It's a question we get every week at Dave Campbell's Texas Football: what Texas high school football game should I watch this week? Well, guess no more!
Dave Campbell's Texas Football is proud to roll out the TXHSFB Game Ranks — a critical look at every Texas high school football game this week. Using our Comprehensive Computer Rankings, we telll you what are the must-see Texas high school football games each week in the Lone Star State, broken down by region of the state.
Please note: this does not include games involving out-of-state teams or junior varsity teams. And as always, with the COVID-19 pandemic, schedules remain fluid; check TexasFootball.com for the latest updates.
TOP 50 OVERALL
Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DI | Manvel (2-0) vs Galena Park North Shore (3-0) |
2 | 6A | Southlake Carroll (1-1) vs Denton Guyer (2-1) |
3 | 5A DII | Aledo (2-0) vs Cedar Hill (1-0) |
4 | 2A DI | Post (6-0) vs *New Deal (3-1) |
5 | 6A | Rockwall (3-0) vs Highland Park (1-0) |
6 | 6A | Katy Tompkins (3-0) vs *Katy (3-0) |
7 | PVT 11M | Plano John Paul II (1-1) vs *Fort Worth Nolan Catholic (2-0) |
8 | 4A DII | Jasper (6-0) vs *Carthage (4-0) |
9 | 5A DII | Wichita Falls Rider (3-0) vs Lubbock Coronado (3-0) |
10 | PVT 11M | Dallas Parish Episcopal (3-0) vs *Dallas Plano Prestonwood (1-2) |
11 | 2A DII | Windthorst (5-1) vs *Muenster (5-2) |
12 | 4A DII | Salado (6-1) vs *China Spring (6-0) |
13 | 2A DI | Shiner (6-0) vs *Ganado (3-3) |
14 | 4A DI | Corpus Christi Miller (4-2) vs *CC Calallen (4-2) |
15 | 6A | Beaumont West Brook (1-1) vs Longview (2-1) |
16 | 5A DII | Huntsville (2-0) vs Sheldon C.E. King (3-0) |
17 | 6A | Arlington Martin (2-1) vs *Arlington (2-1) |
18 | 2A DI | Timpson (7-0) vs *San Augustine (3-2) |
19 | 5A DI | Frisco Independence (0-2) vs *Frisco Lone Star (1-2) |
20 | 1A DII | Richland Springs (5-0) vs *Cherokee (5-2) |
21 | 6A | Pearland (3-0) vs *Pearland Dawson (3-0) |
22 | 2A DII | McCamey (4-1) vs *Wink (7-0) |
23 | 3A DI | Mineola (5-1) vs *Pottsboro (5-1) |
24 | 3A DII | Idalou (4-0) vs *Abernathy (4-2) |
25 | 6A | Converse Judson (1-1) vs *Schertz Clemens (1-1) |
26 | 3A DI | Tuscola Jim Ned (4-1) vs *Wall (4-2) |
27 | 5A DII | Mansfield Timberview (2-0) vs *Cleburne (3-0) |
28 | 4A DII | Iowa Park (5-1) vs *Graham (4-1) |
29 | 3A DII | Comanche (6-0) vs *Eastland (3-3) |
30 | 6A | Spring Westfield (2-0) vs *Spring (2-0) |
31 | 5A DII | Denison (1-1) vs *Lucas Lovejoy (3-0) |
32 | 1A DI | Crowell (2-2) vs *Knox City (3-2) |
33 | 6A | Schertz Cibolo Steele (1-2) vs *San Antonio Wagner (1-0) |
34 | 3A DI | Yoakum (5-0) vs *Columbus (5-1) |
35 | 5A DI | Fort Bend Hightower (0-1) vs The Woodlands (1-1) |
36 | 3A DI | West (5-1) vs *Grandview (6-0) |
37 | 3A DII | Rogers (2-5) vs *Lexington (4-1) |
38 | 1A DI | Van Horn (2-1) vs Balmorhea (4-1) |
39 | 4A DI | Burnet (4-2) vs *Lampasas (4-0) |
40 | 6A | Odessa Permian (2-1) vs *Midland Lee (3-0) |
41 | 6A | Buda Hays Consolidated (2-1) vs *Lake Travis (2-0) |
42 | 1A DI | Gilmer Union Hill (6-0) vs *Leverett's Chapel (4-1) |
43 | 1A DI | Happy (5-1) vs *White Deer (5-2) |
44 | 5A DI | Lufkin (1-2) vs *Magnolia (2-1) |
45 | 6A | San Antonio Reagan (2-0) vs San Antonio Brennan (2-0) |
46 | 5A DI | Pflugerville Hendrickson (2-0) vs *Cedar Park (3-0) |
47 | 3A DI | Palacios (4-1) vs *Vanderbilt Industrial (6-1) |
48 | PVT 6M | Bastrop Tribe Consolidated (5-1) vs Austin Royals (2-3) |
49 | 5A DII | Ennis (2-0) vs *Greenville (2-1) |
50 | 5A DII | Dallas Hillcrest (1-1) vs *Dallas South Oak Cliff (1-1) |
Austin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Burnet (4-2) vs *Lampasas (4-0) |
2 | 6A | Buda Hays Consolidated (2-1) vs *Lake Travis (2-0) |
3 | 5A DI | Pflugerville Hendrickson (2-0) vs *Cedar Park (3-0) |
4 | PVT 6M | Austin Veritas Academy (2-0) vs *Marble Falls Faith Academy (1-1) |
5 | 3A DI | Lago Vista (4-2) vs *Llano (6-0) |
6 | 6A | Round Rock (1-1) vs San Antonio Cornerstone (5-1) |
7 | 6A | Cedar Park Vista Ridge (3-0) vs *Austin Vandegrift (1-1) |
8 | 4A DI | Austin LBJ (2-1) vs *Fredericksburg (4-2) |
9 | 4A DII | Giddings (4-2) vs *Cuero (3-3) |
10 | 5A DI | Georgetown (2-1) vs *Manor (1-1) |
11 | 2A DI | Flatonia (3-2) vs *Weimar (2-4) |
12 | 2A DI | Thrall (4-2) vs *Hearne (5-0) |
13 | PVT 6M | Austin Texas Sch for the Deaf (1-2) vs *San Antonio St. Gerard (1-1) |
14 | 6A | San Marcos (1-2) vs *Austin Westlake (3-0) |
15 | 3A DII | Florence (0-6) vs *Franklin (4-2) |
16 | 5A DII | Austin Travis (0-2) vs *Liberty Hill (3-0) |
17 | 5A DII | Austin McCallum (0-1) vs *Marble Falls (3-0) |
18 | 6A | RR Cedar Ridge (1-1) vs Austin Anderson |
19 | 4A DII | Wimberley (6-1) vs *Austin Eastside Memorial (0-2) |
