As the 2021 Texas high school football season rolls on, how does each team stack up? In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!
CLASS 6A
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Southlake Carroll (5-0) | 2 | at *Keller (5-0) |
2 | Austin Westlake (4-0) | 1 | vs *San Marcos (1-3) |
3 | Duncanville (3-1) | 3 | Open |
4 | Galena Park North Shore (4-1) | 9 | vs *Humble (2-3) |
5 | Katy (5-0) | 7 | vs *Katy Tompkins (5-0) |
6 | Spring (4-0) | 6 | vs *Spring Westfield (4-0) |
7 | Bridgeland (4-0) | 5 | at *Cypress Woods (2-2) |
8 | Lake Travis (3-1) | 8 | vs *Buda Hays Consolidated (1-3) |
9 | Humble Atascocita (4-1) | 10 | vs *Humble Kingwood (0-5) |
10 | Spring Westfield (4-0) | 11 | at *Spring (4-0) |
11 | Denton Guyer (5-0) | 4 | vs *Prosper (3-2) |
12 | Cypress Park (4-0) | 12 | vs *Cypress Lakes (0-4) |
13 | Arlington Martin (3-2) | 15 | vs *South Grand Prairie (4-1) |
14 | Dickinson (3-2) | 13 | at *Clear Creek (1-4) |
15 | Sheldon C.E. King (5-0) | 14 | vs *Humble Summer Creek (4-0) |
16 | Rockwall-Heath (4-1) | 19 | at *Mesquite Horn (1-3) |
17 | Rockwall (3-2) | 16 | vs *Mesquite (3-2) |
18 | Euless Trinity (4-1) | 17 | Open |
19 | Austin Vandegrift (4-0) | 20 | vs *Cedar Park Vista Ridge (2-2) |
20 | Smithson Valley (5-0) | 21 | Open |
21 | San Antonio Brennan (4-0) | 22 | vs *San Antonio Stevens (0-5) |
22 | Allen (3-1) | 23 | at *McKinney Boyd (5-0) |
23 | Fort Bend Ridge Point (4-1) | 26 | Open |
24 | Klein Cain (4-1) | 25 | vs *Tomball Memorial (2-3) |
25 | Killeen Harker Heights (4-0) | 29 | at *Temple (2-2) |
26 | Katy Tompkins (5-0) | 18 | at *Katy (5-0) |
27 | Humble Summer Creek (4-0) | 24 | at *Sheldon C.E. King (5-0) |
28 | Schertz Cibolo Steele (5-0) | 31 | Open |
29 | Midland Legacy (3-1) | 27 | at *Abilene (3-2) |
30 | DeSoto (3-2) | 28 | Open |
31 | Garland (5-0) | 33 | vs *Lakeview Centennial (3-2) |
32 | Edinburg Vela (5-0) | 37 | vs *Edinburg (3-2) |
33 | Lewisville (4-0) | 41 | at *Plano East (1-3) |
34 | Richardson Lake Highlands (5-0) | 38 | at *Dallas Jesuit (3-1) |
35 | Alvin Shadow Creek (2-2) | 30 | at *Pearland Dawson (3-1) |
36 | The Woodlands (3-2) | 39 | Open |
37 | San Antonio Reagan (2-2) | 34 | vs *San Antonio Madison (3-1) |
38 | Clear Springs (2-2) | 44 | at *Clear Lake (3-2) |
39 | Clear Falls (4-1) | 36 | vs *Clear Brook (2-2) |
40 | San Antonio Wagner (2-3) | 40 | Open |
41 | Houston Lamar (3-2) | 42 | vs *Houston Westbury (1-4) |
42 | Pearland Dawson (3-1) | 45 | vs *Alvin Shadow Creek (2-2) |
43 | Pasadena Dobie (4-1) | 35 | Open |
44 | Prosper (3-2) | 32 | at *Denton Guyer (5-0) |
45 | Cedar Hill (3-2) | 43 | Open |
46 | RR Cedar Ridge (3-1) | 47 | vs *Round Rock Stony Point (2-2) |
47 | Round Rock (3-1) | 48 | at *Round Rock Westwood (1-3) |
48 | Keller (5-0) | 55 | vs *Southlake Carroll (5-0) |
49 | Little Elm (5-0) | 67 | vs *Denton Braswell (3-2) |
50 | San Antonio Johnson (5-0) | 52 | at *San Antonio Churchill (0-4) |
51 | Klein Oak (2-3) | 64 | vs *Klein Collins (0-4) |
52 | Dallas Jesuit (3-1) | 49 | vs *Richardson Lake Highlands (5-0) |
53 | Richmond George Ranch (3-1) | 53 | at *Fort Bend Travis (2-2) |
54 | Pearland (2-2) | 77 | at *Alvin (3-1) |
55 | Tomball (5-0) | 70 | vs *Klein Forest (4-1) |
56 | Flower Mound Marcus (2-2) | 46 | at *Plano (1-3) |
57 | Austin Bowie (4-0) | 79 | vs *Austin Del Valle (0-4) |
58 | South Grand Prairie (4-1) | 59 | at *Arlington Martin (3-2) |
59 | San Antonio Brandeis (4-1) | 60 | vs *San Antonio Roosevelt (3-2) |
60 | McKinney Boyd (5-0) | 69 | vs *Allen (3-1) |
61 | Beaumont West Brook (3-2) | 54 | Open |
62 | Willis (3-2) | 78 | Open |
63 | Northwest Eaton (4-1) | 63 | at *Byron Nelson (3-2) |
64 | Abilene (3-2) | 115 | vs *Midland Legacy (3-1) |
65 | Cypress Ranch (2-1) | 76 | vs *Cypress Falls (1-3) |
66 | Temple (2-2) | 82 | vs *Killeen Harker Heights (4-0) |
67 | San Antonio Madison (3-1) | 62 | at *San Antonio Reagan (2-2) |
68 | North Crowley (4-1) | 68 | Open |
69 | New Braunfels (4-1) | 65 | Open |
70 | Conroe Grand Oaks (5-0) | 66 | Open |
71 | Harlingen (3-1) | 73 | vs *Harlingen South (4-0) |
72 | Flower Mound (2-2) | 95 | vs *Lewisville Hebron (1-3) |
73 | Denton Braswell (3-2) | 57 | at *Little Elm (5-0) |
74 | Converse Judson (1-4) | 56 | Open |
75 | Garland Sachse (3-2) | 74 | at *North Garland (4-1) |
76 | Wolfforth Frenship (4-1) | 110 | vs *Odessa Permian (3-2) |
77 | Cypress-Fairbanks (1-2) | 50 | vs *Cypress Creek (2-2) |
78 | Deer Park (3-2) | 104 | at *Pasadena South Houston (2-3) |
79 | Klein Collins (0-4) | 58 | at *Klein Oak (2-3) |
80 | Coppell (2-2) | 90 | at *Plano West (2-2) |
81 | The Woodlands College Park (4-1) | 93 | Open |
82 | Houston Stratford (4-0) | 117 | at *Cypress Ridge (1-3) |
83 | McKinney (3-2) | 86 | Open |
84 | Fort Bend Travis (2-2) | 111 | vs *Richmond George Ranch (3-1) |
85 | Katy Cinco Ranch (3-2) | 102 | vs *Katy Mayde Creek (2-2) |
86 | Jersey Village (4-0) | 96 | at *Houston Northbrook (0-4) |
87 | Mesquite (3-2) | 72 | at *Rockwall (3-2) |
88 | San Antonio Taft (5-0) | 75 | vs *San Antonio Warren (1-3) |
89 | Harlingen South (4-0) | 91 | at *Harlingen (3-1) |
90 | Killeen Shoemaker (2-1) | 92 | vs *Copperas Cove (0-4) |
91 | Tyler Legacy (2-2) | 89 | at *Dallas Skyline (0-5) |
92 | Schertz Clemens (2-3) | 107 | Open |
93 | Houston Strake Jesuit (1-3) | 61 | vs *Alief Hastings (0-4) |
94 | PSJA North (3-1) | 114 | vs *Edinburg North (2-3) |
95 | Garland Naaman Forest (1-1) | 83 | at *South Garland (0-5) |
96 | Langham Creek (1-3) | 99 | vs *Cypress Springs (1-3) |
97 | Houston Memorial (2-2) | 84 | vs *Houston Spring Woods (3-1) |
98 | Odessa Permian (3-2) | 51 | at *Wolfforth Frenship (4-1) |
99 | Tomball Memorial (2-3) | 71 | at *Klein Cain (4-1) |
100 | San Benito (4-0) | 106 | at *Brownsville Hanna (1-3) |
101 | Byron Nelson (3-2) | 81 | vs *Northwest Eaton (4-1) |
102 | Cypress Creek (2-2) | 129 | at *Cypress-Fairbanks (1-2) |
103 | Killeen Ellison (1-3) | 85 | vs *Killeen (2-2) |
104 | El Paso Eastlake (4-0) | 98 | vs *El Paso Pebble Hills (2-2) |
105 | Plano (1-3) | 88 | vs *Flower Mound Marcus (2-2) |
106 | Cypress Woods (2-2) | 105 | vs *Bridgeland (4-0) |
107 | Aldine Eisenhower (2-2) | 113 | at *Aldine Davis (0-4) |
108 | Klein (2-3) | 101 | Open |
109 | Waxahachie (4-1) | 103 | Open |
110 | El Paso Franklin (2-2) | 100 | at *El Paso Eastwood (2-2) |
111 | El Paso Eastwood (2-2) | 87 | vs *El Paso Franklin (2-2) |
112 | Lewisville Hebron (1-3) | 108 | at *Flower Mound (2-2) |
113 | Weslaco (3-0) | 116 | vs *Brownsville Rivera (2-2) |
114 | Klein Forest (4-1) | 97 | at *Tomball (5-0) |
115 | San Antonio Clark (2-3) | 127 | Open |
116 | Katy Seven Lakes (3-2) | 109 | at *Katy Taylor (1-4) |
117 | Midland (2-3) | 165 | Open |
118 | Grand Prairie (2-3) | 146 | vs *Arlington (1-4) |
119 | San Angelo Central (2-3) | 80 | at *Odessa (2-3) |
120 | Plano West (2-2) | 112 | vs *Coppell (2-2) |
121 | San Antonio Holmes (4-1) | 137 | Open |
122 | Alief Taylor (2-2) | 138 | vs *Alief Elsik (1-3) |
123 | Eagle Pass (3-2) | 126 | at *Laredo United (0-5) |
124 | Keller Timber Creek (1-3) | 122 | at *Keller Fossil Ridge (2-3) |
125 | Katy Morton Ranch (3-2) | 158 | Open |
126 | Arlington Bowie (1-4) | 124 | vs *Arlington Lamar (0-4) |
127 | Conroe (2-3) | 118 | Open |
128 | Fort Bend Bush (1-3) | 171 | at *Fort Bend Elkins (0-4) |
129 | Lakeview Centennial (3-2) | 130 | at *Garland (5-0) |
130 | Fort Bend Clements (4-1) | 121 | Open |
131 | San Antonio Warren (1-3) | 135 | at *San Antonio Taft (5-0) |
132 | Cedar Park Vista Ridge (2-2) | 132 | at *Austin Vandegrift (4-0) |
133 | San Antonio Harlan (2-3) | 139 | at *San Antonio O'Connor (0-5) |
134 | Arlington Lamar (0-4) | 134 | at *Arlington Bowie (1-4) |
135 | San Antonio Roosevelt (3-2) | 123 | at *San Antonio Brandeis (4-1) |
136 | Arlington (1-4) | 120 | at *Grand Prairie (2-3) |
137 | San Antonio East Central (3-2) | 150 | Open |
138 | San Antonio Marshall (4-1) | 131 | vs *San Antonio John Jay (3-1) |
139 | Keller Fossil Ridge (2-3) | 140 | vs *Keller Timber Creek (1-3) |
140 | Odessa (2-3) | 94 | vs *San Angelo Central (2-3) |
141 | Hutto (2-2) | 143 | at *Round Rock McNeil (1-3) |
142 | Mansfield (3-2) | 142 | Open |
143 | Clear Creek (1-4) | 141 | vs *Dickinson (3-2) |
144 | San Marcos (1-3) | 148 | at *Austin Westlake (4-0) |
145 | Killeen (2-2) | 144 | at *Killeen Ellison (1-3) |
146 | Clute Brazoswood (4-1) | 151 | Open |
147 | Hewitt Midway (0-5) | 125 | Open |
148 | Laredo United South (2-3) | 162 | at *Laredo Nixon (2-3) |
149 | El Paso Pebble Hills (2-2) | 169 | at *El Paso Eastlake (4-0) |
150 | Edinburg (3-2) | 188 | at *Edinburg Vela (5-0) |
151 | Mesquite Horn (1-3) | 184 | vs *Rockwall-Heath (4-1) |
152 | Fort Bend Elkins (0-4) | 156 | vs *Fort Bend Bush (1-3) |
153 | Channelview (2-3) | 174 | at *Pasadena (0-5) |
154 | Cypress Falls (1-3) | 155 | at *Cypress Ranch (2-1) |
155 | Arlington Sam Houston (3-2) | 128 | Open |
156 | San Antonio Churchill (0-4) | 147 | vs *San Antonio Johnson (5-0) |
157 | Weatherford (3-2) | 176 | Open |
158 | Plano East (1-3) | 159 | vs *Lewisville (4-0) |
159 | Conroe Oak Ridge (1-4) | 149 | Open |
160 | Dallas Skyline (0-5) | 167 | vs *Tyler Legacy (2-2) |
161 | Round Rock Stony Point (2-2) | 160 | at *RR Cedar Ridge (3-1) |
162 | Belton (2-2) | 173 | vs *Bryan (0-4) |
163 | Houston Heights (1-4) | 183 | vs *Houston Bellaire (1-4) |
164 | Spring DeKaney (0-4) | 157 | at *Aldine Nimitz (1-3) |
165 | Houston Westside (2-1) | 182 | vs *Houston Chavez (1-3) |
166 | Saginaw Boswell (1-3) | 154 | Open |
167 | El Paso Montwood (1-3) | 172 | vs *El Paso Coronado (1-3) |
168 | Keller Central (2-3) | 153 | Open |
169 | Bryan (0-4) | 145 | at *Belton (2-2) |
170 | Katy Taylor (1-4) | 136 | vs *Katy Seven Lakes (3-2) |
171 | Clear Lake (3-2) | 200 | vs *Clear Springs (2-2) |
172 | Laredo Alexander (2-3) | 166 | Open |
