As the 2021 Texas high school football season rolls on, how does each team stack up? In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!
CLASS 6A
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Southlake Carroll (7-0) | 1 | Open |
2 | Austin Westlake (6-0) | 2 | at *Buda Hays Consolidated (1-5) |
3 | Duncanville (4-1) | 3 | vs *Waxahachie (4-2) |
4 | Katy (7-0) | 4 | vs *Katy Cinco Ranch (4-2) |
5 | Galena Park North Shore (6-1) | 6 | vs *Humble Summer Creek (4-2) |
6 | Spring Westfield (6-0) | 5 | at *Aldine MacArthur (2-4) |
7 | Arlington Martin (5-2) | 10 | vs *Arlington Bowie (1-5) |
8 | Denton Guyer (7-0) | 7 | vs *Allen (5-1) |
9 | Lake Travis (5-1) | 9 | vs *Austin Del Valle (1-5) |
10 | Spring (5-1) | 13 | vs *Aldine Davis (2-4) |
11 | Sheldon C.E. King (6-0) | 11 | at *Humble Atascocita (6-1) |
12 | Humble Atascocita (6-1) | 12 | vs *Sheldon C.E. King (6-0) |
13 | Cypress Park (6-0) | 15 | vs *Bridgeland (5-1) |
14 | Euless Trinity (5-1) | 20 | vs *Fort Worth Chisholm Trail (3-3) |
15 | Smithson Valley (6-0) | 21 | at *South San Antonio (0-6) |
16 | Klein Cain (6-1) | 19 | vs *Klein Collins (2-4) |
17 | Dickinson (5-2) | 14 | Open |
18 | Austin Vandegrift (6-0) | 17 | at *RR Cedar Ridge (5-1) |
19 | Allen (5-1) | 22 | at *Denton Guyer (7-0) |
20 | Rockwall-Heath (6-1) | 16 | Open |
21 | San Antonio Brennan (6-0) | 18 | at *San Antonio O'Connor (1-6) |
22 | Rockwall (5-2) | 24 | vs *Dallas Skyline (0-6) |
23 | Midland Legacy (5-1) | 29 | at *Odessa (3-4) |
24 | Fort Bend Ridge Point (5-1) | 23 | at *Richmond George Ranch (4-2) |
25 | DeSoto (4-2) | 28 | vs *Cedar Hill (4-2) |
26 | Schertz Cibolo Steele (6-0) | 25 | at *Schertz Clemens (2-4) |
27 | Edinburg Vela (7-0) | 26 | vs *La Joya Juarez-Lincoln (0-6) |
28 | Garland (6-0) | 27 | at *Garland Sachse (4-2) |
29 | Bridgeland (5-1) | 8 | at *Cypress Park (6-0) |
30 | Katy Tompkins (6-1) | 31 | at *Katy Morton Ranch (3-3) |
31 | The Woodlands (4-2) | 33 | at *Conroe Oak Ridge (1-5) |
32 | Humble Summer Creek (4-2) | 30 | at *Galena Park North Shore (6-1) |
33 | Alvin Shadow Creek (4-2) | 32 | at *Alvin (4-2) |
34 | Clear Falls (6-1) | 45 | vs *Clear Lake (3-3) |
35 | Killeen Harker Heights (5-1) | 34 | at *Killeen Shoemaker (3-2) |
36 | Cypress Ranch (4-1) | 69 | vs *Cypress Woods (3-3) |
37 | Temple (4-2) | 46 | at *Belton (3-3) |
38 | San Antonio Reagan (4-2) | 38 | at *San Antonio MacArthur (0-6) |
39 | Houston Lamar (5-2) | 40 | vs *Houston Chavez (1-5) |
40 | Richardson Lake Highlands (6-1) | 36 | Open |
41 | Lewisville (6-0) | 37 | at *Plano (1-5) |
42 | Pasadena Dobie (5-1) | 41 | vs *Deer Park (5-2) |
43 | Prosper (4-3) | 47 | Open |
44 | Northwest Eaton (6-1) | 53 | at *Keller Central (2-4) |
45 | Denton Braswell (4-3) | 43 | at *McKinney (3-3) |
46 | Pearland Dawson (4-2) | 48 | at *Houston Strake Jesuit (2-4) |
47 | San Antonio Brandeis (6-1) | 58 | Open |
48 | Round Rock (5-1) | 51 | vs *Round Rock McNeil (1-5) |
49 | San Antonio Johnson (7-0) | 52 | at *San Antonio Madison (3-3) |
50 | Cedar Hill (4-2) | 42 | at *DeSoto (4-2) |
51 | Klein Collins (2-4) | 57 | at *Klein Cain (6-1) |
52 | RR Cedar Ridge (5-1) | 44 | vs *Austin Vandegrift (6-0) |
53 | Clear Springs (3-3) | 35 | at *Clear Creek (2-5) |
54 | Dallas Jesuit (5-1) | 49 | at *Irving Nimitz (4-2) |
55 | Pearland (4-2) | 50 | vs *Alief Taylor (3-3) |
56 | Beaumont West Brook (4-2) | 64 | vs *Humble Kingwood (0-7) |
57 | Flower Mound Marcus (4-2) | 56 | vs *Plano West (2-4) |
58 | The Woodlands College Park (5-1) | 83 | vs *Willis (3-3) |
59 | Keller (5-2) | 55 | vs *Keller Timber Creek (2-4) |
60 | Tomball (6-1) | 54 | vs *Klein Oak (2-4) |
61 | San Antonio Wagner (2-4) | 39 | at *New Braunfels (4-2) |
62 | McKinney Boyd (5-1) | 61 | at *Little Elm (5-2) |
63 | Austin Bowie (5-1) | 63 | at *Austin Akins (4-2) |
64 | Abilene (3-3) | 62 | at *Wolfforth Frenship (4-3) |
65 | New Braunfels (4-2) | 70 | vs *San Antonio Wagner (2-4) |
66 | Coppell (3-3) | 68 | vs *Lewisville Hebron (3-3) |
67 | Harlingen South (6-0) | 72 | vs *Donna North (1-4) |
68 | Houston Stratford (6-0) | 81 | vs *Houston Memorial (4-2) |
69 | Harlingen (4-2) | 89 | at *San Benito (5-1) |
70 | PSJA North (5-1) | 93 | at *Pharr-San Juan-Alamo (3-3) |
71 | San Antonio Taft (6-1) | 82 | vs *San Antonio Stevens (0-6) |
72 | Klein Oak (2-4) | 77 | at *Tomball (6-1) |
73 | Willis (3-3) | 65 | at *The Woodlands College Park (5-1) |
74 | North Crowley (4-2) | 66 | vs *Hurst Bell (0-6) |
75 | South Grand Prairie (4-3) | 67 | at *Arlington Sam Houston (3-3) |
76 | Odessa Permian (5-2) | 87 | at *Midland (2-4) |
77 | Mesquite (4-3) | 74 | at *North Mesquite (1-5) |
78 | Jersey Village (6-0) | 91 | at *Cypress Ridge (1-5) |
79 | Richmond George Ranch (4-2) | 60 | vs *Fort Bend Ridge Point (5-1) |
80 | Lewisville Hebron (3-3) | 79 | at *Coppell (3-3) |
81 | Converse Judson (2-4) | 73 | vs *San Antonio East Central (4-2) |
82 | Katy Cinco Ranch (4-2) | 84 | at *Katy (7-0) |
83 | El Paso Franklin (4-2) | 96 | at *El Paso Socorro (1-5) |
84 | Byron Nelson (4-3) | 119 | vs *Keller Fossil Ridge (2-4) |
85 | Deer Park (5-2) | 80 | at *Pasadena Dobie (5-1) |
86 | Tyler Legacy (3-3) | 78 | at *Mesquite Horn (1-5) |
87 | McKinney (3-3) | 86 | vs *Denton Braswell (4-3) |
88 | Cypress-Fairbanks (2-3) | 76 | vs *Houston Northbrook (0-6) |
89 | Garland Sachse (4-2) | 88 | vs *Garland (6-0) |
90 | Houston Strake Jesuit (2-4) | 94 | vs *Pearland Dawson (4-2) |
91 | San Antonio Clark (3-3) | 116 | at *San Antonio Roosevelt (3-4) |
92 | San Antonio Madison (3-3) | 59 | vs *San Antonio Johnson (7-0) |
93 | Little Elm (5-2) | 85 | vs *McKinney Boyd (5-1) |
94 | San Benito (5-1) | 90 | vs *Harlingen (4-2) |
95 | Conroe Grand Oaks (5-1) | 71 | vs *Conroe (3-3) |
96 | Cypress Woods (3-3) | 101 | at *Cypress Ranch (4-1) |
97 | Klein (3-3) | 108 | vs *Klein Forest (4-3) |
98 | Flower Mound (2-4) | 105 | vs *Plano East (2-4) |
99 | Fort Bend Bush (3-3) | 125 | at *Fort Bend Austin (0-6) |
100 | San Antonio East Central (4-2) | 135 | at *Converse Judson (2-4) |
101 | Waxahachie (4-2) | 109 | at *Duncanville (4-1) |
102 | Wolfforth Frenship (4-3) | 92 | vs *Abilene (3-3) |
103 | Houston Heights (3-4) | 123 | vs *Houston Westside (3-1) |
104 | Fort Bend Travis (3-3) | 75 | vs *Fort Bend Clements (5-1) |
105 | Cypress Creek (3-3) | 103 | at *Houston Spring Woods (3-3) |
106 | Langham Creek (2-4) | 99 | at *Cypress Lakes (0-6) |
107 | Grand Prairie (4-3) | 115 | vs *Arlington Lamar (1-5) |
108 | Plano (1-5) | 112 | vs *Lewisville (6-0) |
109 | Schertz Clemens (2-4) | 95 | vs *Schertz Cibolo Steele (6-0) |
110 | Garland Naaman Forest (2-1) | 110 | vs *Wylie (2-4) |
111 | Katy Seven Lakes (5-2) | 106 | Open |
112 | Odessa (3-4) | 102 | vs *Midland Legacy (5-1) |
113 | El Paso Eastlake (5-1) | 100 | vs *El Paso Eastwood (3-3) |
114 | Plano East (2-4) | 143 | at *Flower Mound (2-4) |
115 | Eagle Pass (5-2) | 118 | at *Laredo Alexander (2-4) |
116 | Houston Memorial (4-2) | 97 | at *Houston Stratford (6-0) |
117 | Mansfield (4-2) | 142 | vs *Mansfield Lake Ridge (0-6) |
118 | Killeen Ellison (2-4) | 107 | at *Copperas Cove (1-5) |
119 | San Antonio Harlan (4-3) | 127 | at *San Antonio Holmes (4-2) |
120 | Arlington Lamar (1-5) | 111 | at *Grand Prairie (4-3) |
121 | San Angelo Central (3-4) | 160 | Open |
122 | El Paso Eastwood (3-3) | 122 | at *El Paso Eastlake (5-1) |
123 | Katy Morton Ranch (3-3) | 124 | vs *Katy Tompkins (6-1) |
124 | San Antonio Marshall (6-1) | 128 | Open |
125 | Tomball Memorial (2-5) | 113 | Open |
126 | Bryan (1-5) | 171 | at *Killeen (2-4) |
127 | San Antonio Holmes (4-2) | 120 | vs *San Antonio Harlan (4-3) |
128 | Alief Taylor (3-3) | 126 | at *Pearland (4-2) |
129 | Klein Forest (4-3) | 121 | at *Klein (3-3) |
130 | Cedar Park Vista Ridge (2-4) | 137 | at *Round Rock Westwood (1-5) |
131 | Weslaco (4-1) | 114 | at *Los Fresnos (3-2) |
132 | Austin Del Valle (1-5) | 200 | at *Lake Travis (5-1) |
133 | Lakeview Centennial (3-3) | 132 | vs *South Garland (0-6) |
134 | Conroe (3-3) | 130 | at *Conroe Grand Oaks (5-1) |
135 | Laredo United South (4-3) | 145 | Open |
136 | Los Fresnos (3-2) | 182 | vs *Weslaco (4-1) |
137 | Fort Bend Clements (5-1) | 131 | at *Fort Bend Travis (3-3) |
138 | Hutto (3-3) | 129 | vs *Round Rock Stony Point (3-3) |
139 | Channelview (3-4) | 141 | vs *Pasadena Memorial (2-4) |
140 | El Paso Pebble Hills (3-3) | 152 | at *El Paso Coronado (1-5) |
141 | Saginaw Boswell (2-3) | 165 | vs *Weatherford (4-2) |
142 | Killeen Shoemaker (3-2) | 98 | vs *Killeen Harker Heights (5-1) |
143 | Clear Creek (2-5) | 136 | vs *Clear Springs (3-3) |
144 | Keller Timber Creek (2-4) | 104 | at *Keller (5-2) |
145 | San Marcos (2-4) | 146 | vs *Austin High (2-4) |
146 | Arlington (2-5) | 140 | Open |
147 | Clute Brazoswood (4-2) | 147 | vs *Clear Brook (2-4) |
148 | San Antonio Roosevelt (3-4) | 134 | vs *San Antonio Clark (3-3) |
149 | Aldine Eisenhower (2-4) | 138 | at *Aldine Nimitz (1-5) |
150 | Houston Westside (3-1) | 149 | at *Houston Heights (3-4) |
151 | Arlington Bowie (1-5) | 150 | at *Arlington Martin (5-2) |
152 | Pasadena South Houston (3-4) | 192 | vs *Pasadena Sam Rayburn (4-2) |
153 | Mesquite Horn (1-5) | 157 | vs *Tyler Legacy (3-3) |
154 | Fort Bend Elkins (0-6) | 155 | vs *Fort Bend Dulles (2-4) |
155 | Arlington Sam Houston (3-3) | 154 | vs *South Grand Prairie (4-3) |
156 | Spring DeKaney (2-4) | 158 | vs *Aldine (0-6) |
157 | Conroe Oak Ridge (1-5) | 159 | vs *The Woodlands (4-2) |
158 | San Antonio Churchill (0-6) | 161 | at *San Antonio Lee (1-6) |
159 | Round Rock Stony Point (3-3) | 166 | at *Hutto (3-3) |
160 | Midland (2-4) | 117 | vs *Odessa Permian (5-2) |
161 | Cypress Falls (1-5) | 151 | at *Cypress Springs (2-4) |
162 | Weatherford (4-2) | 156 | at *Saginaw Boswell (2-3) |
163 | Aldine Davis (2-4) | 172 | at *Spring (5-1) |
164 | El Paso Montwood (2-4) | 162 | at *El Paso Americas (2-4) |
165 | Keller Fossil Ridge (2-4) | 164 | at *Byron Nelson (4-3) |
166 | Keller Central (2-4) | 167 | vs *Northwest Eaton (6-1) |
167 | Belton (3-3) | 163 | vs *Temple (4-2) |
168 | San Antonio O'Connor (1-6) | 202 | vs *San Antonio Brennan (6-0) |
169 | Plano West (2-4) | 133 | at *Flower Mound Marcus (4-2) |
170 | Clear Lake (3-3) | 169 | at *Clear Falls (6-1) |
171 | Irving Nimitz (4-2) | 181 | vs *Dallas Jesuit (5-1) |
