As the 2020 Texas high school football season rolls on, how does each team stack up? In conjunction with our partner Jerry Forrest at PigskinPrep.com, we're proud to bring you computer rankings of every Texas high school football team!
CLASS 6A
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Austin Westlake (4-0) | 1 | Open |
2 | Duncanville (1-1) | 2 | at Waco (1-1) |
3 | Katy (3-0) | 3 | vs *Katy Mayde Creek (3-1) |
4 | Galena Park North Shore (4-0) | 5 | vs *Beaumont West Brook (1-2) |
5 | Lake Travis (3-0) | 4 | vs *Austin High (3-0) |
6 | Allen (2-0) | 6 | Open |
7 | DeSoto (2-0) | 7 | vs *Waxahachie (1-2) |
8 | Southlake Carroll (1-1) | 8 | at *Byron Nelson (2-2) |
9 | Denton Guyer (2-1) | 9 | vs *McKinney (3-1) |
10 | Arlington Martin (3-1) | 12 | at *South Grand Prairie (2-1) |
11 | Cedar Hill (2-0) | 13 | vs *Mansfield Lake Ridge (0-3) |
12 | Humble Atascocita (0-1) | 10 | vs *Humble (3-1) |
13 | Cypress-Fairbanks (4-0) | 17 | vs *Jersey Village (1-3) |
14 | Alvin Shadow Creek (0-2) | 14 | at *Houston Strake Jesuit (1-2) |
15 | Prosper (2-0) | 19 | at *Little Elm (2-2) |
16 | Pearland Dawson (4-0) | 20 | vs *Alief Taylor (1-1) |
17 | Converse Judson (2-1) | 16 | Open |
18 | Bridgeland (4-0) | 15 | at *Cypress Ranch (2-1) |
19 | Katy Tompkins (3-0) | 21 | at *Katy Taylor (4-0) |
20 | Euless Trinity (2-1) | 30 | vs *Hurst Bell (0-3) |
21 | Dickinson (1-0) | 23 | at *Clute Brazoswood (1-3) |
22 | Clear Springs (2-2) | 29 | at *Clear Falls (2-1) |
23 | Flower Mound Marcus (3-0) | 24 | at *Flower Mound (2-1) |
24 | Klein Collins (1-1) | 25 | vs *Klein Oak (1-1) |
25 | Rockwall (3-1) | 11 | vs *Rockwall-Heath (3-1) |
26 | Spring Westfield (2-1) | 18 | at *Aldine Nimitz (1-1) |
27 | Schertz Cibolo Steele (1-2) | 28 | at *New Braunfels (2-1) |
28 | San Antonio Brennan (3-0) | 33 | at *San Antonio Stevens (3-0) |
29 | Spring (3-0) | 45 | vs *Aldine Eisenhower (2-0) |
30 | Smithson Valley (2-1) | 32 | at *Schertz Clemens (1-2) |
31 | San Antonio Brandeis (3-0) | 27 | vs *San Antonio Johnson (3-0) |
32 | Cypress Ranch (2-1) | 35 | vs *Bridgeland (4-0) |
33 | Pearland (3-1) | 31 | at *Alief Elsik (0-1) |
34 | Sheldon C.E. King (3-1) | 26 | vs *Humble Kingwood (0-4) |
35 | Austin Vandegrift (2-1) | 46 | vs *Round Rock McNeil (0-4) |
36 | Temple (3-1) | 38 | vs *Bryan (2-0) |
37 | Midland Lee (3-1) | 22 | Open |
38 | Arlington (2-2) | 34 | vs *Grand Prairie (3-0) |
39 | San Antonio Wagner (1-0) | 39 | vs *San Antonio East Central (1-2) |
40 | Schertz Clemens (1-2) | 44 | vs *Smithson Valley (2-1) |
41 | Beaumont West Brook (1-2) | 36 | at *Galena Park North Shore (4-0) |
42 | Rockwall-Heath (3-1) | 47 | at *Rockwall (3-1) |
43 | Odessa Permian (3-1) | 54 | at *Abilene (0-3) |
44 | Klein Cain (2-1) | 43 | at *Tomball Memorial (4-0) |
45 | Tomball Memorial (4-0) | 41 | vs *Klein Cain (2-1) |
46 | Pasadena Dobie (3-0) | 40 | vs *Pasadena South Houston (1-3) |
47 | Fort Bend Ridge Point (0-2) | 42 | vs *Fort Bend Clements (2-1) |
48 | The Woodlands (1-2) | 37 | Open |
49 | Edinburg Vela (0-0) | 48 | at Mission Memorial (0-0) |
50 | Tyler Legacy (2-2) | 50 | Open |
51 | San Antonio Johnson (3-0) | 51 | at *San Antonio Brandeis (3-0) |
52 | Katy Taylor (4-0) | 52 | vs *Katy Tompkins (3-0) |
53 | San Antonio Reagan (2-1) | 49 | at *San Antonio Lee (0-3) |
54 | Houston Strake Jesuit (1-2) | 59 | vs *Alvin Shadow Creek (0-2) |
55 | Dallas Jesuit (1-2) | 53 | vs *Richardson Pearce (0-3) |
56 | Hewitt Midway (0-2) | 55 | at *Mansfield (1-2) |
57 | San Antonio Madison (2-1) | 56 | vs San Antonio Holmes (0-3) |
58 | Richmond George Ranch (1-2) | 57 | Open |
59 | Lewisville Hebron (1-1) | 58 | at *Plano East (0-3) |
60 | El Paso Americas (1-0) | 60 | vs *El Paso Pebble Hills (1-0) |
61 | Arlington Bowie (3-0) | 66 | at *Arlington Lamar (1-2) |
62 | Flower Mound (2-1) | 63 | vs *Flower Mound Marcus (3-0) |
63 | South Grand Prairie (2-1) | 62 | vs *Arlington Martin (3-1) |
64 | Laredo United (0-0) | 64 | vs *Laredo United South (0-0) |
65 | Arlington Lamar (1-2) | 65 | vs *Arlington Bowie (3-0) |
66 | Lewisville (2-1) | 67 | at *Plano West (2-1) |
67 | Killeen Shoemaker (3-0) | 61 | vs *Killeen (1-2) |
68 | Coppell (2-1) | 68 | at *Plano (0-2) |
69 | Houston Lamar (2-1) | 72 | vs *Houston Bellaire (0-0) |
70 | Fort Bend Elkins (0-2) | 70 | Open |
71 | Fort Bend Travis (1-1) | 80 | vs *Fort Bend Austin (0-3) |
72 | Richardson Lake Highlands (3-0) | 74 | at *Irving MacArthur (0-2) |
73 | Klein (2-1) | 73 | Open |
74 | Denton Braswell (3-1) | 76 | at *McKinney Boyd (1-3) |
75 | Clear Falls (2-1) | 114 | vs *Clear Springs (2-2) |
76 | Buda Hays Consolidated (2-2) | 75 | at *San Marcos (1-3) |
77 | Cedar Park Vista Ridge (3-1) | 69 | at *RR Cedar Ridge (2-1) |
78 | Harlingen (0-0) | 77 | Open |
79 | Aldine Eisenhower (2-0) | 82 | at *Spring (3-0) |
80 | Houston Heights (1-1) | 71 | vs *Houston Chavez (1-1) |
81 | Mansfield (1-2) | 81 | vs *Hewitt Midway (0-2) |
82 | Klein Oak (1-1) | 79 | at *Klein Collins (1-1) |
83 | Laredo United South (0-0) | 83 | at *Laredo United (0-0) |
84 | Houston Bellaire (0-0) | 85 | at *Houston Lamar (2-1) |
85 | Cypress Woods (2-2) | 98 | vs *Langham Creek (2-2) |
86 | San Antonio Roosevelt (2-1) | 108 | at *San Antonio MacArthur (0-3) |
87 | Conroe (3-1) | 95 | Open |
88 | San Antonio O'Connor (1-2) | 84 | at *San Antonio Harlan (1-2) |
89 | Mission (0-0) | 86 | vs *Edinburg (0-0) |
90 | Humble Summer Creek (2-1) | 87 | Open |
91 | Spring DeKaney (1-2) | 107 | at *Aldine MacArthur (1-1) |
92 | San Benito (0-0) | 89 | vs *Brownsville Hanna (0-0) |
93 | San Angelo Central (1-3) | 97 | at *Wolfforth Frenship (2-2) |
94 | Garland Sachse (1-1) | 93 | vs *Garland (3-0) |
95 | Cypress Falls (0-3) | 91 | at *Cypress Park (3-1) |
96 | Garland Naaman Forest (1-2) | 78 | vs *Lakeview Centennial (2-0) |
97 | El Paso Eastlake (1-0) | 92 | vs *El Paso Franklin (0-3) |
98 | Lakeview Centennial (2-0) | 88 | at *Garland Naaman Forest (1-2) |
99 | Weslaco (0-0) | 94 | Open |
100 | Cypress Park (3-1) | 96 | vs *Cypress Falls (0-3) |
101 | Round Rock (1-2) | 101 | at *Hutto (2-1) |
102 | The Woodlands College Park (3-1) | 115 | Open |
103 | Round Rock Westwood (1-1) | 100 | vs *Round Rock Stony Point (1-0) |
104 | New Braunfels (2-1) | 104 | vs *Schertz Cibolo Steele (1-2) |
105 | Garland (3-0) | 124 | at *Garland Sachse (1-1) |
106 | El Paso Montwood (2-0) | 109 | Open |
107 | Northwest Eaton (2-2) | 106 | at *Keller Fossil Ridge (1-1) |
108 | McKinney (3-1) | 99 | at *Denton Guyer (2-1) |
109 | Wolfforth Frenship (2-2) | 105 | vs *San Angelo Central (1-3) |
110 | San Antonio Taft (1-2) | 113 | vs *San Antonio Marshall (2-1) |
111 | San Antonio Harlan (1-2) | 119 | vs *San Antonio O'Connor (1-2) |
112 | RR Cedar Ridge (2-1) | 121 | vs *Cedar Park Vista Ridge (3-1) |
113 | San Antonio Stevens (3-0) | 111 | vs *San Antonio Brennan (3-0) |
114 | Cypress Creek (1-3) | 103 | at *Cypress Ridge (1-3) |
115 | Houston Memorial (3-1) | 116 | at *Houston Northbrook (0-4) |
116 | El Paso Eastwood (2-0) | 110 | Open |
117 | Dallas Skyline (1-1) | 129 | vs *Mesquite (0-3) |
118 | Austin Bowie (1-2) | 152 | Open |
119 | Mesquite Horn (2-2) | 135 | vs *North Mesquite (1-3) |
120 | Hutto (2-1) | 126 | vs *Round Rock (1-2) |
121 | Humble (3-1) | 118 | at *Humble Atascocita (0-1) |
122 | Houston Westside (2-0) | 132 | Open |
123 | Mansfield Lake Ridge (0-3) | 122 | at *Cedar Hill (2-0) |
124 | Keller (1-2) | 112 | vs *Keller Central (1-2) |
125 | Conroe Oak Ridge (3-0) | 125 | vs Montgomery (1-2) |
126 | North Crowley (2-1) | 123 | vs *Saginaw Boswell (0-3) |
127 | Alief Taylor (1-1) | 145 | at *Pearland Dawson (4-0) |
128 | Los Fresnos (0-0) | 127 | vs *Brownsville Rivera (0-0) |
129 | Abilene (0-3) | 120 | vs *Odessa Permian (3-1) |
130 | San Antonio Churchill (2-1) | 128 | at *San Antonio Clark (0-3) |
131 | Killeen Harker Heights (2-2) | 90 | at *Killeen Ellison (1-3) |
132 | San Antonio Warren (2-1) | 139 | vs *San Antonio John Jay (0-3) |
133 | Langham Creek (2-2) | 148 | at *Cypress Woods (2-2) |
134 | Clear Creek (2-1) | 130 | vs *Clear Brook (3-1) |
135 | Austin High (3-0) | 140 | at *Lake Travis (3-0) |
136 | Mesquite (0-3) | 131 | at *Dallas Skyline (1-1) |
137 | Eagle Pass (0-0) | 133 | at *Laredo Johnson (0-0) |
138 | Austin Del Valle (1-3) | 102 | at *Austin Akins (1-3) |
139 | Grand Prairie (3-0) | 150 | at *Arlington (2-2) |
140 | Laredo Alexander (0-0) | 134 | at *Laredo Nixon (0-0) |
141 | Killeen Ellison (1-3) | 149 | vs *Killeen Harker Heights (2-2) |
142 | Katy Morton Ranch (1-2) | 136 | vs *Katy Seven Lakes (0-4) |
143 | Weatherford (2-2) | 144 | vs *Fort Worth Haltom (1-2) |
144 | Round Rock Stony Point (1-0) | 137 | at *Round Rock Westwood (1-1) |
145 | Belton (1-3) | 146 | vs *Copperas Cove (1-3) |
146 | Waxahachie (1-2) | 143 | at *DeSoto (2-0) |
147 | Katy Seven Lakes (0-4) | 147 | at *Katy Morton Ranch (1-2) |
148 | San Antonio East Central (1-2) | 159 | at *San Antonio Wagner (1-0) |
149 | Tomball (3-1) | 151 | at *Klein Forest (1-2) |
150 | Deer Park (1-3) | 156 | vs *Pasadena Memorial (3-1) |
151 | San Antonio Marshall (2-1) | 142 | at *San Antonio Taft (1-2) |
152 | Clear Brook (3-1) | 117 | at *Clear Creek (2-1) |
153 | Conroe Grand Oaks (4-0) | 183 | Open |
154 | Plano (0-2) | 154 | vs *Coppell (2-1) |
155 | Channelview (1-1) | 155 | Open |
156 | Alief Hastings (0-2) | 141 | at *Alvin (0-2) |
157 | El Paso Pebble Hills (1-0) | 157 | at *El Paso Americas (1-0) |
158 | Keller Fossil Ridge (1-1) | 168 | vs *Northwest Eaton (2-2) |
159 | Byron Nelson (2-2) | 153 | vs *Southlake Carroll (1-1) |
160 | McKinney Boyd (1-3) | 170 | vs *Denton Braswell (3-1) |
161 | Plano East (0-3) | 163 | vs *Lewisville Hebron (1-1) |
162 | Pasadena Memorial (3-1) | 164 | at *Deer Park (1-3) |
163 | El Paso Franklin (0-3) | 166 | at *El Paso Eastlake (1-0) |
164 | Keller Timber Creek (2-2) | 169 | Open |
165 | Cypress Ridge (1-3) | 160 | vs *Cypress Creek (1-3) |
166 | Killeen (1-2) | 161 | at *Killeen Shoemaker (3-0) |
167 | Katy Mayde Creek (3-1) | 138 | at *Katy (3-0) |
168 | Houston Chavez (1-1) | 158 | at *Houston Heights (1-1) |
169 | San Antonio John Jay (0-3) | 173 | at *San Antonio Warren (2-1) |
170 | Arlington Sam Houston (2-2) | 162 | Open |
171 | Willis (0-4) | 179 | Open |
