It's a question we get every week at Dave Campbell's Texas Football: what Texas high school football game should I watch this week? Well, guess no more!
Dave Campbell's Texas Football is proud to roll out the TXHSFB Game Ranks — a critical look at every Texas high school football game this week. Using our Comprehensive Computer Rankings, we telll you what are the must-see Texas high school football games each week in the Lone Star State, broken down by region of the state and by playoff bracket.
Please note: this does not include games involving out-of-state teams or junior varsity teams. And as always, with the COVID-19 pandemic, schedules remain fluid; check TexasFootball.com for the latest updates.
TOP 50 OVERALL
Game Rank | Bracket/Class | Matchup |
1 | 6A | Lake Travis (6-0) vs *Austin Westlake (8-0) |
2 | 6A | Duncanville (6-1) vs *DeSoto (6-1) |
3 | 6A | Humble Atascocita (4-1) vs *Galena Park North Shore (9-0) |
4 | 3A DI | Grandview (11-0) vs Malakoff (9-2) |
5 | 4A DI | Argyle (12-0) vs Waco La Vega (9-2) |
6 | 3A DII | Canadian (11-1) vs Idalou (10-0) |
7 | 3A DI | Tuscola Jim Ned (10-1) vs Brock (12-0) |
8 | 1A DII | Calvert (9-2) vs Richland Springs (10-0) |
9 | 2A DI | Panhandle (10-2) vs Post (12-0) |
10 | 4A DII | Salado (11-1) vs Carthage (10-0) |
11 | 2A DII | Windthorst (11-1) vs Albany (10-1) |
12 | 2A DII | Hamlin (11-0) vs Muenster (9-3) |
13 | 1A DI | Happy (11-1) vs Borden County (10-2) |
14 | 3A DI | Lorena (9-2) vs Hallettsville (10-2) |
15 | 1A DI | May (11-1) vs Leakey (11-1) |
16 | 4A DI | CC Calallen (10-2) vs Austin LBJ (7-2) |
17 | 1A DII | Balmorhea (9-1) vs Motley County (9-2) |
18 | 2A DII | Vega (10-2) vs Wellington (11-0) |
19 | 1A DI | Westbrook (11-1) vs Sterling City (12-0) |
20 | 2A DI | Refugio (10-0) vs Ganado (6-4) |
21 | PVT 11M | Dallas Parish Episcopal (7-1) vs Dallas Plano Prestonwood (4-3) |
22 | PVT 11M | Fort Worth Nolan Catholic (6-0) vs Plano John Paul II (3-3) |
23 | 2A DI | Shiner (10-0) vs Mason (8-4) |
24 | 6A | Bridgeland (9-0) vs Cypress-Fairbanks (9-0) |
25 | 5A DI | Frisco Independence (3-3) vs *Denton Ryan (7-0) |
26 | 4A DI | Paris (8-4) vs Melissa (11-1) |
27 | 4A DII | China Spring (9-2) vs Sealy (9-2) |
28 | 3A DI | Llano (11-0) vs Jourdanton (11-1) |
29 | 2A DI | Lindsay (11-0) vs Bosqueville (8-3) |
30 | 3A DII | Franklin (9-2) vs Lexington (8-3) |
31 | 1A DII | Follett (12-0) vs Groom (11-1) |
32 | 3A DI | Mineola (11-1) vs Mount Vernon (10-2) |
33 | 5A DII | Montgomery (6-2) vs *Huntsville (7-0) |
34 | 2A DI | Hawley (10-2) vs Cisco (9-3) |
35 | 5A DII | Lubbock-Cooper (6-1) vs *Wichita Falls Rider (7-1) |
36 | 3A DII | Eastland (9-3) vs Holliday (11-1) |
37 | 4A DII | Texarkana Pleasant Grove (9-3) vs Caddo Mills (11-0) |
38 | 6A | Smithson Valley (6-1) vs *Schertz Cibolo Steele (5-3) |
39 | 6A | Allen (6-0) vs *Prosper (4-2) |
40 | 4A DII | Graham (9-1) vs Aubrey (11-1) |
41 | PVT 6M | Bastrop Tribe Consolidated (10-1) vs Austin Royals (6-4) |
42 | 5A DI | Burleson Centennial (5-1) vs *Colleyville Heritage (4-0) |
43 | 2A DII | McCamey (10-1) vs Stratford (7-5) |
