Scoreboard

Welcome to the TexasFootball.com High School Scoreboard, Texas' most comprehensive high school football scoreboard.

If you see a score missing, Tweet it @DCTF.

Click here for an archive of scores from earlier in the 2014 season.

CLASS 6A Division I
Region I
Bi-District
Arlington Martin 43, Midland 14
Odessa Permian 31, Arlington Houston 7
Region II
Bi-District
Austin Bowie 33, Round Rock Cedar Ridge 21
Dallas Skyline 41, Richardson Lake Highlands 14
Klein Collins 38, Conroe Oak Ridge 20
Klein Oak 38, The Woodlands 20
Mesquite Horn 48, Irving MacArthur 34
Round Rock 16, Austin Westlake 14
Region III
Bi-District
Cypress Fairbanks 31, Aldine Eisenhower 3
Cypress Ranch 52, Aldine 0
Dickinson 49, Alief Taylor 7
Galena Park North Shore 38, Pasadena Dobie 17
Houston Lamar 38, Katy Seven Lakes 31
League City Clear Springs 28, Alief Elsik 21
Pearland 41, Deer Park 12
Region IV
Bi-District
Converse Judson 28, SA Churchill 10
Del Rio 35, McAllen Memorial 20
Laredo United 62, La Joya 7
Los Fresnos 42, Edinburg North 7
SA Northside O'Connor 49, SA Southwest 14
Weslaco 3, Harlingen 0
CLASS 6A Division II
Region I
Bi-District
Abilene 31, Arlington Lamar 13
Lubbock Monterey 48, EP Americas 21
McKinney Boyd 42, Keller Fossil Ridge 23
San Angelo Central 55, Arlington Bowie 52, 2OT
Southlake Carroll 38, Mansfield 31
Region II
Bi-District
Dallas Highland Park 49, Irving Nimitz 17
Dallas Jesuit 59, Richardson Pearce 7
Hewitt Midway 76, Tyler Lee 47
Pflugerville Hendrickson 56, Austin High 14
Spring Westfield 49, The Woodlands College Park 21
Region III
Bi-District
Friendswood 35, Fort Bend Austin 29
Manvel 45, Beaumont West Brook 22
Pearland Dawson 35, La Porte 28
Region IV
Bi-District
Brownsville Rivera 49, PSJA North 42
SA Northside Brandeis 63, CC Carroll 14
SA Northside Brennan 29, CC King 0
Weslaco East 42, San Benito 14
CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
Amarillo Palo Duro 31, Plainview 28
Burleson Centennial 70, FW Arlington Heights 28
Canyon Randall 34, Abilene Cooper 27
Del Valle 42, EP Chapin 35
Denton 40, N. Richland Hills Birdville 33
Region II
Bi-District
Longview 43, Lufkin 42
Mansfield Lake Ridge 42, Dallas Kimball 17
McKinney North 24, Frisco Wakeland 21, OT
Rockwall-Heath 48, Carrollton Smith 0
Tyler 58, Texarkana Texas 23
West Mesquite 34, Carrollton Creekview 20
Wylie 42, Frisco Centennial 31
Region III
Bi-District
Bryan 48, Manor 27
Houston King 48, Beaumont Central 15
Houston Stratford 48, Houston Waltrip 0
Magnolia West 45, Houston Madison 36
Temple 58, A&M Consolidated 14
Region IV
Bi-District
CC Flour Bluff 42, SA Southside 21
Mission Memorial 17, Donna 0
SA Alamo Heights 48, SA Harlandale 17
Victoria West 47, Uvalde 28
CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
Azle 73, FW Dunbar 24
Burleson 37, FW South Hills 21
El Paso Eastlake 41, EP Bowie 7
