It's a question we get every week at Dave Campbell's Texas Football: what Texas high school football game should I watch this week? Well, guess no more!
Dave Campbell's Texas Football is proud to roll out the TXHSFB Game Ranks — a critical look at every Texas high school football game this week. Using our Comprehensive Computer Rankings, we telll you what are the must-see Texas high school football games each week in the Lone Star State, broken down by region of the state.
Please note: this does not include games involving out-of-state teams or junior varsity teams. And as always, with the COVID-19 pandemic, schedules remain fluid; check TexasFootball.com for the latest updates.
TOP 50 OVERALL
Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | East Bernard (3-0) vs Shiner (3-0) |
2 | 4A DI | Argyle (3-0) vs Waco La Vega (3-0) |
3 | 4A DII | China Spring (3-0) vs Lampasas (3-0) |
4 | 1A DI | Sterling City (3-0) vs Borden County (2-1) |
5 | 4A DII | West Orange-Stark (0-0) vs Newton (0-1) |
6 | 4A DII | Texarkana Pleasant Grove (2-1) vs Silsbee (1-1) |
7 | 4A DII | Iowa Park (3-0) vs Brock (2-0) |
8 | 1A DI | Leakey (3-0) vs Rankin (2-1) |
9 | 3A DI | Cameron Yoe (2-1) vs Lexington (3-0) |
10 | 2A DI | Post (3-0) vs Abernathy (2-1) |
11 | 3A DII | Gunter (2-1) vs Pilot Point (2-0) |
12 | 1A DI | Blum (2-0) vs Jonesboro (3-0) |
13 | 3A DII | Spearman (3-0) vs Vega (2-1) |
14 | 4A DI | Port Lavaca Calhoun (2-1) vs Bellaire Episcopal (0-0) |
15 | 3A DI | Grandview (3-0) vs Glen Rose (3-0) |
16 | 2A DI | Cisco (2-1) vs Tuscola Jim Ned (1-1) |
17 | 4A DII | Celina (0-3) vs Paul Pewitt (1-1) |
18 | 3A DII | Childress (3-0) vs Shallowater (3-0) |
19 | PVT 6M | Houston Northside HomeSchool (1-0) vs Bastrop Tribe Consolidated (1-1) |
20 | 2A DII | Eldorado (1-2) vs Wink (3-0) |
21 | 4A DI | Kilgore (2-1) vs Gladewater (1-2) |
22 | 2A DII | Gruver (0-3) vs Wellington (2-0) |
23 | 1A DI | Turkey Valley (3-0) vs Jayton (3-0) |
24 | 3A DI | Llano (3-0) vs San Saba (3-0) |
25 | 4A DII | Gilmer (3-0) vs Lindale (2-1) |
26 | 4A DII | Graham (1-1) vs Decatur (1-2) |
27 | 3A DI | Troy (2-1) vs Franklin (0-2) |
28 | 2A DII | Hamlin (3-0) vs Anson (3-0) |
29 | 3A DI | Wall (2-1) vs Mason (0-3) |
30 | 2A DI | San Augustine (1-0) vs Winnsboro (1-0) |
31 | 2A DI | Crawford (3-0) vs Holland (3-0) |
32 | 4A DI | Melissa (3-0) vs Stephenville (1-2) |
33 | 3A DII | Daingerfield (2-1) vs Elysian Fields (2-0) |
34 | 2A DII | Stratford (2-1) vs Bushland (1-2) |
35 | 4A DI | Midlothian Heritage (3-0) vs Paris (2-1) |
36 | 3A DI | Rockdale (2-1) vs Bellville (3-0) |
37 | 3A DII | Holliday (2-1) vs Bells (3-0) |
38 | 2A DII | Seymour (1-2) vs Windthorst (3-0) |