172 | Little Elm (2-2) | 165 | vs *Prosper (2-0) |
173 | Fort Worth Haltom (1-2) | 181 | at *Weatherford (2-2) |
174 | Fort Bend Bush (0-2) | 174 | at *Fort Bend Dulles (0-3) |
175 | Plano West (2-1) | 175 | vs *Lewisville (2-1) |
176 | Houston Stratford (2-2) | 180 | at *Houston Spring Woods (2-2) |
177 | Richardson Pearce (0-3) | 176 | at *Dallas Jesuit (1-2) |
178 | Garland Rowlett (0-0) | 177 | vs *North Garland (1-2) |
179 | Bryan (2-0) | 204 | at *Temple (3-1) |
180 | Jersey Village (1-3) | 184 | at *Cypress-Fairbanks (4-0) |
181 | Keller Central (1-2) | 182 | at *Keller (1-2) |
182 | Aldine Davis (0-2) | 172 | vs *Aldine (0-2) |
183 | Humble Kingwood (0-4) | 171 | at *Sheldon C.E. King (3-1) |
184 | Katy Cinco Ranch (1-3) | 202 | Open |
185 | Clear Lake (1-3) | 178 | Open |
186 | La Joya (0-0) | 187 | Open |
187 | Harlingen South (0-0) | 188 | at *Donna North (0-0) |
188 | Wylie (0-2) | 189 | at *South Garland (0-3) |
189 | Aldine MacArthur (1-1) | 196 | vs *Spring DeKaney (1-2) |
190 | Brownsville Hanna (0-0) | 190 | at *San Benito (0-0) |
191 | San Marcos (1-3) | 193 | vs *Buda Hays Consolidated (2-2) |
192 | PSJA North (0-1) | 185 | vs *Edinburg Economedes (0-0) |
193 | Copperas Cove (1-3) | 192 | at *Belton (1-3) |
194 | Pharr-San Juan-Alamo (0-0) | 191 | at *Edinburg North (0-0) |
195 | Aldine Nimitz (1-1) | 186 | vs *Spring Westfield (2-1) |
196 | Round Rock McNeil (0-4) | 194 | at *Austin Vandegrift (2-1) |
197 | South San Antonio (0-0) | 198 | Open |
198 | Cypress Lakes (0-4) | 200 | at *Cypress Springs (0-4) |
199 | Richardson (1-2) | 201 | vs *Irving Nimitz (1-1) |
200 | Fort Bend Clements (2-1) | 167 | at *Fort Bend Ridge Point (0-2) |
201 | North Garland (1-2) | 199 | at *Garland Rowlett (0-0) |
202 | Waco (1-1) | 203 | vs Duncanville (1-1) |
203 | Midland (0-4) | 207 | at *Odessa (0-1) |
204 | San Antonio MacArthur (0-3) | 205 | vs *San Antonio Roosevelt (2-1) |
205 | Alief Elsik (0-1) | 197 | vs *Pearland (3-1) |
206 | El Paso Coronado (2-0) | 209 | Open |
207 | Edinburg North (0-0) | 210 | vs *Pharr-San Juan-Alamo (0-0) |
208 | San Antonio Clark (0-3) | 217 | vs *San Antonio Churchill (2-1) |
209 | Irving MacArthur (0-2) | 212 | vs *Richardson Lake Highlands (3-0) |
210 | Irving Nimitz (1-1) | 213 | at *Richardson (1-2) |
211 | Edinburg (0-0) | 215 | at *Mission (0-0) |
212 | Fort Bend Dulles (0-3) | 206 | vs *Fort Bend Bush (0-2) |
213 | Hurst Bell (0-3) | 211 | at *Euless Trinity (2-1) |
214 | Austin Akins (1-3) | 208 | vs *Austin Del Valle (1-3) |
215 | Odessa (0-1) | 216 | vs *Midland (0-4) |
216 | Del Rio (0-1) | 218 | at San Antonio Cornerstone (6-1) |
217 | Fort Bend Austin (0-3) | 195 | at *Fort Bend Travis (1-1) |
218 | Saginaw Boswell (0-3) | 214 | at *North Crowley (2-1) |
219 | Fort Worth Chisholm Trail (1-3) | 220 | vs *Fort Worth Paschal (1-3) |
220 | Brownsville Rivera (0-0) | 222 | at *Los Fresnos (0-0) |
221 | San Antonio Holmes (0-3) | 219 | at San Antonio Madison (2-1) |
222 | Klein Forest (1-2) | 224 | vs *Tomball (3-1) |
223 | Pasadena South Houston (1-3) | 241 | at *Pasadena Dobie (3-0) |
224 | Fort Worth Paschal (1-3) | 226 | at *Fort Worth Chisholm Trail (1-3) |
225 | Clute Brazoswood (1-3) | 225 | vs *Dickinson (1-0) |
226 | La Joya Juarez-Lincoln (0-0) | 227 | Open |
227 | San Antonio Lee (0-3) | 221 | vs *San Antonio Reagan (2-1) |
228 | Richardson Berkner (1-2) | 229 | vs *Irving (0-2) |
229 | Houston Westbury (1-2) | 228 | at *Houston Sam Houston (0-2) |
230 | South Garland (0-3) | 233 | vs *Wylie (0-2) |
231 | Irving (0-2) | 230 | at *Richardson Berkner (1-2) |
232 | Laredo Nixon (0-0) | 232 | vs *Laredo Alexander (0-0) |
233 | Cypress Springs (0-4) | 223 | vs *Cypress Lakes (0-4) |
234 | Houston Spring Woods (2-2) | 234 | vs *Houston Stratford (2-2) |
235 | Edinburg Economedes (0-0) | 236 | at *PSJA North (0-1) |
236 | Laredo Johnson (0-0) | 237 | vs *Eagle Pass (0-0) |
237 | Alvin (0-2) | 238 | vs *Alief Hastings (0-2) |
238 | Donna North (0-0) | 239 | vs *Harlingen South (0-0) |
239 | Aldine (0-2) | 235 | at *Aldine Davis (0-2) |
240 | Pasadena Sam Rayburn (1-3) | 240 | at *Pasadena (0-4) |
241 | El Paso Socorro (0-2) | 242 | Open |
242 | North Mesquite (1-3) | 243 | at *Mesquite Horn (2-2) |
243 | Pasadena (0-4) | 231 | vs *Pasadena Sam Rayburn (1-3) |
244 | Houston Sam Houston (0-2) | 244 | vs *Houston Westbury (1-2) |
245 | Houston Northbrook (0-4) | 245 | vs *Houston Memorial (3-1) |
CLASS 5A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Denton Ryan (3-0) | 1 | at *Frisco Wakeland (4-0) |
2 | Highland Park (2-0) | 5 | Open |
3 | Lubbock Coronado (4-0) | 9 | Open |
4 | Lancaster (2-0) | 2 | at *Dallas Adams (0-2) |
5 | Richmond Foster (2-0) | 3 | at Fort Bend Hightower (1-1) |
6 | Longview (3-1) | 4 | vs *West Mesquite (0-4) |
7 | Cedar Park (4-0) | 7 | vs *Austin Anderson (1-2) |
8 | Amarillo Tascosa (2-1) | 8 | at *Amarillo Palo Duro (0-3) |
9 | Manvel (2-1) | 6 | vs *Angleton (3-0) |
10 | Frisco Lone Star (1-2) | 10 | Open |
11 | Red Oak (0-1) | 11 | at *Mansfield Legacy (1-1) |
12 | CC Veterans Memorial (4-0) | 12 | at *Corpus Christi Ray (1-3) |
13 | Fort Bend Hightower (1-1) | 17 | vs Richmond Foster (2-0) |
14 | Colleyville Heritage (1-0) | 14 | at *Fort Worth Richland (3-0) |
15 | Frisco Independence (0-2) | 16 | at *Frisco Reedy (3-1) |
16 | College Station (3-1) | 13 | at *New Caney (2-1) |
17 | Magnolia (3-1) | 15 | vs *Cleveland (1-3) |
18 | Abilene Cooper (2-1) | 19 | at *Granbury (2-2) |
19 | Magnolia West (3-1) | 20 | vs *Conroe Caney Creek (0-3) |
20 | Weslaco East (0-0) | 21 | Open |
21 | Port Arthur Memorial (4-0) | 18 | at *Galveston Ball (1-3) |
22 | Katy Paetow (3-0) | 24 | vs *Houston Wisdom (0-2) |
23 | Amarillo (2-1) | 23 | vs *Amarillo Caprock (1-3) |
24 | Frisco Wakeland (4-0) | 42 | vs *Denton Ryan (3-0) |
25 | CC Flour Bluff (3-0) | 22 | at *Gregory-Portland (1-3) |
26 | Mansfield Summit (1-1) | 25 | at Ennis (2-0) |
27 | Dripping Springs (2-1) | 26 | vs *New Braunfels Canyon (3-0) |
28 | Fort Worth Richland (3-0) | 27 | vs *Colleyville Heritage (1-0) |
29 | Lufkin (1-3) | 28 | at *New Caney Porter (2-2) |
30 | Georgetown (3-1) | 29 | vs *Pflugerville Hendrickson (2-1) |
31 | New Caney (2-1) | 30 | vs *College Station (3-1) |
32 | Angleton (3-0) | 31 | at *Manvel (2-1) |
33 | SA Veterans Memorial (2-1) | 32 | at *Seguin (1-1) |
34 | McAllen Memorial (0-0) | 34 | at Sharyland Pioneer (1-0) |
35 | La Porte (3-1) | 41 | vs *Baytown Sterling (1-3) |
36 | N. Richland Hills Birdville (1-0) | 38 | at *Midlothian (2-0) |
37 | Seguin (1-1) | 39 | vs *SA Veterans Memorial (2-1) |
38 | San Antonio Southside (3-0) | 36 | vs *Eagle Pass Winn (0-0) |
39 | Burleson Centennial (1-1) | 40 | Open |
40 | Pflugerville Hendrickson (2-1) | 37 | at *Georgetown (3-1) |
41 | Beaumont United (2-1) | 44 | at *Friendswood (1-3) |
42 | Tyler (0-3) | 33 | at *McKinney North (0-3) |
43 | Midlothian (2-0) | 45 | vs *N. Richland Hills Birdville (1-0) |
44 | Manor (1-2) | 46 | at *Pflugerville (3-1) |
45 | Azle (2-1) | 48 | vs *Saginaw (0-4) |
46 | Victoria West (1-1) | 47 | at *Victoria East (2-2) |
47 | New Caney Porter (2-2) | 51 | vs *Lufkin (1-3) |
48 | La Joya Palmview (0-0) | 49 | Open |
49 | Frisco Reedy (3-1) | 56 | vs *Frisco Independence (0-2) |
50 | El Paso Del Valle (1-1) | 52 | at Canutillo (1-0) |
51 | McAllen Rowe (0-1) | 53 | at Mission Sharyland (0-0) |
52 | McKinney North (0-3) | 50 | vs *Tyler (0-3) |
53 | New Braunfels Canyon (3-0) | 54 | at *Dripping Springs (2-1) |
54 | The Colony (2-2) | 35 | at *Frisco Centennial (1-2) |
55 | Justin Northwest (2-2) | 55 | vs *FW Arlington Heights (2-0) |
56 | Rosenberg Terry (2-1) | 58 | vs *Fort Bend Kempner (2-1) |
57 | Sherman (1-3) | 63 | vs *Wylie East (1-1) |
58 | San Antonio Brackenridge (0-0) | 61 | Open |
59 | Baytown Goose Creek Memorial (2-2) | 69 | vs *Baytown Lee (3-1) |
60 | Mansfield Legacy (1-1) | 62 | vs *Red Oak (0-1) |
61 | Victoria East (2-2) | 70 | vs *Victoria West (1-1) |
62 | Lubbock Monterey (1-2) | 57 | at *Lubbock (2-2) |
63 | Fort Worth Brewer (2-2) | 74 | vs *Crowley (0-4) |
64 | Crowley (0-4) | 43 | at *Fort Worth Brewer (2-2) |
65 | Gregory-Portland (1-3) | 65 | vs *CC Flour Bluff (3-0) |
66 | Dallas Wilson (2-0) | 66 | at *Dallas White (2-2) |
67 | Austin Anderson (1-2) | 64 | at *Cedar Park (4-0) |
68 | Pflugerville (3-1) | 60 | vs *Manor (1-2) |
69 | Friendswood (1-3) | 71 | vs *Beaumont United (2-1) |
70 | Baytown Lee (3-1) | 68 | at *Baytown Goose Creek Memorial (2-2) |
71 | Brownsville Pace (0-0) | 73 | Open |
72 | Amarillo Caprock (1-3) | 72 | at *Amarillo (2-1) |
73 | Granbury (2-2) | 99 | vs *Abilene Cooper (2-1) |
74 | Kyle Lehman (2-1) | 76 | at *San Antonio Harlandale (0-0) |
75 | Denton (1-3) | 83 | vs *Frisco Heritage (2-2) |
76 | SA Southwest Legacy (2-2) | 77 | vs *San Antonio Southwest (0-4) |
77 | Frisco Centennial (1-2) | 78 | vs *The Colony (2-2) |
78 | Rio Grande City (0-1) | 59 | vs Edcouch-Elsa (0-0) |
79 | Waller (2-2) | 88 | Open |
80 | Pflugerville Weiss (0-2) | 80 | vs *Leander (1-3) |
81 | Fort Bend Kempner (2-1) | 75 | at *Rosenberg Terry (2-1) |
82 | San Antonio Sam Houston (0-0) | 81 | Open |
83 | Corpus Christi Moody (2-1) | 82 | vs *Corpus Christi Carroll (1-3) |
84 | El Paso Bel Air (1-1) | 67 | at El Paso Ysleta (2-0) |
85 | Dallas White (2-2) | 98 | vs *Dallas Wilson (2-0) |
86 | San Antonio Lanier (0-0) | 84 | Open |
87 | San Antonio Burbank (0-0) | 86 | Open |
88 | FW Arlington Heights (2-0) | 87 | at *Justin Northwest (2-2) |
89 | San Antonio Southwest (0-4) | 79 | at *SA Southwest Legacy (2-2) |
90 | El Paso Chapin (0-2) | 90 | at El Paso Hanks (0-3) |
91 | Leander (1-3) | 103 | at *Pflugerville Weiss (0-2) |
92 | San Antonio Jefferson (0-0) | 91 | Open |
93 | West Mesquite (0-4) | 89 | at *Longview (3-1) |
94 | Wylie East (1-1) | 92 | at *Sherman (1-3) |
95 | McAllen (0-0) | 93 | vs Mercedes (1-0) |
96 | Brownsville Veterans Memorial (0-0) | 94 | at PSJA Southwest (0-0) |
97 | Frisco Heritage (2-2) | 85 | at *Denton (1-3) |
98 | Galveston Ball (1-3) | 96 | vs *Port Arthur Memorial (4-0) |
99 | Buda Johnson (2-1) | 95 | vs *San Antonio McCollum (0-0) |
100 | Baytown Sterling (1-3) | 97 | at *La Porte (3-1) |
101 | Laredo Martin (0-0) | 100 | at *Laredo Cigarroa (0-0) |
102 | San Antonio Harlandale (0-0) | 101 | vs *Kyle Lehman (2-1) |
