7-on-7: Week 6 Statewide SQT Scores

Share or Save for Later

Share on Twitter Share on Facebook Save to Favorites

DIVISION I

Grapevine SQT

Pool A

Red Oak 26, Tyler Legacy 2

Trophy Club Nelson 41, *Lake Dallas 19

Trophy Club Nelson 27, Red Oak 25

*Lake Dallas 28, Tyler Legacy 0

Trophy Club Nelson 34, Tyler Legacy 24

*Lake Dallas 27, Red Oak 25

 

Pool B

Grapevine 26, Keller Timber Creek 14

Plano West 44, Richardson Berkner 8

Grapevine 30, Plano West 28

Keller Timber Creek 40, Richardson Berkner 20

Plano West 24, Keller Timber Creek 18

Grapevine 27, Richardson Berkner 0

 

Pool C

Arlington Lamar 21, Denison 12

Arlington Lamar 20, Mansfield 18

Mansfield 26, Denison 19

 

Pool D

*Colleyville Heritage 27, Southlake Carroll 21

McKInney 35, Denton Braswell 18

Southlake Carroll 38, Denton Braswell 35

*Colleyville Heritage 32, McKInney 20

Denton Braswell 43, *Colleyville Heritage 27

McKinney 38, Southlake Carroll 37

 

Pool E

Midlothian 27, *Flower Mound Marcus 25

Justin Northwest 19, Lake Highlands 14

Midlothian 35, Justin Northwest 24

*Flower Mound Marcus 27, Lake Highlands 8

*Flower Mound Marcus 30, Justin Northwest 13

Midlothian 34, Lake Highlands 27

 

Pool F

Frisco Wakeland 20, Richardson Pearce 6

Lewisville 26, Princeton 9

Frisco Wakeland 35, Princeton 12

Lewisville 20, Richardson Pearce 6

Richardson Pearce 26, Princeton 6

Frisco Wakeland 20, Lewisville 19

 

State Qualifying Round

McKInney 28, Arlington Lamar 26

Trophy Club Nelson 40, Grapevine 27

Frisco Wakeland 20, Midlothian 13

 

 

Cy Fair East SQT

Pool A

Cy Springs 26, Cy Creek 21

Richmond Foster 49, *Klein Cain 19

Cy Creek 20, Richmond Foster 19

Cy Springs 24, *Kleim Cain 15

*Klein Cain 21, Cy Creek 18

Cy Springs 20, Richmond Foster 12

 

Pool B

Jersey Village 21, Bridgeland 20

Houston Lamar 19, Dickinson 0

Houston Lamar 27, Jersey Village 14

Bridgeland 27, Dickinson 13

Jersey Village 26, Dickinson 18

Houston Lamar 26, Bridgeland 19

 

Pool C

*Cy Falls 24, Cy Woods 13

The Woodlands 41, Conroe Grand Oaks 12

*Cy Falls 21, The Woodlands 20

Conroe Grand Oaks 26, Cy Woods 21

Conroe Grand Oaks 19, *Cy Falls 18

The Woodlands 20, Cy Woods 14

 

Pool D

Cy-Fair 40, Cy Park 6

Austin LBJ 42, Spring Westfield 20

Cy-Fair 33, Spring Westfield 27

Austin LBJ 27, Cy Park 12

Cy-Fair 20, Austin LBJ 13

Cy Park 19, Spring Westfield 14

 

State Qualifying Round

Houston Lamar 24, Cy Springs 13

The Woodlands 21, Cy-Fair 6

 

Abilene SQT

Pool A

Abilene 45, Abilene Cooper JV 0

*Wichita Falls Rider 41, Plainview 7

Abilene 20, *Wichita Falls Rider 19

Plainview 33, Abilene Cooper JV 12

Abilene 33, Plainview 6

*Wichita Falls Rider 34, Abilene Cooper JV 7

 

Pool B

Temple 27, Midland Legacy 14

Frisco Reedy 21, Midland Legacy 18

Frisco Reedy 26, Temple 19

(Weatherford no show)

 

Pool C

Abilene Cooper 33, Lubbock Monterey 0

San Angelo Central 45, Abilene JV 7

Abilene Cooper 26, Abilene JV 0

San Angelo Central 34, Lubbock Monterey 13

San Angelo Central 28, Abilene Cooper 13

Lubbock Monterey 32, Abilene JV 12

 

Pool D

Abilene Wylie 27, TC-Addison 19

Lake Belton 34, KIlleen Ellison 19

Lake Belton 35, Abilene Wylie 32

Killeen Ellison 33, TC-Addison 8

Killeen Ellison 25, Abilene Wylie 19

TC-Addison 18, Lake Belton 15

 

