All-Time State Champions


1920

Houston Heights 0, Cleburne 0 (tie) CO-CHAMPIONS

1921

Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13

1922

Waco 13, Abilene 10

1923

Abilene 3, Waco 0

1924

Dallas Oak Cliff 31, Waco 0

1925

Waco 20, Dallas Forest Avenue 7

1926

Waco 20, Dallas Oak Cliff 7

1927

Waco 21, Abilene 14

1928

Abilene 38, Port Arthur 0

1929

Port Arthur 0, Breckenridge 0 (tie) CO-CHAMPIONS

1930

Tyler 25, Amarillo 13

1931

Abilene 13, Beaumont 0

1932

Corsicana 0, Ft. Worth Masonic Home 0 (tie)
(Corsicana awarded title on penetrations, 3-0)

1933

Greenville 21, Dallas Tech 0

1934

Amarillo 48, Corpus Christi 0

1935

Amarillo 13, Greenville 7

1936

Amarillo 10, Kerrville 6

1937

Longview 19, Wichita Falls 12

1938

Corpus Christi 20, Lubbock 6

1939

Lubbock 20, Waco 14

1940

Amarillo 20, Temple 7

1941

Wichita Falls 13, Temple 0

1942

Austin 20, Dallas Sunset 7

1943

San Angelo 26, Lufkin 13

1944

Port Arthur 20, Highland Park (Dallas) 7

1945

Highland Park (Dallas) 7, Waco 7 (tie) CO-CHAMPIONS

1946

Odessa 21, San Antonio Jefferson 14

1947

San Antonio Brackenridge 22, Highland Park (Dallas) 13

1948

City – Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0
2A – Waco 21, Amarillo 0
1A – Monahans 14, New Braunfels 0

1949

City – San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13
2A – Wichita Falls 34, Austin 13
1A – Littlefield 13, Mexia 0

1950

City – Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6
2A – Wichita Falls 14, Austin 13
1A – Wharton 13, Kermit 9

1951

4A – Lubbock 14, Baytown Lee 12
3A – Breckenridge 20, Temple 14
2A – Arlington 7, La Vega (Waco) 0
1A – Gidings 25, Newcastle 14

1952

4A – Lubbock 12, Baytown Lee 7
3A – Breckenridge 28, Temple 20
2A – Terrell 61, Yoakum 13
1A – Wink 26, Deer Park 20

1953

4A – Houston Lamar 33, Odessa 7
3A – Port Neches 24, Big Spring 13
2A – Huntsville 40, Ballinger 6
1A – Ranger 34, Luling 21

1954

4A – Abilene 14, Houston S. F. Austin 7
3A – Breckenridge 20, Port Neches 7
2A – Phillips 21, Killeen 13
1A – Deer Park 26, Albany 6

1955

4A – Abilene 33, Tyler 13
3A – Port Neches 20, Garland 14
2A – Stamford 34, Hillsboro 7
1A – Deer Park 7, Stinnett 0

1956

4A – Abilene 14, Corpus Christi Ray 0
3A – Garland 3, Nederland 0
2A – Stamford 26, Brady 13
1A – Stinnett 35, Hondo 13

1957

4A – Highland Park (Dallas) 21, Port Arthur 9
3A – Nederland 20, Sweetwater 7
2A – Terrell 41, Brady 6
1A – Mart 7, White Oak 7

1958

4A – Wichita Falls 48, Pasadena 6
3A – Breckenridge 42, Kingsville 14
2A – Stamford 23, Angelton 0
1A – White Deer 44, Elgin 22

1959

4A – Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6
3A – Breckenridge 20, Cleburne 20 (tie) CO-CHAMPIONS
2A – Brady 1, Stamford 0 – (Stamford stripped of title) On-field score: Stamford 19, Brady 14
1A – Katy 16, Sundown 6

1960

4A – Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6
3A – Brownwood 26, Port Lavaca 6
2A – Denver City 26, Bellville 21
1A – Albany 20, Crosby 0

1961

4A – Wichita Falls 21, Galena Park 14
3A – Dumas 6, Nederland 0
2A – Donna 28, Quanah 21
1A – Albany 18, Hull-Dalsetta 12