Everman 51, FW Wyatt 12
Lubbock Cooper 45, Hereford 14
San Angelo Lake View 26, Canyon 21
Wichita Falls 17, Lake Dallas 14
Region II
Bi-District
Dallas South Oak Cliff 37, Lancaster 34
Ennis 52, Sulphur Springs 47
Frisco Heritage 77, Wylie East 63
Marshall 67, Nacogdoches 42
Mesquite Poteet 36, Dallas Wilson 0
Terrell 30, Dallas Hillcrest 22
Region III
Bi-District
Angleton 33, Texas City 7
Brenham 61, Houston Yates 12
Elgin 24, Huntsville 20
Hutto 56, College Station 52
Port Lavaca Calhoun 30, Fort Bend Marshall 14
Region IV
Bi-District
Boerne-Champion 57, SA Edison 14
CC Calallen 57, Somerset 14
Georgetown East View 31, Bastrop 0
Kerrville Tivy 54, SA Houston 7
Mission Sharyland 29, Edcouch-Elsa 0
Roma 28, Mercedes 21, OT
CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
Andrews 61, Borger 20
Big Spring 35, Gainesville 17
Graham 52, Brownwood 11
Levelland 54, Clint 18
Lubbock Estacado 68, Clint Mountain View 7
Seminole 35, Fabens 0
Stephenville 66, Decatur 64
Region II
Bi-District
Argyle 70, Lake Worth 7
Athens 47, Pittsburg 27
Carrollton Ranchview 44, Alvarado 34
Kaufman 42, Princeton 35
Kennedale 62, Wilmer-Hutchins 20
Sanger 31, Springtown 21
Region III
Bi-District
Henderson 48, Silsbee 22
Navasota 55, Needville 15
Stafford 33, Sealy 3
West Columbia 57, Houston Wheatley 0
Region IV
Bi-District
Burnet 42, Taylor 10
Fischer Canyon Lake 59, Waco La Vega 26
Kingsville King 23, Pleasanton 0
Liberty Hill 51, China Spring 22
Robinson 45, Boerne 21
Rockport-Fulton 52, Zapata 16
CLASS 4A Division II
Region II
Bi-District
Atlanta 55, Melissa 34
Coldspring-Oakhurst 28, Lorena 21
Fairfield 24, Shepherd 16
Gilmer 50, Texarkana Pleasant Grove 7
Waco Connally 35, Madisonville 7
Region III
Bi-District
Bellville 24, Smithville 7
La Marque 45, Hamshire-Fannett 27
Sweeny 32, Caldwell 27
Region IV
Bi-District
Cuero 55, Rio Hondo 14
Devine 28, Lytle 12
Geronimo Navarro 51, Carrizo Springs 20
Hondo 30, Crystal City 13
Sinton 52, Port Isabel 22
Yoakum 44, Raymondville 27
CLASS 3A Division I
Region I
Bi-District
Boyd 33, Brady 12
Breckenridge 23, Clyde 16
Muleshoe 31, Kermit 7
Region II
Bi-District
Commerce 22, Farmersville 7
Mineola 52, Pattonville Prairiland 14
Pilot Point 50, Red Oak Life 27
Pottsboro 44, Caddo Mills 13
Whitesboro 47, Sunnyvale 39
Region III
Bi-District
Buna 34, Malakoff 24
Cameron Yoe 41, Glen Rose 21
East Chambers 41, Palestine Westwood 7
Kirbyville 37, Elkhart 7
Rockdale 48, Comanche 18
Region IV
Bi-District
Altair Rice 35, Comfort 29
Edna 38, Universal City Randolph 22
Goliad 61, Santa Rosa 7
Hallettsville 44, Lyford 6
Hempstead 32, Luling 0
Ingram Moore 51, Hitchcock 40
CLASS 3A Division II
Region I
Bi-District
Cisco 53, Amarillo Highland Park 7
Coleman 51, Crane 0
Eastland 30, Tulia 6
Idalou 65, Henrietta 13
Spearman 48, WF City View 7
Region II
Bi-District
Arp 44, Hooks 0
