Comprehensive Texas High School Football Computer Rankings — Week 13, 2020

Photo by Kassy Lara

Share or Save for Later

Share on Twitter Share on Facebook Save to Favorites

The 2020 Texas high school football season rolls on as the weather cools down across the Lone Star State. So, how does each team stack up?

In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!

CLASS 6A

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Austin Westlake (7-0) 1 vs *Austin High (4-2)
2 Galena Park North Shore (8-0) 3 vs *Sheldon C.E. King (5-2)
3 Duncanville (5-1) 2 vs *Mansfield Lake Ridge (0-6)
4 Katy (6-1) 7 at *Katy Morton Ranch (2-5)
5 Lake Travis (6-0) 4 at *Austin Akins (1-6)
6 DeSoto (5-1) 8 vs *Mansfield  (3-4)
7 Katy Tompkins (6-0) 6 vs *Katy Mayde Creek  (4-3)
8 Humble Atascocita (4-1) 5 Open 
9 Allen (5-0) 9 at *McKinney  (4-3)
10 Cedar Hill (5-1) 11 at *Waco  (1-4)
11 Southlake Carroll (4-1) 12 vs *Northwest Eaton (6-2)
12 Denton Guyer (5-2) 10 vs *McKinney Boyd (3-4)
13 Arlington Martin (6-1) 13 vs *Grand Prairie  (3-3)
14 Alvin Shadow Creek (4-2) 14 vs *Pearland Dawson (8-0)
15 Bridgeland (8-0) 15 at *Cypress Falls  (2-5)
16 Rockwall (7-1) 23 vs *Mesquite Horn (2-5)
17 Smithson Valley (5-1) 16 at *San Antonio East Central  (1-5)
18 Pearland Dawson (8-0) 17 at *Alvin Shadow Creek (4-2)
19 Converse Judson (4-1) 19 at *Schertz Cibolo Steele (5-2)
20 Cypress-Fairbanks (8-0) 20 at *Houston Spring Woods  (3-5)
21 Flower Mound Marcus (7-0) 18 vs *Lewisville Hebron  (3-2)
22 Spring Westfield (5-1) 22 at *Aldine  (0-5)
23 Euless Trinity (4-1) 25 vs *Weatherford  (4-3)
24 Prosper (4-1) 26 vs *Denton Braswell (4-4)
25 Clear Springs (6-2) 32 at *Clear Brook  (4-3)
26 Spring (6-0) 21 vs *Aldine Nimitz  (2-3)
27 Sheldon C.E. King (5-2) 27 at *Galena Park North Shore  (8-0)
28 San Antonio Johnson (7-0) 30 Open 
29 Austin Vandegrift (6-1) 28 at *Round Rock  (5-2)
30 Dickinson (3-2) 24 vs *Clear Lake  (2-4)
31 Midland Lee (6-1) 29 at *Midland  (1-6)
32 Fort Bend Ridge Point (3-2) 34 Open 
33 Schertz Cibolo Steele (5-2) 35 vs *Converse Judson  (4-1)
34 Cypress Ranch (5-2) 36 at *Cypress Springs  (1-7)
35 San Antonio Reagan (6-1) 31 vs *San Antonio Roosevelt  (5-2)
36 San Antonio Brennan (6-1) 43 at *San Antonio Marshall  (3-3)
37 Pasadena Dobie (7-0) 44 at *Pasadena Sam Rayburn  (2-5)
38 Tomball Memorial (7-0) 33 at *Klein Collins (3-3)
39 Pearland (6-2) 39 vs *Alvin  
40 Rockwall-Heath (5-2) 38 at *Tyler Legacy (2-4)
41 Klein Cain (5-2) 40 at *Tomball  (5-2)
42 The Woodlands (4-2) 45 vs *Conroe  (3-4)
43 Temple (7-1) 41 at *Killeen Shoemaker  (6-1)
44 Edinburg Vela (2-0) 37 vs *Edinburg North  (2-2)
45 Dallas Jesuit (4-3) 46 at *Richardson Berkner  (2-5)
46 Beaumont West Brook (3-3) 42 vs *Humble Summer Creek (2-4)
47 South Grand Prairie (4-2) 50 Open 
48 Houston Lamar (5-2) 47 Open 
49 Katy Taylor (6-2) 49 Open 
50 San Antonio Brandeis (4-2) 48 vs *San Antonio Madison  (4-3)
51 New Braunfels (4-3) 56 vs *Schertz Clemens  (2-5)
52 San Antonio Wagner (3-2) 57 vs *South San Antonio  (0-4)
53 Tyler Legacy (2-4) 52 vs *Rockwall-Heath (5-2)
54 Klein Collins (3-3) 63 vs *Tomball Memorial (7-0)
55 El Paso Americas (2-0) 54 at *El Paso Franklin (1-3)
56 Schertz Clemens (2-5) 51 at *New Braunfels  (4-3)
57 Arlington Lamar (3-4) 62 vs *Arlington  (3-4)
58 Richmond George Ranch (3-3) 60 Open 
59 Lewisville (4-2) 58 at *Coppell  (4-2)
60 Arlington Bowie (5-1) 55 vs *Arlington Sam Houston  (3-4)
61 Odessa Permian (6-2) 53 at *San Angelo Central (4-3)
62 Houston Heights (4-1) 64 vs *Houston Sam Houston  (0-6)
63 Round Rock (5-2) 68 vs *Austin Vandegrift (6-1)
64 Clear Falls (3-2) 75 at *Clute Brazoswood  (1-7)
65 Klein Oak (2-3) 65 vs *Klein  (3-3)
66 Harlingen (4-0) 67 vs San Benito  (2-1)
67 Cedar Park Vista Ridge (6-2) 61 at *Round Rock Stony Point  (2-3)
68 Arlington (3-4) 59 at *Arlington Lamar  (3-4)
69 Houston Strake Jesuit (3-4) 66 at *Alief Elsik  (0-5)
70 Fort Bend Travis (4-1) 69 Open 
71 Richardson Lake Highlands (7-0) 70 at *Irving Nimitz  (2-4)
72 Spring DeKaney (3-3) 76 at *Aldine Eisenhower  (3-2)
73 Coppell (4-2) 72 vs *Lewisville  (4-2)
74 Northwest Eaton (6-2) 89 at *Southlake Carroll  (4-1)
75 Mission (3-0) 81 Open 
76 Lewisville Hebron (3-2) 77 at *Flower Mound Marcus (7-0)
77 San Antonio Roosevelt (5-2) 80 at *San Antonio Reagan  (6-1)
78 Killeen Shoemaker (6-1) 71 vs *Temple  (7-1)
79 Buda Hays Consolidated (4-3) 82 at *Austin Del Valle  (3-4)
80 Klein (3-3) 74 at *Klein Oak  (2-3)
81 San Angelo Central (4-3) 83 vs *Odessa Permian  (6-2)
82 Hewitt Midway (1-5) 73 at *Waxahachie  (3-4)
83 Cypress Woods (5-3) 79 at *Cypress Lakes (0-8)
84 Laredo United (3-1) 85 Open 
85 Fort Bend Elkins (1-4) 87 Open 
86 Waxahachie (3-4) 113 vs *Hewitt Midway  (1-5)
87 San Antonio Madison (4-3) 84 at *San Antonio Brandeis (4-2)
88 El Paso Eastlake (2-0) 94 vs *El Paso Socorro (0-3)
89 McKinney (4-3) 91 vs *Allen  (5-0)
90 Garland Naaman Forest (3-2) 90 vs *Garland Rowlett  (3-1)
91 Abilene (2-4) 104 at *Odessa  (0-5)
92 Flower Mound (3-4) 108 vs *Plano West  (4-3)
93 Laredo United South (2-1) 93 vs *Eagle Pass  (4-0)
94 RR Cedar Ridge (4-3) 120 at *Hutto  (3-4)
95 San Antonio O'Connor (3-3) 92 at *San Antonio Warren (4-3)
96 Lakeview Centennial (4-1) 96 vs *North Garland  (1-4)
97 Dallas Skyline (3-2) 86 vs *North Mesquite  (2-4)
98 San Antonio Taft (3-3) 88 at *San Antonio John Jay  (0-6)
99 Houston Bellaire (2-1) 95 Open 
100 Weslaco (1-1) 98 vs *Donna North (0-3)
101 McKinney Boyd (3-4) 100 at *Denton Guyer (5-2)
102 Mansfield (3-4) 78 at *DeSoto  (5-1)
103 The Woodlands College Park (6-1) 97 at *Conroe Oak Ridge  (5-2)
104 San Benito (2-1) 99 at Harlingen  (4-0)
105 Garland Sachse (3-3) 121 Open 
106 Killeen Harker Heights (4-3) 118 at *Killeen  (2-4)
107 Eagle Pass (4-0) 116 at *Laredo United South (2-1)
108 San Antonio Harlan (3-3) 109 vs *San Antonio Holmes  (1-5)
109 El Paso Eastwood (3-0) 106 vs *El Paso Coronado (2-1)
110 Austin Bowie (2-4) 115 vs *San Marcos  (1-6)
111 Tomball (5-2) 110 vs *Klein Cain (5-2)
112 El Paso Montwood (2-1) 102 vs *El Paso Pebble Hills (1-1)
113 Denton Braswell (4-4) 111 at *Prosper  (4-1)
114 Houston Memorial (6-2) 123 at *Cypress Ridge (1-6)
115 Hutto (3-4) 107 vs *RR Cedar Ridge (4-3)
116 Mesquite (1-5) 114 Open 
117 San Antonio Warren (4-3) 112 vs *San Antonio O'Connor  (3-3)
118 Humble Summer Creek (2-4) 103 at *Beaumont West Brook  (3-3)
119 Cypress Park (4-4) 117 at *Langham Creek  (4-4)
120 Austin High (4-2) 125 at *Austin Westlake  (7-0)