1962

4A – San Antonio Brackenridge 30, Borger 26
3A – Dumas 14, Pharr-San Juan-Alamo 3
2A – Jacksboro 52, Rockdale 0
1A – Rotan 39, Ingleside 6

1963

4A – Garland 17, Corpus Christi Miller 0
3A – Corsicana 7, Pharr-San Juan-Alamo 0
2A – Rockwall 7, Sugar Land Dulles 6
1A – Petersburg 20, George West 12

1964

4A – Garland 26, Galena Park 21
3A – Palestine 24, San Marcos 15
2A – Palacios 12, Marlin 0
1A – Archer City 13, Ingleside 6

1965

4A – Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6
3A – Brownwood 14, Bridge City 0
2A – Plano 20, Edna 17
1A – Willis Point 14, White Deer 0

1966

4A – San Angelo Central 21, Spring Branch 14
3A – Bridge City 30. McKinney 6
2A – Sweeny 29, Granbury 7
1A – Sonora 40, Schulenberg 14

1967

4A – Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19
3A – Brownwood 36, El Campo 12
2A – Plano 27, San Antonio Randolph 8
1A – Tidehaven 7, Clifton 6

1968

4A – Austin Reagan 17, Odessa Permian 11
3A – Lubbock Estacado 14, Refugio 0
2A – Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6
1A – Sonora 9, Poth 0

1969

4A – Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20
3A – Brownwood 34, West Columbia 16
2A – Iowa Park 31, Klein 14
1A – Mart 28, Sonora 0

1970

4A – Austin Reagan 21, Odessa Permian 14
3A – Brownwood 14, Cuero 0
2A – Refugio 7, Iowa Park 7 (tie) CO-CHAMPIONS
1A – Sonora 45, Pflugerville 6

1971

4A – San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27
3A – Plano 21, Gregory-Portland 20
2A – Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14
1A – Barbers Hill 3, Sonora 3 (tie) CO-CHAMPIONS

1972

4A – Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7
3A – Uvalde 33, Lewisville 27
2A – Boling 20, Rockwall 0
1A – Schulenberg 14, Clarendon 10
B – Chilton 6, Windthorst 0
8-Man – Goree 28, Harold 24
6-Man – O’Brien 60, Jerrell 14

1973

4A – Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14
3A – Cuero 21, Mount Pleasant 7
2A – Friendswood 28, Hooks 15
1A – Troup 28, Vega 7
B – Big Sandy 25, Rule 0
8-Man – Goree 52, LA Pryor 22
6-Man – Cherokee 43, Marathon 12

1974

4A – Brazoswood 22, Mesquite 12
3A – Cuero 19, Gainesville 7
2A – Newton 56, Spearman 26
1A – Grapeland 19, Aledo 18
B -Big Sandy 0, Celina 0 (tie) – CO-CHAMPIONS
8-Man – Follett 28, La Pryor 22
6-Man – Marathon 60, Cherokee 58

1975

4A – Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10
3A – Ennis 13, Cuero 10
2A – La Grange 27, Childress 6
1A – DeLeon 28, Schulenberg 15
B – Big Sandy 26, Groom 2
8-Man – Leakey 32, Follett 14
6-Man – Cherokee 40, Marathon 26

1976

4A – San Antonio Churchill 10, Temple 0
3A – Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
2A – Rockdale 23, Childress 6
1A – Barbers Hill 17, DeLeon 8
B – Gorman 18, Ben Bolt 6
6-Man – Marathon 62, May 16

1977

4A – Plano 13, Port Neches-Groves 10
3A – Dickinson 40, Brownwood 28
2A – Wylie 22, Bellville 14
1A – East Bernard 27, Seagraves 10
B – Wheeler 35, Lone Oak 13
6-Man – May 42, Marathon 35

1978

4A – Houston Stratford 29, Plano 13
3A – Brownwood 21, Gainesville 12
2A – Sealy 42, Wylie 20
1A – China Spring 42, Lexington 3
B – Union Hill 14, Wheeler 7
6-Man – Cherokee 29, Cotton Center 27