173 | Austin Akins (3-1) | 209 | vs *Austin High (2-2) |
174 | Mansfield Lake Ridge (0-5) | 178 | Open |
175 | Laredo United (0-5) | 163 | vs *Eagle Pass (3-2) |
176 | Mission (3-2) | 133 | vs *Pharr-San Juan-Alamo (3-1) |
177 | Brownsville Rivera (2-2) | 164 | at *Weslaco (3-0) |
178 | Alvin (3-1) | 177 | vs *Pearland (2-2) |
179 | Humble Kingwood (0-5) | 168 | at *Humble Atascocita (4-1) |
180 | Round Rock McNeil (1-3) | 179 | vs *Hutto (2-2) |
181 | Buda Hays Consolidated (1-3) | 119 | at *Lake Travis (3-1) |
182 | San Antonio John Jay (3-1) | 170 | at *San Antonio Marshall (4-1) |
183 | Humble (2-3) | 181 | at *Galena Park North Shore (4-1) |
184 | Brownsville Hanna (1-3) | 180 | vs *San Benito (4-0) |
185 | Edinburg North (2-3) | 175 | at *PSJA North (3-1) |
186 | Cypress Ridge (1-3) | 189 | vs *Houston Stratford (4-0) |
187 | Pasadena South Houston (2-3) | 198 | vs *Deer Park (3-2) |
188 | San Antonio Stevens (0-5) | 187 | at *San Antonio Brennan (4-0) |
189 | Fort Bend Dulles (2-3) | 152 | Open |
190 | El Paso Americas (0-4) | 196 | at *El Paso Socorro (1-3) |
191 | Pharr-San Juan-Alamo (3-1) | 195 | at *Mission (3-2) |
192 | Katy Mayde Creek (2-2) | 185 | at *Katy Cinco Ranch (3-2) |
193 | Clear Brook (2-2) | 161 | at *Clear Falls (4-1) |
194 | Wylie (1-4) | 207 | at *Garland Rowlett (1-4) |
195 | Aldine Davis (0-4) | 191 | vs *Aldine Eisenhower (2-2) |
196 | Los Fresnos (1-2) | 193 | vs *Donna North (1-2) |
197 | Cypress Springs (1-3) | 199 | at *Langham Creek (1-3) |
198 | Irving MacArthur (1-3) | 197 | vs *Irving Nimitz (2-2) |
199 | Aldine Nimitz (1-3) | 201 | vs *Spring DeKaney (0-4) |
200 | San Antonio O'Connor (0-5) | 203 | vs *San Antonio Harlan (2-3) |
201 | Austin Del Valle (0-4) | 202 | at *Austin Bowie (4-0) |
202 | Irving Nimitz (2-2) | 204 | at *Irving MacArthur (1-3) |
203 | Houston Bellaire (1-4) | 192 | at *Houston Heights (1-4) |
204 | Fort Worth Haltom (1-4) | 194 | Open |
205 | North Mesquite (1-4) | 186 | Open |
206 | North Garland (4-1) | 206 | vs *Garland Sachse (3-2) |
207 | Austin High (2-2) | 190 | at *Austin Akins (3-1) |
208 | Alief Hastings (0-4) | 205 | at *Houston Strake Jesuit (1-3) |
209 | Richardson Berkner (1-4) | 224 | vs *Richardson Pearce (0-4) |
210 | Hurst Bell (0-5) | 211 | Open |
211 | Garland Rowlett (1-4) | 208 | vs *Wylie (1-4) |
212 | Aldine MacArthur (1-3) | 212 | at *Aldine (0-4) |
213 | Richardson Pearce (0-4) | 219 | at *Richardson Berkner (1-4) |
214 | Fort Worth Chisholm Trail (3-2) | 231 | Open |
215 | Waco (0-5) | 222 | Open |
216 | Del Rio (1-3) | 215 | at *Laredo Johnson (1-4) |
217 | Houston Spring Woods (3-1) | 214 | at *Houston Memorial (2-2) |
218 | Round Rock Westwood (1-3) | 218 | vs *Round Rock (3-1) |
219 | Laredo Nixon (2-3) | 221 | vs *Laredo United South (2-3) |
220 | Copperas Cove (0-4) | 213 | at *Killeen Shoemaker (2-1) |
221 | Pasadena Memorial (1-3) | 220 | at *Pasadena Sam Rayburn (4-1) |
222 | Pasadena Sam Rayburn (4-1) | 210 | vs *Pasadena Memorial (1-3) |
223 | Alief Elsik (1-3) | 223 | at *Alief Taylor (2-2) |
224 | Houston Chavez (1-3) | 225 | at *Houston Westside (2-1) |
225 | Fort Bend Austin (0-5) | 216 | Open |
226 | San Antonio Lee (0-5) | 236 | at *San Antonio MacArthur (0-5) |
227 | El Paso Coronado (1-3) | 234 | at *El Paso Montwood (1-3) |
228 | La Joya (1-4) | 226 | Open |
229 | Fort Worth Paschal (2-3) | 217 | Open |
230 | San Antonio MacArthur (0-5) | 235 | vs *San Antonio Lee (0-5) |
231 | Richardson (1-3) | 230 | vs *Irving (1-3) |
232 | Donna North (1-2) | 232 | at *Los Fresnos (1-2) |
233 | Cypress Lakes (0-4) | 228 | at *Cypress Park (4-0) |
234 | Houston Westbury (1-4) | 229 | at *Houston Lamar (3-2) |
235 | El Paso Socorro (1-3) | 233 | vs *El Paso Americas (0-4) |
236 | Houston Sam Houston (2-2) | 237 | Open |
237 | Irving (1-3) | 227 | at *Richardson (1-3) |
238 | Laredo Johnson (1-4) | 238 | vs *Del Rio (1-3) |
239 | South San Antonio (0-5) | 239 | Open |
240 | Edinburg Economedes (1-4) | 240 | vs *La Joya Juarez-Lincoln (0-4) |
241 | Aldine (0-4) | 242 | vs *Aldine MacArthur (1-3) |
242 | Houston Northbrook (0-4) | 241 | vs *Jersey Village (4-0) |
243 | South Garland (0-5) | 243 | vs *Garland Naaman Forest (1-1) |
244 | Pasadena (0-5) | 244 | vs *Channelview (2-3) |
245 | La Joya Juarez-Lincoln (0-4) | 245 | at *Edinburg Economedes (1-4) |
CLASS 5A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Highland Park (3-1) | 1 | at *Sherman (3-2) |
2 | College Station (5-0) | 2 | Open |
3 | Colleyville Heritage (3-1) | 3 | at *Midlothian (2-2) |
4 | Amarillo Tascosa (4-1) | 4 | at *Lubbock (1-4) |
5 | Frisco Lone Star (3-1) | 6 | at *Frisco Reedy (2-3) |
6 | Denton Ryan (4-1) | 8 | at *Frisco Centennial (0-4) |
7 | Katy Paetow (4-0) | 7 | at *Houston Milby (0-5) |
8 | Longview (4-1) | 10 | vs *Wylie East (2-2) |
9 | CC Veterans Memorial (5-0) | 9 | vs *Corpus Christi Ray (1-3) |
10 | Manvel (3-2) | 5 | Open |
11 | Mansfield Summit (2-2) | 12 | at *Mansfield Legacy (0-4) |
12 | Fort Bend Hightower (3-1) | 19 | vs *Angleton (5-0) |
13 | Cedar Park (2-2) | 11 | vs *Pflugerville Hendrickson (1-3) |
14 | Port Arthur Memorial (3-1) | 13 | at *Baytown Goose Creek Memorial (1-3) |
15 | Lancaster (4-1) | 20 | Open |
16 | Pflugerville Weiss (3-1) | 14 | vs *Austin Anderson (2-2) |
17 | Magnolia (3-2) | 16 | vs *Conroe Caney Creek (1-3) |
18 | Dripping Springs (5-0) | 21 | Open |
19 | Buda Johnson (5-0) | 17 | Open |
20 | Magnolia West (5-0) | 18 | vs *Waller (2-1) |
21 | Frisco Wakeland (3-1) | 22 | vs *Frisco Heritage (2-3) |
22 | Richmond Foster (3-2) | 24 | vs *Rosenberg Terry (1-4) |
23 | Amarillo (4-1) | 23 | vs *Lubbock Monterey (3-2) |
24 | Azle (4-1) | 29 | Open |
25 | CC Flour Bluff (4-1) | 15 | vs *Gregory-Portland (2-3) |
26 | Fort Worth Brewer (4-1) | 27 | Open |
27 | Frisco Reedy (2-3) | 39 | vs *Frisco Lone Star (3-1) |
28 | Fort Worth Richland (3-1) | 28 | vs *Red Oak (1-3) |
29 | El Paso Del Valle (4-1) | 43 | vs El Paso Hanks (1-4) |
30 | Dallas Wilson (3-1) | 30 | at *Dallas Samuell (0-5) |
31 | Baytown Lee (4-0) | 25 | at *La Porte (0-4) |
32 | Lubbock Coronado (1-3) | 31 | at *Amarillo Palo Duro (4-1) |
33 | Justin Northwest (3-2) | 34 | Open |
34 | Midlothian (2-2) | 37 | vs *Colleyville Heritage (3-1) |
35 | Angleton (5-0) | 40 | at *Fort Bend Hightower (3-1) |
36 | Red Oak (1-3) | 33 | at *Fort Worth Richland (3-1) |
37 | Austin Anderson (2-2) | 46 | at *Pflugerville Weiss (3-1) |
38 | Abilene Cooper (3-2) | 41 | Open |
39 | Tyler (3-2) | 35 | Open |
40 | SA Veterans Memorial (3-2) | 36 | Open |
41 | Frisco Independence (1-3) | 26 | at *Denton (1-4) |
42 | Seguin (2-2) | 44 | at La Vernia (1-4) |
43 | New Braunfels Canyon (1-4) | 38 | Open |
44 | New Caney (3-1) | 45 | vs *Lufkin (2-3) |
45 | Pflugerville (3-1) | 32 | vs *Leander (2-2) |
46 | Gregory-Portland (2-3) | 49 | at *CC Flour Bluff (4-1) |
47 | Lufkin (2-3) | 42 | at *New Caney (3-1) |
48 | Georgetown (1-3) | 51 | at *Manor (3-1) |
49 | Victoria East (3-2) | 61 | at *Victoria West (2-2) |
50 | Lubbock Monterey (3-2) | 53 | at *Amarillo (4-1) |
51 | McAllen Memorial (4-1) | 52 | Open |
52 | Burleson Centennial (1-3) | 55 | vs *N. Richland Hills Birdville (2-2) |
53 | Manor (3-1) | 50 | vs *Georgetown (1-3) |
54 | Pflugerville Hendrickson (1-3) | 54 | at *Cedar Park (2-2) |
55 | Beaumont United (0-4) | 47 | vs *Galveston Ball (2-2) |
56 | McAllen Rowe (3-2) | 57 | Open |
57 | San Antonio Harlandale (4-1) | 59 | Open |
58 | San Antonio Brackenridge (4-1) | 69 | at *San Antonio Sam Houston (1-3) |
59 | Granbury (3-2) | 58 | Open |
60 | San Antonio Southside (2-3) | 62 | at *Eagle Pass Winn (3-2) |
61 | El Paso Chapin (3-2) | 73 | at Clint (2-3) |
62 | Baytown Sterling (3-1) | 77 | at *Friendswood (0-4) |
63 | N. Richland Hills Birdville (2-2) | 56 | at *Burleson Centennial (1-3) |
64 | San Antonio Lanier (4-0) | 64 | vs *San Antonio Edison (2-3) |
65 | Weslaco East (3-1) | 72 | Open |
66 | Victoria West (2-2) | 78 | vs *Victoria East (3-2) |
67 | West Mesquite (2-3) | 63 | at *McKinney North (1-4) |
68 | SA Southwest Legacy (3-1) | 65 | at *Laredo Martin (0-5) |
69 | San Antonio Southwest (3-2) | 67 | vs *Laredo Cigarroa (3-2) |
70 | Dallas Adams (3-1) | 60 | vs *Dallas Molina (1-4) |
71 | The Colony (2-3) | 68 | Open |
72 | Frisco Heritage (2-3) | 48 | at *Frisco Wakeland (3-1) |
73 | Mansfield Legacy (0-4) | 66 | vs *Mansfield Summit (2-2) |
74 | Sherman (3-2) | 80 | vs *Highland Park (3-1) |
75 | McKinney North (1-4) | 71 | vs *West Mesquite (2-3) |
76 | Dallas White (3-2) | 70 | vs *Dallas Sunset (3-1) |
77 | New Caney Porter (0-5) | 79 | vs *Cleveland (2-3) |
78 | Friendswood (0-4) | 83 | vs *Baytown Sterling (3-1) |
79 | Brownsville Veterans Memorial (3-2) | 75 | Open |
80 | McAllen (4-1) | 74 | Open |
81 | Leander (2-2) | 82 | at *Pflugerville (3-1) |
82 | Cleveland (2-3) | 81 | at *New Caney Porter (0-5) |
83 | Amarillo Palo Duro (4-1) | 85 | vs *Lubbock Coronado (1-3) |
84 | Rosenberg Terry (1-4) | 76 | at *Richmond Foster (3-2) |
85 | Crowley (0-5) | 84 | Open |
86 | El Paso El Dorado (2-3) | 95 | vs El Paso Parkland (1-4) |
87 | Denton (1-4) | 111 | vs *Frisco Independence (1-3) |
88 | Kyle Lehman (1-4) | 91 | Open |
89 | San Antonio McCollum (2-3) | 88 | Open |
90 | La Porte (0-4) | 92 | vs *Baytown Lee (4-0) |
91 | Amarillo Caprock (1-4) | 90 | Open |
92 | Wylie East (2-2) | 86 | at *Longview (4-1) |
93 | San Antonio Memorial (2-3) | 99 | vs *San Antonio Jefferson (0-4) |
94 | Waller (2-1) | 94 | at *Magnolia West (5-0) |
95 | San Antonio Edison (2-3) | 100 | at *San Antonio Lanier (4-0) |
96 | Eagle Pass Winn (3-2) | 97 | vs *San Antonio Southside (2-3) |
97 | Corpus Christi Moody (3-1) | 96 | at *Corpus Christi Carroll (0-5) |
98 | Galveston Ball (2-2) | 98 | at *Beaumont United (0-4) |
99 | San Antonio Highlands (1-3) | 87 | at *San Antonio Burbank (3-2) |
