It's a question we get every week at Dave Campbell's Texas Football: what Texas high school football game should I watch this week? Well, guess no more!
Dave Campbell's Texas Football is proud to roll out the TXHSFB Game Ranks — a critical look at every Texas high school football game this week. Using our Comprehensive Computer Rankings, we telll you what are the must-see Texas high school football games each week in the Lone Star State, broken down by region of the state.
Please note: this does not include games involving out-of-state teams or junior varsity teams. And as always, with the COVID-19 pandemic, schedules remain fluid; check TexasFootball.com for the latest updates.
TOP 50 OVERALL
Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DII | Albany (2-0) vs Hamlin (2-0) |
2 | 4A DI | Lampasas (2-0) vs Wimberley (2-0) |
3 | 1A DII | Calvert (1-1) vs Bastrop Tribe Consolidated (1-0) |
4 | 4A DI | Melissa (2-0) vs Pottsboro (2-0) |
5 | 4A DI | CC Calallen (1-1) vs Waco La Vega (2-0) |
6 | 3A DI | Wall (2-0) vs San Antonio Cornerstone (1-1) |
7 | 1A DI | Borden County (1-1) vs Rankin (2-0) |
8 | 4A DII | Celina (0-2) vs Argyle (2-0) |
9 | 4A DI | Port Lavaca Calhoun (1-1) vs El Campo (1-0) |
10 | 2A DI | Panhandle (1-1) vs Vega (2-0) |
11 | 3A DII | Franklin (0-1) vs Cameron Yoe (1-1) |
12 | 2A DII | Archer City (1-0) vs Windthorst (2-0) |
13 | 4A DII | Jasper (1-0) vs West Orange-Stark (0-0) |
14 | 3A DI | Mount Vernon (2-0) vs Paul Pewitt (1-0) |
15 | 1A DI | Sterling City (2-0) vs O'Donnell (2-0) |
16 | 3A DI | Bushland (1-1) vs Canadian (1-1) |
17 | 2A DI | Ganado (0-2) vs Hallettsville (1-1) |
18 | 4A DI | Paris (2-0) vs Texarkana Pleasant Grove (1-1) |
19 | 3A DII | Lexington (2-0) vs Rockdale (2-0) |
20 | 4A DII | Center (1-1) vs Gladewater (1-1) |
21 | 4A DII | Waco Connally (1-1) vs Springtown (1-1) |
22 | 3A DI | Atlanta (0-2) vs Gilmer (2-0) |
23 | 4A DI | Brownwood (1-1) vs China Spring (2-0) |
24 | 4A DI | Decatur (1-1) vs Midlothian Heritage (2-0) |
25 | 2A DI | Mason (0-2) vs San Saba (2-0) |
26 | 3A DI | Gladewater Sabine (2-0) vs Daingerfield (1-1) |
27 | 1A DI | Knox City (1-1) vs May (1-1) |
28 | 2A DII | Wink (2-0) vs Alpine (1-1) |
29 | 4A DII | Godley (2-0) vs Grandview (2-0) |
30 | 1A DI | Eden (1-1) vs Ira (1-1) |
31 | 4A DI | Kennedale (0-0) vs Sunnyvale (0-2) |
32 | 1A DI | Gilmer Union Hill (1-0) vs Coolidge (1-1) |
33 | 1A DII | Balmorhea (1-1) vs Nueces Canyon (1-0) |
34 | 1A DI | Westbrook (2-0) vs Loraine (2-0) |
35 | 4A DII | Salado (1-1) vs Stephenville (1-1) |
36 | 4A DII | Smithville (1-1) vs Shiner (2-0) |
37 | 3A DII | Abernathy (1-1) vs Sundown (2-0) |