20 | 4A DII | Jarrell (1-6) vs *Waco Connally (3-3) |
21 | 6A | Austin Del Valle (1-2) vs *Austin Bowie (0-2) |
22 | PVT 11M | Austin Regents School (3-0) vs *Boerne Geneva School (1-2) |
23 | 5A DII | Pflugerville Connally (0-3) vs *Leander Rouse (2-1) |
24 | 5A DII | Bastrop (1-2) vs *Leander Glenn (1-2) |
25 | 5A DI | Leander (0-3) vs *Pflugerville (3-0) |
26 | 6A | Hutto (1-1) vs *Round Rock McNeil (0-3) |
27 | 5A DII | Elgin (0-2) vs *Bastrop Cedar Creek (1-2) |
28 | 6A | Austin High (2-0) vs *Austin Akins (1-2) |
29 | 3A DII | Wallis Brazos (1-5) vs *Danbury (1-3) |
30 | PVT 6M | Cedar Park Summit Christian (2-1) vs *San Marcos Hill Country (0-2) |
31 | 1A DI | McDade (1-2) vs *Prairie Lea (0-5) |
32 | 5A DII | Austin Crockett (0-2) vs *Austin Navarro (0-2) |
33 | PVT 6M | Round Rock Christian (1-2) vs *San Marcos Baptist Academy (2-1) |
34 | PVT 6M | Austin NYOS Charter School (0-3) vs SA Jubilee (2-2) |
35 | PVT 11M | Austin Hyde Park Baptist (0-3) vs *CC John Paul II (1-2) |
36 | PVT 11M | Austin Brentwood Christian (2-1) vs *San Antonio St. Anthony's (0-2) |
Big Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Tuscola Jim Ned (4-1) vs *Wall (4-2) |
2 | 3A DII | Comanche (6-0) vs *Eastland (3-3) |
3 | 2A DI | Hawley (4-2) vs *Stamford (3-3) |
4 | 5A DI | Abilene Cooper (1-1) vs *Justin Northwest (2-1) |
5 | 2A DI | Winters (1-5) vs *San Saba (4-1) |
6 | 1A DI | Rotan (6-0) vs *Ira (5-2) |
7 | 2A DI | Forsan (3-2) vs *Anson (4-1) |
8 | 3A DII | Bangs (5-0) vs *Ingram Moore (5-1) |
9 | 2A DII | Hamlin (6-0) vs *Crosbyton (1-6) |
10 | 1A DII | Sidney (4-2) vs *Rising Star (3-4) |
11 | 1A DII | Strawn (5-2) vs *Three Way (2-5) |
12 | 1A DI | Roby (4-3) vs *Hermleigh (7-0) |
13 | 1A DI | May (6-1) vs *Santa Anna (5-2) |
14 | 2A DI | DeLeon (1-5) vs *Cisco (3-3) |
15 | 1A DI | Baird (3-3) vs FW Covenant Classical (0-3) |
16 | 2A DI | Coleman (5-1) vs *Goldthwaite (2-4) |
17 | 2A DII | Roscoe (0-6) vs *Ralls (4-3) |
18 | 3A DII | Merkel (2-3) vs *Millsap (4-2) |
19 | 2A DII | Albany (5-1) vs *Ranger (0-6) |
20 | 3A DII | Coahoma (4-1) vs *Stanton (2-4) |
21 | 2A DII | Miles (2-4) vs *Junction (4-2) |
22 | 4A DI | Big Spring (3-1) vs *Andrews (5-2) |
23 | 1A DII | Abilene TLCA (0-4) vs *Blackwell (4-3) |
24 | 1A DII | Brookesmith (3-2) vs *Valera Panther Creek (1-6) |
25 | 3A DII | Ballinger (6-1) vs *San Angelo Grape Creek (1-5) |
26 | 2A DII | Santo (4-3) vs *Hico (1-6) |
27 | 1A DI | Lingleville (1-5) vs *Gorman (3-4) |
28 | 3A DI | Breckenridge (0-5) vs *Early (3-3) |
29 | PVT 6M | Abilene Christian (2-0) vs *Lubbock All Saints (1-1) |
30 | 3A DI | Clyde (2-4) vs *San Angelo TLCA (0-6) |
31 | 2A DI | Colorado City (0-6) vs *Haskell (1-4) |
32 | 1A DII | Moran (0-7) vs *Woodson (0-4) |
33 | 1A DII | Olfen (0-3) vs *Trent (0-7) |
34 | 1A DII | Throckmorton (5-1) vs Permian Basin Athletics CO-OP (0-5) |
Brazos Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DI | College Station (2-1) vs *New Caney Porter (2-1) |
2 | 3A DII | Buffalo (6-0) vs *Clifton (3-4) |
3 | 5A DII | Brenham (1-2) vs *Georgetown East View (1-2) |
4 | 4A DII | Navasota (3-2) vs *La Grange (3-3) |
5 | 2A DII | Iola (3-2) vs *Granger (5-1) |
6 | PVT 11M | Bryan Brazos Christian (3-1) vs Shiner St. Paul (3-1) |
7 | 2A DII | Snook (2-4) vs *Somerville (0-4) |
8 | 6A | Bryan (1-0) vs *Killeen Harker Heights (2-1) |
9 | 2A DII | Burton (1-5) vs *Bartlett (1-5) |
10 | PVT 6M | Bryan St. Joseph (2-0) vs *Lake Jackson Brazosport (1-0) |
11 | 3A DII | Anderson-Shiro (3-4) vs *Corrigan-Camden (1-5) |
12 | PVT 6M | Bryan Christian Homeschool (2-4) vs Calvert (4-2) |
13 | PVT 6M | Bryan Allen Academy (1-2) vs *Katy Faith West Academy (0-3) |
Coastal Bend
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Corpus Christi Miller (4-2) vs *CC Calallen (4-2) |
2 | 3A DI | Palacios (4-1) vs *Vanderbilt Industrial (6-1) |
3 | 3A DII | East Bernard (5-1) vs *Altair Rice Consolidated (2-4) |
4 | 5A DI | CC Veterans Memorial (3-0) vs *Gregory-Portland (1-2) |
5 | 3A DI | Boling (3-2) vs *Hallettsville (4-2) |
6 | 4A DI | CC Tuloso-Midway (3-3) vs *Port Lavaca Calhoun (5-1) |
7 | 5A DI | CC Flour Bluff (2-0) vs *Victoria East (2-1) |
8 | 4A DI | Alice (0-2) vs *Beeville Jones (2-4) |
9 | 4A DI | Bay City (5-1) vs *West Columbia (3-2) |
10 | 3A DII | Van Vleck (2-3) vs *Tidehaven (3-3) |
11 | 3A DI | Mathis (0-2) vs *Edna (3-4) |
12 | 3A DII | Odem (4-3) vs *Taft (5-2) |
13 | 4A DII | Corpus Christi West Oso (2-5) vs *Sinton (3-3) |
14 | 5A DI | Victoria West (0-1) vs *Corpus Christi King (0-3) |
15 | PVT 6M | Victoria Home School (4-1) vs Fort Bend Chargers Home Sch (6-1) |