44 | 3A DII | Wichita Falls City View (8-4) vs Gunter (11-1) |
45 | 6A | San Antonio Reagan (7-1) vs *San Antonio Johnson (7-0) |
46 | 1A DII | Strawn (10-2) vs Ladonia Fannindel (11-0) |
47 | 3A DII | Elysian Fields (10-2) vs Paul Pewitt (8-3) |
48 | 3A DII | Childress (9-2) vs Spearman (11-1) |
49 | 3A DI | Columbus (10-2) vs Yoakum (9-2) |
50 | 2A DI | Garrison (6-5) vs Timpson (12-0) |
4A Division I Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Argyle (12-0) vs Waco La Vega (9-2) |
2 | CC Calallen (10-2) vs Austin LBJ (7-2) |
3 | Paris (8-4) vs Melissa (11-1) |
4 | Corpus Christi Miller (8-4) vs Boerne (9-2) |
5 | Decatur (7-5) vs Canyon (10-1) |
6 | Dumas (11-1) vs Springtown (10-2) |
7 | Huffman Hargrave (10-1) vs Kilgore (9-3) |
8 | Lindale (10-2) vs Tyler Chapel Hill (8-4) |
4A Division II Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Salado (11-1) vs Carthage (10-0) |
2 | China Spring (9-2) vs Sealy (9-2) |
3 | Texarkana Pleasant Grove (9-3) vs Caddo Mills (11-0) |
4 | Graham (9-1) vs Aubrey (11-1) |
5 | Sunnyvale (6-4) vs Gilmer (11-1) |
6 | Wimberley (10-3) vs Sinton (8-3) |
7 | Celina (5-4) vs Iowa Park (9-2) |
8 | Navasota (8-3) vs Geronimo Navarro (10-2) |
3A Division I Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Grandview (11-0) vs Malakoff (9-2) |
2 | Tuscola Jim Ned (10-1) vs Brock (12-0) |
3 | Lorena (9-2) vs Hallettsville (10-2) |
4 | Llano (11-0) vs Jourdanton (11-1) |
5 | Mineola (11-1) vs Mount Vernon (10-2) |
6 | Columbus (10-2) vs Yoakum (9-2) |
7 | Pilot Point (9-3) vs Bushland (9-2) |
8 | Vanderbilt Industrial (11-1) vs Lago Vista (8-3) |
3A Division II Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Canadian (11-1) vs Idalou (10-0) |
2 | Franklin (9-2) vs Lexington (8-3) |
3 | Eastland (9-3) vs Holliday (11-1) |
4 | Wichita Falls City View (8-4) vs Gunter (11-1) |
5 | Elysian Fields (10-2) vs Paul Pewitt (8-3) |
6 | Childress (9-2) vs Spearman (11-1) |
7 | Rogers (7-5) vs Buffalo (11-1) |
8 | New London West Rusk (8-3) vs Waskom (10-1) |
2A Division I Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Panhandle (10-2) vs Post (12-0) |
2 | Refugio (10-0) vs Ganado (6-4) |
3 | Shiner (10-0) vs Mason (8-4) |
4 | Lindsay (11-0) vs Bosqueville (8-3) |
5 | Hawley (10-2) vs Cisco (9-3) |
6 | Garrison (6-5) vs Timpson (12-0) |
7 | Normangee (11-0) vs Beckville (9-3) |
8 | Crawford (11-1) vs Alvord (7-4) |
2A Division II Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Windthorst (11-1) vs Albany (10-1) |
2 | Hamlin (11-0) vs Muenster (9-3) |
3 | Vega (10-2) vs Wellington (11-0) |
4 | McCamey (10-1) vs Stratford (7-5) |
5 | Snook (7-4) vs Christoval (11-1) |
6 | Pineland West Sabine (7-5) vs Mart (11-0) |
7 | Tenaha (9-2) vs Chilton (7-4) |
8 | D'Hanis (8-0) vs Falls City (9-2) |
1A Division I Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Happy (11-1) vs Borden County (10-2) |
2 | May (11-1) vs Leakey (11-1) |
3 | Westbrook (11-1) vs Sterling City (12-0) |
4 | Blum (8-3) vs Gilmer Union Hill (11-0) |