38 | 4A DII | Geronimo Navarro (0-1) vs Needville (1-1) |
39 | 1A DI | Springlake-Earth (2-0) vs Happy (2-0) |
40 | 3A DI | Winnsboro (1-0) vs Hughes Springs (1-1) |
41 | 1A DII | Groom (1-1) vs Nazareth (1-1) |
42 | 1A DII | Motley County (1-1) vs Spur (0-0) |
43 | 3A DI | Tuscola Jim Ned (0-1) vs Eastland (0-2) |
44 | 4A DI | Lindale (1-1) vs Van (1-1) |
45 | PVT 6M | Joshua Johnson County (2-0) vs Jonesboro (2-0) |
46 | 1A DII | Sanderson (1-0) vs Leakey (2-0) |
47 | 2A DI | Stinnett West Texas (0-2) vs Gruver (0-2) |
48 | 2A DI | Centerville (1-1) vs Thorndale (2-0) |
49 | 3A DI | Yoakum (2-0) vs Cuero (0-2) |
50 | 1A DI | Roscoe Highland (2-0) vs Blackwell (1-1) |
Austin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | Lexington (2-0) vs Rockdale (2-0) |
2 | 4A DII | Smithville (1-1) vs Shiner (2-0) |
3 | 2A DI | Flatonia (2-0) vs Falls City (1-1) |
4 | 2A DI | Schulenburg (2-0) vs Yorktown (1-1) |
5 | 3A DII | Altair Rice Consolidated (1-1) vs Columbus (1-1) |
6 | 4A DII | La Grange (0-2) vs La Vernia (2-0) |
7 | 4A DI | Burnet (2-0) vs Boerne (2-0) |
8 | 2A DI | Thrall (0-2) vs Snook (0-2) |
9 | 2A DII | Granger (1-1) vs Frost (0-1) |
10 | 4A DI | Taylor (0-2) vs Giddings (1-1) |
11 | 2A DI | Weimar (0-2) vs Luling (0-1) |
Big Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DII | Albany (2-0) vs Hamlin (2-0) |
2 | 4A DI | Brownwood (1-1) vs China Spring (2-0) |
3 | 1A DI | Westbrook (2-0) vs Loraine (2-0) |
4 | 3A DI | Tuscola Jim Ned (0-1) vs Eastland (0-2) |
5 | 1A DI | Roscoe Highland (2-0) vs Blackwell (1-1) |
6 | 1A DI | Gorman (1-1) vs Blum (1-0) |
7 | 3A DII | Coahoma (2-0) vs Eldorado (1-1) |
8 | 2A DI | Stamford (1-1) vs Childress (2-0) |
9 | 3A DI | Breckenridge (0-2) vs Cisco (1-1) |
10 | 2A DI | Anson (2-0) vs Dublin (1-1) |
11 | 2A DI | Hawley (1-1) vs Merkel (2-0) |
12 | 1A DI | Hermleigh (2-0) vs Lueders-Avoca (0-2) |
13 | 1A DI | Aspermont (0-2) vs Benjamin (2-0) |
14 | 1A DII | Jayton (2-0) vs Wilson (0-2) |
15 | 2A DI | Coleman (1-1) vs Brady (1-1) |
16 | 3A DII | Comanche (2-0) vs Early (1-1) |
17 | 3A DII | Ballinger (2-0) vs Colorado City (0-2) |
18 | 2A DI | Haskell (0-2) vs Cross Plains (2-0) |
19 | 1A DII | Throckmorton (1-1) vs Forestburg (1-1) |
20 | 2A DI | DeLeon (0-2) vs Millsap (2-0) |
21 | 2A DI | Winters (0-2) vs Bangs (2-0) |
22 | 1A DII | Gustine (1-1) vs Cranfills Gap (1-1) |
23 | 1A DI | Lingleville (0-2) vs Blanket (1-1) |
24 | 1A DII | Rising Star (1-1) vs Santa Anna (2-0) |
25 | 2A DI | Forsan (0-2) vs Stanton (1-1) |
26 | 2A DII | Roscoe (0-2) vs Miles (0-2) |
27 | 1A DI | Zephyr (0-2) vs Stephenville Faith (1-1) |