16 | 4A DI | Kingsville King (0-3) vs *Hidalgo (1-0) |
17 | 4A DII | Wharton (0-6) vs *Sweeny (1-5) |
18 | 2A DII | Louise (4-2) vs *Pettus (0-3) |
19 | 4A DII | Ingleside (5-1) vs *Robstown (1-4) |
20 | 3A DI | Aransas Pass (2-5) vs *Goliad (0-5) |
21 | 2A DII | Agua Dulce (0-3) vs *Woodsboro (1-5) |
22 | 2A DI | Riviera-Kaufer (0-0) vs *Ben Bolt (0-0) |
23 | 5A DI | Corpus Christi Carroll (0-3) vs *Corpus Christi Ray (1-2) |
24 | PVT 6M | Corpus Christi Annapolis (0-0) vs Smoking for Jesus Ministry (4-0) |
Concho Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Sterling City (7-0) vs *Roscoe Highland (4-3) |
2 | 6A | San Angelo Central (0-3) vs *Abilene (0-2) |
3 | 1A DI | Water Valley (2-2) vs *Veribest (2-3) |
4 | 3A DII | Brady (2-4) vs *Sonora (2-4) |
5 | 2A DII | Christoval (5-1) vs *Menard (0-6) |
6 | 1A DI | Paint Rock (2-2) vs *Irion County (6-1) |
7 | 2A DI | Ozona (4-2) vs *Brackettville (1-5) |
8 | 1A DII | Lohn (0-1) vs *Rochelle (2-5) |
9 | 4A DI | San Angelo Lake View (4-3) vs *Fort Stockton (1-5) |
10 | 1A DI | Robert Lee (1-4) vs *Bronte (1-5) |
Dallas-Fort Worth
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 6A | Southlake Carroll (1-1) vs Denton Guyer (2-1) |
2 | 5A DII | Aledo (2-0) vs Cedar Hill (1-0) |
3 | 6A | Rockwall (3-0) vs Highland Park (1-0) |
4 | PVT 11M | Plano John Paul II (1-1) vs *Fort Worth Nolan Catholic (2-0) |
5 | PVT 11M | Dallas Parish Episcopal (3-0) vs *Dallas Plano Prestonwood (1-2) |
6 | 6A | Arlington Martin (2-1) vs *Arlington (2-1) |
7 | 5A DI | Frisco Independence (0-2) vs *Frisco Lone Star (1-2) |
8 | 5A DII | Mansfield Timberview (2-0) vs *Cleburne (3-0) |
9 | 5A DII | Ennis (2-0) vs *Greenville (2-1) |
10 | 5A DII | Dallas Hillcrest (1-1) vs *Dallas South Oak Cliff (1-1) |
11 | 4A DI | Springtown (6-1) vs *Wichita Falls Hirschi (4-2) |
12 | 6A | Arlington Bowie (2-0) vs *South Grand Prairie (2-0) |
13 | PVT 11M | Dallas Bishop Lynch (0-2) vs *Fort Worth All Saints Episcopal (1-0) |
14 | 2A DI | Alvord (3-3) vs *Lindsay (7-0) |
15 | 6A | Rockwall-Heath (2-1) vs McKinney North (0-2) |
16 | 3A DI | Brock (6-0) vs *Ponder (3-3) |
17 | 5A DI | The Colony (2-1) vs *Frisco Wakeland (3-0) |
18 | 5A DII | Royse City (1-1) vs *Corsicana (1-2) |
19 | 4A DII | Sunnyvale (1-4) vs *Nevada Community (2-3) |
20 | PVT 6M | Haslet Heritage Christian (7-0) vs *Westlake Academy (3-0) |
21 | 4A DI | Kennedale (4-0-1) vs *Fort Worth Benbrook (3-3) |
22 | 3A DI | Pilot Point (5-1) vs *Whitesboro (1-5) |
23 | 5A DI | Denton Ryan (2-1) vs *Denton (1-2) |
24 | 4A DII | Ferris (3-2) vs *Godley (3-4) |
25 | 6A | Northwest Eaton (2-1) vs Denton Braswell (2-1) |
26 | PVT 6M | Joshua Johnson County (5-2) vs FW THESA H/School (4-3) |
27 | 4A DII | Glen Rose (6-0) vs *Hillsboro (4-2) |
28 | 4A DI | Alvarado (2-5) vs *Stephenville (3-4) |
29 | 4A DII | Sanger (6-0) vs *Aubrey (6-1) |
30 | 4A DI | Melissa (5-1) vs *Anna (2-5) |
31 | 4A DI | Lake Worth (4-3) vs *Decatur (3-4) |
32 | 3A DII | Jacksboro (4-2) vs *Dublin (1-4) |
33 | 5A DII | Joshua (1-2) vs *Burleson (2-1) |
34 | 6A | Mesquite Horn (1-2) vs Tyler (0-2) |
35 | 6A | Garland (2-0) vs *Garland Naaman Forest (1-1) |
36 | 3A DII | Blue Ridge (3-4) vs *Leonard (2-2) |
37 | 5A DI | Lancaster (1-0) vs *Carrollton Smith (2-0) |
38 | 4A DI | Argyle (6-0) vs *Carrollton Ranchview (0-4) |
39 | 5A DII | Arlington Seguin (1-0) vs *Everman (1-2) |
40 | 6A | McKinney (2-1) vs Sherman (1-2) |
41 | 4A DI | Waxahachie Life (2-4) vs *Midlothian Heritage (6-2) |
42 | 3A DII | Sadler S&S Consolidated (3-2) vs *Whitewright (5-2) |
43 | 5A DII | Dallas Kimball (1-1) vs *Dallas Seagoville (3-0) |
44 | 5A DII | Dallas Spruce (0-2) vs *Mesquite Poteet (1-2) |
45 | 4A DII | Celina (1-4) vs *Krum (2-3) |
46 | 5A DII | Forney (0-3) vs *North Forney (3-0) |
47 | PVT 11M | Fort Worth Country Day (1-0) vs Bullard Brook Hill (2-0) |
48 | 5A DII | Frisco Liberty (2-1) vs *Frisco Memorial (1-2) |
49 | 6A | Keller (1-1) vs Dallas Skyline (0-1) |
50 | 6A | Saginaw Boswell (0-2) vs *Euless Trinity (1-1) |
51 | PVT 11M | Argyle Liberty Christian (0-3) vs *Midland Christian (1-2) |
52 | 5A DI | Azle (2-1) vs *FW Arlington Heights (2-0) |
53 | 3A DI | Boyd (6-0) vs *Peaster (3-3) |
54 | 4A DII | Caddo Mills (5-0) vs *Farmersville (1-4) |
55 | 4A DI | Dallas Carter (2-0) vs *Dallas Lincoln (1-1) |
56 | 2A DI | Tolar (1-5) vs *Hamilton (4-3) |
57 | 5A DI | Frisco Heritage (2-1) vs *Frisco Reedy (3-1) |
58 | PVT 6M | Irving The Highlands School (1-1) vs *Watauga Harvest Christian (0-0) |
59 | 5A DI | Crowley (0-3) vs *Granbury (1-2) |
60 | PVT 11M | Frisco Legacy Christian (1-2) vs *Fort Worth Southwest Christian (3-0) |
61 | 1A DI | Perrin-Whitt (3-3) vs *Bryson (3-4) |