172 | Humble Kingwood (0-7) | 168 | at *Beaumont West Brook (4-2) |
173 | Mission (5-2) | 176 | at *Edinburg Economedes (2-4) |
174 | Laredo United (1-6) | 180 | vs *Laredo Johnson (1-5) |
175 | Dallas Skyline (0-6) | 174 | at *Rockwall (5-2) |
176 | El Paso Americas (2-4) | 190 | vs *El Paso Montwood (2-4) |
177 | Edinburg (3-4) | 153 | at *La Joya (2-4) |
178 | Hewitt Midway (0-6) | 148 | at *Waco (0-6) |
179 | Laredo Alexander (2-4) | 170 | vs *Eagle Pass (5-2) |
180 | Alvin (4-2) | 185 | vs *Alvin Shadow Creek (4-2) |
181 | Mansfield Lake Ridge (0-6) | 173 | at *Mansfield (4-2) |
182 | Katy Taylor (1-6) | 179 | vs *Katy Mayde Creek (2-4) |
183 | Buda Hays Consolidated (1-5) | 177 | vs *Austin Westlake (6-0) |
184 | Clear Brook (2-4) | 183 | at *Clute Brazoswood (4-2) |
185 | Round Rock McNeil (1-5) | 186 | at *Round Rock (5-1) |
186 | Copperas Cove (1-5) | 213 | vs *Killeen Ellison (2-4) |
187 | San Antonio Warren (1-5) | 139 | at *San Antonio John Jay (3-3) |
188 | Wylie (2-4) | 191 | at *Garland Naaman Forest (2-1) |
189 | Fort Bend Dulles (2-4) | 194 | at *Fort Bend Elkins (0-6) |
190 | Cypress Ridge (1-5) | 195 | vs *Jersey Village (6-0) |
191 | Brownsville Hanna (2-4) | 193 | vs *Brownsville Rivera (2-4) |
192 | Killeen (2-4) | 144 | vs *Bryan (1-5) |
193 | Pharr-San Juan-Alamo (3-3) | 196 | vs *PSJA North (5-1) |
194 | San Antonio Stevens (0-6) | 197 | at *San Antonio Taft (6-1) |
195 | Cypress Springs (2-4) | 199 | vs *Cypress Falls (1-5) |
196 | Humble (2-5) | 187 | Open |
197 | San Antonio John Jay (3-3) | 189 | vs *San Antonio Warren (1-5) |
198 | Katy Mayde Creek (2-4) | 198 | at *Katy Taylor (1-6) |
199 | Aldine Nimitz (1-5) | 203 | vs *Aldine Eisenhower (2-4) |
200 | Fort Worth Haltom (2-4) | 205 | at *Fort Worth Paschal (2-4) |
201 | North Garland (4-2) | 201 | vs *Garland Rowlett (1-5) |
202 | North Mesquite (1-5) | 206 | vs *Mesquite (4-3) |
203 | Austin High (2-4) | 204 | at *San Marcos (2-4) |
204 | Aldine MacArthur (2-4) | 207 | vs *Spring Westfield (6-0) |
205 | Edinburg North (2-5) | 188 | Open |
206 | Brownsville Rivera (2-4) | 175 | at *Brownsville Hanna (2-4) |
207 | Richardson Berkner (3-4) | 209 | Open |
208 | Pasadena Memorial (2-4) | 184 | at *Channelview (3-4) |
209 | Irving MacArthur (1-5) | 211 | at *Irving (2-4) |
210 | Richardson Pearce (0-6) | 212 | at *Richardson (1-5) |
211 | Alief Hastings (0-6) | 208 | at *Alief Elsik (1-5) |
212 | Hurst Bell (0-6) | 210 | at *North Crowley (4-2) |
213 | Garland Rowlett (1-5) | 215 | at *North Garland (4-2) |
214 | Alief Elsik (1-5) | 220 | vs *Alief Hastings (0-6) |
215 | Waco (0-6) | 216 | vs *Hewitt Midway (0-6) |
216 | Houston Bellaire (1-6) | 221 | vs *Houston Sam Houston (2-3) |
217 | Round Rock Westwood (1-5) | 217 | vs *Cedar Park Vista Ridge (2-4) |
218 | Del Rio (2-4) | 219 | at *Laredo Nixon (2-5) |
219 | Austin Akins (4-2) | 178 | vs *Austin Bowie (5-1) |
220 | Fort Bend Austin (0-6) | 224 | vs *Fort Bend Bush (3-3) |
221 | La Joya (2-4) | 227 | vs *Edinburg (3-4) |
222 | Houston Spring Woods (3-3) | 218 | vs *Cypress Creek (3-3) |
223 | Laredo Nixon (2-5) | 223 | vs *Del Rio (2-4) |
224 | Fort Worth Chisholm Trail (3-3) | 214 | at *Euless Trinity (5-1) |
225 | San Antonio Lee (1-6) | 222 | vs *San Antonio Churchill (0-6) |
226 | Fort Worth Paschal (2-4) | 228 | vs *Fort Worth Haltom (2-4) |
227 | Houston Westbury (2-5) | 231 | Open |
228 | Cypress Lakes (0-6) | 226 | vs *Langham Creek (2-4) |
229 | Houston Chavez (1-5) | 225 | at *Houston Lamar (5-2) |
230 | Richardson (1-5) | 233 | vs *Richardson Pearce (0-6) |
231 | El Paso Coronado (1-5) | 229 | vs *El Paso Pebble Hills (3-3) |
232 | Pasadena Sam Rayburn (4-2) | 235 | at *Pasadena South Houston (3-4) |
233 | Donna North (1-4) | 236 | at *Harlingen South (6-0) |
234 | Irving (2-4) | 230 | vs *Irving MacArthur (1-5) |
235 | South San Antonio (0-6) | 239 | vs *Smithson Valley (6-0) |
236 | Houston Sam Houston (2-3) | 232 | at *Houston Bellaire (1-6) |
237 | Laredo Johnson (1-5) | 237 | at *Laredo United (1-6) |
238 | San Antonio MacArthur (0-6) | 238 | vs *San Antonio Reagan (4-2) |
239 | El Paso Socorro (1-5) | 234 | vs *El Paso Franklin (4-2) |
240 | Edinburg Economedes (2-4) | 240 | vs *Mission (5-2) |
241 | Houston Northbrook (0-6) | 241 | at *Cypress-Fairbanks (2-3) |
242 | South Garland (0-6) | 243 | at *Lakeview Centennial (3-3) |
243 | Aldine (0-6) | 242 | at *Spring DeKaney (2-4) |
244 | Pasadena (0-7) | 244 | Open |
245 | La Joya Juarez-Lincoln (0-6) | 245 | at *Edinburg Vela (7-0) |
CLASS 5A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | College Station (6-0) | 2 | vs *Cleveland (2-5) |
2 | Highland Park (5-1) | 1 | at *McKinney North (3-4) |
3 | Frisco Lone Star (5-1) | 4 | at *Frisco Wakeland (5-1) |
4 | Amarillo Tascosa (6-1) | 3 | at *Amarillo Caprock (2-4) |
5 | Colleyville Heritage (5-1) | 5 | vs *Mansfield Summit (4-2) |
6 | Manvel (4-2) | 10 | vs *Richmond Foster (4-3) |
7 | Longview (5-2) | 6 | vs *Sherman (3-3) |
8 | Denton Ryan (6-1) | 8 | Open |
9 | Mansfield Summit (4-2) | 11 | at *Colleyville Heritage (5-1) |
10 | Katy Paetow (6-0) | 7 | at *Rosenberg Terry (2-5) |
11 | Fort Bend Hightower (5-1) | 12 | vs *Fort Bend Kempner (2-4) |
12 | CC Veterans Memorial (7-0) | 9 | vs *Corpus Christi Carroll (0-6) |
13 | Dripping Springs (6-0) | 17 | vs *SA Veterans Memorial (3-3) |
14 | Pflugerville Weiss (5-1) | 15 | vs *Pflugerville (4-2) |
15 | Frisco Wakeland (5-1) | 20 | vs *Frisco Lone Star (5-1) |
16 | Port Arthur Memorial (5-1) | 14 | vs *Beaumont United (1-5) |
17 | Buda Johnson (6-0) | 18 | vs *San Antonio Harlandale (4-2) |
18 | Magnolia (5-2) | 16 | vs *Magnolia West (6-0) |
19 | Cedar Park (3-3) | 21 | vs *Leander (2-4) |
20 | Lancaster (5-1) | 13 | vs *Carrollton Turner (2-5) |
21 | Magnolia West (6-0) | 19 | at *Magnolia (5-2) |
22 | Georgetown (2-4) | 49 | vs *Austin Anderson (2-4) |
23 | Amarillo (5-2) | 22 | vs *Lubbock Coronado (3-3) |
24 | Fort Worth Brewer (5-1) | 24 | vs *Abilene Cooper (4-2) |
25 | Gregory-Portland (4-3) | 29 | at *Corpus Christi King (0-6) |
26 | Azle (5-1) | 23 | at *Granbury (3-3) |
27 | Midlothian (3-3) | 27 | at *Red Oak (1-5) |
28 | Fort Worth Richland (4-2) | 25 | vs *N. Richland Hills Birdville (3-3) |
29 | Manor (5-1) | 52 | at *Pflugerville Hendrickson (2-4) |
30 | Dallas Wilson (5-1) | 33 | at *Dallas Adams (5-1) |
31 | New Caney (5-1) | 46 | vs *Conroe Caney Creek (1-5) |
32 | Richmond Foster (4-3) | 26 | at *Manvel (4-2) |
33 | Justin Northwest (4-2) | 34 | at *Crowley (0-6) |
34 | Baytown Lee (6-0) | 31 | at *Galveston Ball (2-4) |
35 | Frisco Reedy (2-4) | 32 | at *Denton (1-6) |
36 | Lubbock Coronado (3-3) | 30 | at *Amarillo (5-2) |
37 | El Paso Del Valle (5-2) | 35 | Open |
38 | Seguin (4-2) | 40 | at *San Antonio McCollum (2-4) |
39 | CC Flour Bluff (5-2) | 39 | vs *Corpus Christi Moody (4-2) |
40 | New Braunfels Canyon (2-4) | 47 | vs *Kyle Lehman (1-5) |
41 | Angleton (5-2) | 28 | Open |
42 | Abilene Cooper (4-2) | 41 | at *Fort Worth Brewer (5-1) |
43 | Tyler (4-2) | 44 | vs *Wylie East (2-4) |
44 | Red Oak (1-5) | 42 | vs *Midlothian (3-3) |
45 | SA Veterans Memorial (3-3) | 45 | at *Dripping Springs (6-0) |
46 | San Antonio Southwest (5-2) | 66 | vs *SA Southwest Legacy (5-1) |
47 | Austin Anderson (2-4) | 38 | at *Georgetown (2-4) |
48 | Friendswood (2-4) | 61 | at *La Porte (1-5) |
49 | Frisco Independence (2-4) | 43 | at *Frisco Centennial (0-6) |
50 | Lufkin (2-5) | 48 | Open |
51 | McAllen Memorial (5-1) | 51 | at *Donna (1-4) |
52 | Mansfield Legacy (1-5) | 75 | vs *Burleson Centennial (1-5) |
53 | Victoria West (3-3) | 53 | vs *Corpus Christi Ray (1-5) |
54 | Pflugerville (4-2) | 36 | at *Pflugerville Weiss (5-1) |
55 | Victoria East (4-3) | 62 | Open |
56 | Burleson Centennial (1-5) | 55 | at *Mansfield Legacy (1-5) |
57 | Sherman (3-3) | 60 | at *Longview (5-2) |
58 | El Paso Chapin (5-2) | 64 | Open |
59 | San Antonio Harlandale (4-2) | 59 | at *Buda Johnson (6-0) |
60 | Granbury (3-3) | 63 | vs *Azle (5-1) |
61 | Dallas White (4-2) | 65 | at *Dallas Samuell (0-7) |
62 | McAllen Rowe (4-2) | 58 | at *Brownsville Veterans Memorial (4-2) |
63 | Amarillo Caprock (2-4) | 95 | vs *Amarillo Tascosa (6-1) |
64 | SA Southwest Legacy (5-1) | 73 | at *San Antonio Southwest (5-2) |
65 | Rosenberg Terry (2-5) | 76 | vs *Katy Paetow (6-0) |
66 | The Colony (2-4) | 71 | vs *Frisco Heritage (3-4) |
67 | West Mesquite (2-5) | 69 | Open |
68 | McKinney North (3-4) | 72 | vs *Highland Park (5-1) |
69 | New Caney Porter (2-5) | 70 | vs *Waller (2-3) |
70 | Pflugerville Hendrickson (2-4) | 37 | vs *Manor (5-1) |
71 | Frisco Heritage (3-4) | 74 | at *The Colony (2-4) |
72 | San Antonio Lanier (5-1) | 84 | vs *San Antonio Highlands (3-3) |
73 | Brownsville Veterans Memorial (4-2) | 79 | vs *McAllen Rowe (4-2) |
74 | McAllen (5-1) | 80 | vs *Brownsville Pace (2-4) |
75 | Weslaco East (3-2) | 68 | vs *La Joya Palmview (3-3) |
76 | Beaumont United (1-5) | 57 | at *Port Arthur Memorial (5-1) |
77 | San Antonio Brackenridge (5-2) | 56 | at *San Antonio Kennedy (3-3) |
78 | Dallas Adams (5-1) | 77 | vs *Dallas Wilson (5-1) |
79 | Lubbock Monterey (3-4) | 50 | Open |
80 | N. Richland Hills Birdville (3-3) | 54 | at *Fort Worth Richland (4-2) |
81 | El Paso El Dorado (3-4) | 82 | Open |
82 | La Porte (1-5) | 92 | vs *Friendswood (2-4) |
83 | Crowley (0-6) | 87 | vs *Justin Northwest (4-2) |
84 | San Antonio Southside (3-4) | 67 | at *Rio Grande City (3-3) |
85 | Amarillo Palo Duro (4-2) | 85 | at *Lubbock (1-6) |
86 | Corpus Christi Moody (4-2) | 93 | at *CC Flour Bluff (5-2) |
87 | Baytown Sterling (3-3) | 78 | at *Baytown Goose Creek Memorial (1-5) |
88 | San Antonio Memorial (3-3) | 89 | at *San Antonio Burbank (4-3) |
89 | Leander (2-4) | 86 | at *Cedar Park (3-3) |
90 | Denton (1-6) | 88 | vs *Frisco Reedy (2-4) |
91 | San Antonio Highlands (3-3) | 94 | at *San Antonio Lanier (5-1) |
92 | San Antonio Edison (3-4) | 81 | Open |
93 | Galveston Ball (2-4) | 96 | vs *Baytown Lee (6-0) |
94 | Cleveland (2-5) | 83 | at *College Station (6-0) |
95 | Wylie East (2-4) | 101 | at *Tyler (4-2) |
96 | Waller (2-3) | 99 | at *New Caney Porter (2-5) |
97 | Brownsville Pace (2-4) | 102 | at *McAllen (5-1) |
98 | San Antonio McCollum (2-4) | 91 | vs *Seguin (4-2) |
99 | Eagle Pass Winn (3-4) | 100 | vs *Laredo Martin (0-6) |
100 | Kyle Lehman (1-5) | 90 | at *New Braunfels Canyon (2-4) |