39 | 4A DII | Mexia (1-2) vs Salado (2-1) |
40 | 1A DI | Ira (2-1) vs Knox City (1-2) |
41 | 4A DII | Rockport-Fulton (1-0) vs Corpus Christi Miller (2-0) |
42 | 1A DI | May (2-1) vs Evant (1-0) |
43 | 3A DII | New London West Rusk (0-2) vs Malakoff (1-2) |
44 | 1A DI | Crowell (1-1) vs Motley County (2-1) |
45 | 4A DI | Needville (1-2) vs Yoakum (3-0) |
46 | 2A DI | Flatonia (3-0) vs *Schulenburg (3-0) |
47 | 3A DI | Jourdanton (2-1) vs Fischer Canyon Lake (2-1) |
48 | 2A DII | Mart (3-0) vs Whitney (1-2) |
49 | 3A DII | Wichita Falls City View (2-1) vs Jacksboro (2-1) |
50 | 4A DII | Wimberley (2-1) vs Fredericksburg (3-0) |
Austin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Flatonia (3-0) vs *Schulenburg (3-0) |
2 | 4A DII | Wimberley (2-1) vs Fredericksburg (3-0) |
3 | PVT 6M | Austin Royals (1-1) vs Williamson County Home School (2-0) |
4 | 4A DI | Burnet (2-1) vs Brownwood (1-2) |
5 | 2A DI | Weimar (1-2) vs *Ganado (0-3) |
6 | 2A DII | Granger (2-1) vs *Somerville (0-2) |
7 | 4A DII | Giddings (2-1) vs Caldwell (2-1) |
8 | 4A DII | La Grange (1-2) vs Taylor (0-3) |
9 | 4A DII | Jarrell (0-3) vs Smithville (1-2) |
10 | 3A DII | Florence (0-3) vs Goldthwaite (1-2) |
Big Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Cisco (2-1) vs Tuscola Jim Ned (1-1) |
2 | 2A DII | Hamlin (3-0) vs Anson (3-0) |
3 | 1A DI | Ira (2-1) vs Knox City (1-2) |
4 | 1A DI | May (2-1) vs Evant (1-0) |
5 | 1A DII | Loraine (2-1) vs Roscoe Highland (3-0) |
6 | 1A DII | Strawn (2-1) vs Gorman (1-2) |
7 | 3A DII | Ballinger (3-0) vs Clyde (1-2) |
8 | 2A DI | Stamford (1-2) vs Sudan (1-2) |
9 | 3A DII | Bangs (3-0) vs Hamilton (2-1) |
10 | 2A DI | Haskell (1-2) vs Albany (2-1) |
11 | 1A DI | Westbrook (3-0) vs Water Valley (0-0) |
12 | 1A DII | Throckmorton (2-1) vs Newcastle (2-1) |
13 | 2A DI | Winters (0-3) vs Hawley (2-1) |
14 | 1A DI | Santa Anna (3-0) vs Brookesmith (1-1) |
15 | 3A DI | Breckenridge (0-3) vs Eastland (0-3) |
16 | 1A DII | Blanket (2-1) vs Zephyr (0-3) |
17 | 2A DII | Cross Plains (2-1) vs DeLeon (0-3) |
18 | 1A DII | Lueders-Avoca (0-3) vs Aspermont (1-2) |
19 | 3A DII | Dublin (1-2) vs Brady (1-2) |
20 | 1A DII | Blackwell (1-2) vs Moran (0-3) |
21 | 1A DI | Hermleigh (3-0) vs Robert Lee (1-1) |
22 | 2A DI | Colorado City (0-3) vs Coahoma (3-0) |
23 | 1A DII | Rule (2-1) vs Roby (2-1) |
24 | 1A DII | Three Way (1-2) vs Rising Star (1-2) |
25 | 4A DII | Snyder (1-2) vs San Angelo Lake View (2-1) |
26 | 1A DI | Rotan (3-0) vs Veribest (1-1) |
27 | 3A DII | Merkel (2-1) vs Early (1-2) |
28 | 1A DII | Olfen (0-1) vs Lohn (0-1) |
29 | 1A DII | Trent (0-3) vs Morton (1-2) |
