Each week here at DCTF we’ll take a look at the various 7-on-7 qualifiers around the state and try to pick the winners, this is more of an inexact science that picking real football games so don’t take the picks too seriously! But for the record I’ll track how many correct pool winners and qualifiers we get right each week!!
DIVISION I
Austin Westlake SQT
Pool A Winner: Del Valle
Pool B Winner: Copperas Cove
Pool C Winner: Dripping Springs
Pool D Winner: San Angelo Central
State Qualifiers: Copperas Cove, San Angelo Central
Corpus Christi SQT
Pool A Winner: McAllen Rowe
Pool B Winner: Mission Sharyland
Pool C Winner: PSJA
Pool D Winner: San Antonio O’Connor
Pool C Winner: Corpus Christi Ray
Pool D Winner: Georgetown
State Qualifiers: Mission Sharyland, San Antonio O’Connor, Georgetown
New Caney SQT
Pool A Winner: New Caney
Pool B Winner: Magnolia
Pool C Winner: Crosby
Pool D Winner: Houston Heights
State Qualifiers: New Caney, Crosby
Katy Cinco Ranch SQT
Pool A Winner: Rosenberg Terry
Pool B Winner: Richmond Foster
Pool C Winner: Katy
Pool D Winner: Port Neches-Groves
State Qualifiers: Richmond Foster, Katy
H-E-B Shootout SQT
Pool A Winner: Cedar Hill
Pool B Winner: Corsicana
Pool C Winner: Joshua
Pool D Winner: Plano
Pool E Winner: Arlington Lamar
Pool F Winner: Mansfield Timberview
Pool G Winner: Arlington
Pool H Winner: DeSoto
State Qualifiers: Cedar Hill, Arlington Lamar, Corsicana, DeSoto
Tyler SQT
Pool A Winner: Tyler Lee
Pool B Winner: Texarkana Texas
Pool C Winner: Longview
Pool D Winner: Tyler John Tyler
State Qualifiers: Texarkana Texas, Longview
DIVISION II
Big Country SQT
Pool A Winner: Tuscola Jim Ned
Pool B Winner: Breckenridge
Pool C Winner: Andrews
Pool D Winner: Levelland
State Qualifiers: Breckenridge, Andrews
H-E-B Shootout SQT
Pool A Winner: Celina
Pool B Winner: Canton
Pool C Winner: Mexia
Top 2nd Place Team: Glen Rose
State Qualifiers: Celina, Mexia
DIVISION III
Albany SQT
Pool A Winner: Palmer
Pool B Winner: Archer City
Pool C Winner: Merkel
Pool D Winner: Hamlin
State Qualifiers: Archer City, Merkel
Waskom SQT
Pool A Winner: Waskom
Pool B Winner: Winona
Pool C Winner: Harmony
State Qualifiers: Waskom, Winona
Sonora SQT
Pool A Winner: Sonora
Pool A Runner-Up: Brady
Pool B Winner: Wink
Pool B Runner-Up: Van Horn
State Qualifiers: Sonora, Wink
Last Week’s Results
Pool Winners Correct: 34 out of 62 54.8%
State Qualifiers Correct: 13 out of 29 44.8%
Overall Results
Pool Winners Correct: 99 out of 165 60.0%
State Qualifiers Correct: 34 out of 86 39.5%
This article is available to our Digital Subscribers.
Click "Subscribe Now" to see a list of subscription offers.
Already a Subscriber? Sign In to access this content.