103 | Eagle Pass Winn (0-0) | 102 | at *San Antonio Southside (3-0) |
104 | Brownsville Porter (0-0) | 104 | vs Donna (0-0) |
105 | Corpus Christi King (0-4) | 107 | Open |
106 | Carrollton Smith (2-1) | 105 | vs *Dallas Molina (1-1) |
107 | Corpus Christi Carroll (1-3) | 119 | at *Corpus Christi Moody (2-1) |
108 | El Paso El Dorado (0-1) | 108 | vs El Paso Parkland (1-1) |
109 | Dallas Molina (1-1) | 117 | at *Carrollton Smith (2-1) |
110 | Dallas Adams (0-2) | 110 | vs *Lancaster (2-0) |
111 | Houston Milby (0-1) | 113 | Open |
112 | San Antonio Memorial (0-0) | 114 | |
113 | Saginaw (0-4) | 109 | at *Azle (2-1) |
114 | Dallas Sunset (1-2) | 116 | Open |
115 | Lubbock (2-2) | 111 | vs *Lubbock Monterey (1-2) |
116 | Cleveland (1-3) | 118 | at *Magnolia (3-1) |
117 | Corpus Christi Ray (1-3) | 106 | vs *CC Veterans Memorial (4-0) |
118 | San Antonio Highlands (0-0) | 120 | Open |
119 | Dallas Samuell (1-2) | 112 | vs *Carrollton Turner (1-2) |
120 | San Antonio Edison (0-0) | 121 | Open |
121 | Conroe Caney Creek (0-3) | 115 | at *Magnolia West (3-1) |
122 | Donna (0-0) | 122 | at Brownsville Porter (0-0) |
123 | San Antonio McCollum (0-0) | 123 | at *Buda Johnson (2-1) |
124 | San Antonio Kennedy (0-0) | 124 | Open |
125 | Brownsville Lopez (0-0) | 125 | vs PSJA Memorial (0-0) |
126 | Laredo Cigarroa (0-0) | 126 | vs *Laredo Martin (0-0) |
127 | Amarillo Palo Duro (0-3) | 127 | vs *Amarillo Tascosa (2-1) |
128 | Carrollton Turner (1-2) | 128 | at *Dallas Samuell (1-2) |
129 | Houston Wisdom (0-2) | 129 | at *Katy Paetow (3-0) |
CLASS 5A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Ennis (2-0) | 1 | vs Mansfield Summit (1-1) |
2 | Aledo (2-1) | 2 | at *Everman (2-2) |
3 | Fort Bend Marshall (3-0) | 3 | vs *Houston Waltrip (0-3) |
4 | Liberty Hill (4-0) | 8 | vs *Austin McCallum (0-1) |
5 | A&M Consolidated (4-0) | 4 | vs *Lamar Consolidated (0-4) |
6 | Mansfield Timberview (3-0) | 5 | at *Burleson (3-1) |
7 | Frisco (3-0) | 7 | vs *Frisco Lebanon Trail (4-0) |
8 | Huntsville (3-0) | 9 | at *Bryan Rudder (4-0) |
9 | Dallas South Oak Cliff (2-1) | 11 | Open |
10 | Lucas Lovejoy (4-0) | 10 | Open |
11 | Lubbock-Cooper (3-1) | 13 | at *Canyon Randall (2-2) |
12 | Boerne Champion (2-1) | 12 | vs *Castroville Medina Valley (2-2) |
13 | Wichita Falls Rider (3-1) | 6 | at *Wichita Falls (1-1) |
14 | Texarkana Texas (3-0) | 14 | at *Mount Pleasant (2-1) |
15 | Crosby (1-2) | 15 | at *Dayton (0-3) |
16 | Barbers Hill (0-2) | 17 | vs *Humble Kingwood Park (1-2) |
17 | North Forney (4-0) | 16 | vs *Crandall (2-1) |
18 | Marshall (2-1) | 18 | vs *Longview Pine Tree (2-0-1) |
19 | Sharyland Pioneer (1-0) | 19 | vs McAllen Memorial (0-0) |
20 | Longview Pine Tree (2-0-1) | 20 | at *Marshall (2-1) |
21 | Mesquite Poteet (2-2) | 22 | vs *Dallas Hillcrest (1-2) |
22 | Burleson (3-1) | 27 | vs *Mansfield Timberview (3-0) |
23 | Cleburne (3-1) | 25 | vs *Joshua (1-3) |
24 | Denison (1-2) | 23 | at *Prosper Rock Hill (0-3) |
25 | Kerrville Tivy (0-4) | 21 | vs *Lockhart (0-4) |
26 | Brenham (2-2) | 24 | vs *Bastrop (1-3) |
27 | Fort Bend Willowridge (3-0) | 26 | at *Houston Sharpstown (1-1) |
28 | Wichita Falls (1-1) | 32 | vs *Wichita Falls Rider (3-1) |
29 | Nederland (1-1) | 29 | vs *Port Neches-Groves (1-2) |
30 | Royse City (2-1) | 34 | at *Greenville (2-1) |
31 | Whitehouse (3-0) | 30 | at *Nacogdoches (1-1) |
32 | Grapevine (1-2) | 31 | vs *Carrollton Creekview (0-2) |
33 | Port Neches-Groves (1-2) | 33 | at *Nederland (1-1) |
34 | Bryan Rudder (4-0) | 28 | vs *Huntsville (3-0) |
35 | Montgomery Lake Creek (3-1) | 38 | at *Fulshear (4-0) |
36 | Canyon Randall (2-2) | 45 | vs *Lubbock-Cooper (3-1) |
37 | El Paso Burges (0-2) | 37 | vs *El Paso Jefferson (1-1) |
38 | Lamar Consolidated (0-4) | 40 | at *A&M Consolidated (4-0) |
39 | Abilene Wylie (2-0) | 39 | Open |
40 | Frisco Liberty (3-1) | 35 | at *Lake Dallas (1-3) |
41 | Leander Rouse (3-1) | 43 | vs *Elgin (0-3) |
42 | El Paso Austin (2-1) | 64 | Open |
43 | Everman (2-2) | 41 | vs *Aledo (2-1) |
44 | Greenville (2-1) | 44 | vs *Royse City (2-1) |
45 | Corsicana (1-3) | 42 | vs *Forney (0-4) |
46 | Floresville (1-3) | 46 | vs *San Antonio Alamo Heights (1-2) |
47 | Dallas Hillcrest (1-2) | 36 | at *Mesquite Poteet (2-2) |
48 | El Paso Andress (2-0) | 47 | vs *El Paso Bowie (0-2) |
49 | Montgomery (1-2) | 48 | at Conroe Oak Ridge (3-0) |
50 | Dallas Kimball (2-1) | 56 | at *Dallas Adamson (0-2) |
51 | Mission Memorial (0-0) | 49 | vs Edinburg Vela (0-0) |
52 | El Paso Parkland (1-1) | 50 | at El Paso El Dorado (0-1) |
53 | Crandall (2-1) | 51 | at *North Forney (4-0) |
54 | Austin McCallum (0-1) | 52 | at *Liberty Hill (4-0) |
55 | Mercedes (1-0) | 57 | at McAllen (0-0) |
56 | Mount Pleasant (2-1) | 53 | vs *Texarkana Texas (3-0) |
57 | Nacogdoches (1-1) | 54 | vs *Whitehouse (3-0) |
58 | Canutillo (1-0) | 55 | vs El Paso Del Valle (1-1) |
59 | Georgetown East View (1-3) | 59 | at *Bastrop Cedar Creek (2-2) |
60 | Castroville Medina Valley (2-2) | 69 | at *Boerne Champion (2-1) |
61 | Leander Glenn (2-2) | 62 | vs *Pflugerville Connally (0-4) |
62 | Fulshear (4-0) | 78 | vs *Montgomery Lake Creek (3-1) |
63 | Frisco Lebanon Trail (4-0) | 65 | at *Frisco (3-0) |
64 | San Antonio Alamo Heights (1-2) | 61 | at *Floresville (1-3) |
65 | Fort Worth Southwest (1-1) | 60 | vs *Fort Worth Trimble Tech (0-3) |
66 | Edcouch-Elsa (0-0) | 63 | at Rio Grande City (0-1) |
67 | Fort Worth North Side (2-0) | 66 | at *Fort Worth South Hills (0-2) |
68 | Arlington Seguin (1-1) | 67 | vs *Waco University (1-1) |
69 | Dallas Seagoville (3-1) | 58 | vs *Dallas Jefferson (0-1) |
70 | Marble Falls (3-0) | 68 | Open |
71 | Humble Kingwood Park (1-2) | 70 | at *Barbers Hill (0-2) |
72 | Texas City (0-2) | 72 | vs *Santa Fe (1-2) |
73 | Mission Sharyland (0-0) | 73 | vs McAllen Rowe (0-1) |
74 | El Paso Irvin (1-0) | 85 | vs *El Paso (0-1) |
75 | Waco University (1-1) | 77 | at *Arlington Seguin (1-1) |
76 | El Paso Ysleta (2-0) | 79 | vs El Paso Bel Air (1-1) |
77 | Houston Northside (0-3) | 74 | at *Houston Sterling (1-2) |
78 | Frisco Memorial (1-3) | 82 | vs *Princeton (2-2) |
79 | Princeton (2-2) | 76 | at *Frisco Memorial (1-3) |
80 | Joshua (1-3) | 71 | at *Cleburne (3-1) |
81 | Galena Park (2-2) | 92 | at *Houston Madison (0-2) |
82 | Lockhart (0-4) | 86 | at *Kerrville Tivy (0-4) |
83 | Elgin (0-3) | 75 | at *Leander Rouse (3-1) |
84 | Bastrop Cedar Creek (2-2) | 91 | vs *Georgetown East View (1-3) |
85 | Fort Worth South Hills (0-2) | 84 | vs *Fort Worth North Side (2-0) |
86 | Santa Fe (1-2) | 87 | at *Texas City (0-2) |
87 | Lake Dallas (1-3) | 81 | vs *Frisco Liberty (3-1) |
88 | Houston Austin (2-0) | 89 | Open |
89 | PSJA Southwest (0-0) | 90 | vs Brownsville Veterans Memorial (0-0) |
90 | Houston Sterling (1-2) | 80 | vs *Houston Northside (0-3) |
91 | Bastrop (1-3) | 88 | at *Brenham (2-2) |
92 | El Paso Hanks (0-3) | 83 | vs El Paso Chapin (0-2) |
93 | Plainview (2-2) | 97 | Open |
94 | Roma (0-0) | 94 | Open |
95 | Jacksonville (0-3) | 95 | at *Hallsville (0-2) |
96 | Clint Horizon (1-1) | 98 | at Clint (3-0) |
97 | Austin Northeast (1-1) | 99 | vs *Austin Crockett (1-2) |
98 | Dallas Spruce (0-3) | 93 | at *Dallas Conrad (1-2) |
99 | Pflugerville Connally (0-4) | 96 | at *Leander Glenn (2-2) |
100 | Forney (0-4) | 100 | at *Corsicana (1-3) |
101 | Sulphur Springs (0-2) | 101 | Open |
102 | Dallas Adamson (0-2) | 102 | vs *Dallas Kimball (2-1) |
103 | Austin Crockett (1-2) | 109 | at *Austin Northeast (1-1) |
104 | Fort Worth Polytechnic (0-3) | 103 | at *Fort Worth Wyatt (0-3) |
105 | Carrollton Creekview (0-2) | 104 | at *Grapevine (1-2) |
106 | Dayton (0-3) | 105 | vs *Crosby (1-2) |
107 | Houston Sharpstown (1-1) | 106 | vs *Fort Bend Willowridge (3-0) |
108 | Houston Waltrip (0-3) | 110 | at *Fort Bend Marshall (3-0) |
109 | Hallsville (0-2) | 107 | vs *Jacksonville (0-3) |
110 | El Paso Jefferson (1-1) | 108 | at *El Paso Burges (0-2) |
111 | El Paso Bowie (0-2) | 111 | at *El Paso Andress (2-0) |
112 | Prosper Rock Hill (0-3) | 114 | vs *Denison (1-2) |
113 | Fort Worth Wyatt (0-3) | 113 | vs *Fort Worth Polytechnic (0-3) |
114 | Pharr Valley View (0-0) | 116 | Open |
115 | PSJA Memorial (0-0) | 117 | at Brownsville Lopez (0-0) |
116 | Austin Travis (0-3) | 112 | at *Austin Navarro (0-3) |
117 | Houston Madison (0-2) | 118 | vs *Galena Park (2-2) |
118 | Dallas Conrad (1-2) | 115 | vs *Dallas Spruce (0-3) |
119 | El Paso (0-1) | 119 | at *El Paso Irvin (1-0) |
120 | Dallas Jefferson (0-1) | 120 | at *Dallas Seagoville (3-1) |
121 | Fort Worth Trimble Tech (0-3) | 121 | at *Fort Worth Southwest (1-1) |
122 | Austin Navarro (0-3) | 122 | vs *Austin Travis (0-3) |
CLASS 4A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Lampasas (5-0) | 2 | vs *Austin LBJ (3-1) |
2 | Argyle (7-0) | 1 | at *Terrell (2-5) |
3 | Waco La Vega (5-1) | 3 | at *Midlothian Heritage (6-2) |
4 | Port Lavaca Calhoun (6-1) | 4 | vs *Corpus Christi Miller (4-3) |
5 | CC Calallen (5-2) | 5 | vs *Alice (1-2) |
6 | Canyon (6-0) | 7 | vs *Pampa (7-0) |
7 | Melissa (6-1) | 6 | at *Carrollton Ranchview (0-5) |
8 | El Campo (5-1) | 9 | vs *Bay City (5-2) |
9 | Austin LBJ (3-1) | 8 | at *Lampasas (5-0) |
10 | Corpus Christi Miller (4-3) | 11 | at *Port Lavaca Calhoun (6-1) |
11 | Springtown (7-1) | 12 | at *Decatur (4-4) |
12 | Paris (5-3) | 10 | at *Kaufman (3-4) |
13 | Lindale (6-2) | 13 | Open |
14 | Stephenville (4-4) | 15 | vs *Waxahachie Life (2-5) |
15 | Midlothian Heritage (6-2) | 17 | vs *Waco La Vega (5-1) |
16 | Dumas (6-1) | 16 | at *Hereford (3-3) |
17 | Decatur (4-4) | 18 | vs *Springtown (7-1) |
18 | Kennedale (5-0-1) | 14 | vs Fort Worth Western Hills (3-3) |
19 | Kilgore (5-2) | 19 | vs *Henderson (2-4) |
20 | Huffman Hargrave (6-0) | 20 | vs *Splendora (3-4) |
21 | La Vernia (6-2) | 21 | Open |
22 | Palestine (5-3) | 31 | vs *Athens (4-3) |
23 | Fischer Canyon Lake (3-4) | 24 | at *Fredericksburg (4-3) |
24 | Boerne (5-2) | 27 | vs *Somerset (1-5) |
25 | Pampa (7-0) | 25 | at *Canyon (6-0) |
26 | Needville (4-3) | 29 | vs *Freeport Brazosport (2-4) |
27 | Clint (3-0) | 40 | vs Clint Horizon (1-1) |
28 | Andrews (6-2) | 22 | at *San Angelo Lake View (4-4) |
29 | Alice (1-2) | 30 | at *CC Calallen (5-2) |
30 | West Columbia (4-2) | 43 | vs *Stafford (1-6) |