100 | Brownsville Pace (2-3) | 93 | Open |
101 | San Antonio Burbank (3-2) | 89 | vs *San Antonio Highlands (1-3) |
102 | Fort Bend Kempner (1-3) | 102 | at *Houston Wisdom (0-5) |
103 | Carrollton Smith (2-3) | 112 | vs *Carrollton Turner (2-3) |
104 | La Joya Palmview (2-3) | 105 | Open |
105 | Donna (1-3) | 113 | Open |
106 | Baytown Goose Creek Memorial (1-3) | 101 | vs *Port Arthur Memorial (3-1) |
107 | Frisco Centennial (0-4) | 110 | vs *Denton Ryan (4-1) |
108 | San Antonio Kennedy (2-3) | 107 | Open |
109 | Laredo Cigarroa (3-2) | 108 | at *San Antonio Southwest (3-2) |
110 | El Paso Bel Air (2-3) | 103 | vs Canutillo (4-1) |
111 | Conroe Caney Creek (1-3) | 116 | at *Magnolia (3-2) |
112 | San Antonio Sam Houston (1-3) | 106 | vs *San Antonio Brackenridge (4-1) |
113 | Corpus Christi King (0-5) | 109 | Open |
114 | Dallas Molina (1-4) | 104 | at *Dallas Adams (3-1) |
115 | Rio Grande City (2-3) | 117 | Open |
116 | FW Arlington Heights (1-4) | 114 | Open |
117 | Dallas Sunset (3-1) | 118 | at *Dallas White (3-2) |
118 | Corpus Christi Carroll (0-5) | 119 | vs *Corpus Christi Moody (3-1) |
119 | Brownsville Porter (1-4) | 120 | Open |
120 | Saginaw (1-4) | 115 | Open |
121 | Corpus Christi Ray (1-3) | 121 | at *CC Veterans Memorial (5-0) |
122 | San Antonio Jefferson (0-4) | 123 | at *San Antonio Memorial (2-3) |
123 | Brownsville Lopez (0-5) | 122 | Open |
124 | Lubbock (1-4) | 124 | vs *Amarillo Tascosa (4-1) |
125 | Carrollton Turner (2-3) | 126 | at *Carrollton Smith (2-3) |
126 | Houston Milby (0-5) | 125 | vs *Katy Paetow (4-0) |
127 | Dallas Samuell (0-5) | 127 | vs *Dallas Wilson (3-1) |
128 | Laredo Martin (0-5) | 128 | vs *SA Southwest Legacy (3-1) |
129 | Houston Wisdom (0-5) | 129 | vs *Fort Bend Kempner (1-3) |
CLASS 5A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Aledo (5-0) | 2 | Open |
2 | Lucas Lovejoy (4-0) | 1 | at *Prosper Rock Hill (2-3) |
3 | Fort Bend Marshall (5-0) | 3 | vs *Houston Sharpstown (1-3) |
4 | Dallas South Oak Cliff (3-1) | 5 | at *Mesquite Poteet (3-2) |
5 | Crosby (2-2) | 4 | at *Barbers Hill (2-2) |
6 | A&M Consolidated (4-1) | 7 | vs *Huntsville (2-2) |
7 | Ennis (5-0) | 6 | Open |
8 | Texarkana Texas (3-0) | 11 | at *Hallsville (0-4) |
9 | Liberty Hill (3-2) | 15 | vs *Austin Travis (0-2) |
10 | Nederland (4-0) | 12 | vs *Santa Fe (0-4) |
11 | Lubbock-Cooper (4-1) | 10 | Open |
12 | San Antonio Alamo Heights (5-0) | 18 | Open |
13 | Frisco (4-0) | 14 | vs *Frisco Liberty (5-0) |
14 | Denison (3-1) | 13 | at *Frisco Memorial (4-1) |
15 | Wichita Falls Rider (5-0) | 17 | Open |
16 | Barbers Hill (2-2) | 16 | vs *Crosby (2-2) |
17 | Huntsville (2-2) | 9 | at *A&M Consolidated (4-1) |
18 | Fulshear (4-1) | 33 | vs *Montgomery (4-0) |
19 | Mercedes (5-0) | 20 | vs *Edcouch-Elsa (1-4) |
20 | Montgomery (4-0) | 23 | at *Fulshear (4-1) |
21 | Bryan Rudder (4-0) | 27 | vs *Montgomery Lake Creek (4-1) |
22 | Burleson (3-2) | 22 | Open |
23 | Mansfield Timberview (2-3) | 25 | Open |
24 | Frisco Liberty (5-0) | 21 | at *Frisco (4-0) |
25 | Leander Rouse (3-1) | 30 | vs *Pflugerville Connally (2-2) |
26 | Canutillo (4-1) | 32 | at El Paso Bel Air (2-3) |
27 | Canyon Randall (3-2) | 41 | Open |
28 | Arlington Seguin (2-2) | 26 | Open |
29 | Grapevine (2-2) | 24 | vs *Fort Worth Polytechnic (1-3) |
30 | Marshall (2-2) | 43 | vs *Jacksonville (1-3) |
31 | Longview Pine Tree (2-2) | 19 | at *Nacogdoches (1-3) |
32 | Texas City (4-0) | 36 | at *Humble Kingwood Park (1-3) |
33 | Royse City (5-0) | 34 | Open |
34 | Brenham (2-2) | 28 | at *Georgetown East View (2-2) |
35 | Boerne Champion (4-1) | 8 | Open |
36 | Mesquite Poteet (3-2) | 37 | vs *Dallas South Oak Cliff (3-1) |
37 | Floresville (5-0) | 31 | Open |
38 | Frisco Memorial (4-1) | 42 | vs *Denison (3-1) |
39 | Port Neches-Groves (2-2) | 39 | at *Dayton (1-3) |
40 | Everman (2-3) | 38 | Open |
41 | Marble Falls (4-1) | 40 | vs *Austin McCallum (2-2) |
42 | Abilene Wylie (2-3) | 48 | Open |
43 | Georgetown East View (2-2) | 50 | vs *Brenham (2-2) |
44 | El Paso Andress (3-1) | 44 | vs *El Paso Austin (2-2) |
45 | Dallas Kimball (3-1) | 45 | Open |
46 | Dayton (1-3) | 47 | vs *Port Neches-Groves (2-2) |
47 | Prosper Rock Hill (2-3) | 53 | vs *Lucas Lovejoy (4-0) |
48 | El Paso Burges (3-2) | 46 | vs *El Paso Bowie (0-5) |
49 | Montgomery Lake Creek (4-1) | 29 | at *Bryan Rudder (4-0) |
50 | Forney (3-2) | 54 | Open |
51 | Mission Memorial (3-2) | 49 | vs *Mission Sharyland (3-1) |
52 | El Paso Parkland (1-4) | 35 | at El Paso El Dorado (2-3) |
53 | Crandall (4-1) | 57 | Open |
54 | Dallas Seagoville (4-1) | 56 | vs *Dallas Spruce (2-3) |
55 | Princeton (2-3) | 51 | at *Lake Dallas (3-2) |
56 | Corsicana (3-2) | 52 | Open |
57 | Dallas Hillcrest (2-2) | 55 | at *Dallas Conrad (2-3) |
58 | Nacogdoches (1-3) | 70 | vs *Longview Pine Tree (2-2) |
59 | Clint Horizon (2-3) | 71 | Open |
60 | Humble Kingwood Park (1-3) | 65 | vs *Texas City (4-0) |
61 | Fort Worth Wyatt (2-2) | 79 | vs *Fort Worth North Side (3-1) |
62 | Greenville (1-4) | 61 | Open |
63 | Mission Sharyland (3-1) | 72 | at *Mission Memorial (3-2) |
64 | Edcouch-Elsa (1-4) | 67 | at *Mercedes (5-0) |
65 | Lamar Consolidated (1-4) | 58 | Open |
66 | Austin McCallum (2-2) | 68 | at *Marble Falls (4-1) |
67 | Lake Dallas (3-2) | 73 | vs *Princeton (2-3) |
68 | Mount Pleasant (0-3) | 69 | vs *Whitehouse (0-4) |
69 | Cleburne (3-2) | 80 | Open |
70 | North Forney (1-4) | 59 | Open |
71 | Joshua (3-2) | 62 | Open |
72 | Fort Bend Willowridge (3-1) | 66 | at *Houston Austin (1-3) |
73 | Kerrville Tivy (0-5) | 74 | Open |
74 | Galena Park (3-2) | 60 | Open |
75 | El Paso Austin (2-2) | 64 | at *El Paso Andress (3-1) |
76 | Jacksonville (1-3) | 89 | at *Marshall (2-2) |
77 | Fort Worth North Side (3-1) | 77 | at *Fort Worth Wyatt (2-2) |
78 | Whitehouse (0-4) | 63 | at *Mount Pleasant (0-3) |
79 | Leander Glenn (0-4) | 78 | vs *Bastrop (0-4) |
80 | Castroville Medina Valley (1-4) | 82 | Open |
81 | Pflugerville Connally (2-2) | 81 | at *Leander Rouse (3-1) |
82 | Fort Worth Southwest (1-2) | 76 | vs *Carrollton Creekview (1-3) |
83 | Lockhart (2-3) | 83 | Open |
84 | Sulphur Springs (0-5) | 84 | Open |
85 | Sharyland Pioneer (3-1) | 88 | at *Roma (2-3) |
86 | Houston Sterling (2-3) | 93 | vs *Houston Waltrip (0-4) |
87 | Wichita Falls (1-4) | 85 | Open |
88 | El Paso Jefferson (3-2) | 87 | at *El Paso Irvin (2-3) |
89 | Frisco Lebanon Trail (1-4) | 91 | Open |
90 | Hallsville (0-4) | 75 | vs *Texarkana Texas (3-0) |
91 | El Paso Ysleta (3-2) | 86 | at El Paso (1-3) |
92 | Roma (2-3) | 92 | vs *Sharyland Pioneer (3-1) |
93 | Carrollton Creekview (1-3) | 96 | at *Fort Worth Southwest (1-2) |
94 | Houston Austin (1-3) | 95 | vs *Fort Bend Willowridge (3-1) |
95 | Houston Sharpstown (1-3) | 97 | at *Fort Bend Marshall (5-0) |
96 | Bastrop (0-4) | 90 | at *Leander Glenn (0-4) |
97 | Houston Waltrip (0-4) | 99 | at *Houston Sterling (2-3) |
98 | El Paso Irvin (2-3) | 94 | vs *El Paso Jefferson (3-2) |
99 | Dallas Spruce (2-3) | 109 | at *Dallas Seagoville (4-1) |
100 | Houston Madison (1-3) | 105 | vs *Houston Northside (0-5) |
101 | Plainview (1-4) | 101 | Open |
102 | Bastrop Cedar Creek (0-4) | 102 | vs *Elgin (0-4) |
103 | Elgin (0-4) | 100 | at *Bastrop Cedar Creek (0-4) |
104 | Waco University (0-5) | 98 | Open |
105 | Austin Northeast (2-2) | 106 | Open |
106 | El Paso (1-3) | 116 | vs El Paso Ysleta (3-2) |
107 | El Paso Bowie (0-5) | 110 | at *El Paso Burges (3-2) |
108 | PSJA Memorial (0-4) | 108 | at *Pharr Valley View (0-5) |
109 | Santa Fe (0-4) | 104 | at *Nederland (4-0) |
110 | Dallas Conrad (2-3) | 103 | vs *Dallas Hillcrest (2-2) |
111 | Austin Travis (0-2) | 111 | at *Liberty Hill (3-2) |
112 | El Paso Hanks (1-4) | 113 | at El Paso Del Valle (4-1) |
113 | PSJA Southwest (0-5) | 107 | Open |
114 | Austin Crockett (0-5) | 114 | vs *Austin Navarro (0-3) |
115 | Fort Worth South Hills (0-3) | 115 | vs *Fort Worth Trimble Tech (0-4) |
116 | Dallas Adamson (0-4) | 117 | vs *Dallas Jefferson (0-4) |
117 | Fort Worth Polytechnic (1-3) | 112 | at *Grapevine (2-2) |
118 | Austin Navarro (0-3) | 118 | at *Austin Crockett (0-5) |
119 | Pharr Valley View (0-5) | 119 | vs *PSJA Memorial (0-4) |
120 | Dallas Jefferson (0-4) | 121 | at *Dallas Adamson (0-4) |
121 | Houston Northside (0-5) | 120 | at *Houston Madison (1-3) |
122 | Fort Worth Trimble Tech (0-4) | 122 | at *Fort Worth South Hills (0-3) |
CLASS 4A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Argyle (4-0) | 1 | at *Melissa (3-2) |
2 | Melissa (3-2) | 4 | vs *Argyle (4-0) |
3 | Austin LBJ (5-0) | 3 | Open |
4 | Stephenville (5-0) | 2 | Open |
5 | El Campo (4-1) | 17 | Open |
6 | Waco La Vega (3-2) | 12 | Open |
7 | Kilgore (4-1) | 5 | Open |
8 | Midlothian Heritage (4-1) | 9 | Open |
9 | CC Calallen (4-0) | 7 | at San Antonio Cornerstone (2-3) |
10 | Paris (2-2) | 6 | at *Anna (4-1) |
11 | Tyler Chapel Hill (5-0) | 11 | at *Lindale (2-3) |
12 | Springtown (4-1) | 8 | Open |
13 | Kennedale (3-1) | 14 | at *Fort Worth Eastern Hills (2-2) |
14 | Huffman Hargrave (5-0) | 13 | Open |
15 | Boerne (3-2) | 15 | Open |
16 | Canyon (4-1) | 22 | at Levelland (1-4) |
17 | Lindale (2-3) | 16 | vs *Tyler Chapel Hill (5-0) |
18 | Little Cypress-Mauriceville (3-1) | 43 | vs Jasper (1-2) |
19 | Fischer Canyon Lake (2-2) | 18 | vs Blanco (2-3) |
20 | Stafford (2-3) | 21 | Open |
21 | Wichita Falls Hirschi (3-2) | 37 | Open |
22 | Decatur (2-3) | 20 | Open |
23 | Corpus Christi Miller (3-2) | 10 | Open |
24 | Port Lavaca Calhoun (2-2) | 24 | Open |
25 | Vidor (4-0) | 26 | Open |
26 | Pleasanton (4-1) | 29 | vs Kingsville King (1-4) |
27 | Lake Worth (5-0) | 27 | Open |
28 | Fredericksburg (3-2) | 23 | Open |
29 | El Paso Riverside (4-1) | 25 | vs Alpine (1-4) |
30 | Andrews (2-3) | 39 | at Hereford (3-2) |
31 | Henderson (3-1) | 30 | at *Athens (4-1) |
32 | Terrell (4-1) | 38 | Open |
