7-on-7: Week 6 Statewide SQT Scores

Share or Save for Later

Share on Twitter Share on Facebook Save to Favorites

Check out the scores from the 7-on-7 State Qualifying Tournament action from across the state this week! 

Scores will be updated as we get them, beginning Friday.

 

DIVISION I

Austin Westlake SQT

Pool A

Austin Westlake 26, Bastrop 15

San Marcos 26, Kyle Lehman 25

Austin Westlake 20, Kyle Lehman 6

San Marcos 13, Bastrop 7

Austin Westlake 25, San Marcos 19

Bastrop 27, Kyle Lehman 13

 

Pool B

Hutto 21, Austin Bowie 20

Cedar Park 14, Liberty Hill 12

Hutto 26, Liberty Hill 6

Cedar Park 47, Austin Bowie 41

Hutto 26, Cedar Park 0

Austin Bowie 33, Liberty Hill 18

 

Pool C

Lake Travis 27, Round Rock Westwood 14

Cypress Bridgeland 27, Cedar Park Vista Ridge 14

Lake Travis 43, Cedar Park Vista Ridge 27

Cypress Bridgeland 14, Round Rock Westwood 7

Lake Travis 26, Cypress Bridgeland 6

Cedar Park Vista Ridge 12, Round Rock Westwood 0

 

Pool D

Austin Anderson 31, Round Rock 20

Dripping Springs 26, San Antonio Brandeis 7

Austin Anderson 27, San Antonio Brandeis 26

Dripping Springs 28, Round Rock 7

San Antonio Brandeis 27, Round Rock 8

Dripping Springs 27, Austin Anderson 12

 

State Qualifying Round

Cedar Park 28, San Marcos 18

Cypress Bridgeland 38, Dripping Springs 21

 

A&M Consolidated SQT

Pool A

College Station A&M Consolidated 28, Waller 7

Bryan 27, Huntsville 19

College Station A&M Consolidated 28, Huntsville 20

Bryan 20, Waller 13

College Station A&M Consolidated 38, Bryan 37

Waller 22, Huntsville 14

 

Pool B

College Station 36, Willis 18

Bryan Rudder 26, Brenham 19

College Station 33, Bryan Rudder 13

Brenham 25, Willis 21

College Station 27, Brenham 26

Bryan Rudder 28, Willis 12

 

Pool C

The Woodlands College Park 32, Waco Midway 18

Richmond George Ranch 20, Conroe Oak Ridge 6

Richmond George Ranch 20, Waco Midway 6

The Woodlands College Park 26, Conroe Oak Ridge 13

Conroe Oak Ridge 28, Waco Midway 21

Richmond George Ranch 27, The Woodlands College Park 20

 

Pool D

Katy Tompkins 27, Buda Johnson 26

Temple 14, Magnolia 12

Buda Johnson 14, Magnolia 7

Katy Tompkins 31, Temple 25

Temple 26, Buda Johnson 0

Katy Tompkins 33, Magnolia 6

 

State Qualifying Round

College Station A&M Consolidated 32, Bryan Rudder 14

Temple 7, Richmond George Ranch 6

 

Arlington Lamar SQT

Pool A

Midlothian 19, Mansfield 14

Denison 20, Arlington Lamar 14

Midlothian 20, Denison 18

Arlington Lamar 12, Mansfield 7

Arlington Lamar 13, Midlothian 8

Mansfield 31, Denison 24

 

Pool B

Arlington 24, Denton Guyer 7

Plano Prestonwood 32, Denton Guyer 14

Arlington 41, Plano Prestonwood 36

 

Pool C

Richardson Pearce 20, Lake Dallas 19

Frisco 28, Fort Worth All Saints 26

Fort Worth All Saints 14, Lake Dallas 6

Richardson Pearce 26, Frisco 20

Frisco 20, Lake Dallas 14

Richardson Pearce 26, Fort Worth All Saints 19

 

Pool D

Mesquite 19, Keller Timber Creek 14

Prosper 26, Sherman 21

Prosper 25, Mesquite 21

Keller Timber Creek 41, Sherman 22

Mesquite 40, Sherman 13

Keller Timber Creek 31, Prosper 24

 

Pool E

Lake Highlands 27, Wichita Falls Rider 26

Mesquite Horn 24, Arlington Bowie 14

Lake Highlands 32, Mesquite Horn 6

Wichita Falls Rider 20, Arlington Bowie 8

Lake Highlands 20, Arlington Bowie 6

Mesquite Horn 12, Wichita Falls Rider 6

 