62 | PVT 11M | Dallas Covenant (2-0) vs *Arlington Pantego Christian (4-0) |
63 | PVT 11M | Flower Mound Coram Deo (1-1) vs *Grapevine Faith Christian (1-2) |
64 | 2A DI | Celeste (2-3) vs *Como-Pickton (2-2) |
65 | 3A DII | Palmer (6-1) vs *Scurry-Rosser (2-4) |
66 | 6A | Garland Sachse (0-1) vs *North Garland (1-1) |
67 | 5A DII | Frisco Lebanon Trail (3-0) vs *Lake Dallas (1-2) |
68 | 5A DII | Crandall (2-1) vs *Sulphur Springs (0-2) |
69 | 6A | Grand Prairie (2-0) vs *Arlington Sam Houston (2-1) |
70 | 6A | Lakeview Centennial (1-0) vs *South Garland (0-2) |
71 | 6A | McKinney Boyd (0-3) vs Byron Nelson (2-1) |
72 | 4A DI | North Dallas (0-2) vs *Wilmer-Hutchins (1-0) |
73 | 6A | Little Elm (2-1) vs Keller Fossil Ridge (0-1) |
74 | 5A DI | West Mesquite (0-3) vs Keller Timber Creek (1-2) |
75 | 3A DI | Commerce (3-2) vs *Howe (0-6) |
76 | PVT 6M | McKinney The Cornerstone (1-1) vs *Red Oak Ovilla Christian (2-1) |
77 | 5A DI | Dallas Wilson (1-0) vs *Dallas Sunset (1-1) |
78 | 3A DI | Maypearl (5-2) vs *Dallas A+ Academy (0-2) |
79 | 5A DI | Saginaw (0-3) vs *Fort Worth Brewer (1-2) |
80 | 6A | Fort Worth Paschal (1-2) vs *North Crowley (1-1) |
81 | 6A | Hurst Bell (0-2) vs *Weatherford (1-2) |
82 | PVT 11M | Willow Park Trinity Christian (2-1) vs *Lubbock Trinity Christian (1-2) |
83 | 3A DII | Dallas Gateway Charter (3-3) vs *Edgewood (3-4) |
84 | 3A DI | Trinity (2-4) vs *Huntington (3-3) |
85 | 5A DII | Princeton (1-2) vs *Prosper Rock Hill (0-2) |
86 | PVT 6M | Dallas Academy (1-2) vs *Azle Christian School (5-1) |
87 | 6A | Fort Worth Haltom (0-2) vs *Fort Worth Chisholm Trail (1-2) |
88 | PVT 6M | Lantana Harvest Christian (6-0) vs *Arlington St. Paul Prep (3-4) |
89 | PVT 11M | Dallas Christian School (2-0) vs *Dallas Bishop Dunne (0-3) |
90 | 4A DI | Fort Worth Western Hills (2-3) vs *Fort Worth Eastern Hills (2-2) |
91 | 5A DI | Carrollton Turner (1-1) vs *Dallas White (1-2) |
92 | 4A DI | Fort Worth Castleberry (0-4) vs FW Diamond Hill-Jarvis (0-3) |
93 | 5A DI | Dallas Molina (0-1) vs *Dallas Samuell (1-1) |
94 | 6A | North Mesquite (1-2) vs Richardson (0-2) |
95 | PVT 6M | Kennedale Fellowship (0-1) vs *Waco Vanguard College Prep (2-1) |
96 | PVT 11M | Addison Trinity Christian (1-1) vs Fort Worth Christian (0-1) |
97 | PVT 11M | Fort Worth Lake Country (4-0) vs *Weatherford Christian (0-3) |
98 | PVT 11M | Arlington Grace Prep (1-1) vs *Dallas Shelton School (1-1) |
99 | 4A DI | FW Carter-Riverside (1-3) vs Dallas Conrad |
100 | PVT 6M | Lucas Christian Academy (1-2) vs *Denton Calvary (1-1) |
101 | PVT 11M | Oklahoma City (Okl.) Casady (0-4) vs Arlington Oakridge (1-1) |
102 | PVT 11M | Fort Worth Trinity Valley (1-2) vs Episcopal School of Dallas (0-0) |
103 | PVT 6M | Melissa CHANT (3-3) vs Dallas UME Prep (2-2) |
104 | PVT 6M | Wylie Prep Academy (3-0) vs *Decatur Victory Christian (1-4) |
105 | PVT 6M | Mineral Wells Community (0-7) vs *Waco Methodist Children's Home (2-2) |
106 | PVT 11M | Carrollton Prince of Peace (0-3) vs *Beaumont Msgr. Kelly (1-1) |
107 | PVT 6M | Irving Faustina Academy (1-1) vs Mesquite Founders Classical (0-3) |
108 | PVT 6M | Eagle Christian Academy (1-2) vs *Garland Christian Academy (0-3) |
109 | PVT 11M | DasCHE (3-3) vs Muenster Sacred Heart (0-4) |
110 | PVT 11M | Dallas First Baptist Academy (1-2) vs *Tyler T. K. Gorman (0-1) |
111 | PVT 11M | Fort Worth Temple Christian (1-2) vs *Fort Worth Calvary Academy (0-3) |
112 | PVT 11M | Dallas Inspired Vision (0-3) vs *Founders Classical Academy (1-4) |
113 | PVT 11M | Atlas HomeSchool (1-5) vs Waco Texas Wind (1-5) |
East Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Mineola (5-1) vs *Pottsboro (5-1) |
2 | 1A DI | Gilmer Union Hill (6-0) vs *Leverett's Chapel (4-1) |
3 | 4A DII | Van (3-3) vs *Mexia (2-4) |
4 | 3A DI | Winnsboro (4-1) vs *Emory Rains (4-2) |
5 | 3A DI | Jefferson (3-3) vs *Gladewater (5-2) |
6 | 3A DII | Paul Pewitt (3-2) vs *DeKalb (6-1) |
7 | 3A DI | Atlanta (1-6) vs *Tatum (3-1) |
8 | 4A DI | Athens (4-2) vs *Lindale (5-2) |
9 | 4A DI | Tyler Chapel Hill (4-3) vs *Kilgore (4-2) |
10 | 4A DII | Pittsburg (0-5) vs *Gilmer (5-1) |
11 | 3A DII | Redwater (1-6) vs *Daingerfield (5-1) |
12 | 3A DI | Malakoff (4-2) vs *Kemp (3-3) |
13 | 3A DII | Queen City (5-1) vs *Waskom (5-0) |
14 | 4A DII | Texarkana Liberty-Eylau (4-2) vs *Longview Spring Hill (3-3) |
15 | 3A DII | Gilmer Harmony (4-2) vs *Troup (3-3) |
16 | 2A DI | Cooper (3-1) vs *Honey Grove (3-4) |
17 | 2A DI | Hawkins (7-0) vs *Frankston (2-4) |
18 | 4A DII | Texarkana Pleasant Grove (4-2) vs *Paris North Lamar (0-4) |
19 | 2A DI | Alba-Golden (1-3) vs *Bogata Rivercrest (4-3) |