33 | Livingston (4-1) | 28 | Open |
34 | Dumas (2-2) | 19 | Open |
35 | Lampasas (2-3) | 32 | Open |
36 | Pampa (4-1) | 34 | at Perryton (1-4) |
37 | Palestine (2-3) | 31 | vs *Mabank (4-1) |
38 | Kaufman (5-0) | 36 | at *Carrollton Ranchview (0-4) |
39 | Somerset (4-1) | 33 | at Hidalgo (2-2) |
40 | Fort Stockton (4-1) | 44 | vs Crane (4-1) |
41 | Beeville Jones (2-3) | 55 | Open |
42 | Alice (2-3) | 45 | Open |
43 | Lumberton (3-2) | 41 | Open |
44 | West Columbia (3-1) | 40 | Open |
45 | Needville (2-3) | 42 | Open |
46 | La Vernia (1-4) | 53 | vs Seguin (2-2) |
47 | Dallas Carter (3-1) | 57 | at *North Dallas (1-3) |
48 | Freeport Brazosport (1-3) | 49 | Open |
49 | Mabank (4-1) | 50 | at *Palestine (2-3) |
50 | Brownwood (2-3) | 46 | Open |
51 | Anna (4-1) | 47 | vs *Paris (2-2) |
52 | Splendora (3-1) | 52 | at Shepherd (2-2) |
53 | Athens (4-1) | 51 | vs *Henderson (3-1) |
54 | La Feria (3-1) | 35 | Open |
55 | Burnet (1-3) | 54 | vs Jarrell (2-2) |
56 | Fort Worth Western Hills (2-2) | 64 | vs *FW Carter-Riverside (1-3) |
57 | Big Spring (4-1) | 62 | vs Littlefield (3-2) |
58 | Hidalgo (2-2) | 59 | vs Somerset (4-1) |
59 | Dallas Lincoln (1-3) | 60 | at *Dallas Pinkston (0-4) |
60 | Houston Yates (2-2) | 48 | vs *Houston Wheatley (2-2) |
61 | Taylor (3-2) | 58 | Open |
62 | Zapata (3-2) | 65 | vs Uvalde (1-4) |
63 | Clint Mountain View (3-2) | 61 | vs Pecos (3-2) |
64 | Fort Worth Benbrook (1-3) | 78 | at *Fort Worth Castleberry (0-4) |
65 | Hereford (3-2) | 67 | vs Andrews (2-3) |
66 | Bay City (2-2) | 66 | Open |
67 | Alvarado (1-4) | 72 | Open |
68 | Gainesville (1-4) | 75 | Open |
69 | Houston Wheatley (2-2) | 80 | at *Houston Yates (2-2) |
70 | Fort Worth Dunbar (2-2) | 56 | at *FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) |
71 | Uvalde (1-4) | 68 | at Zapata (3-2) |
72 | RGC La Grulla (2-2) | 79 | Open |
73 | Fort Worth Eastern Hills (2-2) | 70 | vs *Kennedale (3-1) |
74 | Houston Furr (3-1) | 73 | at *Houston Washington (3-1) |
75 | CC Tuloso-Midway (1-4) | 63 | Open |
76 | Clint (2-3) | 69 | vs El Paso Chapin (3-2) |
77 | Waxahachie Life (1-4) | 71 | Open |
78 | Burkburnett (1-4) | 83 | Open |
79 | Houston North Forest (1-3) | 88 | at *Houston Kashmere (1-3) |
80 | Houston Kashmere (1-3) | 76 | vs *Houston North Forest (1-3) |
81 | Wilmer-Hutchins (0-3) | 77 | at *Dallas Roosevelt (2-3) |
82 | Dallas Roosevelt (2-3) | 74 | vs *Wilmer-Hutchins (0-3) |
83 | Houston Washington (3-1) | 81 | vs *Houston Furr (3-1) |
84 | San Angelo Lake View (1-4) | 87 | vs Fabens (1-4) |
85 | FW Carter-Riverside (1-3) | 85 | at *Fort Worth Western Hills (2-2) |
86 | Fort Worth Castleberry (0-4) | 84 | vs *Fort Worth Benbrook (1-3) |
87 | Fabens (1-4) | 86 | at San Angelo Lake View (1-4) |
88 | Houston Worthing (1-2) | 82 | at *Houston Scarborough (0-3) |
89 | Kingsville King (1-4) | 89 | at Pleasanton (4-1) |
90 | Dallas Pinkston (0-4) | 92 | vs *Dallas Lincoln (1-3) |
91 | North Dallas (1-3) | 91 | vs *Dallas Carter (3-1) |
92 | Carrollton Ranchview (0-4) | 90 | vs *Kaufman (5-0) |
93 | FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) | 93 | vs *Fort Worth Dunbar (2-2) |
94 | San Elizario (0-5) | 95 | vs Tornillo (0-4) |
95 | Houston Scarborough (0-3) | 94 | vs *Houston Worthing (1-2) |
CLASS 4A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Carthage (3-0) | 1 | vs Texarkana Pleasant Grove (1-3) |
2 | Celina (4-1) | 3 | Open |
3 | Gilmer (4-1) | 2 | Open |
4 | Bellville (5-0) | 4 | Open |
5 | Cuero (4-1) | 5 | Open |
6 | Glen Rose (4-1) | 7 | vs Mineral Wells (4-1) |
7 | China Spring (5-0) | 8 | Open |
8 | West Orange-Stark (3-1) | 6 | at *Hardin-Jefferson (1-3) |
9 | Aubrey (5-0) | 10 | at Godley (2-2) |
10 | Salado (3-2) | 12 | Open |
11 | Wimberley (3-2) | 9 | Open |
12 | Sinton (3-1) | 13 | at *Rockport-Fulton (4-0) |
13 | Geronimo Navarro (4-1) | 11 | Open |
14 | Rockport-Fulton (4-0) | 17 | vs *Sinton (3-1) |
15 | Van (5-0) | 14 | at Texarkana Liberty-Eylau (3-1) |
16 | Caddo Mills (4-1) | 16 | Open |
17 | Silsbee (1-3) | 15 | vs *Liberty (4-1) |
18 | Texarkana Pleasant Grove (1-3) | 18 | at Carthage (3-0) |
19 | Jasper (1-2) | 19 | at Little Cypress-Mauriceville (3-1) |
20 | Monahans (5-0) | 22 | at Seminole (2-3) |
21 | Navasota (2-3) | 20 | Open |
22 | Texarkana Liberty-Eylau (3-1) | 28 | vs Van (5-0) |
23 | Smithville (4-1) | 30 | Open |
24 | Iowa Park (2-3) | 24 | Open |
25 | Sealy (3-2) | 27 | Open |
26 | Godley (2-2) | 29 | vs Aubrey (5-0) |
27 | Orangefield (4-1) | 35 | Open |
28 | Hamshire-Fannett (3-2) | 31 | vs *Bridge City (2-2) |
29 | Waco Connally (1-3) | 26 | Open |
30 | Quinlan Ford (5-0) | 33 | Open |
31 | Lubbock Estacado (2-3) | 21 | vs Bushland (3-2) |
32 | Midland Greenwood (2-2) | 23 | at Graham (1-3) |
33 | La Grange (3-2) | 36 | Open |
34 | Sanger (3-2) | 37 | vs Vernon (1-4) |
35 | Devine (4-1) | 32 | Open |
36 | Liberty (4-1) | 46 | at *Silsbee (1-3) |
37 | Ingleside (4-0) | 47 | vs *Robstown (2-2) |
38 | Sweetwater (2-3) | 38 | vs Eastland (1-3) |
39 | Carrizo Springs (5-0) | 40 | Open |
40 | Snyder (4-1) | 45 | at Muleshoe (2-3) |
41 | Graham (1-3) | 25 | vs Midland Greenwood (2-2) |
42 | Nevada Community (3-2) | 39 | Open |
43 | Canton (3-2) | 49 | vs Hillsboro (3-2) |
44 | Gatesville (2-3) | 42 | Open |
45 | Sunnyvale (1-4) | 34 | Open |
46 | Rusk (5-0) | 41 | Open |
47 | Van Alstyne (4-1) | 48 | vs Bullard (0-5) |
48 | Raymondville (2-2) | 44 | at *Port Isabel (4-0) |
49 | Rio Hondo (2-2) | 43 | at *Corpus Christi West Oso (0-4) |
50 | Gonzales (2-3) | 57 | Open |
51 | Port Isabel (4-0) | 52 | vs *Raymondville (2-2) |
52 | Center (0-5) | 56 | Open |
53 | Hondo (0-3) | 54 | vs Comfort (1-4) |
54 | Perryton (1-4) | 53 | vs Pampa (4-1) |
55 | Giddings (1-4) | 62 | Open |
56 | Madisonville (2-3) | 60 | Open |
57 | Longview Spring Hill (3-2) | 63 | Open |
58 | Ferris (3-2) | 50 | vs Bridgeport (2-3) |
59 | La Marque (3-1) | 61 | Open |
60 | Mineral Wells (4-1) | 51 | at Glen Rose (4-1) |
61 | Bandera (4-1) | 66 | Open |
62 | Pittsburg (0-5) | 70 | Open |
63 | Sweeny (0-3) | 68 | Open |
64 | Krum (3-2) | 67 | vs Venus (0-3) |
65 | Jarrell (2-2) | 58 | at Burnet (1-3) |
66 | Hardin-Jefferson (1-3) | 55 | vs *West Orange-Stark (3-1) |
67 | Shepherd (2-2) | 65 | vs Splendora (3-1) |
68 | Brookshire Royal (3-2) | 59 | Open |
69 | Hillsboro (3-2) | 72 | at Canton (3-2) |
70 | Bridge City (2-2) | 71 | at *Hamshire-Fannett (3-2) |
71 | Seminole (2-3) | 73 | vs Monahans (5-0) |
72 | Pecos (3-2) | 64 | at Clint Mountain View (3-2) |
73 | San Antonio YMLA (2-3) | 79 | Open |
74 | Bridgeport (2-3) | 78 | at Ferris (3-2) |
75 | Farmersville (2-3) | 74 | Open |
76 | Vernon (1-4) | 69 | at Sanger (3-2) |
77 | Mexia (1-4) | 76 | at Fairfield (1-3) |
78 | Bullard (0-5) | 75 | at Van Alstyne (4-1) |
79 | Corpus Christi West Oso (0-4) | 77 | vs *Rio Hondo (2-2) |
80 | Brownsboro (1-4) | 81 | at Bullard Brook Hill (4-1) |
81 | Borger (1-4) | 80 | vs Ulysses, KS |
82 | Robstown (2-2) | 82 | at *Ingleside (4-0) |
83 | Robinson (1-4) | 84 | Open |
84 | Paris North Lamar (1-4) | 89 | Open |
85 | Wharton (0-5) | 83 | Open |
86 | Crystal City (0-5) | 86 | Open |
87 | Pearsall (0-5) | 85 | Open |
88 | Levelland (1-4) | 88 | vs Canyon (4-1) |
89 | Wills Point (0-5) | 87 | Open |
90 | Venus (0-3) | 90 | at Krum (3-2) |
91 | Manor New Tech (1-4) | 91 | Open |
92 | Austin Achieve (1-4) | 92 | Open |
CLASS 3A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Brock (4-0) | 1 | at *Paradise (4-0) |
2 | Tuscola Jim Ned (5-0) | 2 | Open |
3 | Lorena (3-2) | 4 | vs *Troy (0-4) |
4 | Yoakum (4-1) | 6 | Open |
5 | Hallettsville (4-1) | 5 | Open |
6 | West (5-0) | 7 | vs *Dallas Madison (2-3) |
7 | Mount Vernon (4-0) | 8 | vs *Commerce (1-3) |
8 | Tatum (4-1) | 3 | Open |
9 | Grandview (4-1) | 12 | vs *Dallas Life Oak Cliff (3-2) |
10 | Malakoff (2-3) | 9 | Open |
11 | Columbus (3-2) | 11 | Open |
12 | Vanderbilt Industrial (4-1) | 10 | vs *Aransas Pass (0-5) |
13 | Bushland (3-2) | 13 | at Lubbock Estacado (2-3) |
14 | Edna (3-2) | 14 | vs *Mathis (1-4) |
15 | Gladewater (2-2) | 26 | vs *New Boston (3-2) |
16 | Shallowater (2-2) | 15 | at Panhandle (0-4) |
17 | Early (5-0) | 19 | Open |
18 | Cameron Yoe (1-4) | 27 | vs *Rockdale (3-2) |
19 | Wall (2-1) | 17 | vs Shiner (5-0) |
20 | Little River Academy (4-1) | 16 | at *McGregor (2-3) |
21 | Winnsboro (2-2) | 18 | vs *Howe (0-4) |
22 | Corpus Christi London (4-0) | 30 | vs *Lyford (4-1) |
23 | Gladewater Sabine (3-2) | 25 | vs *Atlanta (0-5) |
24 | East Chambers (3-2) | 20 | Open |
25 | Pilot Point (2-2) | 23 | at *Bowie (2-2) |
26 | Mineola (2-2) | 24 | at *Bonham (2-2) |
27 | Lago Vista (2-2) | 21 | vs Austin LASA (1-3) |
28 | Llano (3-2) | 22 | vs Lake Belton (5-0) |
29 | Groesbeck (4-1) | 38 | Open |
30 | Pottsboro (1-2) | 34 | vs *Emory Rains (1-2) |
31 | Poteet (4-1) | 29 | at *Lytle (0-4) |
32 | Whitesboro (2-2) | 28 | vs *Boyd (0-4) |
33 | Marion (5-0) | 37 | at *Jourdanton (2-3) |
34 | Woodville (2-2) | 31 | vs *Kirbyville (2-1) |
35 | Anahuac (4-1) | 33 | at *Hardin (1-3) |
36 | Rockdale (3-2) | 39 | at *Cameron Yoe (1-4) |
37 | Orange Grove (2-2) | 32 | at *Palacios (1-4) |
38 | San Diego (4-0) | 35 | Open |
39 | Coldspring-Oakhurst (2-1) | 41 | at *Trinity (0-3) |
40 | Jourdanton (2-3) | 42 | vs *Marion (5-0) |
41 | Whitney (2-3) | 67 | vs *Dallas A+ Academy (1-3) |
42 | Blanco (2-3) | 45 | at Fischer Canyon Lake (2-2) |
43 | New Boston (3-2) | 36 | at *Gladewater (2-2) |
44 | Hitchcock (2-2) | 62 | at Katy Jordan (1-4) |
45 | Denver City (2-3) | 46 | Open |
46 | Paradise (4-0) | 44 | vs *Brock (4-0) |
47 | McGregor (2-3) | 40 | vs *Little River Academy (4-1) |
48 | Breckenridge (1-4) | 48 | Open |
49 | Universal City Randolph (2-2) | 50 | at *San Antonio Cole (3-2) |
50 | Diboll (2-3) | 53 | at *Huntington (1-4) |
51 | White Oak (4-1) | 63 | vs *Jefferson (3-1) |
52 | Boling (3-2) | 59 | Open |