28 | 1A DII | Rule (1-1) vs Afton Patton Springs (0-2) |
29 | 1A DII | Moran (0-2) vs Rotan (2-0) |
30 | 4A DI | Big Spring (1-0) vs Monahans (0-2) |
31 | PVT 6M | Mineral Wells Community (0-2) vs Perrin-Whitt (1-1) |
32 | 4A DII | Mineral Wells (0-2) vs Venus (0-2) |
33 | 1A DII | Valera Panther Creek (0-2) vs Abilene TLCA (0-1) |
34 | 1A DII | Olfen (0-1) vs Lohn (0-1) |
Brazos Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DII | Calvert (1-1) vs Bastrop Tribe Consolidated (1-0) |
2 | 3A DII | Franklin (0-1) vs Cameron Yoe (1-1) |
3 | 2A DI | Centerville (1-1) vs Thorndale (2-0) |
4 | 4A DII | Navasota (2-0) vs Mexia (0-2) |
5 | 1A DII | Oakwood (1-0) vs Trinidad (0-2) |
6 | 2A DII | Bremond (1-1) vs Milano (1-1) |
7 | 3A DI | Caldwell (2-0) vs Lago Vista (1-0) |
8 | 3A DII | Anderson-Shiro (2-0) vs Blanco (1-1) |
9 | 2A DII | Burton (0-2) vs Wallis Brazos (0-2) |
10 | 4A DII | Madisonville (1-1) vs Teague (0-2) |
11 | 2A DI | Jewett Leon (1-1) vs Somerville (0-1) |
Coastal Bend
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | CC Calallen (1-1) vs Waco La Vega (2-0) |
2 | 4A DI | Port Lavaca Calhoun (1-1) vs El Campo (1-0) |
3 | 2A DI | Ganado (0-2) vs Hallettsville (1-1) |
4 | 4A DI | Corpus Christi Miller (1-0) vs Sinton (0-2) |
5 | 3A DI | Edna (0-2) vs Refugio (2-0) |
6 | 3A DII | Tidehaven (2-0) vs Palacios (1-1) |
7 | 4A DI | Beeville Jones (1-1) vs Fischer Canyon Lake (1-1) |
8 | 3A DI | Goliad (0-2) vs George West (1-1) |
9 | 3A DI | Boling (1-0) vs East Bernard (2-0) |
10 | 3A DI | Corpus Christi London (1-0) vs Orange Grove (2-0) |
11 | 3A DII | Van Vleck (0-2) vs Vanderbilt Industrial (1-1) |
12 | 4A DII | Wharton (0-2) vs Bay City (2-0) |
13 | 2A DI | Three Rivers (1-1) vs Premont (0-0) |
14 | 4A DII | Corpus Christi West Oso (0-2) vs Odem (0-2) |
15 | 4A DII | Ingleside (1-1) vs Aransas Pass (1-1) |
16 | 2A DII | Woodsboro (0-1) vs Kenedy (0-1) |
17 | 3A DII | Skidmore-Tynan (1-0) vs Robstown (0-1) |
18 | 2A DII | Louise (1-0) vs High Island (0-1) |
Concho Valley
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Wall (2-0) vs San Antonio Cornerstone (1-1) |
2 | 1A DI | Sterling City (2-0) vs O'Donnell (2-0) |
3 | 2A DI | Mason (0-2) vs San Saba (2-0) |
4 | 1A DI | Eden (1-1) vs Ira (1-1) |
5 | 1A DII | Rochelle (2-0) vs Brookesmith (0-1) |
6 | 3A DII | Sonora (0-2) vs Christoval (1-1) |
7 | 1A DI | Irion County (2-0) vs Fort Davis (1-1) |
8 | 4A DI | San Angelo Lake View (2-0) vs Sweetwater (0-1) |
9 | 2A DI | Ozona (1-1) vs Reagan County (1-1) |
10 | 1A DI | Bronte (1-1) vs Roby (1-1) |
11 | 1A DI | Robert Lee (0-1) vs Veribest (1-0) |
12 | 3A DI | San Angelo TLCA (0-2) vs San Angelo Grape Creek (0-2) |