Pool F

Azle 21, Keller Fossil Ridge 7

DeSoto 50, Garland Naaman Forest 0

DeSoto 26, Azle 13

Keller Fossil Ridge 13, Garland Naaman Forest 0

Azle 34, Garland Naaman Forest 0

DeSoto 36, Keller Fossil Ridge 0

 

State Qualifying Round

Richardson Pearce 27, Midlothian 13

Prosper 35, Arlington 34

DeSoto 34, Lake Highlands 19

 

Dickinson SQT

Pool A

Katy Cinco Ranch 20, Dickinson 0

Pearland Dawson 33, Fort Bend Ridge Point 26

Fort Bend Ridge Point 20, Dickinson 14

Katy Cinco Ranch 39, Pearland Dawson 18

Pearland Dawson 19, Dickinson 18

Fort Bend Ridge Point 41, Katy Cinco Ranch 20

 

Pool B

Richmond Foster 20, Manvel 12

Clear Falls 12, Clear Brook 7

Richmond Foster 33, Clear Falls 18

Clear Brook 33, Manvel 12

Clear Falls 33, Manvel 20

Richmond Foster 25, Clear Brook 18

 

Pool C

Clear Springs 20, Pasasdena Dobie 8

Pearland 20, Friendswood 0

Friendswood 22, Clear Springs 16

Pearland 12, Pasadena Dobie 6

Pearland 34, Clear Springs 26

Friendswood 32, Pasadena Dobie 2

 

Pool D

Humble Atascocita 27, Pasadena Memorial 2

Clear Creek 27, Clear Lake 13

Humble Atascocita 26, Clear Creek 20

Clear Lake 20, Pasadena Memorial 12

Humble Atascocita 25, Clear Lake 13

Clear Creek 18, Pasadena Memorial 6

 

State Qualifying Round

Richmond Foster 34, Fort Bend Ridge Point 6

Humble Atascocita 13, Pearland 12

 

Tyler SQT

Pool A

North Forney 26, North Garland 25

Tyler Legacy 26, College Station 13

College Station 21, North Forney 13

Tyler Legacy 19, North Garland 14

College Station 34, North Garland 33

North Forney 6, Tyler Legacy 0

 

Pool B

Greenville 21, Tyler Legacy JV 6

Nacogdoches 6, Marshall 0

Nacogdoches 19, Tyler Legacy JV 6

Marshall 19, Greenville 13

Marshall 30, Tyler Legacy JV 12

Nacogdoches 28, Greenville 20

 

Pool C

Longview 27, Burleson 6

Whitehouse 46, Tyler JV 6

Longview 31, Whitehouse 20

Burleson 25, Tyler JV 0

Longview 28, Tyler JV 12

Burleson 21, Whitehouse 20

 

Pool D

Wylie East 24, Tyler 19

Sulphur Springs 18, Corsicana 6

Wylie East 18, Sulphur Springs 6

Tyler 40, Corsicana 7

Wylie East 26, Corsicana 13

Tyler 39, Sulphur Springs 18

 

State Qualifying Round

Nacogdoches 19, North Forney 13 OT

Wylie East 21, Longview 20

 

Dayton SQT

Pool A

Aldine Eisenhower 13, Dayton 7

Port Neches-Groves 20, Humble Kingwood Park 19

Humble Kingwood Parek 20, Dayton 13

Port Neches-Groves 27, Aldine Eisenhower 20

Dayton 26, Port Neches-Groves 24

Aldine Eisenhower 27, Humble Kingwood Park 20

 

Pool B

Bellaire Episcopal 13, Houston Heights 7

Cy-Fair 12, Port Arthur Memorial 0

Cy-Fair 26, Houston Heights 12

Port Arthur Memorial 7, Bellaire Episcopal 0

Cy-Fair 21, Bellaire Episcopal 18

Houston Heights 25, Port Arthur Memorial 18

 

Pool C

Spring Westfield 28, Houston Kinkaid 25

Humble Atascocita 31, Cleveland 6

Cleveland 22, Houston Kinkaid 14

Humble Atascocita 34, Spring Westfield 33

Spring Westfield 28, Cleveland 16

Humble Atascocita 28, Houston Kinkaid 14

 

Pool D

Crosby 26, Houston Lamar 13

Beaumont West Brook 34, Huntsville 18

Huntsville 33, Crosby 32

Beaumont Westbrook 27, Houston Lamar 20

Houston Lamar 32, Huntsville 30

Beaumont West Brook 34, Crosby 13

 

State Qualifying Round

Port Neches-Grove 13, Cy-Fair 12

Beaumont West Brook 21, Spring Westfield 12

 