20 | 3A DII | Lone Oak (1-5) vs *Bells (5-2) |
21 | 3A DII | Elysian Fields (4-1) vs *New Diana (0-7) |
22 | 3A DII | Harleton (4-1) vs *Ore City (2-4) |
23 | 3A DII | Hooks (1-4) vs *Paris Chisum (4-3) |
24 | 3A DII | Winona (1-5) vs *New London West Rusk (2-3) |
25 | 2A DII | Maud (0-4) vs *Cumby (1-1) |
26 | PVT 11M | Tyler Grace Community (3-0) vs *McKinney Christian (2-1) |
27 | 2A DI | Linden-Kildaire (1-4) vs *Beckville (4-3) |
28 | 4A DII | Brownsboro (1-4) vs *Bullard (5-2) |
29 | 3A DI | White Oak (3-0) vs *Gladewater Sabine (3-4) |
30 | 4A DII | Wills Point (1-4) vs *Quinlan Ford (5-0) |
31 | 2A DII | Simms Bowie (3-3) vs *Quinlan Boles (1-2) |
32 | 2A DII | Clarksville (2-4) vs *Detroit (1-5) |
33 | PVT 6M | Tyler Kings Academy (4-2) vs Tyler HEAT (5-2) |
34 | 3A DI | Eustace (2-4) vs *Fairfield (0-3) |
35 | 2A DI | Gladewater Union Grove (1-5) vs *Big Sandy (0-5) |
36 | 1A DI | Campbell (0-6) vs *Fruitvale (2-4) |
37 | 3A DII | Grand Saline (1-4) vs *Quitman (0-7) |
38 | 1A DII | Trinidad (1-5) vs Longview HEAT (1-3) |
39 | PVT 11M | Tyler All Saints (1-0) vs *Waco Reicher (1-2) |
40 | PVT 6M | Longview Christian Heritage (1-1) vs Tyler Willowbend (2-5) |
El Paso
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Van Horn (2-1) vs Balmorhea (4-1) |
2 | 6A | El Paso Franklin (0-2) vs *El Paso Eastwood (1-0) |
3 | 3A DII | Anthony (1-1) vs *Crane (4-1) |
4 | 4A DI | Clint Mountain View (0-2) vs *Clint (2-0) |
5 | 6A | El Paso Americas (1-0) vs *El Paso Socorro (0-2) |
6 | 6A | El Paso Coronado (2-0) vs *El Paso Montwood (2-0) |
7 | 4A DI | Fabens (0-2) vs *El Paso Riverside (2-0) |
8 | 4A DI | San Elizario (0-2) vs El Paso Cathedral (0-0) |
Golden Triangle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Jasper (6-0) vs *Carthage (4-0) |
2 | 6A | Beaumont West Brook (1-1) vs Longview (2-1) |
3 | 4A DII | West Orange-Stark (4-0) vs *Orangefield (2-2) |
4 | 5A DI | Port Arthur Memorial (3-0) vs *Baytown Goose Creek Memorial (2-1) |
5 | 3A DI | Buna (3-2) vs *East Chambers (5-0) |
6 | 3A DII | Warren (3-2) vs *Newton (2-2) |
7 | 4A DI | Lumberton (1-4) vs *Huffman Hargrave (5-0) |
8 | 4A DII | Bridge City (1-2) vs *Silsbee (3-3) |
9 | 4A DI | Vidor (2-2) vs *Little Cypress-Mauriceville (0-4) |
10 | 4A DII | Hamshire-Fannett (2-3) vs *Hardin-Jefferson (3-3) |
11 | 2A DII | Deweyville (3-2) vs *Sabine Pass (0-0) |
12 | 3A DI | Woodville (4-1) vs *Cleveland Tarkington (2-4) |
13 | 3A DI | Coldspring-Oakhurst (4-2) vs *Elkhart (0-7) |
14 | 3A DI | Kirbyville (3-2) vs *Hardin (2-4) |
15 | 2A DII | Colmesneil (3-3) vs Malakoff Cross Roads (3-4) |
Hill Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Leakey (5-1) vs *Medina (2-5) |
2 | 2A DII | Rocksprings (4-1) vs *Eldorado (2-4) |
3 | 4A DII | Devine (5-1) vs *Hondo (5-1) |
4 | 2A DI | Johnson City (2-4) vs *Mason (3-4) |
5 | 3A DI | Blanco (5-1) vs *Luling (0-5) |
6 | 2A DI | Harper (2-5) vs *Center Point (0-5) |
Houston
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DI | Manvel (2-0) vs Galena Park North Shore (3-0) |
2 | 6A | Katy Tompkins (3-0) vs *Katy (3-0) |
3 | 6A | Pearland (3-0) vs *Pearland Dawson (3-0) |
4 | 6A | Spring Westfield (2-0) vs *Spring (2-0) |
5 | 5A DI | Fort Bend Hightower (0-1) vs The Woodlands (1-1) |
6 | PVT 6M | Bastrop Tribe Consolidated (5-1) vs Austin Royals (2-3) |
7 | 4A DII | Sealy (3-2) vs *Bellville (5-0) |
8 | 6A | Bridgeland (3-0) vs *Cypress Woods (2-1) |
9 | 5A DI | Rosenberg Terry (2-0) vs *Richmond Foster (1-0) |
10 | 6A | Klein Cain (1-1) vs *Klein (2-0) |
11 | 6A | Cypress Creek (1-2) vs *Cypress-Fairbanks (3-0) |
12 | 4A DI | Freeport Brazosport (2-3) vs *El Campo (4-1) |
13 | 6A | Cypress Falls (0-3) vs *Cypress Ranch (2-1) |
14 | 6A | Fort Bend Travis (0-1) vs Houston Heights (1-0) |
15 | 6A | Dickinson (1-0) vs *Clear Creek (2-1) |
16 | 5A DII | Houston Northside (0-2) vs *Fort Bend Marshall (2-0) |
17 | PVT 11M | Houston St. Pius X (3-0) vs *San Antonio Antonian Prep (3-0) |
18 | 4A DI | Stafford (1-5) vs *Needville (3-3) |
19 | 6A | Willis (0-3) vs A&M Consolidated (3-0) |
20 | 5A DI | Fort Bend Kempner (2-0) vs *Katy Paetow (2-0) |
21 | 6A | Tomball (3-0) vs *Tomball Memorial (3-0) |
22 | 6A | Channelview (1-1) vs *Pasadena Dobie (3-0) |
23 | 6A | Humble (2-1) vs Lamar Consolidated (0-3) |
24 | 6A | Katy Seven Lakes (0-3) vs *Katy Taylor (3-0) |
25 | 6A | Alief Hastings (0-1) vs *Houston Strake Jesuit (0-2) |
26 | PVT 11M | Houston Kinkaid (3-0) vs Rockport-Fulton (2-3) |
27 | PVT 6M | Houston Emery-Weiner School (2-0) vs *Huntsville Alpha Omega (1-1) |
28 | 2A DII | Hull-Daisetta (2-3) vs *Evadale (2-2) |
29 | 6A | Clear Springs (1-2) vs *Clear Lake (1-2) |