53 | Lyford (4-1) | 47 | at *Corpus Christi London (4-0) |
54 | Goliad (3-2) | 49 | Open |
55 | Peaster (3-1) | 52 | vs *Ponder (3-1) |
56 | Jefferson (3-1) | 54 | at *White Oak (4-1) |
57 | Dalhart (1-4) | 57 | vs Stratford (4-1) |
58 | Littlefield (3-2) | 60 | at Big Spring (4-1) |
59 | Amarillo River Road (3-2) | 55 | at Stinnett West Texas (0-4) |
60 | Palestine Westwood (2-3) | 87 | Open |
61 | Maypearl (2-2) | 51 | Open |
62 | Crockett (2-3) | 61 | at *Elkhart (3-2) |
63 | Mathis (1-4) | 71 | at *Edna (3-2) |
64 | Ponder (3-1) | 66 | at *Peaster (3-1) |
65 | Dallas Life Oak Cliff (3-2) | 64 | at *Grandview (4-1) |
66 | Dallas Madison (2-3) | 43 | at *West (5-0) |
67 | Atlanta (0-5) | 56 | at *Gladewater Sabine (3-2) |
68 | Bowie (2-2) | 69 | vs *Pilot Point (2-2) |
69 | Kirbyville (2-1) | 70 | at *Woodville (2-2) |
70 | Bonham (2-2) | 89 | vs *Mineola (2-2) |
71 | Palacios (1-4) | 76 | vs *Orange Grove (2-2) |
72 | Eustace (4-1) | 72 | Open |
73 | Emory Rains (1-2) | 75 | at *Pottsboro (1-2) |
74 | Bishop (1-2) | 65 | at *Santa Gertrudis Academy (2-3) |
75 | Clyde (0-5) | 78 | Open |
76 | San Antonio Cole (3-2) | 74 | vs *Universal City Randolph (2-2) |
77 | Muleshoe (2-3) | 79 | vs Snyder (4-1) |
78 | Fairfield (1-3) | 80 | vs Mexia (1-4) |
79 | Kermit (1-4) | 77 | Open |
80 | Caldwell (2-3) | 68 | Open |
81 | Santa Gertrudis Academy (2-3) | 83 | vs *Bishop (1-2) |
82 | Teague (1-4) | 81 | Open |
83 | Slaton (1-4) | 85 | Open |
84 | Boyd (0-4) | 82 | at *Whitesboro (2-2) |
85 | Cotulla (1-4) | 84 | Open |
86 | Lamesa (3-2) | 88 | Open |
87 | Luling (1-3) | 94 | vs Schulenburg (2-3) |
88 | Elkhart (3-2) | 58 | vs *Crockett (2-3) |
89 | Comfort (1-4) | 86 | at Hondo (0-3) |
90 | Hardin (1-3) | 91 | vs *Anahuac (4-1) |
91 | Huntington (1-4) | 92 | vs *Diboll (2-3) |
92 | Buna (0-5) | 90 | at *Cleveland Tarkington (0-4) |
93 | Troy (0-4) | 95 | at *Lorena (3-2) |
94 | Commerce (1-3) | 73 | at *Mount Vernon (4-0) |
95 | Hempstead (0-4) | 97 | Open |
96 | Howe (0-4) | 96 | at *Winnsboro (2-2) |
97 | Brownfield (0-5) | 93 | Open |
98 | Trinity (0-3) | 98 | vs *Coldspring-Oakhurst (2-1) |
99 | Kemp (0-4) | 100 | Open |
100 | Lytle (0-4) | 99 | vs *Poteet (4-1) |
101 | Falfurrias (0-5) | 102 | vs *Progreso (0-4) |
102 | Aransas Pass (0-5) | 101 | at *Vanderbilt Industrial (4-1) |
103 | Cleveland Tarkington (0-4) | 103 | vs *Buna (0-5) |
104 | San Angelo TLCA (0-5) | 104 | Open |
105 | Dallas A+ Academy (1-3) | 105 | at *Whitney (2-3) |
106 | Progreso (0-4) | 106 | at *Falfurrias (0-5) |
CLASS 3A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Gunter (5-0) | 1 | at *Bells (3-2) |
2 | Franklin (5-0) | 2 | vs *Riesel (3-1) |
3 | Waskom (4-1) | 3 | Open |
4 | Newton (3-1) | 5 | vs *Anderson-Shiro (2-3) |
5 | Holliday (5-0) | 4 | Open |
6 | Childress (4-0) | 6 | at *Amarillo Highland Park (0-5) |
7 | New London West Rusk (5-0) | 7 | Open |
8 | Idalou (5-0) | 11 | Open |
9 | Canadian (3-1) | 8 | at *Spearman (3-2) |
10 | Poth (3-1) | 12 | vs *Dilley (4-1) |
11 | Elysian Fields (4-1) | 9 | vs *Harleton (1-3) |
12 | Abernathy (5-0) | 10 | Open |
13 | East Bernard (4-1) | 16 | Open |
14 | New Waverly (3-1) | 15 | at *Warren (3-1) |
15 | Rogers (3-2) | 20 | at *Clifton (0-5) |
16 | Spearman (3-2) | 14 | vs *Canadian (3-1) |
17 | Bells (3-2) | 21 | vs *Gunter (5-0) |
18 | Lubbock Roosevelt (5-0) | 19 | Open |
19 | Daingerfield (3-2) | 13 | Open |
20 | Friona (5-0) | 22 | Open |
21 | Gilmer Harmony (4-0) | 17 | at *Grand Saline (0-4) |
22 | Odem (5-0) | 23 | vs *Taft (4-1) |
23 | Leonard (3-1) | 18 | Open |
24 | Henrietta (4-1) | 28 | Open |
25 | Natalia (4-1) | 29 | vs *Stockdale (2-3) |
26 | Eastland (1-3) | 24 | at Sweetwater (2-3) |
27 | Paul Pewitt (1-3) | 25 | at *Hooks (2-3) |
28 | Ballinger (3-1) | 30 | Open |
29 | Hebbronville (4-0) | 32 | vs *Banquete (4-1) |
30 | Arp (3-2) | 34 | at *Troup (4-1) |
31 | Corrigan-Camden (4-1) | 27 | Open |
32 | Paris Chisum (4-0) | 31 | vs *Redwater (3-2) |
33 | Crane (4-1) | 26 | at Fort Stockton (4-1) |
34 | Hughes Springs (1-3) | 35 | at *Ore City (1-4) |
35 | Lexington (2-3) | 36 | Open |
36 | Hemphill (2-2) | 42 | vs *Kountze (3-2) |
37 | Dublin (4-1) | 43 | Open |
38 | Callisburg (5-0) | 37 | Open |
39 | Tidehaven (2-2) | 38 | Open |
40 | Taft (4-1) | 33 | at *Odem (5-0) |
41 | Sonora (2-3) | 41 | Open |
42 | Troup (4-1) | 40 | vs *Arp (3-2) |
43 | Hooks (2-3) | 48 | vs *Paul Pewitt (1-3) |
44 | Van Vleck (2-3) | 51 | Open |
45 | Blooming Grove (3-1) | 39 | at *Edgewood (3-2) |
46 | Palmer (2-1) | 49 | at *Corsicana Mildred (2-3) |
47 | Jacksboro (2-2) | 44 | Open |
48 | DeKalb (3-2) | 52 | vs *Pattonville Prairiland (3-2) |
49 | Stockdale (2-3) | 47 | at *Natalia (4-1) |
50 | Altair Rice Consolidated (2-3) | 46 | Open |
51 | Millsap (2-3) | 45 | Open |
52 | Tulia (4-1) | 66 | at *Dimmitt (2-3) |
53 | Wichita Falls City View (2-3) | 50 | Open |
54 | Florence (3-1) | 53 | at *Buffalo (1-4) |
55 | Harleton (1-3) | 54 | at *Elysian Fields (4-1) |
56 | Comanche (0-5) | 55 | Open |
57 | Banquete (4-1) | 60 | at *Hebbronville (4-0) |
58 | Kountze (3-2) | 57 | at *Hemphill (2-2) |
59 | Edgewood (3-2) | 77 | vs *Blooming Grove (3-1) |
60 | George West (0-4) | 64 | at *Nixon-Smiley (2-3) |
61 | Merkel (3-2) | 71 | Open |
62 | Alpine (1-4) | 70 | at El Paso Riverside (4-1) |
63 | Riesel (3-1) | 65 | at *Franklin (5-0) |
64 | Danbury (3-2) | 90 | Open |
65 | Redwater (3-2) | 56 | at *Paris Chisum (4-0) |
66 | Brady (2-2) | 62 | Open |
67 | Clifton (0-5) | 67 | vs *Rogers (3-2) |
68 | Skidmore-Tynan (3-1) | 58 | vs *Monte Alto (0-4) |
69 | Coahoma (2-3) | 59 | Open |
70 | Karnes City (1-4) | 61 | Open |
71 | Pattonville Prairiland (3-2) | 73 | at *DeKalb (3-2) |
72 | Warren (3-1) | 82 | vs *New Waverly (3-1) |
73 | Reagan County (3-2) | 69 | Open |
74 | Dilley (4-1) | 63 | at *Poth (3-1) |
75 | Buffalo (1-4) | 72 | vs *Florence (3-1) |
76 | Rice (1-3) | 76 | vs *Dallas Gateway Charter (1-3) |
77 | Sadler S&S Consolidated (1-4) | 85 | vs *Lone Oak (2-2) |
78 | Scurry-Rosser (2-3) | 68 | Open |
79 | Lone Oak (2-2) | 80 | at *Sadler S&S Consolidated (1-4) |
80 | Whitewright (1-4) | 84 | vs *Blue Ridge (1-4) |
81 | Dimmitt (2-3) | 78 | vs *Tulia (4-1) |
82 | Quitman (3-2) | 75 | vs *Winona (2-3) |
83 | Anderson-Shiro (2-3) | 74 | at *Newton (3-1) |
84 | Blue Ridge (1-4) | 79 | at *Whitewright (1-4) |
85 | Santa Rosa (1-4) | 83 | Open |
86 | Anthony (2-3) | 86 | vs Cobre, NM |
87 | Nixon-Smiley (2-3) | 87 | vs *George West (0-4) |
88 | Grand Saline (0-4) | 81 | vs *Gilmer Harmony (4-0) |
89 | Wallis Brazos (1-3) | 88 | vs Victoria St. Joseph (3-1) |
90 | Corsicana Mildred (2-3) | 91 | vs *Palmer (2-1) |
91 | Stanton (2-3) | 95 | Open |
92 | San Angelo Grape Creek (1-4) | 89 | Open |
93 | Queen City (2-3) | 92 | at *New Diana (0-5) |
94 | Ingram Moore (2-3) | 96 | Open |
95 | Winona (2-3) | 98 | at *Quitman (3-2) |
96 | Bangs (0-4) | 94 | Open |
97 | Valley View (0-4) | 93 | vs Wellington (2-2) |
98 | Dallas Gateway Charter (1-3) | 97 | at *Rice (1-3) |
99 | Ore City (1-4) | 99 | vs *Hughes Springs (1-3) |
100 | Monte Alto (0-4) | 101 | at *Skidmore-Tynan (3-1) |
101 | Nocona (1-3) | 102 | vs Maud (2-2) |
102 | New Diana (0-5) | 103 | vs *Queen City (2-3) |
103 | Amarillo Highland Park (0-5) | 100 | vs *Childress (4-0) |
104 | Odessa Compass Academy (0-5) | 104 | at Morton (2-2) |
105 | Tornillo (0-4) | 105 | at San Elizario (0-5) |
CLASS 2A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Refugio (5-0) | 1 | at Ganado (2-3) |
2 | Shiner (5-0) | 3 | at Wall (2-1) |
3 | Timpson (3-0) | 2 | Open |
4 | New Deal (4-1) | 4 | Open |
5 | Crawford (4-0) | 5 | at *Tolar (4-1) |
6 | Cisco (4-1) | 6 | Open |
7 | Hawley (5-0) | 7 | Open |
8 | Mason (4-1) | 8 | Open |
9 | Beckville (5-0) | 9 | vs *Hawkins (3-2) |
10 | Tolar (4-1) | 10 | vs *Crawford (4-0) |
11 | Forsan (5-0) | 11 | Open |
12 | Coleman (4-0) | 13 | Open |
13 | Joaquin (3-2) | 12 | Open |
14 | Bosqueville (3-2) | 15 | Open |
15 | Centerville (4-1) | 20 | vs *Jewett Leon (3-2) |
16 | Schulenburg (2-3) | 18 | at Luling (1-3) |
17 | Thorndale (4-1) | 26 | vs *Holland (3-2) |
18 | Garrison (2-2) | 19 | Open |
19 | Italy (3-2) | 17 | Open |
20 | Farwell (4-1) | 14 | Open |
21 | Ganado (2-3) | 16 | vs Refugio (5-0) |
22 | Collinsville (2-2) | 24 | vs Muenster (5-0) |
23 | Holland (3-2) | 30 | at *Thorndale (4-1) |
24 | Cooper (5-0) | 25 | Open |
25 | Rosebud-Lott (4-1) | 31 | at *Hearne (2-3) |
26 | Lindsay (2-3) | 21 | Open |
27 | Three Rivers (3-2) | 23 | vs Ben Bolt (2-2) |
28 | Thrall (3-2) | 22 | vs *Bruceville-Eddy (1-3) |
29 | Hearne (2-3) | 27 | vs *Rosebud-Lott (4-1) |
30 | Sundown (3-2) | 35 | Open |
31 | San Saba (0-5) | 29 | Open |
32 | Ozona (2-3) | 32 | Open |
33 | Panhandle (0-4) | 34 | vs Shallowater (2-2) |
34 | Shelbyville (3-2) | 40 | at Detroit (1-2) |
35 | Flatonia (2-2) | 33 | Open |
36 | Johnson City (4-1) | 36 | Open |
37 | Kenedy (4-1) | 38 | vs Riviera-Kaufer (1-1) |
38 | Premont (3-1) | 28 | at Freer (1-3) |
39 | Post (1-4) | 37 | Open |
40 | Hamilton (4-1) | 46 | vs *Valley Mills (2-3) |
41 | Marlin (3-2) | 55 | Open |
42 | Wolfe City (2-1) | 42 | vs *Bogata Rivercrest (2-3) |
43 | La Villa (3-2) | 39 | vs Harlingen Marine Military (4-0) |
44 | Goldthwaite (2-3) | 41 | Open |
45 | Harper (5-0) | 48 | Open |
46 | Price Carlisle (0-4) | 45 | at *Big Sandy (2-3) |
47 | Anson (2-3) | 43 | Open |
48 | Alto (2-1) | 53 | at *Grapeland (3-2) |
49 | Grapeland (3-2) | 54 | vs *Alto (2-1) |
50 | Celeste (2-2) | 51 | vs *Alba-Golden (3-2) |
51 | Rio Vista (2-2) | 47 | vs *Itasca (1-4) |
52 | Hawkins (3-2) | 49 | at *Beckville (5-0) |
53 | Normangee (2-3) | 44 | at *Groveton (0-4) |
54 | Winters (1-3) | 62 | Open |
55 | Valley Mills (2-3) | 52 | at *Hamilton (4-1) |
56 | Honey Grove (1-3) | 56 | at *Como-Pickton (2-3) |
57 | Olton (3-1) | 59 | at Smyer (0-5) |
58 | Tioga (2-3) | 58 | Open |