31 | Burnet (4-3) | 26 | at *Taylor (0-7) |
32 | Hidalgo (2-0) | 28 | at Raymondville (1-0) |
33 | Henderson (2-4) | 23 | at *Kilgore (5-2) |
34 | La Feria (2-0) | 36 | vs *Kingsville King (0-4) |
35 | Wichita Falls Hirschi (4-3) | 34 | vs *Gainesville (2-4) |
36 | Vidor (3-2) | 37 | at *Livingston (5-2) |
37 | Kaufman (3-4) | 32 | vs *Paris (5-3) |
38 | Fredericksburg (4-3) | 41 | vs *Fischer Canyon Lake (3-4) |
39 | Freeport Brazosport (2-4) | 38 | at *Needville (4-3) |
40 | Livingston (5-2) | 49 | vs *Vidor (3-2) |
41 | Dallas Carter (3-0) | 33 | at *Wilmer-Hutchins (2-0) |
42 | Beeville Jones (2-5) | 39 | vs *CC Tuloso-Midway (3-4) |
43 | Stafford (1-6) | 42 | at *West Columbia (4-2) |
44 | Fort Worth Benbrook (3-4) | 47 | vs Fort Worth Eastern Hills (2-3) |
45 | Brownwood (2-4) | 45 | vs *Alvarado (2-6) |
46 | Tyler Chapel Hill (4-4) | 46 | at *Mabank (3-4) |
47 | Houston Furr (2-1) | 59 | vs *Houston Kashmere (1-2) |
48 | Bay City (5-2) | 35 | at *El Campo (5-1) |
49 | Wilmer-Hutchins (2-0) | 48 | vs *Dallas Carter (3-0) |
50 | Athens (4-3) | 51 | at *Palestine (5-3) |
51 | Fort Worth Dunbar (3-1) | 52 | vs *Fort Worth Castleberry (1-4) |
52 | Houston Wheatley (3-0) | 50 | vs *Houston Washington (1-2) |
53 | Terrell (2-5) | 56 | vs *Argyle (7-0) |
54 | Gainesville (2-4) | 54 | at *Wichita Falls Hirschi (4-3) |
55 | Splendora (3-4) | 44 | at *Huffman Hargrave (6-0) |
56 | Little Cypress-Mauriceville (0-5) | 55 | vs *Lumberton (1-5) |
57 | CC Tuloso-Midway (3-4) | 61 | at *Beeville Jones (2-5) |
58 | Alvarado (2-6) | 57 | at *Brownwood (2-4) |
59 | Lake Worth (4-4) | 58 | at *Burkburnett (1-5) |
60 | Somerset (1-5) | 63 | at *Boerne (5-2) |
61 | Mabank (3-4) | 64 | vs *Tyler Chapel Hill (4-4) |
62 | Lumberton (1-5) | 60 | at *Little Cypress-Mauriceville (0-5) |
63 | Zapata (2-1) | 74 | vs *RGC La Grulla (0-2) |
64 | Fort Stockton (2-5) | 80 | vs *Big Spring (3-2) |
65 | Uvalde (1-7) | 62 | at *Pleasanton (2-5) |
66 | Dallas Lincoln (1-2) | 70 | vs *Dallas Roosevelt (0-2) |
67 | Pleasanton (2-5) | 65 | vs *Uvalde (1-7) |
68 | El Paso Riverside (3-0) | 66 | vs *Clint Mountain View (0-3) |
69 | Anna (2-6) | 69 | Open |
70 | Fort Worth Castleberry (1-4) | 72 | at *Fort Worth Dunbar (3-1) |
71 | Waxahachie Life (2-5) | 68 | at *Stephenville (4-4) |
72 | RGC La Grulla (0-2) | 67 | at *Zapata (2-1) |
73 | Houston Yates (2-1) | 53 | at *Houston Worthing (2-1) |
74 | Hereford (3-3) | 71 | vs *Dumas (6-1) |
75 | Dallas Pinkston (2-1) | 78 | vs *North Dallas (0-3) |
76 | Fort Worth Western Hills (3-3) | 85 | at Kennedale (5-0-1) |
77 | Houston North Forest (1-2) | 76 | vs *Houston Scarborough (0-3) |
78 | North Dallas (0-3) | 79 | at *Dallas Pinkston (2-1) |
79 | Clint Mountain View (0-3) | 73 | at *El Paso Riverside (3-0) |
80 | Carrollton Ranchview (0-5) | 81 | vs *Melissa (6-1) |
81 | Big Spring (3-2) | 83 | at *Fort Stockton (2-5) |
82 | Taylor (0-7) | 82 | vs *Burnet (4-3) |
83 | Houston Kashmere (1-2) | 87 | at *Houston Furr (2-1) |
84 | Burkburnett (1-5) | 86 | vs *Lake Worth (4-4) |
85 | Houston Worthing (2-1) | 88 | vs *Houston Yates (2-1) |
86 | Fort Worth Eastern Hills (2-3) | 75 | at Fort Worth Benbrook (3-4) |
87 | Dallas Roosevelt (0-2) | 84 | at *Dallas Lincoln (1-2) |
88 | Fabens (0-3) | 89 | at *San Elizario (1-2) |
89 | San Angelo Lake View (4-4) | 77 | vs *Andrews (6-2) |
90 | San Elizario (1-2) | 94 | vs *Fabens (0-3) |
91 | Kingsville King (0-4) | 91 | at *La Feria (2-0) |
92 | Houston Washington (1-2) | 90 | at *Houston Wheatley (3-0) |
93 | FW Carter-Riverside (2-3) | 93 | vs FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) |
94 | Houston Scarborough (0-3) | 92 | at *Houston North Forest (1-2) |
95 | FW Diamond Hill-Jarvis (0-4) | 95 | at FW Carter-Riverside (2-3) |
CLASS 4A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Carthage (5-0) | 1 | vs *Rusk (4-3) |
2 | West Orange-Stark (5-0) | 2 | at *Liberty (3-3) |
3 | Graham (5-1) | 11 | vs *Vernon (1-6) |
4 | Wimberley (7-1) | 3 | Open |
5 | Gilmer (6-1) | 5 | vs *Texarkana Liberty-Eylau (5-2) |
6 | Salado (7-1) | 6 | at *Jarrell (1-7) |
7 | Texarkana Pleasant Grove (5-2) | 4 | at *Longview Spring Hill (3-4) |
8 | Jasper (6-1) | 9 | at *Shepherd (1-6) |
9 | Glen Rose (7-0) | 8 | at *Venus (0-7) |
10 | China Spring (6-1) | 7 | at *Robinson (2-6) |
11 | Celina (2-4) | 13 | at *Van Alstyne (3-4) |
12 | Geronimo Navarro (5-2) | 16 | Open |
13 | Bellville (5-1) | 10 | vs *Brookshire Royal (1-3) |
14 | Center (5-2) | 14 | at *Madisonville (3-4) |
15 | Waco Connally (4-3) | 15 | vs *Gatesville (2-4) |
16 | Caddo Mills (6-0) | 20 | at *Nevada Community (2-3) |
17 | Aubrey (7-1) | 18 | Open |
18 | Sunnyvale (1-4) | 19 | at *Quinlan Ford (5-0) |
19 | Iowa Park (5-2) | 12 | at *Bridgeport (1-4) |
20 | Silsbee (4-3) | 21 | vs *Hamshire-Fannett (2-4) |
21 | Mexia (3-4) | 30 | Open |
22 | Godley (4-4) | 34 | Open |
23 | Sealy (4-2) | 27 | at *Sweeny (2-5) |
24 | Sinton (4-3) | 23 | vs *Ingleside (6-1) |
25 | Sweetwater (6-1) | 24 | Open |
26 | Cuero (3-4) | 22 | vs *Navasota (4-2) |
27 | Van (3-4) | 17 | at *Bullard (6-2) |
28 | Raymondville (1-0) | 25 | vs Hidalgo (2-0) |
29 | Hondo (6-1) | 31 | vs *Crystal City (1-2) |
30 | Giddings (5-2) | 29 | at *Smithville (3-4) |
31 | Midland Greenwood (4-3) | 26 | at *Snyder (2-4) |
32 | Navasota (4-2) | 36 | at *Cuero (3-4) |
33 | Rockport-Fulton (2-4) | 33 | vs *Corpus Christi West Oso (2-6) |
34 | La Grange (3-4) | 32 | vs *Gonzales (1-6) |
35 | Texarkana Liberty-Eylau (5-2) | 37 | at *Gilmer (6-1) |
36 | Smithville (3-4) | 43 | vs *Giddings (5-2) |
37 | Quinlan Ford (5-0) | 38 | vs *Sunnyvale (1-4) |
38 | Rio Hondo (0-0) | 39 | Open |
39 | Nevada Community (2-3) | 40 | vs *Caddo Mills (6-0) |
40 | Ferris (3-3) | 28 | at *Hillsboro (4-3) |
41 | Devine (5-2) | 35 | at *Bandera (0-6) |
42 | Bullard (6-2) | 45 | vs *Van (3-4) |
43 | Rusk (4-3) | 41 | at *Carthage (5-0) |
44 | Liberty (3-3) | 44 | vs *West Orange-Stark (5-0) |
45 | Orangefield (2-3) | 46 | vs *Bridge City (1-3) |
46 | Hardin-Jefferson (4-3) | 50 | Open |
47 | Sweeny (2-5) | 67 | vs *Sealy (4-2) |
48 | Monahans (3-5) | 49 | vs *Pecos (2-3) |
49 | Longview Spring Hill (3-4) | 47 | vs *Texarkana Pleasant Grove (5-2) |
50 | Lubbock Estacado (2-6) | 42 | vs *Perryton (2-4) |
51 | Perryton (2-4) | 57 | at *Lubbock Estacado (2-6) |
52 | Seminole (2-5) | 52 | vs *Borger (1-7) |
53 | Ingleside (6-1) | 58 | at *Sinton (4-3) |
54 | Sanger (6-1) | 54 | at *Krum (2-4) |
55 | Gonzales (1-6) | 48 | at *La Grange (3-4) |
56 | Pecos (2-3) | 55 | at *Monahans (3-5) |
57 | Canton (2-4) | 56 | vs *Brownsboro (1-5) |
58 | Levelland (2-6) | 51 | Open |
59 | Madisonville (3-4) | 60 | vs *Center (5-2) |
60 | Hamshire-Fannett (2-4) | 53 | at *Silsbee (4-3) |
61 | Port Isabel (0-0) | 59 | Open |
62 | Pittsburg (0-6) | 63 | at *Paris North Lamar (0-5) |
63 | Hillsboro (4-3) | 62 | vs *Ferris (3-3) |
64 | Bridge City (1-3) | 61 | at *Orangefield (2-3) |
65 | Van Alstyne (3-4) | 64 | vs *Celina (2-4) |
66 | Gatesville (2-4) | 65 | at *Waco Connally (4-3) |
67 | La Marque (2-4) | 66 | vs *Wharton (0-7) |
68 | Borger (1-7) | 74 | at *Seminole (2-5) |
69 | Snyder (2-4) | 70 | vs *Midland Greenwood (4-3) |
70 | Vernon (1-6) | 80 | at *Graham (5-1) |
71 | Brownsboro (1-5) | 69 | at *Canton (2-4) |
72 | Crystal City (1-2) | 71 | at *Hondo (6-1) |
73 | Brookshire Royal (1-3) | 73 | at *Bellville (5-1) |
74 | Robinson (2-6) | 76 | vs *China Spring (6-1) |
75 | Bridgeport (1-4) | 77 | vs *Iowa Park (5-2) |
76 | Krum (2-4) | 75 | vs *Sanger (6-1) |
77 | Jarrell (1-7) | 81 | vs *Salado (7-1) |
78 | Wharton (0-7) | 68 | at *La Marque (2-4) |
79 | Farmersville (1-5) | 79 | vs *Wills Point (1-4) |
80 | Corpus Christi West Oso (2-6) | 78 | at *Rockport-Fulton (2-4) |
81 | Carrizo Springs (2-5) | 82 | at *Pearsall (1-2) |
82 | Mineral Wells (1-5) | 72 | Open |
83 | Wills Point (1-4) | 85 | at *Farmersville (1-5) |
84 | Pearsall (1-2) | 86 | vs *Carrizo Springs (2-5) |
85 | San Antonio YMLA (0-0) | 87 | Open |
86 | Austin Achieve (1-2) | 83 | Open |
87 | Bandera (0-6) | 84 | vs *Devine (5-2) |
88 | Paris North Lamar (0-5) | 89 | vs *Pittsburg (0-6) |
89 | Shepherd (1-6) | 90 | vs *Jasper (6-1) |
90 | Robstown (1-5) | 88 | Open |
91 | Manor New Tech (0-3) | 91 | Open |
92 | Austin Eastside Memorial (0-3) | 92 | Open |
93 | Venus (0-7) | 93 | vs *Glen Rose (7-0) |
CLASS 3A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Grandview (7-0) | 2 | at *Dallas Life Oak Cliff (0-5) |
2 | Brock (7-0) | 1 | at *Boyd (7-0) |
3 | Malakoff (4-2) | 3 | at *Fairfield (1-3) |
4 | Gladewater (6-2) | 5 | vs *White Oak (4-0) |
5 | Hallettsville (5-2) | 6 | vs *Yoakum (5-1) |
6 | Tuscola Jim Ned (5-1) | 8 | at *San Angelo TLCA (0-7) |
7 | Columbus (6-1) | 14 | vs *Hempstead (0-6) |
8 | Mount Vernon (7-0) | 7 | vs *Winnsboro (5-1) |
9 | Pottsboro (5-2) | 4 | vs *Bonham (1-6) |
10 | Vanderbilt Industrial (7-1) | 17 | Open |
11 | Bushland (5-2) | 9 | vs *Dalhart (5-2) |
12 | Llano (7-0) | 11 | vs *Blanco (6-1) |
13 | Rockdale (4-3) | 10 | vs *Little River Academy (6-2) |
14 | Jourdanton (7-1) | 12 | Open |
15 | East Chambers (6-0) | 16 | vs *Kirbyville (4-2) |
16 | Mineola (6-1) | 21 | at *Howe (0-7) |
17 | Shallowater (6-0) | 13 | at *Kermit (0-6) |
18 | Lorena (4-2) | 22 | at *Cameron Yoe (4-3) |
19 | Tatum (4-1) | 24 | vs *Jefferson (3-4) |
20 | Wall (4-3) | 18 | vs *Breckenridge (0-6) |
21 | Cameron Yoe (4-3) | 23 | vs *Lorena (4-2) |
22 | Yoakum (5-1) | 15 | at *Hallettsville (5-2) |
23 | Comfort (6-1) | 26 | vs *Lago Vista (4-3) |
24 | Winnsboro (5-1) | 25 | at *Mount Vernon (7-0) |
25 | Troy (4-3) | 27 | at *Caldwell (2-5) |
26 | Blanco (6-1) | 29 | at *Llano (7-0) |
27 | Boyd (7-0) | 31 | vs *Brock (7-0) |
28 | West (5-2) | 28 | at *Dallas Madison (2-0) |
29 | Dalhart (5-2) | 30 | at *Bushland (5-2) |
30 | Palacios (4-2) | 20 | at *Edna (4-4) |
31 | Whitesboro (2-5) | 50 | vs *Bowie (3-4) |
32 | Emory Rains (4-3) | 32 | vs *Commerce (4-2) |
33 | Dallas Madison (2-0) | 35 | vs *West (5-2) |
34 | Little River Academy (6-2) | 34 | at *Rockdale (4-3) |
35 | Pilot Point (5-2) | 19 | at *Ponder (3-4) |
36 | Edna (4-4) | 37 | vs *Palacios (4-2) |
37 | Crockett (5-2) | 36 | vs *Diboll (4-3) |
38 | McGregor (4-4) | 33 | Open |
39 | Lago Vista (4-3) | 38 | at *Comfort (6-1) |
