PLAYOFF PROJECTIONS: Matt Stepp’s latest Texas high school football playoff outlook

DCTF's HIGH SCHOOL FOOTBALL INSIDER PROJECTS THE DISTRICT PLAYOFF REPRESENTATIVES AND LOOKS AT BI-DISTRICT MATCHUPS!

We are more than halfway through the 2017 season, (it seems like it just started) and now that the days are getting shorter and cooler, we can start to look ahead to our favorite six weeks of the year,  The Texas High School Football Playoffs!!  I’ll be projecting the playoff races at the end of each week and based on results that have happened and what I think will happen for the remainder of the regular season, we’ll project the district finishes and first round playoff matchups!

Class 6A

DIVISION I

Region I

W1-El Paso El Dorado vs. R2-Midland Lee

W3-Haltom vs. R4-Arlington Lamar

W5-Euless Trinity vs. R6-Plano

W7-Duncanville vs. R8-Killeen Ellison

W2-Odessa Permian vs. R1-El Paso Franklin

W4-Arlington Martin vs. R3-Keller

W6-Allen vs. R5-Lewisville Hebron

W8-Belton vs. R7-South Grand Prairie

 

Region II

W9-Coppell vs. R10-Rowlett

W11-Mesquite Horn vs. R12-Conroe Oak Ridge

W13-Round Rock Cedar Ridge vs. R14-Austin Anderson

W15-Klein Oak vs. R16-Spring

W10-Sachse vs. R9-Dallas Skyline

W12-The Woodlands vs. R11-Rockwall

W14-Austin Bowie vs. R13-Pflugerville Hendrickson

W16-Spring Westfield vs. R15-Klein

 

Region III

W17-Cy Fair vs. R18-Houston Bellaire

W19-Katy vs. R20-Fort Bend Travis

W21-Humble Atascocita vs. R22-Pasadena Memorial

W23-Pearland vs. R24-Dickinson

W18-Houston Lamar vs. R17-Cy Ranch

W20-Fort Bend Ridge Point vs. R19-Katy Cinco Ranch

W22-Deer Park vs. R21-Galena Park North Shore

W24-Clear Springs vs. R23-Alief Hastings

 

Region IV

W25-Lake Travis vs. R26-San Antonio Madison

W27-Converse Judson vs. R28-San Antonio Warren

W29-San Antonio Southwest vs. R30-LaJoya Juarez-Lincoln

W31-Edinburg Vela vs. R32-Harlingen

W26-San Antonio Reagan vs. R25-Buda Hays Consolidated

W28-San Antonio O’Connor vs. R27-Schertz Clemens

W30-McAllen Memorial vs. R29-Laredo United

W32-Los Fresnos vs. R31-Edinburg

 

 

DIVISION II

Region I

W1-El Paso Montwood vs. R2-Midland

W3-Keller Fossil Ridge vs. R4-Arlington

W5-Southlake Carroll vs. R6-McKinney

W7-DeSoto vs. R8-Copperas Cove

W2-San Angelo Central vs. R1-El Paso Pebble Hills

W4-Mansfield vs. R3-Keller Central

W6-Denton Guyer vs. R5-Trophy Club Nelson

W8-Waco Midway vs. R7-Cedar Hill

 

Region II

W9-Dallas Jesuit vs. R10-Garland Lakeview Centennial

W11-Longview vs. R12- Beaumont West Brook

W13-Round Rock Stony Point vs. R14-Manor

W15-Klein Collins vs. R16-Spring DeKaney

W10-Garland Naaman Forest vs. R9-Richardson Lake Highlands

W12-Lufkin vs. R11-Rockwall-Heath

W14-San Marcos vs. R13-Round Rock Westwood

W16-Aldine Nimitz vs. R15-Houston Stratford

 

Region III

W17-Langham Creek vs. R18-Houston Heights

W19-Houston Strake Jesuit vs. R20-Fort Bend Hightower

W21-Humble Summer Creek vs. R22-LaPorte

W23-Pearland Dawson vs. R24-Friendswood

W18-Houston Westside vs. R17-Cy Creek

W20-Fort Bend Bush vs. R19-Katy Taylor

W22-South Houston vs. R21-Baytown Sterling

W24-Clear Lake vs. R23-Richmond George Ranch

 