59 | San Augustine (1-4) | 50 | vs The Woodlands Christian (4-0) |
60 | Axtell (2-3) | 64 | Open |
61 | Stamford (2-3) | 57 | Open |
62 | Alba-Golden (3-2) | 60 | at *Celeste (2-2) |
63 | Freer (1-3) | 61 | vs Premont (3-1) |
64 | Alvord (2-2) | 63 | at Chico (0-5) |
65 | Bogata Rivercrest (2-3) | 66 | at *Wolfe City (2-1) |
66 | Jewett Leon (3-2) | 69 | at *Centerville (4-1) |
67 | Haskell (2-3) | 71 | Open |
68 | Dawson (1-4) | 78 | Open |
69 | Ben Bolt (2-2) | 67 | at Three Rivers (3-2) |
70 | Trenton (3-1) | 77 | Open |
71 | Frankston (3-2) | 76 | Open |
72 | Weimar (1-4) | 65 | at Bloomington (2-3) |
73 | Bruceville-Eddy (1-3) | 73 | at *Thrall (3-2) |
74 | Brackettville (1-2) | 80 | at La Pryor (0-3) |
75 | Colorado City (0-4) | 70 | Open |
76 | Hale Center (2-3) | 72 | Open |
77 | Floydada (1-4) | 74 | Open |
78 | Moody (2-3) | 68 | Open |
79 | Santa Maria (3-2) | 81 | vs SA South West Campus (1-4) |
80 | Sanford-Fritch (1-4) | 83 | Open |
81 | Bloomington (2-3) | 75 | vs Weimar (1-4) |
82 | Como-Pickton (2-3) | 79 | vs *Honey Grove (1-3) |
83 | Groveton (0-4) | 84 | vs *Normangee (2-3) |
84 | Big Sandy (2-3) | 82 | vs *Price Carlisle (0-4) |
85 | Stinnett West Texas (0-4) | 87 | vs Amarillo River Road (3-2) |
86 | DeLeon (0-5) | 85 | Open |
87 | Linden-Kildare (0-4) | 90 | vs *Gladewater Union Grove (0-3) |
88 | Itasca (1-4) | 86 | at *Rio Vista (2-2) |
89 | Cayuga (0-5) | 89 | Open |
90 | Gladewater Union Grove (0-3) | 91 | at *Linden-Kildare (0-4) |
91 | Center Point (2-3) | 88 | Open |
92 | Boys Ranch (0-4) | 92 | at Booker (1-3) |
93 | Kerens (1-4) | 93 | Open |
94 | Tahoka (0-5) | 94 | Open |
95 | Tom Bean (0-4) | 95 | Open |
96 | Riviera-Kaufer (1-1) | 96 | at Kenedy (4-1) |
CLASS 2A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Mart (5-0) | 1 | Open |
2 | Muenster (5-0) | 2 | at Collinsville (2-2) |
3 | Albany (4-0) | 3 | vs Olney (2-2) |
4 | Windthorst (5-0) | 4 | at Hamlin (0-5) |
5 | Wellington (2-2) | 7 | at Valley View (0-4) |
6 | Eldorado (4-0) | 6 | Open |
7 | Falls City (3-1) | 8 | at *Pettus (0-4) |
8 | Stratford (4-1) | 5 | at Dalhart (1-4) |
9 | Chilton (4-0) | 9 | Open |
10 | Vega (4-1) | 11 | vs Clarendon (5-0) |
11 | McCamey (3-1) | 10 | Open |
12 | Tenaha (3-2) | 13 | vs *Colmesneil (3-0) |
13 | Clarendon (5-0) | 12 | at Vega (4-1) |
14 | Burton (3-1) | 14 | at *Snook (1-4) |
15 | Christoval (4-1) | 15 | Open |
16 | Roscoe (4-1) | 19 | at Sudan (0-5) |
17 | Santo (5-0) | 20 | at Bovina (1-4) |
18 | Archer City (2-1) | 17 | vs Petrolia (5-0) |
19 | Ralls (3-2) | 21 | at New Home (3-2) |
20 | Yorktown (3-2) | 22 | vs *Woodsboro (1-3) |
21 | Granger (4-0) | 16 | Open |
22 | Maud (2-2) | 24 | at Nocona (1-3) |
23 | Gruver (4-0) | 26 | at Wheeler (3-2) |
24 | Wink (3-2) | 18 | Open |
25 | D'Hanis (3-1) | 25 | Open |
26 | Seymour (2-3) | 29 | Open |
27 | Lovelady (3-2) | 23 | Open |
28 | Petrolia (5-0) | 27 | at Archer City (2-1) |
29 | Lockney (4-1) | 30 | vs Memphis (1-4) |
30 | Pineland West Sabine (1-3) | 33 | at *Overton (0-5) |
31 | New Home (3-2) | 28 | vs Ralls (3-2) |
32 | Sunray (3-2) | 41 | at Shamrock (4-1) |
33 | Rocksprings (4-1) | 35 | Open |
34 | Ropesville Ropes (4-0) | 31 | at Crosbyton (3-2) |
35 | Shamrock (4-1) | 32 | vs Sunray (3-2) |
36 | Bruni (2-2) | 37 | Open |
37 | Seagraves (4-1) | 39 | Open |
38 | Olney (2-2) | 51 | at Albany (4-0) |
39 | Louise (3-2) | 45 | vs *Agua Dulce (0-4) |
40 | Colmesneil (3-0) | 38 | at *Tenaha (3-2) |
41 | Cross Plains (4-1) | 40 | Open |
42 | Wheeler (3-2) | 34 | vs Gruver (4-0) |
43 | Snook (1-4) | 43 | vs *Burton (3-1) |
44 | Somerville (2-3) | 50 | vs *Iola (1-3) |
45 | Cushing (2-1) | 44 | vs *Mount Enterprise (1-1) |
46 | Bremond (1-4) | 42 | Open |
47 | Quanah (0-5) | 52 | Open |
48 | Simms Bowie (2-2) | 48 | Open |
49 | Deweyville (1-2) | 49 | vs League City Bay Area Christian (4-1) |
50 | Quinlan Boles (3-2) | 56 | Open |
51 | Wortham (3-2) | 36 | Open |
52 | Evadale (3-2) | 53 | Open |
53 | Junction (3-2) | 54 | Open |
54 | Hull-Daisetta (2-2) | 68 | Open |
55 | Hico (2-3) | 46 | vs Frost (2-2) |
56 | Iola (1-3) | 58 | at *Somerville (2-3) |
57 | Mount Enterprise (1-1) | 78 | at *Cushing (2-1) |
58 | Hubbard (3-2) | 47 | Open |
59 | Hamlin (0-5) | 55 | vs Windthorst (5-0) |
60 | Milano (2-3) | 57 | at *Bartlett (2-3) |
61 | Miles (1-4) | 64 | Open |
62 | Booker (1-3) | 62 | vs Boys Ranch (0-4) |
63 | Smyer (0-5) | 71 | vs Olton (3-1) |
64 | Detroit (1-2) | 63 | vs Shelbyville (3-2) |
65 | Charlotte (1-3) | 65 | Open |
66 | Bovina (1-4) | 60 | vs Santo (5-0) |
67 | Crosbyton (3-2) | 75 | vs Ropesville Ropes (4-0) |
68 | Burkeville (3-1) | 59 | vs Saratoga West Hardin (0-4) |
69 | Benavides (0-4) | 69 | Open |
70 | Sudan (0-5) | 61 | vs Roscoe (4-1) |
71 | Morton (2-2) | 73 | vs Odessa Compass Academy (0-5) |
72 | Electra (3-2) | 67 | Open |
73 | Clarksville (2-3) | 77 | Open |
74 | Cumby (0-3) | 66 | Open |
75 | Menard (1-4) | 70 | Open |
76 | Plains (2-3) | 74 | Open |
77 | La Pryor (0-3) | 72 | vs Brackettville (1-2) |
78 | Woodsboro (1-3) | 79 | at *Yorktown (3-2) |
79 | Agua Dulce (0-4) | 76 | at *Louise (3-2) |
80 | Frost (2-2) | 82 | at Hico (2-3) |
81 | Runge (0-4) | 80 | Open |
82 | Bartlett (2-3) | 85 | vs *Milano (2-3) |
83 | Sabine Pass (0-0) | 83 | Open |
84 | Sabinal (0-5) | 81 | Open |
85 | Era (0-5) | 86 | vs Dallas Inspired Vision (0-5) |
86 | Memphis (1-4) | 84 | at Lockney (4-1) |
87 | Pettus (0-4) | 87 | vs *Falls City (3-1) |
88 | Chico (0-5) | 88 | vs Alvord (2-2) |
89 | Overton (0-5) | 90 | vs *Pineland West Sabine (1-3) |
90 | High Island (0-1-1) | 91 | Open |
91 | Iraan (1-3) | 89 | Open |
92 | Munday (0-5) | 93 | Open |
93 | Meridian (0-5) | 92 | vs Waco Texas Wind (1-3) |
CLASS 1A DIVISION I
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | May (5-0) | 1 | vs Newcastle (3-1) |
2 | Water Valley (5-0) | 2 | vs Roscoe Highland (3-2) |
3 | Sterling City (4-1) | 4 | vs Eden (3-1) |
4 | Springlake-Earth (4-1) | 5 | vs Crowell (0-4) |
5 | Jonesboro (5-0) | 6 | vs Turkey Valley (3-2) |
6 | Rankin (4-1) | 3 | vs Nueces Canyon (0-4) |
7 | Westbrook (2-3) | 7 | at Garden City (3-2) |
8 | Garden City (3-2) | 9 | vs Westbrook (2-3) |
9 | Abbott (5-0) | 8 | at Blum (1-4) |
10 | Ira (3-1) | 13 | vs Loraine (3-2) |
11 | Happy (3-2) | 10 | at Meadow (1-4) |
12 | Paducah (3-2) | 11 | vs Anton (4-0) |
13 | Spur (4-1) | 12 | vs Whiteface (4-1) |
14 | Lometa (4-0) | 17 | vs Iredell (1-2) |
15 | Irion County (4-1) | 15 | vs Blackwell (1-4) |
16 | Hermleigh (5-0) | 18 | vs Bronte (1-4) |
17 | Coolidge (3-2) | 23 | Open |
18 | Leakey (2-2) | 14 | Open |
19 | Saint Jo (2-2) | 20 | vs Gilmer Union Hill (2-3) |
20 | Borden County (0-5) | 19 | vs Morgan (0-4) |
21 | Gorman (3-1) | 25 | vs Perrin-Whitt (2-3) |
22 | Baird (3-0) | 24 | at Lueders-Avoca (0-3) |
23 | Knox City (1-4) | 31 | at Aspermont (2-3) |
24 | Eden (3-1) | 29 | at Sterling City (4-1) |
25 | Imperial Buena Vista (3-2) | 21 | vs Sanderson (2-3) |
26 | Turkey Valley (3-2) | 16 | at Jonesboro (5-0) |
27 | Santa Anna (5-0) | 35 | vs Valera Panther Creek (2-2) |
28 | Roby (3-1) | 27 | at Jayton (5-0) |
29 | Avalon (2-3) | 22 | vs Gholson (0-5) |
30 | Lingleville (3-1) | 30 | vs Walnut Springs (2-3) |
31 | Van Horn (3-2) | 26 | at Grandfalls-Royalty (3-2) |
32 | Evant (4-1) | 34 | at Blanket (4-1) |
33 | Roscoe Highland (3-2) | 28 | at Water Valley (5-0) |
34 | White Deer (1-4) | 32 | at Nazareth (3-2) |
35 | Blum (1-4) | 33 | vs Abbott (5-0) |
36 | Nazareth (3-2) | 43 | vs White Deer (1-4) |
37 | Bynum (4-1) | 36 | vs Cranfills Gap (2-3) |
38 | Gilmer Union Hill (2-3) | 37 | at Saint Jo (2-2) |
39 | Rotan (5-0) | 42 | vs Ranger (1-4) |
40 | Newcastle (3-1) | 45 | at May (5-0) |
41 | Fort Davis (4-1) | 38 | at Balmorhea (3-1) |
42 | Perrin-Whitt (2-3) | 40 | at Gorman (3-1) |
43 | Leverett's Chapel (1-1) | 46 | at Oakwood (3-1) |
44 | Crowell (0-4) | 41 | at Springlake-Earth (4-1) |
45 | Medina (1-3) | 39 | at Austin St. Stephen's (4-0) |
46 | O'Donnell (0-5) | 44 | Open |
47 | Covington (2-3) | 55 | vs Penelope (1-3) |
48 | Whiteface (4-1) | 47 | at Spur (4-1) |
49 | Kress (1-3) | 48 | at Lazbuddie (1-4) |
50 | McLean (4-1) | 50 | Open |
51 | McDade (3-1) | 54 | Open |
52 | Petersburg (0-5) | 52 | at Motley County (5-0) |
53 | Lenorah Grady (1-4) | 49 | at Robert Lee (1-4) |
54 | Aquilla (1-3) | 51 | vs Three Way (3-2) |
55 | Aspermont (2-3) | 56 | vs Knox City (1-4) |
56 | Meadow (1-4) | 60 | vs Happy (3-2) |
57 | Bryson (1-4) | 53 | at Jonesboro JV |
58 | Milford (1-3) | 57 | at FW THESA H/School (4-1) |
59 | Claude (2-3) | 62 | vs Amherst (2-2) |
60 | Veribest (3-2) | 68 | vs Olfen (0-4) |
61 | Nueces Canyon (0-4) | 61 | at Rankin (4-1) |
62 | Campbell (2-3) | 58 | vs Longview Christian Heritage (3-1) |
63 | Penelope (1-3) | 59 | at Covington (2-3) |
64 | Paint Rock (4-1) | 64 | vs Midland TLCA (2-3) |
65 | Midland TLCA (2-3) | 66 | at Paint Rock (4-1) |
66 | Robert Lee (1-4) | 65 | vs Lenorah Grady (1-4) |
67 | Fruitvale (0-4) | 63 | vs Tyler HEAT (1-3) |
68 | Marfa (0-3) | 67 | vs Permian Basin Athletics CO-OP (2-2) |
69 | Bronte (1-4) | 69 | at Hermleigh (5-0) |
70 | Vernon Northside (0-5) | 70 | at Forestburg (0-3) |
71 | Zephyr (0-5) | 72 | at Cherokee (2-2) |
72 | Prairie Lea (2-3) | 73 | Open |
73 | Lorenzo (0-3) | 71 | at Loop (5-0) |
74 | Wellman-Union (0-4) | 74 | at Hart (0-5) |
75 | Savoy (1-3) | 75 | vs Greenville Christian (2-2) |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Motley County (5-0) | 1 | vs Petersburg (0-5) |
2 | Strawn (5-0) | 2 | at FW Covenant Classical (3-1) |
3 | Balmorhea (3-1) | 3 | vs Fort Davis (4-1) |
4 | Follett (5-0) | 4 | vs Silverton (2-3) |
5 | Lamesa Klondike (5-0) | 6 | at Whitharral (4-1) |
6 | Calvert (1-1) | 5 | at Bryan St. Joseph (4-1) |
7 | Anton (4-0) | 8 | at Paducah (3-2) |
8 | Jayton (5-0) | 7 | vs Roby (3-1) |
9 | Throckmorton (5-0) | 9 | vs Rule (3-0) |