1979

4A – Temple 28, Houston Memorial 6
3A – McKinney 20, Bay City 7
2A – Van 25, McGregor 0
1A – Hull-Daisetta 28, China Springs 18
B – Wheeler 33, High Island 21
6-Man – Milford 53, Cotton Center 34

1980

5A – Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19
4A – Huntsville 19, Paris 0
3A – Pittsburg 13, Van Vleck 2
2A – Pilot Point 0, Tidehaven 0 (tie) – CO-CHAMPIONS
1A – Valley View 7, Rankin 6
6-Man – Milford 36, Highland 16

1981

5A – Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6
4A – Brownwood 24, Sugar Land Willowridge 9
3A – Cameron 26, Gilmer 3
2A – Pilot Point 32, Garrison 0
1A – Bremond 12, Wink 9
6-Man – Whitharral 56, Mullin 36

1982

5A – Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10
4A – Sugar Land Willowridge 22, Corsicana 17
3A – Refugio 22, Littlefield 21
2A – Eastland 28, East Bernard 6
1A – Union Hill 13, Roscoe 0
6-Man – Highland 60, Mullin 13

1983

5A – Converse Judson 25, Midland Lee 21
4A – Bay City 30, Lubbock Estacado 0
3A – Daingerfield 42, Sweeny 0
2A – Boyd 16, Groveton 8
1A – Knox City 27, Bremond 20
6-Man – Highland 67, Mozella 50

1984

5A – Odessa Permian 21, Beaumont French 21 (tie) CO-CHAMPIONS
4A – Denison 27, Tomball 13
3A – Medina Valley 21, Daingerfield 13
2A – Groveton 38, Panhandle 7
1A – Munday 13, Union Hill 0
6-Man – Jayton 44, May 28

1985

5A – Houston Yates 37, Odessa Permian 0
4A – Sweetwater 17, Tomball 7
3A – Daingerfield 47, Cuero 22
2A – Electra 29, Groveton 13
1A – Goldthwaite 24, Runge 7
6-Man – Jayton 64, Christoval 14

1986

5A – Plano 24, La Marque 7
4A – West Orange-Stark 21, McKinney 9
3A – Jefferson 24, Cuero 0
2A – Shiner 18, Mart 0
1A – Burkeville 33, Throckmorton 7
6-Man – Fort Hancock 50, Christoval 36

1987

5A – Plano 28, Houston Stratford 21
4A – West Orange-Stark 17, Rockwall 7
3A – Cuero 14, McGregor 6
2A – Loerna 8, Refugio 7
1A – Wheeler 23, Bremond 21
6-Man – Lohn 58, Wellman 30

1988

5A – Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (Dallas Carter stripped of title)
On-field score: Dallas Carter 31, Converse Judson 14
4A – Paris 31, West Orange-Stark 13
3A – Southlake Carroll 42, Navasota 8
2A – Corrigan-Camden 35, Quanah 14
1A – White Deer 14, Flatonia 13
6-Man – Fort Hancock 76, Zephyr 30

1989

5A – Odessa Permian, 28, Aldine 14
4A – Chapel Hill (Tyler) 14, A&M Consolidated 0
3A – Mexia 22, Vernon 21
2A – Groveton 20, Lorena 13
1A – Thorndale 42, Sudan 24
6-Man – Fort Hancock 48, Jayton-Girard 24

1990

5A Division I – Marshall 21, Converse Judson 19
5A Division II – Aldine 27, Arlington Lamar 10
4A – Wilmer-Hutchins 19, Westlake (Austin) 7
3A – Vernon 41, Crockett 20
2A – Groveton 25, De Leon 19
1A – Bartlett 36, Munday 28
6-Man – Fort Hancock 66, Christoval 17

1991

5A Division I – Killeen 14, Sugar Land Dulles 10
5A Division II – Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14
4A – A&M Consolidated 35, Carthage 16
3A – Groesbeck 7, Burnet 0
2A – Schulenburg 21, Albany 0
1A – Memphis 21, Oakwood 14
6-Man – Fort Hancock 64, Christoval 14