Region IV

W25-Austin Westlake vs. R26-San Antonio MacArthur

W27-Smithson Valley vs. R28-San Antonio Brandeis

W29-Eagle Pass vs. R30-Mission

W31-PSJA vs. R32-Weslaco East

W26-San Antonio Johnson vs. R25-Austin Vandegrift

W28-San Antonio Brennan vs. R27-Cibolo Steele

W30-McAllen Rowe vs. R29-Laredo United South

W32-San Benito vs. R31-PSJA Memorial

 

 

 

 

 

Class 5A

DIVISION I

Region I

W1-El Paso Andress vs. R2-El Paso Bel Air

W3-Amarillo vs. R4-Lubbock Monterey

W5-Denton Ryan vs. R6-Haslet Eaton

W7-Fort Worth South Hills vs. R8-Birdville

W2-El Paso Del Valle vs. R1-El Paso Chapin

W4-Lubbock Coronado vs. R3-Canyon Randall

W6-White Settlement Brewer vs. R5-Sherman

W8-Colleyville Heritage vs. R7-Fort Worth Arlington Heights

 

Region II

W9-Crowley vs. R10-Mansfield Summit

W11-Dallas Samuell vs. R12-Dallas Molina

W13-Frisco Centennial vs. R14-McKinney North

W15-Highland Park vs. R16-Texarkana Texas

W10-Mansfield Lake Ridge vs. R9-Burleson Centennial

W12-Dallas Adams vs. R11-Dallas Spruce

W14-Prosper vs. R13-Frisco Wakeland

W16-Marshall vs. R15-West Mesquite

 

Region III

W17-Ennis vs. R18-Waco

W19-Cedar Park vs. R20-Huntsville

W21-New Caney Porter vs. R22-Nederland

W23-Manvel vs. R24-Houston Austin

W18-Temple vs. R17-Corsicana

W20-Magnolia West vs. R19-Leander Rouse

W22-Port Arthur Memorial vs. R21-Humble Kingwood Park

W24-Houston Madison vs. R23-Galveston Ball

 

Region IV

W25-Austin vs. R26-Alamo Heights

W27-Angleton vs. R28-San Antonio Brackenridge

W29-San Antonio Southside vs. R30-Corpus Christi Flour Bluff

W31-Mission Veterans Memorial vs. R32-Brownsville Lopez

W26-Dripping Springs vs. R25-Austin LBJ

W28-San Antonio Highlands vs. R27-Richmond Foster

W30-Corpus Christi Veterans Memorial vs. R29-Eagle Pass Winn

W32-Brownsville Veterans Memorial vs. R31-Laredo Nixon

 

 

DIVISION II

Region I

W1-El Paso Burges vs. R2-El Paso Parkland

W3-Dumas vs. R4-Lubbock Cooper

W5-Denison vs. R6-Saginaw Boswell

W7-Fort Worth Southwest vs. R8-Richland

W2-El Paso Eastlake vs. R1-El Paso Bowie

W4-Abilene Cooper vs. R3-Hereford

W6-Aledo vs. R5-Wichita Falls Rider

W8-Grapevine vs. R7-Fort Worth YMLA

 

Region II

W9-Everman vs. R10-Lancaster

W11-South Oak Cliff vs. R12-Dallas Wilson

W13-Frisco Lone Star vs. R14-The Colony

W15-North Forney vs. R16-Longview Pine Tree

W10-Mansfield Legacy vs. R9-Burleson

W12-Seagoville vs. R11-Dallas Kimball

W14-Little Elm vs. R13-Frisco Reedy

W16-Greenville vs. R15-Mesquite Poteet

 

Region III

W17-Whitehouse vs. R18-College Station A&M Consolidated

W19-Hutto vs. R20-Tomball

W21-Crosby vs. R22-Vidor

W23-Fort Bend Marshall vs. R24-Houston Sterling

W18-College Station vs. R17-Lindale

W20-Brenham vs. R19-Georgetown

W22-Port Neches-Groves vs. R21-New Caney

W24-Houston Waltrip vs. R23-Texas City

 

