Week 7 SQT Pool Picks

Photo by Ryan MacDonald

Each week here at DCTF we’ll take a look at the various 7on7 qualifiers around the state and try to pick the winners, this is more of an inexact science that picking real football games so don’t take the picks too seriously! But for the record I’ll track how many correct pool winners and qualifiers we get right each week!!

 

DIVISION I

Austin Westlake SQT

Pool A Winner: San Angelo Central

Pool B Winner: Dripping Springs

Pool C Winner: Cedar Park

Pool D Winner: Round Rock Westwood

State Qualifiers: San Angelo Central, Cedar Park

 

Cy-Fair West SQT

Pool A Winner: Cypress Falls

Pool B Winner: Clear Lake

Pool C Winner: Cypress-Fairbanks

Pool D Winner: Cypress Ranch

State Qualifiers: Cypress Falls, Cypress-Fairbanks

 

Cinco Ranch SQT

Pool A Winner: Houston Lamar

Pool B Winner: Port Neches-Groves

Pool C Winner: Katy Tompkins

Pool D Winner: Dickinson

State Qualifiers: Houston Lamar, Katy Tompkins

 

Corpus Christi SQT

Pool A Winner: Corpus Christi Calallen

Pool B Winner: Mercedes

Pool C Winner: Mission Veterans Memorial

Pool D Winner: PSJA

Pool E Winner: San Antonio Brandeis

Pool F Winner: Georgetown

State Qualifiers: Mercedes, PSJA, San Antonio Brandeis

 

College Station SQT

Pool A Winner: College Station A&M Consolidated

Pool B Winner: Round Rock Cedar Ridge

Pool C Winner: College Station

Pool D Winner: Leander Vandegrift

State Qualifiers: College Station A&M Consolidated, Leader Vandegrift

 

New Caney SQT

Pool A Winner: Beaumont West Brook

Pool B Winner: Manvel

Pool C Winner: Fort Bend Dulles

Pool D Winner: Houston Heights

State Qualifiers: Beaumont West Brook, Fort Bend Dulles

 

Tyler SQT

Pool A Winner: Tyler Lee

Pool B Winner: Marshall

Pool C Winner: College Station

Pool D Winner: DeSoto

State Qualifiers: Tyler Lee, DeSoto

 

Hurst SQT

Pool A Winner: Mansfield

Pool B Winner: Rockwall-Heath

Pool C Winner: Arlington

Pool D Winner: Sachse

Pool E Winner: Birdville

Pool F Winner: Crowley

Pool G Winner: Lancaster

Pool H Winner: Mansfield Timberview

State Qualifiers: Mansfield, Sachse, Lancaster, Mansfield Timberview

 

 

DIVISION II

 

Celina SQT

Pool A Winner: Waxahachie Life

Pool B Winner: Decatur

Pool C Winner: Paris

Pool D Winner: Springtown

State Qualifiers: Decatur, Paris
 

 

Jim Ned SQT

Pool A Winner: Tuscola Jim Ned

Pool B Winner: Snyder

Pool C Winner: Dumas

Pool D Winner: Lubbock Christian

State Qualifiers: Snyder, Dumas

 

McAllen SQT

Pool A Winner: Raymondville

Pool B Winner: Goliad

State Qualifiers: Raymondville, Goliad

 

DIVISION III

 

Waskom SQT

Pool A Winner: Price Carlisle

Pool B Winner: Tenaha

State Qualifiers: Price Carlisle, Tenaha

 

Lexington SQT

Pool A Winner: Lexington

Pool B Winner: Rogers

State Qualifiers: Lexington, Rogers, Flatonia

 

Sonora SQT

Pool A Winner: Sonora

Pool B Winner: Eldorado

State Qualifiers: Sonora, Eldorado, Ozona

 

Abilene SQT

Pool A/B Winner: Gunter

Pool C Winner: Winters

Pool D Winner: Anson

State Qualifiers: Gunter, Anson, Winters

 

 

Last Week’s Results

Pool Winners Correct: 22 out of 43 51.2%

State Qualifiers Correct: 15 out of 28 53.6%

 

 Overall Results

Pool Winners Correct: 80 out of 141 56.7%

State Qualifiers Correct: 37 out of 84 44.0%

Share or Save for Later

Share on Twitter Share on Facebook Save to Favorites