Brazos Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DII | Oakwood (2-0) vs Coolidge (1-1) |
2 | 2A DII | Bremond (2-1) vs Dawson (2-1) |
3 | 2A DI | Normangee (2-0) vs Lovelady (1-2) |
4 | 4A DII | Navasota (2-1) vs Huffman Hargrave (2-0) |
5 | 3A DII | Buffalo (3-0) vs Teague (0-3) |
6 | 2A DI | Centerville (2-1) vs Palestine Westwood (2-1) |
7 | 2A DII | Iola (0-1) vs *Burton (0-3) |
8 | PVT 6M | Smoking for Jesus Ministry (3-0) vs CC Coastal Christian (0-0) |
Coastal Bend
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | East Bernard (3-0) vs Shiner (3-0) |
2 | 4A DI | Port Lavaca Calhoun (2-1) vs Bellaire Episcopal (0-0) |
3 | 4A DII | Rockport-Fulton (1-0) vs Corpus Christi Miller (2-0) |
4 | 3A DI | Vanderbilt Industrial (2-1) vs Tidehaven (2-1) |
5 | 3A DI | Edna (0-3) vs Columbus (2-1) |
6 | 4A DI | El Campo (1-1) vs Wharton (0-3) |
7 | 4A DI | Bay City (3-0) vs Vidor (1-0) |
8 | 3A DII | George West (2-1) vs *Nixon-Smiley (1-2) |
9 | 4A DII | Sinton (0-3) vs Poteet (3-0) |
10 | 2A DI | Bloomington (0-2) vs *Refugio (3-0) |
11 | 4A DI | Beeville Jones (1-2) vs Somerset (0-1) |
12 | 3A DII | Odem (1-2) vs Karnes City (0-3) |
13 | 4A DII | Corpus Christi West Oso (0-3) vs Corpus Christi London (1-1) |
14 | 4A DI | CC Tuloso-Midway (1-1) vs Robstown (0-2) |
15 | 3A DI | Santa Gertrudis Academy (0-0) vs Skidmore-Tynan (2-0) |
16 | 2A DII | Louise (2-0) vs *Woodsboro (0-2) |
Concho Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Sterling City (3-0) vs Borden County (2-1) |
2 | 2A DII | Eldorado (1-2) vs Wink (3-0) |
3 | 3A DI | Wall (2-1) vs Mason (0-3) |
4 | 2A DII | Christoval (2-1) vs Roscoe (0-3) |
5 | 3A DII | San Angelo Grape Creek (1-2) vs Coleman (2-1) |
6 | 2A DII | Menard (0-3) vs Ozona (1-2) |
7 | 1A DI | Irion County (3-0) vs Permian Basin Athletics CO-OP (0-2) |
8 | 3A DII | Reagan County (2-1) vs San Angelo TLCA (0-3) |
9 | 1A DI | Bronte (1-2) vs Lenorah Grady (0-3) |
Dallas-Fort Worth
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Argyle (3-0) vs Waco La Vega (3-0) |
2 | 3A DI | Grandview (3-0) vs Glen Rose (3-0) |
3 | 4A DII | Celina (0-3) vs Paul Pewitt (1-1) |
4 | 4A DI | Melissa (3-0) vs Stephenville (1-2) |
5 | 4A DI | Midlothian Heritage (3-0) vs Paris (2-1) |
6 | 4A DII | Godley (2-1) vs Springtown (2-1) |
7 | 4A DII | Aubrey (3-0) vs Terrell (1-2) |
8 | 3A DII | Millsap (3-0) vs Paradise (2-0) |
9 | 2A DI | Tolar (0-3) vs Comanche (3-0) |
10 | 1A DII | Bluff Dale (1-2) vs Joshua Johnson County (2-1) |
11 | 4A DII | Sunnyvale (0-3) vs Carrollton Ranchview (0-0) |
12 | 3A DII | Palmer (3-0) vs Groesbeck (2-1) |
13 | 2A DI | Wolfe City (2-1) vs *Alba-Golden (1-2) |
14 | 4A DI | Waxahachie Life (1-2) vs Caddo Mills (3-0) |
