | Houston The Village (2-0) | 47 | at *Beaumont Msgr. Kelly (1-2) |
48 | Argyle Liberty Christian (0-5) | 52 | vs *Fort Worth Nolan Catholic (4-0) |
49 | Tomball Concordia Lutheran (1-2) | 56 | vs *San Antonio Christian (1-4) |
50 | Flower Mound Coram Deo (1-3) | 48 | vs *Fort Worth Christian (0-3) |
51 | Dallas Covenant (3-1) | 53 | vs *Dallas Shelton School (1-2) |
52 | Willow Park Trinity Christian (3-2) | 51 | at *Lubbock Christian (4-0) |
53 | McKinney Christian (2-3) | 42 | at *Bullard Brook Hill (3-1) |
54 | The Woodlands Christian (2-3) | 54 | vs *Victoria St. Joseph (1-2) |
55 | League City Bay Area Christian (2-2) | 49 | at *Houston Lutheran North (2-2) |
56 | Boerne Geneva School (1-4) | 55 | at *Austin Brentwood Christian (3-2) |
57 | Bullard Brook Hill (3-1) | 34 | vs *McKinney Christian (2-3) |
58 | Houston Lutheran North (2-2) | 57 | vs *League City Bay Area Christian (2-2) |
59 | CC John Paul II (3-2) | 64 | at *Austin Regents School (5-0) |
60 | Beaumont Msgr. Kelly (1-2) | 58 | vs *Houston The Village (2-0) |
61 | Tomball Christian H/School (4-5) | 68 | Open |
62 | Houston Legacy (2-4) | 62 | vs San Antonio Cornerstone (7-1) |
63 | Oklahoma City (Okl.) Casady (1-5) | 63 | at Arlington Oakridge (3-1) |
64 | Brownsville St. Joseph (1-3) | 59 | at *Austin Hyde Park Baptist (0-4) |
65 | Dallas First Baptist Academy (3-2) | 79 | at *Arlington Grace Prep (3-1) |
66 | Waco Reicher (1-3) | 66 | vs *Arlington Pantego Christian (4-0) |
67 | Victoria St. Joseph (1-2) | 60 | at *The Woodlands Christian (2-3) |
68 | Magnolia Legacy Prep (2-2) | 67 | Open |
69 | Dallas St. Mark's (0-0) | 71 | Open |
70 | Houston ProVision Academy (0-0) | 72 | Open |
71 | San Antonio Christian (1-4) | 74 | at *Tomball Concordia Lutheran (1-2) |
72 | Muenster Sacred Heart (2-4) | 73 | vs *Weatherford Christian (0-5) |
73 | Austin Brentwood Christian (3-2) | 69 | vs *Boerne Geneva School (1-4) |
74 | Schertz John Paul II (2-2) | 77 | vs *San Antonio Holy Cross (3-1) |
75 | Katy St. John XXIII (0-5) | 70 | at *San Antonio Antonian Prep (4-1) |
76 | Austin Saints (0-0) | 75 | Open |
77 | Houston Christian (0-3) | 76 | vs Geronimo Navarro (6-2) |
78 | Dallas Shelton School (1-2) | 61 | at *Dallas Covenant (3-1) |
79 | Houston Northland Christian (2-1) | 78 | at *Tomball Rosehill Christian (2-3) |
80 | Austin Hyde Park Baptist (0-4) | 80 | vs *Brownsville St. Joseph (1-3) |
81 | Houston Westbury Christian (1-2) | 82 | vs *Beaumont Legacy Christian (1-4) |
82 | SA Texas Military Institute (0-0) | 83 | Open |
83 | El Paso Cathedral (0-1) | 85 | Open |
84 | Fort Worth Trinity Valley (1-4) | 81 | at Fort Worth Country Day (1-0) |
85 | Austin St. Dominic Savio (1-3) | 86 | vs Temple Central Texas Chr. (4-1) |
86 | Dallas Greenhill Prep (0-1) | 84 | Open |
87 | DasCHE (4-4) | 89 | Open |
88 | Tyler All Saints (1-0) | 87 | vs *Tyler T. K. Gorman (0-3) |
89 | Fort Worth Temple Christian (2-3) | 88 | at *Lubbock Trinity Christian (2-3) |
90 | Dallas Bishop Dunne (0-4) | 90 | Open |
91 | San Antonio St. Anthony's (0-3) | 91 | at *Austin St. Michael's (4-1) |
92 | Weatherford Christian (0-5) | 92 | at *Muenster Sacred Heart (2-4) |
93 | Lake Belton (7-1) | 97 | vs San Antonio Davenport (8-0) |