30 | 5A DI | Baytown Lee (3-0) vs *La Porte (2-1) |
31 | 6A | Clear Brook (3-0) vs *Clear Falls (1-1) |
32 | 4A DI | Splendora (3-3) vs *Livingston (4-2) |
33 | 6A | Aldine Eisenhower (1-0) vs *Aldine Davis (0-1) |
34 | 5A DI | Cleveland (1-2) vs *Magnolia West (2-1) |
35 | 5A DI | Galveston Ball (1-2) vs *Beaumont United (1-1) |
36 | PVT 11M | The Woodlands Christian (1-2) vs *Houston Second Baptist (1-1) |
37 | 5A DII | Houston Waltrip (0-2) vs *Fort Bend Willowridge (2-0) |
38 | PVT 6M | Spring Branch Living Rock (2-1) vs *Fredericksburg Heritage Sch. (2-1) |
39 | 6A | The Woodlands College Park (2-1) vs Humble Kingwood (0-3) |
40 | 4A DI | Houston Yates (2-0) vs *Houston Furr (1-1) |
41 | 6A | Houston Chavez (1-0) vs *Houston Westside (1-0) |
42 | 6A | Spring DeKaney (0-2) vs *Aldine Nimitz (1-0) |
43 | PVT 11M | Tomball Rosehill Christian (1-3) vs *Cypress Community Christian (0-1) |
44 | 6A | Cypress Lakes (0-3) vs *Cypress Park (2-1) |
45 | 6A | Houston Westbury (1-1) vs *Houston Lamar (1-1) |
46 | 6A | Fort Bend Dulles (0-2) vs Conroe (2-1) |
47 | 6A | Klein Oak (0-1) vs *Klein Forest (1-1) |
48 | PVT 6M | Conroe Covenant (2-1) vs *Sugar Land Logos Prep (1-1) |
49 | 5A DI | Baytown Sterling (1-2) vs *Friendswood (0-3) |
50 | 5A DII | Fulshear (3-0) vs Fort Bend Clements (2-0) |
51 | 4A DI | Houston Wheatley (2-0) vs *Houston North Forest (1-1) |
52 | PVT 6M | Houston Grace Christian (0-1) vs *Baytown Christian (3-0) |
53 | 6A | Houston Stratford (1-2) vs *Cypress Ridge (1-2) |
54 | 6A | Katy Mayde Creek (3-0) vs *Katy Cinco Ranch (0-3) |
55 | 6A | Alief Elsik (0-0) vs *Alief Taylor (0-1) |
56 | 3A DI | Hempstead (0-5) vs *Hitchcock (4-2) |
57 | 5A DII | Montgomery Lake Creek (2-1) vs Houston Legacy (2-3) |
58 | 5A DII | Galena Park (1-2) vs *Houston Sterling (1-1) |
59 | 6A | Houston Memorial (2-1) vs *Houston Spring Woods (2-1) |
60 | PVT 11M | Katy St. John XXIII (0-3) vs The Woodlands John Cooper (2-0) |
61 | 4A DII | Brookshire Royal (1-2) vs *La Marque (1-4) |
62 | 6A | Cypress Springs (0-3) vs *Langham Creek (1-2) |
63 | 6A | Conroe Grand Oaks (3-0) vs Fort Bend Austin |
64 | 5A DI | Conroe Caney Creek (0-2) vs *Waller (1-2) |
65 | 6A | Clute Brazoswood (1-2) vs Pasadena Memorial (2-1) |
66 | 5A DII | Houston Sharpstown (1-0) vs *Houston Austin (1-0) |
67 | 6A | Pasadena Sam Rayburn (1-2) vs *Deer Park (0-3) |
68 | PVT 6M | Houston Northside HomeSchool (3-2) vs Bellville Faith Academy (1-0) |
69 | PVT 11M | Houston Lutheran South (1-1) vs *Victoria St. Joseph (1-0) |
70 | 6A | Jersey Village (0-3) vs *Houston Northbrook (0-3) |
71 | 6A | Aldine MacArthur (0-1) vs *Aldine (0-1) |
72 | 4A DI | Houston Kashmere (0-2) vs *Houston Washington (1-1) |
73 | 2A DII | High Island (0-4) vs *Burkeville (1-3) |
74 | 4A DI | Houston Worthing (1-1) vs *Houston Scarborough (0-2) |
75 | 6A | Pasadena South Houston (0-3) vs *Pasadena (0-3) |
76 | PVT 11M | Fort Bend Christian (2-1) vs *Spring Frassati Catholic (0-2) |
77 | PVT 11M | Houston Christian (0-3) vs Houston Milby (0-1) |
78 | PVT 11M | League City Bay Area Christian (1-1) vs *Beaumont Legacy Christian (1-2) |
79 | PVT 6M | Galveston O'Connell (0-1) vs Orange Community Christian (0-0) |
80 | PVT 11M | Houston Kipp Academy (0-0) vs Anahuac (3-3) |
81 | PVT 11M | Magnolia Legacy Prep (1-2) vs *Houston Northland Christian (2-0) |
82 | PVT 11M | Houston Lutheran North (1-2) vs *Pasadena First Baptist (0-1) |
83 | PVT 11M | Houston Kipp Generations (0-0) vs Houston KIPP Northeast (0-0) |
Panhandle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DII | Stratford (2-4) vs *Sunray (5-3) |
2 | 2A DI | Stinnett West Texas (3-3) vs *Panhandle (4-2) |
3 | 3A DI | Amarillo River Road (3-4) vs *Bushland (4-2) |
4 | 2A DII | Wheeler (5-1) vs *Shamrock (3-3) |
5 | 2A DII | Wellington (6-0) vs *Memphis (3-4) |
6 | 5A DI | Amarillo Caprock (1-2) vs Wichita Falls (0-1) |
7 | 3A DI | Dalhart (4-2) vs *Littlefield (2-4) |
8 | 4A DI | Dumas (5-1) vs Plainview (2-1) |
9 | 3A DII | Canadian (5-1) vs *Dimmitt (0-7) |
10 | 2A DII | Booker (2-4) vs *Gruver (1-6) |
11 | 3A DII | Spearman (5-1) vs *Amarillo Highland Park (1-6) |
12 | 1A DI | Claude (2-5) vs *Turkey Valley (5-0) |
13 | 1A DII | Miami (3-3) vs *Hedley (4-3) |
14 | 1A DII | Cotton Center (1-5) vs *Anton (7-0) |
15 | 4A DII | Perryton (1-4) vs *Levelland (2-5) |
16 | 2A DI | Sanford-Fritch (0-6) vs *Farwell (5-1) |
17 | 4A DII | Borger (0-7) vs *Lubbock Estacado (2-5) |
18 | 2A DI | Boys Ranch (0-5) vs *Olton (3-3) |
19 | PVT 6M | Amarillo San Jacinto Christian (1-1) vs *Wichita Falls Notre Dame (1-1) |
Permian Basin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DII | McCamey (4-1) vs *Wink (7-0) |