10 | Richland Springs (3-1) | 10 | vs San Antonio FEAST Homesch. (3-1) |
11 | Gordon (3-1) | 11 | vs Keene (1-4) |
12 | Oakwood (3-1) | 14 | vs Leverett's Chapel (1-1) |
13 | Benjamin (5-0) | 12 | vs Afton Patton Springs (1-4) |
14 | Groom (3-2) | 15 | at Miami (2-3) |
15 | Oglesby (5-0) | 16 | vs Waco Live Oak (5-0) |
16 | Whitharral (4-1) | 18 | vs Lamesa Klondike (5-0) |
17 | Rochelle (4-1) | 13 | vs Gustine (0-5) |
18 | Loraine (3-2) | 17 | at Ira (3-1) |
19 | Wildorado (4-1) | 20 | Open |
20 | Ladonia Fannindel (3-1) | 19 | vs Mesquite Founders Classical (2-1) |
21 | Dime Box (0-0) | 21 | Open |
22 | Rule (3-0) | 22 | at Throckmorton (5-0) |
23 | Bowie Gold-burg (4-1) | 24 | at Woodson (2-1) |
24 | Blackwell (1-4) | 26 | at Irion County (4-1) |
25 | Cherokee (2-2) | 32 | vs Zephyr (0-5) |
26 | Miami (2-3) | 43 | vs Groom (3-2) |
27 | Amherst (2-2) | 25 | at Claude (2-3) |
28 | Loop (5-0) | 27 | vs Lorenzo (0-3) |
29 | Hedley (5-0) | 29 | at Guthrie (4-1) |
30 | Bluff Dale (3-1) | 31 | vs Brookesmith (1-4) |
31 | Sanderson (2-3) | 30 | at Imperial Buena Vista (3-2) |
32 | Blanket (4-1) | 35 | vs Evant (4-1) |
33 | Cranfills Gap (2-3) | 23 | at Bynum (4-1) |
34 | Sierra Blanca (2-2) | 34 | vs Fort Hancock (1-2) |
35 | Guthrie (4-1) | 39 | vs Hedley (5-0) |
36 | Mullin (3-0) | 33 | vs Kopperl (0-2) |
37 | Haskell Paint Creek (4-0) | 55 | vs Trent (1-4) |
38 | Grandfalls-Royalty (3-2) | 38 | vs Van Horn (3-2) |
39 | Walnut Springs (2-3) | 28 | at Lingleville (3-1) |
40 | Three Way (3-2) | 37 | at Aquilla (1-3) |
41 | Sidney (1-4) | 44 | Open |
42 | Morgan (0-4) | 42 | at Borden County (0-5) |
43 | Brookesmith (1-4) | 40 | at Bluff Dale (3-1) |
44 | Ackerly Sands (2-3) | 51 | vs Southland (1-3) |
45 | Woodson (2-1) | 45 | vs Bowie Gold-burg (4-1) |
46 | Rising Star (3-2) | 52 | at Eagle Christian Academy (1-4) |
47 | Mount Calm (3-2) | 41 | vs Lohn (0-4) |
48 | Lazbuddie (1-4) | 47 | vs Kress (1-3) |
49 | Afton Patton Springs (1-4) | 50 | at Benjamin (5-0) |
50 | Lefors (0-3) | 53 | vs Turkey Valley JV |
51 | Apple Springs (1-3) | 65 | at Tyler Kings Academy (0-3) |
52 | Lueders-Avoca (0-3) | 54 | vs Baird (3-0) |
53 | Silverton (2-3) | 36 | at Follett (5-0) |
54 | Trinidad (0-5) | 49 | Open |
55 | Gustine (0-5) | 56 | at Rochelle (4-1) |
56 | Iredell (1-2) | 48 | at Lometa (4-0) |
57 | Chester (0-4) | 58 | at Houston Mount Carmel (0-4) |
58 | Wilson (0-5) | 59 | vs Cotton Center (1-3) |
59 | Hart (0-5) | 62 | vs Wellman-Union (0-4) |
60 | Southland (1-3) | 63 | at Ackerly Sands (2-3) |
61 | Moran (0-4) | 64 | Open |
62 | Chillicothe (1-4) | 61 | Open |
63 | Valera Panther Creek (2-2) | 46 | at Santa Anna (5-0) |
64 | Forestburg (0-3) | 67 | vs Vernon Northside (0-5) |
65 | Trent (1-4) | 66 | at Haskell Paint Creek (4-0) |
66 | Buckholts (1-4) | 70 | vs Bryan Christian Homeschool (2-3) |
67 | Dell City (0-3) | 60 | Open |
68 | Cotton Center (1-3) | 68 | at Wilson (0-5) |
69 | Kopperl (0-2) | 71 | at Mullin (3-0) |
70 | Lohn (0-4) | 69 | at Mount Calm (3-2) |
71 | Abilene TLCA (0-5) | 72 | vs Newmann Mansfield HS |
72 | Olfen (0-4) | 74 | at Veribest (3-2) |
73 | Harrold (0-2) | 57 | at Darrouzett (0-5) |
74 | Darrouzett (0-5) | 73 | vs Harrold (0-2) |
PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Austin Regents School (4-0) | 1 | at *San Antonio St. Anthony's (0-3) |
2 | Fort Worth Nolan Catholic (3-2) | 2 | Open |
3 | Dallas Parish Episcopal (4-1) | 3 | Open |
4 | Grapevine Faith Christian (5-0) | 7 | Open |
5 | Dallas Plano Prestonwood (4-1) | 8 | Open |
6 | San Antonio Cornerstone (2-3) | 4 | vs CC Calallen (4-0) |
7 | Houston Second Baptist (4-1) | 5 | Open |
8 | Episcopal School of Dallas (5-0) | 9 | at *Bellaire Episcopal (1-3) |
9 | Dallas Christian School (4-1) | 16 | vs Fort Worth Christian (0-4) |
10 | Midland Christian (3-2) | 10 | Open |
11 | San Antonio Central Catholic (4-1) | 11 | vs *Houston St. Thomas (4-1) |
12 | Fort Worth All Saints Episcopal (2-2) | 18 | Open |
13 | Houston St. Thomas (4-1) | 12 | at *San Antonio Central Catholic (4-1) |
14 | Addison Trinity Christian (3-2) | 17 | vs Frisco Legacy Christian (1-4) |
15 | The Woodlands Christian (4-0) | 14 | at San Augustine (1-4) |
16 | Shiner St. Paul (3-1) | 20 | at Houston Lutheran North (0-4) |
17 | Houston St. John's (4-0) | 15 | at *Houston Christian (2-3) |
18 | Arlington Grace Prep (4-0) | 21 | vs *Tyler All Saints (1-2) |
19 | Houston Kinkaid (4-1) | 6 | vs *Dallas St. Mark's (4-0) |
20 | Lubbock Trinity Christian (3-2) | 41 | Open |
21 | Cypress Community Christian (3-2) | 24 | Open |
22 | Fort Worth Southwest Christian (3-2) | 22 | Open |
23 | The Woodlands John Cooper (3-2) | 28 | vs *Arlington Oakridge (1-4) |
24 | Arlington Pantego Christian (5-0) | 26 | at *Dallas First Baptist Academy (3-1) |
25 | Colleyville Covenant Christian (3-2) | 13 | vs *Weatherford Christian (3-2) |
26 | Fort Bend Christian (2-3) | 19 | Open |
27 | Tomball Christian H/School (4-1) | 29 | vs Bryan Brazos Christian (3-1) |
28 | Dallas Bishop Lynch (2-3) | 27 | Open |
29 | Argyle Liberty Christian (1-3) | 23 | vs Pulaski Academy, AR |
30 | Austin St. Michael's (2-2) | 30 | vs *CC John Paul II (1-3) |
31 | Dallas St. Mark's (4-0) | 32 | at *Houston Kinkaid (4-1) |
32 | Bryan Brazos Christian (3-1) | 37 | at Tomball Christian H/School (4-1) |
33 | Bellaire Episcopal (1-3) | 33 | vs *Episcopal School of Dallas (5-0) |
34 | Houston St. Pius X (2-2) | 25 | vs *Katy St. John XXIII (1-4) |
35 | Lubbock Christian (5-0) | 39 | vs Eunice, NM |
36 | Houston Lutheran South (3-1) | 45 | at Hallettsville Sacred Heart (3-1) |
37 | League City Bay Area Christian (4-1) | 35 | at Deweyville (1-2) |
38 | San Antonio Holy Cross (2-2) | 31 | at San Antonio Davenport (3-2) |
39 | Nike Dallas FC (3-1) | 38 | at Cedar Hill Trinity HS |
40 | Hallettsville Sacred Heart (3-1) | 40 | vs Houston Lutheran South (3-1) |
41 | Plano John Paul II (1-3) | 34 | Open |
42 | Bullard Brook Hill (4-1) | 42 | vs Brownsboro (1-4) |
43 | San Antonio Antonian Prep (2-2) | 43 | at *San Antonio Christian (1-2) |
44 | Lake Belton (5-0) | 36 | at Llano (3-2) |
45 | Fort Worth Country Day (1-3) | 44 | at *Irving Cistercian Prep (2-3) |
46 | CC John Paul II (1-3) | 59 | at *Austin St. Michael's (2-2) |
47 | Fort Worth Christian (0-4) | 51 | at Dallas Christian School (4-1) |
48 | Tyler Grace Community (1-4) | 47 | at Beaumont Msgr. Kelly (3-2) |
49 | Tomball Concordia Lutheran (1-4) | 63 | Open |
50 | Irving Cistercian Prep (2-3) | 58 | vs *Fort Worth Country Day (1-3) |
51 | SA Texas Military Institute (5-0) | 53 | Open |
52 | Fort Worth Trinity Valley (1-4) | 48 | at *Oklahoma City (Okl.) Casady (2-2) |
53 | Austin Brentwood Christian (3-1) | 55 | at *Brownsville St. Joseph (2-2) |
54 | Tomball Rosehill Christian (1-3) | 46 | Open |
55 | San Antonio Davenport (3-2) | 50 | vs San Antonio Holy Cross (2-2) |
56 | Fort Worth Lake Country (1-3) | 49 | vs *Fort Worth Temple Christian (1-3) |
57 | Arlington Oakridge (1-4) | 57 | at *The Woodlands John Cooper (3-2) |
58 | Muenster Sacred Heart (2-3) | 64 | vs *Willow Park Trinity Christian (2-2) |
59 | Boerne Geneva School (1-3) | 52 | at *Austin Hyde Park Baptist (0-3) |
60 | Cedar Hill Newman (2-3) | 56 | at Arlington Newman (0-4) |
61 | Dallas Bishop Dunne (4-1) | 61 | vs Houston Legacy (0-4) |
62 | Weatherford Christian (3-2) | 60 | at *Colleyville Covenant Christian (3-2) |
63 | Katy St. John XXIII (1-4) | 62 | at *Houston St. Pius X (2-2) |
64 | Frisco Legacy Christian (1-4) | 70 | at Addison Trinity Christian (3-2) |
65 | Temple Central Texas Chr. (2-2) | 65 | vs Austin St. Dominic Savio (1-4) |
66 | Houston Christian (2-3) | 54 | vs *Houston St. John's (4-0) |
67 | Houston Northland Christian (3-1) | 72 | vs Houston Cristo Rey Jesuit (0-2) |
68 | Harlingen Marine Military (4-0) | 77 | at La Villa (3-2) |
69 | Beaumont Msgr. Kelly (3-2) | 68 | vs Tyler Grace Community (1-4) |
70 | Houston Lutheran North (0-4) | 67 | vs Shiner St. Paul (3-1) |
71 | Willow Park Trinity Christian (2-2) | 66 | at *Muenster Sacred Heart (2-3) |
72 | Dallas Covenant (1-3) | 74 | vs *Waco Reicher (0-5) |
73 | DasCHE (3-1) | 73 | at Tulsa NOAH, OK |
74 | Katy Jordan (1-4) | 78 | vs Hitchcock (2-2) |
75 | Houston Legacy (0-4) | 75 | at Dallas Bishop Dunne (4-1) |
76 | Flower Mound Coram Deo (2-2) | 76 | at Dallas Greenhill Prep (0-4) |
77 | Oklahoma City (Okl.) Casady (2-2) | 69 | vs *Fort Worth Trinity Valley (1-4) |
78 | Magnolia Legacy Prep (0-3) | 71 | Open |
79 | Victoria St. Joseph (3-1) | 81 | at Wallis Brazos (1-3) |
80 | Dallas First Baptist Academy (3-1) | 82 | vs *Arlington Pantego Christian (5-0) |
81 | McKinney Christian (1-3) | 79 | at Atlas HomeSchool (1-3) |
82 | San Antonio Christian (1-2) | 80 | vs *San Antonio Antonian Prep (2-2) |
83 | Schertz John Paul II (2-1) | 85 | vs San Antonio Brooks Academy (0-3) |
84 | El Paso Cathedral (4-1) | 84 | vs Santa Fe St. Michael's, NM |
85 | Houston The Village (0-3) | 86 | Open |
86 | Dallas Greenhill Prep (0-4) | 88 | vs Flower Mound Coram Deo (2-2) |
87 | Spring Frassati Catholic (3-1) | 90 | Open |
88 | Brownsville St. Joseph (2-2) | 92 | vs *Austin Brentwood Christian (3-1) |
89 | Houston KIPP Northeast (2-2) | 104 | Open |
90 | Houston ProVision Academy (1-1) | 89 | Open |
91 | Waco Reicher (0-5) | 87 | at *Dallas Covenant (1-3) |
92 | Westlake Academy (3-2) | 83 | at Founders Classical Academy (3-2) |
93 | Dallas Shelton School (1-3) | 91 | vs *Tyler T. K. Gorman (0-4) |
94 | Fort Worth Temple Christian (1-3) | 94 | at *Fort Worth Lake Country (1-3) |
95 | San Antonio Pieper (3-2) | 115 | Open |
96 | Austin Hyde Park Baptist (0-3) | 95 | vs *Boerne Geneva School (1-3) |
97 | Tyler T. K. Gorman (0-4) | 97 | at *Dallas Shelton School (1-3) |
98 | Austin LASA (1-3) | 117 | at Lago Vista (2-2) |
99 | Founders Classical Academy (3-2) | 101 | vs Westlake Academy (3-2) |