121 Cypress Falls (2-5) 122 vs *Bridgeland (8-0)
122 Cypress Creek (3-5) 119 vs *Jersey Village  (4-4)
123 Conroe Oak Ridge (5-2) 126 vs *The Woodlands College Park (6-1)
124 Deer Park (4-4) 134 Open 
125 Langham Creek (4-4) 130 vs *Cypress Park (4-4)
126 Plano (1-4) 128 vs *Plano East  (0-7)
127 Austin Del Valle (3-4) 136 vs *Buda Hays Consolidated  (4-3)
128 Grand Prairie (3-3) 140 at *Arlington Martin  (6-1)
129 Clear Creek (4-3) 105 Open 
130 San Antonio Churchill (4-3) 133 at *San Antonio MacArthur  (0-6)
131 San Antonio Stevens (4-3) 147 Open 
132 Plano West (4-3) 138 at *Flower Mound (3-4)
133 Alief Taylor (1-4) 131 Open 
134 Brownsville Hanna (2-0) 135 at *Brownsville Rivera  (0-2)
135 Garland (3-2) 137 vs *Wylie  (1-5)
136 Aldine Eisenhower (3-2) 101 vs *Spring DeKaney (3-3)
137 Mansfield Lake Ridge (0-6) 139 at *Duncanville  (5-1)
138 Katy Seven Lakes (2-4) 142 vs *Katy Cinco Ranch  (1-6)
139 Fort Worth Haltom (4-2) 149 at *Saginaw Boswell  (1-5)
140 Humble (3-4) 141 vs *Humble Kingwood  (0-8)
141 Conroe (3-4) 146 at *The Woodlands  (4-2)
142 Wolfforth Frenship (2-6) 127 Open 
143 Round Rock Westwood (2-4) 124 vs *Round Rock McNeil  (0-8)
144 Keller (1-5) 144 vs *Keller Fossil Ridge (1-4)
145 Arlington Sam Houston (3-4) 145 at *Arlington Bowie  (5-1)
146 Byron Nelson (4-4) 163 Open 
147 Houston Westside (3-2) 152 at *Houston Westbury  (2-2)
148 Killeen Ellison (2-6) 150 at *Belton  (2-5)
149 Belton (2-5) 153 vs *Killeen Ellison  (2-6)
150 Garland Rowlett (3-1) 129 at *Garland Naaman Forest (3-2)
151 Conroe Grand Oaks (5-2) 148 at *Willis  (0-7)
152 Alief Hastings (2-3) 155 vs *Alvin Shadow Creek (4-2)
153 Houston Stratford (4-4) 151 at *Houston Northbrook  (0-7)
154 San Antonio Marshall (3-3) 143 vs *San Antonio Brennan (6-1)
155 El Paso Franklin (1-3) 166 vs *El Paso Americas (2-0)
156 Katy Mayde Creek (4-3) 154 at *Katy Tompkins (6-0)
157 Richardson Pearce (2-5) 158 at *Irving  (0-6)
158 El Paso Pebble Hills (1-1) 159 at *El Paso Montwood (2-1)
159 Keller Timber Creek (3-3) 160 at *Keller Central (2-4)
160 Jersey Village (4-4) 164 at *Cypress Creek  (3-5)
161 Bryan (4-2) 170 at *Copperas Cove  (1-6)
162 North Crowley (3-3) 132 vs *Fort Worth Chisholm Trail (1-5)
163 Katy Morton Ranch (2-5) 167 vs *Katy  (6-1)
164 San Antonio East Central (1-5) 161 vs *Smithson Valley  (5-1)
165 Weatherford (4-3) 169 at *Euless Trinity  (4-1)
166 Killeen (2-4) 157 vs *Killeen Harker Heights (4-3)
167 Laredo Alexander (1-2) 162 vs *Del Rio  (2-3)
168 Little Elm (2-6) 168 Open 
169 Humble Kingwood (0-8) 174 at *Humble  (3-4)
170 Channelview (2-3) 172 at *Pasadena South Houston  (2-5)
171 Keller Central (2-4) 156 vs *Keller Timber Creek (3-3)
172 Los Fresnos (2-2) 178 Open 
173 Pasadena Memorial (5-3) 171 vs *Pasadena  (0-7)
174 Willis (0-7) 175 vs *Conroe Grand Oaks (5-2)
175 Round Rock Stony Point (2-3) 173 vs *Cedar Park Vista Ridge (6-2)
176 Cypress Ridge (1-6) 176 vs *Houston Memorial  (6-2)
177 Plano East (0-7) 165 at *Plano  (1-4)
178 Aldine Nimitz (2-3) 190 at *Spring  (6-0)
179 Houston Chavez (2-4) 182 Open 
180 Wylie (1-5) 199 at *Garland  (3-2)
181 Clear Brook (4-3) 181 vs *Clear Springs (6-2)
182 Katy Cinco Ranch (1-6) 179 at *Katy Seven Lakes (2-4)
183 Clear Lake (2-4) 189 at *Dickinson  (3-2)
184 PSJA North (2-2) 184 vs *Pharr-San Juan-Alamo (0-2)
185 Fort Bend Dulles (2-4) 187 Open 
186 Aldine MacArthur (2-3) 204 at *Aldine Davis (1-4)
187 Del Rio (2-3) 193 at *Laredo Alexander  (1-2)
188 La Joya (0-0) 185 Open 
189 San Antonio Clark (1-6) 186 at *San Antonio Lee  (1-6)
190 Harlingen South (1-3) 180 Open 
191 Aldine Davis (1-4) 177 vs *Aldine MacArthur  (2-3)
192 Copperas Cove (1-6) 188 vs *Bryan  (4-2)
193 San Marcos (1-6) 192 at *Austin Bowie  (2-4)
194 Keller Fossil Ridge (1-4) 183 at *Keller  (1-5)
195 Waco (1-4) 194 vs *Cedar Hill  (5-1)
196 Mesquite Horn (2-5) 195 at *Rockwall  (7-1)
197 Hurst Bell (1-5) 212 vs *Fort Worth Paschal  (2-5)
198 Fort Bend Bush (1-4) 196 Open 
199 South San Antonio (0-4) 197 at *San Antonio Wagner (3-2)
200 San Antonio John Jay (0-6) 200 vs *San Antonio Taft  (3-3)
201 Midland (1-6) 202 vs *Midland Lee  (6-1)
202 Richardson (4-3) 201 vs *Irving MacArthur  (2-4)
203 Fort Bend Clements (2-5) 191 Open 
204 Pharr-San Juan-Alamo (0-2) 203 at *PSJA North  (2-2)
205 Edinburg (2-1) 209 Open 
206 San Antonio Holmes (1-5) 205 at *San Antonio Harlan (3-3)
207 Edinburg North (2-2) 198 at *Edinburg Vela (2-0)
208 Round Rock McNeil (0-8) 207 at *Round Rock Westwood (2-4)
209 San Antonio MacArthur (0-6) 214 vs *San Antonio Churchill  (4-3)
210 Cypress Lakes (0-8) 210 vs *Cypress Woods (5-3)
211 Alief Elsik (0-5) 211 vs *Houston Strake Jesuit  (3-4)
212 Irving MacArthur (2-4) 215 at *Richardson  (4-3)
213 Odessa (0-5) 216 vs *Abilene  (2-4)
214 El Paso Coronado (2-1) 206 at *El Paso Eastwood (3-0)
215 Irving Nimitz (2-4) 213 vs *Richardson Lake Highlands  (7-0)
216 Austin Akins (1-6) 218 vs *Lake Travis  (6-0)
217 South Garland (2-4) 208 Open 
218 Saginaw Boswell (1-5) 217 vs *Fort Worth Haltom  (4-2)
219 Klein Forest (1-6) 226 Open 
220 Brownsville Rivera (0-2) 221 vs *Brownsville Hanna  (2-0)
221 Cypress Springs (1-7) 223 vs *Cypress Ranch (5-2)
222 Fort Bend Austin (0-6) 219 Open 
223 Alvin (0-6) 229 at *Pearland  
224 North Garland (1-4) 224 at *Lakeview Centennial (4-1)
225 Pasadena South Houston (2-5) 225 vs *Channelview (2-3)
226 Houston Westbury (2-2) 227 vs *Houston Westside  (3-2)
227 Laredo Nixon (0-4) 220 vs *Laredo Johnson (0-3)
228 Fort Worth Chisholm Trail (1-5) 230 at *North Crowley  (3-3)
229 Clute Brazoswood (1-7) 222 vs *Clear Falls (3-2)
230 North Mesquite (2-4) 232 at *Dallas Skyline  (3-2)
231 San Antonio Lee (1-6) 231 vs *San Antonio Clark  (1-6)
232 Fort Worth Paschal (2-5) 228 at *Hurst Bell  (1-5)
233 La Joya Juarez-Lincoln (0-0) 233 Open 
234 Irving (0-6) 234 vs *Richardson Pearce  (2-5)
235 Richardson Berkner (2-5) 235 vs *Dallas Jesuit  (4-3)
236 Laredo Johnson (0-3) 237 at *Laredo Nixon  (0-4)
237 Aldine (0-5) 242 vs *Spring Westfield  (5-1)
238 Edinburg Economedes (0-4) 240 Open 
239 Pasadena Sam Rayburn (2-5) 236 vs *Pasadena Dobie  (7-0)
240 Houston Spring Woods (3-5) 238 vs *Cypress-Fairbanks (8-0)
241 Donna North (0-3) 239 at *Weslaco  (1-1)
242 El Paso Socorro (0-3) 241 at *El Paso Eastlake (2-0)
243 Pasadena (0-7) 243 at *Pasadena Memorial (5-3)
244 Houston Sam Houston (0-6) 244 at *Houston Heights (4-1)
245 Houston Northbrook (0-7) 245 vs *Houston Stratford  (4-4)