2 | 6A | Odessa Permian (2-1) vs *Midland Lee (3-0) |
3 | 4A DII | Midland Greenwood (3-3) vs *Monahans (3-4) |
4 | 4A DII | Pecos (2-2) vs *Sweetwater (5-1) |
5 | 1A DI | Borden County (4-2) vs *Meadow (0-6) |
6 | 1A DII | Lamesa Klondike (7-0) vs *Loop (2-5) |
7 | 1A DI | Garden City (3-3) vs Marfa (1-3) |
8 | 1A DII | Grandfalls-Royalty (2-4) vs Midland TLCA (3-3) |
9 | 6A | Midland (0-3) vs *Wolfforth Frenship (1-2) |
10 | 3A DII | Alpine (3-3) vs *Tornillo (2-1) |
11 | 2A DII | Seagraves (2-5) vs *Iraan (0-5) |
12 | 3A DI | Lamesa (1-6) vs *Kermit (0-5) |
Piney Woods
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DII | Huntsville (2-0) vs Sheldon C.E. King (3-0) |
2 | 2A DI | Timpson (7-0) vs *San Augustine (3-2) |
3 | 5A DI | Lufkin (1-2) vs *Magnolia (2-1) |
4 | 2A DI | Grapeland (6-1) vs *Normangee (6-0) |
5 | 4A DI | Henderson (2-3) vs *Palestine (4-3) |
6 | 2A DI | Garrison (2-4) vs *Shelbyville (1-3) |
7 | 2A DII | Pineland West Sabine (3-4) vs *Lovelady (2-4) |
8 | 3A DII | New Waverly (3-1) vs *Hemphill (5-0) |
9 | 2A DII | Mount Enterprise (1-5) vs *Tenaha (4-2) |
10 | 2A DI | Alto (0-6) vs *Jewett Leon (4-2) |
11 | 2A DI | Joaquin (6-0) vs *Saratoga West Hardin (1-4) |
12 | 4A DII | Rusk (3-3) vs *Madisonville (3-3) |
13 | 2A DI | Groveton (2-5) vs *Centerville (5-2) |
14 | 4A DII | Center (4-2) vs *Shepherd (1-5) |
15 | 3A DI | Diboll (3-3) vs *Palestine Westwood (3-3) |
16 | 2A DII | Cushing (4-1) vs *Overton (1-5) |
Rio Grande Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DII | Sharyland Pioneer (0-0) vs McAllen Rowe (0-0) |
2 | 4A DII | Raymondville (1-0) vs Mission Memorial (0-0) |
3 | 4A DI | RGC La Grulla (0-1) vs *La Feria (1-0) |
4 | 5A DII | Mercedes (0-0) vs PSJA North (0-0) |
5 | 4A DI | Zapata (1-1) vs Rio Grande City (0-0) |
6 | 3A DI | Lyford (2-0) vs *Santa Gertrudis Academy (2-2) |
7 | PVT 11M | Brownsville St. Joseph (1-1) vs *Austin St. Michael's (2-1) |
8 | 3A DI | Falfurrias (0-4) vs Banquete (0-2) |
San Antonio
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Shiner (6-0) vs *Ganado (3-3) |
2 | 6A | Converse Judson (1-1) vs *Schertz Clemens (1-1) |
3 | 6A | Schertz Cibolo Steele (1-2) vs *San Antonio Wagner (1-0) |
4 | 3A DI | Yoakum (5-0) vs *Columbus (5-1) |
5 | 6A | San Antonio Reagan (2-0) vs San Antonio Brennan (2-0) |
6 | 2A DI | Kenedy (4-1) vs *Refugio (6-0) |
7 | 3A DI | Universal City Randolph (4-2) vs *Jourdanton (6-1) |
8 | 2A DII | Runge (5-1) vs *Falls City (4-2) |
9 | PVT 6M | SA Saint Mary's Hall (1-0) vs *New Braunfels Christian (2-1) |
10 | 6A | Smithson Valley (2-1) vs *New Braunfels (2-1) |
11 | 5A DII | Floresville (1-2) vs San Antonio Southside (2-0) |
12 | 3A DII | Poth (6-0) vs *Nixon-Smiley (2-4) |
13 | 6A | San Antonio Churchill (2-0) vs *San Antonio Madison (1-1) |
14 | 6A | San Antonio O'Connor (0-2) vs *San Antonio Taft (1-1) |
15 | 6A | San Antonio East Central (0-2) vs Kerrville Tivy (0-3) |
16 | 4A DI | Somerset (1-4) vs *La Vernia (5-2) |
17 | 3A DII | Karnes City (2-4) vs *George West (3-3) |
18 | 5A DI | New Braunfels Canyon (2-0) vs San Antonio Alamo Heights (1-1) |
19 | 5A DII | Lockhart (0-3) vs Bryan Rudder (3-0) |
20 | 4A DII | Gonzales (1-5) vs *Smithville (2-4) |
21 | 6A | San Antonio Clark (0-2) vs *San Antonio Brandeis (2-0) |
22 | 6A | San Antonio Johnson (2-0) vs *San Antonio MacArthur (0-2) |
23 | 4A DII | Geronimo Navarro (4-2) vs *Austin Achieve (1-1) |
24 | 6A | San Antonio Marshall (2-0) vs *San Antonio Harlan (0-2) |
25 | PVT 11M | Hallettsville Sacred Heart (0-1) vs *San Antonio Holy Cross (2-1) |
26 | 4A DI | Fischer Canyon Lake (2-4) vs *Taylor (0-6) |
27 | 6A | San Antonio Stevens (2-0) vs *San Antonio John Jay (0-2) |
28 | 5A DI | San Antonio Southwest (0-3) vs Castroville Medina Valley (1-2) |
29 | 6A | San Antonio Roosevelt (1-1) vs *San Antonio Lee (0-2) |
30 | 3A DI | San Antonio Cole (0-3) vs *Poteet (4-2) |
31 | PVT 11M | San Antonio Central Catholic (2-1) vs *Tomball Concordia Lutheran (0-2) |
32 | PVT 11M | San Antonio Christian (0-3) vs *Houston St. Thomas (2-2) |
33 | 6A | San Antonio Warren (1-1) vs *San Antonio Holmes (0-2) |
34 | 5A DI | SA Southwest Legacy (1-2) vs Del Rio (0-0) |
35 | PVT 6M | SA Atonement Academy (1-1) vs *Bulverde Bracken Christian (1-1) |
36 | PVT 6M | San Antonio Castle Hills (0-3) vs *Laredo St. Augustine (0-1) |
37 | PVT 11M | San Antonio Davenport (6-0) vs Austin LASA (0-2) |
South Plains
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Post (6-0) vs *New Deal (3-1) |
2 | 3A DII | Idalou (4-0) vs *Abernathy (4-2) |
3 | 1A DI | Crowell (2-2) vs *Knox City (3-2) |
4 | 1A DI | Happy (5-1) vs *White Deer (5-2) |
5 | 1A DII | Whitharral (4-3) vs *Amherst (5-2) |