100 | Houston Kipp Generations (1-3) | 98 | Open |
101 | Austin St. Dominic Savio (1-4) | 100 | at Temple Central Texas Chr. (2-2) |
102 | San Antonio St. Anthony's (0-3) | 99 | vs *Austin Regents School (4-0) |
103 | Huntsville Alpha Omega (3-2) | 93 | vs West Hardin JV |
104 | Houston Cristo Rey Jesuit (0-2) | 106 | at Houston Northland Christian (3-1) |
105 | Richmond Randle (2-0) | 102 | Open |
106 | Houston KIPP Sunnyside (0-3) | 96 | Open |
107 | Tyler All Saints (1-2) | 103 | at *Arlington Grace Prep (4-0) |
108 | Austin St. Andrew's (0-0) | 107 | Open |
109 | San Antonio Lee Academy (0-0) | 108 | Open |
110 | Frisco Emerson (0-0) | 109 | Open |
111 | Houston KIPP East End (0-1) | 111 | Open |
112 | Waco Texas Wind (1-3) | 112 | at Meridian (0-5) |
113 | Atlas HomeSchool (1-3) | 114 | vs McKinney Christian (1-3) |
114 | Houston Kipp Academy (0-3-1) | 118 | Open |
115 | Saratoga West Hardin (0-4) | 116 | at Burkeville (3-1) |
116 | Malakoff Cross Roads (2-3) | 105 | Open |
117 | Dallas HSAA (0-5) | 119 | Open |
118 | San Antonio Brooks Academy (0-3) | 120 | at Schertz John Paul II (2-1) |
119 | Fort Worth Calvary Academy (0-4) | 121 | vs Austin St. Michael's JV |
120 | Dallas Inspired Vision (0-5) | 122 | at Era (0-5) |
121 | SA South West Campus (1-4) | 110 | at Santa Maria (3-2) |
122 | Arlington Newman (0-4) | 113 | vs Cedar Hill Newman (2-3) |
PRIVATE SCHOOLS – 6-MAN
Rank | Team (Record) | LW | Week 6 |
1 | Waco Live Oak (5-0) | 1 | at Oglesby (5-0) |
2 | Plano Coram Deo (4-0) | 2 | vs Carrollton Prince of Peace (3-2) |
3 | Bulverde Bracken Christian (4-0) | 5 | Open |
4 | Austin Veritas Academy (5-0) | 4 | Open |
5 | Wylie Prep Academy (4-1) | 3 | at *Dallas Academy (3-2) |
6 | Houston Emery-Weiner School (4-0) | 8 | vs *Galveston O'Connell (0-2) |
7 | Marble Falls Faith Academy (4-0) | 6 | vs *San Marcos Baptist Academy (4-1) |
8 | Lantana Harvest Christian (5-0) | 10 | Open |
9 | Longview Christian Heritage (3-1) | 11 | at Campbell (2-3) |
10 | Waco Vanguard College Prep (5-0) | 16 | vs *Rockwall Heritage Christian (0-5) |
11 | Austin Texas Sch for the Deaf (3-1) | 13 | vs *New Braunfels Christian (1-3) |
12 | Conroe Covenant (4-1) | 7 | Open |
13 | FW Covenant Classical (3-1) | 14 | vs Strawn (5-0) |
14 | Lubbock Kingdom Prep (2-2) | 15 | at *Abilene Christian (2-2) |
15 | Baytown Christian (4-1) | 9 | vs *Bellville Faith Academy (3-2) |
16 | Wichita Falls Christian (3-0) | 17 | vs *Lubbock All Saints (2-2) |
17 | Irving Faustina Academy (5-0) | 19 | Open |
18 | Austin St. Stephen's (4-0) | 18 | vs Medina (1-3) |
19 | Austin Hill Country (2-2) | 12 | at *Round Rock Concordia (2-2) |
20 | Melissa CHANT (4-1) | 64 | at Joshua Johnson County (3-2) |
21 | Smoking for Jesus Ministry (4-1) | 24 | at Corpus Christi Annapolis (3-2) |
22 | San Antonio FEAST Homesch. (3-1) | 21 | at Richland Springs (3-1) |
23 | Bryan St. Joseph (4-1) | 22 | vs Calvert (1-1) |
24 | Lucas Christian Academy (4-0) | 23 | Open |
25 | Pasadena First Baptist (5-0) | 30 | Open |
26 | San Marcos Baptist Academy (4-1) | 28 | at *Marble Falls Faith Academy (4-0) |
27 | Bastrop Tribe Consolidated (2-3) | 26 | vs SA Jubilee (2-2) |
28 | FW THESA H/School (4-1) | 43 | vs Milford (1-3) |
29 | Carrollton Prince of Peace (3-2) | 33 | at Plano Coram Deo (4-0) |
30 | Fredericksburg Heritage Sch. (0-4) | 27 | vs *Cedar Park Summit Christian (0-3) |
31 | Azle Christian School (4-1) | 20 | vs *Dallas Fairhill School (0-4) |
32 | Haslet Heritage Christian (3-1) | 25 | at *Waco Parkview Christian (1-3) |
33 | Kerrville Our Lady of the Hills (3-1) | 36 | vs *San Antonio St. Gerard (3-2) |
34 | Abilene Christian (2-2) | 37 | vs *Lubbock Kingdom Prep (2-2) |
35 | Joshua Johnson County (3-2) | 34 | vs Melissa CHANT (4-1) |
36 | Dallas Lakehill Prep (2-1) | 31 | vs *Watauga Harvest Christian (1-3) |
37 | Longview East Texas Christian (3-1) | 42 | vs Garland Christian Academy (1-4) |
38 | Bryan Allen Academy (1-3) | 29 | vs *Sugar Land Logos Prep (3-0) |
39 | SA Saint Mary's Hall (1-2) | 32 | at *San Antonio Lutheran (1-3) |
40 | Greenville Christian (2-2) | 40 | at Savoy (1-3) |
41 | Waco Methodist Children's Home (3-2) | 49 | vs *Haslet Legacy Classical (1-4) |
42 | Sugar Land Logos Prep (3-0) | 41 | at *Bryan Allen Academy (1-3) |
43 | Houston Northside HomeSchool (4-1) | 47 | at Lake Jackson Brazosport (0-4) |
44 | New Braunfels Christian (1-3) | 38 | at *Austin Texas Sch for the Deaf (3-1) |
45 | Austin Royals (1-3) | 35 | Open |
46 | Giddings State School (0-0) | 45 | Open |
47 | McKinney The Cornerstone (3-1) | 44 | Open |
48 | Lubbock Home School Christian (3-1) | 46 | at Stephenville Faith (1-4) |
49 | Bryan Christian Homeschool (2-3) | 58 | at Buckholts (1-4) |
50 | Fort Bend Chargers Home Sch (3-2) | 39 | at Houston Texas Christian (2-1) |
51 | Dallas Academy (3-2) | 48 | vs *Wylie Prep Academy (4-1) |
52 | Bellville Faith Academy (3-2) | 57 | at *Baytown Christian (4-1) |
53 | Gainesville State School (0-0) | 51 | Open |
54 | Red Oak Ovilla Christian (3-2) | 61 | Open |
55 | Temple Holy Trinity (2-3) | 52 | at *Round Rock Christian (2-2) |
56 | Decatur Victory Christian (2-2) | 63 | vs *Arlington St. Paul Prep (3-2) |
57 | Irving The Highlands School (3-1) | 50 | vs *Denton Calvary (2-3) |
58 | Victoria Home School (3-1) | 56 | Open |
59 | San Antonio St. Gerard (3-2) | 69 | at *Kerrville Our Lady of the Hills (3-1) |
60 | Tyler HEAT (1-3) | 54 | at Fruitvale (0-4) |
61 | Round Rock Christian (2-2) | 62 | vs *Temple Holy Trinity (2-3) |
62 | Stephenville Faith (1-4) | 59 | vs Lubbock Home School Christian (3-1) |
63 | Midland Trinity (2-2) | 76 | vs *Amarillo San Jacinto Christian (0-4) |
64 | Williamson County Home School (0-3) | 55 | vs Dallas UME Prep (0-5) |
65 | San Antonio Castle Hills (4-0) | 65 | at *Laredo St. Augustine (0-1) |
66 | Killeen Memorial Christian (2-0) | 98 | vs *Mineral Wells Community (3-2) |
67 | Lubbock All Saints (2-2) | 53 | at *Wichita Falls Christian (3-0) |
68 | Arlington St. Paul Prep (3-2) | 66 | at *Decatur Victory Christian (2-2) |
69 | San Antonio Town East Chr. (4-0) | 67 | vs Austin NYOS Charter School (1-4) |
70 | Dallas Lutheran (1-3) | 60 | Open |
71 | Denton Calvary (2-3) | 71 | at *Irving The Highlands School (3-1) |
72 | Lubbock Christ The King (2-3) | 68 | Open |
73 | Houston Westbury Christian (1-3) | 79 | Open |
74 | SA Jubilee (2-2) | 75 | at Bastrop Tribe Consolidated (2-3) |
75 | Mineral Wells Community (3-2) | 81 | at *Killeen Memorial Christian (2-0) |
76 | Mesquite Founders Classical (2-1) | 73 | at Ladonia Fannindel (3-1) |
77 | Prestonwood North (2-3) | 74 | at *Sherman Texoma Christian (0-5) |
78 | Cedar Park Summit Christian (0-3) | 70 | at *Fredericksburg Heritage Sch. (0-4) |
79 | Beaumont Legacy Christian (1-2) | 77 | vs Houston Grace Christian (0-2) |
80 | Spring Branch Living Rock (1-3) | 78 | vs *San Marcos Hill Country (0-4) |
81 | Grayson Christian (1-2) | 80 | at *Granbury Cornerstone Christian (0-3) |
82 | Ranger (1-4) | 72 | at Rotan (5-0) |
83 | Permian Basin Athletics CO-OP (2-2) | 103 | at Marfa (0-3) |
84 | Katy Faith West Academy (0-0) | 83 | Open |
85 | SA Brooks Collegiate Academy (2-1) | 85 | Open |
86 | Amarillo San Jacinto Christian (0-4) | 82 | at *Midland Trinity (2-2) |
87 | Temple Centex H/Sch (2-1) | 87 | at Waco Methodist JV |
88 | San Antonio Lutheran (1-3) | 88 | vs *SA Saint Mary's Hall (1-2) |
89 | Fort Hancock (1-2) | 90 | at Sierra Blanca (2-2) |
90 | Corpus Christi Annapolis (3-2) | 89 | vs Smoking for Jesus Ministry (4-1) |
91 | Dallas UME Prep (0-5) | 99 | at Williamson County Home School (0-3) |
92 | Houston Texas Christian (2-1) | 91 | vs Fort Bend Chargers Home Sch (3-2) |
93 | Welch Dawson (0-3-1) | 92 | Open |
94 | Watauga Harvest Christian (1-3) | 94 | at *Dallas Lakehill Prep (2-1) |
95 | Keene (1-4) | 104 | at Gordon (3-1) |
96 | Kennedale Fellowship (0-0) | 96 | Open |
97 | SA Atonement Academy (2-1) | 101 | Open |
98 | Galveston O'Connell (0-2) | 102 | at *Houston Emery-Weiner School (4-0) |
99 | Garland Christian Academy (1-4) | 112 | at Longview East Texas Christian (3-1) |
100 | Longview HEAT (0-0) | 107 | Open |
101 | Laredo St. Augustine (0-1) | 93 | vs *San Antonio Castle Hills (4-0) |
102 | Taylor St. Mary's (0-2) | 97 | vs *Nazarene Christian Academy (1-4) |
103 | Houston Grace Christian (0-2) | 109 | at Beaumont Legacy Christian (1-2) |
104 | Lake Jackson Brazosport (0-4) | 95 | vs Houston Northside HomeSchool (4-1) |
105 | Houston Mount Carmel (0-4) | 106 | vs Chester (0-4) |
106 | Tyler Kings Academy (0-3) | 86 | vs Apple Springs (1-3) |
107 | Nazarene Christian Academy (1-4) | 108 | at *Taylor St. Mary's (0-2) |
108 | Round Rock Concordia (2-2) | 100 | vs *Austin Hill Country (2-2) |
109 | Haslet Legacy Classical (1-4) | 105 | at *Waco Methodist Children's Home (3-2) |
110 | Sherman Texoma Christian (0-5) | 110 | vs *Prestonwood North (2-3) |
111 | New Braunfels Calvary Baptist (1-3) | 116 | Open |
112 | C.C. Arlington Heights (0-3) | 117 | at CC Coastal Christian (0-5) |
113 | Austin Harmony (0-2) | 115 | Open |
114 | Granbury Cornerstone Christian (0-3) | 111 | vs *Grayson Christian (1-2) |
115 | Austin NYOS Charter School (1-4) | 113 | at San Antonio Town East Chr. (4-0) |
116 | Waco Parkview Christian (1-3) | 84 | vs *Haslet Heritage Christian (3-1) |
117 | Eagle Christian Academy (1-4) | 114 | vs Rising Star (3-2) |
118 | CC Coastal Christian (0-5) | 120 | vs C.C. Arlington Heights (0-3) |
119 | San Marcos Hill Country (0-4) | 118 | at *Spring Branch Living Rock (1-3) |
120 | Gholson (0-5) | 119 | at Avalon (2-3) |
121 | Rockwall Heritage Christian (0-5) | 122 | at *Waco Vanguard College Prep (5-0) |
122 | Dallas Fairhill School (0-4) | 121 | at *Azle Christian School (4-1) |
123 | San Antonio Winston (0-5) | 123 | Open |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.