CLASS 5A DIVISION I

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Denton Ryan (6-0) 1 vs *Frisco Heritage (3-5)
2 Highland Park (5-0) 2 at *Tyler (2-4)
3 Manvel (5-1) 8 Open 
4 Cedar Park (6-0) 3 Open 
5 Lubbock Coronado (7-0) 4 at *Amarillo Caprock  (1-6)
6 Lancaster (5-0) 5 vs *Dallas Wilson  (5-1)
7 Longview (5-2) 7 Open 
8 Frisco Lone Star (4-2) 9 at *Frisco Centennial (2-5)
9 Richmond Foster (6-1) 6 Open 
10 College Station (6-1) 12 vs *Conroe Caney Creek  (0-7)
11 Colleyville Heritage (4-0) 11 vs *N. Richland Hills Birdville  (1-4)
12 Amarillo Tascosa (6-1) 10 at *Lubbock Monterey  (3-3)
13 Fort Bend Hightower (3-3) 14 Open 
14 Red Oak (3-2) 15 vs *Mansfield Summit (3-2)
15 Magnolia (7-1) 20 Open 
16 Abilene Cooper (5-1) 13 vs *Azle  (5-1)
17 Frisco Independence (3-3) 17 Open 
18 CC Veterans Memorial (6-0) 18 vs *CC Flour Bluff (7-0)
19 Mansfield Summit (3-2) 19 at *Red Oak  (3-2)
20 Magnolia West (5-2) 16 at *New Caney Porter (5-3)
21 Amarillo (4-3) 21 vs *Amarillo Palo Duro  (1-5)
22 Katy Paetow (5-1) 22 Open 
23 Weslaco East (2-0) 24 vs *Brownsville Veterans Memorial (2-2)
24 Port Arthur Memorial (7-0) 23 at *Baytown Sterling  (2-5)
25 Dripping Springs (6-2) 25 vs *San Antonio Harlandale  (1-3)
26 CC Flour Bluff (7-0) 26 at *CC Veterans Memorial (6-0)
27 Burleson Centennial (4-1) 27 at *Fort Worth Richland  (4-3)
28 Lufkin (3-4) 28 vs *Cleveland  (1-7)
29 Seguin (4-2) 31 at *Buda Johnson (6-1)
30 Victoria West (5-1) 29 vs *Corpus Christi Carroll  (1-6)
31 Pflugerville Hendrickson (5-2) 30 at *Leander  (2-6)
32 Fort Worth Richland (4-3) 37 vs *Burleson Centennial (4-1)
33 Frisco Reedy (5-2) 33 at *Frisco Wakeland (5-3)
34 Angleton (3-2) 32 Open 
35 Azle (5-1) 35 at *Abilene Cooper  (5-1)
36 Georgetown (6-1) 34 at *Pflugerville  (5-1)
37 Frisco Wakeland (5-3) 38 vs *Frisco Reedy (5-2)
38 San Antonio Southside (6-1) 36 Open 
39 Midlothian (3-3) 39 at *Mansfield Legacy (2-4)
40 New Braunfels Canyon (6-1) 42 vs *SA Veterans Memorial (3-4)
41 Beaumont United (4-2) 44 vs *Baytown Lee  (5-2)
42 SA Veterans Memorial (3-4) 41 at *New Braunfels Canyon (6-1)
43 McAllen Memorial (3-1) 40 at *McAllen Rowe  (3-2)
44 Justin Northwest (5-2) 46 vs *Fort Worth Brewer  (4-3)
45 New Caney Porter (5-3) 45 vs *Magnolia West (5-2)
46 New Caney (4-3) 43 vs *Waller  (2-5)
47 The Colony (4-3) 52 Open 
48 Sherman (2-4) 47 at *McKinney North (3-4)
49 McKinney North (3-4) 48 vs *Sherman  (2-4)
50 El Paso Del Valle (1-1) 49 at *El Paso Bel Air (1-2)
51 Mansfield Legacy (2-4) 51 vs *Midlothian  (3-3)
52 Tyler (2-4) 50 vs *Highland Park  (5-0)
53 Fort Worth Brewer (4-3) 54 at *Justin Northwest  (5-2)
54 Rosenberg Terry (4-3) 55 Open 
55 McAllen Rowe (3-2) 62 vs *McAllen Memorial  (3-1)
56 La Porte (4-3) 53 vs *Baytown Goose Creek Memorial (4-3)
57 La Joya Palmview (0-3) 57 Open 
58 Lubbock Monterey (3-3) 58 vs *Amarillo Tascosa  (6-1)
59 Baytown Lee (5-2) 61 at *Beaumont United (4-2)
60 Friendswood (2-5) 56 vs *Galveston Ball  (1-6)
61 Pflugerville (5-1) 63 vs *Georgetown  (6-1)
62 Manor (1-5) 59 vs *Austin Anderson  (1-6)
63 Victoria East (4-3) 65 at *Corpus Christi Ray  (2-5)
64 Brownsville Pace (1-1) 66 vs *Brownsville Porter  (3-1)
65 San Antonio Brackenridge (3-0) 64 vs *San Antonio Lanier  (2-0)
66 SA Southwest Legacy (4-3) 67 at *Laredo Cigarroa  (1-3)
67 Pflugerville Weiss (2-4) 69 Open 
68 Dallas Wilson (5-1) 60 at *Lancaster  (5-0)
69 Baytown Goose Creek Memorial (4-3) 72 at *La Porte  (4-3)
70 Frisco Centennial (2-5) 70 vs *Frisco Lone Star (4-2)
71 Dallas White (4-3) 71 at *Carrollton Smith  (4-3)
72 Fort Bend Kempner (3-3) 81 Open 
73 Gregory-Portland (2-6) 74 Open 
74 Eagle Pass Winn (3-0) 73 vs *San Antonio Southwest  (2-6)
75 N. Richland Hills Birdville (1-4) 68 at *Colleyville Heritage  (4-0)
76 Amarillo Caprock (1-6) 82 vs *Lubbock Coronado  (7-0)
77 Crowley (1-6) 76 at *Saginaw (0-8)
78 McAllen (1-3) 75 vs *Donna (1-2)
79 West Mesquite (0-7) 78 vs *Wylie East (1-5)
80 Waller (2-5) 77 at *New Caney  (4-3)
81 Austin Anderson (1-6) 79 at *Manor  (1-5)
82 Dallas Adams (3-3) 90 vs *Dallas Sunset (1-5)
83 San Antonio Southwest (2-6) 93 at *Eagle Pass Winn (3-0)
84 Buda Johnson (6-1) 80 vs *Seguin  (4-2)
85 Baytown Sterling (2-5) 92 vs *Port Arthur Memorial (7-0)
86 El Paso Bel Air (1-2) 83 vs *El Paso Del Valle  (1-1)
87 San Antonio Harlandale (1-3) 85 at *Dripping Springs  (6-2)
88 El Paso Chapin (2-2) 87 vs *El Paso El Dorado (0-2)
89 Corpus Christi Moody (3-4) 88 vs *Corpus Christi King  (0-7)
90 San Antonio Lanier (2-0) 84 at *San Antonio Brackenridge  (3-0)
91 FW Arlington Heights (3-2) 91 vs *Granbury  (2-6)
92 Leander (2-6) 95 vs *Pflugerville Hendrickson (5-2)
93 San Antonio Memorial (2-1) 99 vs *San Antonio Edison  (1-2)
94 Wylie East (1-5) 100 at *West Mesquite  (0-7)
95 Galveston Ball (1-6) 86 at *Friendswood  (2-5)
96 Granbury (2-6) 94 at *FW Arlington Heights  (3-2)
97 Frisco Heritage (3-5) 89 at *Denton Ryan  (6-0)
98 Brownsville Veterans Memorial (2-2) 98 at *Weslaco East (2-0)
99 San Antonio Sam Houston (1-2) 102 vs *San Antonio Burbank (1-2)
100 Denton (1-7) 101 Open 
101 Rio Grande City (1-4) 97 at *Laredo Martin  (0-3)
102 Brownsville Porter (3-1) 103 at *Brownsville Pace  (1-1)
103 Corpus Christi Carroll (1-6) 105 at *Victoria West (5-1)
104 El Paso El Dorado (0-2) 104 at *El Paso Chapin (2-2)
105 San Antonio Burbank (1-2) 96 at *San Antonio Sam Houston  (1-2)
106 San Antonio Highlands (2-0) 113 at *San Antonio Jefferson (0-2)
107 San Antonio Edison (1-2) 107 at *San Antonio Memorial (2-1)
108 Carrollton Smith (4-3) 108 vs *Dallas White  (4-3)
109 San Antonio Jefferson (0-2) 110 vs *San Antonio Highlands  (2-0)
110 Kyle Lehman (2-5) 109 at *San Antonio McCollum (0-4)
111 Corpus Christi King (0-7) 106 at *Corpus Christi Moody (3-4)
112 Houston Milby (0-1) 111 Open 
113 Corpus Christi Ray (2-5) 118 vs *Victoria East (4-3)
114 Donna (1-2) 119 at *McAllen  (1-3)
115 Cleveland (1-7) 112 at *Lufkin  (3-4)
116 Dallas Molina (2-3) 115 vs *Carrollton Turner  (2-5)
117 Lubbock (2-6) 114 Open 
118 Amarillo Palo Duro (1-5) 117 at *Amarillo (4-3)
119 Saginaw (0-8) 121 vs *Crowley  (1-6)
120 Laredo Cigarroa (1-3) 123 vs *SA Southwest Legacy (4-3)
121 Laredo Martin (0-3) 116 vs *Rio Grande City  (1-4)
122 San Antonio McCollum (0-4) 120 vs *Kyle Lehman (2-5)
123 Dallas Samuell (2-5) 122 Open 
124 Brownsville Lopez (1-3) 125 Open 
125 Dallas Sunset (1-5) 124 at *Dallas Adams  (3-3)
126 Conroe Caney Creek (0-7) 126 at *College Station (6-1)
127 San Antonio Kennedy (0-3) 127 Open 
128 Carrollton Turner (2-5) 128 at *Dallas Molina (2-3)
129 Houston Wisdom (0-5) 129 Open 