15 | 3A DI | Dallas Life Oak Cliff (0-1) vs Cedar Hill Newman (1-0) |
16 | PVT 6M | Azle Christian School (3-0) vs *Arlington St. Paul Prep (1-2) |
17 | 2A DI | Celeste (1-1) vs *Cooper (1-1) |
18 | 4A DI | Kaufman (0-3) vs Alvarado (0-3) |
19 | 4A DI | FW Carter-Riverside (1-0) vs *Kennedale (1-0) |
20 | 4A DI | Fort Worth Eastern Hills (1-0) vs *Fort Worth Dunbar (1-0) |
21 | 4A DI | Fort Worth Benbrook (0-3) vs *Fort Worth Castleberry (0-2) |
22 | 3A DI | Trinity (1-2) vs Anderson-Shiro (2-1) |
23 | 3A DII | Blue Ridge (1-2) vs Bonham (1-1) |
24 | PVT 6M | Haslet Heritage Christian (3-0) vs *Mineral Wells Community (0-3) |
25 | 2A DI | Rio Vista (3-0) vs Tioga (1-2) |
26 | 4A DII | Sanger (3-0) vs Mineral Wells (1-2) |
27 | PVT 6M | Dallas UME Prep (0-0) vs Tyler HEAT (2-1) |
28 | 4A DII | Ferris (1-2) vs Farmersville (1-1) |
29 | 4A DII | Krum (1-2) vs Bridgeport (1-2) |
30 | PVT 11M | Arlington Oakridge (0-0) vs McGregor (1-2) |
31 | 3A DI | Kemp (0-3) vs Blooming Grove (2-1) |
32 | PVT 6M | Decatur Victory Christian (1-1) vs *Lantana Harvest Christian (2-0) |
33 | 2A DII | Quinlan Boles (1-1) vs Tom Bean (1-2) |
34 | PVT 6M | Wylie Prep Academy (1-0) vs *Mesquite Founders Classical (0-0) |
35 | 4A DII | Venus (0-3) vs Lake Worth (2-1) |
36 | PVT 6M | Melissa CHANT (1-1) vs Tyler Willowbend (1-2) |
37 | PVT 11M | Fort Worth Trinity Valley (0-0) vs *Dallas Greenhill Prep (0-0) |
38 | 2A DII | Chico (0-2) vs Nocona (0-3) |
39 | PVT 6M | Dallas Academy (0-0) vs *Irving Universal Academy (0-0) |
40 | 4A DI | Fort Worth Western Hills (0-2) vs *FW Diamond Hill-Jarvis (0-1) |
41 | PVT 6M | Haslet Legacy Classical (0-3) vs *Nazarene Christian Academy (1-2) |
42 | PVT 11M | Dallas Inspired Vision (0-0) vs *Arlington Newman (0-1) |
East Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Texarkana Pleasant Grove (2-1) vs Silsbee (1-1) |
2 | 4A DI | Kilgore (2-1) vs Gladewater (1-2) |
3 | 4A DII | Gilmer (3-0) vs Lindale (2-1) |
4 | 3A DII | Daingerfield (2-1) vs Elysian Fields (2-0) |
5 | 4A DII | Texarkana Liberty-Eylau (1-1) vs Atlanta (0-3) |
6 | 3A DII | Harleton (2-0) vs Gilmer Harmony (2-1) |
7 | 4A DII | Van (1-2) vs Pittsburg (0-2) |
8 | 3A DII | DeKalb (3-0) vs Gladewater Sabine (2-1) |
9 | 1A DI | Gilmer Union Hill (2-0) vs Tyler Kings Academy (2-0) |
10 | 3A DII | Ore City (2-0) vs Joaquin (2-0) |
11 | 3A DII | Arp (0-2) vs Waskom (2-0) |
12 | 4A DII | Bullard (2-1) vs Rusk (2-1) |
13 | 2A DI | Como-Pickton (1-0) vs *Bogata Rivercrest (1-2) |
14 | 3A DI | Jefferson (1-2) vs Hooks (0-2) |
15 | 4A DII | Canton (1-2) vs Mabank (2-1) |
16 | 3A DII | Winona (0-3) vs Alto (0-3) |
17 | 2A DI | Hawkins (3-0) vs Quitman (0-3) |