1A Division II Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Calvert (9-2) vs Richland Springs (10-0) |
2 | Balmorhea (9-1) vs Motley County (9-2) |
3 | Follett (12-0) vs Groom (11-1) |
4 | Strawn (10-2) vs Ladonia Fannindel (11-0) |
Private School 11-Man Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Dallas Parish Episcopal (7-1) vs Dallas Plano Prestonwood (4-3) |
2 | Fort Worth Nolan Catholic (6-0) vs Plano John Paul II (3-3) |
3 | Midland Christian (4-3) vs Houston St. Thomas (7-2) |
4 | Argyle Liberty Christian (2-6) vs Fort Worth All Saints Episcopal (2-3) |
5 | Frisco Legacy Christian (3-5) vs Dallas Christian School (6-0) |
6 | Fort Worth Christian (3-4) vs Tyler Grace Community (5-1) |
7 | Lubbock Trinity Christian (5-4) vs Arlington Pantego Christian (6-0) |
8 | Fort Worth Southwest Christian (6-1) vs McKinney Christian (4-4) |
9 | Shiner St. Paul (5-1) vs Bryan Brazos Christian (5-4) |
10 | Austin Regents School (6-0) vs Brownsville St. Joseph (4-4) |
11 | Lubbock Christian (5-2) vs Arlington Grace Prep (5-2) |
12 | Colleyville Covenant Christian (4-0) vs Willow Park Trinity Christian (4-3) |
13 | Fort Worth Lake Country (8-1) vs Dallas Covenant (5-2) |
14 | Temple Central Texas Chr. (7-1) vs Waco Reicher (3-4) |
15 | Victoria St. Joseph (3-3) vs Houston Second Baptist (5-1) |
16 | Grapevine Faith Christian (4-2) vs Bullard Brook Hill (4-2) |
17 | Austin St. Michael's (5-1) vs Boerne Geneva School (4-5) |
18 | Tomball Rosehill Christian (3-4) vs Houston Lutheran North (5-2) |
19 | CC John Paul II (5-4) vs Fort Bend Christian (6-2) |
20 | San Antonio Holy Cross (4-2) vs Houston Northland Christian (2-4) |
21 | Muenster Sacred Heart (4-5) vs Dallas First Baptist Academy (4-4) |
22 | Schertz John Paul II (2-4) vs League City Bay Area Christian (4-3) |
23 | Magnolia Legacy Prep (3-2) vs Houston Westbury Christian (2-3) |
24 | Austin LASA (1-4) vs Austin Navarro (0-7) |
Private School 6-Man Playoffs
Rank | Matchup |
1 | Bastrop Tribe Consolidated (10-1) vs Austin Royals (6-4) |
2 | Conroe Covenant (4-1) vs New Braunfels Christian (5-1) |
3 | SA Saint Mary's Hall (3-2) vs Houston Emery-Weiner School (6-0) |
4 | Spring Branch Living Rock (3-3) vs Bryan St. Joseph (5-0) |
5 | Bulverde Bracken Christian (4-3) vs Baytown Christian (5-2) |
6 | McKinney The Cornerstone (3-3) vs Bryan Allen Academy (4-3) |
7 | Waco Vanguard College Prep (4-4) vs Waco Live Oak (7-0) |
8 | Stephenville Faith (9-2) vs Fort Bend Chargers Home Sch (10-2) |
9 | Dallas Lutheran (4-2) vs Plano Coram Deo (6-3) |
10 | Marble Falls Faith Academy (5-2) vs Huntsville Alpha Omega (3-4) |
11 | Lubbock Kingdom Prep (6-1) vs Irving Faustina Academy (5-1) |
12 | Temple Holy Trinity (4-3) vs Kerrville Our Lady of the Hills (6-0) |
13 | Denton Calvary (4-2) vs Lucas Christian Academy (4-4) |
14 | Dallas Lakehill Prep (3-0) vs Amarillo San Jacinto Christian (1-5) |
15 | Sugar Land Logos Prep (2-4) vs Austin Texas Sch for the Deaf (5-3) |
16 | Cedar Park Summit Christian (5-1) vs San Marcos Hill Country (2-4) |
17 | Longview Christian Heritage (3-2) vs FW Covenant Classical (4-3) |