CLASS 5A DIVISION II

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Ennis (6-0) 1 at *North Forney (6-0)
2 Fort Bend Marshall (7-0) 2 Open 
3 Aledo (4-1) 3 at *Mansfield Timberview (6-0)
4 Huntsville (6-0) 4 vs *Montgomery Lake Creek (6-2)
5 Mansfield Timberview (6-0) 6 vs *Aledo  (4-1)
6 Liberty Hill (6-0) 5 vs *Austin Navarro (0-6)
7 Dallas South Oak Cliff (5-1) 9 at *Dallas Adamson  (0-6)
8 Frisco (6-0) 7 vs *Lucas Lovejoy (7-0)
9 Texarkana Texas (7-0) 13 at *Jacksonville  (1-6)
10 Wichita Falls Rider (6-1) 10 vs *Canyon Randall  (4-4)
11 Lubbock-Cooper (5-1) 11 vs *Abilene Wylie  (3-2)
12 Lucas Lovejoy (7-0) 14 at *Frisco  (6-0)
13 Crosby (5-2) 12 vs *Port Neches-Groves  (4-3)
14 North Forney (7-0) 15 vs *Ennis 
15 A&M Consolidated (6-2) 8 vs *Fulshear (4-3)
16 Montgomery (5-2) 24 at *Lamar Consolidated  (0-7)
17 Sharyland Pioneer (2-0) 16 at *Mission Memorial (1-2)
18 Boerne Champion (4-2) 17 at *Floresville  (2-5)
19 Barbers Hill (3-3) 18 vs *Nederland  (4-2)
20 Mesquite Poteet (4-3) 19 at *Dallas Seagoville  (5-3)
21 Montgomery Lake Creek (6-2) 22 at *Huntsville  (6-0)
22 Burleson (5-3) 21 at *Waco University  (2-3)
23 Grapevine (5-2) 26 at *Fort Worth South Hills  (2-4)
24 Longview Pine Tree (5-1-1) 20 vs *Whitehouse  (7-0)
25 Everman (4-4) 23 at *Joshua  (1-6)
26 Denison (4-3) 25 at *Frisco Lebanon Trail (5-2)
27 Brenham (5-3) 31 at *Bastrop Cedar Creek (2-6)
28 San Antonio Alamo Heights (4-2) 28 at *Lockhart  (0-7)
29 Marshall (3-4) 27 vs *Mount Pleasant  (3-4)
30 Whitehouse (7-0) 29 at *Longview Pine Tree  (5-1-1)
31 Canyon Randall (4-4) 36 at *Wichita Falls Rider  (6-1)
32 Kerrville Tivy (2-5) 30 vs *Castroville Medina Valley  (3-4)
33 Dallas Kimball (6-0) 41 vs *Dallas Hillcrest  (4-3)
34 Royse City (4-2) 38 at *Greenville  (4-2)
35 Arlington Seguin (3-2) 33 vs *Cleburne  (4-3)
36 Leander Rouse (7-1) 34 vs *Leander Glenn (4-4)
37 Abilene Wylie (3-2) 32 at *Lubbock-Cooper (5-1)
38 Frisco Liberty (5-2) 37 vs *Princeton  (2-3)
39 Port Neches-Groves (4-3) 43 at *Crosby  (5-2)
40 El Paso Burges (2-2) 40 vs *El Paso Austin  (2-2)
41 El Paso Andress (4-0) 46 Open 
42 Nederland (4-2) 35 at *Barbers Hill  (3-3)
43 Greenville (4-2) 42 vs *Royse City  
44 Mercedes (4-0) 44 Open 
45 El Paso Parkland (4-1) 50 Open 
46 Wichita Falls (2-3) 45 at *Plainview (2-5)
47 Dallas Hillcrest (4-3) 47 at *Dallas Kimball  (6-0)
48 Fort Bend Willowridge (5-1) 39 at *Houston Sterling  (5-2)
49 Fort Worth Southwest (4-2) 54 at *Fort Worth Wyatt  (1-6)
50 Bryan Rudder (5-3) 49 Open 
51 Canutillo (2-0) 59 vs *El Paso Ysleta  (2-1)
52 El Paso Austin (2-2) 48 at *El Paso Burges  (2-2)
53 Georgetown East View (4-4) 51 vs *Pflugerville Connally  (1-7)
54 Mission Sharyland (1-0) 56 vs *Roma  (0-2)
55 Austin McCallum (3-2) 55 Open 
56 Frisco Lebanon Trail (5-2) 61 vs *Denison  (4-3)
57 Mission Memorial (1-2) 52 vs *Sharyland Pioneer (2-0)
58 Cleburne (4-3) 58 at *Arlington Seguin (3-2)
59 Nacogdoches (3-3) 57 at *Hallsville  (0-6)
60 Mount Pleasant (3-4) 62 at *Marshall  (3-4)
61 Floresville (2-5) 63 vs *Boerne Champion (4-2)
62 Lamar Consolidated (0-7) 53 vs *Montgomery  (5-2)
63 Crandall (3-3) 60 vs *Sulphur Springs  
64 Galena Park (5-2) 71 vs *Houston Sharpstown  (1-5)
65 Castroville Medina Valley (3-4) 64 at *Kerrville Tivy  (2-5)
66 Marble Falls (4-2) 68 vs *Austin Northeast (3-1)
67 Edcouch-Elsa (2-1) 65 at *PSJA Southwest (2-1)
68 Houston Sterling (5-2) 81 vs *Fort Bend Willowridge (5-1)
69 Fulshear (4-3) 66 at *A&M Consolidated  (6-2)
70 El Paso Irvin (3-0) 72 vs *El Paso Bowie  (0-4)
71 Humble Kingwood Park (2-5) 67 vs *Santa Fe (2-5)
72 Dallas Seagoville (5-3) 69 vs *Mesquite Poteet  (4-3)
73 Leander Glenn (4-4) 76 at *Leander Rouse (7-1)
74 Texas City (1-5) 74 at *Dayton  (0-7)
75 Fort Worth North Side (5-1) 70 vs *Fort Worth Trimble Tech  (0-7)
76 Corsicana (2-6) 73 at *Forney  (2-6)
77 Frisco Memorial (2-5) 75 Open 
78 Lockhart (0-7) 78 vs *San Antonio Alamo Heights (4-2)
79 Jacksonville (1-6) 83 vs *Texarkana Texas (7-0)
80 Princeton (2-3) 80 at *Frisco Liberty (5-2)
81 Santa Fe (2-5) 82 at *Humble Kingwood Park (2-5)
82 Elgin (1-6) 77 vs *Bastrop  (3-5)
83 El Paso Ysleta (2-1) 79 at *Canutillo  (2-0)
84 PSJA Southwest (2-1) 86 vs *Edcouch-Elsa  (2-1)
85 Joshua (1-6) 87 vs *Everman  (4-4)
86 Bastrop (3-5) 88 at *Elgin  (1-6)
87 Waco University (2-3) 89 vs *Burleson  (5-3)
88 Sulphur Springs (1-4) 91 at *Crandall  (1-4)
89 Pflugerville Connally (1-7) 90 at *Georgetown East View (4-4)
90 Forney (0-8) 93 vs *Corsicana  
91 Fort Worth South Hills (2-4) 84 vs *Grapevine  (5-2)
92 Houston Madison (3-3) 99 vs *Houston Austin  (2-3)
93 Fort Worth Polytechnic (2-5) 101 vs *Carrollton Creekview  (1-5)
94 Lake Dallas (1-6) 92 vs *Prosper Rock Hill (0-6)
95 Roma (0-2) 95 at *Mission Sharyland  (1-0)
96 Plainview (2-5) 96 vs *Wichita Falls  (2-3)
97 El Paso Hanks (0-4) 97 at *Clint Horizon (1-3)
98 Austin Northeast (3-1) 100 at *Marble Falls  (4-2)
99 Houston Austin (2-3) 85 at *Houston Madison  (3-3)
100 Bastrop Cedar Creek (2-6) 94 vs *Brenham (5-3)
101 Dayton (0-7) 104 vs *Texas City  (1-5)
102 Dallas Spruce (2-5) 98 at *Dallas Jefferson  (1-3)
103 Austin Crockett (2-4) 103 vs *Austin Travis  (1-4)
104 Prosper Rock Hill (0-6) 107 at *Lake Dallas  (1-6)
105 Clint Horizon (1-3) 102 vs *El Paso Hanks (0-4)
106 Hallsville (0-6) 106 vs *Nacogdoches  (3-3)
107 Carrollton Creekview (1-5) 111 at *Fort Worth Polytechnic  (2-5)
108 Houston Sharpstown (1-5) 105 at *Galena Park  (5-2)
109 Dallas Adamson (0-6) 109 vs *Dallas South Oak Cliff  (5-1)
110 El Paso Jefferson (1-3) 108 at *El Paso  (0-2)
111 Houston Northside (0-6) 110 vs *Houston Waltrip  (0-7)
112 Austin Travis (1-4) 112 at *Austin Crockett  (2-4)
113 El Paso Bowie (0-4) 113 at *El Paso Irvin  (3-0)
114 Pharr Valley View (0-1) 116 Open 
115 Fort Worth Wyatt (1-6) 114 vs *Fort Worth Southwest  (4-2)
116 Houston Waltrip (0-7) 115 at *Houston Northside (0-6)
117 Dallas Conrad (1-6) 117 Open 
118 PSJA Memorial (0-2) 118 Open 
119 El Paso (0-2) 119 vs *El Paso Jefferson  (1-3)
120 Dallas Jefferson (1-3) 121 vs *Dallas Spruce  (2-5)
121 Fort Worth Trimble Tech (0-7) 120 at *Fort Worth North Side  (5-1)
122 Austin Navarro (0-6) 122 at *Liberty Hill  (6-0)

CLASS 4A DIVISION I

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Argyle (11-0) 1 vs Stephenville  (6-5)
2 Lampasas (9-0) 2 vs Corpus Christi Miller (7-4)
3 CC Calallen (9-2) 3 vs Fischer Canyon Lake (6-5)
4 Midlothian Heritage (9-2) 5 vs Paris (7-4)
5 Waco La Vega (8-2) 4 at Wilmer-Hutchins (5-1)
6 Melissa (10-1) 6 at Kennedale  (9-0)
7 Port Lavaca Calhoun (9-2) 10 at Boerne  (8-2)
8 El Campo (9-1) 7 vs Kilgore  (8-3)
9 Corpus Christi Miller (7-4) 12 at Lampasas (9-0)
10 Kennedale (9-0-1) 11 vs Melissa (10-1)
11 Lindale (9-2) 9 vs Needville  (7-4)
12 Dumas (10-1) 8 vs Andrews  (8-3)
13 Austin LBJ (6-2) 16 at Alice  (3-4)
14 Canyon (9-1) 13 at Fort Stockton  (5-5)
15 Stephenville (6-5) 17 at Argyle (11-0)
16 Paris (7-4) 14 at Midlothian Heritage (9-2)
17 Springtown (9-2) 15 vs Big Spring  (5-3)
18 Kilgore (8-3) 18 at El Campo  (9-1)
19 Decatur (6-5) 19 at Clint  (6-0)
20 Fischer Canyon Lake (6-5) 20 at CC Calallen (9-2)
21 Boerne (8-2) 22 vs Port Lavaca Calhoun  (9-2)
22 Stafford (5-6) 27 at Tyler Chapel Hill  (7-4)
23 Huffman Hargrave (9-1) 28 at Freeport Brazosport  (4-6)
24 Needville (7-4) 26 at Lindale (9-2)
25 Wichita Falls Hirschi (6-4) 25  
26 Freeport Brazosport (4-6) 30 vs Huffman Hargrave  (9-1)
27 Alice (3-4) 29 vs Austin LBJ  (6-2)
28 Pampa (8-3) 24  
29 La Vernia (7-4) 23  
30 Palestine (6-5) 21  
31 Tyler Chapel Hill (7-4) 37 vs Stafford  (5-6)
32 Vidor (4-5) 34  
33 Burnet (5-6) 31  
34 Fredericksburg (5-5) 35  
35 Hidalgo (3-2) 36  
36 Clint (6-0) 33 vs Decatur  (6-5)
37 Andrews (8-3) 46 at Dumas  (10-1)
38 Livingston (8-3) 32  
39 Dallas Carter (3-4) 39  
40 Kaufman (3-8) 38  
41 Brownwood (4-6) 40  
42 Henderson (3-6) 43  
43 Beeville Jones (2-8) 44  
44 Fort Worth Benbrook (6-5) 42  
45 Bay City (5-5) 47  
46 La Feria (3-2) 41  
47 Wilmer-Hutchins (5-1) 51 vs Waco La Vega  (8-2)
48 Splendora (4-7) 45  
49 Fort Stockton (5-5) 49 vs Canyon  (9-1)
50 Terrell (3-7) 50  
51 Lake Worth (6-5) 54  
52 Houston Wheatley (6-1) 48  
53 CC Tuloso-Midway (4-6) 53  
54 West Columbia (4-5) 55  
55 Dallas Lincoln (4-3) 57  
56 Gainesville (2-5) 58  
57 Athens (4-6) 59  
58 Fort Worth Dunbar (4-3) 60  
59 Mabank (4-6) 63  
60 Zapata (5-2) 52  
61 Lumberton (2-7) 65  
62 Anna (3-7) 66  
63 Somerset (2-7) 67  
64 Fort Worth Castleberry (3-6) 62  
65 Houston Yates (4-3) 64  
66 Uvalde (2-9) 69  
67 Houston North Forest (4-3) 61  
68 El Paso Riverside (4-2) 56  
69 Alvarado (2-8) 70  
70 Houston Furr (4-4) 71  
71 Pleasanton (3-8) 68  
72 Little Cypress-Mauriceville (1-7) 72  
73 Waxahachie Life (2-7) 73  
74 RGC La Grulla (1-4) 74  
75 Dallas Pinkston (2-4) 75  
76 Big Spring (5-3) 81 at Springtown  (9-2)
77 Hereford (3-7) 76  
78 Fort Worth Western Hills (5-6) 77  
79 Taylor (0-10) 78  
80 Carrollton Ranchview (0-7) 79  
81 Houston Kashmere (2-4) 82  
82 Houston Worthing (3-3) 84  
83 North Dallas (2-5) 83  
84 Dallas Roosevelt (1-4) 85  
85 Clint Mountain View (2-5) 80  
86 Burkburnett (1-8) 86  
87 San Angelo Lake View (4-7) 88  
88 Fort Worth Eastern Hills (3-5) 87  
89 Kingsville King (0-7) 89  
90 San Elizario (2-5) 90  
91 FW Carter-Riverside (3-5) 91  
92 Fabens (0-5) 92  
93 Houston Scarborough (0-6) 93  
94 Houston Washington (1-5) 94  
95 FW Diamond Hill-Jarvis (0-6) 95  