101 | Carrollton Smith (3-4) | 98 | vs *Dallas Sunset (4-2) |
102 | San Antonio Kennedy (3-3) | 108 | vs *San Antonio Brackenridge (5-2) |
103 | San Antonio Burbank (4-3) | 103 | vs *San Antonio Memorial (3-3) |
104 | Fort Bend Kempner (2-4) | 97 | at *Fort Bend Hightower (5-1) |
105 | Donna (1-4) | 107 | vs *McAllen Memorial (5-1) |
106 | Rio Grande City (3-3) | 115 | vs *San Antonio Southside (3-4) |
107 | Frisco Centennial (0-6) | 104 | vs *Frisco Independence (2-4) |
108 | Baytown Goose Creek Memorial (1-5) | 105 | vs *Baytown Sterling (3-3) |
109 | Dallas Molina (1-6) | 109 | Open |
110 | El Paso Bel Air (2-5) | 111 | Open |
111 | La Joya Palmview (3-3) | 106 | at *Weslaco East (3-2) |
112 | Conroe Caney Creek (1-5) | 112 | at *New Caney (5-1) |
113 | Corpus Christi King (0-6) | 113 | vs *Gregory-Portland (4-3) |
114 | San Antonio Sam Houston (1-5) | 114 | vs *San Antonio Jefferson (0-6) |
115 | FW Arlington Heights (1-5) | 116 | at *Saginaw (1-5) |
116 | Brownsville Porter (1-5) | 117 | vs *Brownsville Lopez (0-6) |
117 | Dallas Sunset (4-2) | 119 | at *Carrollton Smith (3-4) |
118 | Saginaw (1-5) | 118 | vs *FW Arlington Heights (1-5) |
119 | Corpus Christi Carroll (0-6) | 120 | at *CC Veterans Memorial (7-0) |
120 | Laredo Cigarroa (3-4) | 110 | Open |
121 | Corpus Christi Ray (1-5) | 121 | at *Victoria West (3-3) |
122 | San Antonio Jefferson (0-6) | 122 | at *San Antonio Sam Houston (1-5) |
123 | Lubbock (1-6) | 125 | vs *Amarillo Palo Duro (4-2) |
124 | Houston Milby (0-6) | 124 | vs *Houston Wisdom (0-7) |
125 | Brownsville Lopez (0-6) | 123 | at *Brownsville Porter (1-5) |
126 | Carrollton Turner (2-5) | 126 | at *Lancaster (5-1) |
127 | Laredo Martin (0-6) | 128 | at *Eagle Pass Winn (3-4) |
128 | Dallas Samuell (0-7) | 127 | vs *Dallas White (4-2) |
129 | Houston Wisdom (0-7) | 129 | at *Houston Milby (0-6) |
CLASS 5A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Lucas Lovejoy (6-0) | 2 | at *Lake Dallas (3-4) |
2 | Aledo (6-0) | 1 | vs *Mansfield Timberview (3-3) |
3 | Fort Bend Marshall (7-0) | 4 | vs *Fort Bend Willowridge (4-1) |
4 | Dallas South Oak Cliff (5-1) | 3 | at *Dallas Seagoville (5-2) |
5 | Crosby (4-2) | 5 | vs *Texas City (6-0) |
6 | A&M Consolidated (6-1) | 6 | vs *Montgomery (6-0) |
7 | Frisco (6-0) | 8 | vs *Denison (5-1) |
8 | Ennis (6-0) | 7 | vs *Crandall (4-2) |
9 | Montgomery (6-0) | 9 | at *A&M Consolidated (6-1) |
10 | Liberty Hill (5-2) | 10 | vs *Marble Falls (4-2) |
11 | San Antonio Alamo Heights (6-0) | 12 | at *Castroville Medina Valley (1-5) |
12 | Denison (5-1) | 13 | at *Frisco (6-0) |
13 | Mansfield Timberview (3-3) | 21 | at *Aledo (6-0) |
14 | Texarkana Texas (5-0) | 16 | at *Longview Pine Tree (4-2) |
15 | Wichita Falls Rider (6-0) | 15 | vs *Lubbock-Cooper (5-1) |
16 | Lubbock-Cooper (5-1) | 11 | at *Wichita Falls Rider (6-0) |
17 | Texas City (6-0) | 24 | at *Crosby (4-2) |
18 | Burleson (4-2) | 19 | vs *Waco University (0-6) |
19 | Grapevine (4-2) | 27 | at *Fort Worth North Side (3-3) |
20 | Nederland (5-1) | 17 | at *Dayton (2-4) |
21 | Bryan Rudder (5-1) | 20 | vs *Fulshear (4-2) |
22 | Leander Rouse (5-1) | 23 | vs *Bastrop Cedar Creek (1-5) |
23 | Frisco Liberty (6-1) | 31 | Open |
24 | Barbers Hill (2-4) | 14 | vs *Santa Fe (0-6) |
25 | Port Neches-Groves (4-2) | 37 | at *Humble Kingwood Park (1-5) |
26 | Marshall (3-3) | 25 | vs *Whitehouse (0-6) |
27 | Canutillo (6-1) | 26 | at *El Paso Ysleta (4-3) |
28 | Longview Pine Tree (4-2) | 32 | vs *Texarkana Texas (5-0) |
29 | Canyon Randall (4-2) | 28 | vs *Plainview (1-5) |
30 | Fulshear (4-2) | 30 | at *Bryan Rudder (5-1) |
31 | Everman (3-3) | 38 | at *Cleburne (3-3) |
32 | Royse City (6-0) | 33 | vs *North Forney (1-5) |
33 | Mercedes (6-1) | 18 | at *PSJA Southwest (0-6) |
34 | Floresville (5-1) | 36 | vs *Lockhart (2-4) |
35 | Huntsville (2-4) | 22 | Open |
36 | Brenham (4-2) | 34 | vs *Pflugerville Connally (2-4) |
37 | Boerne Champion (5-1) | 35 | vs *Kerrville Tivy (1-5) |
38 | Arlington Seguin (2-3) | 29 | vs *Joshua (3-3) |
39 | Georgetown East View (3-3) | 42 | at *Bastrop (0-6) |
40 | Frisco Memorial (4-3) | 39 | vs *Prosper Rock Hill (2-4) |
41 | Dallas Kimball (4-1) | 44 | vs *Dallas Spruce (3-4) |
42 | Abilene Wylie (2-4) | 40 | at *Wichita Falls (1-5) |
43 | Dayton (2-4) | 47 | vs *Nederland (5-1) |
44 | Montgomery Lake Creek (4-3) | 46 | at *Lamar Consolidated (2-4) |
45 | Mission Sharyland (4-2) | 66 | vs *Sharyland Pioneer (4-2) |
46 | Prosper Rock Hill (2-4) | 45 | at *Frisco Memorial (4-3) |
47 | El Paso Andress (5-1) | 41 | at *El Paso Burges (4-3) |
48 | Mission Memorial (5-2) | 48 | Open |
49 | Lamar Consolidated (2-4) | 65 | vs *Montgomery Lake Creek (4-3) |
50 | Forney (4-2) | 49 | at *Greenville (1-5) |
51 | Crandall (4-2) | 51 | at *Ennis (6-0) |
52 | Mesquite Poteet (3-3) | 50 | at *Dallas Conrad (2-5) |
53 | Mount Pleasant (2-3) | 63 | at *Hallsville (1-5) |
54 | Corsicana (4-2) | 56 | vs *Sulphur Springs (0-6) |
55 | Dallas Hillcrest (4-2) | 54 | vs *Dallas Adamson (1-5) |
56 | Marble Falls (4-2) | 53 | at *Liberty Hill (5-2) |
57 | Austin McCallum (3-3) | 52 | at *Austin Navarro (0-5) |
58 | El Paso Parkland (1-6) | 58 | vs *Clint Horizon (2-4) |
59 | El Paso Burges (4-3) | 43 | vs *El Paso Andress (5-1) |
60 | El Paso Austin (3-3) | 76 | at *El Paso Irvin (2-5) |
61 | Edcouch-Elsa (2-5) | 64 | vs *PSJA Memorial (1-5) |
62 | Princeton (3-4) | 55 | at *Frisco Lebanon Trail (1-5) |
63 | Clint Horizon (2-4) | 60 | at *El Paso Parkland (1-6) |
64 | Dallas Seagoville (5-2) | 59 | vs *Dallas South Oak Cliff (5-1) |
65 | Fort Worth Wyatt (4-2) | 61 | vs *Carrollton Creekview (3-3) |
66 | Leander Glenn (2-4) | 77 | vs *Elgin (0-6) |
67 | Lake Dallas (3-4) | 67 | vs *Lucas Lovejoy (6-0) |
68 | Galena Park (4-2) | 74 | vs *Houston Waltrip (0-6) |
69 | Greenville (1-5) | 62 | vs *Forney (4-2) |
70 | Kerrville Tivy (1-5) | 72 | at *Boerne Champion (5-1) |
71 | North Forney (1-5) | 69 | at *Royse City (6-0) |
72 | Cleburne (3-3) | 68 | vs *Everman (3-3) |
73 | Fort Bend Willowridge (4-1) | 71 | at *Fort Bend Marshall (7-0) |
74 | Nacogdoches (1-5) | 57 | at *Jacksonville (1-5) |
75 | Joshua (3-3) | 70 | at *Arlington Seguin (2-3) |
76 | Hallsville (1-5) | 88 | vs *Mount Pleasant (2-3) |
77 | Humble Kingwood Park (1-5) | 73 | vs *Port Neches-Groves (4-2) |
78 | El Paso Jefferson (5-2) | 87 | Open |
79 | Castroville Medina Valley (1-5) | 79 | vs *San Antonio Alamo Heights (6-0) |
80 | Jacksonville (1-5) | 80 | vs *Nacogdoches (1-5) |
81 | Sulphur Springs (0-6) | 84 | at *Corsicana (4-2) |
82 | Lockhart (2-4) | 82 | at *Floresville (5-1) |
83 | Wichita Falls (1-5) | 86 | vs *Abilene Wylie (2-4) |
84 | Sharyland Pioneer (4-2) | 81 | at *Mission Sharyland (4-2) |
85 | Houston Sterling (4-3) | 89 | vs *Houston Austin (1-5) |
86 | Pflugerville Connally (2-4) | 83 | at *Brenham (4-2) |
87 | Carrollton Creekview (3-3) | 90 | at *Fort Worth Wyatt (4-2) |
88 | Whitehouse (0-6) | 78 | at *Marshall (3-3) |
89 | Fort Worth Southwest (1-4) | 85 | at *Fort Worth South Hills (0-5) |
90 | Fort Worth North Side (3-3) | 75 | vs *Grapevine (4-2) |
91 | Roma (3-4) | 95 | vs *Pharr Valley View (0-6) |
92 | Houston Madison (3-3) | 93 | at *Houston Sharpstown (1-5) |
93 | El Paso Ysleta (4-3) | 96 | vs *Canutillo (6-1) |
94 | Dallas Spruce (3-4) | 97 | at *Dallas Kimball (4-1) |
95 | Frisco Lebanon Trail (1-5) | 91 | vs *Princeton (3-4) |
96 | Houston Sharpstown (1-5) | 92 | vs *Houston Madison (3-3) |
97 | Houston Austin (1-5) | 94 | at *Houston Sterling (4-3) |
98 | Bastrop (0-6) | 98 | vs *Georgetown East View (3-3) |
99 | Plainview (1-5) | 101 | at *Canyon Randall (4-2) |
100 | Houston Waltrip (0-6) | 99 | at *Galena Park (4-2) |
101 | Elgin (0-6) | 105 | at *Leander Glenn (2-4) |
102 | El Paso Irvin (2-5) | 100 | vs *El Paso Austin (3-3) |
103 | Dallas Conrad (2-5) | 113 | vs *Mesquite Poteet (3-3) |
104 | Austin Travis (1-3) | 112 | at *Austin Northeast (2-3) |
105 | Bastrop Cedar Creek (1-5) | 102 | at *Leander Rouse (5-1) |
106 | Fort Worth Polytechnic (2-4) | 118 | vs *Fort Worth Trimble Tech (1-5) |
107 | Santa Fe (0-6) | 104 | at *Barbers Hill (2-4) |
108 | El Paso Bowie (1-6) | 111 | at *El Paso (2-4) |
109 | El Paso (2-4) | 103 | vs *El Paso Bowie (1-6) |
110 | Austin Northeast (2-3) | 107 | vs *Austin Travis (1-3) |
111 | Austin Crockett (2-5) | 115 | Open |
112 | PSJA Memorial (1-5) | 108 | at *Edcouch-Elsa (2-5) |
113 | PSJA Southwest (0-6) | 110 | vs *Mercedes (6-1) |
114 | Waco University (0-6) | 106 | at *Burleson (4-2) |
115 | El Paso Hanks (1-6) | 109 | Open |
116 | Fort Worth Trimble Tech (1-5) | 114 | at *Fort Worth Polytechnic (2-4) |
117 | Dallas Adamson (1-5) | 116 | at *Dallas Hillcrest (4-2) |
118 | Pharr Valley View (0-6) | 119 | at *Roma (3-4) |
119 | Austin Navarro (0-5) | 117 | vs *Austin McCallum (3-3) |
120 | Dallas Jefferson (0-6) | 120 | Open |
121 | Fort Worth South Hills (0-5) | 121 | vs *Fort Worth Southwest (1-4) |
122 | Houston Northside (0-7) | 122 | Open |
CLASS 4A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Melissa (4-2) | 1 | at *Anna (5-2) |
2 | Stephenville (6-0) | 4 | vs *Alvarado (2-4) |
3 | El Campo (5-1) | 5 | vs *Freeport Brazosport (2-3) |
4 | Argyle (5-1) | 2 | at *Carrollton Ranchview (0-6) |
5 | Austin LBJ (6-0) | 3 | at *Fredericksburg (4-2) |
6 | Kilgore (5-1) | 7 | vs *Tyler Chapel Hill (5-2) |
7 | Midlothian Heritage (5-1) | 8 | vs *Waxahachie Life (1-5) |
8 | Waco La Vega (3-3) | 6 | at *Brownwood (2-4) |
9 | CC Calallen (5-1) | 9 | vs *Corpus Christi Miller (4-2) |
10 | Lindale (4-3) | 10 | vs *Athens (4-2) |
11 | Kennedale (5-1) | 11 | at *FW Diamond Hill-Jarvis (0-6) |
12 | Little Cypress-Mauriceville (5-1) | 17 | vs *Vidor (5-0) |
13 | Lake Worth (6-0) | 27 | at *Decatur (3-3) |
14 | Boerne (4-2) | 14 | vs *Uvalde (2-5) |
15 | Wichita Falls Hirschi (4-2) | 20 | vs *Springtown (4-2) |
16 | Decatur (3-3) | 21 | vs *Lake Worth (6-0) |
17 | Huffman Hargrave (5-1) | 13 | vs *Lumberton (4-2) |
18 | Canyon (6-1) | 15 | Open |
19 | Fischer Canyon Lake (3-3) | 22 | at *Taylor (3-3) |
20 | Port Lavaca Calhoun (3-2) | 25 | vs *CC Tuloso-Midway (1-5) |
21 | Paris (3-3) | 18 | at *Terrell (4-2) |
22 | El Paso Riverside (6-1) | 23 | vs *Fabens (1-6) |
23 | Stafford (2-4) | 19 | at *Needville (2-4) |
24 | Tyler Chapel Hill (5-2) | 16 | at *Kilgore (5-1) |