River City SQT

Pool A

Alamo Heights 26, San Antonio Clark 18

Kyle Lehman 20, San Antonio Jay 19

Alamo Heights 28, San Antonio Jay 8

San Antonio Clark 18, Kyle Lehman 16

Alamo Heights 28, Kyle Lehman 13

San Antonio Clark 26, San Antonio Jay 12

 

Pool B

San Antonio Brandeis 33, Lockhart 7

San Antonio Warren 20, San Antonio Highlands 13

San Antonio Warren 20, San Antonio Brandeis 14

San Antonio Highlands 26, Lockhart 14

San Antonio Warren 18, Lockhart 0

San Antonio Brandeis 26, San Antonio Highlands 6

 

Pool C

Buda Johnson 20, Medina Valley 6

San Antonio Reagan 25, San Antonio O'Connor 24

Buda Johnson 27, San Antonio O'Connor 14

San Antonio Reagan 14, Medina Valley 0

Buda Johnson 7, San Antonio Reagan 6

Medina Valley 28, San Antonio O'Connor 12

 

Pool D

San Antonio Johnson 20, San Antonio Harlan 13

Round Rock Cedar Ridge 27, San Antonio Stevens 19

San Antonio Stevens 28, San Antonio Johnson 20

Round Rock Cedar Ridge 27, San Antonio Harlan 19

San Antonio Stevens 29, San Antonio Harlan 28

Round Rock Cedar Ridge 20, San Antonio Johnson 7 

 

State Qualifying Round

San Antonio Warren 26, Alamo Heights 19

Buda Johnson 30, Round Rock Cedar Ridge 27

 

Corpus Christi SQT

Pool A

Edinburg North 27, Corpus Christi Ray 13

Brownsville Porter 19, Del Rio 18

Corpus Christi Ray 20, Del Rio 18

Edinburg North 23, Brownsville Porter 6

 

Pool B

Brownsville Veterans Memorial 25, Corpus Christi King 19 OT

Corpus Christi Carroll 31, Laredo Nixon 20

Laredo Nixon 14, Brownsville Veterans Memorial 13

Corpus Christi Carroll 21 Corpus Christi King 14

Corpus Christi King 14, Laredo Nixon 12

Corpus Christi Carroll 13, Brownsville Veterans Memorial 0

 

Pool C

Corpus Christi Veterans Memorial 20, Pflugerville Weiss 14

Laredo United 21, PSJA 19

Laredo United 27, Corpus Christi Veterans Memorial 21

Pflugerville Weiss 26, PSJA 13

Corpus Christi Veterans Memorual 35, PSJA 13

Pflugerville Weiss 32, Laredo United 26

 

Pool D

Georgetown 29, Gregory-Portland 0

Corpus Christi Flour Bluff JV 24, Victoria East 21

Gregory-Portland 28, Corpus Christi Flour Bluff JV 18

Georgetown 32, Victoria East 20

Gregory-Portland 31, Victoria East 27

Georgetown 33, Corpus Christi Flour Bluff JV 6

 

Pool E

Corpus Christi Flour Bluff 18, Laredo Alexander 14

Weslaco 36, Mission Pioneer 14

Mission Pioneer 20, Corpus Christi Flour Bluff 18

Weslaco 38, Laredo Alexander 26

Weslaco 25, Corpus Christi Flour Bluff 13

Laredo Alexander 32, Mission Pioneer 19

 

Semi-Finals

Georgetown 47, Laredo United 46

Corpus Christi Carroll 28, Corpus Christi Veterans Memorial 20

Edinburg North 25, Weslaco 21

 

DIVISION II

Jim Ned SQT

Pool A

Tuscola Jim Ned 14, San Angelo TLC 12

Breckenridge 32, Ponder 14

Tuscola Jim Ned 13, Ponder 6

Breckenridge 42, San Angelo TLC 13

Breckenridge 30, Tuscola Jim Ned 12

Ponder 24, San Angelo TLC 13

 

Pool B

Bridgeport 28, Big Spring 21

Fort Stockton 25, Early 14

Bridgeport 34, Early 26

Big Spring 27, Fort Stockton 7

Bridgeport 34, Fort Stockton 26

Big Spring 27, Early 15

 

Pool C

Graham 26, Glen Rose 0

Stephenville 40, Llano 19

Stephenville 40, Glen Rose 19

Graham 30, Llano 7

Stephenville 32, Graham 19

Llano 27, Glen Rose 6

 

Pool D

Sanger 26, Clyde 13

Brownwood 30, Sanger 6

Brownwood 28, Clyde 14

 