CLASS 4A DIVISION II

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Carthage (9-0) 1 vs Silsbee  (7-3)
2 West Orange-Stark (8-0) 2 vs China Spring  (8-2)
3 Graham (8-1) 3 vs Perryton  (5-5)
4 China Spring (8-2) 11 at West Orange-Stark  (8-0)
5 Texarkana Pleasant Grove (8-3) 4 at Nevada Community  (5-5)
6 Salado (10-1) 5 vs Bellville  (9-1)
7 Gilmer (10-1) 6 vs Godley  (7-4)
8 Wimberley (9-3) 7 at Hondo  (10-1)
9 Geronimo Navarro (9-2) 9 vs Raymondville  (3-0)
10 Bellville (9-1) 12 at Salado  (10-1)
11 Celina (4-4) 13 at Sweetwater  (8-1)
12 Caddo Mills (10-0) 17 vs Van  (7-4)
13 Waco Connally (6-4) 14  
14 Jasper (9-2) 8  
15 Aubrey (10-1) 15 vs Midland Greenwood  (6-3)
16 Sealy (8-2) 20 vs Center (8-3)
17 Sunnyvale (5-4) 16 at Mexia  (6-4)
18 Center (8-3) 18 at Sealy  (8-2)
19 Silsbee (7-3) 19 at Carthage  (9-0)
20 Glen Rose (9-2) 10  
21 Iowa Park (8-2) 21 at Lubbock Estacado  (5-6)
22 Van (7-4) 26 at Caddo Mills  (10-0)
23 Godley (7-4) 27 at Gilmer  (10-1)
24 Sweetwater (8-1) 28 vs Celina  (4-4)
25 Cuero (5-6) 25  
26 Sinton (7-3) 22 vs Giddings  (8-3)
27 Mexia (6-4) 23 vs Sunnyvale (5-4)
28 Hondo (10-1) 24 vs Wimberley  (9-3)
29 Giddings (8-3) 30 at Sinton  (7-3)
30 Raymondville (3-0) 29 at Geronimo Navarro  (9-2)
31 Smithville (5-6) 31  
32 Midland Greenwood (6-3) 33 at Aubrey  (10-1)
33 Navasota (7-3) 34 vs Rockport-Fulton  (6-4)
34 Devine (8-3) 35  
35 Rockport-Fulton (6-4) 32 at Navasota (7-3)
36 Nevada Community (5-5) 44 vs Texarkana Pleasant Grove (8-3)
37 Quinlan Ford (6-3) 36  
38 Rio Hondo (0-0) 38  
39 Rusk (5-6) 39  
40 Texarkana Liberty-Eylau (6-5) 37  
41 Lubbock Estacado (5-6) 48 vs Iowa Park  (8-2)
42 Bullard (6-5) 40  
43 La Grange (4-6) 41  
44 Perryton (5-5) 54 at Graham  (8-1)
45 Hardin-Jefferson (5-5) 42  
46 Longview Spring Hill (5-6) 45  
47 Ferris (5-5) 46  
48 Liberty (4-5) 50  
49 Sanger (8-2) 53  
50 Canton (3-7) 51  
51 Hamshire-Fannett (3-6) 52  
52 Sweeny (3-8) 49  
53 Orangefield (4-5) 47  
54 Monahans (4-7) 43  
55 Ingleside (7-4) 57  
56 Pittsburg (1-8) 56  
57 Seminole (4-7) 55  
58 Madisonville (3-7) 59  
59 Gatesville (4-6) 60  
60 Gonzales (1-9) 62  
61 Bridge City (1-6) 64  
62 Levelland (2-9) 58  
63 Port Isabel (0-2) 65  
64 Hillsboro (4-6) 61  
65 Pecos (3-6) 63  
66 Borger (1-9) 67  
67 Van Alstyne (3-8) 68  
68 La Marque (3-7) 66  
69 Snyder (2-6) 69  
70 Carrizo Springs (4-7) 70  
71 Brookshire Royal (2-5) 71  
72 Krum (3-6) 72  
73 Vernon (2-9) 73  
74 Brownsboro (1-7) 74  
75 Jarrell (1-9) 75  
76 Farmersville (2-7) 77  
77 San Antonio YMLA (1-1) 78  
78 Manor New Tech (2-4) 76  
79 Mineral Wells (2-7) 79  
80 Bridgeport (1-7) 80  
81 Robinson (2-8) 81  
82 Shepherd (1-9) 82  
83 Corpus Christi West Oso (2-8) 83  
84 Wharton (0-10) 84  
85 Wills Point (1-8) 85  
86 Crystal City (1-5) 86  
87 Pearsall (2-5) 87  
88 Bandera (0-9) 88  
89 Robstown (1-7) 89  
90 Paris North Lamar (0-8) 90  
91 Venus (0-10) 91  
92 Austin Achieve (1-5) 92  
93 Austin Eastside Memorial (0-6) 93  

CLASS 3A DIVISION I

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Brock (11-0) 1 vs Denver City  (7-4)
2 Malakoff (8-2) 3 vs Pottsboro  (9-2)
3 Grandview (10-0) 2 vs Tatum  (8-1)
4 Hallettsville (9-2) 4 vs Diboll  (6-4)
5 Tuscola Jim Ned (9-1) 5 vs Dalhart  (8-3)
6 Columbus (9-2) 12 at Woodville  (8-2)
7 Lorena (8-2) 9 vs Crockett  (7-4)
8 Pottsboro (9-2) 8 at Malakoff  (8-2)
9 Llano (10-0) 10 vs Lyford  (6-1)
10 Vanderbilt Industrial (10-1) 6 vs Blanco  (8-3)
11 Jourdanton (10-1) 13 vs Edna  (6-5)
12 Mount Vernon (9-2) 18 vs West  (9-2)
13 Mineola (10-1) 14 vs Dallas Madison (4-2)
14 Bushland (8-2) 16 vs Wall  (8-3)
15 Gladewater (8-3) 7  
16 Tatum (8-1) 15 at Grandview  (10-0)
17 East Chambers (10-0) 11 vs Yoakum (8-2)
18 Shallowater (9-0) 20 vs Pilot Point (8-3)
19 Yoakum (8-2) 22 at East Chambers  (10-0)
20 Winnsboro (7-3) 19  
21 West (9-2) 21 at Mount Vernon  (9-2)
22 Rockdale (6-5) 17  
23 Pilot Point (8-3) 25 at Shallowater  (9-0)
24 Wall (8-3) 23 at Bushland (8-2)
25 Lago Vista (7-3) 24 at Orange Grove  (7-3)
26 Blanco (8-3) 26 at Vanderbilt Industrial  (10-1)
27 Dalhart (8-3) 28 at Tuscola Jim Ned  (9-1)
28 Cameron Yoe (4-5) 29  
29 Little River Academy (7-4) 27  
30 Edna (6-5) 30 at Jourdanton  (10-1)
31 Paradise (7-4) 33  
32 Comfort (7-4) 31  
33 Whitesboro (4-6) 35  
34 Troy (5-5) 36  
35 Emory Rains (6-4) 38  
36 Corpus Christi London (7-3) 39  
37 Diboll (6-4) 46 at Hallettsville  (9-2)
38 Palacios (6-4) 37  
39 Denver City (7-4) 44 at Brock (11-0)
40 Boyd (8-3) 42  
41 Dallas Madison (4-2) 41 at Mineola (10-1)
42 Woodville (8-2) 51 vs Columbus  (9-2)
43 McGregor (6-5) 34  
44 Lyford (6-1) 48 at Llano  (10-0)
45 Maypearl (7-4) 32  
46 Universal City Randolph (6-5) 47  
47 Poteet (8-3) 43  
48 Atlanta (3-8) 45  
49 Commerce (4-5) 49  
50 Orange Grove (7-3) 52 vs Lago Vista  (7-3)
51 Coldspring-Oakhurst (8-3) 40  
52 White Oak (5-3) 53  
53 Crockett (7-4) 55 at Lorena  (8-2)
54 Boling (5-5) 50  
55 Groesbeck (6-4) 54  
56 Littlefield (3-7) 57  
57 Marion (5-6) 59  
58 Clyde (4-7) 56  
59 Early (5-6) 61  
60 San Diego (4-2) 58  
61 Whitney (3-7) 60  
62 New Boston (2-6) 64  
63 Anahuac (5-6) 63  
64 Hitchcock (5-5) 65  
65 Lytle (5-5) 66  
66 Buna (4-5) 62  
67 Caldwell (2-8) 67  
68 Ponder (3-7) 69  
69 Kirbyville (4-5) 70  
70 Gladewater Sabine (3-7) 71  
71 Mathis (2-4) 72  
72 Cotulla (0-6) 73  
73 Cleveland Tarkington (3-6) 75  
74 Amarillo River Road (4-7) 68  
75 Lamesa (4-7) 74  
76 Goliad (0-9) 76  
77 Fairfield (1-6) 77  
78 Dallas Life Oak Cliff (1-6) 78  
79 Jefferson (3-7) 79  
80 Bowie (4-6) 80  
81 Falfurrias (0-8) 81  
82 Teague (2-8) 82  
83 Trinity (5-6) 84  
84 Bishop (3-2) 88  
85 Breckenridge (1-8) 83  
86 Huntington (4-5) 86  
87 Peaster (3-7) 87  
88 Palestine Westwood (3-7) 89  
89 Slaton (3-6) 85  
90 Muleshoe (2-7) 90  
91 Aransas Pass (3-7) 91  
92 Brownfield (1-8) 92  
93 Hardin (2-7) 93  
94 Hempstead (0-9) 94  
95 Kemp (3-7) 95  
96 San Antonio Cole (1-6) 96  
97 Eustace (2-7) 97  
98 Elkhart (1-9) 98  
99 Bonham (2-8) 99  
100 Kermit (0-8) 100  
101 Progreso (0-0) 101  
102 Luling (0-8) 102  
103 Howe (0-10) 103  
104 Santa Gertrudis Academy (2-5) 104  
105 Dallas A+ Academy (0-6) 105  
106 San Angelo TLCA (0-10) 106  