25 | Corpus Christi Miller (4-2) | 24 | at *CC Calallen (5-1) |
26 | Vidor (5-0) | 26 | at *Little Cypress-Mauriceville (5-1) |
27 | Springtown (4-2) | 12 | at *Wichita Falls Hirschi (4-2) |
28 | Lumberton (4-2) | 45 | at *Huffman Hargrave (5-1) |
29 | Lampasas (3-3) | 38 | vs *Burnet (2-4) |
30 | Henderson (4-2) | 29 | at *Palestine (3-4) |
31 | Pampa (6-1) | 39 | Open |
32 | Pleasanton (5-2) | 30 | Open |
33 | Fredericksburg (4-2) | 28 | vs *Austin LBJ (6-0) |
34 | Anna (5-2) | 33 | vs *Melissa (4-2) |
35 | Palestine (3-4) | 41 | vs *Henderson (4-2) |
36 | Terrell (4-2) | 31 | vs *Paris (3-3) |
37 | Kaufman (7-0) | 35 | Open |
38 | Dumas (3-2) | 34 | at Ulysses, KS |
39 | Somerset (5-1) | 36 | at *La Vernia (2-5) |
40 | Fort Stockton (6-1) | 37 | Open |
41 | West Columbia (4-1) | 47 | vs *Bay City (2-3) |
42 | Dallas Carter (5-1) | 46 | Open |
43 | Andrews (2-5) | 42 | Open |
44 | Alice (2-4) | 43 | at *Beeville Jones (2-4) |
45 | Mabank (5-2) | 44 | Open |
46 | La Vernia (2-5) | 51 | vs *Somerset (5-1) |
47 | Beeville Jones (2-4) | 40 | vs *Alice (2-4) |
48 | Freeport Brazosport (2-3) | 50 | at *El Campo (5-1) |
49 | Splendora (4-2) | 49 | at *Livingston (4-2) |
50 | Brownwood (2-4) | 52 | vs *Waco La Vega (3-3) |
51 | Livingston (4-2) | 32 | vs *Splendora (4-2) |
52 | La Feria (4-1) | 54 | vs *RGC La Grulla (3-2) |
53 | Athens (4-2) | 53 | at *Lindale (4-3) |
54 | Fort Worth Western Hills (3-3) | 55 | vs *Fort Worth Benbrook (3-3) |
55 | Hereford (5-2) | 56 | Open |
56 | Needville (2-4) | 48 | vs *Stafford (2-4) |
57 | Burnet (2-4) | 58 | at *Lampasas (3-3) |
58 | Fort Worth Dunbar (4-2) | 63 | at *FW Carter-Riverside (2-4) |
59 | Houston North Forest (3-3) | 78 | vs *Houston Scarborough (0-5) |
60 | Hidalgo (2-4) | 60 | vs *Kingsville King (1-5) |
61 | Dallas Lincoln (2-4) | 59 | Open |
62 | Big Spring (5-2) | 57 | Open |
63 | Alvarado (2-4) | 67 | at *Stephenville (6-0) |
64 | Houston Furr (5-1) | 65 | at *Houston Yates (3-3) |
65 | Houston Yates (3-3) | 70 | vs *Houston Furr (5-1) |
66 | Fort Worth Benbrook (3-3) | 68 | at *Fort Worth Western Hills (3-3) |
67 | Taylor (3-3) | 61 | vs *Fischer Canyon Lake (3-3) |
68 | RGC La Grulla (3-2) | 72 | at *La Feria (4-1) |
69 | CC Tuloso-Midway (1-5) | 73 | at *Port Lavaca Calhoun (3-2) |
70 | Bay City (2-3) | 66 | at *West Columbia (4-1) |
71 | Wilmer-Hutchins (2-3) | 76 | Open |
72 | Clint (3-4) | 75 | vs *Clint Mountain View (3-3) |
73 | Uvalde (2-5) | 64 | at *Boerne (4-2) |
74 | Fort Worth Eastern Hills (2-4) | 74 | vs *Fort Worth Castleberry (0-6) |
75 | Zapata (3-4) | 71 | Open |
76 | Gainesville (1-5) | 69 | at *Burkburnett (1-5) |
77 | Clint Mountain View (3-3) | 80 | at *Clint (3-4) |
78 | Waxahachie Life (1-5) | 77 | at *Midlothian Heritage (5-1) |
79 | Houston Wheatley (3-3) | 62 | vs *Houston Kashmere (2-4) |
80 | Houston Kashmere (2-4) | 82 | at *Houston Wheatley (3-3) |
81 | San Angelo Lake View (2-5) | 81 | Open |
82 | Burkburnett (1-5) | 79 | vs *Gainesville (1-5) |
83 | Dallas Roosevelt (3-4) | 83 | Open |
84 | Houston Washington (3-3) | 84 | at *Houston Worthing (2-3) |
85 | Houston Worthing (2-3) | 85 | vs *Houston Washington (3-3) |
86 | FW Carter-Riverside (2-4) | 87 | vs *Fort Worth Dunbar (4-2) |
87 | Kingsville King (1-5) | 88 | at *Hidalgo (2-4) |
88 | Fort Worth Castleberry (0-6) | 86 | at *Fort Worth Eastern Hills (2-4) |
89 | Fabens (1-6) | 89 | at *El Paso Riverside (6-1) |
90 | Carrollton Ranchview (0-6) | 91 | vs *Argyle (5-1) |
91 | Dallas Pinkston (0-6) | 90 | Open |
92 | North Dallas (1-5) | 92 | Open |
93 | FW Diamond Hill-Jarvis (0-6) | 93 | vs *Kennedale (5-1) |
94 | San Elizario (1-6) | 94 | Open |
95 | Houston Scarborough (0-5) | 95 | at *Houston North Forest (3-3) |
CLASS 4A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Carthage (5-0) | 1 | vs *Jasper (2-3) |
2 | Celina (5-1) | 2 | at *Krum (4-3) |
3 | Bellville (6-0) | 4 | vs *Sealy (4-2) |
4 | Gilmer (5-1) | 3 | vs *Pittsburg (0-6) |
5 | China Spring (6-0) | 7 | at *Gatesville (2-4) |
6 | Cuero (5-1) | 5 | vs *Giddings (2-4) |
7 | West Orange-Stark (5-1) | 8 | at *Orangefield (5-1) |
8 | Glen Rose (6-1) | 6 | at *Hillsboro (4-3) |
9 | Wimberley (4-2) | 11 | vs *Manor New Tech (1-5) |
10 | Sinton (5-1) | 12 | at *Raymondville (3-3) |
11 | Salado (4-2) | 10 | vs *Waco Connally (2-3) |
12 | Aubrey (6-1) | 9 | vs *Sanger (4-2) |
13 | Geronimo Navarro (5-1) | 13 | Open |
14 | Rockport-Fulton (5-1) | 15 | vs *Ingleside (6-0) |
15 | Smithville (5-1) | 23 | vs *Gonzales (2-4) |
16 | Van (6-0) | 14 | at *Mexia (1-6) |
17 | Silsbee (2-4) | 18 | vs *Bridge City (3-3) |
18 | Sunnyvale (2-4) | 44 | at *Nevada Community (4-2) |
19 | Texarkana Pleasant Grove (2-4) | 17 | at *Paris North Lamar (1-5) |
20 | Jasper (2-3) | 19 | at *Carthage (5-0) |
21 | Texarkana Liberty-Eylau (4-2) | 22 | at *Longview Spring Hill (3-3) |
22 | Monahans (6-0) | 21 | at *Snyder (5-2) |
23 | Orangefield (5-1) | 27 | vs *West Orange-Stark (5-1) |
24 | Hamshire-Fannett (4-2) | 25 | at *Hardin-Jefferson (1-5) |
25 | Sealy (4-2) | 26 | at *Bellville (6-0) |
26 | Iowa Park (3-3) | 24 | at *Graham (3-3) |
27 | Quinlan Ford (6-0) | 30 | vs *Wills Point (0-6) |
28 | Godley (2-4) | 31 | vs *Ferris (3-3) |
29 | Lubbock Estacado (4-3) | 28 | vs *Borger (3-4) |
30 | Waco Connally (2-3) | 29 | at *Salado (4-2) |
31 | Navasota (2-4) | 20 | at *La Grange (3-3) |
32 | Graham (3-3) | 32 | vs *Iowa Park (3-3) |
33 | La Grange (3-3) | 33 | vs *Navasota (2-4) |
34 | Sanger (4-2) | 35 | at *Aubrey (6-1) |
35 | Midland Greenwood (3-3) | 39 | vs *Sweetwater (4-3) |
36 | Carrizo Springs (6-0) | 40 | at *Bandera (5-1) |
37 | Sweetwater (4-3) | 37 | at *Midland Greenwood (3-3) |
38 | Caddo Mills (4-2) | 16 | at *Farmersville (2-4) |
39 | Ingleside (6-0) | 38 | at *Rockport-Fulton (5-1) |
40 | Devine (4-2) | 34 | at *Hondo (2-3) |
41 | Liberty (4-3) | 36 | Open |
42 | Canton (5-2) | 42 | Open |
43 | Rusk (5-1) | 45 | at *Madisonville (3-3) |
44 | Nevada Community (4-2) | 41 | vs *Sunnyvale (2-4) |
45 | Snyder (5-2) | 46 | vs *Monahans (6-0) |
46 | Van Alstyne (6-1) | 47 | Open |
47 | Gatesville (2-4) | 43 | vs *China Spring (6-0) |
48 | Giddings (2-4) | 54 | at *Cuero (5-1) |
49 | Raymondville (3-3) | 51 | vs *Sinton (5-1) |
50 | Hondo (2-3) | 53 | vs *Devine (4-2) |
51 | Perryton (1-5) | 50 | at *Levelland (1-6) |
52 | Center (0-6) | 52 | at *Shepherd (2-4) |
53 | Port Isabel (5-1) | 48 | vs *Rio Hondo (2-4) |
54 | Madisonville (3-3) | 55 | vs *Rusk (5-1) |
55 | Pittsburg (0-6) | 63 | at *Gilmer (5-1) |
56 | Longview Spring Hill (3-3) | 56 | vs *Texarkana Liberty-Eylau (4-2) |
57 | Mineral Wells (4-3) | 59 | vs *Vernon (1-5) |
58 | La Marque (3-2) | 58 | vs *Brookshire Royal (3-3) |
59 | Brownsboro (3-4) | 65 | at *Bullard (0-7) |
60 | Bridgeport (3-4) | 61 | Open |
61 | Gonzales (2-4) | 49 | at *Smithville (5-1) |
62 | Hillsboro (4-3) | 72 | vs *Glen Rose (6-1) |
63 | Sweeny (1-3) | 64 | vs *Wharton (0-6) |
64 | Krum (4-3) | 57 | vs *Celina (5-1) |
65 | Pecos (4-3) | 60 | Open |
66 | Seminole (2-5) | 69 | Open |
67 | Bandera (5-1) | 62 | vs *Carrizo Springs (6-0) |
68 | Brookshire Royal (3-3) | 68 | at *La Marque (3-2) |
69 | Corpus Christi West Oso (1-5) | 71 | at *Robstown (2-4) |
70 | Hardin-Jefferson (1-5) | 70 | vs *Hamshire-Fannett (4-2) |
71 | Rio Hondo (2-4) | 66 | at *Port Isabel (5-1) |
72 | Jarrell (2-4) | 67 | vs *Robinson (1-5) |
73 | Bridge City (3-3) | 74 | at *Silsbee (2-4) |
74 | Shepherd (2-4) | 73 | vs *Center (0-6) |
75 | Ferris (3-3) | 75 | at *Godley (2-4) |
76 | Vernon (1-5) | 76 | at *Mineral Wells (4-3) |
77 | Farmersville (2-4) | 78 | vs *Caddo Mills (4-2) |
78 | Bullard (0-7) | 79 | vs *Brownsboro (3-4) |
79 | San Antonio YMLA (2-4) | 77 | at *Austin Achieve (1-4) |
80 | Borger (3-4) | 81 | at *Lubbock Estacado (4-3) |
81 | Mexia (1-6) | 80 | vs *Van (6-0) |
82 | Robinson (1-5) | 83 | at *Jarrell (2-4) |
83 | Robstown (2-4) | 82 | vs *Corpus Christi West Oso (1-5) |
84 | Crystal City (0-6) | 86 | at *Pearsall (0-6) |
85 | Wharton (0-6) | 85 | at *Sweeny (1-3) |
86 | Paris North Lamar (1-5) | 84 | vs *Texarkana Pleasant Grove (2-4) |
87 | Levelland (1-6) | 88 | vs *Perryton (1-5) |
88 | Wills Point (0-6) | 89 | at *Quinlan Ford (6-0) |
89 | Pearsall (0-6) | 87 | vs *Crystal City (0-6) |
90 | Venus (0-5) | 90 | Open |
91 | Manor New Tech (1-5) | 91 | at *Wimberley (4-2) |
92 | Austin Achieve (1-4) | 92 | vs *San Antonio YMLA (2-4) |
CLASS 3A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Brock (6-0) | 1 | at *Ponder (3-3) |
2 | Tuscola Jim Ned (6-0) | 2 | at *Wall (3-2) |
3 | Lorena (4-2) | 6 | at *McGregor (2-5) |
4 | Hallettsville (5-1) | 5 | vs *Boling (3-3) |
5 | West (7-0) | 3 | vs *Whitney (3-3) |
6 | Tatum (5-1) | 8 | vs *Atlanta (0-7) |
7 | Yoakum (5-1) | 4 | at *Columbus (4-2) |
8 | Mount Vernon (6-0) | 9 | vs *Bonham (3-3) |
9 | Grandview (6-1) | 7 | at *Dallas A+ Academy (1-5) |
10 | Malakoff (3-3) | 10 | at *Teague (2-4) |
11 | Vanderbilt Industrial (6-1) | 12 | vs *Palacios (1-5) |
12 | Columbus (4-2) | 13 | vs *Yoakum (5-1) |
13 | Edna (5-2) | 11 | vs *Orange Grove (3-3) |
14 | Cameron Yoe (2-5) | 14 | vs *Troy (1-5) |
15 | Bushland (4-2) | 15 | vs *Amarillo River Road (5-2) |
16 | East Chambers (4-2) | 24 | vs *Buna (2-5) |
17 | Little River Academy (6-1) | 21 | at *Caldwell (2-4) |
18 | Pilot Point (4-2) | 17 | at *Whitesboro (3-3) |
19 | Gladewater Sabine (5-2) | 23 | vs *White Oak (4-2) |
20 | Gladewater (4-2) | 19 | vs *Jefferson (4-2) |
21 | Shallowater (4-2) | 20 | at *Lamesa (3-3) |
22 | Early (5-1) | 16 | vs *Breckenridge (2-4) |
23 | Lago Vista (4-2) | 26 | at *Llano (4-2) |
24 | Wall (3-2) | 22 | vs *Tuscola Jim Ned (6-0) |
25 | Pottsboro (3-2) | 27 | vs *Mineola (3-3) |
26 | Llano (4-2) | 31 | vs *Lago Vista (4-2) |
27 | Corpus Christi London (6-0) | 25 | vs *Falfurrias (1-5) |
28 | Whitesboro (3-3) | 34 | vs *Pilot Point (4-2) |
29 | Poteet (6-1) | 30 | at *Cotulla (1-5) |
30 | Groesbeck (5-1) | 32 | vs *Eustace (4-2) |
31 | Winnsboro (3-3) | 18 | at *Emory Rains (2-3) |
32 | Jourdanton (3-4) | 35 | vs *Universal City Randolph (4-2) |
33 | Mineola (3-3) | 28 | at *Pottsboro (3-2) |
34 | Anahuac (5-2) | 29 | Open |
35 | Woodville (3-2) | 36 | at *Cleveland Tarkington (0-6) |
36 | Orange Grove (3-3) | 33 | at *Edna (5-2) |
37 | Marion (6-1) | 42 | Open |
38 | Whitney (3-3) | 39 | at *West (7-0) |
39 | Coldspring-Oakhurst (4-1) | 37 | at *Elkhart (3-4) |