State Qualifying Round

Abilene 20, Frisco Reedy 6

San Angelo Central 34, Lake Belton 19

 

Sharyland SQT

Pool A

Mission Vets 13, McAllen Memorial 7

Laredo United 32, Laredo LBJ 21

McAllen Memorial 19, Laredo LBJ 14

Mission Vets 27, Laredo United 20

Laredo United 34, McAllen Memorial 12

Mission Vets 13, Laredo LBJ 13

 

Pool B

Mission 49, Brownsville Porter 14

San Benito 28, Edcouch-Elsa 25

San Benito 20, Mission 13

Edcouch-Elsa 28, Brownsville Porter 25

Edcouch-Elsa 35, Mission 32

San Benito 21, Brownsville Porter 6

 

Pool C

Mission Sharyland 13, Harlingen 7

Weslaco East 20, Laredo Alexander 18

Harlingen 27, Weslaco East 7

Mission Sharyland 27, Laredo Alexander 22

Harlingen 18, Laredo Alexander 13

Mission Sharyland 32, Weslaco East 20

 

Pool D

PSJA 38, LaJoya 6

Laredo United South 19, Edinburg North 14

Laredo United South 21, LaJoya 13

PSJA 21, Edinburg North 14

Edinburg North 19, LaJoya 13

Laredo United South 26, PSJA 21

 

Pool E

Mission Sharyland Pioneer 28, Brownsville Lopez 0

Weslaco 20, PSJA North 13

Weslaco 26, Brownsville Lopez 0

PSJA North 25, Mission Sharyland Pioneer 7

PSJA North 32, Brownsville Lopez 0

Weslaco 13, Mission Sharyland Pioneer 7

 

Pool F

McAllen Rowe 21, LaJoya Palmview 12

Mercedes 26, PSJA Memorial 19

PSJA Memorial 20, LaJoya Palmview 19

McAllen Rowe 25, Mercedes 20

Mercedes 27, LaJoya Palmview 15

McAllen Rowe 21, PSJA Memorial 13

 

State Qualifying Round

San Benito 20, Mission Vets 14

Mission Sharyland 26, Laredo United South 21

McAllen Rowe 21, Weslaco 18

 

DIVISION II

Rockport SQT

Pool A

Rockport-Fulton 18, Corpus Christi West Oso 0

Ingleside 22, Goliad 6

Ingleside 21, Corpus Christi West Oso 7

Rockport-Fulton 20, Goliad 14

Corpus Christi West Oso 21, Goliad 19

Rockport-Fulton 30, Ingleside 14

 

Pool B

Bay City 27, Corpus Christi Calallen 13

Alice 27, Marion 20

Bay City 40, Alice 26

Corpus Christi Calallen 44, Marion 20

Bay City 28, Marion 18

Alice 28, Corpus Christi Calallen 25

 

State Qualifying Round

Bay City 21, Rockport-Fulton 20

 

Cuero SQT

Pool A

Cuero 19, Beeville Jones 13

Gonzales 27, Cuero 14

Beeville Jones 27, Gonzales 13

 

Pool B

San Antonio Davenport 19, Kaufman 18

San Antonio Davenport 27, LaGrange 13

Kaufman 28, LaGrange 7

 

5th Place

LaGrange 26, Cuero 0

 

3rd Place

Kaufman 30, Gonzales 19

 

State Qualifying Round

San Antonio Davenport 21, Beeville Jones 6

 

Jourdanton SQT

Pool A

Uvalde 18, Jourdanton 6

Marion 26, Somerset 19

Somerset 26, Jourdanton 6

Marion 19, Uvalde 14

Marion 26, Jourdanton 13

Somerset 14, Uvalde 7

 

Pool B

Pleasanton 21, Llano 13

Wimberley 21, Geronimo Navarro 14

Pleasanton 20, Geronimo Navarro 8

Wimberley 27, Llano 19

Pleasanton 24, Wimberley 7

Llano 21, Geronimo Navarro 7

 

State Qualifying Round

Pleasanton 20, Marion 19

 

Dumas SQT

Pool A

*Dumas 33, Tulia 18

Brownfield 20, Shallowater 14

*Dumas 27, Brownfield 7

Shallowater 27, Tulia 0

*Dumas 20, Shallowater 12

Brownfield 13, Tulia 0

 

Pool B

*Dumas 25, Hereford 20

Lubbock Christian 19, Levelland 7

Hereford 28, Lubbock Christian 18

Levelland 14, *Dumas JV 7

Hereford 26, Levelland 6

Lubbock Christian 13, *Dumas JV 7

 

State Qualifying Round

Hereford 20, Brownfied 6

 