Dallas-Fort Worth
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Melissa (2-0) vs Pottsboro (2-0) |
2 | 4A DII | Celina (0-2) vs Argyle (2-0) |
3 | 4A DI | Decatur (1-1) vs Midlothian Heritage (2-0) |
4 | 4A DII | Godley (2-0) vs Grandview (2-0) |
5 | 4A DI | Kennedale (0-0) vs Sunnyvale (0-2) |
6 | PVT 6M | Joshua Johnson County (2-0) vs Jonesboro (2-0) |
7 | 1A DI | Bryson (1-1) vs Strawn (1-1) |
8 | 4A DI | Kaufman (0-2) vs Henderson (1-1) |
9 | 4A DI | Alvarado (0-2) vs Kilgore (1-1) |
10 | 4A DI | Terrell (1-1) vs Tyler Chapel Hill (2-0) |
11 | 4A DII | Caddo Mills (2-0) vs Canton (1-1) |
12 | 3A DII | Jacksboro (1-1) vs Fort Worth Castleberry (0-1) |
13 | 2A DI | Tolar (0-2) vs Boyd (2-0) |
14 | 3A DI | Peaster (2-0) vs Collinsville (2-0) |
15 | 3A DI | Maypearl (2-0) vs Clifton (0-2) |
16 | 4A DII | Ferris (1-1) vs Quinlan Ford (2-0) |
17 | 3A DII | Sadler S&S Consolidated (2-0) vs Alvord (0-2) |
18 | 2A DI | Celeste (1-0) vs Whitewright (1-1) |
19 | 4A DI | Fort Worth Dunbar (0-0) vs Dallas Life Oak Cliff (0-0) |
20 | 3A DII | Leonard (1-0) vs Bonham (1-1) |
21 | 4A DII | Bridgeport (1-1) vs Hillsboro (2-0) |
22 | 4A DI | Anna (0-2) vs Van Alstyne (1-1) |
23 | 4A DI | Mabank (1-1) vs Wills Point (0-2) |
24 | 4A DII | Farmersville (0-1) vs Krum (1-1) |
25 | 2A DII | Chico (0-2) vs Trenton (2-0) |
26 | 4A DI | FW Diamond Hill-Jarvis (0-0) vs *Fort Worth Eastern Hills (0-0) |
27 | 3A DII | Scurry-Rosser (1-1) vs Kemp (0-2) |
28 | 4A DI | Lake Worth (1-1) vs Fort Worth Western Hills (0-1) |
29 | 3A DII | Dallas Gateway Charter (1-1) vs Arlington Newman (0-0) |
30 | PVT 11M | Dallas Inspired Vision (0-0) vs Ranger (0-2) |
31 | 4A DI | FW Carter-Riverside (0-0) vs Atlas HomeSchool (0-1) |
32 | PVT 6M | Carrollton T.A.C.A (0-0) vs Irving Universal Academy (0-0) |
33 | PVT 11M | Founders Classical Academy (1-0) vs DasCHE (1-0) |
East Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | Mount Vernon (2-0) vs Paul Pewitt (1-0) |
2 | 3A DI | Atlanta (0-2) vs Gilmer (2-0) |
3 | 3A DI | Gladewater Sabine (2-0) vs Daingerfield (1-1) |
4 | 1A DI | Gilmer Union Hill (1-0) vs Coolidge (1-1) |
5 | 3A DI | Winnsboro (1-0) vs Hughes Springs (1-1) |
6 | 4A DI | Lindale (1-1) vs Van (1-1) |
7 | 3A DI | Mineola (2-0) vs New London West Rusk (0-1) |
8 | 3A DII | Harleton (1-0) vs Bogata Rivercrest (1-1) |
9 | 4A DI | Palestine (1-1) vs Rusk (2-0) |
10 | 3A DI | Jefferson (1-1) vs Texarkana Liberty-Eylau (0-1) |
11 | 3A DII | Elysian Fields (1-0) vs Winona (0-2) |
12 | 2A DI | Cooper (1-1) vs Detroit (0-2) |
13 | 3A DII | Troup (1-1) vs Bullard (1-1) |