1992

5A Division I – Converse Judson 52, Euless Trinity 0
5A Division II – Temple 38, Houston Yates 20
4A – Waxahachie 28, A&M Consolidated 24
3A – Southlake Carroll 48, Coldspring 0
2A – Schulenburg 35, Goldthwaite 20
1A – Bartlett 33, Sudan 26
6-Man – Panther Creek 54, Fort Hancock 26

1993

5A Division I – Converse Judson 36, Plano 13
5A Division II – Lewisville 43, Aldine MacArthur 37
4A – Stephenville 26, La Marque 13
3A – Southlake Carroll 14, Cuero 6
2A – Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8
1A – Sudan 54, Bremond 0
6-Man – Panther Creek 56, Dell City 28

1994

5A Division I – Plano 28, Katy 7
5A Division II – Tyler John Tyler 35, Westlake (Austin) 24
4A – Stephenville 32, La Marque 17
3A – Sealy 36, Atlanta 15
2A – Goldthwaite 20, Schulenburg 16
1A – Thorndale 36, Crawford 13
6-Man – Amherst 30, Milford 20

1995

5A Division I – Converse Judson 31, Odessa Permian 28
5A Division II – San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus (Lewisville) 10
4A – La Marque 31, Denison 8
3A – Sealy 21, Commerce 20
2A – Celina 32, Alto 28
1A – Thorndale 14, Roscoe 7
6-Man – Amherst 78, Milford 42

1996

5A Division I – Lewisville 58, Converse Judson 34
5A Division II – Westlake (Austin) 55, Abilene Cooper 15
4A Division I – Grapevine 34, Hays Consolidated 19
4A Division II – La Marque 34, Denison 3
3A – Sealy 36, Tatum 27
2A – Iraan 14, Groveton 7
1A – Windthorst 41, Tenaha 12
6-Man – Gordon 51, Whitharral 50

1997

5A Division I – Katy 24, Longview 3
5A Division II – Flower Mound Marcus (Lewisville) 59, Alief Hastings 20
4A Division I – Texas City 37, Corsicana 34
4A Division II – La Marque 17, Denison 0
3A – Sealy 28, Commerce 21
2A – Stanton 33, Rogers 7
1A – Granger 40, Wheeler 0
6-Man – Borden County 48, Panther Creek 16

1998

5A Division I – Duncanville 24, Converse Judson 21
5A Division II – Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0
4A Division I – Grapevine 22, Bay City 0
4A Division II – Stephenville 34, La Marque 7
3A Division I – Aledo 14, Cuero 7
3A Division II – Newton 21, Daingerfield 0
2A Division I – Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire-Royal 26
2A Division II – Celina 21, Elysian Fields 0
1A – Tenaha 20, Wheeler 13
6-Man – Trinidad 62, Borden County 16

1999

5A Division I – Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21
5A Division II – Garland 37, Katy 25
4A Division I – Texas City 27, Hereford 14
4A Division II – Stephenville 28, Port Neches-Groves 18
3A Division I – Liberty Eylau 49, Mathis 6
3A Division II – Commerce 17, Sealy 10
2A Division I – Mart 40, Boyd 7
2A Division II – Celina 38, Elysian Fields 7
1A – Bartlett 35, Aspermont 6
6-Man – Gordon 54, Groom 34

2000

5A Division I – Midland Lee 33, Westlake (Austin) 21
5A Division II – Katy 35, Tyler John Tyler 20
4A Division I – Bay City 24, Denton Ryan 2
4A Division II – Ennis 38, West Orange-Stark 24
3A Division I – Gatesville 14, Wylie (Abilene) 10
3A Division II – La Grange 20, Forney 17
2A Division I – Sonora 27, Blanco 24
2A Division II – Celina 21, Mart 17
1A – Stratford 49, Burkeville 14
6-Man – Panther Creek 42, Highland 36

2001

5A Division I – Mesquite 14, San Antonio Taft 13
5A Division II – Lufkin 38, Westlake (Austin) 24
4A Division I – Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 – OT
4A Division II – Ennis 21, Bay City 0
3A Division I – Everman 25, Sinton 14
3A Division II – Commerce 14, La Grange 11
2A Division I – Blanco 16, Van Alstyne 0
2A Division II – Celina 41, Garrison 35
1A – Burkeville 27, Celeste 8
6-Man – Whitharral 27, Richland Springs 20