40 | Denver City (4-4) | 41 | at *Brownfield (1-6) |
41 | Lyford (3-0) | 43 | at La Villa (0-0) |
42 | Universal City Randolph (4-3) | 39 | vs *Cotulla (0-2) |
43 | Maypearl (6-2) | 46 | Open |
44 | Poteet (5-2) | 48 | at *Marion (4-3) |
45 | Orange Grove (4-2) | 42 | vs *Aransas Pass (3-5) |
46 | Commerce (4-2) | 45 | at *Emory Rains (4-3) |
47 | Paradise (4-3) | 53 | at *Peaster (3-4) |
48 | Atlanta (1-7) | 40 | at *New Boston (1-4) |
49 | Woodville (5-1) | 47 | at *Hardin (2-5) |
50 | Diboll (4-3) | 56 | at *Crockett (5-2) |
51 | Marion (4-3) | 49 | vs *Poteet (5-2) |
52 | Whitney (2-6) | 44 | at *Dallas A+ Academy (0-3) |
53 | Coldspring-Oakhurst (5-2) | 51 | at *Palestine Westwood (3-4) |
54 | Clyde (3-4) | 52 | at *Early (4-3) |
55 | Corpus Christi London (5-1) | 55 | vs *Santa Gertrudis Academy (2-3) |
56 | Hitchcock (5-2) | 57 | vs *Boling (3-3) |
57 | Ponder (3-4) | 61 | vs *Pilot Point (5-2) |
58 | Jefferson (3-4) | 54 | at *Tatum (4-1) |
59 | White Oak (4-0) | 70 | at *Gladewater (6-2) |
60 | Littlefield (2-5) | 60 | Open |
61 | Early (4-3) | 79 | vs *Clyde (3-4) |
62 | Boling (3-3) | 58 | at *Hitchcock (5-2) |
63 | Groesbeck (4-3) | 63 | at *Kemp (3-3) |
64 | Slaton (3-3) | 66 | vs *Lamesa (2-6) |
65 | Buna (3-3) | 59 | at *Anahuac (3-4) |
66 | Lytle (4-4) | 64 | at *San Antonio Cole (0-4) |
67 | Anahuac (3-4) | 68 | vs *Buna (3-3) |
68 | Amarillo River Road (3-5) | 65 | at *Muleshoe (2-4) |
69 | San Diego (2-1) | 75 | at *Falfurrias (0-5) |
70 | Kirbyville (4-2) | 67 | at *East Chambers (6-0) |
71 | Gladewater Sabine (3-5) | 62 | Open |
72 | Mathis (0-3) | 69 | at *Goliad (0-6) |
73 | Caldwell (2-5) | 71 | vs *Troy (4-3) |
74 | Cotulla (0-2) | 74 | at *Universal City Randolph (4-3) |
75 | Fairfield (1-3) | 81 | vs *Malakoff (4-2) |
76 | New Boston (1-4) | 77 | vs *Atlanta (1-7) |
77 | Peaster (3-4) | 80 | vs *Paradise (4-3) |
78 | Palestine Westwood (3-4) | 73 | vs *Coldspring-Oakhurst (5-2) |
79 | Cleveland Tarkington (2-5) | 83 | Open |
80 | Trinity (3-4) | 89 | at *Elkhart (0-8) |
81 | Kemp (3-3) | 84 | vs *Groesbeck (4-3) |
82 | Huntington (3-4) | 76 | Open |
83 | Goliad (0-6) | 78 | vs *Mathis (0-3) |
84 | Breckenridge (0-6) | 72 | at *Wall (4-3) |
85 | Bowie (3-4) | 82 | at *Whitesboro (2-5) |
86 | Dallas Life Oak Cliff (0-5) | 85 | vs *Grandview (7-0) |
87 | Hardin (2-5) | 88 | vs *Woodville (5-1) |
88 | Muleshoe (2-4) | 87 | vs *Amarillo River Road (3-5) |
89 | Aransas Pass (3-5) | 94 | at *Orange Grove (4-2) |
90 | Teague (0-7) | 91 | Open |
91 | Brownfield (1-6) | 90 | vs *Denver City (4-4) |
92 | Bishop (1-1) | 86 | Open |
93 | Lamesa (2-6) | 95 | at *Slaton (3-3) |
94 | Hempstead (0-6) | 92 | at *Columbus (6-1) |
95 | Eustace (2-5) | 93 | Open |
96 | Bonham (1-6) | 99 | at *Pottsboro (5-2) |
97 | San Antonio Cole (0-4) | 97 | vs *Lytle (4-4) |
98 | Kermit (0-6) | 96 | vs *Shallowater (6-0) |
99 | Progreso (0-0) | 100 | Open |
100 | Luling (0-6) | 98 | Open |
101 | Elkhart (0-8) | 101 | vs *Trinity (3-4) |
102 | Howe (0-7) | 103 | vs *Mineola (6-1) |
103 | Santa Gertrudis Academy (2-3) | 102 | at *Corpus Christi London (5-1) |
104 | Dallas A+ Academy (0-3) | 104 | vs *Whitney (2-6) |
105 | Falfurrias (0-5) | 105 | vs *San Diego (2-1) |
106 | San Angelo TLCA (0-7) | 106 | vs *Tuscola Jim Ned (5-1) |
CLASS 3A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Canadian (6-1) | 1 | at *Friona (5-2) |
2 | Poth (7-0) | 2 | Open |
3 | Gunter (6-1) | 3 | vs *Blue Ridge (3-5) |
4 | Newton (4-2) | 7 | Open |
5 | Franklin (5-2) | 5 | vs *Buffalo (7-0) |
6 | East Bernard (6-1) | 4 | at *Tidehaven (4-3) |
7 | Idalou (5-0) | 6 | at *Stanton (2-5) |
8 | Waskom (6-0) | 9 | vs *Harleton (5-1) |
9 | Spearman (6-1) | 10 | at *Dimmitt (0-8) |
10 | Daingerfield (6-1) | 8 | vs *Paul Pewitt (4-2) |
11 | Eastland (4-3) | 11 | vs *Jacksboro (5-2) |
12 | Holliday (6-1) | 16 | at *Nocona (1-7) |
13 | Childress (6-1) | 13 | at *Tulia (4-3) |
14 | Rogers (3-5) | 18 | at *Riesel (2-5) |
15 | Lexington (4-2) | 12 | vs *Florence (0-7) |
16 | Elysian Fields (5-2) | 14 | at *Ore City (2-5) |
17 | Paul Pewitt (4-2) | 23 | at *Daingerfield (6-1) |
18 | Buffalo (7-0) | 17 | at *Franklin (5-2) |
19 | Jacksboro (5-2) | 21 | at *Eastland (4-3) |
20 | Comanche (6-1) | 15 | at *Millsap (5-2) |
21 | Bangs (6-0) | 20 | at *Sonora (3-4) |
22 | Bells (6-2) | 22 | vs *Sadler S&S Consolidated (4-2) |
23 | Abernathy (4-3) | 19 | vs *Lubbock Roosevelt (7-0) |
24 | Crane (5-1) | 26 | vs *Alpine (4-3) |
25 | George West (3-3) | 24 | vs *Dilley (0-6) |
26 | Wichita Falls City View (4-3) | 25 | at *Callisburg (4-3) |
27 | Lubbock Roosevelt (7-0) | 31 | at *Abernathy (4-3) |
28 | Ballinger (7-1) | 27 | at *Ingram Moore (5-2) |
29 | Leonard (3-2) | 32 | vs *Lone Oak (1-6) |
30 | Natalia (5-2) | 29 | Open |
31 | New London West Rusk (3-3) | 38 | vs *Gilmer Harmony (5-2) |
32 | Tidehaven (4-3) | 42 | vs *East Bernard (6-1) |
33 | Hughes Springs (3-2) | 33 | vs *Queen City (5-2) |
34 | Millsap (5-2) | 34 | vs *Comanche (6-1) |
35 | Gilmer Harmony (5-2) | 30 | at *New London West Rusk (3-3) |
36 | Harleton (5-1) | 35 | at *Waskom (6-0) |
37 | Alpine (4-3) | 44 | at *Crane (5-1) |
38 | Whitewright (5-3) | 28 | Open |
39 | DeKalb (6-2) | 37 | vs *Hooks (2-4) |
40 | Palmer (7-1) | 36 | at *Blooming Grove (5-2) |
41 | Coahoma (5-1) | 40 | at *Reagan County (3-4) |
42 | Clifton (3-5) | 41 | Open |
43 | Sonora (3-4) | 48 | vs *Bangs (6-0) |
44 | Altair Rice Consolidated (2-5) | 47 | vs *Danbury (1-4) |
45 | Friona (5-2) | 43 | vs *Canadian (6-1) |
46 | Hemphill (5-1) | 39 | vs *Warren (3-3) |
47 | Odem (5-3) | 45 | Open |
48 | New Waverly (4-2) | 49 | at *Corrigan-Camden (1-6) |
49 | Hooks (2-4) | 51 | at *DeKalb (6-2) |
50 | Valley View (0-7) | 53 | vs *Henrietta (1-5) |
51 | Stockdale (3-3) | 52 | Open |
52 | Sadler S&S Consolidated (4-2) | 68 | at *Bells (6-2) |
53 | Hebbronville (1-1) | 56 | at *Santa Rosa (0-0) |
54 | Van Vleck (2-4) | 46 | vs *Wallis Brazos (2-5) |
55 | Callisburg (4-3) | 54 | vs *Wichita Falls City View (4-3) |
56 | Edgewood (4-4) | 65 | vs *Rice (4-3) |
57 | Blue Ridge (3-5) | 55 | at *Gunter (6-1) |
58 | Riesel (2-5) | 59 | vs *Rogers (3-5) |
59 | Troup (3-4) | 66 | vs *Grand Saline (2-4) |
60 | Rice (4-3) | 58 | at *Edgewood (4-4) |
61 | Reagan County (3-4) | 50 | vs *Coahoma (5-1) |
62 | Ingram Moore (5-2) | 60 | vs *Ballinger (7-1) |
63 | Taft (5-3) | 62 | vs *Skidmore-Tynan (2-4) |
64 | Anderson-Shiro (4-4) | 61 | at *Kountze (2-4) |
65 | Brady (2-5) | 57 | at *San Angelo Grape Creek (1-6) |
66 | Dublin (1-5) | 63 | vs *Merkel (2-4) |
67 | Santa Rosa (0-0) | 67 | vs *Hebbronville (1-1) |
68 | Stanton (2-5) | 72 | vs *Idalou (5-0) |
69 | Blooming Grove (5-2) | 69 | vs *Palmer (7-1) |
70 | Karnes City (2-4) | 70 | at *Nixon-Smiley (2-5) |
71 | Paris Chisum (4-4) | 64 | Open |
72 | Nixon-Smiley (2-5) | 71 | vs *Karnes City (2-4) |
73 | Pattonville Prairiland (3-4) | 73 | vs *Redwater (1-7) |
74 | Merkel (2-4) | 74 | at *Dublin (1-5) |
75 | Redwater (1-7) | 75 | at *Pattonville Prairiland (3-4) |
76 | Henrietta (1-5) | 81 | at *Valley View (0-7) |
77 | Corrigan-Camden (1-6) | 76 | vs *New Waverly (4-2) |
78 | Skidmore-Tynan (2-4) | 78 | at *Taft (5-3) |
79 | Ore City (2-5) | 80 | vs *Elysian Fields (5-2) |
80 | Tulia (4-3) | 82 | vs *Childress (6-1) |
81 | Kountze (2-4) | 83 | vs *Anderson-Shiro (4-4) |
82 | Wallis Brazos (2-5) | 84 | at *Van Vleck (2-4) |
83 | Warren (3-3) | 77 | at *Hemphill (5-1) |
84 | Winona (1-6) | 79 | at *Arp (1-5) |
85 | Queen City (5-2) | 85 | at *Hughes Springs (3-2) |
86 | Scurry-Rosser (2-5) | 88 | vs *Dallas Gateway Charter (3-4) |
87 | Banquete (1-2) | 93 | vs *Monte Alto (0-1) |
88 | Grand Saline (2-4) | 89 | at *Troup (3-4) |
89 | Danbury (1-4) | 86 | at *Altair Rice Consolidated (2-5) |
90 | Corsicana Mildred (3-5) | 90 | Open |
91 | Arp (1-5) | 87 | vs *Winona (1-6) |
92 | Lone Oak (1-6) | 91 | at *Leonard (3-2) |
93 | San Angelo Grape Creek (1-6) | 95 | vs *Brady (2-5) |
94 | Amarillo Highland Park (1-7) | 96 | Open |
95 | Anthony (1-2) | 94 | at *Odessa Compass Academy (0-5) |
96 | Tornillo (2-2) | 92 | vs El Paso Cathedral (0-1) |
97 | Florence (0-7) | 98 | at *Lexington (4-2) |
98 | Dallas Gateway Charter (3-4) | 97 | at *Scurry-Rosser (2-5) |
99 | New Diana (0-8) | 99 | Open |
100 | Dilley (0-6) | 101 | at *George West (3-3) |
101 | Dimmitt (0-8) | 102 | vs *Spearman (6-1) |
102 | Nocona (1-7) | 100 | vs *Holliday (6-1) |
103 | Monte Alto (0-1) | 103 | at *Banquete (1-2) |
104 | Quitman (0-8) | 104 | Open |
105 | Odessa Compass Academy (0-5) | 105 | vs *Anthony (1-2) |
CLASS 2A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Shiner (7-0) | 1 | Open |
2 | Post (7-0) | 2 | at *Floydada (2-5) |
3 | Refugio (7-0) | 3 | Open |
4 | San Saba (5-1) | 4 | vs *DeLeon (1-6) |
5 | Timpson (8-0) | 7 | at *Saratoga West Hardin (1-5) |
6 | Lindsay (8-0) | 5 | vs *Trenton (4-3) |
7 | New Deal (3-2) | 6 | vs *Tahoka (3-4) |
8 | Crawford (7-0) | 11 | at *Bosqueville (4-2) |
9 | Cisco (4-3) | 10 | vs *Coleman (6-1) |
10 | Panhandle (5-2) | 9 | vs *Boys Ranch (0-6) |
11 | Normangee (7-0) | 14 | vs *Alto (0-7) |
12 | Joaquin (7-0) | 8 | at *Shelbyville (2-3) |
13 | Mason (4-4) | 17 | vs *Brackettville (1-6) |
14 | Hearne (6-0) | 16 | Open |
15 | Holland (5-2) | 15 | vs *Rosebud-Lott (3-4) |
16 | Ganado (3-4) | 13 | Open |
17 | San Augustine (3-3) | 12 | vs *Garrison (2-5) |
18 | Bosqueville (4-2) | 23 | vs *Crawford (7-0) |
19 | Flatonia (4-2) | 24 | Open |
20 | Hawley (5-2) | 19 | at *Anson (5-1) |
21 | Sundown (5-2) | 18 | at *Hale Center (5-2) |
22 | Shelbyville (2-3) | 34 | vs *Joaquin (7-0) |
23 | Anson (5-1) | 22 | vs *Hawley (5-2) |
24 | Italy (6-1) | 21 | at *Cayuga (1-5) |
25 | Hawkins (8-0) | 20 | at *Price Carlisle (4-3) |
26 | Bogata Rivercrest (5-3) | 26 | Open |
27 | Cooper (4-1) | 29 | at *Como-Pickton (3-2) |
28 | Stamford (3-4) | 27 | vs *Colorado City (0-7) |
29 | Jewett Leon (5-2) | 30 | vs *Groveton (2-6) |
30 | Thorndale (5-2) | 28 | vs *Thrall (4-3) |
31 | Farwell (6-1) | 32 | vs *Stinnett West Texas (3-4) |
32 | Schulenburg (4-2) | 31 | at Shiner St. Paul (3-1) |
33 | Beckville (5-3) | 40 | Open |
34 | Coleman (6-1) | 33 | at *Cisco (4-3) |
35 | Price Carlisle (4-3) | 37 | vs *Hawkins (8-0) |
36 | Collinsville (5-3) | 43 | vs *Tom Bean (2-5) |