40 | Blanco (2-4) | 40 | at *Luling (1-5) |
41 | San Diego (5-0) | 38 | vs *Lyford (5-2) |
42 | Paradise (4-2) | 44 | vs *Bowie (2-4) |
43 | Rockdale (4-3) | 41 | Open |
44 | Denver City (3-3) | 45 | vs *Slaton (2-4) |
45 | Diboll (4-3) | 49 | at *Palestine Westwood (3-3) |
46 | New Boston (3-4) | 43 | Open |
47 | Hitchcock (3-3) | 46 | vs *Hempstead (0-5) |
48 | Universal City Randolph (4-2) | 52 | at *Jourdanton (3-4) |
49 | Jefferson (4-2) | 47 | at *Gladewater (4-2) |
50 | Breckenridge (2-4) | 50 | at *Early (5-1) |
51 | Peaster (5-1) | 51 | vs *Boyd (1-5) |
52 | Bonham (3-3) | 64 | at *Mount Vernon (6-0) |
53 | Boling (3-3) | 54 | at *Hallettsville (5-1) |
54 | Amarillo River Road (5-2) | 56 | at *Bushland (4-2) |
55 | Goliad (4-2) | 55 | vs *Aransas Pass (0-7) |
56 | Lyford (5-2) | 53 | at *San Diego (5-0) |
57 | Palestine Westwood (3-3) | 59 | vs *Diboll (4-3) |
58 | Dalhart (1-5) | 57 | at *Littlefield (3-4) |
59 | Maypearl (3-2) | 61 | vs *Dallas Madison (2-5) |
60 | Kirbyville (3-2) | 62 | at *Hardin (1-5) |
61 | Littlefield (3-4) | 58 | vs *Dalhart (1-5) |
62 | White Oak (4-2) | 63 | at *Gladewater Sabine (5-2) |
63 | Dallas Madison (2-5) | 66 | at *Maypearl (3-2) |
64 | Bishop (2-3) | 65 | Open |
65 | McGregor (2-5) | 48 | vs *Lorena (4-2) |
66 | Troy (1-5) | 90 | at *Cameron Yoe (2-5) |
67 | Atlanta (0-7) | 68 | at *Tatum (5-1) |
68 | Crockett (3-4) | 60 | Open |
69 | Fairfield (2-4) | 72 | at *Kemp (0-5) |
70 | Mathis (1-6) | 67 | Open |
71 | Dallas Life Oak Cliff (3-4) | 70 | Open |
72 | Palacios (1-5) | 73 | at *Vanderbilt Industrial (6-1) |
73 | Caldwell (2-4) | 80 | vs *Little River Academy (6-1) |
74 | Ponder (3-3) | 69 | vs *Brock (6-0) |
75 | Clyde (0-6) | 76 | at *San Angelo TLCA (0-6) |
76 | Boyd (1-5) | 82 | at *Peaster (5-1) |
77 | Bowie (2-4) | 74 | at *Paradise (4-2) |
78 | Muleshoe (2-5) | 75 | Open |
79 | San Antonio Cole (3-3) | 77 | at *Lytle (0-6) |
80 | Teague (2-4) | 83 | vs *Malakoff (3-3) |
81 | Buna (2-5) | 81 | at *East Chambers (4-2) |
82 | Slaton (2-4) | 84 | at *Denver City (3-3) |
83 | Eustace (4-2) | 71 | at *Groesbeck (5-1) |
84 | Emory Rains (2-3) | 78 | vs *Winnsboro (3-3) |
85 | Kermit (1-5) | 79 | at *Brownfield (0-6) |
86 | Lamesa (3-3) | 86 | vs *Shallowater (4-2) |
87 | Cotulla (1-5) | 85 | vs *Poteet (6-1) |
88 | Comfort (1-6) | 88 | Open |
89 | Luling (1-5) | 87 | vs *Blanco (2-4) |
90 | Santa Gertrudis Academy (2-5) | 92 | vs *Progreso (0-6) |
91 | Elkhart (3-4) | 89 | vs *Coldspring-Oakhurst (4-1) |
92 | Commerce (1-5) | 91 | at *Howe (0-6) |
93 | Huntington (1-6) | 94 | vs *Trinity (0-4) |
94 | Hempstead (0-5) | 95 | at *Hitchcock (3-3) |
95 | Hardin (1-5) | 93 | vs *Kirbyville (3-2) |
96 | Howe (0-6) | 97 | vs *Commerce (1-5) |
97 | Brownfield (0-6) | 96 | vs *Kermit (1-5) |
98 | Trinity (0-4) | 100 | at *Huntington (1-6) |
99 | Falfurrias (1-5) | 101 | at *Corpus Christi London (6-0) |
100 | Kemp (0-5) | 98 | vs *Fairfield (2-4) |
101 | Lytle (0-6) | 99 | vs *San Antonio Cole (3-3) |
102 | Aransas Pass (0-7) | 102 | at *Goliad (4-2) |
103 | San Angelo TLCA (0-6) | 103 | vs *Clyde (0-6) |
104 | Cleveland Tarkington (0-6) | 104 | vs *Woodville (3-2) |
105 | Dallas A+ Academy (1-5) | 105 | vs *Grandview (6-1) |
106 | Progreso (0-6) | 106 | at *Santa Gertrudis Academy (2-5) |
CLASS 3A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Gunter (7-0) | 1 | Open |
2 | Franklin (7-0) | 2 | vs *Florence (4-2) |
3 | Waskom (5-1) | 3 | vs *Queen City (4-3) |
4 | Newton (5-1) | 4 | vs *Warren (3-2) |
5 | Holliday (6-0) | 5 | at *Callisburg (6-0) |
6 | Childress (6-0) | 6 | at *Friona (6-0) |
7 | New London West Rusk (6-0) | 7 | vs *Winona (2-5) |
8 | Idalou (6-0) | 8 | at *Abernathy (6-0) |
9 | Poth (5-1) | 10 | vs *George West (1-5) |
10 | Canadian (5-1) | 9 | at *Dimmitt (2-5) |
11 | Abernathy (6-0) | 11 | vs *Idalou (6-0) |
12 | Elysian Fields (5-1) | 13 | at *New Diana (0-7) |
13 | Gilmer Harmony (6-0) | 21 | at *Troup (5-2) |
14 | East Bernard (5-1) | 12 | vs *Danbury (3-3) |
15 | Spearman (3-3) | 14 | at *Amarillo Highland Park (0-7) |
16 | Odem (7-0) | 22 | vs *Monte Alto (0-6) |
17 | Lubbock Roosevelt (6-0) | 17 | at *Reagan County (3-3) |
18 | Daingerfield (4-2) | 18 | vs *Redwater (3-4) |
19 | Bells (4-3) | 16 | vs *Lone Oak (2-4) |
20 | Friona (6-0) | 20 | vs *Childress (6-0) |
21 | New Waverly (4-2) | 15 | at *Hemphill (3-3) |
22 | Rogers (4-3) | 19 | at *Lexington (3-3) |
23 | Paul Pewitt (3-3) | 26 | at *DeKalb (5-2) |
24 | Natalia (6-1) | 23 | vs *Nixon-Smiley (2-4) |
25 | Hebbronville (6-0) | 29 | vs *Skidmore-Tynan (4-1) |
26 | Henrietta (5-1) | 25 | at *Nocona (1-5) |
27 | Leonard (3-2) | 24 | vs *Blue Ridge (1-6) |
28 | Eastland (2-4) | 28 | vs *Comanche (0-6) |
29 | Arp (4-3) | 27 | Open |
30 | Lexington (3-3) | 36 | vs *Rogers (4-3) |
31 | DeKalb (5-2) | 34 | vs *Paul Pewitt (3-3) |
32 | Paris Chisum (5-1) | 31 | vs *Hooks (2-4) |
33 | Hughes Springs (2-4) | 33 | Open |
34 | Tidehaven (3-2) | 39 | at *Wallis Brazos (1-5) |
35 | Corrigan-Camden (4-2) | 32 | vs *Anderson-Shiro (2-5) |
36 | Crane (5-2) | 35 | vs *Anthony (4-3) |
37 | Callisburg (6-0) | 38 | vs *Holliday (6-0) |
38 | Dublin (5-1) | 37 | vs *Jacksboro (3-2) |
39 | Palmer (4-1) | 44 | at *Scurry-Rosser (2-4) |
40 | Troup (5-2) | 48 | vs *Gilmer Harmony (6-0) |
41 | Sonora (3-3) | 41 | vs *Brady (3-2) |
42 | Taft (5-2) | 42 | Open |
43 | Tulia (5-2) | 40 | Open |
44 | Kountze (5-2) | 54 | Open |
45 | Hooks (2-4) | 45 | at *Paris Chisum (5-1) |
46 | Ballinger (3-2) | 30 | at *San Angelo Grape Creek (2-4) |
47 | Brady (3-2) | 65 | at *Sonora (3-3) |
48 | Van Vleck (3-3) | 46 | vs *Altair Rice Consolidated (2-4) |
49 | Edgewood (4-3) | 43 | vs *Dallas Gateway Charter (1-5) |
50 | Hemphill (3-3) | 49 | vs *New Waverly (4-2) |
51 | Jacksboro (3-2) | 47 | at *Dublin (5-1) |
52 | Stockdale (2-5) | 53 | at *Karnes City (2-4) |
53 | Harleton (2-4) | 52 | at *Ore City (1-6) |
54 | Wichita Falls City View (2-4) | 55 | at *Valley View (0-6) |
55 | Millsap (2-4) | 51 | vs *Merkel (3-3) |
56 | Altair Rice Consolidated (2-4) | 50 | at *Van Vleck (3-3) |
57 | George West (1-5) | 56 | at *Poth (5-1) |
58 | Comanche (0-6) | 57 | at *Eastland (2-4) |
59 | Florence (4-2) | 58 | at *Franklin (7-0) |
60 | Merkel (3-3) | 62 | at *Millsap (2-4) |
61 | Skidmore-Tynan (4-1) | 61 | at *Hebbronville (6-0) |
62 | Karnes City (2-4) | 68 | vs *Stockdale (2-5) |
63 | Clifton (0-7) | 59 | vs *Buffalo (2-4) |
64 | Danbury (3-3) | 64 | at *East Bernard (5-1) |
65 | Blooming Grove (4-2) | 63 | Open |
66 | Coahoma (2-4) | 67 | at *Stanton (2-4) |
67 | Buffalo (2-4) | 70 | at *Clifton (0-7) |
68 | Warren (3-2) | 71 | at *Newton (5-1) |
69 | Alpine (1-5) | 72 | at *Tornillo (0-6) |
70 | Whitewright (3-4) | 74 | vs *Sadler S&S Consolidated (2-4) |
71 | Banquete (4-3) | 60 | at *Santa Rosa (1-5) |
72 | Redwater (3-4) | 69 | at *Daingerfield (4-2) |
73 | Riesel (3-3) | 66 | Open |
74 | Rice (2-3) | 75 | at *Corsicana Mildred (3-4) |
75 | Scurry-Rosser (2-4) | 78 | vs *Palmer (4-1) |
76 | Reagan County (3-3) | 73 | vs *Lubbock Roosevelt (6-0) |
77 | Sadler S&S Consolidated (2-4) | 79 | at *Whitewright (3-4) |
78 | Anthony (4-3) | 84 | at *Crane (5-2) |
79 | Pattonville Prairiland (3-4) | 80 | Open |
80 | Lone Oak (2-4) | 77 | at *Bells (4-3) |
81 | Dilley (4-3) | 76 | Open |
82 | Anderson-Shiro (2-5) | 82 | at *Corrigan-Camden (4-2) |
83 | Corsicana Mildred (3-4) | 91 | vs *Rice (2-3) |
84 | Santa Rosa (1-5) | 83 | vs *Banquete (4-3) |
85 | Grand Saline (0-5) | 85 | at *Quitman (4-3) |
86 | Blue Ridge (1-6) | 86 | at *Leonard (3-2) |
87 | Wallis Brazos (1-5) | 87 | vs *Tidehaven (3-2) |
88 | Quitman (4-3) | 81 | vs *Grand Saline (0-5) |
89 | Queen City (4-3) | 93 | at *Waskom (5-1) |
90 | San Angelo Grape Creek (2-4) | 90 | vs *Ballinger (3-2) |
91 | Nixon-Smiley (2-4) | 92 | at *Natalia (6-1) |
92 | Stanton (2-4) | 89 | vs *Coahoma (2-4) |
93 | Dimmitt (2-5) | 88 | vs *Canadian (5-1) |
94 | Ingram Moore (2-4) | 95 | vs *Bangs (0-5) |
95 | Valley View (0-6) | 96 | vs *Wichita Falls City View (2-4) |
96 | Bangs (0-5) | 97 | at *Ingram Moore (2-4) |
97 | Winona (2-5) | 94 | at *New London West Rusk (6-0) |
98 | Amarillo Highland Park (0-7) | 102 | vs *Spearman (3-3) |
99 | Nocona (1-5) | 100 | vs *Henrietta (5-1) |
100 | Dallas Gateway Charter (1-5) | 98 | at *Edgewood (4-3) |
101 | Ore City (1-6) | 99 | vs *Harleton (2-4) |
102 | New Diana (0-7) | 103 | vs *Elysian Fields (5-1) |
103 | Monte Alto (0-6) | 101 | at *Odem (7-0) |
104 | Odessa Compass Academy (0-7) | 104 | Open |
105 | Tornillo (0-6) | 105 | vs *Alpine (1-5) |
CLASS 2A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Refugio (7-0) | 1 | Open |
2 | Timpson (5-0) | 3 | at *San Augustine (1-6) |
3 | Shiner (6-0) | 2 | at *Flatonia (3-2) |
4 | New Deal (5-1) | 4 | vs *Post (1-5) |
5 | Cisco (5-1) | 6 | vs *DeLeon (0-6) |
6 | Crawford (6-0) | 5 | at *Rio Vista (3-3) |
7 | Hawley (6-0) | 7 | at *Stamford (2-4) |
8 | Beckville (7-0) | 8 | vs *Linden-Kildare (1-4) |
9 | Mason (5-1) | 9 | at *Harper (6-0) |
10 | Tolar (4-2) | 10 | at *Hamilton (5-2) |
11 | Coleman (5-0) | 12 | at *Goldthwaite (3-3) |
12 | Centerville (6-1) | 13 | vs *Groveton (0-6) |
13 | Forsan (6-0) | 11 | at *Anson (3-3) |
14 | Bosqueville (4-2) | 15 | vs *Valley Mills (3-4) |
15 | Thorndale (6-1) | 16 | vs *Bruceville-Eddy (1-5) |
16 | Joaquin (4-2) | 14 | Open |
17 | Collinsville (3-3) | 28 | vs *Alvord (4-2) |
18 | Farwell (5-1) | 20 | vs *Sanford-Fritch (2-4) |
19 | Flatonia (3-2) | 37 | vs *Shiner (6-0) |
20 | Ganado (3-4) | 22 | Open |
21 | Garrison (2-3) | 18 | at *Shelbyville (4-2) |
22 | Italy (4-2) | 19 | vs *Kerens (1-5) |
23 | Three Rivers (5-2) | 24 | at *Bloomington (2-5) |
24 | La Villa (5-2) | 23 | Open |
25 | Cooper (6-0) | 26 | vs *Bogata Rivercrest (2-5) |
26 | Thrall (4-2) | 21 | at *Hearne (4-3) |
27 | Hearne (4-3) | 25 | vs *Thrall (4-2) |
28 | Holland (4-3) | 33 | Open |
29 | Panhandle (1-5) | 32 | vs *Stinnett West Texas (0-6) |
30 | Sundown (4-2) | 30 | at *Floydada (2-4) |
31 | Alto (3-2) | 29 | at *Jewett Leon (3-4) |
32 | Johnson City (5-1) | 38 | vs *Brackettville (2-3) |
33 | Rosebud-Lott (4-3) | 31 | at *Moody (2-4) |
34 | Shelbyville (4-2) | 36 | vs *Garrison (2-3) |
35 | Schulenburg (3-4) | 17 | at *Weimar (2-5) |
36 | Kenedy (4-1) | 39 | at *Freer (2-4) |
37 | Ozona (2-4) | 35 | vs *Center Point (2-4) |