18 | Abilene Christian (6-1) vs Greenville Christian (3-2) |
19 | Midland Trinity (1-4) vs San Marcos Baptist Academy (4-3) |
20 | Fredericksburg Heritage Sch. (5-1) vs Garland Christian Academy (0-7) |
21 | Wichita Falls Christian (6-1) vs Eagle Christian Academy (3-5) |
22 | Austin Veritas Academy (6-0) vs Katy Faith West Academy (0-5) |
Austin (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Lake Travis (6-0) vs *Austin Westlake (8-0) |
2 | Cedar Park (6-0) vs *Pflugerville (5-2) |
3 | Buda Hays Consolidated (5-3) vs *Austin Bowie (3-4) |
4 | Buda Johnson (6-2) vs *Dripping Springs (7-2) |
5 | Austin Vandegrift (6-2) vs *Round Rock Stony Point (2-4) |
6 | RR Cedar Ridge (4-3) vs *Hutto (3-4) |
7 | Austin Northeast (3-2) vs *Liberty Hill (7-0) |
8 | Austin High (4-3) vs *Austin Del Valle (3-5) |
9 | Austin Travis (1-5) vs *Austin McCallum (3-2) |
10 | Austin Crockett (3-4) vs *Marble Falls (5-2) |
11 | San Marcos (1-7) vs *Austin Akins (1-6) |
Big Country (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Abilene Wylie (3-3) vs *Plainview (2-6) |
2 | Abilene (3-4) vs *Midland (1-7) |
Brazos Valley (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Bryan Rudder (5-3) vs *A&M Consolidated (7-2) |
Coastal Bend (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | CC Veterans Memorial (7-0) vs *Victoria West (6-1) |
2 | Victoria East (5-3) vs *Corpus Christi Moody (3-5) |
3 | Gregory-Portland (2-6) vs *Corpus Christi Ray (2-6) |
4 | Corpus Christi King (1-7) vs *Corpus Christi Carroll (1-7) |
Concho Valley (6A/5A)
No games this week
Dallas-Fort Worth (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Duncanville (6-1) vs *DeSoto (6-1) |
2 | Frisco Independence (3-3) vs *Denton Ryan (7-0) |
3 | Allen (6-0) vs *Prosper (4-2) |
4 | Burleson Centennial (5-1) vs *Colleyville Heritage (4-0) |
5 | Lewisville (5-2) vs *Flower Mound Marcus (7-0) |
6 | Dallas South Oak Cliff (6-2) vs *Dallas Kimball (7-0) |
7 | Arlington Seguin (3-2) vs *Mansfield Timberview (6-1) |
8 | Frisco Lone Star (5-2) vs *The Colony (4-3) |
9 | Midlothian (4-3) vs *Mansfield Summit (3-3) |
10 | Mansfield (3-5) vs *Cedar Hill (5-1) |
11 | South Grand Prairie (4-2) vs *Arlington Lamar (3-5) |
12 | Arlington (4-4) vs *Arlington Bowie (6-1) |
13 | Cleburne (4-3) vs *Aledo (5-1) |
14 | Azle (5-2) vs *Justin Northwest (6-2) |
15 | Lucas Lovejoy (8-0) vs *Frisco Lebanon Trail (5-3) |
16 | Keller Timber Creek (4-3) vs *Southlake Carroll (5-1) |
17 | Arlington Sam Houston (3-5) vs *Arlington Martin (6-1) |
18 | Highland Park (6-0) vs *West Mesquite (1-7) |
19 | Rockwall-Heath (6-2) vs *Mesquite (1-5) |
20 | Fort Worth Haltom (5-2) vs *Euless Trinity (5-1) |
21 | N. Richland Hills Birdville (1-4) vs *Red Oak (4-2) |
22 | Little Elm (2-6) vs *Denton Guyer (6-2) |
23 | McKinney Boyd (3-5) vs *McKinney (4-4) |
24 | Crowley (2-6) vs *Abilene Cooper (6-1) |
25 | Plano West (5-3) vs *Lewisville Hebron (3-2) |
26 | Mansfield Legacy (2-5) vs *Fort Worth Richland (4-4) |
27 | Frisco Reedy (6-2) vs *Frisco Centennial (2-6) |
28 | Prosper Rock Hill (1-6) vs *Frisco (6-1) |