Region IV

W25-Austin McCallum vs. R26-Medina Valley

W27-Rosenberg Terry vs. R28-San Antonio Memorial

W29-Floresville vs. R30-Gregory-Portland

W31-Mission Sharyland vs. R32-Brownsville Pace

W26-Kerrville Tivy vs. R25-Austin Crockett

W28-San Antonio Houston vs. R27-Victoria West

W30-Corpus Christi Calallen vs. R29-Uvalde

W32-Mercedes vs. R31-Misison Pioneer

 

Class 4A

DIVISION I

Region I

W1-Lubbock Estacado vs. F2-Clint Mountain View

R4-Wichita Falls Hirschi vs. T3-Brownwood

W2-Andrews vs. F1-Borger

R3-Stephenville vs. T4-Decatur

W3-Abilene Wylie vs. F4-Sanger

R2-Fabens vs. T1-Levelland

W4-Argyle vs. F3-Snyder

R1-Pampa vs. T2-Clint

 

Region II

W5-Kennedale vs. F6-Carrollton Ranchview

R8-Kaufman vs. T7-Texarkana Liberty-Eylau

W6-Midlothian Heritage vs. F5-Lake Worth

R7-Paris vs. T8-Brownsboro

W7-Princeton vs. F8-Crandall

R6-Dallas Carter vs. T5-Mineral Wells

W8-Van vs. F7-Anna

R5-Springtown vs. T6-Alvarado

 

Region III

W9-Carthage vs. F10-Bridge City

R12-Brazosport vs. T11-Houston Worthing

W10-Little Cypress-Mauriceville vs. F9-Bullard

R11-Houston Yates vs. T12-Bay City

W11-Houston North Forest vs. F12-Needville

R10-Silsbee vs. T9-Henderson

W12-El Campo vs. F11-Houston Kashmere

R9-Kilgore vs. T10-Navasota

Region IV

W13-Waco LaVega vs. F14-Fredericksburg

R16-Kingsville vs. T15-Beeville Jones

W14-Canyon Lake vs. F13-Gatesville

R15-LaVernia vs. T16-Rio Grande City Grulla

W15-Pleasanton vs. F16-Zapata

R14-Taylor vs. T13-Liberty Hill

W16-LaFeria vs. F15-Somerset

R13-China Spring vs. T14-Boerne

 

DIVISION II

Region I

W1-Bushland vs. F2-Midland Greenwood

R4-Godley vs. T3-Bridgeport

W2-Seminole vs. F1-Dalhart

R3-Iowa Park vs. T4-Waxahachie Life

W3-Graham vs. F4-Hillsboro

R2-Sweetwater vs. T1-Denver City

W4-Glen Rose vs. F3-Vernon

R1-Perryton vs. T2-Monahans

 

Region II

W5-Melissa vs. F6-Canton

R8-Rusk vs. T7-Pittsburg

W6-Wills Point vs. F5-Bonham

R7-Gilmer vs. T8-Diboll

W7-Texarkana Pleasant Grove vs. F8-Tatum

R6-Ferris vs. T5-Aubrey

W8-Jasper vs. F7-Atlanta

R5-Celina vs. T6-Dallas Lincoln

 

Region III

W9-Fairfield vs. F10-Caldwell

R12-Liberty vs. T11-Shepherd

W10-Giddings vs. F9-Mexia

R11-Bellville vs. T12-Hardin-Jefferson

W11-Madisonville vs. F12-Orangefield

R10-Gonzales vs. T9-Waco Connally

W12-West Orange-Stark vs. F11-Brookshire Royal

R9-Salado vs. T10-Smithville

 

Region IV

W13-Wimberley vs. F14-Carrizo Springs

R16-Raymondville vs. T15-Sweeny

W14-Pearsall vs. F13-Hondo

R15-Sinton vs. T16-Orange Grove

W15-Cuero vs. F16-Corpus Christi West Oso

R14-Crystal City vs. T13-Llano

W16-Rio Hondo vs. F15-Wharton

R13-Geronimo Navarro vs. T14-Devine

 

 

 