14 | 3A DI | Emory Rains (2-0) vs Grand Saline (0-2) |
15 | 2A DI | Hawkins (2-0) vs Quinlan Boles (1-0) |
16 | 3A DII | Gilmer Harmony (1-1) vs New Diana (0-2) |
17 | 3A DII | Hooks (0-2) vs New Boston (1-1) |
18 | 3A DII | Lone Oak (1-1) vs Commerce (1-0) |
19 | 3A DII | Redwater (1-1) vs Edgewood (0-2) |
20 | 2A DI | Linden-Kildaire (0-2) vs DeKalb (2-0) |
21 | 1A DI | Campbell (0-2) vs Tyler HEAT (1-1) |
22 | PVT 11M | Malakoff Cross Roads (0-2) vs Rio Vista (2-0) |
23 | 2A DI | Gladewater Union Grove (0-2) vs Alba-Golden (1-1) |
24 | 4A DII | Brownsboro (0-1) vs Waxahachie Life (0-2) |
25 | 3A DI | Palestine Westwood (1-1) vs Eustace (1-1) |
26 | 2A DI | Big Sandy (0-1) vs Ore City (1-0) |
27 | 1A DI | Fruitvale (0-2) vs Bluff Dale (0-2) |
28 | 3A DII | Quitman (0-2) vs Queen City (2-0) |
Golden Triangle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Jasper (1-0) vs West Orange-Stark (0-0) |
2 | 4A DII | Silsbee (0-1) vs Lumberton (0-1) |
3 | 4A DI | Vidor (0-0) vs Freeport Brazosport (1-0) |
4 | 3A DII | Newton (0-0) vs Kirbyville (1-0) |
5 | 3A DII | Kountze (1-0) vs Tenaha (0-1) |
6 | 3A DI | Coldspring-Oakhurst (1-0) vs Shepherd (0-1) |
7 | 3A DI | Woodville (1-0) vs Corrigan-Camden (0-2) |
8 | 3A DI | Buna (0-0) vs Hardin-Jefferson (0-1) |
9 | 4A DI | Livingston (0-2) vs Orangefield (0-0) |
10 | 3A DII | Warren (1-0) vs Saratoga West Hardin (0-1) |
11 | 2A DII | Burkeville (0-1) vs Cushing (1-0) |
12 | 2A DII | Colmesneil (1-0) vs Deweyville (0-1) |
Hill Country
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Devine (1-1) vs Universal City Randolph (1-0) |
2 | 4A DII | Hondo (2-0) vs Uvalde (1-1) |
3 | 4A DI | Fredericksburg (2-0) vs Gonzales (0-2) |
4 | 4A DI | Pleasanton (0-2) vs Jourdanton (1-1) |
5 | 2A DII | D'Hanis (0-0) vs Brackettville (1-1) |
6 | 4A DII | Bandera (0-1) vs Llano (2-0) |
7 | 2A DII | Charlotte (0-0) vs Runge (1-1) |
8 | 1A DI | Medina (0-2) vs Williamson County Home School (1-0) |
9 | 3A DII | Natalia (1-1) vs *Dilley (0-2) |
10 | 3A DII | Ingram Moore (2-0) vs Harper (0-2) |
11 | 2A DI | Center Point (0-1) vs Sabinal (2-0) |
Houston
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DI | East Chambers (1-0) vs Hamshire-Fannett (1-0) |
2 | 4A DII | Bellville (2-0) vs Stafford (0-2) |
3 | 4A DI | Huffman Hargrave (2-0) vs Bridge City (0-0) |
4 | 4A DII | Sweeny (0-2) vs West Columbia (1-1) |
5 | 3A DI | Hitchcock (1-1) vs La Marque (0-1) |
6 | 3A DII | Danbury (0-0) vs Hull-Daisetta (0-1) |
7 | 3A DI | Cleveland Tarkington (1-0) vs Trinity (0-2) |
8 | 4A DI | Splendora (0-2) vs Houston Legacy (1-0) |
Panhandle
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Panhandle (1-1) vs Vega (2-0) |