38 | Hamilton (5-2) | 42 | vs *Tolar (4-2) |
39 | San Saba (0-6) | 34 | vs *Winters (1-4) |
40 | Goldthwaite (3-3) | 44 | vs *Coleman (5-0) |
41 | Post (1-5) | 40 | at *New Deal (5-1) |
42 | Marlin (3-3) | 43 | vs *Cayuga (1-5) |
43 | Normangee (4-3) | 51 | vs *Grapeland (4-3) |
44 | Valley Mills (3-4) | 53 | at *Bosqueville (4-2) |
45 | Price Carlisle (2-4) | 41 | Open |
46 | Wolfe City (4-1) | 45 | vs *Como-Pickton (2-4) |
47 | Lindsay (2-4) | 27 | vs *Tioga (3-3) |
48 | Anson (3-3) | 50 | vs *Forsan (6-0) |
49 | Celeste (4-2) | 47 | vs *Honey Grove (2-4) |
50 | Harper (6-0) | 46 | vs *Mason (5-1) |
51 | Alvord (4-2) | 58 | at *Collinsville (3-3) |
52 | Freer (2-4) | 48 | vs *Kenedy (4-1) |
53 | Hawkins (4-3) | 55 | at *Frankston (3-3) |
54 | Honey Grove (2-4) | 54 | at *Celeste (4-2) |
55 | Tioga (3-3) | 60 | at *Lindsay (2-4) |
56 | Winters (1-4) | 52 | at *San Saba (0-6) |
57 | Premont (3-3) | 56 | vs *Santa Maria (3-3) |
58 | San Augustine (1-6) | 59 | vs *Timpson (5-0) |
59 | Grapeland (4-3) | 66 | at *Normangee (4-3) |
60 | Olton (4-2) | 57 | vs *Boys Ranch (1-5) |
61 | Rio Vista (3-3) | 49 | vs *Crawford (6-0) |
62 | Stamford (2-4) | 62 | vs *Hawley (6-0) |
63 | Bogata Rivercrest (2-5) | 64 | at *Cooper (6-0) |
64 | Dawson (2-4) | 68 | vs *Axtell (2-4) |
65 | Haskell (2-4) | 67 | vs *Colorado City (0-5) |
66 | Alba-Golden (3-4) | 63 | Open |
67 | Frankston (3-3) | 71 | vs *Hawkins (4-3) |
68 | Ben Bolt (3-3) | 72 | vs *Riviera-Kaufer (1-1) |
69 | Brackettville (2-3) | 73 | at *Johnson City (5-1) |
70 | Colorado City (0-5) | 74 | at *Haskell (2-4) |
71 | Weimar (2-5) | 65 | vs *Schulenburg (3-4) |
72 | Trenton (3-2) | 70 | vs *Tom Bean (0-5) |
73 | Hale Center (2-4) | 75 | vs *Tahoka (0-6) |
74 | Floydada (2-4) | 76 | vs *Sundown (4-2) |
75 | Axtell (2-4) | 61 | at *Dawson (2-4) |
76 | Sanford-Fritch (2-4) | 80 | at *Farwell (5-1) |
77 | Cayuga (1-5) | 89 | at *Marlin (3-3) |
78 | Santa Maria (3-3) | 78 | at *Premont (3-3) |
79 | Bruceville-Eddy (1-5) | 79 | at *Thorndale (6-1) |
80 | Jewett Leon (3-4) | 69 | vs *Alto (3-2) |
81 | Moody (2-4) | 77 | vs *Rosebud-Lott (4-3) |
82 | Boys Ranch (1-5) | 81 | at *Olton (4-2) |
83 | Como-Pickton (2-4) | 82 | at *Wolfe City (4-1) |
84 | Bloomington (2-5) | 84 | vs *Three Rivers (5-2) |
85 | DeLeon (0-6) | 85 | at *Cisco (5-1) |
86 | Linden-Kildare (1-4) | 86 | at *Beckville (7-0) |
87 | Stinnett West Texas (0-6) | 87 | at *Panhandle (1-5) |
88 | Big Sandy (2-5) | 88 | vs *Gladewater Union Grove (0-5) |
89 | Center Point (2-4) | 92 | at *Ozona (2-4) |
90 | Groveton (0-6) | 83 | at *Centerville (6-1) |
91 | Itasca (1-6) | 90 | Open |
92 | Gladewater Union Grove (0-5) | 91 | at *Big Sandy (2-5) |
93 | Kerens (1-5) | 93 | at *Italy (4-2) |
94 | Tahoka (0-6) | 94 | at *Hale Center (2-4) |
95 | Riviera-Kaufer (1-1) | 96 | at *Ben Bolt (3-3) |
96 | Tom Bean (0-5) | 95 | at *Trenton (3-2) |
CLASS 2A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Mart (6-0) | 1 | at *Bremond (2-4) |
2 | Muenster (7-0) | 2 | vs *Windthorst (6-0) |
3 | Albany (6-0) | 3 | vs *Hico (4-3) |
4 | Windthorst (6-0) | 4 | at *Muenster (7-0) |
5 | Falls City (5-1) | 8 | at *Louise (5-2) |
6 | Stratford (5-1) | 5 | at *Sunray (4-3) |
7 | Eldorado (5-0) | 6 | vs *Rocksprings (4-2) |
8 | Wellington (4-2) | 7 | at *Memphis (1-6) |
9 | Chilton (4-1) | 9 | vs *Hubbard (3-3) |
10 | Tenaha (5-2) | 11 | vs *Mount Enterprise (2-2) |
11 | McCamey (4-1) | 12 | at *Wink (4-2) |
12 | Ralls (5-2) | 15 | vs *Roscoe (4-1) |
13 | Christoval (5-1) | 14 | at *Menard (2-4) |
14 | Vega (5-2) | 10 | Open |
15 | Burton (5-1) | 13 | at *Bartlett (2-5) |
16 | Clarendon (6-1) | 16 | Open |
17 | Gruver (6-0) | 22 | vs *Booker (1-5) |
18 | Roscoe (4-1) | 17 | at *Ralls (5-2) |
19 | Santo (6-0) | 19 | vs *Cross Plains (4-2) |
20 | Granger (5-0) | 21 | vs *Iola (2-4) |
21 | D'Hanis (4-1) | 25 | vs *Sabinal (1-5) |
22 | Lovelady (4-2) | 27 | vs *Pineland West Sabine (2-4) |
23 | Petrolia (7-0) | 18 | Open |
24 | Yorktown (4-3) | 20 | vs *Pettus (0-5) |
25 | Wink (4-2) | 24 | vs *McCamey (4-1) |
26 | Maud (4-2) | 23 | at *Cumby (0-4) |
27 | Seymour (3-3) | 26 | at *Olney (3-3) |
28 | Archer City (3-2) | 29 | vs *Electra (3-3) |
29 | Lockney (6-1) | 28 | Open |
30 | Shamrock (5-2) | 30 | vs *Wheeler (3-3) |
31 | Pineland West Sabine (2-4) | 31 | at *Lovelady (4-2) |
32 | Bruni (3-2) | 34 | at *Benavides (0-5) |
33 | New Home (4-3) | 37 | vs *Smyer (0-6) |
34 | Olney (3-3) | 38 | vs *Seymour (3-3) |
35 | Louise (5-2) | 36 | vs *Falls City (5-1) |
36 | Seagraves (4-2) | 35 | at *Iraan (1-4) |
37 | Rocksprings (4-2) | 32 | at *Eldorado (5-0) |
38 | Sunray (4-3) | 40 | vs *Stratford (5-1) |
39 | Deweyville (2-3) | 41 | Open |
40 | Ropesville Ropes (5-1) | 33 | at *Bovina (2-5) |
41 | Cushing (3-1) | 39 | at *Overton (0-7) |
42 | Hico (4-3) | 44 | at *Albany (6-0) |
43 | Wortham (4-2) | 52 | at *Frost (2-4) |
44 | Simms Bowie (3-2) | 49 | at *Quinlan Boles (4-2) |
45 | Bremond (2-4) | 46 | vs *Mart (6-0) |
46 | Evadale (4-2) | 53 | vs *Hull-Daisetta (2-3) |
47 | Snook (1-5) | 45 | at *Somerville (3-4) |
48 | Somerville (3-4) | 48 | vs *Snook (1-5) |
49 | Wheeler (3-3) | 50 | at *Shamrock (5-2) |
50 | Quinlan Boles (4-2) | 51 | vs *Simms Bowie (3-2) |
51 | Cross Plains (4-2) | 42 | at *Santo (6-0) |
52 | Quanah (0-6) | 47 | vs *Munday (0-6) |
53 | Colmesneil (3-2) | 43 | at Malakoff Cross Roads (3-3) |
54 | Iola (2-4) | 56 | at *Granger (5-0) |
55 | Hull-Daisetta (2-3) | 55 | at *Evadale (4-2) |
56 | Junction (3-3) | 54 | vs *Miles (1-5) |
57 | Milano (3-4) | 59 | Open |
58 | Detroit (1-4) | 65 | vs *Clarksville (2-4) |
59 | Morton (3-2) | 61 | at *Plains (3-3) |
60 | Miles (1-5) | 62 | at *Junction (3-3) |
61 | Bovina (2-5) | 67 | vs *Ropesville Ropes (5-1) |
62 | Crosbyton (3-4) | 60 | vs *Hamlin (0-7) |
63 | Mount Enterprise (2-2) | 63 | at *Tenaha (5-2) |
64 | Sabinal (1-5) | 82 | at *D'Hanis (4-1) |
65 | Hubbard (3-3) | 57 | at *Chilton (4-1) |
66 | Smyer (0-6) | 66 | at *New Home (4-3) |
67 | Menard (2-4) | 73 | vs *Christoval (5-1) |
68 | Hamlin (0-7) | 58 | at *Crosbyton (3-4) |
69 | Electra (3-3) | 70 | at *Archer City (3-2) |
70 | Agua Dulce (1-5) | 78 | Open |
71 | Sudan (0-6) | 69 | Open |
72 | Cumby (0-4) | 72 | vs *Maud (4-2) |
73 | Clarksville (2-4) | 71 | at *Detroit (1-4) |
74 | Era (1-6) | 76 | at *Chico (0-7) |
75 | Benavides (0-5) | 68 | vs *Bruni (3-2) |
76 | Plains (3-3) | 74 | vs *Morton (3-2) |
77 | Woodsboro (1-5) | 75 | at *Runge (0-5) |
78 | Bartlett (2-5) | 83 | vs *Burton (5-1) |
79 | Sabine Pass (0-0) | 81 | Open |
80 | Booker (1-5) | 79 | at *Gruver (6-0) |
81 | Charlotte (1-4) | 64 | at *La Pryor (0-5) |
82 | La Pryor (0-5) | 77 | vs *Charlotte (1-4) |
83 | Burkeville (3-2) | 84 | vs *High Island (0-2-1) |
84 | Pettus (0-5) | 86 | at *Yorktown (4-3) |
85 | Chico (0-7) | 91 | vs *Era (1-6) |
86 | Memphis (1-6) | 87 | vs *Wellington (4-2) |
87 | Frost (2-4) | 85 | vs *Wortham (4-2) |
88 | Runge (0-5) | 80 | vs *Woodsboro (1-5) |
89 | Overton (0-7) | 90 | vs *Cushing (3-1) |
90 | Meridian (1-6) | 88 | Open |
91 | Iraan (1-4) | 92 | vs *Seagraves (4-2) |
92 | High Island (0-2-1) | 89 | at *Burkeville (3-2) |
93 | Munday (0-6) | 93 | at *Quanah (0-6) |
CLASS 1A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | May (7-0) | 1 | at *Santa Anna (6-1) |
2 | Water Valley (7-0) | 2 | at *Veribest (3-3) |
3 | Springlake-Earth (4-1) | 4 | at *Lorenzo (1-4) |
4 | Sterling City (6-1) | 3 | at *Roscoe Highland (3-4) |
5 | Jonesboro (7-0) | 5 | at *Evant (4-3) |
6 | Rankin (5-1) | 6 | vs Lubbock Home School Christian (4-2) |
7 | Westbrook (3-4) | 8 | Open |
8 | Abbott (7-0) | 9 | Open |
9 | Garden City (4-2) | 7 | vs Marfa (2-3) |
10 | Ira (5-1) | 10 | vs *Rotan (5-1) |
11 | Spur (6-1) | 11 | vs *Vernon Northside (0-6) |
12 | Happy (4-2) | 12 | at *White Deer (2-5) |
13 | Knox City (3-4) | 20 | vs *Crowell (0-5) |
14 | Leakey (3-2) | 18 | at *Medina (2-4) |
15 | Hermleigh (7-0) | 19 | vs *Roby (3-3) |
16 | Baird (5-0) | 22 | at FW Covenant Classical (4-2) |
17 | Irion County (5-2) | 16 | vs *Paint Rock (5-1) |
18 | Saint Jo (4-2) | 15 | at Groom (4-2) |
19 | Lometa (5-1) | 14 | vs *Zephyr (0-7) |
20 | Borden County (1-5) | 21 | at *Meadow (2-5) |
21 | Paducah (3-4) | 13 | Open |
22 | Coolidge (3-3) | 17 | vs Trinidad (0-6) |
23 | Turkey Valley (4-3) | 28 | vs *Claude (2-5) |
24 | Lingleville (4-1) | 24 | at *Gorman (4-2) |
25 | Eden (4-2) | 27 | Open |
26 | Imperial Buena Vista (5-2) | 23 | Open |
27 | Gorman (4-2) | 26 | vs *Lingleville (4-1) |
28 | Avalon (4-3) | 29 | at *Bynum (4-3) |
29 | Nazareth (5-2) | 32 | Open |
30 | White Deer (2-5) | 33 | vs *Happy (4-2) |
31 | Santa Anna (6-1) | 25 | vs *May (7-0) |
32 | Gilmer Union Hill (3-4) | 42 | vs *Savoy (1-5) |
33 | Van Horn (4-3) | 35 | Open |
34 | Roby (3-3) | 30 | at *Hermleigh (7-0) |
35 | Rotan (5-1) | 36 | at *Ira (5-1) |
36 | Roscoe Highland (3-4) | 34 | vs *Sterling City (6-1) |
37 | Blum (1-5) | 37 | at *Covington (2-5) |
38 | Fort Davis (4-3) | 41 | Open |
39 | Leverett's Chapel (2-2) | 31 | Open |
40 | Crowell (0-5) | 43 | at *Knox City (3-4) |
41 | Newcastle (3-3) | 40 | Open |
42 | Evant (4-3) | 38 | vs *Jonesboro (7-0) |
43 | Perrin-Whitt (2-5) | 39 | Open |
44 | O'Donnell (1-5) | 44 | vs Ackerly Sands (3-3) |
45 | Kress (3-3) | 47 | at *Petersburg (0-7) |
46 | Aquilla (3-3) | 45 | Open |
47 | Medina (2-4) | 49 | vs *Leakey (3-2) |
48 | Bynum (4-3) | 46 | vs *Avalon (4-3) |
49 | Whiteface (4-3) | 48 | vs *Wellman-Union (0-5) |
50 | Meadow (2-5) | 52 | vs *Borden County (1-5) |
51 | Milford (2-4) | 56 | Open |
52 | McDade (3-2) | 51 | at *Prairie Lea (2-4) |
53 | McLean (4-3) | 50 | Open |
54 | Penelope (2-4) | 55 | Open |
55 | Petersburg (0-7) | 53 | vs *Kress (3-3) |
56 | Bryson (2-4) | 57 | at Ranger (2-4) |
57 | Lenorah Grady (1-6) | 61 | Open |
58 | Covington (2-5) | 54 | vs *Blum (1-5) |
59 | Paint Rock (5-1) | 58 | at *Irion County (5-2) |
60 | Nueces Canyon (1-4) | 64 | Open |
61 | Aspermont (2-5) | 59 | Open |
62 | Robert Lee (2-4) | 62 | at *Bronte (1-6) |
63 | Marfa (2-3) | 66 | at Garden City (4-2) |
64 | Veribest (3-3) | 63 | vs *Water Valley (7-0) |
65 | Claude (2-5) | 60 | at *Turkey Valley (4-3) |
66 | Campbell (2-4) | 65 | at *Fruitvale (1-5) |
67 | Fruitvale (1-5) | 67 | vs *Campbell (2-4) |
68 | Bronte (1-6) | 69 | vs *Robert Lee (2-4) |
69 | Midland TLCA (2-5) | 68 | Open |