2002

5A Division I – Converse Judson 33, Midland 32
5A Division II – Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
4A Division I – Texarkana 42, New Braunfels 11
4A Division II – Denton Ryan 38, Brenham 8
3A Division I – Everman 35, Burnet 14
3A Division II – Bandera 27, Greenwood 24 – OT(2)
2A Division I – Corrigan-Camden 33, Bangs 14
2A Division II – Rosebud-Lott 34, Cisco 0
1A – Petrolia 39, Celeste 18
6-Man – Calvert 51, Sanderson 46

2003

5A Division I – Galena Pk North Shore 23, Conroe The Woodlands 7
5A Division II – Katy 16, Southlake Carroll 15
4A Division I – North Crowley 20, Bay City 6
4A Division II – La Marque 43, Denton Ryan 35 – OT(3)
3A Division I – Gainesville 35, Burnet 24
3A Division II – Atlanta 34, Marlin 0
2A Division I – San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7
2A Division II – Garrison 27, Bangs 0
1A – Windthorst 28, Shiner 27
6-Man – Strawn 67, Fort Davis 62

2004

5A Division I – Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
5A Division II – Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
4A Division I – Ennis 23, Marshall 21
4A Division II – Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 – OT(2)
3A Division I – Wylie (Abilene) 17, Cuero 14
3A Division II – Gilmer 49, Jasper 47
2A Division I – Boyd 17, Newton 14
2A Division II – Crawford 28, Troup 14
1A – Shiner 33, Stratford 19
6-Man – Richland Springs 58, Turkey Valley 38

2005

5A Division I – Euless Trinity 28, Converse Judson 14
5A Division II – Southlake Carroll 34, Katy 20
4A Division I – Highland Park (Dallas) 59, Marshall 0
4A Division II – Lewisville Hebron 28, Calallen (Corpus Christi) 0
3A Division I – Wimberley 21, Gainesville 7
3A Division II – Tatum 38, Hutto 34
2A Division I – Newton 28, Argyle 20
2A Division II – Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12
1A – Stratford 21, Big Sandy 20
6-Man – Throckmorton 68, Turkey Valley 22

2006
5A Division I – Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
5A Division II – Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
4A Division I – San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
4A Division II – La Marque 34, Waco 14
3A Division I – Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
3A Division II – Liberty Hill 22, Celina 19
2A Division I – Tatum 32, Littlefield 14
2A Division II – Mart 23, Cisco 13
1A Division I – Alto 42, McCamey 13
1A Division II – Chilton 20, Windthorst 10
6-Man Div. I – Richland Springs 78, Rule 58
6-Man Div. II – Vernon Northside 60, Jayton 41

2007
5A Division I — Euless Trinity 13, Converse Judson 10
5A Division II — Katy 28, Pflugerville 7
4A Division I — Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
4A Division II — Lake Travis 36, Highland Park 34
3A Division I — Liberty Hill 38, Gilmer 13
3A Division II — Celina 21, China Spring 14
2A Division I — Farmersville 27, Tatum 24 (OT)
2A Division II — Canadian 40, Elysian Fields 25
1A Division I — Alto 22, Seymour 0
1A Division II — Munday 26, Bremond 6
6-Man Div. I — Richland Springs 98, Rule 54
6-Man Div. II — Matador Motley County 44, Woodson 38

2008
5A Division I — Allen 21, Fort Bend Hightower 14
5A Division II — Katy 17, Wylie 3
4A Division I — Lake Travis 48, Longview 23
4A Division II — Sulphur Springs 69, Dayton 49
3A Division I — Prosper 17, Waco La Vega 10
3A Division II — Carthage 49, Celina 37
2A Division I — Muleshoe 48, Kirbyville 26
2A Division II — Daingerfield 28, Cisco 6
1A Division I — Canadian 38, Mart 7
1A Division II — Stratford 24, Cayuga 13
6M Division I — Strawn 58, Follett 29
6M Division II — Borden County 54, Woodson 8