2 | 3A DI | Bushland (1-1) vs Canadian (1-1) |
3 | 1A DII | Groom (1-1) vs Nazareth (1-1) |
4 | 2A DI | Stinnett West Texas (0-2) vs Gruver (0-2) |
5 | 4A DI | Canyon (1-0) vs Lubbock Estacado (0-2) |
6 | 2A DII | Wheeler (1-1) vs Quanah (1-1) |
7 | 3A DI | Amarillo River Road (1-1) vs Wellington (1-0) |
8 | 3A DI | Dalhart (1-1) vs Spearman (2-0) |
9 | 4A DI | Dumas (2-0) vs Perryton (0-2) |
10 | 1A DII | Miami (1-1) vs Kress (2-0) |
11 | 1A DI | Claude (1-1) vs Follett (2-0) |
12 | 4A DI | Pampa (2-0) vs Borger (0-2) |
13 | 2A DI | Hale Center (2-0) vs Memphis (2-0) |
14 | 1A DII | Hedley (2-0) vs Vernon Northside (2-0) |
15 | 1A DII | Wildorado (2-0) vs Cotton Center (1-1) |
16 | 2A DI | Sanford-Fritch (0-2) vs Tulia (2-0) |
17 | 2A DII | Shamrock (2-0) vs Amarillo Highland Park (0-2) |
18 | 2A DI | Boys Ranch (0-2) vs Lockney (1-0) |
19 | 1A DII | Darrouzett (0-2) vs McLean (0-2) |
Permian Basin
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Borden County (1-1) vs Rankin (2-0) |
2 | 2A DII | Wink (2-0) vs Alpine (1-1) |
3 | 1A DII | Balmorhea (1-1) vs Nueces Canyon (1-0) |
4 | 1A DII | Sanderson (1-0) vs Leakey (2-0) |
5 | 4A DII | Midland Greenwood (1-1) vs Andrews (2-0) |
6 | 1A DII | Grandfalls-Royalty (2-0) vs Imperial Buena Vista (1-1) |
7 | 4A DI | Fort Stockton (1-1) vs Glen Rose (2-0) |
8 | 1A DI | Lenorah Grady (0-2) vs Lamesa Klondike (2-0) |
9 | 1A DII | Loop (0-2) vs Lazbuddie (1-0) |
10 | 2A DII | McCamey (1-0) vs Odessa Compass Academy (0-2) |
11 | 4A DII | Pecos (0-1) vs Kermit (0-1) |
12 | 2A DII | Iraan (0-1) vs Junction (1-1) |
13 | 1A DII | Ackerly Sands (1-1) vs Lubbock Home School Christian (1-1) |
14 | 3A DI | Lamesa (0-2) vs Snyder (0-2) |
Piney Woods
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Center (1-1) vs Gladewater (1-1) |
2 | 2A DI | Groveton (2-0) vs Joaquin (1-0) |
3 | 3A DI | Crockett (1-1) vs Buffalo (2-0) |
4 | 3A DII | Hemphill (0-0) vs Pineland West Sabine (1-0) |
5 | 3A DI | Tatum (2-0) vs Pittsburg (0-2) |
6 | 3A DII | New Waverly (2-0) vs Hearne (1-0) |
7 | 2A DI | Shelbyville (0-2) vs Waskom (1-0) |
8 | 2A DI | Timpson (2-0) vs Mount Enterprise (0-1) |
9 | 3A DI | Elkhart (0-2) vs San Augustine (0-0) |
10 | 2A DI | Price Carlisle (1-1) vs Alto (0-2) |
11 | 3A DI | Diboll (0-1) vs Liberty (1-0) |
12 | 2A DI | Garrison (0-1) vs Arp (0-1) |
13 | 2A DII | Lovelady (0-2) vs Iola (0-0) |
14 | 2A DI | Beckville (0-2) vs Maud (0-2) |
15 | 3A DI | Huntington (1-0) vs Frankston (1-1) |
16 | 2A DII | Overton (1-1) vs Simms Bowie (0-2) |
San Antonio
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DII | Geronimo Navarro (0-1) vs Needville (1-1) |