CLASS 3A DIVISION II

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Canadian (10-1) 1 vs Bangs  (9-1)
2 Newton (7-2) 5 vs Paul Pewitt  (7-3)
3 Poth (9-0) 2 vs Rogers  (6-5)
4 Gunter (10-1) 3 vs Henrietta  (4-6)
5 Franklin (8-2) 4 vs Natalia  (7-3)
6 Idalou (9-0) 7 vs Alpine  (7-4)
7 East Bernard (8-2) 6  
8 Eastland (8-3) 8 vs Bells  (9-2)
9 Spearman (10-1) 11 at Ballinger  (11-1)
10 Waskom (9-1) 9 at Daingerfield  (9-2)
11 Elysian Fields (9-2) 10 vs Hooks  (6-4)
12 Holliday (10-1) 13 vs Sadler S&S Consolidated  (6-4)
13 Ballinger (11-1) 14 vs Spearman  (10-1)
14 Lexington (7-3) 20 vs Taft  (8-3)
15 Daingerfield (9-2) 12 vs Waskom  (9-1)
16 Rogers (6-5) 15 at Poth  (9-0)
17 Bangs (9-1) 16 at Canadian  (10-1)
18 Bells (9-2) 17 at Eastland  (8-3)
19 Childress (8-2) 19 at Crane  (8-1)
20 Crane (8-1) 22 vs Childress  (8-2)
21 Wichita Falls City View (7-4) 30 at Leonard  (6-3)
22 Buffalo (10-1) 21 at George West  (6-4)
23 Natalia (7-3) 25 at Franklin  (8-2)
24 Abernathy (7-4) 23  
25 Hooks (6-4) 27 at Elysian Fields  (9-2)
26 Paul Pewitt (7-3) 24 at Newton  (7-2)
27 Comanche (8-3) 18  
28 New London West Rusk (7-3) 28 vs Hughes Springs  (6-3)
29 Millsap (7-4) 31  
30 George West (6-4) 34 vs Buffalo  (10-1)
31 Lubbock Roosevelt (8-3) 29  
32 Hughes Springs (6-3) 32 at New London West Rusk  (7-3)
33 Tidehaven (5-5) 35  
34 Coahoma (6-4) 33  
35 Jacksboro (6-5) 26  
36 Alpine (7-4) 36 at Idalou  (9-0)
37 Henrietta (4-6) 46 at Gunter  (10-1)
38 Leonard (6-3) 38 vs Wichita Falls City View  (7-4)
39 Whitewright (5-5) 37  
40 Altair Rice Consolidated (4-6) 39  
41 Hemphill (6-3) 42  
42 Palmer (9-2) 40  
43 Gilmer Harmony (7-4) 43  
44 Friona (6-5) 44  
45 Odem (7-4) 41  
46 New Waverly (6-4) 47  
47 Sadler S&S Consolidated (6-4) 57 at Holliday  (10-1)
48 Clifton (3-7) 48  
49 Anderson-Shiro (6-5) 49  
50 Sonora (4-7) 50  
51 Harleton (6-4) 45  
52 Troup (5-5) 51  
53 Van Vleck (3-6) 56  
54 Taft (8-3) 61 at Lexington  (7-3)
55 DeKalb (6-4) 55  
56 Stockdale (4-5) 52  
57 Hebbronville (4-3) 54  
58 Edgewood (6-5) 58  
59 Blue Ridge (4-6) 59  
60 Paris Chisum (5-6) 60  
61 Blooming Grove (7-4) 53  
62 Merkel (3-6) 62  
63 Karnes City (4-6) 63  
64 Riesel (3-7) 65  
65 Brady (4-7) 64  
66 Stanton (2-8) 67  
67 Callisburg (5-6) 68  
68 Rice (5-6) 66  
69 Reagan County (4-6) 69  
70 Nixon-Smiley (3-6) 70  
71 Pattonville Prairiland (4-6) 71  
72 Valley View (1-9) 72  
73 Scurry-Rosser (4-6) 73  
74 Redwater (1-9) 74  
75 Corrigan-Camden (2-8) 75  
76 Ingram Moore (5-5) 76  
77 Santa Rosa (1-3) 77  
78 Dublin (1-8) 78  
79 Tulia (4-6) 80  
80 Ore City (3-7) 81  
81 Skidmore-Tynan (3-7) 79  
82 Banquete (3-4) 82  
83 Queen City (5-4) 83  
84 Wallis Brazos (2-7) 84  
85 Grand Saline (3-7) 86  
86 Winona (1-8) 85  
87 Florence (0-10) 87  
88 Arp (2-7) 88  
89 Kountze (3-6) 89  
90 San Angelo Grape Creek (2-8) 90  
91 Lone Oak (1-9) 91  
92 Warren (3-6) 92  
93 Danbury (1-6) 93  
94 Amarillo Highland Park (2-8) 94  
95 Corsicana Mildred (3-7) 95  
96 Tornillo (3-4) 96  
97 New Diana (0-10) 97  
98 Dilley (0-8) 98  
99 Nocona (1-10) 99  
100 Monte Alto (0-4) 100  
101 Dimmitt (0-10) 101  
102 Dallas Gateway Charter (3-7) 102  
103 Anthony (1-4) 103  
104 Quitman (0-10) 104  
105 Odessa Compass Academy (1-8) 105  

CLASS 2A DIVISION I

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Post (11-0) 1 vs Anson  (8-2)
2 Shiner (9-0) 2 vs Freer  (3-3)
3 Refugio (9-0) 3 vs Flatonia  (5-3)
4 Cisco (8-3) 4 vs Olton  (8-3)
5 Timpson (11-0) 5 vs Jewett Leon  (7-3)
6 Lindsay (10-0) 6 vs Tolar  (5-6)
7 Panhandle (9-2) 7 vs San Saba  (8-2)
8 Crawford (10-1) 8 vs Bogata Rivercrest  (7-3)
9 Sundown (9-2) 10 at Hawley  (9-2)
10 San Saba (8-2) 9 at Panhandle  (9-2)
11 Normangee (10-0) 11 vs Price Carlisle  (7-4)
12 Hearne (9-0) 16 vs Beckville  (8-3)
13 Bosqueville (7-3) 17 at Cooper  (8-1)
14 Mason (7-4) 13 vs Kenedy  (6-2)
15 Ganado (5-4) 15 at Three Rivers (4-4)
16 Holland (9-2) 12 at Garrison  (5-5)
17 New Deal (5-4) 14  
18 Italy (10-1) 19 vs Alvord  (6-4)
19 Anson (8-2) 25 at Post  (11-0)
20 Hawley (9-2) 21 vs Sundown  (9-2)
21 Beckville (8-3) 29 at Hearne  (9-0)
22 Joaquin (8-2) 18  
23 Flatonia (5-3) 23 at Refugio  (9-0)
24 Cooper (8-1) 22 vs Bosqueville  (7-3)
25 Garrison (5-5) 24 vs Holland  (9-2)
26 Shelbyville (4-5) 20  
27 Forsan (5-5) 26  
28 Olton (8-3) 31 at Cisco  (8-3)
29 Bogata Rivercrest (7-3) 28 at Crawford  (10-1)
30 Price Carlisle (7-4) 35 at Normangee  (10-0)
31 Hawkins (10-1) 27  
32 Schulenburg (4-3) 30  
33 Jewett Leon (7-3) 32 at Timpson  (11-0)
34 Collinsville (6-4) 33  
35 Stamford (5-6) 34  
36 Thorndale (6-4) 36  
37 Coleman (6-4) 37  
38 Ozona (7-4) 38  
39 San Augustine (3-5) 40  
40 Kenedy (6-2) 41 at Mason  (7-4)
41 Dawson (6-5) 39  
42 Tolar (5-6) 44 at Lindsay  (10-0)
43 Centerville (7-4) 45  
44 Alvord (6-4) 46 at Italy  (10-1)
45 Farwell (7-4) 43  
46 Thrall (5-6) 47  
47 Three Rivers (4-4) 61 vs Ganado  (5-4)
48 Rio Vista (7-4) 52  
49 Santa Maria (1-1) 48  
50 Freer (3-3) 56 at Shiner  (9-0)
51 Wolfe City (5-5) 50  
52 Alto (2-8) 53  
53 Stinnett West Texas (4-7) 54  
54 Weimar (2-7) 51  
55 Winters (4-7) 49  
56 Premont (5-4) 42  
57 Hale Center (6-5) 55  
58 Como-Pickton (4-4) 57  
59 Celeste (3-5) 59  
60 Groveton (3-7) 60  
61 Grapeland (6-5) 58  
62 Hamilton (4-6) 62  
63 Honey Grove (4-6) 63  
64 Bruceville-Eddy (3-6) 64  
65 Kerens (4-7) 65  
66 Goldthwaite (3-8) 69  
67 Trenton (4-5) 68  
68 Frankston (4-7) 66  
69 Johnson City (4-7) 67  
70 Rosebud-Lott (3-6) 70  
71 DeLeon (1-9) 71  
72 Haskell (2-7) 73  
73 Linden-Kildaire (2-7) 74  
74 Alba-Golden (1-8) 75  
75 Ben Bolt (1-2) 76  
76 Marlin (4-5) 72  
77 Gladewater Union Grove (2-8) 78  
78 La Villa (2-3) 77  
79 Floydada (2-8) 79  
80 Valley Mills (4-6) 80  
81 Tahoka (3-7) 81  
82 Sanford-Fritch (1-9) 82  
83 Brackettville (2-7) 83  
84 Tom Bean (2-6) 84  
85 Harper (2-9) 88  
86 Moody (1-9) 85  
87 Colorado City (0-10) 86  
88 Axtell (1-8) 87  
89 Cayuga (1-8) 89  
90 Saratoga West Hardin (1-8) 90  
91 Center Point (1-7) 91  
92 Bloomington (0-6) 92  
93 Itasca (1-7) 93  
94 Big Sandy (0-8) 94  
95 Riviera-Kaufer (0-4) 95  
96 Tioga (1-8) 96  
97 Boys Ranch (0-9) 97  

CLASS 2A DIVISION II

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Mart (10-0) 1 vs Lovelady  (7-4)
2 Hamlin (10-0) 2 vs Petrolia  (7-3)
3 Wellington (10-0) 3 vs Wink  (10-1)
4 Windthorst (10-1) 4 vs Archer City  (6-3)
5 Albany (9-1) 5 vs Ralls  (7-3)
6 Vega (9-2) 6 vs Bovina  (4-6)
7 Muenster (8-3) 7 at Quanah  (6-4)
8 Christoval (10-1) 8 vs Bruni  (4-2)
9 Wink (10-1) 9 at Wellington  (10-0)
10 Falls City (8-2) 11 vs Granger  (8-2)
11 Ralls (7-3) 13 at Albany  (9-1)
12 Stratford (6-5) 10 at Smyer  (8-3)
13 McCamey (9-1) 12 vs Wheeler  (9-2)
14 Wheeler (9-2) 14 at McCamey  (9-1)
15 Archer City (6-3) 18 at Windthorst  (10-1)
16 Bremond (8-3) 17 at Tenaha  (8-2)
17 Tenaha (8-2) 15 vs Bremond  (8-3)
18 Quanah (6-4) 16 vs Muenster  (8-3)
19 Clarendon (7-4) 20  
20 D'Hanis (7-0) 19 vs Eldorado  (6-5)
21 Eldorado (6-5) 21 at D'Hanis  (7-0)
22 Yorktown (7-3) 23 at Snook (6-4)
23 Lovelady (7-4) 22 at Mart  (10-0)
24 Deweyville (8-2) 30 vs Chilton  (6-4)
25 Snook (6-4) 28 vs Yorktown  (7-3)
26 Bruni (4-2) 25 at Christoval  (10-1)
27 Burton (4-7) 26  
28 Pineland West Sabine (6-5) 36 at Simms Bowie  (8-3)
29 Smyer (8-3) 31 vs Stratford  (6-5)
30 Santo (6-5) 32  
31 Chilton (6-4) 33 at Deweyville  (8-2)
32 Seymour (4-7) 27  
33 Cross Plains (8-3) 29  
34 Hull-Daisetta (6-4) 24  
35 Granger (8-2) 43 at Falls City  (8-2)
36 Sudan (5-6) 39  
37 Sunray (6-6) 37  
38 Petrolia (7-3) 44 at Hamlin  (10-0)
39 Runge (6-4) 40  
40 Lockney (7-2) 35  
41 Rocksprings (7-3) 34  
42 Charlotte (3-4) 38  
43 Simms Bowie (8-3) 41 vs Pineland West Sabine  (6-5)
44 Iola (4-4) 47  
45 Junction (5-5) 45  
46 Louise (5-4) 51  
47 Cushing (6-4) 42  
48 Bovina (4-6) 46 at Vega  (9-2)
49 Somerville (2-6) 48  
50 New Home (5-5) 49  
51 Shamrock (4-6) 50  
52 Hico (3-9) 52  
53 Olney (5-5) 54  
54 Sabinal (5-4) 56  
55 Evadale (4-5) 53  
56 Ropesville Ropes (5-5) 57  
57 Maud (3-6) 55  
58 Hubbard (5-4) 60  
59 Gruver (3-9) 64  
60 Seagraves (3-8) 58  
61 La Pryor (3-5) 59  
62 Booker (2-7) 62  
63 Wortham (3-6) 63  
64 Detroit (4-7) 61  
65 Memphis (3-7) 66  
66 Cumby (2-5) 67  
67 Miles (3-8) 65  
68 Agua Dulce (1-5) 68  
69 Plains (2-9) 70  
70 Clarksville (2-8) 69  
71 Quinlan Boles (2-5) 71  
72 Roscoe (1-10) 73  
73 Chico (1-8) 72  
74 Colmesneil (5-5) 74  
75 Crosbyton (1-9) 75  
76 Frost (1-8) 76  
77 Milano (2-7) 77  
78 Meridian (3-6) 78  
79 Mount Enterprise (1-9) 79  
80 Burkeville (3-7) 81  
81 Pettus (1-5) 80  
82 Electra (2-7) 82  
83 Bartlett (1-8) 83  
84 Benavides (0-5) 84  
85 Era (1-9) 85  
86 Woodsboro (1-7) 86  
87 Munday (1-6) 87  
88 Menard (0-10) 88  
89 Overton (1-8) 89  
90 Iraan (0-8) 90  
91 Sabine Pass (0-5) 91  
92 High Island (1-7) 92  
93 Ranger (0-9) 93  