Howe 30, Cooper 20
Hughes Springs 49, New Diana 19
Sadler S&S Consolidated 33, Lone Oak 28
Waskom 48, Linden-Kildare 26
Region III
Bi-District
Crockett 34, Trinity 27
Dublin 54, Corsicana Mildred 6
Newton 46, New Waverly 6
Region IV
Bi-District
East Bernard 47, Stockdale 0
Hebbronville 33, Banquete 26
Karnes City 33, El Maton Tidehaven 22, 2OT
Odem 66, Freer 6
Van Vleck 46, Nixon-Smiley 7
CLASS 2A Division I
Region I
Crawford 38, Goldthwaite 8
Hawley 40, Christoval 13
Stratford 47, New Deal 10
Tolar 32, Bosqueville 13
Wellington 58, Floydada 20
Windthorst 33, McCamey 12
Wolfe City 48, Valley View 7
Region III
Bi-District
Lovelady 17, Kerens 16
Ore City 46, Shelbyville 0
Price Carlisle 30, Groveton 13
Region IV
Bi-District
Holland 35, Junction 6
Johnson City 48, Thrall 7
CLASS 2A Division II
Region I
Bi-District
Memphis 26, Smyer 12
Quanah 46, Sundown 26
Sunray 21, Vega 14
Region II
Bi-District
Munday 47, Baird 0
Santo 47, Electra 20
Region III
Bi-District
Hubbard 56, Cumby 0
Muenster 35, Dallas Gateway 12
Normangee 34, Overton 28
Timpson 45, Evadale 39
Region IV
Bi-District
Burton 18, Yorktown 13
La Pryor 67, Agua Dulce 20
Louise 25, Milano 6
Rocksprings 35, Woodsboro 21
CLASS 1A Division I
Region I
Bi-District
Borden County 75, Anton 44
Happy 66, Spur 8
Lenorah Grady 78, Ropesville Ropes 62
Region II
Bi-District
Crowell 52, Roscoe Highland 0
Garden City 64, Sterling City 16
Ira 58, Knox City 8
Water Valley 86, Marfa 36
Region III
Bi-District
Gordon 48, Newcastle 30
Santa Anna 71, Rochelle 56
Zephyr 62, Eden 14
Region IV
Abbott 46, Aquilla 0
Blum 85, Milford 24
Chester 63, Campbell 51
CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
Follett 46, McLean 0
Groom 56, Lefors 0
Region II
Bi-District
Blackwell 52, Rising Star 6
Loraine 70, Blanket 36
Region III
Bi-District
Chillicothe 58, Forestburg 41
Guthrie 84, Jayton 34
Region IV
Bi-District
Jonesboro 64, Mullin 38
Mount Calm High School 102, High Island 56
Richland Springs 64, Oglesby 35
TAPPS 11 Man
Division I
First Round
Argyle Liberty Christian 50, Tomball Concordia 20
Dallas Bishop Lynch 30, Houston St. Pius X 26
Midland Christian 56, SA Central Catholic 0
Division II
First Round
Bullard Brook Hill 35, Houston Northland Christian 34
Dallas Christian 49, Fort Bend Christian 14
Dallas Parish Episcopal 54, Victoria St. Joseph 6
Fort Worth Christian 20, Austin Hyde Park 10
Grapevine Faith 42, Austin Regents 35
Houston Lutheran South 43, Tyler Grace Community 36
SA Holy Cross 43, Arlington Pantego Christian 22
Tyler Gorman 21, Houston Second Baptist 17
Division III
First Round
Bryan Brazos Christian 48, Hallettsville Sacred Heart 8
Cedar Hill Trinity 42, Lubbock Christian 7
Dallas First Baptist 54, Colleyville Covenant 14
FW Temple Christian 48, McKinney Christian 14
League City Bay Area 63, Schertz John Paul II 7