29 | Everman (4-4) vs *Joshua (1-6) |
30 | Flower Mound (3-5) vs *Plano (1-4) |
31 | Dallas Sunset (1-6) vs *Lancaster (6-0) |
32 | Mesquite Poteet (5-3) vs *Dallas Adamson (0-7) |
33 | Garland Rowlett (3-2) vs *Lakeview Centennial (4-1) |
34 | Plano East (0-7) vs *Coppell (4-3) |
35 | Denton (1-7) vs *Frisco Wakeland (5-4) |
36 | Richardson Lake Highlands (8-0) vs *Richardson (5-3) |
37 | Fort Worth Southwest (5-2) vs *Fort Worth Polytechnic (3-5) |
38 | Wylie (2-5) vs *Garland Sachse (3-3) |
39 | Dallas Jesuit (5-3) vs *Irving (0-7) |
40 | Waxahachie (4-4) vs *Waco (1-4) |
41 | Grapevine (6-2) vs *Fort Worth Trimble Tech (0-8) |
42 | North Mesquite (2-5) vs *Tyler Legacy (2-5) |
43 | Dallas White (5-3) vs *Dallas Adams (4-3) |
44 | Mesquite Horn (2-6) vs *Dallas Skyline (4-2) |
45 | Fort Worth Brewer (4-4) vs *FW Arlington Heights (3-3) |
46 | Garland Naaman Forest (4-2) vs *North Garland (1-4) |
47 | Weatherford (4-4) vs *North Crowley (3-3) |
48 | Dallas Hillcrest (4-4) vs *Dallas Jefferson (1-4) |
49 | Dallas Wilson (5-2) vs *Dallas Molina (3-3) |
50 | Frisco Memorial (2-5) vs *Lake Dallas (1-7) |
51 | Carrollton Creekview (1-6) vs *Fort Worth North Side (6-1) |
52 | Richardson Pearce (3-5) vs *Irving Nimitz (2-5) |
53 | South Garland (2-4) vs *Garland (3-3) |
54 | Granbury (3-6) vs *Saginaw (0-9) |
55 | Dallas Conrad (2-6) vs *Dallas Seagoville (5-4) |
56 | Keller Fossil Ridge (1-5) vs *Keller Central (2-5) |
57 | Fort Worth South Hills (2-5) vs *Fort Worth Wyatt (1-7) |
58 | Fort Worth Paschal (3-5) vs *Saginaw Boswell (1-6) |
59 | Hurst Bell (1-6) vs *Fort Worth Chisholm Trail (1-5) |
60 | Dallas Samuell (2-5) vs *Carrollton Smith (4-4) |
61 | Irving MacArthur (2-5) vs *Richardson Berkner (2-6) |
East Texas (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Longview (5-2) vs *McKinney North (3-5) |
2 | Mount Pleasant (3-5) vs *Longview Pine Tree (6-1-1) |
3 | Whitehouse (7-1) vs *Jacksonville (1-7) |
4 | Hallsville (0-7) vs *Marshall (4-4) |
El Paso (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | El Paso Andress (4-0) vs *El Paso Burges (2-2) |
2 | El Paso Americas (2-1) vs *El Paso Eastwood (4-0) |
3 | El Paso Irvin (4-0) vs *El Paso Andress (4-0) |
4 | El Paso Austin (2-2) vs *El Paso Irvin (4-0) |
5 | El Paso Del Valle (2-1) vs *El Paso Chapin (2-3) |
6 | El Paso Pebble Hills (2-1) vs *El Paso Franklin (2-3) |
7 | El Paso Hanks (0-5) vs *El Paso Parkland (4-1) |
8 | El Paso Coronado (2-2) vs *El Paso Eastlake (3-0) |
9 | El Paso (1-2) vs *El Paso Austin (2-2) |
10 | El Paso El Dorado (1-2) vs *El Paso Bel Air (1-3) |
11 | El Paso Ysleta (2-2) vs *Clint Horizon (2-3) |
12 | El Paso Socorro (0-4) vs *El Paso Montwood (2-2) |
13 | El Paso Jefferson (1-4) vs *El Paso Bowie (0-5) |
14 | El Paso Bowie (0-5) vs *El Paso (1-2) |
Golden Triangle (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Nederland (5-2) vs *Humble Kingwood Park (3-5) |
Hill Country (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Boerne Champion (5-2) vs *Lockhart (0-8) |