CLASS 1A DIVISION I

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Borden County (9-2) 1 vs Springlake-Earth  (7-3)
2 Rankin (10-1) 2 at Sterling City  (11-0)
3 Sterling City (11-0) 3 vs Rankin  (10-1)
4 May (10-1) 4 vs Jonesboro  (10-1)
5 Leakey (10-1) 5 vs Water Valley  (6-2)
6 Happy (10-1) 6 vs Knox City  (7-2)
7 Knox City (7-2) 7 at Happy  (10-1)
8 Jonesboro (10-1) 8 at May  (10-1)
9 Gilmer Union Hill (10-0) 9 at Abbott  (11-0)
10 Westbrook (10-1) 11 at Garden City  (6-5)
11 Abbott (11-0) 10 vs Gilmer Union Hill (10-0)
12 Water Valley (6-2) 13 at Leakey  (10-1)
13 Saint Jo (10-1) 14 vs Blum  (7-3)
14 Springlake-Earth (7-3) 17 at Borden County (9-2)
15 Ira (8-3) 12  
16 O'Donnell (8-3) 16  
17 Blum (7-3) 18 at Saint Jo  (10-1)
18 White Deer (7-4) 15  
19 Crowell (4-4) 19  
20 Van Horn (4-3) 20  
21 Turkey Valley (6-2) 23  
22 Garden City (6-5) 26 vs Westbrook  (10-1)
23 Leverett's Chapel (6-3) 21  
24 Irion County (9-2) 22  
25 Hermleigh (9-2) 24  
26 Evant (5-2) 25  
27 Coolidge (5-5) 27  
28 Lometa (7-3) 29  
29 Baird (5-6) 28  
30 Nueces Canyon (4-6) 30  
31 Nazareth (6-5) 31  
32 Roby (6-5) 32  
33 Bryson (5-5) 33  
34 Petersburg (6-5) 34  
35 Gorman (5-5) 36  
36 Spur (3-5) 37  
37 Lenorah Grady (5-5) 38  
38 Roscoe Highland (6-4) 39  
39 Fort Davis (6-4) 35  
40 Milford (2-6) 40  
41 Eden (3-7) 42  
42 Paducah (2-7) 43  
43 Avalon (4-6) 41  
44 Covington (4-5) 44  
45 Penelope (6-4) 45  
46 Rotan (6-4) 46  
47 Kress (4-6) 47  
48 Veribest (3-5) 48  
49 Aspermont (4-6) 49  
50 Imperial Buena Vista (4-5) 50  
51 Medina (3-7) 51  
52 Perrin-Whitt (4-6) 52  
53 Newcastle (4-6) 53  
54 McLean (3-7) 54  
55 Marfa (1-5) 55  
56 Santa Anna (6-4) 56  
57 Meadow (1-8) 57  
58 Zephyr (1-8) 58  
59 Claude (2-8) 59  
60 Fruitvale (3-6) 60  
61 Midland TLCA (3-7) 61  
62 Vernon Northside (3-6) 62  
63 Wellman-Union (3-7) 63  
64 Bynum (3-6) 64  
65 Whiteface (2-7) 65  
66 McDade (2-4) 66  
67 Aquilla (2-8) 67  
68 Robert Lee (2-7) 68  
69 Savoy (0-0) 69  
70 Bronte (1-8) 70  
71 Paint Rock (2-6) 71  
72 Campbell (0-9) 72  
73 Lingleville (1-9) 73  
74 Lorenzo (0-9) 74  
75 Prairie Lea (0-8) 75  
76 Gholson (0-8) 76  
77 Arlington TLCA (1-6) 77  

CLASS 1A DIVISION II

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Balmorhea (8-1) 1 vs Jayton  (11-1)
2 Calvert (8-2) 2 vs Cherokee (8-3)
3 Richland Springs (9-0) 3 vs Oglesby  (10-1)
4 Lamesa Klondike (12-0) 5 vs Groom (10-1)
5 Groom (10-1) 4 at Lamesa Klondike  (12-0)
6 Jayton (11-1) 6 at Balmorhea (8-1)
7 Strawn (9-2) 7 at Throckmorton  (8-1)
8 Motley County (8-2) 9 vs Blackwell  (8-3)
9 Anton (11-0) 8 at Follett  (11-0)
10 Follett (11-0) 10 vs Anton  (11-0)
11 Cherokee (8-3) 11 at Calvert  (8-2)
12 Ladonia Fannindel (10-0) 12 at Gordon  (8-3)
13 Blackwell (8-3) 13 at Motley County  (8-2)
14 Blanket (7-4) 15  
15 Throckmorton (8-1) 19 vs Strawn  (9-2)
16 Brookesmith (7-3) 14  
17 Gordon (8-3) 18 vs Ladonia Fannindel  (10-0)
18 Morgan (7-3) 16  
19 Whitharral (6-4) 17  
20 Oglesby (10-1) 20 at Richland Springs  (9-0)
21 Amherst (7-4) 21  
22 Benjamin (6-2) 22  
23 Miami (6-5) 28  
24 Sidney (5-4) 24  
25 Sierra Blanca (3-4) 25  
26 Dime Box (5-3) 26  
27 Loraine (6-5) 23  
28 Oakwood (5-4) 30  
29 Wildorado (8-3) 27  
30 Ackerly Sands (7-4) 29  
31 Rochelle (4-6) 31  
32 Bowie Gold-burg (6-4) 32  
33 Lazbuddie (6-3) 33  
34 Sanderson (2-7) 35  
35 Walnut Springs (6-4) 36  
36 Trinidad (4-7) 34  
37 Rising Star (4-6) 37  
38 Mullin (7-3) 38  
39 Chillicothe (5-5) 39  
40 Grandfalls-Royalty (4-6) 40  
41 Afton Patton Springs (4-6) 41  
42 Iredell (1-6) 43  
43 Lueders-Avoca (2-8) 42  
44 Rule (6-4) 44  
45 Wilson (4-6) 45  
46 Gustine (5-5) 46  
47 Lefors (2-7) 47  
48 Cranfills Gap (2-5) 48  
49 Buckholts (3-6) 49  
50 Three Way (3-7) 50  
51 Hedley (4-6) 51  
52 Chester (1-5) 52  
53 Kopperl (0-0) 53  
54 Apple Springs (0-1) 54  
55 Guthrie (3-8) 55  
56 Bluff Dale (1-9) 56  
57 Hart (2-7) 57  
58 Silverton (1-9) 58  
59 Loop (3-7) 59  
60 Mount Calm (0-8) 60  
61 Southland (0-8) 61  
62 Woodson (1-6) 62  
63 Lohn (0-5) 63  
64 Forestburg (1-9) 64  
65 Welch Dawson (0-5) 65  
66 Valera Panther Creek (1-9) 66  
67 Harrold (0-5) 67  
68 Trent (2-8) 68  
69 Cotton Center (1-9) 69  
70 Darrouzett (0-9) 70  
71 Olfen (0-5) 71  
72 Moran (0-10) 72  
73 Abilene TLCA (0-7) 73  

PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Fort Worth Nolan Catholic (6-0) 2  
2 Dallas Parish Episcopal (6-1) 1 vs Dallas Bishop Lynch  (0-5)
3 Dallas Christian School (6-0) 3  
4 San Antonio Cornerstone (8-1) 4  
5 Austin Regents School (6-0) 6  
6 Dallas Plano Prestonwood (4-3) 7  
7 Plano John Paul II (2-3) 5 at Tomball Concordia Lutheran  (2-4)
8 Houston Second Baptist (5-1) 8  
9 Midland Christian (3-3) 9 vs Houston St. Pius X  (4-3)
10 Fort Worth All Saints Episcopal (1-3) 10 vs San Antonio Antonian Prep (6-1)
11 Colleyville Covenant Christian (4-0) 11  
12 Fort Worth Southwest Christian (6-1) 12  
13 Houston St. Thomas (7-2) 13  
14 The Woodlands John Cooper (5-0) 14  
15 Cedar Hill Newman (4-2) 15  
16 Arlington Pantego Christian (6-0) 16  
17 Fort Worth Lake Country (8-1) 18  
18 San Antonio Antonian Prep (6-1) 17 at Fort Worth All Saints Episcopal  (1-3)
19 Shiner St. Paul (5-1) 19  
20 Temple Central Texas Chr. (6-1) 20  
21 Houston Kinkaid (7-0) 21  
22 Bellaire Episcopal (2-4) 22  
23 Grapevine Faith Christian (4-2) 24  
24 Lubbock Christian (5-2) 23  
25 Fort Bend Christian (6-2) 27  
26 San Antonio Central Catholic (4-1) 26 at Argyle Liberty Christian (1-6)
27 Cypress Community Christian (4-2) 25  
28 Fort Worth Christian (2-4) 38 vs Austin Hyde Park Baptist  (1-6)
29 Houston St. Pius X (4-3) 28 at Midland Christian (3-3)
30 Tyler Grace Community (5-1) 29  
31 Arlington Oakridge (4-1) 30  
32 San Antonio Holy Cross (4-2) 35  
33 Episcopal School of Dallas (3-1) 32  
34 Austin St. Michael's (5-1) 34  
35 Addison Trinity Christian (4-1) 36  
36 Lubbock Trinity Christian (4-4) 42  
37 Arlington Grace Prep (5-2) 37  
38 The Woodlands Christian (4-3) 39 at Boerne Geneva School (3-5)
39 Irving Cistercian Prep (0-0) 40  
40 Bryan Brazos Christian (4-4) 50  
41 Argyle Liberty Christian (1-6) 51 vs San Antonio Central Catholic  (4-1)
42 Houston Lutheran South (3-4) 43 at Brownsville St. Joseph  (3-4)
43 Dallas Bishop Lynch (0-5) 33 at Dallas Parish Episcopal (6-1)
44 Hallettsville Sacred Heart (2-3) 44  
45 Houston The Village (3-0) 45  
46 Frisco Legacy Christian (3-5) 31  
47 McKinney Christian (4-4) 58  
48 Fort Worth Country Day (1-1) 46  
49 Boerne Geneva School (3-5) 55 vs The Woodlands Christian (4-3)
50 Houston St. John's (2-3) 47  
51 Tomball Rosehill Christian (3-4) 41  
52 Willow Park Trinity Christian (3-3) 48 vs Dallas Shelton School  (1-4)
53 Tomball Concordia Lutheran (2-4) 49 vs Plano John Paul II (2-3)
54 Houston Lutheran North (4-2) 52  
55 Dallas Covenant (5-2) 53  
56 Bullard Brook Hill (4-2) 54  
57 Beaumont Msgr. Kelly (1-4) 57  
58 League City Bay Area Christian (4-3) 60  
59 Waco Reicher (2-4) 66  
60 Tomball Christian H/School (4-5) 61  
61 Houston Legacy (2-5) 62  
62 Magnolia Legacy Prep (3-2) 70  
63 Oklahoma City (Okl.) Casady (1-5) 63  
64 Brownsville St. Joseph (3-4) 65 vs Houston Lutheran South  (3-4)
65 Dallas First Baptist Academy (3-4) 67  
66 CC John Paul II (4-4) 59 vs Spring Frassati Catholic (0-7)
67 Muenster Sacred Heart (4-5) 64  
68 Victoria St. Joseph (2-3) 68 vs Austin Brentwood Christian (4-3)
69 Dallas St. Mark's (1-1) 69  
70 Houston ProVision Academy (0-0) 71  
71 Katy St. John XXIII (1-7) 73  
72 Flower Mound Coram Deo (1-6) 56  
73 Austin Hyde Park Baptist (1-6) 81 at Fort Worth Christian  (2-4)
74 Austin Saints (0-0) 75  
75 Houston Christian (0-5) 76  
76 Schertz John Paul II (2-4) 74  
77 San Antonio Christian (1-7) 77  
78 Houston Westbury Christian (2-3) 79  
79 Austin Brentwood Christian (4-3) 72 at Victoria St. Joseph  (2-3)
80 Dallas Shelton School (1-4) 78 at Willow Park Trinity Christian (3-3)
81 SA Texas Military Institute (0-0) 82  
82 El Paso Cathedral (0-1) 83  
83 Fort Worth Trinity Valley (2-4) 84  
84 Houston Northland Christian (2-4) 80  
85 Dallas Greenhill Prep (0-3) 85  
86 DasCHE (4-4) 86  
87 Austin St. Dominic Savio (1-5) 87  
88 Fort Worth Temple Christian (2-5) 88  
89 Tyler T. K. Gorman (1-4) 89  
90 Weatherford Christian (1-6) 90  
91 Lake Belton (9-1) 91  
92 Tyler All Saints (1-1) 92  
93 San Antonio Davenport (8-1) 93  
94 Dallas Bishop Dunne (0-5) 95  
95 San Antonio St. Anthony's (0-5) 94  
96 Carrollton Prince of Peace (1-5) 96  
97 Fort Worth Calvary Academy (0-6) 97  
98 Beaumont Legacy Christian (2-4) 98  
99 Katy Jordan (5-2) 99 at Katy JV 
100 Arlington Newman (2-2) 100  
101 Harlingen Marine Military (4-1) 102  
102 Spring Frassati Catholic (0-7) 101 at CC John Paul II (4-4)
103 Houston KIPP Northeast (0-0) 103  
104 Pasadena First Baptist (0-4) 104  
105 Houston KIPP Sunnyside (0-0) 105  
106 Houston Cristo Rey Jesuit (0-0) 106  
107 Founders Classical Academy (1-6) 107  
108 Waco Texas Wind (2-5) 108  
109 Austin LASA (1-4) 109 Open 
110 Malakoff Cross Roads (5-5) 110  
111 Houston Kipp Generations (0-0) 111  
112 Houston Kipp Academy (0-0) 112  
113 Atlas HomeSchool (1-9) 113  
114 San Antonio Brooks Academy (0-2) 114  
115 Dallas Inspired Vision (0-3) 115  