Class 3A

DIVISION I

Region I

W1-Shallowater vs. F2-San Angelo Grape Creek

R4-Breckenridge vs. T3-Tuscola Jim Ned

W2-Wall vs. F1-Slaton

R3-Clyde vs. T4-Bowie

W3-Comanche vs. F4-Paradise

R2-Kermit vs. T1-Friona

W4-Brock vs. F3-Merkel

R1-Muleshoe vs. T2-Crane

 

Region II

W5-Pottsboro vs. F6-Sunnyvale

R8-White Oak vs. T7-Farmersville

W6-Grandview vs. F5-Pilot Point

R7-Mineola vs. T8-Hughes Springs

W7-Mt Vernon vs. F8-Redwater

R6-Kemp vs. T5-Van Alstyne

W8-Jefferson vs. F7-Commerce

R5-Whitesboro vs. T6-Maypearl

 

Region III

W9-Malakoff vs. F10-Cameron Yoe

R12-East Chambers vs. T11-Buna

W10-Rockdale vs. F9-Groesbeck

R11-Coldspring vs. T12-La Marque

W11-Woodville vs. F12-Hempstead

R10-Franklin vs. T9-Teague

W12-Hitchcock vs. F11-Kirbyville

R9-West vs. T10-McGregor

 

Region IV

W13-Marion vs. F14-Van Vleck

R16-Lyford vs. T15-Mathis

W14-Yoakum vs. F13-Luling

R15-George West vs. T16-San Diego

W15-Goliad vs. F16-Falfurrias

R14-Hallettsville vs. T13- Universal City Randolph

W16-Bishop vs. F15-Jourdanton

R13-Lago Vista vs. T14-Edna

 

DIVISION II

Region I

W1-Canadian vs. F2-Stanton

R4-Eastland vs. T3-Reagan County

W2-Colorado City vs. F1-Spearman

R3-Alpine vs. T4-Tolar

W3-Sonora vs. F4-Coleman

R2-Coahoma vs. T1-Tulia

W4-Cisco vs. F3-Ballinger

R1-Childress vs. T2-Idalou

 

Region II

W5-Holliday vs. F6-Cooper

R8-Edgewood vs. T7-DeKalb

W6-Gunter vs. F5-Nocona

R7-Omaha Pewitt vs. T8-Lone Oak

W7-Daingerfield vs. F8-Winona

R6-Leonard vs. T5-Henrietta

W8-Gilmer Harmony vs. F7-New Diana

R5-Jacksboro vs. T6-S&S Consolidated

 

Region III

W9-West Rusk vs. F10-Corrigan-Camden

R12-Hearne vs. T11-Mildred

W10-Newton vs. F9-Arp

R11-Rice vs. T12-Marlin

W11-Clifton vs. F12-Bruceville-Eddy

R10-Garrison vs. T9-Elysian Fields

W12-Buffalo vs. F11-Rio Vista

R9-Waskom vs. T10-Hemphill

 

Region IV

W13-Lexington vs. F14-Wallis Brazos

R16-London vs. T15-Stockdale

W14-Tidehaven vs. F13-Florence

R15-Natalia vs. T16-Hebbronville

W15-Poth vs. F16-Skidmore-Tynan

R14-East Bernard vs. T13-Blanco

W16-Odem vs. F15-Dilley

R13-Johnson City vs. T14-Boling

 

 

Class 2A

DIVISION I

Region I

W1-Stratford vs. F2-Floydada

R4-Hawley vs. T3-Christoval

W2-Abernathy vs. F1-Sanford-Fritch

R3-Ozona vs. T4-Post

W3-McCamey vs. F4-Anson

R2-New Deal vs. T1-Panhandle

W4-Stamford vs. F3-Anthony

R1-West Texas vs. T2-Sundown

 

Region II

W5-Seymour vs. F6-Collinsville

R8-Bosqueville vs. T7-Goldthwaite

W6-Valley View vs. F5-Alvord

R7-Crawford vs. T8-Riesel

W7-DeLeon vs. F8-Italy

R6-Celeste vs. T5-Chico

W8-Mart vs. F7-Hico

R5-Windthorst vs. T6-Bells

 