2 | Castroville Medina Valley (4-4) vs *Floresville (2-6) |
Houston (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Humble Atascocita (4-1) vs *Galena Park North Shore (9-0) |
2 | Bridgeland (9-0) vs Cypress-Fairbanks (9-0) |
3 | Montgomery (6-2) vs *Huntsville (7-0) |
4 | Katy Paetow (6-1) vs *Fort Bend Hightower (3-3) |
5 | Sheldon C.E. King (5-3) vs *Beaumont West Brook (4-3) |
6 | Katy Taylor (6-2) vs Clear Springs (7-2) |
7 | Fort Bend Travis (4-2) vs Richmond Foster (6-1) |
8 | Dickinson (4-2) vs *Clear Falls (4-2) |
9 | Magnolia (7-1) vs *New Caney Porter (6-3) |
10 | Tomball Memorial (8-0) vs *Klein Oak (3-3) |
11 | Waller (3-5) vs *College Station (7-1) |
12 | The Woodlands College Park (7-1) vs *The Woodlands (5-2) |
13 | Fort Bend Marshall (7-0) vs *Houston Sterling (5-3) |
14 | Alief Taylor (1-4) vs *Alvin Shadow Creek (4-3) |
15 | Katy Seven Lakes (2-4) vs *Katy Tompkins (7-0) |
16 | Cypress Falls (2-6) vs *Cypress Ranch (6-2) |
17 | Magnolia West (5-3) vs *New Caney (4-4) |
18 | Angleton (3-3) vs *Rosenberg Terry (4-4) |
19 | Spring Westfield (5-1) vs *Aldine Eisenhower (3-3) |
20 | Santa Fe (2-6) vs *Crosby (6-2) |
21 | Klein (3-4) vs *Tomball (5-3) |
22 | Texas City (2-5) vs *Port Neches-Groves (4-4) |
23 | Aldine MacArthur (2-4) vs *Spring (6-0) |
24 | Cypress Creek (4-5) vs Cypress Park (5-4) |
25 | Spring DeKaney (4-3) vs *Aldine Davis (2-4) |
26 | Houston Westside (4-2) vs *Houston Bellaire (3-1) |
27 | Dayton (0-8) vs *Barbers Hill (3-4) |
28 | Fulshear (4-4) vs *Lamar Consolidated (0-8) |
29 | Humble Summer Creek (2-5) vs *Humble (3-5) |
30 | Klein Forest (1-6) vs *Klein Collins (3-4) |
31 | Conroe Caney Creek (0-8) vs *Lufkin (4-4) |
32 | Conroe (3-5) vs *Willis (1-7) |
33 | Fort Bend Willowridge (6-1) vs *Houston Madison (3-4) |
34 | Houston Austin (3-3) vs *Galena Park (6-2) |
35 | Conroe Grand Oaks (5-3) vs *Conroe Oak Ridge (5-3) |
36 | Katy Cinco Ranch (1-6) vs Clear Creek (5-3) |
37 | Alief Hastings (2-3) vs Katy Morton Ranch (2-6) |
38 | Clear Brook (4-4) vs Houston Stratford (5-4) |
39 | Deer Park (4-4) vs *Pasadena South Houston (2-6) |
40 | Fort Bend Clements (2-6) vs *Fort Bend Bush (1-5) |
41 | Pasadena (0-8) vs *Channelview (3-3) |
42 | Houston Chavez (2-4) vs *Houston Westbury (2-4) |
43 | Pasadena Memorial (6-3) vs *Pasadena Sam Rayburn (2-6) |
44 | Aldine Nimitz (2-3) vs *Aldine (0-5) |
45 | Cypress Ridge (1-7) vs *Houston Northbrook (0-8) |
46 | Houston Sharpstown (1-6) vs *Houston Northside (1-6) |
47 | Alvin (0-7) vs *Alief Elsik (0-6) |
Panhandle (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Amarillo Palo Duro (1-6) vs *Amarillo Caprock (1-7) |
Permian Basin (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Midland Lee (7-1) vs *San Angelo Central (4-4) |
Piney Woods (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Nacogdoches (4-3) vs *Texarkana Texas (8-0) |
Rio Grande Valley (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Sharyland Pioneer (3-0) vs *Mission Sharyland (2-0) |
2 | La Joya Palmview (0-3) vs *McAllen Rowe (3-3) |
3 | Weslaco East (2-0) vs *Brownsville Veterans Memorial (2-2) |