37 | Kenedy (4-2) | 36 | Open |
38 | Garrison (2-5) | 25 | at *San Augustine (3-3) |
39 | Forsan (3-3) | 41 | at *Haskell (2-4) |
40 | Centerville (6-2) | 39 | vs *Grapeland (6-2) |
41 | Ozona (5-2) | 44 | at *Harper (2-5) |
42 | Stinnett West Texas (3-4) | 45 | at *Farwell (6-1) |
43 | Weimar (2-5) | 35 | vs Tomball Christian H/School (3-5) |
44 | Grapeland (6-2) | 38 | at *Centerville (6-2) |
45 | Rio Vista (6-2) | 42 | vs *Tolar (2-5) |
46 | Olton (4-3) | 53 | vs *Sanford-Fritch (0-7) |
47 | Hale Center (5-2) | 48 | vs *Sundown (5-2) |
48 | Dawson (5-3) | 46 | vs *Marlin (3-2) |
49 | Santa Maria (0-0) | 47 | at San Benito JV |
50 | Tolar (2-5) | 55 | at *Rio Vista (6-2) |
51 | Alvord (3-4) | 49 | at *Tioga (1-7) |
52 | Freer (2-2) | 54 | Open |
53 | Como-Pickton (3-2) | 57 | vs *Cooper (4-1) |
54 | Wolfe City (4-3) | 52 | vs *Celeste (2-4) |
55 | Thrall (4-3) | 50 | at *Thorndale (5-2) |
56 | La Villa (0-0) | 59 | vs Lyford (3-0) |
57 | Winters (1-6) | 58 | at *Goldthwaite (2-5) |
58 | Hamilton (4-4) | 51 | Open |
59 | Three Rivers (3-3) | 60 | Open |
60 | Marlin (3-2) | 63 | at *Dawson (5-3) |
61 | Goldthwaite (2-5) | 62 | vs *Winters (1-6) |
62 | Alto (0-7) | 61 | at *Normangee (7-0) |
63 | Celeste (2-4) | 56 | at *Wolfe City (4-3) |
64 | Frankston (2-5) | 74 | vs *Gladewater Union Grove (2-5) |
65 | Groveton (2-6) | 67 | at *Jewett Leon (5-2) |
66 | Premont (2-3) | 66 | Open |
67 | Haskell (2-4) | 75 | vs *Forsan (3-3) |
68 | Bruceville-Eddy (1-5) | 68 | at *Moody (1-6) |
69 | Honey Grove (3-5) | 64 | vs *Alba-Golden (1-4) |
70 | Kerens (2-6) | 65 | at *Axtell (0-6) |
71 | Alba-Golden (1-4) | 73 | at *Honey Grove (3-5) |
72 | Trenton (4-3) | 70 | at *Lindsay (8-0) |
73 | Rosebud-Lott (3-4) | 69 | at *Holland (5-2) |
74 | DeLeon (1-6) | 71 | at *San Saba (5-1) |
75 | Johnson City (2-5) | 72 | at *Center Point (0-5) |
76 | Ben Bolt (1-0) | 78 | Open |
77 | Gladewater Union Grove (2-5) | 81 | at *Frankston (2-5) |
78 | Linden-Kildaire (1-5) | 76 | at *Big Sandy (0-6) |
79 | Harper (2-5) | 80 | vs *Ozona (5-2) |
80 | Tahoka (3-4) | 79 | at *New Deal (3-2) |
81 | Valley Mills (2-6) | 77 | at *Itasca (1-4) |
82 | Floydada (2-5) | 82 | vs *Post (7-0) |
83 | Tom Bean (2-5) | 89 | at *Collinsville (5-3) |
84 | Cayuga (1-5) | 85 | vs *Italy (6-1) |
85 | Moody (1-6) | 88 | vs *Bruceville-Eddy (1-5) |
86 | Big Sandy (0-6) | 84 | vs *Linden-Kildaire (1-5) |
87 | Colorado City (0-7) | 83 | at *Stamford (3-4) |
88 | Sanford-Fritch (0-7) | 86 | at *Olton (4-3) |
89 | Brackettville (1-6) | 90 | at *Mason (4-4) |
90 | Riviera-Kaufer (0-1) | 87 | Open |
91 | Axtell (0-6) | 92 | vs *Kerens (2-6) |
92 | Saratoga West Hardin (1-5) | 93 | vs *Timpson (8-0) |
93 | Bloomington (0-6) | 91 | Open |
94 | Itasca (1-4) | 94 | vs *Valley Mills (2-6) |
95 | Center Point (0-5) | 95 | vs *Johnson City (2-5) |
96 | Boys Ranch (0-6) | 96 | at *Panhandle (5-2) |
97 | Tioga (1-7) | 97 | vs *Alvord (3-4) |
CLASS 2A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Mart (7-0) | 2 | Open |
2 | Hamlin (7-0) | 1 | vs *Crosbyton (1-6) |
3 | Wellington (7-0) | 3 | at *Clarendon (6-1) |
4 | Windthorst (6-1) | 4 | at *Chico (1-5) |
5 | Albany (6-1) | 6 | at *Santo (5-3) |
6 | Vega (5-2) | 7 | vs *Booker (2-5) |
7 | Wink (7-1) | 5 | Open |
8 | Muenster (5-3) | 8 | Open |
9 | Falls City (5-2) | 13 | vs *Agua Dulce (0-3) |
10 | Christoval (6-1) | 10 | at *Eldorado (3-4) |
11 | Stratford (3-4) | 12 | at *Gruver (2-6) |
12 | Wheeler (6-1) | 9 | at *Memphis (3-5) |
13 | McCamey (5-1) | 16 | at *Iraan (0-6) |
14 | Bremond (4-2) | 11 | at *Wortham (3-3) |
15 | Tenaha (5-2) | 14 | vs *Cushing (5-1) |
16 | Ralls (4-3) | 15 | at *Roscoe (0-7) |
17 | Clarendon (6-1) | 17 | vs *Wellington (7-0) |
18 | Eldorado (3-4) | 18 | vs *Christoval (6-1) |
19 | Quanah (2-4) | 19 | at *Electra (2-6) |
20 | D'Hanis (4-0) | 20 | at *La Pryor (1-3) |
21 | Archer City (3-3) | 21 | vs *Munday (1-4) |
22 | Granger (6-1) | 24 | vs *Burton (1-5) |
23 | Bruni (1-2) | 22 | at *Charlotte (3-1) |
24 | Seymour (3-4) | 28 | vs *Olney (4-2) |
25 | Lovelady (3-4) | 30 | vs *Mount Enterprise (1-6) |
26 | Deweyville (4-2) | 25 | at *Evadale (2-3) |
27 | Yorktown (4-3) | 26 | vs *Louise (5-2) |
28 | Hull-Daisetta (3-3) | 23 | at *Burkeville (3-3) |
29 | Bovina (3-4) | 45 | vs *Smyer (4-3) |
30 | Charlotte (3-1) | 27 | vs *Bruni (1-2) |
31 | Cross Plains (6-1) | 29 | vs *Ranger (0-7) |
32 | Junction (5-2) | 40 | vs *Rocksprings (4-2) |
33 | Santo (5-3) | 31 | vs *Albany (6-1) |
34 | Cushing (5-1) | 39 | at *Tenaha (5-2) |
35 | Gruver (2-6) | 33 | vs *Stratford (3-4) |
36 | Burton (1-5) | 36 | at *Granger (6-1) |
37 | Chilton (3-3) | 37 | vs *Frost (1-6) |
38 | Petrolia (5-1) | 41 | vs *Era (1-7) |
39 | Sudan (3-4) | 42 | vs *Ropesville Ropes (5-2) |
40 | Runge (5-2) | 32 | at *Pettus (0-4) |
41 | Sunray (5-4) | 38 | Open |
42 | Pineland West Sabine (3-5) | 34 | at *Colmesneil (4-3) |
43 | Lockney (6-0) | 44 | Open |
44 | Olney (4-2) | 51 | at *Seymour (3-4) |
45 | Smyer (4-3) | 47 | at *Bovina (3-4) |
46 | Rocksprings (4-2) | 46 | at *Junction (5-2) |
47 | Seagraves (3-5) | 48 | at *Plains (1-6) |
48 | Louise (5-2) | 49 | at *Yorktown (4-3) |
49 | New Home (4-4) | 50 | Open |
50 | Snook (3-4) | 58 | at *Bartlett (1-5) |
51 | Shamrock (3-4) | 56 | Open |
52 | Evadale (2-3) | 55 | vs *Deweyville (4-2) |
53 | Iola (3-3) | 52 | at *Milano (2-4) |
54 | Ropesville Ropes (5-2) | 43 | at *Sudan (3-4) |
55 | Sabinal (4-2) | 54 | vs *Benavides (0-3) |
56 | Cumby (1-2) | 35 | vs *Clarksville (2-5) |
57 | Somerville (0-5) | 53 | Open |
58 | Maud (1-4) | 71 | at *Quinlan Boles (1-3) |
59 | Simms Bowie (4-3) | 59 | at *Detroit (2-5) |
60 | Booker (2-5) | 60 | at *Vega (5-2) |
61 | Wortham (3-3) | 62 | vs *Bremond (4-2) |
62 | Hubbard (4-2) | 57 | Open |
63 | Miles (2-5) | 61 | at *Menard (0-7) |
64 | Meridian (3-3) | 63 | at *Hico (1-7) |
65 | La Pryor (1-3) | 64 | vs *D'Hanis (4-0) |
66 | Agua Dulce (0-3) | 65 | at *Falls City (5-2) |
67 | Milano (2-4) | 66 | vs *Iola (3-3) |
68 | Memphis (3-5) | 69 | vs *Wheeler (6-1) |
69 | Quinlan Boles (1-3) | 68 | vs *Maud (1-4) |
70 | Clarksville (2-5) | 67 | at *Cumby (1-2) |
71 | Crosbyton (1-6) | 70 | at *Hamlin (7-0) |
72 | Roscoe (0-7) | 78 | vs *Ralls (4-3) |
73 | Detroit (2-5) | 72 | vs *Simms Bowie (4-3) |
74 | Chico (1-5) | 85 | vs *Windthorst (6-1) |
75 | Frost (1-6) | 74 | at *Chilton (3-3) |
76 | Mount Enterprise (1-6) | 73 | at *Lovelady (3-4) |
77 | Colmesneil (4-3) | 79 | vs *Pineland West Sabine (3-5) |
78 | Plains (1-6) | 75 | vs *Seagraves (3-5) |
79 | Bartlett (1-5) | 77 | vs *Snook (3-4) |
80 | Burkeville (3-3) | 83 | vs *Hull-Daisetta (3-3) |
81 | Hico (1-7) | 81 | vs *Meridian (3-3) |
82 | Electra (2-6) | 80 | vs *Quanah (2-4) |
83 | Munday (1-4) | 84 | at *Archer City (3-3) |
84 | Woodsboro (1-5) | 86 | Open |
85 | Benavides (0-3) | 87 | at *Sabinal (4-2) |
86 | Sabine Pass (0-2) | 82 | vs *High Island (0-5) |
87 | Era (1-7) | 76 | at *Petrolia (5-1) |
88 | Menard (0-7) | 88 | vs *Miles (2-5) |
89 | Pettus (0-4) | 89 | vs *Runge (5-2) |
90 | Overton (1-6) | 90 | Open |
91 | Iraan (0-6) | 91 | vs *McCamey (5-1) |
92 | High Island (0-5) | 92 | at *Sabine Pass (0-2) |
93 | Ranger (0-7) | 93 | at *Cross Plains (6-1) |
CLASS 1A DIVISION I
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Borden County (5-2) | 1 | at *Whiteface (2-5) |
2 | Rankin (6-1) | 2 | at *Lenorah Grady (4-3) |
3 | Sterling City (7-0) | 4 | at *Westbrook (7-0) |
4 | May (7-1) | 3 | at *Baird (3-4) |
5 | Westbrook (7-0) | 6 | vs *Sterling City (7-0) |
6 | Leakey (6-1) | 7 | vs *McDade (2-2) |
7 | Gilmer Union Hill (7-0) | 5 | vs *Campbell (0-7) |
8 | Knox City (4-2) | 9 | vs *Vernon Northside (3-3) |
9 | Happy (6-1) | 8 | at *Turkey Valley (6-0) |
10 | Jonesboro (7-1) | 11 | at *Zephyr (1-6) |
11 | Abbott (7-0) | 10 | vs *Coolidge (4-3) |
12 | O'Donnell (6-1) | 15 | vs *Wellman-Union (3-5) |
13 | Water Valley (3-2) | 13 | at *Eden (2-5) |
14 | Saint Jo (7-1) | 14 | at *Arlington TLCA (1-4) |
15 | Ira (6-2) | 16 | Open |
16 | Turkey Valley (6-0) | 18 | vs *Happy (6-1) |
17 | White Deer (5-3) | 17 | Open |
18 | Crowell (2-3) | 12 | at *Paducah (1-5) |
19 | Leverett's Chapel (4-2) | 20 | vs *Fruitvale (3-4) |
20 | Petersburg (5-3) | 24 | vs *Springlake-Earth (3-3) |
21 | Hermleigh (8-0) | 22 | vs *Rotan (6-1) |
22 | Van Horn (2-1) | 21 | vs *Imperial Buena Vista (4-3) |
23 | Evant (4-1) | 19 | at *Lometa (6-1) |
24 | Blum (3-3) | 25 | at *Bynum (3-4) |
25 | Irion County (7-1) | 28 | Open |
26 | Coolidge (4-3) | 26 | at *Abbott (7-0) |
27 | Nazareth (3-4) | 27 | vs *Kress (4-4) |
28 | Garden City (3-4) | 23 | at *Midland TLCA (3-4) |
29 | Lometa (6-1) | 31 | vs *Evant (4-1) |
30 | Springlake-Earth (3-3) | 29 | at *Petersburg (5-3) |
31 | Gorman (4-4) | 32 | Open |
32 | Baird (3-4) | 30 | vs *May (7-1) |
33 | Nueces Canyon (2-4) | 33 | vs *Prairie Lea (0-6) |
34 | Covington (3-4) | 35 | Open |
35 | Eden (2-5) | 36 | vs *Water Valley (3-2) |
36 | Fort Davis (3-3) | 37 | at *Marfa (1-3) |
37 | Bryson (4-4) | 38 | Open |
38 | Spur (2-4) | 44 | Open |
39 | Avalon (3-4) | 43 | at *Milford (1-4) |
40 | Aspermont (3-4) | 39 | vs *Roby (4-4) |
41 | Lenorah Grady (4-3) | 40 | vs *Rankin (6-1) |
42 | Roscoe Highland (4-3) | 41 | vs *Robert Lee (2-4) |
43 | Rotan (6-1) | 34 | at *Hermleigh (8-0) |
44 | Roby (4-4) | 42 | at *Aspermont (3-4) |
45 | Medina (2-6) | 45 | Open |
46 | Paducah (1-5) | 46 | vs *Crowell (2-3) |
47 | Milford (1-4) | 48 | vs *Avalon (3-4) |
48 | Penelope (4-4) | 49 | vs *Aquilla (2-5) |
49 | Kress (4-4) | 47 | at *Nazareth (3-4) |
50 | Perrin-Whitt (3-4) | 50 | at *Newcastle (3-5) |
51 | Imperial Buena Vista (4-3) | 51 | at *Van Horn (2-1) |
52 | Newcastle (3-5) | 52 | vs *Perrin-Whitt (3-4) |
53 | Marfa (1-3) | 53 | vs *Fort Davis (3-3) |
54 | McLean (2-5) | 54 | vs *Claude (2-6) |
55 | Santa Anna (5-3) | 61 | vs *Lingleville (1-6) |
56 | Veribest (2-4) | 58 | at *Paint Rock (2-3) |
57 | Midland TLCA (3-4) | 59 | vs *Garden City (3-4) |
58 | Zephyr (1-6) | 57 | vs *Jonesboro (7-1) |
59 | Bynum (3-4) | 56 | vs *Blum (3-3) |
60 | Meadow (0-7) | 65 | Open |
61 | Vernon Northside (3-3) | 55 | at *Knox City (4-2) |
62 | Claude (2-6) | 62 | at *McLean (2-5) |
63 | Paint Rock (2-3) | 60 | vs *Veribest (2-4) |
64 | Whiteface (2-5) | 63 | vs *Borden County (5-2) |