Muenster Sacred Heart 27, Waco Reicher 21
Shiner St. Paul 74, Bryan St. Joseph 48
The Woodlands Christian 41, Irving Highlands 7
TAPPS 6 Man
Division I
Austin Hill Country 48, Abilene Christian 40
Katy Faith West 40, Round Rock Christian 32
Logos Prep 75, Waco Vanguard 28
Division II
Bulverde Bracken 39, Conroe Covenant 8
Division III
First Round
Granbury North Central 72, San Marcos Hill Christian 51
Seguin Lifegate 51, Brenham Christian 6
WF Christian 80, Richardson Canyon Creek 50
TCAL
6-Man Division 1
First Round
Bryan Allen Academy 58, Houston Mt. Carmel 8
11-Man
First Round
San Marcos Baptist Academy 25, KIPP Sunnyside 16
SATURDAY GAMES — Updated as games go final
CLASS 6A Division I
Klein Oak 25, Austin Bowie 18
Region I
Allen 25, DeSoto 22
Euless Trinity 49, Plano West 31
Odessa Permian 49, Amarillo Tascosa 28
Region II
Dallas Skyline 49, Belton 7
Klein Collins 21, Round Rock 12
Region IV
SA Reagan 38, SA Northside Stevens 31
CLASS 6A Division II
Region I
Cedar Hill 50, McKinney Boyd 28
Southlake Carroll 58, Denton Guyer 42
Region II
Rockwall 48, Dallas Jesuit 27
Spring 34, Lake Travis 28
Spring Westfield 24, Pflugerville Hendrickson 7
Region III
Cypress Woods 63, Katy Taylor 17
Pearland Dawson 28, Friendswood 26
Region IV
Cibolo Steele 24, SA Northside Brennan 12
CLASS 5A Division I
Austin LBJ 20, SA Alamo Heights 13
Victoria West 61, Edinburg Vela 45
Region I
Canyon Randall 49, EP Andress 33
Del Valle 38, Amarillo Palo Duro 17
Region II
Mansfield Lake Ridge 37, Longview 35
McKinney North 50, West Mesquite 44
Region III
Fort Bend Ridge Point 24, Houston King 3
Richmond George Ranch 35, Humble Kingwood Park 14
Region IV
Austin Vandegrift 42, Lockhart 13
CLASS 5A Division II
Region I
El Paso Eastlake 32, Lubbock Cooper 14
Region II
Lewisville The Colony 27, Mesquite Poteet 24
Region III
Crosby 36, Port Lavaca Calhoun 14
CLASS 4A Division I
Region III
Henderson 36, West Columbia 20
CLASS 4A Division II
Region II
Atlanta 48, Cleveland Tarkington 26
Tatum 35, Coldspring-Oakhurst 12
Region IV
Wimberley 21, Orange Grove 6
CLASS 3A Division I
Region I
Wall 44, Brownfield 21
Region II
Mineola 42, Commerce 14
CLASS 3A Division II
Region I
Shallowater 49, Boyd 35
Region II
Sadler S&S Consolidated 28, Elysian Fields 27, OT
Region III
East Chambers 24, Little River Academy 14
CLASS 2A Division II
Region I
Seagraves 47, Gruver 13
TAPPS 11 Man
Division I
Houston St. Thomas 20, Argyle Liberty Christian 7
SA Antonian 31, Dallas Bishop Lynch 14
Division II
Dallas Parish Episcopal 49, Grapevine Faith 21
FW Christian 45, SA Holy Cross 20
Tyler Gorman 28, Bullard Brook Hill 21
Division III
Cedar Hill 45, Muenster Sacred Heart 14
FW Temple Christian 36, Dallas First Baptist 8
League City Bay Area 59, Shiner St. Paul 31
The Woodlands Christian 40, Bryan Brazos Christian 14
FRIDAY GAMES — Updated as games go final