4 | Edinburg Vela (3-0) vs *Edinburg (2-1) |
5 | Mission (3-0) vs *PSJA North (3-2) |
6 | Mercedes (4-0) vs *PSJA Southwest (2-2) |
7 | Brownsville Lopez (1-3) vs *Weslaco East (2-0) |
8 | Weslaco (2-1) vs Los Fresnos (2-2) |
9 | Harlingen South (1-3) vs San Benito (2-2) |
10 | Harlingen (5-0) vs Brownsville Rivera (0-3) |
11 | Brownsville Veterans Memorial (2-2) vs *Brownsville Pace (2-1) |
12 | McAllen Memorial (4-1) vs *Donna (1-3) |
13 | Rio Grande City (2-4) vs *Eagle Pass Winn (3-1) |
14 | PSJA Memorial (0-2) vs *Edcouch-Elsa (3-1) |
15 | Brownsville Hanna (3-0) vs Donna North (0-4) |
San Antonio (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Smithson Valley (6-1) vs *Schertz Cibolo Steele (5-3) |
2 | San Antonio Reagan (7-1) vs *San Antonio Johnson (7-0) |
3 | Converse Judson (5-1) vs *San Antonio Wagner (4-2) |
4 | San Antonio Harlan (4-3) vs *San Antonio Brennan (7-1) |
5 | San Antonio Alamo Heights (5-2) vs *Kerrville Tivy (2-6) |
6 | San Antonio Churchill (5-3) vs *San Antonio Brandeis (5-2) |
7 | Schertz Clemens (3-5) vs *San Antonio East Central (1-6) |
8 | San Antonio Taft (4-3) vs *San Antonio Stevens (4-3) |
9 | San Antonio Harlandale (1-4) vs *New Braunfels Canyon (7-1) |
10 | South San Antonio (0-5) vs *New Braunfels (4-4) |
11 | Seguin (5-2) vs *Kyle Lehman (3-5) |
12 | San Antonio Southside (6-1) vs *Laredo Cigarroa (1-4) |
13 | San Antonio O'Connor (3-4) vs *San Antonio Holmes (1-6) |
14 | San Antonio Madison (4-4) vs *San Antonio Lee (1-7) |
15 | SA Veterans Memorial (3-5) vs *San Antonio McCollum (0-5) |
16 | San Antonio Edison (1-2) vs *San Antonio Brackenridge (4-0) |
17 | San Antonio John Jay (0-7) vs *San Antonio Marshall (3-4) |
18 | SA Southwest Legacy (5-3) vs *Laredo Martin (0-4) |
19 | San Antonio Highlands (3-0) vs *San Antonio Lanier (2-1) |
20 | San Antonio Burbank (1-3) vs *San Antonio Memorial (2-1) |
21 | San Antonio Clark (2-6) vs *San Antonio MacArthur (0-7) |
22 | San Antonio Kennedy (0-3) vs *San Antonio Jefferson (0-3) |
South Plains (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Lubbock-Cooper (6-1) vs *Wichita Falls Rider (7-1) |
2 | Lubbock Coronado (8-0) vs *Lubbock Monterey (3-4) |
3 | Lubbock (2-6) vs *Amarillo (5-3) |
4 | Wolfforth Frenship (2-6) vs *Odessa (0-6) |
South Texas (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Del Rio (3-3) vs *Laredo United South (2-2) |
2 | Laredo United (3-1) vs *Laredo Nixon (1-4) |
3 | Laredo Johnson (0-4) vs *Laredo Alexander (1-3) |
Super Centex (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Temple (8-1) vs *Killeen (2-5) |
2 | Hewitt Midway (1-6) vs *Mansfield Lake Ridge (0-7) |
3 | Belton (3-5) vs *Killeen Shoemaker (6-2) |
4 | Killeen Harker Heights (5-3) vs *Copperas Cove (1-7) |
5 | Killeen Ellison (2-7) vs *Bryan (5-2) |
Texoma (6A/5A)
Rank | Matchup |
1 | Denison (5-3) vs *Frisco Liberty (6-2) |
2 | Sherman (3-4) vs *Tyler (2-5) |
3 | Byron Nelson (4-4) vs *Keller (2-5) |
Wichita Falls (6A/5A)
No games this week
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.