State Qualifying Round

Tuscola Jim Ned 20, Bridgeport 18

Brownwood 26, Stephenville 24

 

Cuero SQT

Pool A

Austin LBJ 26, Cuero 7

Fort Bend Christian 19, Salado 14

Cuero 22, Fort Bend Christian 13

Austin LBJ 26, Salado 13

Fort Bend Christian 18, Austin LBJ 13

Cuero 26, Salado 19

 

Pool B

El Campo 25, Smithville 13

Cameron Yoe 28, Cypress Christian 12

El Campo 27, Cypress Christian 7

Smithville 27, Cameron Yoe 14

El Campo 28, Cameron Yoe 21

Smithville 14, Cypress Christian 6

 

Pool C

Goliad 6, Jourdanton 0

LaVernia 20, Gonzales 14

Gonzales 25, Jourdanton 15

LaVernia 18, Goliad 13

Gonzales 21, Goliad 12

LaVernia vs Jourdanton, DNP

 

Pool D

Beeville Jones 13, Port Lavaca Calhoun 6

Geronimo Navarro 26, Marion 20

Geronimo Navarro 20, Port Lavaca Calhoun 13

Beeville Jones 40, Marion 7

Beeville Jones 20, Geronimo Navarro 7

Marion 15, Port Lavaca Calhoun 7 

 

Semifinals

Cuero 18, Smithville 14

LaVernia 28, Beeville Jones 21

 

State Qualifying Round

Cuero 39, LaVernia 7

 

Celina SQT

Pool A

Celina 20 Howe 8

Howe 28, McKinney Christian 25

Celina 40, McKinney Christian 8

 

Pool B

Caddo Mills 34, Decatur 13

Decatur 33, Krum 26

Caddo Mills 39, Krum 32

 

Pool C

Van Alstyne 29, Springtown 6

Wills Point 20, Springtown 19

Van Alstyne 31, Wills Point 20

 

Pool D

Graham 40, Mexia 6

Graham 40, Anna 13

Anna 37, Mexia 6

 

State Qualifying Round

Celina 33, Caddo Mills 26

Graham 27, Van Alstyne 13

 

DIVISION III

Abilene SQT

Pool A

Hawley 27, Brady 12

Albany 31, Comanche 13

Hawley 13, Albany 12

Comanche 13, Brady 7 OT

Brady 18, Albany 13

Hawley 29, Comanche 13

 

Pool B

Merkel 19, Odessa Compass 14

Crane 35, Seymour 6

Merkel 22, Seymour 16

Crane 33, Odessa Compass 13

Crane 39, Merkel 12

Seymour 26, Odessa Compass 23

 

State Qualifying Round

Crane 36, Comanche 6

Albany 12, Merkel 7

 

Waskom SQT

Pool A

Lone Oak 14, Arp 13

Waskon 33, Arp 0

Waskom 34, Lone Oak 0

 

Pool B

Queen City 20, Union Grove 0

Queen City 13, Hughes Springs 12

Hughes Springs 13, Union Grove 12

 

Pool C

Daingerfield 21, Harmony 14

White Oak 12, Garrison 0

Daingerfield 32, Garrison 0

Harmony 28, White Oak 14

Garrison 13, Harmony 7

Daingerfield 20, White Oak 7

 

Pool D

Price Carlisle 19, Tatum 13

Johnson City 27, Tenaha 26 OT

Tatum 34, Johnson City 13

Tenaha 28, Price Carlisle 14

Johnson City 27, Price Carlisle 7

Tatum 34, Tenaha 28

 

State Qualifying Round

Waskom 34, Queen City 0

Daingerfield 20, Johnson City 0

 

Colmesneil SQT

Pool A

Deweyville 7, Colmesneil 6

Corrigan-Camden 26, Kountze 12

Kountze 20, Colmesneil 6

Corrigan-Camden 13, Deweyville 0

Corrigan-Camden 13, Colmesneil 6

Kountze 20, Deweyville 12

 

Pool B

Garrison 19, New Waverly 15

Price Carlisle 26, Groveton 8

Garrison 26, Price Carlisle 0

New Waverly 22, Groveton 0

Garrison 19, Groveton 6

New Waverly 26, Price Carlisle 12

 

State Qualifiers

Garrison 8, Kountze 6 OT

Corrigan-Camden 19, New Waverly 13 OT

This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.

Sign In
Don't Miss Any Exclusive Coverage!

We've been the Bible of Texas football fans for 61 years. By joining the DCTF family you'll gain access to all of our exclusive content and have our magazines mailed to you!