Class 6A Division I Area Round
Arlington Martin 56, Amarillo 35
Mesquite Horn 34, Rowlett 22
Cy Ranch 42, Cinco Ranch 20
Galena Park North Shore 45, Clear Springs 20
Cy-Fair 17, Houston Lamar 12
Dickinson 35, Pearland 21
SA O'Connor 50, Converse Judson 35
Los Fresnos 13, Del Rio 12

Class 6A Division II Area Round
San Angelo Central 50, Lubbock Monterey 14
Abilene 55, Wolfforth Frenship 34
Hewitt Midway 35, Highland Park 28
Katy 76, Houston Memorial 14
Manvel 73, Fort Bend Travis 23
Weslaco East 56, La Joya Palmview 6
San Antonio Brandeis 38, San Antonio Johnson 10
Brownsville Rivera 36, McAllen 29

Class 5A Division I Area Round
WF Rider 41, FW Arlington Heights 23
Aledo 49, Denton 17 
Rockwall-Heath 44, Wylie 6
John Tyler 44, Mansfield Summit 27
Temple 47, Houston Stratford 35
Bryan 49, Magnolia West 34
CC Flour Bluff 48, Mission Veterans Memorial 14

Class 5A Division II Area Round
Canutillo 27, San Angelo Lake View 10
Azle 45, Burleson 20
Everman 21, Wichita Falls 20
Frisco Heritage 43, Terrell 20
South Oak Cliff 55, Marshall 35
Ennis 17, Mansfield Timberview 13
Brenham 45, Elgin 42
Hutto 39, Waller 14
Angleton 32, Dayton 31 OT
Cedar Park 49, Boerne-Champion 27
Sharyland 28, CC Calallen 0
Kerrville Tivy 35, Georgetown East View 17
Gregory-Portland 28, Roma 24

Class 4A Division I Area Round
Stephenville 69, Lubbock Estacado 60
Big Spring 48, Andrews 34
Abilene Wylie 75, Levelland 21
Graham 41, Seminole 13
Kennedale 30, Athens 26
Argyle 49, Kaufman 13
Paris 28, Sanger 16
Jasper 21, Stafford 7
Navasota 49, Tyler Chapel Hill 28
El Campo 28, Carthage 21
Rockport-Fulton 27, Canyon Lake 21
Liberty Hill 45, Gonzales 27
La Vernia vs. Robinson, 7:30 p.m. Friday at Kelley Reeves Stadium in Austin
Burnet 56, Kingsville King 27

Class 4A Division II Area Round
Vernon 52, Krum 14 
Sweetwater 46, Bridgeport 14
Celina 43, Monahans 15
Gilmer 80, Waco Connally 21
Gladewater 34, Fairfield 16
West Orange-Stark 34, Giddings 14
La Marque 19, Sweeny 7
La Grange 49, Orangefield 7
Hardin-Jefferson 20, Bellville 10
Cuero 42, Geronimo Navarro 20
Yoakum 44, Devine 27
Sinton 38, Hondo 9

Class 3A Division I Area Round
Brock 27, Denver City 26
Pottsboro 38, Redwater 21
Whitesboro 35, Winnsboro 7
Pilot Point 35, New Boston 13
Kirbyville 74, Whitney 48
Rockdale 55, Buna 28
Cameron Yoe 42, Teague 31
Mathis 46, Altair Rice 16
Hallettsville 25, Hempstead 14
Edna 21, Goliad 14
Ingram Moore 22, San Diego 6

Class 3A Division II Area Round
Spearman 62, Alpine 36
Cisco 49, Post 7
Eastland 38, Coleman 28
Sonora 35, Idalou 14
Gunter 35, Arp 28
Howe 50, Hughes Springs 32
Waskom 52, Leonard 32
Crockett 48, Clifton 44
Rogers 40, Corrigan-Camden 14
Newton 56, Dublin 13
East Bernard 50, Cotulla 0
Blanco 56, Taft 14
Odem 20, Karnes City 0
Van Vleck 42, Hebbronville 7