70 | Vernon Northside (0-6) | 70 | at *Spur (6-1) |
71 | Lorenzo (1-4) | 71 | vs *Springlake-Earth (4-1) |
72 | Prairie Lea (2-4) | 73 | vs *McDade (3-2) |
73 | Zephyr (0-7) | 72 | at *Lometa (5-1) |
74 | Wellman-Union (0-5) | 74 | at *Whiteface (4-3) |
75 | Savoy (1-5) | 75 | at *Gilmer Union Hill (3-4) |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Motley County (7-0) | 1 | vs *Afton Patton Springs (1-5) |
2 | Strawn (7-0) | 2 | at *Three Way (3-4) |
3 | Balmorhea (4-1) | 3 | vs *Grandfalls-Royalty (5-2) |
4 | Anton (6-0) | 5 | vs *Cotton Center (2-3) |
5 | Follett (7-0) | 4 | Open |
6 | Jayton (7-0) | 6 | Open |
7 | Throckmorton (7-0) | 7 | vs *Haskell Paint Creek (4-2) |
8 | Richland Springs (4-1) | 10 | at *Cherokee (4-2) |
9 | Calvert (2-2) | 9 | Open |
10 | Whitharral (5-2) | 8 | at *Amherst (4-2) |
11 | Gordon (5-1) | 12 | at *Bluff Dale (4-2) |
12 | Benjamin (7-0) | 13 | Open |
13 | Lamesa Klondike (6-1) | 11 | Open |
14 | Groom (4-2) | 14 | vs Saint Jo (4-2) |
15 | Loraine (4-3) | 19 | Open |
16 | Oakwood (3-3) | 17 | Open |
17 | Wildorado (6-1) | 18 | Open |
18 | Rochelle (5-2) | 16 | vs *Lohn (0-4) |
19 | Dime Box (0-0) | 20 | Open |
20 | Cherokee (4-2) | 25 | vs *Richland Springs (4-1) |
21 | Ladonia Fannindel (4-1) | 21 | Open |
22 | Blanket (6-1) | 27 | Open |
23 | Loop (7-0) | 32 | Open |
24 | Bowie Gold-burg (5-2) | 22 | Open |
25 | Oglesby (5-2) | 15 | Open |
26 | Blackwell (2-5) | 26 | vs *Abilene TLCA (1-5) |
27 | Cranfills Gap (4-3) | 28 | vs *Morgan (0-4) |
28 | Amherst (4-2) | 30 | vs *Whitharral (5-2) |
29 | Bluff Dale (4-2) | 24 | vs *Gordon (5-1) |
30 | Miami (2-4) | 29 | at *Hedley (7-0) |
31 | Hedley (7-0) | 31 | vs *Miami (2-4) |
32 | Grandfalls-Royalty (5-2) | 33 | at *Balmorhea (4-1) |
33 | Sanderson (3-4) | 34 | at *Dell City (1-4) |
34 | Rule (3-2) | 23 | Open |
35 | Mullin (4-1) | 35 | Open |
36 | Guthrie (4-3) | 36 | at *Southland (1-5) |
37 | Walnut Springs (2-5) | 37 | at *Kopperl (0-4) |
38 | Sidney (2-4) | 40 | at *Rising Star (3-3) |
39 | Ackerly Sands (3-3) | 38 | at O'Donnell (1-5) |
40 | Gustine (1-6) | 58 | Open |
41 | Moran (1-4) | 62 | at *Woodson (2-3) |
42 | Morgan (0-4) | 41 | at *Cranfills Gap (4-3) |
43 | Sierra Blanca (2-4) | 39 | Open |
44 | Mount Calm (3-2) | 46 | at Eagle Christian Academy (1-5) |
45 | Trent (2-5) | 43 | vs *Olfen (0-5) |
46 | Lefors (1-4) | 53 | vs *Darrouzett (1-6) |
47 | Afton Patton Springs (1-5) | 48 | at *Motley County (7-0) |
48 | Brookesmith (1-5) | 49 | at *Valera Panther Creek (2-4) |
49 | Lueders-Avoca (0-5) | 56 | Open |
50 | Rising Star (3-3) | 44 | vs *Sidney (2-4) |
51 | Silverton (2-4) | 50 | Open |
52 | Cotton Center (2-3) | 51 | at *Anton (6-0) |
53 | Lazbuddie (1-5) | 47 | Open |
54 | Iredell (2-2) | 59 | Open |
55 | Chester (1-4) | 52 | vs Saving Grace Acad HS |
56 | Apple Springs (2-4) | 55 | Open |
57 | Dell City (1-4) | 54 | vs *Sanderson (3-4) |
58 | Woodson (2-3) | 45 | vs *Moran (1-4) |
59 | Trinidad (0-6) | 57 | at Coolidge (3-3) |
60 | Forestburg (2-3) | 66 | Open |
61 | Three Way (3-4) | 42 | vs *Strawn (7-0) |
62 | Hart (0-6) | 61 | at Chillicothe (1-5) |
63 | Southland (1-5) | 65 | vs *Guthrie (4-3) |
64 | Chillicothe (1-5) | 63 | vs Hart (0-6) |
65 | Darrouzett (1-6) | 67 | at *Lefors (1-4) |
66 | Valera Panther Creek (2-4) | 64 | vs *Brookesmith (1-5) |
67 | Buckholts (2-5) | 68 | Open |
68 | Lohn (0-4) | 69 | at *Rochelle (5-2) |
69 | Abilene TLCA (1-5) | 71 | at *Blackwell (2-5) |
70 | Olfen (0-5) | 72 | at *Trent (2-5) |
71 | Haskell Paint Creek (4-2) | 60 | at *Throckmorton (7-0) |
72 | Wilson (0-6) | 73 | at Welch Dawson (0-5-1) |
73 | Kopperl (0-4) | 70 | vs *Walnut Springs (2-5) |
74 | Harrold (0-3) | 74 | Open |
PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Fort Worth Nolan Catholic (4-2) | 1 | at *Fort Worth All Saints Episcopal (3-2) |
2 | Dallas Parish Episcopal (5-1) | 3 | at *Dallas Bishop Lynch (2-4) |
3 | Austin Regents School (6-0) | 2 | at *Boerne Geneva School (3-3) |
4 | San Antonio Cornerstone (3-3) | 4 | vs Westlake Academy (4-3) |
5 | Houston Second Baptist (5-1) | 7 | vs *The Woodlands Christian (5-1) |
6 | Dallas Plano Prestonwood (4-2) | 6 | at *Argyle Liberty Christian (1-5) |
7 | Episcopal School of Dallas (7-0) | 8 | at *Houston Christian (2-5) |
8 | Midland Christian (4-2) | 9 | vs *Plano John Paul II (1-4) |
9 | Fort Bend Christian (3-3) | 26 | at *Spring Frassati Catholic (3-2) |
10 | San Antonio Central Catholic (6-1) | 10 | at *Houston St. Pius X (3-3) |
11 | Grapevine Faith Christian (5-1) | 5 | vs *Flower Mound Coram Deo (4-2) |
12 | Fort Worth Southwest Christian (4-2) | 22 | vs *Frisco Legacy Christian (1-6) |
13 | Fort Worth All Saints Episcopal (3-2) | 11 | vs *Fort Worth Nolan Catholic (4-2) |
14 | Dallas Christian School (5-1) | 12 | vs *McKinney Christian (3-3) |
15 | Addison Trinity Christian (5-2) | 14 | at Fort Worth Christian (1-5) |
16 | Houston St. Thomas (5-2) | 13 | at *San Antonio Antonian Prep (4-2) |
17 | Houston Kinkaid (5-2) | 16 | at *Bellaire Episcopal (1-5) |
18 | Cypress Community Christian (4-2) | 20 | at *Magnolia Legacy Prep (1-3) |
19 | Houston St. John's (6-0) | 17 | vs *Dallas St. Mark's (5-1) |
20 | Lubbock Trinity Christian (4-2) | 19 | at *Lubbock Christian (6-1) |
21 | Shiner St. Paul (5-1) | 18 | vs *Hallettsville Sacred Heart (4-2) |
22 | The Woodlands John Cooper (5-2) | 24 | at *Dallas Greenhill Prep (0-6) |
23 | Arlington Pantego Christian (6-0) | 21 | vs *Dallas Covenant (2-3) |
24 | Austin St. Michael's (4-2) | 23 | vs *Brownsville St. Joseph (3-3) |
25 | Houston Lutheran South (5-1) | 31 | at *Victoria St. Joseph (4-2) |
26 | Arlington Grace Prep (5-0) | 25 | at *Dallas Shelton School (2-3) |
27 | San Antonio Antonian Prep (4-2) | 37 | vs *Houston St. Thomas (5-2) |
28 | Dallas Bishop Lynch (2-4) | 27 | vs *Dallas Parish Episcopal (5-1) |
29 | Bryan Brazos Christian (4-1) | 28 | at *Tomball Rosehill Christian (1-4) |
30 | Bellaire Episcopal (1-5) | 32 | vs *Houston Kinkaid (5-2) |
31 | Argyle Liberty Christian (1-5) | 29 | vs *Dallas Plano Prestonwood (4-2) |
32 | Dallas St. Mark's (5-1) | 36 | at *Houston St. John's (6-0) |
33 | Colleyville Covenant Christian (4-3) | 39 | Open |
34 | The Woodlands Christian (5-1) | 15 | at *Houston Second Baptist (5-1) |
35 | Tomball Christian H/School (4-3) | 33 | Open |
36 | Nike Dallas FC (4-1) | 35 | at Cedar Hill Newman (3-4) |
37 | Fort Worth Lake Country (3-3) | 50 | vs Fort Worth Calvary Academy (0-5) |
38 | San Antonio Davenport (4-2) | 38 | at Austin LASA (1-5) |
39 | Irving Cistercian Prep (4-3) | 44 | at *Fort Worth Trinity Valley (2-4) |
40 | Lubbock Christian (6-1) | 34 | vs *Lubbock Trinity Christian (4-2) |
41 | Fort Worth Christian (1-5) | 45 | vs Addison Trinity Christian (5-2) |
42 | Houston St. Pius X (3-3) | 30 | vs *San Antonio Central Catholic (6-1) |
43 | Hallettsville Sacred Heart (4-2) | 43 | at *Shiner St. Paul (5-1) |
44 | League City Bay Area Christian (5-1) | 42 | vs *Houston Lutheran North (1-5) |
45 | Fort Worth Country Day (2-4) | 48 | vs *Oklahoma City (Okl.) Casady (2-4) |
46 | Houston Legacy (2-4) | 47 | vs Houston KIPP Northeast (2-2) |
47 | Lake Belton (6-0) | 41 | at Katy Jordan (1-5) |
48 | Plano John Paul II (1-4) | 40 | at *Midland Christian (4-2) |
49 | Boerne Geneva School (3-3) | 60 | vs *Austin Regents School (6-0) |
50 | San Antonio Holy Cross (2-4) | 52 | Open |
51 | Fort Worth Trinity Valley (2-4) | 46 | vs *Irving Cistercian Prep (4-3) |
52 | SA Texas Military Institute (6-0) | 53 | at San Antonio Christian (1-4) |
53 | Tomball Concordia Lutheran (1-5) | 51 | at *Katy St. John XXIII (1-5) |
54 | CC John Paul II (2-4) | 57 | vs *Austin Hyde Park Baptist (0-5) |
55 | Cedar Hill Newman (3-4) | 56 | vs Nike Dallas FC (4-1) |
56 | Bullard Brook Hill (4-2) | 58 | Open |
57 | Muenster Sacred Heart (3-3) | 59 | at *Fort Worth Temple Christian (2-4) |
58 | Beaumont Msgr. Kelly (4-3) | 61 | Open |
59 | Tomball Rosehill Christian (1-4) | 54 | vs *Bryan Brazos Christian (4-1) |
60 | Arlington Oakridge (1-6) | 55 | at Austin St. Andrew's (0-0) |
61 | Weatherford Christian (4-3) | 49 | at *Willow Park Trinity Christian (2-4) |
62 | Houston Lutheran North (1-5) | 68 | at *League City Bay Area Christian (5-1) |
63 | Temple Central Texas Chr. (3-3) | 63 | at *Schertz John Paul II (2-2) |
64 | Katy St. John XXIII (1-5) | 65 | vs *Tomball Concordia Lutheran (1-5) |
65 | Magnolia Legacy Prep (1-3) | 75 | vs *Cypress Community Christian (4-2) |
66 | Victoria St. Joseph (4-2) | 69 | vs *Houston Lutheran South (5-1) |
67 | Tyler Grace Community (1-6) | 62 | Open |
68 | Dallas Covenant (2-3) | 67 | at *Arlington Pantego Christian (6-0) |
69 | McKinney Christian (3-3) | 78 | at *Dallas Christian School (5-1) |
70 | Willow Park Trinity Christian (2-4) | 72 | vs *Weatherford Christian (4-3) |
71 | Katy Jordan (1-5) | 70 | vs Lake Belton (6-0) |
72 | Flower Mound Coram Deo (4-2) | 74 | at *Grapevine Faith Christian (5-1) |
73 | DasCHE (4-2) | 73 | Open |
74 | Frisco Legacy Christian (1-6) | 64 | at *Fort Worth Southwest Christian (4-2) |
75 | Houston Northland Christian (4-2) | 66 | Open |
76 | Austin Brentwood Christian (3-3) | 76 | at *San Antonio St. Anthony's (0-5) |
77 | Dallas First Baptist Academy (4-2) | 80 | at *Tyler T. K. Gorman (0-5) |
78 | Houston Christian (2-5) | 71 | vs *Episcopal School of Dallas (7-0) |
79 | San Antonio Christian (1-4) | 81 | vs SA Texas Military Institute (6-0) |
80 | Oklahoma City (Okl.) Casady (2-4) | 79 | at *Fort Worth Country Day (2-4) |
81 | Harlingen Marine Military (5-1) | 86 | at Houston Kipp Academy (1-3-1) |
82 | Dallas Bishop Dunne (4-2) | 82 | Open |
83 | Brownsville St. Joseph (3-3) | 77 | at *Austin St. Michael's (4-2) |
84 | El Paso Cathedral (5-2) | 84 | Open |
85 | Houston The Village (0-3) | 85 | vs Austin St. Dominic Savio (2-5) |
86 | Schertz John Paul II (2-2) | 83 | vs *Temple Central Texas Chr. (3-3) |
87 | Houston KIPP Northeast (2-2) | 90 | at Houston Legacy (2-4) |
88 | Dallas Shelton School (2-3) | 91 | vs *Arlington Grace Prep (5-0) |
89 | Dallas Greenhill Prep (0-6) | 88 | vs *The Woodlands John Cooper (5-2) |
90 | Waco Reicher (0-6) | 92 | vs *Tyler All Saints (1-4) |
91 | Spring Frassati Catholic (3-2) | 89 | vs *Fort Bend Christian (3-3) |
92 | Houston KIPP Sunnyside (1-3) | 93 | at Saratoga West Hardin (2-4) |