2 | 3A DI | Yoakum (2-0) vs Cuero (0-2) |
3 | 3A DI | Marion (2-0) vs Comfort (2-0) |
4 | 3A DII | Poth (2-0) vs *Karnes City (0-2) |
5 | 4A DI | Somerset (0-0) vs Sealy (0-1) |
6 | 1A DI | Prairie Lea (0-0) vs Dime Box (0-0) |
7 | 3A DII | Nixon-Smiley (1-1) vs *Stockdale (0-2) |
8 | 3A DI | Lytle (0-2) vs La Pryor (0-1) |
9 | PVT 6M | New Braunfels Calvary Baptist (0-0) vs Smoking for Jesus Ministry (2-0) |
South Plains
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 3A DII | Abernathy (1-1) vs Sundown (2-0) |
2 | 1A DI | Springlake-Earth (2-0) vs Happy (2-0) |
3 | 1A DII | Motley County (1-1) vs Spur (0-0) |
4 | 2A DII | Bovina (1-1) vs Clarendon (2-0) |
5 | 2A DI | New Deal (1-1) vs Slaton (1-1) |
6 | 3A DI | Shallowater (2-0) vs Levelland (1-1) |
7 | 2A DII | Sudan (1-1) vs Farwell (2-0) |
8 | 2A DI | Post (2-0) vs Littlefield (1-1) |
9 | 3A DI | Denver City (1-1) vs Seminole (0-2) |
10 | PVT 6M | Morton (1-1) vs Whitharral (1-1) |
11 | 3A DII | Idalou (2-0) vs Brownfield (0-2) |
12 | 2A DII | Ralls (0-2) vs Seagraves (0-2) |
13 | 1A DI | Meadow (0-2) vs Turkey Valley (2-0) |
14 | 1A DI | Petersburg (1-1) vs Paducah (1-1) |
15 | 2A DI | Tahoka (2-0) vs Lubbock Roosevelt (2-0) |
16 | 1A DII | Hart (0-1) vs Garden City (0-2) |
17 | 1A DI | Wellman-Union (0-2) vs Anton (2-0) |
18 | 3A DI | Muleshoe (1-1) vs Friona (2-0) |
19 | 2A DII | Smyer (1-1) vs Floydada (1-1) |
20 | 2A DII | Ropesville Ropes (1-1) vs Menard (0-2) |
21 | 1A DI | Whiteface (1-0) vs Southland (0-2) |
22 | 1A DII | Silverton (0-2) vs Guthrie (0-2) |
23 | 3A DII | Dimmitt (0-2) vs Sunray (2-0) |
24 | 2A DII | Plains (0-2) vs New Home (1-1) |
25 | 2A DII | Crosbyton (0-2) vs Munday (1-1) |
South Texas
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 2A DI | Freer (0-0) vs Taft (2-0) |
2 | 4A DII | Carrizo Springs (0-2) vs Poteet (2-0) |
Super Centex
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Lampasas (2-0) vs Wimberley (2-0) |
2 | 2A DII | Archer City (1-0) vs Windthorst (2-0) |
3 | 4A DII | Waco Connally (1-1) vs Springtown (1-1) |
4 | 4A DII | Salado (1-1) vs Stephenville (1-1) |
5 | 3A DII | Rogers (0-2) vs Whitney (1-1) |
6 | 2A DII | Chilton (1-1) vs Normangee (1-0) |
7 | 2A DI | Bosqueville (0-1) vs Palmer (2-0) |
8 | 2A DII | Mart (2-0) vs Anahuac (0-1) |
9 | 2A DI | Holland (2-0) vs Johnson City (1-1) |
10 | 1A DII | Cherokee (1-1) vs Sidney (2-0) |
11 | 4A DII | Robinson (1-1) vs Troy (1-1) |
12 | 2A DI | Cayuga (1-1) vs Grapeland (2-0) |
13 | 1A DII | Gordon (1-1) vs Baird (0-2) |
14 | 4A DII | Gatesville (0-2) vs Lorena (1-1) |
15 | 2A DI | Italy (2-0) vs Rice (0-2) |