18 | 2A DII | Clarksville (2-1) vs Pattonville Prairiland (2-1) |
19 | 2A DI | Frankston (1-2) vs Queen City (3-0) |
20 | 4A DI | Athens (3-0) vs Wills Point (0-3) |
21 | 4A DII | Brownsboro (0-2) vs Troup (1-2) |
22 | 3A DII | Edgewood (1-2) vs Lone Oak (1-2) |
23 | 2A DII | Simms Bowie (1-2) vs Linden-Kildaire (0-3) |
24 | 2A DII | Maud (0-3) vs Gladewater Union Grove (1-2) |
25 | 3A DI | Eustace (1-2) vs Scurry-Rosser (2-1) |
26 | 2A DI | Big Sandy (0-2) vs Overton (1-2) |
27 | 3A DII | New Diana (0-3) vs White Oak (0-0) |
28 | PVT 11M | Malakoff Cross Roads (0-3) vs Dallas Gateway Charter (2-1) |
29 | 1A DI | Fruitvale (0-3) vs Longview HEAT (1-1) |
El Paso
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Van Horn (0-0) vs Sanderson (1-1) |
Golden Triangle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | West Orange-Stark (0-0) vs Newton (0-1) |
2 | 4A DII | Hardin-Jefferson (1-1) vs Jasper (2-0) |
3 | 4A DI | Lumberton (0-2) vs East Chambers (2-0) |
4 | 3A DI | Kirbyville (1-0) vs Grapeland (3-0) |
5 | 4A DI | Little Cypress-Mauriceville (0-0) vs Woodville (2-0) |
6 | 3A DI | Coldspring-Oakhurst (2-0) vs Cleveland Tarkington (1-1) |
7 | 2A DII | Deweyville (1-1) vs Warren (2-0) |
8 | 4A DII | Hamshire-Fannett (1-1) vs Splendora (1-2) |
9 | 4A DII | Shepherd (0-2) vs Liberty (2-0) |
10 | 4A DII | Bridge City (0-0) vs Anahuac (0-2) |
11 | 4A DII | Orangefield (0-1) vs Buna (0-1) |
12 | 4A DI | Livingston (1-2) vs Diboll (0-2) |
13 | 3A DII | Kountze (1-1) vs Hitchcock (2-1) |
14 | 3A DII | Corrigan-Camden (0-3) vs Elkhart (0-3) |
Hill Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Leakey (3-0) vs Rankin (2-1) |
2 | 3A DI | Jourdanton (2-1) vs Fischer Canyon Lake (2-1) |
3 | 4A DI | Boerne (3-0) vs Sweetwater (1-1) |
4 | 4A DII | Hondo (3-0) vs Marion (2-1) |
5 | 1A DI | Medina (0-3) vs Rochelle (2-1) |
6 | 4A DII | Devine (2-1) vs Pleasanton (0-3) |
7 | 3A DI | Blanco (2-1) vs Bandera (0-2) |
8 | 2A DI | Harper (0-3) vs Rocksprings (2-0) |
9 | 2A DI | Center Point (0-2) vs Ingram Moore (3-0) |
Houston
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | PVT 6M | Houston Northside HomeSchool (1-0) vs Bastrop Tribe Consolidated (1-1) |
2 | 4A DI | Needville (1-2) vs Yoakum (3-0) |
3 | 4A DI | Stafford (0-3) vs Sealy (1-1) |
4 | 4A DI | West Columbia (2-1) vs La Marque (0-2) |
5 | 3A DI | Hardin (2-0) vs Hearne (1-0) |
6 | 3A DII | Danbury (1-0) vs Boling (1-1) |
7 | 3A DI | Hempstead (0-2) vs Sweeny (0-3) |
8 | 2A DII | Hull-Daisetta (0-2) vs Saratoga West Hardin (0-2) |
9 | PVT 6M | Houston Texas Christian (1-1) vs Bryan Christian Homeschool (1-2) |
10 | 2A DII | High Island (0-2) vs Colmesneil (1-1) |