Class 2A Division I Area Round
Canadian 59, Windthorst 13
Stratford 32, Ozona 24
Wellington 20, Stamford 7
Abernathy 52, Hawley 21
Crawford 57, Alvord 7
Hico 33, Wolfe City 6
Tolar 34, Quinlan Boles 14
Gladewater Union Grove 14, Lovelady 7
Alto 65, Ore City 29
Centerville 69, San Augustine 36
Price Carlisle 27, Pineland West Sabine 26
Refugio 58, Johnson City 0
Three Rivers 42, Holland 22
Mason 44, Shiner 20

Class 2A Division II Area Round
Quanah 42, Booker 12
Crosbyton 62, Sunray 34
Santo 45, Iraan 28
Winters 26, Munday 13
Normangee 40, Lindsay 21
Tenaha 40, Hubbard 26
Iola 35, Muenster 21
Chilton 33, Timpson 7
Bremond 48, Rocksprings 0
Louise 20, D'Hanis 6
Bruni 6, Burton 0
 Falls City 34, La Pryor 12

Class 1A Division I Area Round
Happy 76, Lenorah Grady 50 
Turkey Valley 66, Borden County 64
Ira 70, Garden City 22
Crowell 67, Water Valley 8
Gordon 24, Zephyr 22
May 65, Santa Anna 20
Blum 70, Campbell 13
Abbott 49, Savoy 0

Class 1A Division II Area Round
Follett 54, Whitharral 42
Groom 60, Southland 14
Ackerly Sands 72, Blackwell 60
Loraine 51, Imperial Buena Vista 47
Guthrie 36, Chillicothe 22
Throckmorton 70, Motley County 22
Calvert 32, Jonesboro 26, OT

TAPPS 11-Man Division I Second Round
Dallas Bishop Dunne 41, Midland Christian 14

TAPPS 11-Man Division II Second Round
Fort Worth Christian vs. San Antonio Holy Cross, 7 p.m. Friday at Georgetown's Birkelbach Field

TAPPS 11-Man Division III Second Round
Fort Worth Temple Christian 36, Dallas First Baptist 8
Trinity Christian-Cedar Hill 45, Muenster Sacred Heart 14
League City Bay Area Christian 59, Shiner Saint Paul 31

TAPPS 6-Man Division II Second Round
Waco Live Oak 49, Cedar Park Summit Christian 0

TAPPS 6-Man Division III Second Round
Fort Worth Covenant Classical 48, Wichita Falls Notre Dame 46
Fredericksburg Heritage 30 Seguin Lifegate 22
Longview Trinity 51 Wichita Christian 6


THURSDAY GAMES — Updated as games go final

Class 4A Division I Area Round
Liberty-Eylau 49, Carrollton Ranchview 36

Class 4A Division II Area Round
Iowa Park 52, Venus 14

Class 3A Division I Area Round
Breckenridge 28, Muleshoe 7

Class 3A Division II Area Round
Franklin 51, Maypearl 13

Class 2A Division I Area Round
Mart 77, Bells 6
Thorndale 56, Ben Bolt 23

Class 2A Division II Area Round
Farwell 26, Memphis 7
Hamlin 51, Wink 20
Albany 38, MIles 6

Class 1A Division II Area Round
Richland Springs 92, Mount Calm 45


Subscribe to DCTF

Forgot Your Password?

Not a subscriber yet?
By registering on TexasFootball.com you'll get instant access to exclusive content and printed magazines. learn more »


Headlines
Mr. Texas Football
Special Offer

What is being overheard around the state of Texas

WaterCooler Talk
Well deserved for RG3. First the Heisman and now the cover of DCTF. He's certainly getting all the best awards!Ben — Reading, England
Get your copy of the 2014 Summer Edition of Dave Campbell's Texas Football today! Purchase
2014 Cover