94 | San Antonio Davenport (8-0) | 93 | at Lake Belton (7-1) |
95 | Carrollton Prince of Peace (0-4) | 94 | vs Fort Worth Calvary Academy (0-5) |
96 | Fort Worth Calvary Academy (0-5) | 96 | at Carrollton Prince of Peace (0-4) |
97 | Tyler T. K. Gorman (0-3) | 95 | at *Tyler All Saints (1-0) |
98 | Spring Frassati Catholic (0-4) | 99 | at *Houston Second Baptist (3-1) |
99 | Katy Jordan (3-2) | 98 | at Tompkins JV |
100 | Beaumont Legacy Christian (1-4) | 100 | at *Houston Westbury Christian (1-2) |
101 | Arlington Newman (1-2) | 101 | at *Founders Classical Academy (1-4) |
102 | Pasadena First Baptist (0-1) | 102 | Open |
103 | Harlingen Marine Military (3-1) | 105 | at Riviera-Kaufer (0-2) |
104 | Houston KIPP Northeast (0-0) | 103 | Open |
105 | Founders Classical Academy (1-4) | 104 | vs *Arlington Newman (1-2) |
106 | Houston KIPP Sunnyside (0-0) | 106 | Open |
107 | Houston Cristo Rey Jesuit (0-0) | 107 | Open |
108 | Waco Texas Wind (2-5) | 108 | Open |
109 | Malakoff Cross Roads (3-5) | 109 | Open |
110 | Houston Kipp Generations (0-0) | 111 | Open |
111 | Houston Kipp Academy (0-0) | 112 | Open |
112 | Atlas HomeSchool (1-7) | 113 | Open |
113 | San Antonio Brooks Academy (0-2) | 110 | Open |
114 | Austin LASA (0-3) | 114 | at Austin Crockett (1-3) |
115 | Dallas Inspired Vision (0-3) | 115 | Open |
PRIVATE SCHOOLS – 6-MAN
Rank | School (Record) | LW | Week 10 |
1 | Fredericksburg Heritage Sch. (3-1) | 2 | Open |
2 | Bastrop Tribe Consolidated (7-1) | 1 | at Victoria Home School (6-1) |
3 | Austin Veritas Academy (4-0) | 3 | at *Round Rock Christian (1-3) |
4 | Cedar Park Summit Christian (3-1) | 5 | Open |
5 | Houston Emery-Weiner School (4-0) | 4 | vs *Sugar Land Logos Prep (1-2) |
6 | Joshua Johnson County (7-2) | 7 | vs Dallas UME Prep (4-2) |
7 | New Braunfels Christian (3-1) | 8 | vs *San Antonio St. Gerard (1-3) |
8 | Dallas Lakehill Prep (1-0) | 9 | Open |
9 | Bryan St. Joseph (4-0) | 11 | Open |
10 | Austin Texas Sch for the Deaf (3-2) | 10 | vs *Kerrville Our Lady of the Hills (4-0) |
11 | Bulverde Bracken Christian (2-2) | 6 | vs *Spring Branch Living Rock (2-1) |
12 | Bryan Allen Academy (2-3) | 12 | at *Huntsville Alpha Omega (2-2) |
13 | Waco Live Oak (5-0) | 14 | vs *Rockwall Heritage Christian (2-2) |
14 | Westlake Academy (5-0) | 13 | vs *Mineral Wells Community (0-9) |
15 | Kerrville Our Lady of the Hills (4-0) | 15 | at *Austin Texas Sch for the Deaf (3-2) |
16 | Wylie Prep Academy (4-0) | 31 | at *Azle Christian School (6-1) |
17 | Abilene Christian (4-0) | 16 | vs *Wichita Falls Christian (3-1) |
18 | Gainesville State School (0-0) | 17 | Open |
19 | Austin Royals (3-4) | 18 | at Eagle Christian Academy (2-3) |
20 | Conroe Covenant (2-1) | 19 | vs *Galveston O'Connell (1-1) |
21 | Williamson County Home School (6-1) | 22 | at Bryan Christian Homeschool (2-6) |
22 | Lubbock Kingdom Prep (4-1) | 20 | Open |
23 | Baytown Christian (4-0) | 21 | at *Bellville Faith Academy (1-2) |
24 | SA Saint Mary's Hall (2-1) | 26 | vs *Laredo St. Augustine (1-2) |
25 | Azle Christian School (6-1) | 23 | vs *Wylie Prep Academy (4-0) |
26 | Irving The Highlands School (3-1) | 28 | vs Melissa CHANT (3-5) |
27 | Marble Falls Faith Academy (2-2) | 25 | Open |