Panhandle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | Spearman (3-0) vs Vega (2-1) |
2 | 2A DII | Gruver (0-3) vs Wellington (2-0) |
3 | 2A DII | Stratford (2-1) vs Bushland (1-2) |
4 | 1A DII | Follett (3-0) vs Wildorado (3-0) |
5 | 4A DI | Dumas (3-0) vs Levelland (1-2) |
6 | 2A DII | Clarendon (3-0) vs Hale Center (3-0) |
7 | 4A DI | Pampa (3-0) vs Denver City (2-1) |
8 | 3A DII | Canadian (2-1) vs Perryton (0-3) |
9 | 2A DI | Stinnett West Texas (1-2) vs Sunray (3-0) |
10 | 1A DII | Groom (2-1) vs Claude (1-2) |
11 | 4A DII | Borger (0-3) vs Canyon (2-0) |
12 | 3A DII | Amarillo Highland Park (0-3) vs Wheeler (2-1) |
13 | 1A DII | Lefors (0-3) vs McLean (1-2) |
14 | 2A DII | Shamrock (3-0) vs Boys Ranch (0-3) |
15 | 1A DII | Miami (1-2) vs Lubbock Home School Christian (1-2) |
Permian Basin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Garden City (1-2) vs Eden (1-2) |
2 | 2A DII | McCamey (2-0) vs Forsan (1-2) |
3 | 1A DII | Balmorhea (2-1) vs Marfa (0-1) |
4 | 4A DII | Seminole (0-3) vs Andrews (2-1) |
5 | 3A DII | Alpine (1-2) vs Sonora (0-3) |
6 | 1A DII | Lamesa Klondike (3-0) vs Meadow (0-3) |
7 | 1A DI | Imperial Buena Vista (2-1) vs Sierra Blanca (0-0) |
8 | 2A DII | Seagraves (0-3) vs Smyer (2-1) |
9 | 3A DII | Crane (1-0) vs Kermit (0-2) |
10 | 4A DII | Monahans (0-3) vs Fort Stockton (1-2) |
11 | 3A DI | Lamesa (0-3) vs Amarillo River Road (1-2) |
12 | 1A DI | Midland TLCA (0-2) vs Abilene TLCA (0-2) |
Piney Woods
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | San Augustine (1-0) vs Winnsboro (1-0) |
2 | 3A DII | New London West Rusk (0-2) vs Malakoff (1-2) |
3 | 2A DI | Price Carlisle (2-1) vs Timpson (3-0) |
4 | 4A DII | Center (2-1) vs Tyler Chapel Hill (3-0) |
5 | 2A DI | Garrison (1-1) vs Crockett (1-2) |
6 | 2A DII | Pineland West Sabine (1-1) vs Beckville (1-2) |
7 | 2A DI | Shelbyville (0-2) vs Groveton (2-1) |
8 | 2A DII | Cushing (2-0) vs Evadale (1-1) |
9 | 3A DII | Hemphill (1-0) vs Huntington (2-0) |
10 | 2A DII | Mount Enterprise (0-2) vs Burkeville (0-2) |
Rio Grande Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Falfurrias (0-0) vs Aransas Pass (1-2) |
2 | 2A DI | Premont (0-1) vs Harlingen Marine Military (0-0) |
San Antonio
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Hallettsville (2-1) vs Altair Rice Consolidated (1-2) |
2 | 4A DII | Cuero (0-3) vs Geronimo Navarro (1-1) |
3 | 2A DII | Runge (2-1) vs *Agua Dulce (0-0) |
4 | 2A DII | Yorktown (1-2) vs *Falls City (1-2) |
5 | 4A DI | La Vernia (2-1) vs Gonzales (0-3) |
6 | 3A DII | Stockdale (1-2) vs *Natalia (2-1) |
7 | 2A DI | Kenedy (1-1) vs Taft (3-0) |
8 | 3A DI | Universal City Randolph (1-1) vs Wallis Brazos (1-2) |