16 | 3A DII | Blooming Grove (2-0) vs West (1-1) |
17 | 1A DI | Avalon (0-1) vs Penelope (2-0) |
18 | 3A DI | Little River Academy (2-0) vs Groesbeck (2-0) |
19 | 3A DII | Riesel (2-0) vs Clyde (0-2) |
20 | 1A DI | Bynum (0-1) vs Morgan (1-1) |
21 | 1A DII | Mullin (2-0) vs Three Way (1-1) |
22 | 1A DII | Iredell (0-0) vs Oglesby (1-1) |
23 | 2A DI | Axtell (0-2) vs Crawford (2-0) |
24 | 2A DII | Wortham (1-1) vs Dawson (1-1) |
25 | 3A DI | Fairfield (0-1) vs Athens (2-0) |
26 | PVT 6M | Waco Parkview Christian (0-2) vs Aquilla (1-1) |
27 | 1A DI | Covington (0-1) vs Abbott (2-0) |
28 | 1A DI | Lometa (2-0) vs Buckholts (0-1) |
29 | 2A DI | Hamilton (1-1) vs Hico (1-1) |
30 | 2A DI | Goldthwaite (0-2) vs Olney (1-1) |
31 | 2A DI | Moody (1-1) vs Hubbard (1-0) |
32 | 1A DI | Gholson (0-1) vs Walnut Springs (1-1) |
33 | 2A DII | Meridian (1-1) vs Bartlett (1-1) |
34 | 2A DI | Marlin (1-1) vs Valley Mills (0-2) |
35 | 3A DI | McGregor (0-2) vs Jarrell (0-2) |
36 | 2A DI | Bruceville-Eddy (0-2) vs Florence (0-2) |
37 | 2A DI | Kerens (1-1) vs Corsicana Mildred (1-1) |
38 | PVT 11M | Waco Texas Wind (1-1) vs Rosebud-Lott (1-1) |
Texoma
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 4A DI | Paris (2-0) vs Texarkana Pleasant Grove (1-1) |
2 | 3A DII | Gunter (1-1) vs Whitesboro (0-2) |
3 | 3A DII | Bells (2-0) vs Valley View (0-1) |
4 | 2A DII | Muenster (1-1) vs Blue Ridge (0-2) |
5 | 1A DII | Ladonia Fannindel (2-0) vs Leverett's Chapel (2-0) |
6 | 2A DI | Lindsay (2-0) vs Callisburg (1-1) |
7 | 4A DI | Gainesville (1-1) vs Aubrey (2-0) |
8 | 3A DII | Pattonville Prairiland (2-0) vs Wolfe City (1-1) |
9 | 2A DI | Honey Grove (1-1) vs Paris Chisum (1-1) |
10 | 2A DI | Tom Bean (0-2) vs Clarksville (2-0) |
11 | 4A DII | Paris North Lamar (0-2) vs Nevada Community (0-2) |
12 | 3A DI | Howe (0-2) vs Sanger (2-0) |
13 | 2A DI | Tioga (0-2) vs Era (0-2) |
14 | PVT 6M | Grayson Christian (0-1) vs Haslet Heritage Christian (2-0) |
Wichita Falls
Regional Rank | Home Class | Matchup |
1 | 1A DI | Knox City (1-1) vs May (1-1) |
2 | 2A DII | Seymour (1-1) vs Wichita Falls City View (1-1) |
3 | 1A DI | Saint Jo (2-0) vs FW THESA H/School (1-1) |
4 | 3A DII | Holliday (1-1) vs Vernon (0-2) |
5 | 4A DI | Burkburnett (0-2) vs Iowa Park (2-0) |
6 | 4A DI | Wichita Falls Hirschi (1-1) vs Fort Worth Benbrook (0-2) |
7 | 2A DII | Electra (1-1) vs Petrolia (2-0) |
8 | 1A DII | Chillicothe (1-1) vs Bowie Gold-burg (0-2) |
9 | 3A DII | Nocona (0-2) vs Ponder (1-1) |
10 | 1A DI | Newcastle (1-1) vs Woodson (0-2) |
11 | 3A DI | Bowie (1-1) vs Henrietta (0-2) |
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.