Brownwood SQT

Pool A

*Brownwood 20, Burnet 18

Wichita Falls 28, Jim Ned 14

Jim Ned 14, *Brownwood 13

Wichita Falls 33, Burnet 0

*Brownwood 21, Wichita Falls 19

Jim Ned 12, Burnet 7

 

Pool B

*China Spring 32, Springtown 0

San Angelo Lake View 27, Glen Rose 13

Glen Rose 32, *China Spring 28

San Angelo Lake View 32, Springtown 28

*China Spring 29, San Angelo Lake View 13

Glen Rose 25, Springtown 19

 

Pool C

*Graham 38, Stephenville 21

Gatesville 21, Midland Christian 13

*Graham 41, Midland Christian 25

Stephenville 19, Gatesville 14

*Graham 27, Gatesville 13

Stephenville 32, Midland Christian 6

 

Pool D

*Breckenridge 42, Clyde 7

Ponder 20, Snyder 13

*Breckenridge 34, Snyder 6

Ponder 34, Clyde 25

*Breckenridge 32, Ponder 26

Clyde 38, Snyder 19

 

State Qualifying Round

Wichita Falls 26, San Angelo Lake View 20

Ponder 33, Stephenville 20

 

 

DIVISION III

Rice Raider SQT

Pool A

*East Bernard 33, Rice Consolidated 20

Ganado 7, *Houston Washington 6

Rice Consolidated 6, *Houston Washington 0

*East Bernard 27, Ganado 14

Ganado 18, Rice Consolidated 6

*East Bernard 22, *Houston Washington 6

 

Pool B

Tidehaven 33, Wallis Brazos 12

Flatonia 12, Corrigan-Camden 7

Corrigan-Camden 19, Wallis Brazos 13

Flatonia 20, Tidehaven 14

Tidehaven 21, Corrigan-Camden 19

Flatonia 12, Wallis Brazos 6

 

State Qualifying Round

Ganado 20, Tidehaven 19

Flatonia 20, Rice Consolidated 6

 

 

Poth SQT

Pool A

Poth 20, George West 6

Santa Rosa 40, Comfort 6

Poth 12, Santa Rosa 6

George West 33, Comfort 14

Poth 26, Comfort 12

Santa Rosa 26, George West 14

 

Pool B

Three Rivers 26, Falls City 19 OT

Dilley 18, Karnes City 13

Falls City 19, Karnes City 12

Three Rivers 20, Dilley 8

Falls City 19, Dilley 12

Three Rivers 33, Karnes City 13

 

State Qualifying Round

Poth 20, Falls City 6

Santa Rosa 7, Three Rivers 6

 

Wink SQT

Pool A

*Wink 28, Plains 14

Crane 28, Stamford 7

*Wink 32, Crane 13

Stamford 24, Plains 6

Plains 26, Crane 13

*Wink 24, Stamford 6

 

Pool B

Alpine 24, Sudan 6

Van Horn 12, Iraan 6

Alpine 19, Van Horn 13

Iraan 35, Sudan 0

Iraan 7, Alpine 6

Van Horn 33, Sudan 6

 

State Qualifying Round

Crane 32, Van Horn 6

Alpine 26, Stamford 19 OT

 

Lexington SQT

Pool A

Lexington 34, *Chilton 12

Dawson 24, Thrall 19

Lexington 32, Thrall 4

Dawson 20, *Chilton 19

Lexington 29, Dawson 6

Thrall 20, *Chilton 13

 

Pool B

Snook 19, Rogers 13

Bremond 19, Rogers 6

Snook 39, Bremond 21

Rogers 20, Thrall 6

 

State Qualifying Round

Lexington 13, Bremond 7

Dawson 14, Snook 0

 

 

Texoma SQT

Pool A

Henrietta 25, Electra 12

Henrietta 29, Quanah 0

Electra 21, Quanah 14

 

Pool B

Archer City 26, Millsap 16

Archer City 24, Tioga 18 2OT

Millsap 21, Tioga 16

Millsap 40, Electra 0

Tioga 38, Quanah 0

 

Pool C

Merkel 27, Roscoe 14

Gunter 35, Roscoe 13

Gunter 28, Merke 20

Howe 27, Merkel 25

 

Pool D

Howe 34, Nocona 6

Jacksboro 28, Howe 27

Jacksboro 41, Nocona 26

Nocona 20, Roscoe 13

 

State Qualifying Round

Henrietta 36, Archer City 14

Gunter 28, Jacksboro 21

This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.

Sign In
Don't Miss Any Exclusive Coverage!

We've been the Bible of Texas football fans for 61 years. By joining the DCTF family you'll gain access to all of our exclusive content and have our magazines mailed to you!