9 | 3A DI | Lytle (1-2) vs Luling (0-2) |
10 | PVT 6M | San Antonio Winston (0-0) vs SA Jubilee (0-0) |
South Plains
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Post (3-0) vs Abernathy (2-1) |
2 | 3A DII | Childress (3-0) vs Shallowater (3-0) |
3 | 1A DI | Turkey Valley (3-0) vs Jayton (3-0) |
4 | 1A DI | Crowell (1-1) vs Motley County (2-1) |
5 | 2A DII | Bovina (1-2) vs New Deal (1-1) |
6 | 1A DI | Spur (0-1) vs White Deer (2-1) |
7 | 1A DI | Happy (3-0) vs Kress (3-0) |
8 | 1A DI | O'Donnell (2-1) vs Springlake-Earth (2-1) |
9 | 1A DII | Whitharral (2-1) vs Ackerly Sands (2-1) |
10 | 3A DI | Littlefield (1-2) vs Idalou (2-0) |
11 | 1A DII | Lazbuddie (2-0) vs Silverton (1-2) |
12 | 3A DII | Friona (3-0) vs Dalhart (1-2) |
13 | 1A DI | Paducah (1-2) vs Nazareth (1-2) |
14 | 1A DII | Welch Dawson (0-0) vs Grandfalls-Royalty (2-1) |
15 | 2A DI | Sundown (2-1) vs Stanton (1-2) |
16 | 1A DII | Anton (3-0) vs Lorenzo (0-2) |
17 | 4A DII | Lubbock Estacado (0-3) vs Hereford (1-1) |
18 | 3A DII | Lubbock Roosevelt (3-0) vs Dimmitt (0-3) |
19 | 1A DII | Hart (0-2) vs Hedley (2-1) |
20 | 2A DII | New Home (2-1) vs Floydada (1-2) |
21 | 1A DI | Wellman-Union (0-3) vs Amherst (2-1) |
22 | 2A DII | Lockney (2-0) vs Plains (0-3) |
23 | 3A DII | Tulia (3-0) vs Muleshoe (1-2) |
24 | 2A DI | Tahoka (2-1) vs Crosbyton (1-2) |
25 | 2A DII | Memphis (2-1) vs Sanford-Fritch (0-3) |
26 | 1A DII | Southland (0-3) vs Wilson (0-3) |
27 | 3A DI | Brownfield (0-2) vs Big Spring (2-0) |
28 | 1A DII | Afton Patton Springs (0-3) vs Loop (0-3) |
29 | 1A DII | Guthrie (0-3) vs Cotton Center (1-2) |
South Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Uvalde (1-2) vs Comfort (3-0) |
2 | 3A DII | Dilley (0-3) vs *Poth (3-0) |
3 | 2A DII | Sabinal (3-0) vs Brackettville (1-2) |
4 | 2A DI | Freer (0-1) vs *Three Rivers (2-1) |
5 | 4A DII | Carrizo Springs (0-3) vs Ingleside (2-1) |
Super Centex
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | China Spring (3-0) vs Lampasas (3-0) |
2 | 3A DI | Cameron Yoe (2-1) vs Lexington (3-0) |
3 | 1A DI | Blum (2-0) vs Jonesboro (3-0) |
4 | 3A DI | Llano (3-0) vs San Saba (3-0) |
5 | 3A DI | Troy (2-1) vs Franklin (0-2) |
6 | 2A DI | Crawford (3-0) vs Holland (3-0) |
7 | 3A DI | Rockdale (2-1) vs Bellville (3-0) |
8 | 4A DII | Mexia (1-2) vs Salado (2-1) |
9 | 2A DII | Mart (3-0) vs Whitney (1-2) |
10 | 3A DI | West (2-1) vs Rogers (1-2) |
11 | 4A DII | Waco Connally (1-2) vs Palestine (2-1) |
12 | 1A DII | Gordon (2-1) vs Sidney (2-1) |
13 | 3A DII | Clifton (0-3) vs Tenaha (1-1) |
14 | 3A DI | Little River Academy (3-0) vs Lago Vista (2-0) |
15 | 3A DI | Lorena (1-1) vs Madisonville (2-1) |