6 | 3A DI | Denver City (4-3) vs *Shallowater (5-0) |
7 | 3A DII | Childress (5-1) vs *Friona (5-1) |
8 | PVT 11M | Lubbock Christian (3-0) vs *Colleyville Covenant Christian (3-0) |
9 | 5A DI | Lubbock Monterey (1-1) vs Lubbock-Cooper (2-1) |
10 | 1A DII | Afton Patton Springs (2-4) vs *Motley County (5-1) |
11 | 3A DII | Lubbock Roosevelt (6-0) vs *Reagan County (3-3) |
12 | 1A DI | Kress (4-3) vs *Petersburg (4-3) |
13 | 2A DII | Ropesville Ropes (5-1) vs *Bovina (2-4) |
14 | 2A DI | Sundown (4-2) vs *Floydada (2-4) |
15 | PVT 6M | Morton (3-2) vs O'Donnell (5-1) |
16 | 2A DII | Smyer (3-3) vs *New Home (4-3) |
17 | 5A DI | Lubbock (2-1) vs Canyon Randall (1-2) |
18 | 2A DI | Tahoka (3-3) vs *Hale Center (4-2) |
19 | 1A DI | Springlake-Earth (2-3) vs *Lorenzo (0-6) |
20 | 1A DII | Hart (1-4) vs Chillicothe (2-3) |
21 | PVT 6M | Lubbock Kingdom Prep (2-1) vs *Wichita Falls Christian (2-0) |
22 | 1A DII | Welch Dawson (0-1) vs *Wilson (2-5) |
23 | 3A DI | Brownfield (1-5) vs *Slaton (2-3) |
24 | 1A DI | Wellman-Union (2-5) vs *Whiteface (2-4) |
25 | 1A DII | Guthrie (1-6) vs *Southland (0-5) |
South Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Uvalde (1-6) vs *Boerne (4-2) |
2 | 3A DI | Cotulla (0-1) vs *Lytle (3-4) |
3 | 3A DII | Dilley (0-5) vs *Stockdale (2-3) |
4 | 2A DI | Freer (1-2) vs *Bloomington (0-5) |
5 | 3A DI | San Diego (1-1) vs *Bishop (1-0) |
6 | 4A DII | Crystal City (1-1) vs *Pearsall (0-2) |
7 | 4A DII | Carrizo Springs (1-5) vs *Bandera (0-5) |
Super Centex
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Salado (6-1) vs *China Spring (6-0) |
2 | 1A DII | Richland Springs (5-0) vs *Cherokee (5-2) |
3 | 3A DI | West (5-1) vs *Grandview (6-0) |
4 | 3A DII | Rogers (2-5) vs *Lexington (4-1) |
5 | 3A DI | Troy (3-3) vs *Cameron Yoe (4-2) |
6 | 4A DI | Waco La Vega (5-1) vs *Brownwood (2-5) |
7 | 3A DI | Lorena (3-2) vs *McGregor (4-3) |
8 | 2A DI | Crawford (6-0) vs *Rio Vista (6-1) |
9 | 2A DII | Hubbard (4-1) vs *Mart |
10 | 2A DII | Mart (5-0) vs Hubbard (4-1) |
11 | 3A DI | Whitney (2-5) vs *Dallas Madison (1-0) |
12 | PVT 6M | Waco Live Oak (3-0) vs *Plano Coram Deo (1-2) |
13 | 1A DI | Blum (2-3) vs *Covington (3-3) |
14 | 6A | Killeen Shoemaker (2-0) vs *Killeen Ellison (1-2) |
15 | 1A DII | Morgan (4-2) vs *Cranfills Gap (1-4) |
16 | 6A | Copperas Cove (1-2) vs *Temple (2-1) |
17 | 1A DI | Coolidge (3-3) vs *Penelope (4-3) |
18 | 2A DII | Meridian (3-3) vs *Cross Plains (6-1) |
19 | 2A DI | Bruceville-Eddy (1-4) vs *Thorndale (4-2) |
20 | 3A DI | Little River Academy (5-2) vs *Caldwell (2-4) |
21 | 1A DII | Gordon (4-2) vs *Bluff Dale (1-6) |
22 | 2A DI | Valley Mills (2-5) vs *Bosqueville (3-2) |
23 | 2A DI | Italy (5-1) vs *Axtell (0-5) |
24 | 6A | Killeen (1-1) vs *Belton (0-3) |
25 | 1A DI | Avalon (2-4) vs *Bynum (3-3) |
26 | 1A DII | Buckholts (2-4) vs Chester (1-3) |
27 | 2A DI | Marlin (2-2) vs *Kerens (2-5) |
28 | 2A DI | Dawson (4-3) vs *Cayuga (1-4) |
29 | 3A DII | Rice (3-3) vs *Corsicana Mildred (3-4) |
30 | 3A DI | Groesbeck (3-3) vs *Teague (0-6) |
31 | 4A DII | Gatesville (1-4) vs *Robinson (2-5) |
32 | 2A DI | Rosebud-Lott (2-4) vs *Moody (1-5) |
33 | PVT 11M | Temple Central Texas Chr. (3-1) vs *Schertz John Paul II (2-0) |
34 | 1A DI | Aquilla (1-5) vs *Gholson (0-5) |
35 | PVT 6M | Waco Parkview Christian (1-5) vs *Haslet Legacy Classical (2-4) |
36 | PVT 6M | Temple Holy Trinity (2-0) vs *Round Rock Concordia (0-3) |
Texoma
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DII | Denison (1-1) vs *Lucas Lovejoy (3-0) |
2 | 4A DI | Paris (4-3) vs *Terrell (2-4) |
3 | 3A DI | Bonham (1-5) vs *Mount Vernon (6-0) |
4 | 2A DI | Trenton (4-2) vs *Collinsville (4-3) |
5 | 4A DI | Gainesville (1-4) vs *Burkburnett (1-4) |
6 | 2A DII | Era (1-6) vs *Chico (0-5) |
7 | 2A DI | Tom Bean (1-5) vs *Tioga (1-6) |
8 | PVT 6M | Sherman Texoma Christian (0-2) vs Rockwall Heritage Christian (1-1) |
Wichita Falls
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 5A DII | Wichita Falls Rider (3-0) vs Lubbock Coronado (3-0) |
2 | 2A DII | Windthorst (5-1) vs *Muenster (5-2) |
3 | 4A DII | Iowa Park (5-1) vs *Graham (4-1) |
4 | 3A DII | Holliday (5-1) vs *Callisburg (4-2) |
5 | 3A DII | Wichita Falls City View (3-3) vs *Valley View (0-6) |
6 | 1A DI | Saint Jo (6-1) vs *Newcastle (3-4) |
7 | 2A DII | Seymour (2-4) vs *Munday |
8 | 3A DI | Bowie (3-3) vs *Paradise (3-3) |
9 | 1A DI | Vernon Northside (3-2) vs *Spur (1-4) |
10 | 2A DII | Olney (3-2) vs *Electra (2-5) |
11 | 4A DII | Vernon (0-6) vs *Mineral Wells (1-4) |
12 | 3A DII | Henrietta (0-5) vs *Nocona (1-6) |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.