65 | Fruitvale (3-4) | 66 | at *Leverett's Chapel (4-2) |
66 | Wellman-Union (3-5) | 64 | at *O'Donnell (6-1) |
67 | McDade (2-2) | 70 | at *Leakey (6-1) |
68 | Aquilla (2-5) | 67 | at *Penelope (4-4) |
69 | Savoy (0-0) | 68 | Open |
70 | Robert Lee (2-4) | 69 | at *Roscoe Highland (4-3) |
71 | Bronte (1-6) | 71 | Open |
72 | Lorenzo (0-7) | 72 | Open |
73 | Gholson (0-6) | 77 | Open |
74 | Lingleville (1-6) | 73 | at *Santa Anna (5-3) |
75 | Campbell (0-7) | 75 | at *Gilmer Union Hill (7-0) |
76 | Prairie Lea (0-6) | 74 | at *Nueces Canyon (2-4) |
77 | Arlington TLCA (1-4) | 76 | vs *Saint Jo (7-1) |
CLASS 1A DIVISION II
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Balmorhea (4-1) | 1 | at *Grandfalls-Royalty (3-4) |
2 | Calvert (5-2) | 2 | vs *Chester (1-3) |
3 | Richland Springs (6-0) | 3 | at *Mullin (6-1) |
4 | Jayton (7-1) | 6 | vs *Guthrie (3-6) |
5 | Lamesa Klondike (8-0) | 5 | at *Ackerly Sands (5-2) |
6 | Groom (6-1) | 4 | vs *Hart (1-5) |
7 | Strawn (6-2) | 8 | at *Gustine (4-3) |
8 | Motley County (6-1) | 9 | Open |
9 | Anton (8-0) | 7 | Open |
10 | Follett (7-0) | 10 | vs *Darrouzett (0-7) |
11 | Cherokee (5-3) | 12 | vs *Lohn (0-2) |
12 | Blackwell (5-3) | 11 | Open |
13 | Blanket (5-2) | 13 | vs *Sidney (5-2) |
14 | Ladonia Fannindel (6-0) | 14 | vs *Forestburg (1-6) |
15 | Gordon (5-2) | 15 | at *Three Way (2-6) |
16 | Brookesmith (4-2) | 17 | at *Rising Star (3-5) |
17 | Throckmorton (5-1) | 18 | vs *Woodson (1-4) |
18 | Amherst (6-2) | 20 | vs *Cotton Center (1-6) |
19 | Morgan (5-2) | 19 | Open |
20 | Whitharral (4-4) | 16 | at *Lazbuddie (5-1) |
21 | Oglesby (6-1) | 22 | at *Mount Calm (0-5) |
22 | Sidney (5-2) | 21 | at *Blanket (5-2) |
23 | Bowie Gold-burg (5-2) | 23 | vs *Trinidad (2-5) |
24 | Benjamin (3-1) | 24 | at *Chillicothe (3-3) |
25 | Wildorado (6-1) | 25 | vs *Silverton (1-6) |
26 | Dime Box (3-1) | 26 | at *Buckholts (2-4) |
27 | Miami (4-3) | 32 | at *Lefors (1-6) |
28 | Loraine (4-3) | 27 | vs *Olfen (0-4) |
29 | Sierra Blanca (2-1) | 28 | vs *Sanderson (1-5) |
30 | Ackerly Sands (5-2) | 29 | vs *Lamesa Klondike (8-0) |
31 | Lazbuddie (5-1) | 30 | vs *Whitharral (4-4) |
32 | Mullin (6-1) | 31 | vs *Richland Springs (6-0) |
33 | Oakwood (4-2) | 33 | Open |
34 | Walnut Springs (5-2) | 34 | at *Iredell (1-3) |
35 | Grandfalls-Royalty (3-4) | 35 | vs *Balmorhea (4-1) |
36 | Rising Star (3-5) | 36 | vs *Brookesmith (4-2) |
37 | Sanderson (1-5) | 37 | at *Sierra Blanca (2-1) |
38 | Trinidad (2-5) | 38 | at *Bowie Gold-burg (5-2) |
39 | Rochelle (3-5) | 43 | Open |
40 | Rule (5-2) | 39 | vs *Harrold (0-2) |
41 | Chillicothe (3-3) | 48 | vs *Benjamin (3-1) |
42 | Wilson (3-5) | 44 | Open |
43 | Gustine (4-3) | 40 | vs *Strawn (6-2) |
44 | Lefors (1-6) | 49 | vs *Miami (4-3) |
45 | Buckholts (2-4) | 41 | vs *Dime Box (3-1) |
46 | Afton Patton Springs (2-5) | 42 | at *Southland (0-6) |
47 | Iredell (1-3) | 47 | vs *Walnut Springs (5-2) |
48 | Three Way (2-6) | 50 | vs *Gordon (5-2) |
49 | Cranfills Gap (1-5) | 45 | Open |
50 | Hedley (4-4) | 46 | Open |
51 | Lueders-Avoca (0-7) | 52 | vs *Moran (0-8) |
52 | Chester (1-3) | 53 | at *Calvert (5-2) |
53 | Kopperl (0-0) | 54 | Open |
54 | Apple Springs (0-1) | 55 | Open |
55 | Guthrie (3-6) | 57 | at *Jayton (7-1) |
56 | Hart (1-5) | 51 | at *Groom (6-1) |
57 | Bluff Dale (1-7) | 58 | Open |
58 | Silverton (1-6) | 59 | at *Wildorado (6-1) |
59 | Woodson (1-4) | 65 | at *Throckmorton (5-1) |
60 | Mount Calm (0-5) | 63 | vs *Oglesby (6-1) |
61 | Southland (0-6) | 64 | vs *Afton Patton Springs (2-5) |
62 | Welch Dawson (0-2) | 62 | at *Loop (2-5) |
63 | Lohn (0-2) | 61 | at *Cherokee (5-3) |
64 | Forestburg (1-6) | 60 | at *Ladonia Fannindel (6-0) |
65 | Loop (2-5) | 66 | vs *Welch Dawson (0-2) |
66 | Valera Panther Creek (1-7) | 67 | Open |
67 | Harrold (0-2) | 56 | at *Rule (5-2) |
68 | Cotton Center (1-6) | 71 | at *Amherst (6-2) |
69 | Moran (0-8) | 68 | at *Lueders-Avoca (0-7) |
70 | Darrouzett (0-7) | 69 | at *Follett (7-0) |
71 | Trent (1-7) | 70 | vs *Abilene TLCA (0-5) |
72 | Olfen (0-4) | 72 | at *Loraine (4-3) |
73 | Abilene TLCA (0-5) | 73 | at *Trent (1-7) |
PRIVATE SCHOOLS — 11-MAN
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Dallas Parish Episcopal (4-0) | 1 | Open |
2 | Fort Worth Nolan Catholic (3-0) | 2 | vs *Dallas Bishop Lynch (0-2) |
3 | San Antonio Cornerstone (6-1) | 3 | vs Del Rio (0-1) |
4 | Plano John Paul II (1-1) | 4 | vs *Midland Christian (2-2) |
5 | Fort Worth All Saints Episcopal (1-1) | 7 | Open |
6 | Austin Regents School (4-0) | 5 | at *Brownsville St. Joseph (1-2) |
7 | Dallas Christian School (3-0) | 8 | at *McKinney Christian (2-2) |
8 | Dallas Plano Prestonwood (1-3) | 6 | vs *Argyle Liberty Christian (0-4) |
9 | Midland Christian (2-2) | 9 | at *Plano John Paul II (1-1) |
10 | Houston Second Baptist (2-1) | 10 | vs *Houston Lutheran South (2-1) |
11 | Houston St. Thomas (3-2) | 12 | vs *San Antonio Antonian Prep (4-0) |
12 | Colleyville Covenant Christian (2-0) | 11 | Open |
13 | Arlington Pantego Christian (4-0) | 13 | vs *Tyler All Saints (1-0) |
14 | Fort Worth Lake Country (5-0) | 14 | at *Fort Worth Calvary Academy (0-4) |
15 | San Antonio Antonian Prep (4-0) | 16 | at *Houston St. Thomas (3-2) |
16 | The Woodlands John Cooper (3-0) | 17 | vs League City Bay Area Christian (2-1) |
17 | Shiner St. Paul (3-1) | 19 | vs Schulenburg (4-2) |
18 | Bellaire Episcopal (1-3) | 18 | vs Houston St. John's (1-1) |
19 | Lubbock Christian (3-0) | 20 | at *Lubbock Trinity Christian (2-2) |
20 | Grapevine Faith Christian (2-2) | 21 | Open |
21 | San Antonio Central Catholic (2-1) | 22 | vs *Houston St. Pius X (3-1) |
22 | San Antonio Holy Cross (3-1) | 25 | Open |
23 | Dallas Bishop Lynch (0-2) | 24 | at *Fort Worth Nolan Catholic (3-0) |
24 | Houston Kinkaid (4-0) | 27 | at Houston Christian (0-3) |
25 | Houston St. Pius X (3-1) | 23 | at *San Antonio Central Catholic (2-1) |
26 | Tyler Grace Community (4-0) | 28 | Open |
27 | Frisco Legacy Christian (2-2) | 50 | vs *Flower Mound Coram Deo (1-2) |
28 | Cypress Community Christian (1-1) | 34 | vs *Magnolia Legacy Prep (2-1) |
29 | Fort Worth Country Day (1-0) | 26 | Open |
30 | Fort Bend Christian (3-1) | 30 | at *Victoria St. Joseph (1-1) |
31 | Fort Worth Southwest Christian (3-1) | 15 | vs *Fort Worth Christian (0-2) |
32 | Temple Central Texas Chr. (3-1) | 31 | Open |
33 | Houston Lutheran South (2-1) | 47 | at *Houston Second Baptist (2-1) |
34 | Bullard Brook Hill (3-0) | 29 | at *Dallas Bishop Dunne (0-4) |
35 | Episcopal School of Dallas (1-0) | 41 | Open |
36 | Lubbock Trinity Christian (2-2) | 36 | vs *Lubbock Christian (3-0) |
37 | Austin St. Michael's (3-1) | 44 | at *Boerne Geneva School (1-3) |
38 | Bryan Brazos Christian (2-2) | 33 | vs *Tomball Rosehill Christian (1-3) |
39 | Cedar Hill Newman (4-1) | 39 | Open |
40 | Irving Cistercian Prep (0-0) | 40 | Open |
41 | Hallettsville Sacred Heart (0-2) | 37 | at *Schertz John Paul II (2-1) |
42 | McKinney Christian (2-2) | 38 | vs *Dallas Christian School (3-0) |
43 | Houston St. John's (1-1) | 58 | at Bellaire Episcopal (1-3) |
44 | Tomball Rosehill Christian (1-3) | 35 | at *Bryan Brazos Christian (2-2) |
45 | Fort Worth Christian (0-2) | 32 | at *Fort Worth Southwest Christian (3-1) |
46 | Arlington Grace Prep (2-1) | 46 | at *Waco Reicher (1-2) |
47 | Houston The Village (2-0) | 48 | at *Beaumont Msgr. Kelly (1-1) |
48 | Flower Mound Coram Deo (1-2) | 45 | at *Frisco Legacy Christian (2-2) |
49 | League City Bay Area Christian (2-1) | 43 | at The Woodlands John Cooper (3-0) |
50 | Arlington Oakridge (2-1) | 56 | at Fort Worth Trinity Valley (1-3) |
51 | Willow Park Trinity Christian (2-2) | 52 | at *Weatherford Christian (0-4) |
52 | Argyle Liberty Christian (0-4) | 49 | at *Dallas Plano Prestonwood (1-3) |
53 | Dallas Covenant (2-1) | 53 | at *Tyler T. K. Gorman (0-2) |
54 | The Woodlands Christian (1-3) | 54 | at *Spring Frassati Catholic (0-3) |
55 | Boerne Geneva School (1-3) | 59 | vs *Austin St. Michael's (3-1) |
56 | Tomball Concordia Lutheran (0-2) | 57 | vs *Katy St. John XXIII (0-4) |
57 | Houston Lutheran North (1-2) | 60 | at *Beaumont Legacy Christian (1-3) |
58 | Beaumont Msgr. Kelly (1-1) | 61 | vs *Houston The Village (2-0) |
59 | Brownsville St. Joseph (1-2) | 55 | vs *Austin Regents School (4-0) |
60 | Victoria St. Joseph (1-1) | 42 | vs *Fort Bend Christian (3-1) |
61 | Dallas Shelton School (1-1) | 64 | vs *Dallas First Baptist Academy (2-2) |
62 | Houston Legacy (2-4) | 63 | Open |
63 | Oklahoma City (Okl.) Casady (0-5) | 62 | vs Oklahoma City HomeSchool, OK |
64 | CC John Paul II (2-2) | 67 | vs *Austin Brentwood Christian (3-1) |
65 | Addison Trinity Christian (2-1) | 76 | vs *Carrollton Prince of Peace (0-4) |
66 | Waco Reicher (1-2) | 65 | vs *Arlington Grace Prep (2-1) |
67 | Magnolia Legacy Prep (2-1) | 73 | at *Cypress Community Christian (1-1) |
68 | Tomball Christian H/School (3-5) | 51 | at Weimar (2-5) |
69 | Austin Brentwood Christian (3-1) | 72 | at *CC John Paul II (2-2) |
70 | Katy St. John XXIII (0-4) | 66 | at *Tomball Concordia Lutheran (0-2) |
71 | Dallas St. Mark's (0-0) | 69 | Open |
72 | Houston ProVision Academy (0-0) | 70 | Open |
73 | Muenster Sacred Heart (1-4) | 71 | vs *Fort Worth Temple Christian (2-2) |
74 | San Antonio Christian (0-4) | 68 | vs Austin St. Dominic Savio (1-2) |
75 | Austin Saints (0-0) | 78 | Open |
76 | Houston Christian (0-3) | 79 | vs Houston Kinkaid (4-0) |
77 | Schertz John Paul II (2-1) | 74 | vs *Hallettsville Sacred Heart (0-2) |
78 | Houston Northland Christian (2-1) | 77 | Open |
79 | Dallas First Baptist Academy (2-2) | 82 | at *Dallas Shelton School (1-1) |
80 | Austin Hyde Park Baptist (0-4) | 81 | at *San Antonio St. Anthony's (0-3) |
81 | Fort Worth Trinity Valley (1-3) | 80 | vs Arlington Oakridge (2-1) |
82 | Houston Westbury Christian (1-2) | 83 | at *Pasadena First Baptist (0-1) |
83 | SA Texas Military Institute (0-0) | 84 | Open |
84 | Dallas Greenhill Prep (0-0) | 85 | Open |
85 | El Paso Cathedral (0-1) | 75 | at Tornillo (2-2) |
86 | Austin St. Dominic Savio (1-2) | 86 | at San Antonio Christian (0-4) |
87 | Tyler All Saints (1-0) | 87 | at *Arlington Pantego Christian (4-0) |
88 | Fort Worth Temple Christian (2-2) | 91 | at *Muenster Sacred Heart (1-4) |