28 | San Marcos Baptist Academy (3-2) | 24 | vs *Temple Holy Trinity (2-1) |
29 | Plano Coram Deo (2-3) | 37 | at *McKinney The Cornerstone (2-2) |
30 | Haslet Heritage Christian (7-1) | 27 | at *Haslet Legacy Classical (2-6) |
31 | Fort Bend Chargers Home Sch (7-2) | 39 | Open |
32 | Giddings State School (0-0) | 29 | Open |
33 | Seguin Lifegate Christian (0-0) | 30 | Open |
34 | Watauga Harvest Christian (0-1) | 32 | vs *Denton Calvary (2-2) |
35 | FW Covenant Classical (2-3) | 36 | vs *Irving Faustina Academy (3-1) |
36 | Red Oak Ovilla Christian (4-1) | 40 | vs *Waco Vanguard College Prep (2-3) |
37 | San Antonio FEAST Homesch. (1-5) | 38 | Open |
38 | Houston Northside HomeSchool (4-3) | 34 | at Houston Texas Christian (2-3) |
39 | Victoria Home School (6-1) | 42 | vs Bastrop Tribe Consolidated (7-1) |
40 | Tyler HEAT (6-2) | 41 | at FW THESA H/School (4-5) |
41 | Spring Branch Living Rock (2-1) | 43 | at *Bulverde Bracken Christian (2-2) |
42 | Dallas Lutheran (2-1) | 35 | Open |
43 | Waco Methodist Children's Home (4-2) | 47 | Open |
44 | Waco Parkview Christian (3-5) | 50 | vs *Nazarene Christian Academy (2-6) |
45 | Huntsville Alpha Omega (2-2) | 51 | vs *Bryan Allen Academy (2-3) |
46 | Dallas UME Prep (4-2) | 54 | at Joshua Johnson County (7-2) |
47 | Stephenville Faith (6-2) | 53 | vs Austin NYOS Charter School (0-5) |
48 | McKinney The Cornerstone (2-2) | 59 | vs *Plano Coram Deo (2-3) |
49 | Irving Faustina Academy (3-1) | 48 | at *FW Covenant Classical (2-3) |
50 | FW THESA H/School (4-5) | 44 | vs Tyler HEAT (6-2) |
51 | Austin Hill Country (1-2) | 49 | Open |
52 | Waco Vanguard College Prep (2-3) | 46 | at *Red Oak Ovilla Christian (4-1) |
53 | Lantana Harvest Christian (7-1) | 33 | Open |
54 | San Antonio St. Gerard (1-3) | 45 | at *New Braunfels Christian (3-1) |
55 | Greenville Christian (2-2) | 65 | Open |
56 | Smoking for Jesus Ministry (4-2) | 52 | vs Fayette County HomeSchool (0-0) |
57 | Lakeland Christian (0-0) | 56 | Open |
58 | Tyler Kings Academy (4-3) | 57 | Open |
59 | Denton Calvary (2-2) | 55 | at *Watauga Harvest Christian (0-1) |
60 | Dallas Tyler Street Christian (0-0) | 58 | Open |
61 | Amarillo San Jacinto Christian (1-3) | 61 | vs *Lubbock All Saints (1-3) |
62 | Wichita Falls Christian (3-1) | 69 | at *Abilene Christian (4-0) |
63 | Morton (4-3) | 60 | Open |
64 | SA Jubilee (3-2) | 63 | Open |
65 | Lucas Christian Academy (2-3) | 70 | Open |
66 | Houston Grace Christian (0-1) | 67 | at *Lake Jackson Brazosport (1-2) |
67 | Longview Trinity S/of TX (0-0) | 68 | Open |
68 | Rockwall Heritage Christian (2-2) | 66 | at *Waco Live Oak (5-0) |
69 | Sugar Land Logos Prep (1-2) | 62 | at *Houston Emery-Weiner School (4-0) |
70 | Galveston O'Connell (1-1) | 71 | at *Conroe Covenant (2-1) |
71 | Temple Holy Trinity (2-1) | 64 | at *San Marcos Baptist Academy (3-2) |
72 | Lake Jackson Brazosport (1-2) | 74 | vs *Houston Grace Christian (0-1) |
73 | Lubbock Home School Christian (2-5) | 72 | Open |
74 | C.C. Arlington Heights (0-0) | 73 | Open |
75 | Lubbock All Saints (1-3) | 76 | at *Amarillo San Jacinto Christian (1-3) |
76 | Longview Christian Heritage (2-1) | 82 | at *Garland Christian Academy (0-5) |
77 | Dallas Academy (2-2) | 77 | vs *Arlington St. Paul Prep (4-5) |