93 | Westlake Academy (4-3) | 87 | at San Antonio Cornerstone (3-3) |
94 | Fort Worth Temple Christian (2-4) | 94 | vs *Muenster Sacred Heart (3-3) |
95 | San Antonio Pieper (4-2) | 95 | vs Navarro JV |
96 | Austin Hyde Park Baptist (0-5) | 96 | at *CC John Paul II (2-4) |
97 | Tyler T. K. Gorman (0-5) | 98 | vs *Dallas First Baptist Academy (4-2) |
98 | San Antonio St. Anthony's (0-5) | 97 | vs *Austin Brentwood Christian (3-3) |
99 | Austin St. Dominic Savio (2-5) | 103 | at Houston The Village (0-3) |
100 | Houston ProVision Academy (1-2) | 99 | at Houston Kipp Generations (1-4) |
101 | Richmond Randle (2-1) | 107 | Open |
102 | Founders Classical Academy (4-3) | 108 | at Arlington Newman (0-6) |
103 | Austin LASA (1-5) | 100 | vs San Antonio Davenport (4-2) |
104 | Tyler All Saints (1-4) | 101 | at *Waco Reicher (0-6) |
105 | Houston Cristo Rey Jesuit (0-3) | 105 | vs Houston KIPP East End (0-2) |
106 | Saratoga West Hardin (2-4) | 106 | vs Houston KIPP Sunnyside (1-3) |
107 | Houston Kipp Generations (1-4) | 102 | vs Houston ProVision Academy (1-2) |
108 | Atlas HomeSchool (2-4) | 116 | vs Waco Texas Wind (1-5) |
109 | Huntsville Alpha Omega (4-3) | 104 | at West Hardin JV |
110 | Austin St. Andrew's (0-0) | 109 | vs Arlington Oakridge (1-6) |
111 | San Antonio Lee Academy (0-0) | 110 | Open |
112 | Frisco Emerson (0-0) | 111 | Open |
113 | Houston Kipp Academy (1-3-1) | 114 | vs Harlingen Marine Military (5-1) |
114 | Dallas HSAA (1-5) | 117 | Open |
115 | Malakoff Cross Roads (3-3) | 115 | vs Colmesneil (3-2) |
116 | Houston KIPP East End (0-2) | 112 | at Houston Cristo Rey Jesuit (0-3) |
117 | Arlington Newman (0-6) | 113 | vs Founders Classical Academy (4-3) |
118 | San Antonio Brooks Academy (0-3) | 118 | Open |
119 | Fort Worth Calvary Academy (0-5) | 120 | at Fort Worth Lake Country (3-3) |
120 | Waco Texas Wind (1-5) | 119 | at Atlas HomeSchool (2-4) |
121 | SA South West Campus (1-4) | 121 | Open |
122 | Dallas Inspired Vision (0-7) | 122 | Open |
PRIVATE SCHOOLS – 6-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 8 |
1 | Waco Live Oak (7-0) | 1 | at *Plano Coram Deo (6-0) |
2 | Plano Coram Deo (6-0) | 2 | vs *Waco Live Oak (7-0) |
3 | Houston Emery-Weiner School (5-0) | 6 | at *Bryan Allen Academy (2-3) |
4 | Austin Veritas Academy (6-0) | 4 | at *Marble Falls Faith Academy (5-0) |
5 | Bulverde Bracken Christian (5-0) | 3 | vs *Fredericksburg Heritage Sch. (2-4) |
6 | Wylie Prep Academy (6-1) | 5 | at *Decatur Victory Christian (3-3) |
7 | Austin St. Stephen's (6-0) | 15 | vs Keene (1-6) |
8 | Marble Falls Faith Academy (5-0) | 7 | vs *Austin Veritas Academy (6-0) |
9 | Longview Christian Heritage (5-1) | 8 | Open |
10 | FW Covenant Classical (4-2) | 12 | vs Baird (5-0) |
11 | San Marcos Baptist Academy (5-2) | 23 | vs *Round Rock Christian (3-3) |
12 | Lantana Harvest Christian (7-0) | 9 | at *Arlington St. Paul Prep (5-2) |
13 | Conroe Covenant (5-1) | 13 | Open |
14 | Austin Texas Sch for the Deaf (4-1) | 10 | vs *Laredo St. Augustine (0-3) |
15 | Waco Vanguard College Prep (6-1) | 14 | Open |
16 | Lubbock Kingdom Prep (4-2) | 16 | at *Wichita Falls Christian (4-1) |
17 | Bryan St. Joseph (5-2) | 11 | vs *Houston Grace Christian (0-4) |
18 | Irving Faustina Academy (6-0) | 17 | at *Prestonwood North (4-3) |
19 | Pasadena First Baptist (6-0) | 21 | vs *Houston Westbury Christian (2-3) |
20 | Lucas Christian Academy (5-0) | 20 | vs *Denton Calvary (3-3) |
21 | Smoking for Jesus Ministry (6-1) | 18 | vs Williamson County Home School (1-4) |
22 | Bastrop Tribe Consolidated (4-3) | 24 | at Austin Royals (2-3) |
23 | Fredericksburg Heritage Sch. (2-4) | 25 | at *Bulverde Bracken Christian (5-0) |
24 | FW THESA H/School (6-1) | 27 | vs Joshua Johnson County (5-2) |
25 | Wichita Falls Christian (4-1) | 30 | vs *Lubbock Kingdom Prep (4-2) |
26 | Longview East Texas Christian (5-1) | 34 | Open |
27 | Carrollton Prince of Peace (3-3) | 28 | vs Mesquite Founders Classical (2-3) |
28 | Abilene Christian (2-3) | 29 | at *Lubbock All Saints (3-3) |
29 | Dallas Lakehill Prep (3-1) | 33 | Open |
30 | Austin Royals (2-3) | 44 | vs Bastrop Tribe Consolidated (4-3) |
31 | San Antonio FEAST Homesch. (3-3) | 22 | vs C.C. Arlington Heights (1-3) |
32 | San Antonio St. Gerard (4-2) | 35 | at *San Antonio Lutheran (1-5) |
33 | Bryan Allen Academy (2-3) | 36 | vs *Houston Emery-Weiner School (5-0) |
34 | Waco Methodist Children's Home (5-2) | 41 | vs *Mineral Wells Community (4-3) |
35 | Haslet Heritage Christian (4-2) | 26 | at *Taylor St. Mary's (1-3) |
36 | Joshua Johnson County (5-2) | 32 | at FW THESA H/School (6-1) |
37 | Victoria Home School (5-1) | 37 | vs Fort Bend Chargers Home Sch (5-2) |
38 | SA Saint Mary's Hall (3-2) | 38 | vs *New Braunfels Christian (2-4) |
39 | Baytown Christian (4-2) | 39 | at *Lake Jackson Brazosport (0-6) |
40 | Azle Christian School (5-2) | 31 | vs *Sherman Texoma Christian (0-6) |
41 | Greenville Christian (3-3) | 40 | Open |
42 | Austin Hill Country (3-3) | 19 | Open |
43 | McKinney The Cornerstone (4-1) | 48 | at *Red Oak Ovilla Christian (4-3) |
44 | Fort Bend Chargers Home Sch (5-2) | 47 | at Victoria Home School (5-1) |
45 | Giddings State School (0-0) | 46 | Open |
46 | Bryan Christian Homeschool (4-3) | 51 | vs Stephenville Faith (2-5) |
47 | Temple Holy Trinity (3-4) | 49 | at *Round Rock Concordia (2-4) |
48 | Lubbock Home School Christian (4-2) | 43 | at Rankin (5-1) |
49 | Red Oak Ovilla Christian (4-3) | 53 | vs *McKinney The Cornerstone (4-1) |
50 | New Braunfels Christian (2-4) | 50 | at *SA Saint Mary's Hall (3-2) |
51 | Sugar Land Logos Prep (3-2) | 45 | Open |
52 | Arlington St. Paul Prep (5-2) | 54 | vs *Lantana Harvest Christian (7-0) |
53 | Kerrville Our Lady of the Hills (4-2) | 59 | at *San Antonio Castle Hills (5-1) |
54 | Beaumont Legacy Christian (3-2) | 80 | at Houston Texas Christian (2-3) |
55 | Gainesville State School (0-0) | 57 | Open |
56 | Bellville Faith Academy (3-3) | 56 | Open |
57 | Dallas Lutheran (2-4) | 63 | Open |
58 | Dallas UME Prep (2-5) | 81 | vs Melissa CHANT (4-3) |
59 | Lubbock All Saints (3-3) | 52 | vs *Abilene Christian (2-3) |
60 | Dallas Academy (3-4) | 55 | at *Grayson Christian (2-3) |
61 | Williamson County Home School (1-4) | 83 | at Smoking for Jesus Ministry (6-1) |
62 | San Antonio Castle Hills (5-1) | 60 | vs *Kerrville Our Lady of the Hills (4-2) |
63 | Midland Trinity (3-3) | 61 | Open |
64 | Lubbock Christ The King (3-3) | 70 | vs *Amarillo San Jacinto Christian (0-6) |
65 | Killeen Memorial Christian (4-0) | 67 | at *Nazarene Christian Academy (2-5) |
66 | Houston Northside HomeSchool (5-2) | 42 | Open |
67 | Denton Calvary (3-3) | 62 | at *Lucas Christian Academy (5-0) |
68 | Stephenville Faith (2-5) | 71 | at Bryan Christian Homeschool (4-3) |
69 | San Antonio Town East Chr. (6-0) | 64 | at New Braunfels Calvary Baptist (2-4) |
70 | Prestonwood North (4-3) | 68 | vs *Irving Faustina Academy (6-0) |
71 | Mesquite Founders Classical (2-3) | 69 | at Carrollton Prince of Peace (3-3) |
72 | Decatur Victory Christian (3-3) | 75 | vs *Wylie Prep Academy (6-1) |
73 | Houston Westbury Christian (2-3) | 73 | at *Pasadena First Baptist (6-0) |
74 | Round Rock Christian (3-3) | 79 | at *San Marcos Baptist Academy (5-2) |
75 | Irving The Highlands School (3-3) | 66 | at *Watauga Harvest Christian (1-5) |
76 | Melissa CHANT (4-3) | 65 | at Dallas UME Prep (2-5) |
77 | Grayson Christian (2-3) | 72 | vs *Dallas Academy (3-4) |
78 | Mineral Wells Community (4-3) | 74 | at *Waco Methodist Children's Home (5-2) |
79 | Spring Branch Living Rock (2-4) | 77 | Open |
80 | Ranger (2-4) | 85 | vs Bryson (2-4) |
81 | Nazarene Christian Academy (2-5) | 82 | vs *Killeen Memorial Christian (4-0) |
82 | Fort Hancock (2-3) | 78 | Open |
83 | Tyler HEAT (2-4) | 58 | Open |
84 | Katy Faith West Academy (0-0) | 87 | Open |
85 | SA Brooks Collegiate Academy (3-2) | 86 | Open |
86 | San Antonio Lutheran (1-5) | 88 | vs *San Antonio St. Gerard (4-2) |
87 | Keene (1-6) | 90 | at Austin St. Stephen's (6-0) |
88 | SA Atonement Academy (2-2) | 96 | at *Cedar Park Summit Christian (0-5) |
89 | Corpus Christi Annapolis (3-3) | 91 | Open |
90 | Cedar Park Summit Christian (0-5) | 84 | vs *SA Atonement Academy (2-2) |
91 | Amarillo San Jacinto Christian (0-6) | 89 | at *Lubbock Christ The King (3-3) |
92 | SA Jubilee (2-4) | 76 | vs Austin NYOS Charter School (1-6) |
93 | Kennedale Fellowship (0-0) | 94 | Open |
94 | Temple Centex H/Sch (2-3) | 95 | Open |
95 | Galveston O'Connell (0-2) | 97 | Open |
96 | Houston Texas Christian (2-3) | 98 | vs Beaumont Legacy Christian (3-2) |
97 | Longview HEAT (0-0) | 99 | Open |
98 | New Braunfels Calvary Baptist (2-4) | 106 | vs San Antonio Town East Chr. (6-0) |
99 | Permian Basin Athletics CO-OP (2-4) | 92 | at Garden City JV |
100 | Watauga Harvest Christian (1-5) | 93 | vs *Irving The Highlands School (3-3) |
101 | Tyler Kings Academy (0-4) | 102 | Open |
102 | Garland Christian Academy (1-6) | 100 | Open |
103 | Houston Grace Christian (0-4) | 101 | at *Bryan St. Joseph (5-2) |
104 | C.C. Arlington Heights (1-3) | 104 | at San Antonio FEAST Homesch. (3-3) |
105 | San Marcos Hill Country (1-5) | 120 | Open |
106 | Lake Jackson Brazosport (0-6) | 105 | vs *Baytown Christian (4-2) |
107 | Laredo St. Augustine (0-3) | 108 | at *Austin Texas Sch for the Deaf (4-1) |
108 | Round Rock Concordia (2-4) | 103 | vs *Temple Holy Trinity (3-4) |
109 | Haslet Legacy Classical (1-6) | 107 | vs *Waco Parkview Christian (1-5) |
110 | Austin Harmony (0-3) | 109 | Open |
111 | Sherman Texoma Christian (0-6) | 110 | at *Azle Christian School (5-2) |
112 | Houston Mount Carmel (0-5) | 112 | Open |
113 | Granbury Cornerstone Christian (0-5) | 117 | Open |
114 | Austin NYOS Charter School (1-6) | 114 | at SA Jubilee (2-4) |
115 | Gholson (0-7) | 115 | at Abbott JV |
116 | Eagle Christian Academy (1-5) | 113 | vs Mount Calm (3-2) |
117 | Welch Dawson (0-5-1) | 116 | vs Wilson (0-6) |
118 | Waco Parkview Christian (1-5) | 111 | at *Haslet Legacy Classical (1-6) |
119 | CC Coastal Christian (0-7) | 119 | Open |
120 | Rockwall Heritage Christian (0-6) | 118 | Open |
121 | Taylor St. Mary's (1-3) | 122 | vs *Haslet Heritage Christian (4-2) |
122 | Dallas Fairhill School (0-6) | 121 | Open |
123 | San Antonio Winston (0-6) | 123 | Open |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.