16 | 1A DI | Abbott (3-0) vs FW THESA H/School (1-2) |
17 | 2A DI | Bosqueville (0-2) vs Riesel (2-1) |
18 | PVT 6M | Waco Parkview Christian (1-2) vs *Waco Methodist Children's Home (1-0) |
19 | 1A DII | Cherokee (2-1) vs Gustine (2-1) |
20 | 1A DII | Walnut Springs (2-1) vs Avalon (0-2) |
21 | 2A DII | Milano (1-2) vs *Snook (0-3) |
22 | 1A DI | Lometa (3-0) vs Cranfills Gap (1-2) |
23 | 2A DI | Italy (3-0) vs Corsicana Mildred (2-1) |
24 | 1A DII | Mullin (3-0) vs Valera Panther Creek (1-2) |
25 | 2A DII | Hubbard (2-0) vs Meridian (2-1) |
26 | 1A DII | Morgan (2-1) vs Lingleville (0-3) |
27 | 1A DI | Penelope (3-0) vs Mount Calm (0-3) |
28 | 4A DII | Gatesville (0-2) vs Hillsboro (3-0) |
29 | 2A DI | Rosebud-Lott (2-1) vs Johnson City (1-2) |
30 | 2A DII | Chilton (1-2) vs Axtell (0-3) |
31 | 1A DI | Covington (0-2) vs Perrin-Whitt (2-1) |
32 | 2A DII | Hico (1-2) vs Junction (2-1) |
33 | 1A DII | Buckholts (0-2) vs Iredell (0-1) |
34 | 2A DI | Bruceville-Eddy (1-2) vs Jewett Leon (2-1) |
35 | 1A DI | Bynum (0-2) vs Trinidad (0-3) |
36 | 4A DII | Robinson (1-2) vs Fairfield (0-2) |
37 | 2A DII | Wortham (1-2) vs Cayuga (1-2) |
38 | 3A DII | Rice (0-3) vs Kerens (1-2) |
39 | 2A DI | Moody (1-2) vs Valley Mills (1-2) |
40 | 2A DI | Itasca (0-1) vs Ranger (0-2) |
41 | 2A DII | Frost (0-2) vs Waco Texas Wind (1-2) |
Texoma
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | Gunter (2-1) vs Pilot Point (2-0) |
2 | 3A DII | Valley View (0-2) vs Lindsay (3-0) |
3 | 2A DII | Muenster (1-2) vs Electra (1-2) |
4 | 2A DII | Detroit (0-3) vs Leonard (1-0) |
5 | 2A DI | Collinsville (2-1) vs Sadler S&S Consolidated |
6 | 3A DII | Paris Chisum (1-2) vs Cumby (0-1) |
7 | 2A DI | Honey Grove (2-1) vs Callisburg (1-2) |
8 | 3A DII | Whitewright (2-1) vs Redwater (1-2) |
9 | 2A DII | Era (0-3) vs Santo (2-1) |
10 | 2A DI | Trenton (2-0) vs Maypearl (3-0) |
Wichita Falls
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Iowa Park (3-0) vs Brock (2-0) |
2 | 4A DII | Graham (1-1) vs Decatur (1-2) |
3 | 3A DII | Holliday (2-1) vs Bells (3-0) |
4 | 2A DII | Seymour (1-2) vs Windthorst (3-0) |
5 | 3A DII | Wichita Falls City View (2-1) vs Jacksboro (2-1) |
6 | 2A DII | Quanah (1-2) vs Ralls (1-2) |
7 | 2A DII | Petrolia (3-0) vs Alvord (0-2) |
8 | 3A DII | Henrietta (0-3) vs Archer City (1-1) |
9 | 1A DI | Vernon Northside (3-0) vs Benjamin (2-1) |
10 | 1A DI | Saint Jo (3-0) vs Campbell (0-3) |
11 | 4A DII | Vernon (0-3) vs Wichita Falls Hirschi (2-1) |
12 | 1A DII | Forestburg (1-2) vs Bryson (1-2) |
13 | 2A DII | Munday (1-2) vs Miles (1-2) |
14 | 1A DII | Bowie Gold-burg (1-2) vs Arlington TLCA (0-0) |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.