78 | Arlington St. Paul Prep (4-5) | 78 | at *Dallas Academy (2-2) |
79 | Bellville Faith Academy (1-2) | 80 | vs *Baytown Christian (4-0) |
80 | Kennedale Fellowship (0-2) | 75 | Open |
81 | EP Faith Christian (0-0) | 83 | Open |
82 | Granbury NCTA (0-0) | 86 | Open |
83 | Laredo St. Augustine (1-2) | 87 | at *SA Saint Mary's Hall (2-1) |
84 | Bryan Christian Homeschool (2-6) | 84 | vs Williamson County Home School (6-1) |
85 | Melissa CHANT (3-5) | 79 | at Irving The Highlands School (3-1) |
86 | Haslet Legacy Classical (2-6) | 88 | vs *Haslet Heritage Christian (7-1) |
87 | Midland Trinity (0-3) | 81 | vs *Wichita Falls Notre Dame (1-2) |
88 | Irving Universal Academy (0-0) | 89 | Open |
89 | Grayson Christian (2-3) | 90 | Open |
90 | Garland Christian Academy (0-5) | 92 | vs *Longview Christian Heritage (2-1) |
91 | San Antonio Lutheran (0-0) | 91 | Open |
92 | Houston Texas Christian (2-3) | 97 | vs Houston Northside HomeSchool (4-3) |
93 | Victoria Faith Academy (0-0) | 94 | Open |
94 | Wichita Falls Notre Dame (1-2) | 93 | at *Midland Trinity (0-3) |
95 | Eagle Christian Academy (2-3) | 85 | vs Austin Royals (3-4) |
96 | Orange Community Christian (0-0) | 95 | Open |
97 | Austin NYOS Charter School (0-5) | 101 | at Stephenville Faith (6-2) |
98 | SA Atonement Academy (1-3) | 98 | at *San Marcos Hill Country (0-2) |
99 | Round Rock Christian (1-3) | 99 | vs *Austin Veritas Academy (4-0) |
100 | San Antonio Castle Hills (0-5) | 100 | Open |
101 | Nazarene Christian Academy (2-6) | 96 | at *Waco Parkview Christian (3-5) |
102 | Alvin Living Stones Christian (0-0) | 103 | Open |
103 | Permian Basin Athletics CO-OP (1-5) | 105 | Open |
104 | Fort Worth Hill School (0-0) | 106 | Open |
105 | Carrollton T.A.C.A (0-0) | 107 | Open |
106 | Round Rock Concordia (0-4) | 104 | Open |
107 | San Marcos Hill Country (0-2) | 108 | vs *SA Atonement Academy (1-3) |
108 | Mineral Wells Community (0-9) | 102 | at *Westlake Academy (5-0) |
109 | Decatur Victory Christian (1-5) | 109 | vs *Mesquite Founders Classical (0-5) |
110 | Tyler Willowbend (2-5) | 110 | Open |
111 | Fort Hancock (0-0) | 113 | Open |
112 | CC Coastal Christian (0-4) | 112 | Open |
113 | Lubbock Christ The King (2-2) | 114 | Open |
114 | SA Brooks Collegiate Academy (0-0) | 115 | Open |
115 | Corpus Christi Annapolis (0-0) | 116 | Open |
116 | Temple Centex H/Sch (0-7) | 117 | Open |
117 | Katy Faith West Academy (0-5) | 111 | vs Austin Veritas JV |
118 | Fayette County HomeSchool (0-0) | 118 | at Smoking for Jesus Ministry (4-2) |
119 | El Paso Immanuel Baptist (0-0) | 119 | Open |
120 | Houston Sanchez (0-0) | 120 | Open |
121 | Leander Sterling Classical (0-0) | 121 | Open |
122 | Austin Harmony (0-0) | 122 | Open |
123 | Dallas Fairhill School (1-2) | 123 | vs *Sherman Texoma Christian (0-4) |
124 | Mesquite Founders Classical (0-5) | 125 | at *Decatur Victory Christian (1-5) |
125 | Houston Mount Carmel (1-2) | 124 | Open |
126 | Sherman Texoma Christian (0-4) | 126 | at *Dallas Fairhill School (1-2) |
127 | New Braunfels Calvary Baptist (0-3) | 127 | Open |
128 | San Antonio Winston (0-4) | 128 | Open |
129 | Longview HEAT (1-5) | 129 | Open |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.