PRIVATE SCHOOLS — 6-MAN

Rank Team (Record) LW Week 13
1 Bastrop Tribe Consolidated (9-1) 1 at Dallas UME Prep (5-3)
2 Cedar Park Summit Christian (5-1) 4  
3 Fredericksburg Heritage Sch. (5-1) 2  
4 Austin Veritas Academy (6-0) 3  
5 Joshua Johnson County (9-2) 5 at Austin Royals (5-4)
6 New Braunfels Christian (5-1) 8  
7 Dallas Lakehill Prep (2-0) 7 vs Rockwall Heritage Christian (2-3)
8 Bryan St. Joseph (5-0) 11  
9 Bryan Allen Academy (4-3) 10  
10 Houston Emery-Weiner School (6-0) 6  
11 Waco Live Oak (7-0) 13  
12 Kerrville Our Lady of the Hills (6-0) 12  
13 Bulverde Bracken Christian (4-3) 9  
14 Austin Texas Sch for the Deaf (5-3) 16  
15 Austin Royals (5-4) 18 vs Joshua Johnson County (9-2)
16 Westlake Academy (7-0) 14 vs Wylie Prep Academy (6-0)
17 Wylie Prep Academy (6-0) 15 at Westlake Academy (7-0)
18 Conroe Covenant (4-1) 17  
19 Gainesville State School (0-0) 19  
20 Lubbock Kingdom Prep (6-1) 20  
21 Plano Coram Deo (5-3) 22 at Watauga Harvest Christian  (0-3)
22 Marble Falls Faith Academy (5-2) 21  
23 FW Covenant Classical (4-3) 32  
24 San Marcos Baptist Academy (4-3) 24  
25 Denton Calvary (4-2) 25  
26 Azle Christian School (8-2) 28 vs Lantana Harvest Christian (10-1)
27 Williamson County Home School (7-2) 23  
28 SA Saint Mary's Hall (3-2) 29  
29 Haslet Heritage Christian (9-2) 27  
30 Tyler HEAT (8-2) 30  
31 Fort Bend Chargers Home Sch (9-2) 36 at Stephenville Faith (8-2)
32 Wichita Falls Christian (6-1) 31  
33 Lantana Harvest Christian (10-1) 37 at Azle Christian School (8-2)
34 Stephenville Faith (8-2) 41 vs Fort Bend Chargers Home Sch (9-2)
35 Baytown Christian (4-2) 26 at SA Atonement Academy (1-6)
36 Giddings State School (0-0) 34  
37 Seguin Lifegate Christian (0-0) 35  
38 Victoria Home School (7-2) 39 vs Tyler Kings Academy (6-3)
39 Irving The Highlands School (4-3) 33 vs Waco Vanguard College Prep (3-4)
40 Spring Branch Living Rock (3-3) 46  
41 Abilene Christian (5-1) 40 vs Dallas Fairhill School (1-5)
42 San Antonio FEAST Homesch. (2-6) 42  
43 McKinney The Cornerstone (3-3) 44  
44 Dallas UME Prep (5-3) 48 vs Bastrop Tribe Consolidated (9-1)
45 Huntsville Alpha Omega (3-4) 56  
46 Waco Parkview Christian (5-6) 38  
47 Dallas Lutheran (3-2) 47 at Austin Hill Country (1-3)
48 Irving Faustina Academy (5-1) 45  
49 Red Oak Ovilla Christian (5-3) 43 vs Lucas Christian Academy (3-4)
50 Smoking for Jesus Ministry (6-2) 54  
51 Austin Hill Country (1-3) 49 vs Dallas Lutheran (3-2)
52 Greenville Christian (3-2) 51  
53 Waco Methodist Children's Home (5-4) 55  
54 Waco Vanguard College Prep (3-4) 57 at Irving The Highlands School (4-3)
55 Lucas Christian Academy (3-4) 53 at Red Oak Ovilla Christian (5-3)
56 Lakeland Christian (0-0) 58  
57 San Antonio St. Gerard (2-3) 52  
58 Tyler Kings Academy (6-3) 60 at Victoria Home School (7-2)
59 Dallas Tyler Street Christian (0-0) 61  
60 SA Jubilee (4-4) 59  
61 Houston Northside HomeSchool (5-5) 50  
62 Melissa CHANT (4-7) 62  
63 Sugar Land Logos Prep (2-4) 63  
64 Morton (4-4) 65  
65 FW THESA H/School (4-7) 64  
66 Temple Holy Trinity (3-3) 71 vs Galveston O'Connell  (1-4)
67 Houston Grace Christian (0-1) 66  
68 Longview Christian Heritage (3-2) 67  
69 Dallas Academy (3-3) 68  
70 Longview Trinity S/of TX (0-0) 69  
71 Amarillo San Jacinto Christian (1-5) 70  
72 Watauga Harvest Christian (0-3) 72 vs Plano Coram Deo (5-3)
73 Rockwall Heritage Christian (2-3) 73 at Dallas Lakehill Prep  (2-0)
74 Lubbock All Saints (2-4) 74  
75 C.C. Arlington Heights (0-0) 76  
76 Lake Jackson Brazosport (1-4) 79 vs San Marcos Hill Country (1-4)
77 Houston Texas Christian (4-3) 77  
78 Midland Trinity (1-4) 78  
79 San Marcos Hill Country (1-4) 80 at Lake Jackson Brazosport (1-4)
80 Galveston O'Connell (1-4) 75 at Temple Holy Trinity (3-3)
81 Laredo St. Augustine (1-5) 86  
82 Bryan Christian Homeschool (2-8) 81  
83 Bellville Faith Academy (1-2) 82  
84 EP Faith Christian (0-0) 83  
85 Granbury NCTA (0-0) 85  
86 Haslet Legacy Classical (2-8) 90  
87 Kennedale Fellowship (0-4) 84  
88 Irving Universal Academy (0-0) 87  
89 San Antonio Lutheran (0-0) 89  
90 Eagle Christian Academy (2-5) 91 at Sherman Texoma Christian (1-5)
91 Victoria Faith Academy (0-0) 92  
92 Arlington St. Paul Prep (4-7) 93  
93 Grayson Christian (2-4) 88  
94 San Antonio Castle Hills (0-6) 94  
95 Orange Community Christian (0-0) 95  
96 Lubbock Home School Christian (2-7) 96  
97 Decatur Victory Christian (2-6) 97  
98 Round Rock Christian (1-5) 98  
99 Alvin Living Stones Christian (0-0) 99  
100 Sherman Texoma Christian (1-5) 100 vs Eagle Christian Academy (2-5)
101 Mineral Wells Community (0-10) 101  
102 Wichita Falls Notre Dame (1-4) 103  
103 Austin NYOS Charter School (0-7) 104  
104 Garland Christian Academy (0-7) 105  
105 Fort Worth Hill School (0-0) 106  
106 Carrollton T.A.C.A (0-0) 107  
107 Tyler Willowbend (2-5) 108  
108 Fort Hancock (0-0) 109  
109 CC Coastal Christian (0-5) 110  
110 Round Rock Concordia (0-5) 111  
111 Nazarene Christian Academy (2-8) 112  
112 Permian Basin Athletics CO-OP (1-6) 102  
113 Lubbock Christ The King (2-2) 113  
114 SA Brooks Collegiate Academy (0-0) 114  
115 Corpus Christi Annapolis (0-0) 115  
116 Temple Centex H/Sch (0-7) 116  
117 Katy Faith West Academy (0-5) 117  
118 Fayette County HomeSchool (0-0) 118  
119 El Paso Immanuel Baptist (0-0) 119  
120 Houston Sanchez (0-0) 121  
121 Leander Sterling Classical (0-0) 122  
122 Austin Harmony (0-0) 123  
123 SA Atonement Academy (1-6) 120 vs Baytown Christian (4-2)
124 Houston Mount Carmel (1-3) 124  
125 New Braunfels Calvary Baptist (0-3) 125  
126 Mesquite Founders Classical (0-6) 126  
127 San Antonio Winston (1-6) 127  
128 Longview HEAT (1-6) 128  
129 Dallas Fairhill School (1-5) 129 at Abilene Christian  (5-1)

This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.

Sign In