89 | DasCHE (3-4) | 89 | vs Atlas HomeSchool (1-6) |
90 | Dallas Bishop Dunne (0-4) | 88 | vs *Bullard Brook Hill (3-0) |
91 | San Antonio St. Anthony's (0-3) | 90 | vs *Austin Hyde Park Baptist (0-4) |
92 | Weatherford Christian (0-4) | 95 | vs *Willow Park Trinity Christian (2-2) |
93 | San Antonio Davenport (7-0) | 97 | vs Converse Judson JV |
94 | Carrollton Prince of Peace (0-4) | 93 | at *Addison Trinity Christian (2-1) |
95 | Tyler T. K. Gorman (0-2) | 94 | vs *Dallas Covenant (2-1) |
96 | Fort Worth Calvary Academy (0-4) | 92 | vs *Fort Worth Lake Country (5-0) |
97 | Lake Belton (6-1) | 96 | at Katy Jordan (3-1) |
98 | Katy Jordan (3-1) | 99 | vs Lake Belton (6-1) |
99 | Spring Frassati Catholic (0-3) | 98 | vs *The Woodlands Christian (1-3) |
100 | Beaumont Legacy Christian (1-3) | 102 | vs *Houston Lutheran North (1-2) |
101 | Arlington Newman (1-2) | 100 | Open |
102 | Pasadena First Baptist (0-1) | 101 | vs *Houston Westbury Christian (1-2) |
103 | Houston KIPP Northeast (0-0) | 103 | Open |
104 | Founders Classical Academy (1-4) | 104 | Open |
105 | Harlingen Marine Military (2-1) | 105 | at San Antonio Brooks Academy (0-1) |
106 | Houston KIPP Sunnyside (0-0) | 106 | vs Houston Kipp Generations (0-0) |
107 | Houston Cristo Rey Jesuit (0-0) | 107 | Open |
108 | Waco Texas Wind (2-5) | 109 | vs Nike Dallas Ftbl Club HS |
109 | Malakoff Cross Roads (3-5) | 108 | Open |
110 | San Antonio Brooks Academy (0-1) | 111 | vs Harlingen Marine Military (2-1) |
111 | Houston Kipp Generations (0-0) | 112 | at Houston KIPP Sunnyside (0-0) |
112 | Houston Kipp Academy (0-0) | 113 | Open |
113 | Atlas HomeSchool (1-6) | 110 | at DasCHE (3-4) |
114 | Austin LASA (0-3) | 114 | Open |
115 | Dallas Inspired Vision (0-3) | 115 | Open |
PRIVATE SCHOOLS – 6-MAN
Rank | School (Record) | LW | Week 9 |
1 | Bastrop Tribe Consolidated (6-1) | 1 | vs Austin NYOS Charter School (0-4) |
2 | Fredericksburg Heritage Sch. (2-1) | 3 | vs *Bulverde Bracken Christian (2-1) |
3 | Austin Veritas Academy (3-0) | 2 | at *San Marcos Baptist Academy (3-1) |
4 | Houston Emery-Weiner School (3-0) | 4 | vs *Bryan Allen Academy (2-2) |
5 | Cedar Park Summit Christian (2-1) | 5 | at *SA Atonement Academy (1-2) |
6 | Bulverde Bracken Christian (2-1) | 6 | at *Fredericksburg Heritage Sch. (2-1) |
7 | Joshua Johnson County (6-2) | 7 | at Smoking for Jesus Ministry (4-1) |
8 | New Braunfels Christian (3-1) | 9 | Open |
9 | Dallas Lakehill Prep (1-0) | 8 | at *Lucas Christian Academy (1-3) |
10 | Austin Texas Sch for the Deaf (2-2) | 13 | at *Laredo St. Augustine (1-1) |
11 | Bryan St. Joseph (3-0) | 12 | at *Bellville Faith Academy (1-1) |
12 | Bryan Allen Academy (2-2) | 11 | at *Houston Emery-Weiner School (3-0) |
13 | Westlake Academy (4-0) | 17 | vs *Haslet Legacy Classical (2-5) |
14 | Waco Live Oak (4-0) | 10 | at Denton Calvary (2-1) |
15 | Kerrville Our Lady of the Hills (3-0) | 16 | at *San Antonio Castle Hills (0-4) |
16 | Abilene Christian (3-0) | 15 | at *Wichita Falls Notre Dame (1-1) |
17 | Gainesville State School (0-0) | 18 | Open |
18 | Austin Royals (2-4) | 22 | vs Bryan Christian Homeschool (2-5) |
19 | Conroe Covenant (2-1) | 19 | Open |
20 | Lubbock Kingdom Prep (3-1) | 20 | vs *Amarillo San Jacinto Christian (1-2) |
21 | Baytown Christian (3-0) | 21 | vs *Lake Jackson Brazosport (1-1) |
22 | Williamson County Home School (5-1) | 25 | at San Antonio FEAST Homesch. (1-4) |
23 | Azle Christian School (5-1) | 23 | at *Decatur Victory Christian (1-4) |
24 | San Marcos Baptist Academy (3-1) | 29 | vs *Austin Veritas Academy (3-0) |
25 | Marble Falls Faith Academy (1-2) | 27 | at *Round Rock Concordia (0-3) |
26 | SA Saint Mary's Hall (1-1) | 26 | at *San Antonio St. Gerard (1-2) |
27 | Haslet Heritage Christian (7-1) | 24 | Open |
28 | Irving The Highlands School (2-1) | 57 | vs *Dallas Lutheran (2-0) |
29 | Giddings State School (0-0) | 30 | Open |
30 | Seguin Lifegate Christian (0-0) | 31 | Open |
31 | Wylie Prep Academy (3-0) | 32 | at *Lantana Harvest Christian (7-0) |
32 | Watauga Harvest Christian (0-1) | 14 | Open |
33 | Lantana Harvest Christian (7-0) | 35 | vs *Wylie Prep Academy (3-0) |
34 | Houston Northside HomeSchool (4-2) | 28 | vs Fort Bend Chargers Home Sch (6-2) |
35 | Dallas Lutheran (2-0) | 33 | at *Irving The Highlands School (2-1) |
36 | FW Covenant Classical (1-3) | 37 | at *Sherman Texoma Christian (0-3) |
37 | Plano Coram Deo (1-3) | 39 | at *Waco Vanguard College Prep (2-2) |
38 | San Antonio FEAST Homesch. (1-4) | 34 | vs Williamson County Home School (5-1) |
39 | Fort Bend Chargers Home Sch (6-2) | 36 | at Houston Northside HomeSchool (4-2) |
40 | Red Oak Ovilla Christian (3-1) | 45 | at *Rockwall Heritage Christian (2-1) |
41 | Tyler HEAT (6-2) | 40 | Open |
42 | Victoria Home School (5-1) | 43 | Open |
43 | Spring Branch Living Rock (2-1) | 42 | Open |
44 | FW THESA H/School (4-4) | 41 | at Dallas UME Prep (3-2) |
45 | San Antonio St. Gerard (1-2) | 38 | vs *SA Saint Mary's Hall (1-1) |
46 | Waco Vanguard College Prep (2-2) | 44 | vs *Plano Coram Deo (1-3) |
47 | Waco Methodist Children's Home (3-2) | 53 | vs *Nazarene Christian Academy (2-5) |
48 | Irving Faustina Academy (2-1) | 51 | at Blum JV |
49 | Austin Hill Country (1-2) | 47 | vs *Round Rock Christian (1-3) |
50 | Waco Parkview Christian (2-5) | 52 | at *Mineral Wells Community (0-8) |
51 | Huntsville Alpha Omega (1-2) | 50 | vs *Sugar Land Logos Prep (1-1) |
52 | Smoking for Jesus Ministry (4-1) | 49 | vs Joshua Johnson County (6-2) |
53 | Stephenville Faith (5-2) | 48 | vs Melissa CHANT (3-4) |
54 | Dallas UME Prep (3-2) | 61 | vs FW THESA H/School (4-4) |
55 | Denton Calvary (2-1) | 55 | vs Waco Live Oak (4-0) |
56 | Lakeland Christian (0-0) | 56 | Open |
57 | Tyler Kings Academy (4-3) | 59 | Open |
58 | Dallas Tyler Street Christian (0-0) | 60 | Open |
59 | McKinney The Cornerstone (1-2) | 46 | at *Kennedale Fellowship (0-1) |
60 | Morton (3-3) | 54 | Open |
61 | Amarillo San Jacinto Christian (1-2) | 58 | at *Lubbock Kingdom Prep (3-1) |
62 | Sugar Land Logos Prep (1-1) | 62 | at *Huntsville Alpha Omega (1-2) |
63 | SA Jubilee (3-2) | 67 | Open |
64 | Temple Holy Trinity (2-0) | 63 | at Temple Centex H/Sch (0-7) |
65 | Greenville Christian (1-2) | 64 | at *Eagle Christian Academy (2-2) |
66 | Rockwall Heritage Christian (2-1) | 73 | vs *Red Oak Ovilla Christian (3-1) |
67 | Houston Grace Christian (0-1) | 65 | Open |
68 | Longview Trinity S/of TX (0-0) | 66 | Open |
69 | Wichita Falls Christian (2-1) | 68 | vs *Midland Trinity (0-2) |
70 | Lucas Christian Academy (1-3) | 70 | vs *Dallas Lakehill Prep (1-0) |
71 | Galveston O'Connell (0-1) | 72 | vs *Katy Faith West Academy (0-4) |
72 | Lubbock Home School Christian (2-5) | 76 | at Permian Basin Athletics CO-OP (1-5) |
73 | C.C. Arlington Heights (0-0) | 74 | Open |
74 | Lake Jackson Brazosport (1-1) | 69 | at *Baytown Christian (3-0) |
75 | Kennedale Fellowship (0-1) | 75 | vs *McKinney The Cornerstone (1-2) |
76 | Lubbock All Saints (1-2) | 81 | Open |
77 | Dallas Academy (1-2) | 78 | vs *Mesquite Founders Classical (0-4) |
78 | Arlington St. Paul Prep (3-5) | 71 | Open |
79 | Melissa CHANT (3-4) | 77 | at Stephenville Faith (5-2) |
80 | Bellville Faith Academy (1-1) | 82 | vs *Bryan St. Joseph (3-0) |
81 | Midland Trinity (0-2) | 79 | at *Wichita Falls Christian (2-1) |
82 | Longview Christian Heritage (1-1) | 80 | vs Longview HEAT (1-4) |
83 | EP Faith Christian (0-0) | 84 | Open |
84 | Bryan Christian Homeschool (2-5) | 83 | at Austin Royals (2-4) |
85 | Eagle Christian Academy (2-2) | 89 | vs *Greenville Christian (1-2) |
86 | Granbury NCTA (0-0) | 85 | Open |
87 | Laredo St. Augustine (1-1) | 99 | vs *Austin Texas Sch for the Deaf (2-2) |
88 | Haslet Legacy Classical (2-5) | 86 | at *Westlake Academy (4-0) |
89 | Irving Universal Academy (0-0) | 88 | Open |
90 | Grayson Christian (2-3) | 102 | Open |
91 | San Antonio Lutheran (0-0) | 91 | Open |
92 | Garland Christian Academy (0-4) | 87 | Open |
93 | Wichita Falls Notre Dame (1-1) | 92 | vs *Abilene Christian (3-0) |
94 | Victoria Faith Academy (0-0) | 94 | Open |
95 | Orange Community Christian (0-0) | 96 | Open |
96 | Nazarene Christian Academy (2-5) | 100 | at *Waco Methodist Children's Home (3-2) |
97 | Houston Texas Christian (1-3) | 101 | Open |
98 | SA Atonement Academy (1-2) | 97 | vs *Cedar Park Summit Christian (2-1) |
99 | Round Rock Christian (1-3) | 95 | at *Austin Hill Country (1-2) |
100 | San Antonio Castle Hills (0-4) | 90 | vs *Kerrville Our Lady of the Hills (3-0) |
101 | Austin NYOS Charter School (0-4) | 93 | at Bastrop Tribe Consolidated (6-1) |
102 | Mineral Wells Community (0-8) | 98 | vs *Waco Parkview Christian (2-5) |
103 | Alvin Living Stones Christian (0-0) | 103 | Open |
104 | Round Rock Concordia (0-3) | 104 | vs *Marble Falls Faith Academy (1-2) |
105 | Permian Basin Athletics CO-OP (1-5) | 128 | vs Lubbock Home School Christian (2-5) |
106 | Fort Worth Hill School (0-0) | 105 | Open |
107 | Carrollton T.A.C.A (0-0) | 106 | Open |
108 | San Marcos Hill Country (0-2) | 107 | Open |
109 | Decatur Victory Christian (1-4) | 108 | vs *Azle Christian School (5-1) |
110 | Tyler Willowbend (2-5) | 109 | Open |
111 | Katy Faith West Academy (0-4) | 110 | at *Galveston O'Connell (0-1) |
112 | CC Coastal Christian (0-3) | 111 | Open |
113 | Fort Hancock (0-0) | 112 | Open |
114 | Lubbock Christ The King (2-1) | 113 | Open |
115 | SA Brooks Collegiate Academy (0-0) | 114 | Open |
116 | Corpus Christi Annapolis (0-0) | 115 | Open |
117 | Temple Centex H/Sch (0-7) | 116 | vs Temple Holy Trinity (2-0) |
118 | Fayette County HomeSchool (0-0) | 117 | Open |
119 | El Paso Immanuel Baptist (0-0) | 119 | Open |
120 | Houston Sanchez (0-0) | 120 | Open |
121 | Leander Sterling Classical (0-0) | 121 | Open |
122 | Austin Harmony (0-0) | 122 | Open |
123 | Dallas Fairhill School (1-2) | 123 | Open |
124 | Houston Mount Carmel (1-1) | 125 | Open |
125 | Mesquite Founders Classical (0-4) | 124 | at *Dallas Academy (1-2) |
126 | Sherman Texoma Christian (0-3) | 118 | vs *FW Covenant Classical (1-3) |
127 | New Braunfels Calvary Baptist (0-3) | 126 | Open |
128 | San Antonio Winston (0-4) | 129 | Open |
129 | Longview HEAT (1-4) | 127 | at Longview Christian Heritage (1-1) |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.