Region III

W9-Bogota Rivercrest vs. F10-Hawkins

R12-Centerville vs. T11-Alto

W10-Big Sandy vs. F9-Honey Grove

R11-Joaquin vs. T12-Groveton

W11-San Augustine vs. F12-Deweyville

R10-Kerens vs. T9-Wolfe City

W12-Lovelady vs. F11-Price Carlisle

R9-Linden-Kildare vs. T10-Union Grove

 

Region IV

W13-Thrall vs. F14-Harper

R16-LaVilla vs. T15-Yorktown

W14-Mason vs. F13-Thorndale

R15-Shiner vs. T16-Santa Maria

W15-Refugio vs. F16-Ben Bolt

R14-Junction vs. T13-Holland

W16-Three Rivers vs. F15-Weimar

R13-Moody vs. T14-Sabinal

 

DIVISION II

Region I

W1-Gruver vs. F2-Crosbyton

R4-Seagraves vs. T3-Sudan

W2-Wellington vs. F1-Vega

R3-Bovina vs. T4-Roscoe

W3-Farwell vs. F4-Roby

R2-Clarendon vs. T1-Wheeler

W4-Hamlin vs. F3-Springlake-Earth

R1-Shamrock vs. T2-Memphis

 

Region II

W5-Iraan vs. F6-Baird

R8-Lindsay vs. T7-Petrolia

W6-Albany vs. F5-Irion County

R7-Electra vs. T8-Santo

W7-Munday vs. F8-Era

R6-Cross Plains vs. T5-Menard

W8-Muenster vs. F7-Haskell

R5-Wink vs. T6-Winters

 

Region III

W9-Cumby vs. F10-Meridian

R12-Evadale vs. T11-Grapeland

W10-Bremond vs. F9-Clarksville

R11-Timpson vs. T12-Hull-Daisetta

W11-Tenaha vs. F12-Sabine Pass

R10-Frost vs. T9-Dallas Gateway

W12-Iola vs. F11-Mount Enterprise

R9-Maud vs. T10-Hubbard

 

Region IV

W13-Burton vs. F14-Center Point

R16-Bruni vs. T15-Pettus

W14-LaPryor vs. F13-Somerville

R15-Flatonia vs. T16-Woodsboro

W15-Falls City vs. F16-Agua Dulce

R14-Rocksprings vs. T13-Granger

W16-Riviera Kaufer vs. F15-Louise

R13-Milano vs. T14-D’Hanis

Class 1A playoff projections by DCTF six-man insider Leman Saunders and DCTF managing editor Greg Tepper. 

Class 1A

DIVISION I

W1 Happy vs. R2 Anton
W3 Ropes vs. R4 Paducah
W4 Knox City vs. R3 Meadow
W2 Nazareth vs. R1 White Deer

W5 Borden County vs. R6 Sterling City
W7 Buena Vista vs. R8 Veribest
W8 Water Valley vs. R7 Rankin
W6 Garden City vs. R5 Hermleigh

W9 Medina vs. R10 Jonesboro
W11 May vs. R12 Forestburg
W12 Bryson vs. R11 Gorman
W10 Zephyr vs. R9 Eden

W13 Blum vs. R14 Coolidge
W15 Tioga vs. R16 High Island
W16 Union Hill vs. R15 Fannindel
W14 Aquilla vs. R13 Avalon

DIVISION II

W1 Follett vs. R2 Groom
W3 Amherst vs. R4 Petersburg
W4 Motley County vs. R3 Whitharral
W2 Turkey Valley vs. R1 Lefors

W5 Balmorhea vs. R6 Wellman-Union
W7 Blackwell vs. R8 Guthrie
W8 Jayton vs. R7 Highland
W6 Sands vs. R5 Grandfalls-Royalty

W9 Crowell vs. R10 Lueders-Avoca
W11 Strawn vs. R12 Brookesmith
W12 Panther Creek vs. R11 Moran
W10 Aspermont vs. R9 Northside

W13 Richland Springs vs. R14 Cranfills Gap
W15 Milford vs. R16 Buckholts
W16 Calvert vs. R15 Oakwood
W14 Iredell vs. R13 Cherokee

Related Posts